Abonneert II op dit blad Julianadorp. Callantsoog Wieringen Texel HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG u AUGUSTUS i De Koninklijke statiesloep nagenoeg voltooid. Visscherij De Sport- en Volksfeesten van de Harmonievereen. "Kunstzin" Verdronken. Wieringen en Afsluitdijk hebben opnieuw hun muggenplaag. 472ste STAATSLOTERIJ Een pronkstuk van onze werf. Pracht prestatie van commandeur den Hartog en zijn menschen. Ook over de Marinewerf is de zomer geko men en fel bakt de zon nu op de vele loodsen en gebouwen. Hij doet het transpiratievocht parelen op de roode koppen der werklui en maakt de daken der magazijnen tot gloeiende platen. In de sloepenloods, waar het geheimzinnig schemer-duister blijft, is het zomer, want de ranke zwaluw scheert er zig-zaggend door heen, onhoorbaar op z'n gehoekte wieken, en door de naden van het hout gluurt de zon. In die loods staan vele sloepen en bootjes, mooie en minder mooie, groote forsche Jollen en gehavende, van alles wat. Maar tusschen al die scheepkes, of ze nu edel van lijn zijn of getuigen van vele tien tallen jaren dienst, staat er één die al het andere materieel verre overtreft. Dat is een sloep, die U reeds van verre toe lonk en waar de weinige zonnestralen, die naar binnen sluipen duizendvoudig in het over dadige goud weergekaatst worden. Dat is de Koninklijke Statiesloep. Een sloep die op onze Marinewerf verbouwd is en dal op een wijze die men alleszins eervol mag noemen. Het is een prachtig stukje reclame gewor den voor onze Heldersche sloepenbouwers, die weer eens bewezen hebben wat ze, als er „fijn" werk vereischt wordt, kunnen presteeren en een eervol resultaat voor commandeur den Hartog. De Statiesloep, Reeds langer dan een jaar staat de Statie sloep daar nu reeds op de werf in de duistere loods en daar we hoorden, dat zij een dezer dagen klaar komt en naar haar bestemmings plaats, Amsterdam, getransporteerd zal wor den, leek het ons gewenscht nog het een en ander van dit fraaie stuk werk te vertellen, daartoe in de gelegenheid gestelt door de Werf-autoriteiten. De sloep dan, die naamloos is, en aange duid wordt als Koninklijke Statiesloep, is reeds meer dan een eeuw oud en wordt gebruikt, zij het zeer sporadisch, bij speciale gelegen heden, o.a. bij buitenlandsch bezoek. Het ranke vaartuig, met zijn opvallend- sierlijke lijn, is niet minder dan 17 meter lang en 2.60 meter breed en wordt voortbewogen, nog heel ouderwetsch, door een 20-tal roeiers. De laatste maal dat ons vorstenhuis van haar diensten gebruik gemaakt heeft was in het jaar 1914 bij een bezoek van het Deensche Koningspaar. Daarna bleef zij kalm opgeborgen op de voormalige Amsterdamsche Marinewerf en wacht thans weer op een gelegenheid haar lijnen in volle schoonheid aan den volke te toonen. 't Oude materiaal gebruikt. Ongeveer een jaar geleden is zij alhier aam gekomen, daar zij teekenen van verval begon te vertoonen. Er werd dan ook opdracht ver strekt dat het vaartuig geheel zou worden her bouwd en opgeknapt, met dien verstande, dat gebruik zou gemaakt worden van de be staande onderdeelen. Men ging aan het werk, een 4-tal sloepen bouwers, die thans wel zoo'n beetje naar het praedikaat sloepen-kunstenaars mogen luiste ren, en het resultaat is waarlijk verbluffend. Men heeft volkomen gewerkt naar de ver strekte opdracht en zoowel kiel, stevens, huid doften en berghouten als de oude versierselen heeft men kunnen gebruiken en zijn weer aan gebracht. Het geheel is van eikenhout, behalve het hout-beeldhouwwerk. Beeldhouwwerk. Behalve dat de genoemde onderdeelen alle met groote zorg verbeterd zijn, was daar de ojpgave van het beeldhouwwerk en de be schildering. Wat de laatste betreft, men bracht een teere mat-crême teint aan die in volkomen harmonie is met het zacht-glanzende goud der orneering. Wat deze vresieringen aangaat, hiervoor is een speciaal woord van appreciatie zeker op zijn plaats, want het zal den oud-sider moei lijk vallen te gelooven dat dit uitermate fijne werk door sloepenbouwers verricht is. En toch is dat zoo en vandaar dat hier een compliment zoo juist op zijn plaats is. Op den boeg van de sloep ziet men Neptu- jius, gezeten in z'n schelp, machtig als een triumfator troonend, getrokken door woeste centauren en herauten terzijde. Het is een goed-gelukte symbolische voor stelling, die door het water