AAN HET SLOT SEIZOEN-OPRUIMING kanalenkwesties. Marineberichten. Legerberichten Rondom de HEDEN 15 AUGUSTUS DE LAATSTE DAG HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1.5 AUGUSTUS 1936 60 Nederlanders in Madrid. GEMENGD NIEUWS Hij sloeg zijn buurman dood van onze Ernstig motorongeluk in den Wieringermeerpolder De inbraak te Koog a. d. Zaajh, Een erfenis Weer een proces tegen Zinowjef en Kamenef. Haven van Nieuwediep. TO Qoigns besluit noemt men inVlaanderen een daad van wijs beleid. Aan de politieke verlangens van Hijmans thans paal en perk gesteld. (Door een bgzonderen correspondent) Brussel, 14 Aug. De tijding, dat de Nederlandsche regeering de Be 1 gisc h - N ede rlandsche kanalenkwestie, akhans "wat de waterafneming betreft, door het Haagsche Hof ging laten beslechten, wordt hiér op zeer uiteenloopende wijze be oordeeld. De officieele instanties sloegen het figuur, dat dat nogal lijkt op bonne mine rt men klacht van de Hollandsche regeering niet mauvais jeu en de regeeringsversie luidt, dat als een onvriendelijke daad opneemt, dat het een voorbeeld van demokratische staatsmans wijsheid is en dat twee buurlanden hun ge schillen op vreedzame wijze regelen. Waarheid is, dat de ambtenarenwereld van Buitenlandsche Zaken, die sedert 1919 op de visie van staatsminister Hijmans ingesteld is, met het geval vreeselijk verlegen zit Vanaf de resolutie van den Hoogen Raad te Ver- sailles, waarbij Nederland werd gesommeerd met België te „praten" over verdragsher ziening van 1839 tot op den dag, toen Hij- mans als lid der regeering werd afgescheept (dit is amper een paar maanden geleden), hebben buitenlandsche Zaken één systeem te genover Den Haag toegepast: niet onder handelen over de fragmentarische schrijf- kwesties, het heele Belgisch-Hollandsche ver dragcomplex als een blok opnemen, de on deelbaarheid van de politiek- en economische problemen belijden. En ofschoon minister Spaak wel een anderen koers inslaat, was niet denkbeeldig dat h(j ten overstaan van de Belgisch-Hollandsche besprekingen, onder invloed van zijn ambtenaren, die zelfde on deelbaarheid van de politieke en economische onderhandelingen zou. huldigen. De starre houding van Buiten landsche Zaken werd echter door twee groepen van België scherp afgekeurd, en het besluit van de Ne derlandsche regeering, om de kanalenkwestie nu te beslechten, als een wijs besluit begroet. De eerste groepde Vlaamsche vrienden van Nederland, die als Dietsche bewusten hun volksgemeenschappelijke verbondenheid met hun Nederlandsche stamland betuigen, die in 1926 hebben gewaarschuwd, dat het toen malige Belgisch-Hollandsche verdragontwerp vol politiek-militaire contrabande stak, en dat de aanvaarding van dit verdrag de sou- vereiniteit van Nederland, zoowel wat zijn politieke neutraliteitspositie als zijn souve- relniteit over zijn wateren betrof, ging be knotten. Deze kringen zijn niet blind voor het feit, dat er nu eenmaal zuiver economische twistpunten tusschen beide landen bestaan, die door onderhandelingen, zelfs door verdra gen, dienen te Worden opgelost, maar ze waarschuwen tegen elke revisie van het po litiek-militaire statuut, dat in 1839 werd op gebouwd. De Vlaamsche vrienden van Neder land beseffen dat Hijmans na zijn nederlaag van 1926 een subtiel spel speelde, door op het ongeduld van Nederland te rekenen, om de economische kwesties te beslechten, en er dank zij dit ongeduld dan toch een paar po litieke clausules door te halen ter regeling van de brandendste economische twistpunten. Het