FOTO-PAGINA HELDERSCHE COURAN1 Hoe Owens ontdekt werd Helder slaat H.R.C. met 5-4. De winnaar van dan Marathonloop, da Japannor Kitel Son (No. i82), m*t don Engelschman Èrnest Harpar ondarwag In den Oostenlijken vleugel van het Rijksmuseum te Amsterdam Is een zaal Ingericht voor van Hollandsch zilver uit dan t|jd van da Renaissance en Barok. Een detail van de collectie In de Buitenhaven van Umuiden zijn Maandag vietter-wedstrijden gebonden, waarbij de leerlingen van bet opleidings schip „Bestevaer* bun lavorteten luide aanmoedigden De een-mans-ploeg, (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Berlijn, 7 Augustus 1936. Na de drievoudige overwinning van Jesse Owens hadden wij een onder- houd met den bekenden Amerikaan- schen official Michael Miller, die ons de navolgende interessante bijzonder heden vertelde: I Men kan van Jesse Owens werkelijk zeg gen, dat hij loopt als een opgeschrikt hert en met een kangeroe om het verst kan sprin gen. Hij is het echte type van een „naturel- runner", d.w.z. hij loopt bijna zonder inspan- 111 n „De eenige moeilijkheid bestaat voor mij daarin, te remmen, indien ik eenmaal be gonnen ben, te loopen", vertelde hij mij eens in vertrouwen. Het was in den zomer van 1930 in mijn woonplaats Cleveland. Ik was indertijd leider van een speelplaats voor jongens in een van de armste wijken van de stad. Mijn taak be stond hieruit, de belangstelling van de jeugd voor sport en spel te wekken en de jongens tevens verre te houden van de gevaren van de straat. Tijdens mijn werk viel mij op ze keren dag een jongen mulat van 15 jaar op, die een buitengewonen aanleg voor lopen en springen toonde. Door zjjn schitterende pres taties op hem opmerkzaam geworden, bracht ik mijn chef, Mr. Charley Riley, een ouden, grijzen, bijna geheel dooven sportleeraar, met een vriendelijken glimlach voor iedereen, van het een en ander op de hoogte. Charley Rilley Was de athletiekleider van de Fairmount Ju- pjior High Scool, een soort gymnasium. Toen De hem van dezen kleinen wonderlooper ver telde, lachte hij slechts en zeide, dat deze knaap ook hem reeds een maand geleden in den tuin van de school was opgevallen. En de oude man nam mij bij den arm en fluister de met glinsterende oogen: „Dit kind is een geboren athleet. U zult zien, ik zal een we-1 hekikampioen van hem maken. Kijkt u eens haar die lange, slanke, elastische beenen." Inderdaad was ook mij de ongewone lengte to de schoone bouw van de beenen van dezen 1 jongen opgevallen. De oude Charley Rilley bracht er nu vele weken en maanden mede om met onvermoeid geduld Jesse in de verschildene phases van de „sprinting", in de kunst van het starten, in de beteekenis van de lengte der passen en de juiste voet en armbeweging, in de kennis om de lichaams krachten voor een krachtigen finish te be waren, in te wjjden. De eenmansploeg. Owens was een volleerd looper en springer, reeds voor hij zijn 17de levensjaar had be reikt. Nog onder het scherpe critische oog van den ouden Mr. Riley nam de jonge Jesse aan vele wedstrijden deel, won hij een groot aantal medailles en deed hij vooral ervarin gen op, die hem moed en vertrouwen or de toekomst schonken. Van zijn 16de tot zjjn 18de jaar bezocht Jesse de East Technical High Scool, een soort technisch gymnasium. Hier ontwikkelde hij zich verder als horden- looper, sprinter en verspringer en brak onder de zorgvuldige leiding van zijn trainer het eene record na het andere. Zoo vestigde hij nieuwe records op de 100 yards, 220 yards (ongeveer 201 meter), het verspringen met aanloop en zonder aanloop en zelfs