voortstuivende groep, en zij maakt momenteel den indruk van volkomen nieuw te zijn. Aan den spiegel bevindt zich eveneens over vloedig beeldhouwwerk en hier met name ter encadreering van het Nederlandsche wapen. Een tweetal bazuinengelen zijn hier aange- kracht, met gratie en gevoel vor vorm, even als de dolfijn op het roer. In zijn geheel gezien is het een boot, zoo als er geen tweede in Nederland aangetrof fen wordt, en die door haar merkwaardige empire-stijl dubbel bezienswaardig is. Zooals wij zeiden, over eenige dagen gaat het vaartuig naar Amsterdam en krijgt daar plaats in haar oude woning der hoofdstedelijke werf. Dan is er uit de sloepenloods van de werf te Willemsoord een pronkstuk van sloepen bouwers-kunst verdwenen zijn en met zal het er zeker missen. Het is prettig te zien hoe dit werk, dat naast vakmanschap ontegenzeggelijk een min of meer artistiek oog vereischte, op onze Werf gebouwd kon worden. Het bewijst dubbel en dwars dat men daar nog wat kan, dat daar menschen zijn als commandeur den Hartog en zijn mannen die dit werk met liefde gedaan moeten hebben. Stemt dat dan niet dubbel tevreden RIJ KSPOSTSP AARB ANK. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Den Helder. In den loop der maand Juli 1936 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes 74.906.20 113.630.46 ingelegd en terugbetaald Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald Het aantal nieuw uitgegeven droeg 66. 38.730.20 boekjes be- EEN ROL KRANTENPAPIER OP DEN VOET GEKREGEN. Een gelukkig niet ernstig ongelukje heeft gistermiddag in de Stationsstraat plaatsgevon den en wel tijdens het afladen van rollen papier voor onze drukkerij. De groote rollen krantenpapier bevonden zich op een wagen der E.S.O.N.A. en een tweetal jongelui van plus minus 14 jaar hiel pen een handje mee met het lossen. Op een gegeven moment kreeg één der jongens een rol op den voet, die daardoor gekneusd werd. Een pijnlijke geschiedenis voor den jongeman, die voortaan wel dubbel zal opletten. FIRMA M. S. GODSCHALK. Het bericht voorkomend in ons blad van Zaterdag over de firma M. S. Godschalk, behoeft eenige rectificatie. Wij schreven, dat de heer Godschalk waarschijnlijk de zaak aan de linkerzijde van de Koningstraat zou blijven voeren. Dit nu is onjuist; de heer Godschalk zal zich geheel uit de zaken terugtrekken, aldus deelde hij ons hedenmorgen mede. De bladen hebben melding gemaakt van de belangrijke transactie der Reedersvereeniging voor de Ned. Haringvisscherij met Rusland over de levering van 40.000 ton haring. Het is de eerste maal, dat een dergelijke geconcentreerde transactie in de Nederland sche haring-export naar Rusland tot stand kwam. Zooals men zioh herinnert heeft het vorige jaar de firma Frans Vrolik te Scheveningen ook een belangrijke verzending van haring naar Rusland tot stand gebracht. Daarover is toen wel het een en ander te doen geweest, zoodat het verheugend is, dat de transactie nu in geconcentreerd verband zal plaats hebben. Het beteekent een groote ruiming in de haring en dit zal niet nalaten op den prijs in vloed te hebben, hetgeen velen in het visch- bedrijf zal ten goede komen. Maar ook in ander opzicht stemt het tot verheuging, omdat hiermee misschien een weg is gebaand om voor onze vischproducten in Rusland een groot afzetgebied te winnen. Immers er moet getracht worden voor onzen export andere gebieden aan te boren. Duitsohland zal als land voor onzen visch export zoo goed als verloren gaan, omdat men zich daar in zeer toenemende mate toelegt, door uitbreiding van eigen vischersvloot in de viscbbehoefte van het land te voorzien. Engeland, België, Frankrijk zijn in diezelfde richting bezig. Ons exportgebied krimpt dus al meer en meer in. Rusland, met zijn geweldige uitgestrektheid kan waarschijnlijk een kans bieden voor onze versche visch. Het komt er op aan daar het terrein te be werken. Dit kan niet op officieele wijze omdat de Sovjet-Republiek niet door Nederland nog is erkend. Maar op verschillende manieren is al bewe zen, dat dit geen onoverkomelijk beletsel is om handelsrelaties tot stand te brengen. Denken we alleen maar aan den bouw van verschillen de schepen op onze werven. Waarom zou men dan ook niet trachten voor onze versche visch een afzetgebied probee- ren te ontginnen, dat een groot perspectief zal kunnen openen voor ons vischbedrijf? De