eenige middel, dat Den Haag restte om de weigering van de Belgische regeering tot dissociatie van de politieke en economische onderhandelingen af te wenden, was het be roep op het Internationale Hof. In de Vlaamsch-gezinde kringen begroet men dus het besluit van Colijn als een wijze daad, die nu de deur opent tot een recht vaardige regeling van economische, maritie me en handelsproblémen. Franskiljonsche belangen. De tweede groep der aanhangers van frag mentarische Belgisch-Hollandsche besprekin gen deelt politiek beschouwd op verre na niet het standpunt van de nationaalge- zfcide Vlamingen. Om het met een leelijk woord te zeggen, zjjn het veeleer de Vlaam sche franskiljons die weliswaar na 1830 heetgebakerde Orangisten waren, maar nu de culture frangaise als het ware verheerlijken die groot belang vinden bij een regeling van sommige twistpunten. Men vergeet doorgaans dat de gewichtige Havenstad Gent die voor het Zuiden en het Zuid-Oosten is wat Duisburg b.v. voor heel de Rijnvaart is als zeehaven langzaam ten doode wordt ge doemd, zoo binnen afzienbaren tijd „en dit be- tCekent maanden of dagen instede van jaren" niet een regeling wordt getroffen tot bouw van een nieuwe zeesluis in Terneuzen, waar hét Gentsch zeekanaal in de Schelde uitkomt. De regeling ligt al sedert jaren voor de hand: zoo België de voor de Nederlandsche schepen stop te Ternaaien de stop tegen het Julia- na-kanaal gericht! verwijdert, dan staat Nederland de nieuwe zeesluis toe. De Gent- sehe handelskamers, het stadsbestuur, al de belanghebbenden uit het Zuidvlaamsch land, die door in- of uitvoer den groei van de Ctentsche haven verzekeren, hebben jarenlang energiek te Brusel aangedrongen, opdat Hij mans en Buitenlandsche Zaken deze frag mentarische oplossing buiten elk grooter werd rag om zouden bewerken, maar ze gieten op een koppig non posumus van het departement, om de ondeelbaarheid der poli tieke, militaire en economische verdrags- Kwesties de leidraad van de Belgische poli tiek tegenover Nederland bleef. Gent en zijn aschterland, de industrie en de scheepvaart dienden geofferd om de herziening van de clausules van 1839 te bespoedigen. Het is wel eigenaardig, dat de Gentsche franskiljons met al het scherp van hun belangen op Hij mans schoten, omdat ze klaarder dan de mi ester zagen, dat Holalnd de fout van van Karnebeek in 1926 niet meer zou herhalen, sr dat de Gentsche havenbelangen ad calen- das zou worden verdaagd, omdat Hijmans nu eenmaal de politieke verdragsherziening stfn levensdroom! niet prijs gaf. Het is niet te veel gezegd zoo men vast stelt. dat sommige kringen de eene groep <$n redenen van groot Nederlandsche stam- flpliüek de andere groep om egoïstische «xmomische belangen, ook al is deze groep veeleer anti-Nederlandsch gezind vurig hopen, dat de regeling van de wateraftapping een inzet wordt, van een ietwat breedere be spreking omtrent de meest acute twistpunten op gebied van scheepvaart, handel en nijver heid, met uitsluiting van elke politieke en politiek-militaire contrabande. Het is ontwist- baar, dat tal van economische strijdvragen tusschen de buurstaten rijp zijn voor een spoedige oplossing. Een nieuwe phase in de ge schiedenis Men dient er echter rekening mede te hou den, dat de al te talrijke technici, die op Bui tenlandsche Zaken van den geest van den annexionist Hijmans doordrongen blijven, toch, ondanks alles, verder zullen pogen, bij de regeling van de kanalenkwesties politieke servituten in de paragrafen in te werken, al is de vrees, dat