bij het hoogspringen leverde hij goede prestaties. Zijn estafetteploeg leidde hij steeds ter over- winnig, doordat hij als „anchor-man" (d.w.z. laatste man) enorme prestaties verrichte en tegenstanders van den eersten rang inhaalde. Mijn broer, die indertijd de East Technical Scool bezocht, vertelde mij met bewondering, dat Jesse daar bekend was onder den naam „the one man track team" (eenmansploeg), omdat hij alleen gewoonlijk voldoende punten verzamelde, om de vijandelijke ploeg te over winnen. Vergeet den ouden Riley niet! Van de East Technical High Scool ging Jesse naar Ohio State University, Daar maakte hij in het hordenloopen, sprinten en verspringen onder de uitstekende leiding van den coach Larry Snyder, nog verdere groote vorderingen, Nu waren op de Ohio State University alle voorwaarden aanwezig, om Jesse te maken tot den looper en springer, die de besten der wereld kon overwinnen: wonderbaarlijke trainingsmogelijkheden, schit terende sintelbanen en sportvelden, eerste klas trainers, een goede medische verzorging en, wat voor Jesse het meest belangrijk was, sterke tegenstanders. Nogmaals: ik moet er aan herinneren, dat Charley Riley het was. die dezen jongen loo per ontdekte, de vriendschap van den knaap wist te winnen, hem aanmoedigde en in de grondslagen van het loopen en springen in wijdde en dusdoende de basis legde voor de triomfale successen, die Owens thans heeft kunnen boeken. Charles Riley, de oude, doove, grijze trainer, die door zijn bescheidenheid en door den glans van zijn beroemden scholier wat in den schaduw is komen te staan, mag door het publiek niet worden vergeten. (Auteursrecht V.P.B.) (Nadruk verboden.) VOETBAD. Een spannende sensationeele 2e helft. De friendly-game tusschen onze beide plaatselijke clubs heeft het publiek dat niet overtalrijk aanwezig was weer de noo- dige sensatie gebracht. Er vielen 9 doelpun ten, dus men had alleen daarom al waar voor zijn geld! Om 7.15 uur gaf de heer J. Augustein het sein tot beginnen en langen tijd gaat de strijd gelijk op. Racing combineert iets beter, maar de voorhoede niet degene die HRC kam pioen en 2e klasser maakte tast niet ge noeg door en Kuiper schiet zeer onzuiver. Bij Helder komt de middenlinie niet genoeg naar voren, vooral de spil zien we steeds ver ach ter. Ook hier is de middenvoor slecht op schot. Zoo blijft het een kwartier lang een spel met gelijke kansen. Kort daarna, na pre cies 17 min. spelen, zette Godschalk, op wien terdege gelet werd, zuiver voor, de bal vloog voor langs de backs, de Boer Jr. stormde naar voren en... Helder had de leiding. Goed doorzetten van den rechtsbinnen, het juiste moment van ingrijpen, vond in dit doelpunt een waardige belooning. De witjakken komen nu wat meer in den aanval, ook wordt door hen met meer pit gespeeld. Drie minuten later kon Stolk niet anders doen dan den bal corner trappen; van de voeten van Bijl zweeft de bal voor het doel, even er voorbij, niemand heeft erg in Godschalk, men bemerkt pas zijn aanwezig heid als door zgn mooien omhaal Van Es ten tweede male moet visschen. Even zijn de Ra cers nu in het offensief, het H.