afstand naar dat gebied behoeft geen bezwaar te zjjn, omdat men thans over zoo veel technische middelen kan beschikken, die goede aankomst van de versche visch kunnen waarborgen, mits wordt gezorgd, dat bij aan vang van verzending de kwaliteit uitstekend zÜ- Vele bezwaren moeten op zij worden gezet; de meest moderne middelen dienen te worden toegepast en met energieke voortvarendheid gehandeld. De Hollandsche ervaring in het vischbedrijf maakt mogelijk, dat voor uitstekende kwaliteit kan worden gezorgd. Laat men zorgen er nu bij te zijn. Hoe Dat zal men leeren, wanneer men zich geheel gaat toespitsen om in dit groote Rijk afzet te vinden. Hetgeen de Haringreederjj heeft bereikt, mag een spoor slag voor dit andere doel zijn. De aalvangsten in het IJselmeer, die wegens het koude weer, eenigszins minder waren ge worden, vertoonen, nu weer een toename. De prijzen voor hoekaal zijn flink omhoog geloo- pen, hetgeen de visschers natuurlijk zeer ten goede komt. Nu hebben de hoekwant visschers niet veel vangst gemaakt, hetgeen, zooals we al eerder schreven, wel is toe te schrijven aan gebrek aan daarvoor geschikt aas. Misschien weet men nog een ander aasvischje daarvoor te vinden. Er zijn na de staking meer trawlers in de vaart dan er voor dit conflict waren. Toen toch waren er een goede dertig in de vaart, thans een goede vijftig. Over het geheel maken ze bevredigende be sommingen, hetgeen kan worden toegeschre ven aan de tamelijk hooge vischprijzen. De prijzen der versche haring, die verleden Maandag nogal omlaag liepen, herstelden zich in den loop der week en kwamen zelfs tot 7.50 per kist. Het rapport omtrent de oprichting van een inkoop-centrale door den Bond van kleinhan delaren in het visch- en haringbedrijf is door het Hoofdbestuur van dien Bond in behande ling genomen. Men weet, dat dit rapport werd uitgebracht tengevolge van den maatregel aan den afslag, dat eerst 200.moet worden gedeponeerd, alvorens men daar visch kan inslaan. En om dat dit voor de meeste kleinhandelaren een eisch is, waaraan niet kan worden voldaan, wil men komen tot een inkoop-centrale, die voor den kleinhandel de inkoopen regelt. Waar schijnlijk zal het er ook wel toe komen. Men maakt zich daardoor onafhankelijk van den groothandel. Prachtig weer en boerenkermis. Prachtig zomerweer vormde de inzet van deze feesten. Dat dit een buitengewone mee valler was na het slechte weer van de laatste weken, behoeft geen nader betoog. Gevolg van dit mooie weer was een tevreden com missie, een dito publiek en een goede stem ming. De kinderspelen van Zaterdagmiddag. Begonnen werd met de kinderspelen. Na een rondgang van de Harmonievereeniging „Kunstzin" begonnen de spelletjes op het ter rein van den heer N. Hoornsman. Dit terrein was door een groot aantal vlaggen feestelijk versierd en bood een gezelligen aanblik. De uitslagen waren: Blokjesrapen voor meisjes van 68 Jaar. Ie prjjs Trien van Spelden, 2e prijs AUe in 't Veld, 3e prijs Mientje van Spelden. Zakloopen voor jongens van 68 jaar. Ie prijs Piet Amels, 2e prijs Klaas Hoornsman, 3e prijs Simon de Wit. Kruiwagenrace voor meisjes van 911 jaar. Ie prijs Nelly Slikker. 2e prijs Mientje Hen driks, 3e prijs Tonie Koster. Zakloopen met paren voor jongens van 911 jaar. Ie prijs Kees van Yperen en Piet Hoornsman Az., 2e prijs Maarten Purmer en Jan Roos, 3e prijs Gerrit Mooy en Jan de Wit. Hinderniswedstrijd voor meisjes van 1214 jaar: le prijs Grietje Zeeman, 2e prijs Tinke Staverman, 3e prijs Willy Hoornsman Dd. Hardloopen met hindernissen voor jongens van 1214 jaar. le prjjs Henk van der Wou- de, 2e prijs Joop Hendriks, 3e prjjs Joop Mos. Hiermee waren de kinderspelen geëindigd. Na afloop werden de prjjzen uitgereikt door den heer Tigchelaar en ontving iedere deel nemer en deelneemster een versnapering. De kermisvermakelijkheden. Onderwijl hadden de diverse etablissemen ten Jmn deuren geopend en was er voor het pub Bek gelegenheid om zich op de een of an dere wijze te vermaken. De étalagewedstrijd. Thans was het de tijd voor de jury om haar oordeel te vellen over de verschillende etala ges. De winkeliers hadden werkelijk hun beste beentje voorgezet. Nu zijn hier uit den aard der zaak geen groote uitstallingen, maar wat men er van gemaakt had, was soms zeer origineel. De uitslag was, dat de eerste prijs, een ver guld zilveren