het heele maritieme Belgisch- Hollandsche vraagstuk door Nederland aan het Internationale Gerechtshof zou worden onderworpen, wellicht het begin van een ver andering ten gunste van Nederland. In Vlaam sche kringen verklaart men, dat dit scheids rechterlijke verhaal de definitieve afbraak is van de politiek van minister Van Karnebeek, en tevens de instorting van de „groote" poli tiek vol annexionistischen inslag van Hijmans. De reserve van de officieuse Belgische pers ten overstaan van de Nederlandsche proce dure en haar (jver, om het vriendschappelijke van deze beslechting te huldigen, vindt haar uitleg in de afkeuring van een groot gedeelte der bevolking van de door Hijmans gehul digde praktijken tot traineering der economi sche vraagstukken, omdat zijn politiek-mili taire berekeningen ineen stortten. Dat de loopboan van den rapporteur van het budget van Buitenlandsche Zaken, Excellentie Segers, die jarenlang haat tegen Nederland zaaide, wegens corruptie werd gebroken, is een fac tor, die eveneens gunstig werkt in den zin van een economische regeling met verdaging der politieke strijdvragen. BLOEMBOLLEN VEILING WEST FRIESLAND. Te Bovenkarspel is Donderdag de 6e grcote veiling van leverbare bloembollen gehouden. De aanvoer bedroeg 8000 manden, inhouden de ruim 10 millioen stuks, die in 2797 num mers werden geveild. De belangstelling was middelmatig. In vergelijking met den handel in de laatste dagen op andere bloembollen veilingen in ons land, kan men de resultaten nog bevredigend noemen. Voor de goede tul pensoorten werden nog flinke prijzen besteed. We noemen hier als voorbeeld Generaal De Wet, Zwanenburg en Albino. Naar La reine, moore en de rose soorten was weinig of in het geheel geen vraag. Van den aanvoer werd ongeveer 60 procent verkocht. De rest werd opgehouden of op het wijzerbord doorgedraaid. We noemen hier nog enkele prijzen: vuur baak, zift 12 en daarboven 1.85; mon Trésor 12 en op 1.70; generaal De Wet, 12 en op 3.10; Allard Pierson, 1112, 1.45; brillant Star, 1112, 1.75; dezelfde soort, 12 en op, 2.25; Peach Blossom, 12 en op, 1.70; Cop- en op, 1.902.30; dezelfde soort, 1011, 1.75; ibis, 12 en op, 1.40—1.55, diadeem, 12 en op, 1.90; city of Haarlem, 12 en op, 3.90; rose Copland, 12 en op, 3.80; dezelfde soort, 11 en 12, 2.90; dezelfde soort, 1011, 2, alles per 100 stuks. land, 12 en op, 1.40—1.50; verm. brillant, 12 STEUN VELDBOONEN OOGST 1936. De Nederlandsche Akkerbouw Centrale j maakt bekend, dat in tegenstelling met het vorig jaar, voor 1936 de op contract geteelde veldboonen wél worden gesteund. Derhalve is in het Reglement Steun-Boonen- Oogst 1936 alsnog bepaald, dat indien de door den handelaar aan den teler betaalde prijs daartoe aan genoemde Centrale aanleiding geeft, de steun voor deze boonen inplaats van aan den teler, aan den handelaar kan worden uitgekeerd. Belanghebbenden dienen zich hiervoor uiter lijk 20 Augustus 1936 in verbinding te stellen met de Nederlandsche Akkerbouw Centrale, Bezuidenhout 15, 's-Gravenhage. BOTER. De heffing op boter en de vervoer-vergun- ning voor buitenlandsche boter is voor de week van 1622 Augustus vastgesteld op 0.80 per kg. De toestand te Madrid niet onrust barend. Naar men aan de N. R. Crt. meldt, is er thans dagelijks contact tusschen dr. Flaes, die de leiding van het Nederlandsche gezant schap te Madrid op zich genomen heeft, en het Nederlandsche departement van buiten landsche zaken. Uit de inlichtingen, welke men hier uit Madrid heeft ontvangen, blijkt, dat er thans nog ongeveer 