-doel wordt een paar keer ernstig belaagd, maar de ach terspelers daar spelen in grooten stjjl, terwijl Kossen zich eveneens bijzonder onderscheidt In de laatste 10 minuten voor rust scoort Helder nog tweemaal; eerst schiet Godschalk rakelings naast, daarna was Post zoo vrien delijk om Heidereen handje te helpen (30) 2 min. voor rust nam H.'s linksbuiten een corner, waaruit De Boer den stand op 4—0 bracht. De laatste 20 minuten speelde Helder tech nisch een beslist mooie partij, waarbij dat van HRC zeer afstak. De tweede helft. Reeds in de eerste minuut na de hervatting dachten wij de witten te zien scoren, maar de hevige serimmage had in laatste instantie een outbal tot gevolg, nadat tweemaal ingeschoten was. De linksbuiten schiet in het zijnet, terwijl Kiljan den bal In handen van v. Es schoot. Toen kwamen de roodjes naar voren, maar Kuiper wist de kans niet te benutten. Doch na 7 minuten had R. dan toch succes, toen H's rechtsback den bal niet in zijn macht kon krijgen. Weer spant het geducht na een voor zet van Dissel, de middenvoor was echter te driftig. Plotseling gaat Godschalk er met den bal vandoor, van Es loopt ver uit, maar is iets te laat. Na 10 min. spelen was het 51... HRC veranderde van tactiek, alles werd op den aanval gezet. Siersma en Scholten gingen meer naar voren. Maar dat niet alleen, het bekende vuur voer weer in de R-gelederen, men weet wat dat zeggen wil. De Helder-ploeg iwerd overspeeld en 35 minuten lang is het voor haar verdedigen geweest om den voor sprong te behouden. We dachten aan verleden jaar toen HRC een 30 achterstand in een ;43 zege wist om te zetten. Maar men deed thans wel eens te vurig, waardoor de bereke- Ining in het gedrang kwam. Dat was ook de j oorzaak dat eerst na 25 minuten spelen het 2e tegenpunt kwam, na een listigen inzet van de Jong. Eén minuut later had een prachtige kopbal van Roomeyer succes en Dissel schoot den bal daarna uit een penalty naast. Vlalf voor het einde werd het 54. In dat laatste halfuur is de 3 man sterke voorhoede van Helder er bijna niet meer aan te pas gekomen. Kreeg ze nog eens den bal, dan stond ze buitenspel of het was een schot van verren afstand. Het einde kwam met 54 voor Helder. De uitslagen van de andere wedstrijden I waren: Helder 4HRC 4 44. Helder aHRC a 11. SUCCES ISCHEVENINGEN I 45. Deze wedstrijd werd Zondagavond om 7 uur op het Succes-terrein gespeeld. Scheidsrechter was de heer MoL- Scheveningen gaf -van-be gin tot einde fraai spel te zien. Er werd keu rig geplaatst. Achterhoede en spil behoorden tot de besten, doch ook in de vorhoede werd keurig samengespeeld. De Succes-achterhoede kon hier niet tegenop en het was meer aan het groote enthousiasme, waarmede de Successers zich in het laatste halfuur in den strijd wierpen te danken dat een nog zoo be vredigenden uitslag werd verkregen. Men be denke dat een goed half uur voor het einde de stand nog 25 was. Reeds na 5 min. had Scheveningen de lei ding genomen. Een kwartier later weet S. gelijk te maken. Schmidt lost een prachtig schot, laag in den uitersten hoek. De keeper redt vallende, doch kan den bal niet bij zich houden en de toestormende C. Lont kan van dichtbij scoren. Spoedig daarop herovert Sch. de leiding uit een van de vele scrimmages voor het S.- doel, terwijl even later de vorsprong met een fraaien kapbal wordt vergroot (13). Met dezen stand komt de rust. Spoedig na rust breekt Schmidt door. Hij bezegelt zijn run met een fraai schot, dat doel treft (23). Langen tijd wordt dan om den gelijkmaker gevochten, doch we zien een doelpunt aan de andere zijde. Bij een hoogen voorzet wordt Posthuma uit zijn doel gelokt. Hij mist half. De bal komt voor een vrij- staanden Sch.-speler, die in het verlaten doel schiet (24). Nog geen 5 min. later breekt de handig spelende middenvoor door en voert den voorsprong nogmaals op (25). Een schitterend schot van C. Lont van ver ren afstand, dat doel trof, bracht het vertrou wen in de S.-ploeg terug. Als bij tooverslag zien we plotseling een keurig spelende ploeg, die aanval op aanval opbouwt. De meest hachelijke situaties ontstaan voor het Sch.