plaquette, toegekend werd aan den heer P. Constant; de tweede prijs, een verzilverd bronzen plaquette, aan den heer G. de Croos, en de derde prijs, een bronzen plaquette, aan den heer Th. N. Noot Mz., terwijl de overige deelnemers ieder een diplo ma ontvingen. De Publieksprijs van den étala gewedstrijd had tot uitslag, dat den heer P. Constant ook deze prijs werd toegekend. Met 128 van de 208 uitgebrachte stemmen behaalde hij een groote meerderheid. Deze prijs, een mooie barometer, was uitgeloofd door den heer H. W. Veul, alhier. Het Bloemencorso, 's Avonds werd het bloemencorso gehou den. De deelname hiervoor was niet groot. Leuk was het, dat vooral kinderen hieraan meedoen, hoewel we graag ook wat grootere stukken hadden gezien. Voor de kerk werd alles opgesteld en daarna werd met de mu ziek voorop een rondgang om en door het dorp gemaakt. Deze trok heel wat belangstel ling. Na afloop maakte de jury, bestaande uit de heeren J. A. Swaters, P. Hendriks en Kuit bekend, dat aan alle deelnemende groe pen een prijs kon worden toegekend, doordat de jury zelf een bedrag daarvoor beschikbaar stelde. De uitslag was: Eerste prijs: een versierde kruiwagen en sportwagen, Louw en Lida van der Lans; tweede prijs: versierde bokkenwa gen, kinderen van A. Bellis; derde prjjs: ver sierde poppenwagen, D. Schoonheden; vierde prijs: muziekcorps samengesteld uit kinde ren; vijfde prijs: versierde fiets, Rerjer Breg- man, terwijl de heer T. Speur met zijn ver sierden auto, een eersten prijs ontving. Het Zaterdagprogramma was hiermede ten einde en werd de pret, zoowel buiten als in het café „Prins Hendrik" met opgewektheid tot het sluitingsuur voortgezet. De tweede dag. Op den tweeden dag van de sport- en volks feesten was het weer schitterend en als ge volg daarvan mag ook deze dag uitstekend geslaagd heeten. In den voormiddag hielden de liefhebbers van het Tonknuppelen zich bezig met deze zoo bjj uitstek oude Noord-Hollandsche sport en menig vaatje sneuvelde onder de harde slagen van de knuppels. Demonstratie „Tumlust". 's Middags werd door de Gymnastiekver- eeniging „Turnlust" een demonstratie ge geven op het feestterrein. Deze bestond uit vrije oefeningen door de damesafdeeling ge volgd door een nummertje hoogrek door de heeren, waarbjj vooral de oefeningen van den directeur, den heer H. Del-ver, en van den heer G. Vries veel applaus ontlokten. Daarna werd een Ringrijdei-jj per auto gehouden voor paren. Hiervoor was de animo bijzonder groot. Niet minder dan 31 paren deden hieraan mee. Om beurten moesten de dame en de heer trachten den ring te steken, maar 't viel de meesten niet mee. De uitslag was: J. Stins met dame le prijs, Jac. Bjjvoet en mevr. T. Bijvoet-Grins 2e prijs en H. van der Werf en dame 3e prijs. Tobbesteken. Nu was het tobbesteken aan de beurt. Tien deelnemers meldden zich hiervoor aan, die niet bang waren een nat pak op te loopen. Onder groote hilariteit van het publiek ge beurde dit meer dan eens. De uitslag was, dat de le prjjs werd behaald door D. Schoon heden, de 2e prjjs door K. Zon en de 3e prjjs door J. van Zoonen. Voet balwodstrjjd J.V.C. 1Held. Boys 1. Hierna was de voetbalwedstrijd JVC 1 Heldersche Boys 1 aan de beurt. Voorafge gaan door de Harmonievereeniging „Kunst zin", die ook 's middags de verschillende spe len had opgeluisterd, werd een rondgang door het dorp gemaakt met de beide elftallen. Daarna stelden beide elftallen zich op. Scheidsrechter E. Zon floot het beginsignaal en reeds dadelijk ontwikkelde zich een mooie strijd, waarin Heldersche Boys technisch de meerdere was, maar waarin JVC door vast houden en doorzetten het productiefste was. Na de rust wist Heldersche Boys den stand op 21 te brengen, maar JVC wist het spel te verplaatsen en met een paar mooie doel punten van den kleinen middenvoor, J. Gort zak, de overwinning tot een voldongen feit te maken. Deeindstand was 51 voor JVS en het door de Harmonievereeniging „Kunst zin" uitgeloofde sierkruis kwam in het bezit van JVC 1. Het programma was ook voor dezen dag weer afgewerkt, niet al zoo de pret. Deze werd in en bij de diverse vermakelijkheden met groot enthousiasme voortgezet, totdat ook hiervoor het einde kwam. Nu rest nog de derde dag en als het weer zoo medewerkt als tot nu toe het geval was, dan zijn deze dagen in alle opzichten geslaagd. VOETBALWEDSTRIJD VETERANEN j.V.C.W ATER- EN LICHTBEDKIJVEN VAN DEN HELDER. 