60 Nederlanders daar ter plaatse vertoeven. Zij wonen zoo veel mogelijk bijeen en hebben het plan indien de omstandigheden dit veroorloven te Madrid te blijven. Zjj staan in voortdu rende verbinding met het gezantschap. De stemming is rustig en men heeft geen reden tot klagen over de bejegening van de zijde der Spaansche autoriteiten. Binnenland Vier jaar gevangenisstraf gceischt. Donderdag heeft voor het gerechtshof te s-Hertogenbosch in hooger beroep terecht ge staan de 45-jarige metselaar H. C. de W. uit Bergeyk, die door de rechtbank in den Bosch tot 4 jaar gevangenisstraf was veroordeeld terzake van het feit, dat hij op Nieuwjaarsdag 1936 zjjn buurman J. v. d. B. van het leven heeft beroofd door hem met een hamer op het hoofd te slaan. Op den bewusten dag werd verdachte naar buiten gelokt door v. d. B., die stond te schreeuwen. Hij verkeerde onder invloed van sterken drank. Verdachte zeide onschuldig te zgn. Hij zou met een stuk hout hebben geslagen toen van der B. op hem was toegekomen. Blijkens een der getuigeverklaringen schold v. d. B. zoo hevig, dat verdachte op hem invloog en met een hamer sloeg. Verdachte hield vol met een Nog enige ZOMERCOSTUüMS REGENJASSEN PANTALONS KINDERKLEDING EXTRA LAAG GEPRIJSD OVERHEMDEN HOEDEN ZELFBINDERS VERRASSEND GOEDKOOP stok te hebben geslagen. Hij meende niet schul dig te zijn aan den dood van v. d. B. De procureur-generaal, vroeg bevestiging van het vonnis der rechtbank, 4 jaar gevan genisstraf wegens mishandeling met doode- lijken afloop. Arrest 27 dezer. Gisteravond reed op den Schagerweg in den Wieringermeerpolder de ongeveer 30-jarige machinist J. Kooy uit Medemblik met zijn motorfiets. De weg is wegens vernieuwing voor het verkeer afgesloten van Kolhorn naar, Middenmeer. Daarbij is K. met zijn motorrij wiel in een van de langs den weg liggende zandhoopen geraakt. K. sloeg over den kop en kwam in den berm terecht, waar hij be wusteloos bleef liggen. Tien meter verder lag het geheel vernielde motorrijwiel. Om half elf werd het slachtoffer op den, verlaten weg door een toevallig voorbijkomon- den wielrijder gevonden, die te Middenmeer dadelijk mededeeling van zijn bevindingen deed. Dr. Hoogkamer uit Middenmeer ging terstond naar de plaats van het onheil en be handelde den verongelukte, die ernstige ver wondingen aan rug, hoofd en handen had op-; geloopen. \r. De motorrijder is vervolgens per ziekenauto naar Enkhuizen vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Drie verdachten gearresteerd. Ter zake van de inbraak in de oliefabriék van de firma T! Duyvis Jzn. te Koog aan de Zaan, in den nacht van 7 op 8 Aug., waarbij f 6000 werden buit gemaakt, kan thans woxi den medegedeeld, dat de politie 3 te Zaandam ongunstig bekend staande personen heeft aan gehouden, tegen wie dusdanige aanwijzingen bestaan, dat deze drie verdachten vandaag naar Haarlem zullen worden overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. VAN DAK GEVALLEN. Gistermiddag was een veertienjarige lood-i gietersleerling werkzaam op hét dak van eert school in de Van Zompelstraat te Haarlem, Doordat hij zich te ver voorover boog, verloos hij het evenwicht en stortte omlaag: Hij kwam met het hoofd op de straat terecht. De jongen liep ernstige inwendige kneuzingen ert een zware hersenschudding op. Hij is in be- wusteloozen toestand naar het St. Elisabeths- gasthuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. VAN DE TRAP GEVALLEN. Gisterochtend is mej. Joh. Donker in de Werkhorsf bij Meppel in haar woning voor