- doel, doch mede dank zij den keeper, van wiens werk wij hebben genoten, loopt alles op niets uit. Even voor het einde loopt Cor Lont tegelijk met den keeper op een verren bal. C. Lont is er eerder bij en geeft keurig aan Rotgans door, die kalm in het verlaten doel kan schieten (4—5). Hiermede kwam het einde. Jammer, dat Succes in de eerste helft zoo weinig strijd gaf. Iedema was vervangen door J. Lont. Na rust speelde Jb. Ott voor D. Kuiper, die geblesseerd raakte. Succes kan beter dan zjj dezen avond speelde, maar niettemin was het een aan trekkelijke wedstrijd, en...- het is heusch geen schande met 45 van Scheveningen 1 ,te verhezen.- We- gelooven dat- dit het beste compliment is dat wij Sch. voor haar fraai spel kunnen brengen. BJi.C.V.U.C. Door welwillende medewerking van den heer Van Gelder, aanvoerder van V.U.C., had B.K.C. het groote voorrecht j.1. Zondag deze eerste klasser op bezoek te mogen hebben. Het is voor B.K.C. zeer zeker een nuttige oefenwedstrijd geweest. Wat de uitslag betreft, och, deze doet er min der toe; V.U.C. speelde voor rust een kalm, hoogstaand spel en met een hlaf uur had zij de leiding met 20; door Jan de Schipper Jz. werd even voor rust de achterstand verkleind en even na rust maakte Jan gelijk. V.U.C. begon de zaak wat energieker aan te pakken en maakte met een onhoudbaren kogel na 20 mi nuten er 32 van. Daarbij bleef het, zoowel voor de leden van B.K.C. als voor hare supporters en andere voetballiefhebbers, die den wedstrijd bijwoon den, was het een mooie voetbalmiddag en een woord van dank aan den heer Van Gel der en zijn mannen om tegen een vierde klasser een wedstrijd te willen spelen, is hier zeker wel op zijn plaats. TEXEL-NIEUWS. De Texelsche-serie-wedstrijden hebben een bizonder spannend verloop gehad. De uitslag van de beide wedstrijden van Zondag, heeft in beide afdeelingen een beslissingswedstrijd noodig gemaakt, 's Middags 2 uur speelde Texel IH tegen Oosterend I en wist deze- match te winnen met 80. Des avonds speelde Texel II tegen Cocks- dorp I. Deze wedstrijd werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Er zat zeer veel spanning in. De Cocksdorp zou reeds met een gelijk spel het Kampioenschap hebben- behaald, deze club gaf men dan ook de beste kansen. Texel II wist echter aanvankelijk een 20 voorsprong te behalen, die evenwel door Cocksdorp weer werd ingehaald. Enkele minuten voor het einde maakte De Vries evenwel voor Texel het derde doelpunt, zoo dat Texel II won met 32. Het derde moet in de tweede afd. nu me de Tex. Boys een beslissingswedstrijd spek® en- het- tweede met- Cocksdorp L Met moment waarop Rle Mastenbroek «jb eerste aantikt in de finale van het «nimmer tOO meter vrije slag voor «ismes, waarin ooze landgenoote de tOO meter in den nieuwen Olympischen •ecordtijd van 1 min. 5.9 sec. aflegde De winnaars van het nummer tweepersoons kajak over 1000 meter worden ge- eerd in het Olympisch stadion te Berlijn. Links de Nederlanders Starreveld en Siderius, die de bronzen medaille verwierven Het carillon van den gerestaureerden Zuidertoren te Enkhuizen, dat met zeven klokken is uitgebreid, werd Maandag gekeurd door den Zwolschen beiaardier W. Créman (links) S'a oud-burgameester van Koog aan e Zaan, de heer A. G. A. Verstegen, Is te den Helder overleden Het vorstelijk vacantieverblijf te Weissenburg. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met leden van Haar gevolg tijdens een geanimeerd thee-uurtje

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8