's Avonds 7 uur speelden de veteranen van J.V.C. een wedstrijd tegen een elftal van de Water- en Lichtbedrjjven uit Den Helder. Het was een aardige wedstrijd. Er werd gezwoegd van het begin tot het einde. Eerst hadden de veteranen succes, maar al spoedig maakte de tegenpartjj gelijk. De Helderschen werden sterker en wisten een 21 voorsprong te be halen, maar even voor het einde maakten de veteranen gelijk. Het einde kwam met 22. Nu moest door penaltys uitgembaakt wor den, wie de voor dezen wedstrijd uitgeloofde medaille zou krijgen. Van beide kanten wer den er drie genomen en ook van beide par tijen één ingezet. Toen werd besloten den wedstrijd op een anderen datum over te spelen. Zoodoende komen de Helderschen nog eens terug. Bal-Masqué. Voor het gemaskerd bal was heel wat animo. Niet minder dan 15 enkelingen en 5 paren en één groep. De prijzen vielen ten deel aan: le prijs Enkelingen: No. 10, Bloemenfee, aan Mevr. A. SpeurdeGraaf. le prijs Origineelste: No. 12, Pinguin, aan D. Purmer. le prijs Paren: No. 2, „V 8", Gezs. Hoorns man Dd. le prijs Groep: No. 4, Staphorst, aan H. Veul, F. de Weerdt en C. Rol. le prijs, Voor de mooiste uitbeelding: No. 22, Spaansche Edelen, aan J. Gortzak en G, van Nuland. En een troosprjjs voor Roodkapje aan Marietje van Upperen. Dit was het einde van het programma. De kermispret duurde nog lang daarna voort. VOOR DE BEDRIJVEN IN ZIJPE EN KOEGRAS. Wie de vorige nootjes met aandacht heeft gelezen, zal den pit gevonden hebben. In Februari Maart valt een stevige wortelgroei der grassen, als ze drie dingen van U krijgen: voedsel (stikstof) en warmte en lucht: Water is er genoeg, ook in de hoogste van Uw gronden. Mits er ook wortels zijn, die 't water kunnen opzoeken. En daartoe moet vroeg en vrij veel stikstof worden gegeven. Als we aannemen, dat een perceel bij afwisseling gekuild, beweid en gehooid wordt; verder dat het nu en dan een beurt krijgt met stalmest en gier uit het bedrijf; voorts dat in den herfst of winter tot Februari een fosfor- zuur- en kaligift (met mate) gegeven wordt) dan zal een stikstofgift van 3 tot 4 baal, b.v. kalkammonsalpeter, begin Maart of zelfs wat vroeger gestrooid, wonderen doen. Zaterdagmiddag j.1. omstreeks half 4 ge raakten twee bewoners van het tentenkamp alhier bij een der strandhoofden in gevaar. Spe lenderwijs geraakten zij bij den dam en ver loren daar den grond onder de voeten. Een der drenkelingen werd door den heer J. de Wilde, welke op den dam aan het hengelen was, ge grepen en zoo van den verdrinkingsdood gered. De tweede drenkeling verdween onder water, om niet meer boven te komen. Omstreeks half 7, met opkomenden vloed, spoelde het lijk van den verdronkene, den heer H. Melis, oud 34 jaar, wonende Jan Evertsenstraat 30n te Am sterdam (W.), weer aan en werd in het lijken huis opgebaard. Het slachtoffer laat een vrouw en een dochtertje van 11 jaar achter. HET TWEEDE STRANDFEEST. Zondagmiddag vond op het strand plaats een wedstrijd in het tobbesteken op fietsen. Voor dit feest, hetgeen uitgaat van de neringdoen den en pensionhouders, hadden zich 22 deel nemers aangemeld. Van de zijde van het pu bliek bestond zeer groote belangstelling. Na vele ritten eerst om 5 uur was de wedstrijd geëindigd waren de prijswinnaars bekend. De eerste prijs, 4.werd gewonnen door den heer G. de Wit, tweede prijs, 3.door den heer Jb. Mooij Jbz., derde prijs, 2.door den heer J. v. d. Bosch, Volgende week staat op het programma het maken van zandhoo- pen en daarna, bij kalme zee, tobberoeien. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: 23 m. en 19 vr. M. J. v. d. Koppel uit Eethen; G. K. H. Homan uit Roden; J. Hoekstra uit Leeuwar den; Mw. K. de Vries uit Groningen; H. v. Bielert uit Anna-Paulowna; A. Monshouwer en gezin uit Almkerk; J. Westerweelde uit 's Heerenbroek; G. Bronner en gezin uit Alk maar; Mw. A. v. d. Tempel uit Weststelling werf; J. v. d. Meer uit Oud en Nieuw Gastel; J. Jorna uit Haarlem; H. Erkelens en gezin uit Sliedrecht; J. Westerweelde uit 's Heeren- hoek; H. J. Blaas uit Rheden; A. J. Borgdorff en gezin uit Schoonhoven; G. Buter uit Anna- Paulowna; J. J. Willemsen en gezin uit Medemblik; H. Monshouwer uit Medemblik en R. Gebert uit Emmen. Vertrokken: 13 m. en 6 vr. P. Jacobi naar Markelo; Mej. G. Holtrop naar Stad Delden; H. Geerdink naar Medem blik; M. Blom en echtgen. naar Workum; W. Swenne naar Texel; B. en H. Holtrop naar Heerenveen; Mw. D. RavenKuijt naar Scha- gen; L. Hoentjen en gezin naar Deurne; Mwp. M. H. E. Vreeswijk en gezin naar Amsterdam. AANBESTEDING. Op 24 Augustus a.s. zal worden aanbesteed het bouwen van een vaste brug in gewapend beton over de Hoekvaartsluis in den Wierin- germeer, met bijkomende werken. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen bedroeg in deze ge meente aan het einde van de maand 232. Hiervan waren op dien dag 195 personen in de werkverschaffing geplaatst. Hippolytushoef. AMSTELDBAD FEESTEN. Op 15 en 16 Aug. a.s. zal door de directie van „Amstelbad" te Westerland groote feesten worden georganiseerd n.1. concerten, zwem wedstrijden, vuurwerk, gondelvaart, illumina tie, enz., enz. Bij goed weer dus kan het een paar mooie dagen worden. OPENBARE VERKOOP. J.L Zaterdagavond, 8 Aug., had in de Con certzaal van den heer S. Halfweeg te Hippoly tushoef, door notaris Obreen de openbare ver koop plaats van de opgeheven Kaasfabriek „Nooit Gedacht" met aanbehooren erf enz., groot 4.55 aren en staande aan de Koning straat nr. 4 te Hippolytushoef. Kooper werd de heer S. Halfweeg Pz„ alhier voor 3400. VERHOOGING DER CONSUMPTIE MELK. Naar wij vernemen is de prijs der consump- tiemelk over 't geheele schiereiland door de melkslijters gebracht van 7 op 8 cent per liter. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Men deelt ons mede. dat de speldjesverkoop door onze afdeeling van Herwonnen Levens kracht gehouden, nog heeft opgebracht ruim 43.—. Veulenmarkt. De jaarlijksche veulenmarkt zal in deze ge meente worden gehouden op Zaterdag 15 Aug. De n Oever. De biologen krjjgen helaas gelijk met hun voorspelling. Tegelijk met het fraaie zomerweer hebben de befaamde muggenlegers op den afsluitdijk en omstreken hun rentrée, zij het ook een minder joyeuse gemaakt na zich sedert Juni van dit jaar niet meer te hebben vertoond. De van biologische zijde gedane voorspelling dat de chyronomus, alias tendipes plumosus, of hoe men ook deze mug onder haar ruim 3000 soortgenooten moge noemen, in Augustus zou wederkeeren, is dus bewaarheid geworden. Een nieuwe generatie der chyronomus heeft dus thans het levenslicht aanschouwd en be ijvert zich het mensch en dier zoo lastig te maken als eens hare, inmiddels overleden, uitgebreide familiekring dit deed. En dat juist nu het touristisch verkeer over den afsluitdijk ongekende afmetingen heeft genomen. Even wel behoeven de automobilisten zich niet te laten afschrikken om hun voorgenomen tocht over den afsluitdijk te volbrengen. Men bescherme slechts den radiateur met een eenvoudig stukje horrengaas, opdat koe ling mogelijk blijve en de tankstations aan beide zijden van den afsluitdijk wasschen gaarne Uw ruit even schoon, indien de muggenbrei U 't uitzicht ontneemt. Overigens kwam men hiervoor heden nagenoeg handen tekort, doch en file wachtten de auto's ge laten hun beurt af. In de bestrijding van de muggenplaag ismen tot dusverre nog niet ver gekomen. De gas- kaarsenproef is, zooals bekend, een totale mislukking gebleken. Op geheel andere wijze, echter zonder gebruik te maken van gassen, wil men thans trachten de nu aangekomen legers ten gronde te richten, waarover nader bericht volgt zoodra deze proeven tot directe bestrijding zullen zijn genomen. Vogels en visschen als verdelgers. De natuurlijke verdelgers t.w. de visschen in het IJsselmeer, die het kwaad in den kiem reeds smoren door de op het water drijvende larven op te peuzelen, hebben tot dusverre het meeste succes bij de bestrijding gehad. Hun aantal is thans echter nog te klein om hierbij zichtbaar effect te kunnen sorteeren. Een machtige bondgenoot hebben de baarzen ech ter gekregen in de spreeuwen, welke zich in dichte drommen op den afsluitdijk hebben genesteld om, waar de mensch faalt, de vis schen in hun strijd bij te staan. En al sneu velen er op deze wijze weliswaar millioenen muggen, er blijven er helaas nog te veel over om van een merkbaar resultaat te spreken, want, evenals ook enkele maanden terug, ligt ook thans een dikke larvenbrei aan den voet van den afsluitdijk op het IJsselmeerwater gestadig aan nieuw leven uit uit te braken. Horrengaas is thans weder een gewild arti kel en het personeel der tankstations lacht in zijn vuistje. De