over van de trap geslagen. Zij is met een ernstige schedelbreuk opgenomen en is in den loop van den avond aan de gevolgen over leden. v» Te Waterlandkerkje is een arbeiderswoning verkocht voor... 25. De negen erfgenamen van den overleden eigenaar zullen er dus niet rijk van worden, evenmin als van de opbrengst van het huisraad, welke 20 bedroeg. Buitenland O Het Telegraafagentschap van de Sowjet- Unie meldt aan de ,,N. Rott. Crt."; Het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken heeft in den loop van 1936 een reeks terroristische Trotski-Zinowjef groepen ont dekt, die op rechtstreeksche aanwijzingen van den in het buitenland vertoevenden Trotski en onder der rechtstreeksche leiding van het z.g. Vereenigde centrum van het Tritski-Zinowjef blok een reeks van terroristische aanslagen tegen leiders van de Communistische partij van de Sowjetunie en van den Sowjetstaat voorbereidden. Door onderzoekingen is vastgesteld, dat dit blok op aanwijzingen van Trotski en Zinowjef in 1932 georganiseerd is. Verder kon worden vastgesteld, dat de moord op Kirof op 1 Dec. 1934 op rechtstreeksche aanwijzingen van Trotski en Zinowjef voorbereid en gepleegd Is. Het onderzoek In deze zaak is beëindigd. Ter beschikking van de rechtbank zijn ge steld Zinowjef, Kamenef, Jewdokimof, Iwan Smirnof, Bakajew, Kratsjkowski, Ter Wagan- jan, Dreizer, Goldman, Reingold-Pikel, Olberg, Berman-Joerin, Fritz David (Kroeglamski) en Nathan Loerje. Het proces zal 19 dezer voor de militaire kamer van het opperste gerechtshof beginnen. Stefani meldt nog, dat de geheime politie een uitgebreide anti-communistische organi satie ontdekt heeft in Gorki. Er zijn verschei dene personen gearresteerd, o.m. de directeur van de luchtvaartschool te Gorki, bij wien papieren zijn gevonden, welke de voorberei ding onthulden van anU-communistische ter roristische aanslagen. De politie heeft ook in andere steden com plotten ontdekt met de bedoeling verscheidene vooraanstaande figuren te „elimineeren". In het begin van 1935 zijn Zinowjef en Kamenef reeds tot resp. Uen en vijf jaar vrij- heidsberooving veroordeeld wegens medeplich tigheid aan een contra-revolutionnaire samen zwering en den moord op Klrof. Ook Jew- dokimog en Bakajew behoorden toen tot de veroordeelden. SCHIETPARTIJ IN ARGENTIJNSCHE GEVANGENIS. Na langdurige onderzoekingen is de politie te Buenos Aires er in geslaagd een berucht bankroover, een hoteleigenaar uit Santa Cruz in Patagonië, te Arresteeren. Hg was opge sloten in de gevangenis van Rio Callegos en Woensdag trachte hij hieruit te ontvluchten. Plotseling ontrukte hij een bewaker zijn kara bijn en schoot drie bewakers neer. Hij slaagde er werkelijk in uit de gevangenis te komen, doch hier werd hij door een kogel in den voet gewond, waarna hg zich een kogel door het hoofd schoot. In verband met deze kwestie heeft de gou verneur van de provincie den directeur van de gevangenis afgezet en heeft hij zelf zijn ontslag aangeboden. I AL CAPONE DE MODEL-GEVANGENE. '.Al Capone, eertijds de koning van de mis daad in Chicago, thans voor onbepaalden tijd (met eindgrens 1942) opgesloten in de straf gevangenis op het eiland Alcaliar bij San Fran- cisco, had voorwaardelijke invrijheidstelling gevraagd, wegens goed gedrag in de gevange nis. Ofschoon dé directeur om advies ge vraagd getuigd had dat er op Capone's ge drag niets aan te merken viel, ja, dat hg een model-gevangene was, Is de vervroegde vrijla ting op parool aan Capone geweigerd. Zijn verleden woog nog te zwaar. DE KRONING VAN EDUARD VIH Er zijn nu al duizenden plaatsen bespro ken voor de kroning van Eduard Vin te Lon den in Mei, in hoofdzaak uit de Ver. Staten, maar ook uit de dominions. Ook van het Euro- péesche vasteland komen er al aanvragen naar plaatsen binnen. De prijzen loopen van 5 tot 20 guinjes, dat is dus ongeveer van 40 tot 160 gulden. JAPANSCHE TANKBOOT DOOR BRAND VERNIELD. In de marinehaven Jokosoeka in het Noor den van het eiland Hondo is, volgens Reuter, de 100 ton metende petroleumtankboot „Seito Kumaru" door brand vernield. Men vreest, dat' een groot aantal personen om hét leven is ge komen. EEN DURE TREIN. De. maharadja van Mysore maakt met zijn gevolg een reisje naar Schotland. Hij reist daarvoor in een extratrein, die hem 10 shilling per mijl kost, terwijl bovendien ieder die van den trein gebruik maakt, voorzien moet zijn van een biljet eerste klasse. i DE ZEEKRIJGSRAAD. Bij Kon. besluit van 1 Augustus is benoemd tot fiscaal-plaatsvervanger bij den krijgsraad voor de zeemacht binnen het rijk in Europa te Willemsoord, ter standplaats Willemsoord mr. J. Mulder, advocaat en procureur, alhier. Plaatsingen. Bg beschikking van den minister van defen sie, zijn de volgende plaatsingen gelast: met 19 Augustus: eerste-luitenant der ma riniers van de Kon. marine reserve W. H. Tassaron, bij de Marinekazerne te Willems oord; met 24 Augustus: kapitein-luitenant ter zee J. W. Termijtelen bg het departement van defensie te 's-Gravenhage. met 1 September: luitenant ter zee 2de kl. C. W. T. baron van Boetzelaar bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, voor de marine te Willemsoord. Oost-Indië. Vergund om naar Nederland terug te kee- ren, aan den luitenant ter zee der 1ste klasse F. J. Kist. INSPECTIE VOOR DE SCHEEPVAART. Luitenant ter zee der eerste klasse G. Mante, die in Mei van Vlissingen naar Indië was overgeplaatst, zal op 20 Augustus in Ne derland terugkomen en den zeedienst ver laten, omdat hij benoemd zal worden tot in specteur voor de scheepvaart, ter standplaats Den Haag. Plaatsingen. Bg beschikking van den minister van defen sie zrjn de volgende plaatsingen gelast: Met 19 Augustus luitneant ter zee der 2e klasse J. A. M. van der Burgh bg de marine kazerne te Willemsoord; luitenant ter zee 2de klasse A. P. Simtt hij de marinekazerne te Willemsoord. Met 28 Augustus: luitnant ter zee der 1ste klasse H. J. Suermondt, belast met het bevel over Hr. Ms. Z 7; luitenant ter zee der 1ste klasse A. J. van Hemert a. b. van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord; hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst der 2de klasse W. Moree bij de Rijkswerf te Willemsoord. Met 29 Augustus: Iuiteant ter zee der lste klas A. N. Schrakamp bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord. Met 1 September: luit. ter zee der lste klas A. J. Bussemaker bij het departement van defensie: luitenant ter zee der 2de klas G. Kruijs a. b. van Hr. Ms. wachtschip te Vlis singen. Met een door den commandant der marine te Willemsoord te bepalen datum is luitenant ter zee der 2de klasse P. G. de Back geplaatst bij de marinekazerne te Willemsoord. Officier van den marinestoomvaartdienst 2e kl. J. M. Hillenius, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, is ter beschikking gesteld en in Nederland teruggekeerd. Overplaatsingen. Serg.-kok A. C. Stubert van Kaz. Willems- ord naar Kaz. Amsterdam, 12 Aug. '36. Serg.-hfm. T. J. A. Lubke van De KooQ naar Kaz. Amsterdam, 12 Aug. '36. Bootsman J. van Osten, «erg. der mar H. A. Filius van Wachtschip Vlissmgen naar H. Hendrik. 