Koog. REDDINGBOOT-OEFENING TROK ENORME BELANGSTELLING. De oefening met de alhier gestationneerde reddingboot trok bij het zeer gunstige weder van Zaterdag j.1. buitengewoon veel belang stelling. De boot, waarvoor een zesspan paarden was gespannen, ging ondanks het breken van een spoorstok (die vervangen werd door een van de aanwezige Jan Pleziers) vlot te water. De zee was vrij kalm, zoodat men het vaart- tuig gemakkelijk door de branding wist te brengen. Met het vuurpijlen toestel werd niet geoefend. Na eenigen tijd werd van het strand een pistoolschot gelost tot sein van den terug tocht, die geheel zonder stoornis verliep. De oefening had een snel verloop, reeds om half vier was de boot terug bij het brandwee- huisje. Een groot aantal personen legde dit voor de badgasten bizondere evenement vast op de gevoelige plaat. AVONDFEEST TE DE KOOG. Het fraaie weer van Zaterdag heeft ook het avondfeest, dat te Koog gehouden is, tot een groot succes gemaakt Kwamen reeds honderden van de goede muziek genieten, die het Texelsch Fanfarecorps van het terras van het Badhotel af gaf, toen de Stoelendans voor badgasten in de duinvallei bij het „Mieren nest gehouden werd, groeide de menigte tot duizenden. Men schat het aantal personen, dat zich amphitheatersgewijze tegen de dui nen had opgesteld op 4 5 duizend. De Stoe lendans, waarvan de leiding als gewoonlijk uitstekend was, slaagde uitnemend. De lam pionsoptocht was eveneens een groot succes, de deelname hieraan was zeer groot. Met „Texelsch Fanfarecorps" voorop trok een groep van 1000 k 1500 personen door den Kaapweg, met lampions in zeer groote va riatie; sommigen vormden groepen, waarbij vooral de modellen van op Texel voorkomen de vogels en van den vuurtoren bizonder op vielen vanuit het duinvallei door het dorp en daarna over den Strandweg het duin op. De opgang van het duin leverde een fantas tisch gezicht op. De optocht ging niet naar het strand, doch vanaf het Badpaviljoen werd de terugtocht naar De Koog weer ondernomen. Er heerschte onder de deel nemers een uitstekende stemming. EEN REOORD-BAD-ZONDAG. Zondag is het te De Koog zoo buiten, gewoon druk geweest, dat personen, die reed» verscheidene jaren in het badseizoen te De Koog een stand hebben, dezen Zondag als d» drukste noemen, die daar ooit is voorgeko. men. Wel een bewijs, dat het aantal bad gasten in onze gemeente thans zeer groot is. «ehalve vele badgasten, hebben honder. den bewoners van Texel van dezen bij uitstek mooien Zondag geprofiteerd. Niet alleen te De Koog, doch in alle deelen van Texel heerschte een gezellige drukte, daar velen de enorme drukte te De Koog minder aangenaam vinden en daarom aan het Westerslag of het strand b(j De Cocksdorp verpoozing zochten. KAF ONDER HET KOREN. Te De Koog werden in den laatsten tijd verschillende artikelen vermist. Een drietal rjjwielplaatjes was ontvreemd, terwijl uit het warenhuis van den heer Vlas tal van artikelen verdwenen. Ook werd een tent opengesneden en daaruit een wekkerklokje weggenomen. Het is de Texelsche politie gelukt om de daders dezer diefstallen op te sporen. Een achttal jongelui, van 18 tot 20 jaar, afkomstig uit Utrecht, bleek de daders van deze dief. stallen te zijn. Van deze gevallen is proces verbaal opgemaakt. De oneerlijke jongelui bleken in het bezit van een volledig stel in- brekerswerktuigen. Een tweetal, dat reeds van het eiland was vertrokken, werd aange- houden en voorgeleid. Het kampement van deze onwelkome bezoekers werd opgebroken, de heeren moesten Texel verlaten. MARKTOVERZICHT. Opnieuw was door het groote aantal vreem delingen, dat op de Texelsche markt een k\jkje kwam nemen, het marktbezoek Maan dag zeer groot. De veeaanvoer was ook vrjj belangrijk, er werden o.a. nog ruim 150 lam meren aangevoerd; de handel verliep vlugge» dan vorige week, de prijzen bedroegen ge middeld 8 per stuk, beste 9. De prijzen van de oude schapen stijgen een weinig, ge middeld werd betaald 15 per stuk, vetta schapen pl.m. 18 gld., de beste 20 gld. De rundveeaanvoer bestond uit 2 melk koeien, die 130 en 170 gld. opbrachten. Fok- kalveren gemidd. 28, vette kalveren, dp duurste 45, nuchtere kalveren pl.m. 9.50 per stuk. Varkens op de boerderij doen een goeden prijs, 18 Yz en 19 cent per pond. Een beste big kocht men op de markt voor pl. m. 10. Aan de Eierenveiling liepen de prijzen de? kippeneieren een weinig terug. (Niet officieel) 2de Klasse, 1ste Lijst Trekking van Maandag 10 Augustus 1933 Hooge prijzen f5000.— 19783 ƒ1000.— 14039 15604 18994 400— 12112 200.— 1109 3172 3189 100.— 2826 13766 14140 14339 18880 19848 20738 Prijzen van f 30. 40 44 56 90 95 158 184 286 311 338 368 370 422 492 517 524 531 542 564 567 569 574 580 582 592 601 603 626 642 645 647 656 673 721 750 758 777 792 793 806 838 952 998 1056 1070 1082 1177 1185 1210 1213 1229 1246 1253 1254 1308 1320 1354 1372 1385 1410 1448 1454 1617 1628 1730 1741 1796 1797 1809 1817 1819 1890 1899 1919 1926 1942 1969 1973 1981 2004 2033 2038 2057 2082 2155 2179 2184 2218 2233 2253 2263 2319 2322 2334 2360 2367 2371 2413 2453 2488 2497 2537 2550 2607 2641 2658 2780 2793 2800 2895 2921 2952 2978 2993 3031 3039 3075 3088 3148 3222 3255 3279 3289 3315 3318 3344 3358 3394 3462 3493 3503 3569 3600 3655 3677 3684 3696 3700 3721 3729 3769 3785 3842 3844 3872 3877 3890 3896 3924 3929 3961 3972 3983 4000 4077 4105 4116 4188 4196 4214 4229 4233 4315 4316 4329 4341 4358 4387 4409 4450 4454 4482 4494 4498 4553 4588 4615 4655 4668 4741 4828 4856 4860 4863 4868 4925 4928 4958 5073 5087 5177 5189 5190 5250 5285 5294 5377 5378 5438 5465 5473 5508 5519 5564 5596 5625 5667 5669 5703 5725 5815 5832 5844 5874 5886 5928 5943 5956 6003 6024 6026 6106 6158 6171 6211 6257 6354 6361 6539 6555 6615 6652 6699 6712 6719 6752 e785 6791 6801 6888 6920 6956 7026 7048 7066 7180 7183 7263 7362 7382 7418 7441 7450 7454 7492 7505 7522 7535 7574 7585 7590 7606 7659 7680 7717 7723 7760 7800 7807 7845 7857 7904 7979 8001 8023 8024 8038 8140 8149 8168 8176 8198 8256 8320 8343 8410 8441 8472 8492 8503 8533 8544 8559 8578 8590 8597 8612 8613 8641 8716 8735 8760 8764 8768 8778 8832 8844 8859 8936 8943 8953 8983 9074 9083 9086 9124 9127 9132 9185 9264 9282 9295 9314 9316 9392 9415 9425 9439 9471 9492 9513 9529 9544 9624 9665 9678 9680 9681 9685 9698 9737 9758 9764 9789 9810 9882 9913 9951 10019 10052 10076 10095 10121 10206 10207 10237 10243 10284 10321 10339 10361 10395 10399 10415 10444 10483 10493 10501 10511 10523 10532 10539 10543 10562 10581 10598 10613 10671 10729 10740 10877 10935 10958 10981 11046 11058 11064 11088 11093 11099 11105 11116 11205 11213 11222 11229 11285 11305 11330 11345 11391 11412 11474 11480 11499 11503 11509 11525 11576 11577 11584 11595 11641 11662 11696 11711 11716 11759 11788 11853 11864 11869 11893 11929 11982 12011 12041 12065 12102 12104 12109 12138 12147 12148 12174 12176 12178 12214 12218 12309 12325 12340 12358 12409 12423 12474 12494 12507 12516 12518 12563 12602 12607 12609 12611 12612 12630 12653 12669 12685 12722 12743 12754 12788 12826 12918 12925 12929 12955 12961 12981 12984 12985 13042 13051 13080 13094 13111 13239 13246 13290 13292 13306 13326 13381 13406 13412 13434 13440 13505 13509 13573 13579 13596 13677 13717 13727 13741 13841 13842 13849 13867 13869 13923 13939 13986 14024 14046 14103 14180 14194 14269 14271 14281 14323 14332 14366 14391 14439 14449 14508 14534 14558 14564 14570 14578 14585 14614 14622 14633 14659 14725 14764 14776 14784 14836 14843 14856 14858 14874 14894 14908 14932 14989 14991 15058 15073 15087 15104 15172 15195 15273 15304 15335 15347 15352 15377 15383 15435 15464 15465 15471 15481 15520 15539 15689 15712 15764 15766 15805 15826 15944 15994 16034 16054 16089 16096 16109 16119 16143 16152 16174 16199 16284 16356 16399 16427 16473 16504 16513 16562 16625 16640 16654 16660 16722 16732 16750 16765 16881 16889 16913 16937 16940 16944 16966 17090 17124 17134 17135 17164 17168 17171 17180 17200 17211 17242 17265 17269 17292 17328 17334 17403 17503 17504 17521 17601 17605 17618 17650 17728 17746 17795 17826 17836 17859 17904 17916 17931 17989 18065 18188 18224 18304 18305 18308 18419 18429 18441 18448 18452 18578 18605 18607 18673 18775 18854 18878 18906 18994 19027 19031 19057 19107 19111 19146 19175 19192 19196 19286 19296 19340 19427 19428 19454 19469 19548 19575 19597 19611 19672 19689 19699 19743 19759 19790 19795 19834 19875 19896 19906 19914 19919 19962 19976 19985 20000 20011 20020 20031 20042 20057 20070 20073 r0078 20113 20128 20129 20207 20213 20237 20328 inlll 20423 20451 20487 20490 20498 20515 20520 oao»; ?0554 20566 20693 20704 20748 20788 20847 20904 20909 20913 20936 20957 20987

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6