4 Sept. '36. TionHrik Serg.-konst. H. F. J. Smit van H. Hendrik, bevolen overpl. naar het vliegk. De Koog ge wijzigd in 4 Sept. '36. Serg.-konst. C. Stam van De Koog, als vo ren naar Hr. Ms. H. Hendrik. Serg.-vliegtm. J. Huijgen van OZ.D. naar Schorpioen. 26 Aug. '36. Korporaals der mar. C. J. J. van Espen, H. P v d Schelde, kwartierm. J. Geertse, korp.- kónst A H. Tonker, kwartierm. A. J. G. P. M. M. Visser van Wachtschip Vlissingen naar H. Hendrik. 4 Sept. '36. Korp.-zvpl. H. de Jongh van H. Hendrik naar Hospitaal. 4 Sept. '36. Korp.-zvpi. C. Magielsen van Wachtschip Vlissingen naar H. Hendrik, 4 Sept. 36. Korp.-zvpl. .A. Duine van Hospitaal naar -Wachtsc'.ip Vlissingen, 4 Sept. '36. Korp. der mar. J. A. v. d. Geer van Wacht schip Willemsoord n. Hospitaal, 12 Aug. 36. Konst.maat B. v. d. Beek van Wacht schip Willemsoord n. H. Hendrik. 4 Sept. oo. Mariniers le kl. A. Rietdijk, D. A. v. d. Kuit, G. de Vries, H. Termorshuizen van Wachtschip Willemsoord naar H. Hendrik, 24 Aug. '36. Matrozen le kl. E. L. v. d. Veen, F. H. Smit, matr. 2e kl. G. F. J. Herlé van Wacht schip Willemsoord n. H. Hendrik, 4 Sept. '36. Stoker le kl. A. But van Wachtschip Vlis singen naar Balder, 1 Sept. '36. Stoker le kl. J. A. v. d. Stel van Balder naar Wachtschip Vlissingen, 1 Sept. '36. Matroos le kl. D. Pronk van Wachtschip Willemsooru naar Div. mijnenv., 1 Sept. '36. Stokers-o.man F. Kost en J. J. Bot van v. Speijk naar Schorpioen, 12 Aug. '36. Matrozen 3e kl. T. W. van Lier, B. J. Schuurman, P. Kesteloo van H. Hendrik naar O.Z.D., Sept. '36. Matrozen 3e kl. J. G. Muller, H. K. Menk- veld, J. Bosch van H. Hendrik naar Wacht schip Willemsoord, 4 Sept. '36. Matrozen 3e kl. A. G. Kopijn, F. Heidoorn v. d. Louw van H. Hendrik naar v. Speijk, 4 Sept. '36. Stoker le kl. G. W. Hüfken van Z 7. Datum bevolen overpl. naar Hs. Ms. Schorpioen ge wijzigd in 26 Sept. '36. Matrozen le kl. H. v. d. Blom, M. Kempe- ners van Wachtschip Willemsoord. Datum be volen overpl. naar Hr. Ms. H. Hendrik ge wijzigd in 24 Aug. '36. Matroos 3e kl. I. Riemers van H. Hendrik naar Div. mijnenv., 4 Sept. '36, onder intrek king der bevolen overplaatsing naar Wacht schip Willemsoord. Matroos 3e kl. N. W. Bouwer van H. Hen drik naar Wachtschip Willemsoord, 4 Sept. '36, onder intrekking der bevolen overplaat sing naar Div. mijnenv. Matroos 3e kl. A. v. d. Stok van H. Hendrik naar De Mok, 4 Sept. '36, onder intrekking der bevolen overlpaatsing naar Wachtschip Willemsoord. Matroos 3e kl. J. v. Bevereen van H. Hen drik naar Wachtschip Willemsoord, 4 Sept. '36, onder Intrekking der bevolen overplaat sing naar De Mok. Matroos 3e kl. G. Bakuwel van H. Hendrik naar Wachtschip Vlissingen, 4 Sept '36, on- der intrekking der bevolen overplaatsing naar van Speijk. Matroos )e kl. J. Bouman van H. Hendrik naar van Speijk, 4 Sept. '36, onder intrekking der bevolen overplaatsing naar Wachtschip Vlissingen. Matroos 3e kl. G. van Beek van H. Hen drik naar Wachtschip Vlissingen, 4 Sept. '36, onder intrekking der bevolen overplaatsing naar van Speijk. Matroos 3e kl. G. H. Braam van H. Hendrik naar van Speijk, 4' Sept. '36, onder intrekking der bevolen overplaatsing naar Wachtschip Vlissingen. Matroos 3e kl. A. van Driel van H. Hendrik naar Wachtschip Vlissingen, 4 Sept. '36, on der intrekking der bevolen overplaatsing naar Schorpioen. - Matroos 3e kl. C. Bugnink van H. Hendrik naar Schorpioen, 4 Sept. '36, onder intrekking der bevolen overplaatsing naar Wachtschip Vlissingen. Matroos 3e kl. M. Beerens van H. Hendrik naar Wachtschip Vlissingen, 4 Sept. '36, onder intrekking der bevolen overplaatsing naar De Mok. Matroos 3e kl. P. Cijs van H. Hendrik naar Wachtschip Willemsoord, 4 Sept. '36 onder intrekking der bevolen overplaatsing naar wachtschip Vlissingen. Matroos 3e klas A. M. v. d. Berg, van H. Hendrik naar wachtschip Vlissingen, 4 Sept. '36, onder intrekking der bevolen overplaat sing naar de Mok. Matroos 3e klas H. Suurbier van H. Henrdik naar de Mok, 4 Sept. '36, onder intrekking van de bevolen overplaatsing naar wachtsch. Willemsoord. Matroos 3e klas J. L. Cornelissen, van H. Hendrik naar wachtschip Willemsoord, 4 Sept. '36 naar wachtschip Vlissingen. Matroos 3e klas P. A. M. Gilden van H. Hendrik naar wachtschip Vlissingen, 4 Sept. '36, onder intrekking van de bevolen over plaatsing naar Schorpioen. Matroos 3e klas E. Corthals van H. Hen drik naar Schorpioen, 4 Sept. '36, onder in trekking der bevolen overplaatsing naar wachtschip Vlissingen. Matroos 3e klas B. Ouweneel, van H. Hen drik naar wachtschip Vlissingen, 4 Sept. '36, onder intrekking van de bevolen overplaat sing naar wachtschip Willemsoord. Matroos 3e kl. G. Brands van H, Hendrik naar Wachtschip Willemsoord, 4 Sept. '36, onder intrekking der bevolen overplaatsing naar Wachtschip Vlissingen. Matroos 3e klas A. de Kan van H. Hendrik naar de Mok, 4 Sept. '36, ondre intrekking van de bevolen overplaatsing naar wachtschip Willemsoord. Matrozen 3e klas F. X. Wintersberger, P. Tuijtel, H. J. Stroeve, J. W. Schram, W. Scheele, J. Rooseboom, W. T. Ringelink, S. L. Peeters, A. J. van Ommeren, P. Montagne, J. Meyer, J. Messing, A. Meesen, H. J. Meer man, J. Leentvaar, A. de Koning, E. Kamp horst, T. de Jeu, W. Hellema, G. van Groot heest, P. Glas, A. Franke, H. G. Consten, T. Besse van wachtschip Vlissingen naar H. Hendrik, 4 Sept. 1936. Lichtmatrozen H. T. van Baal, M Baan L van Belzen, W. A. Blom, M. B. C. de Boer! p! J. Bromlewe, W. Buitendijk, A. M. Buys, W. v. d. Cingel, J. Eleveld, P. van Eek, J. Eichels- heim, A. C. Gomes, J. F. v, d. Ham P van Heiningen, D. A. C. Hugbrechts, R. Heilkema H. Jacobs, J. Jager, G. de Jong, W. de Jong! N. G. Kok. A. de Koning, W. A. Koppenhol, J. J. Lisman, J. C. v. d. Loos, J. G. Oosterveen, J. P. F. Oudshoorn, J. Ova, L. Post, H. Sale- mink, J. Schaap, A. Schutten, J. Smit, D. Spijers, T. J. v. d. Stoop, F. van Tatenhove, J. D. M. Theunisssen, K. Topman, C. Veenman, J. v. d. Waal, C v. d. Wal, W. J. Wentzel, W. T. Westerink, P. H. van Wingerden, M Zil verschoon, J. Zwaan van wachtschip Vlissin gen naar H. Hendrik, 4 Sept. 1936. Marns. 3e klas J. A. v. d. Sluys, J. A. Schra- ma, C. J. Schets, W. J. Rozier, G. M. van Rens- wouw, C. Overgaauw, W. Niewolt, L. v. d Nieuwendijk, L. Muller, G. H. Müller. J. Menzo van afd. marns. Rotterdam naar wachtschip Willemsoord, 17 Sept. 1936. Marns. 3e klas C. Malipaart, P. Maas, H. J. van Maaren, H. P. Leever, J. le Blanc W J Lassing, J. Krombeen, C. J. de KoniAg vari afd. marns. Rotterdam naar van SeDvk 17 Sept. 1936. Marns. 3e kl. M. L. Kluifhoofd, A. Klopstra, M. Jens, H. de Jager, P. Izeboud, D F Hij- koop, W. Huysman, W. Huibregtse van afd. marns. Rotterdam naar Schorpioen, 17 Sept. Marns. 3e klas J. W. Hovg, W. v. d. Hoe*, H. G. Hermans, G. Hamburg, P. Engels, H. p G. Eltingh, J. M. Ehren van afd. marns. R0.' terdam naar O. Z. D-, 17 Sept. 1936. Marns. 3e klas H. A. Albas, J. Boon. Broerse, M. v. d. Bij, T. M. J. Crama, F. Don- eelmans van afd marns. Rotterdam naar Kaz. Willemsoord, 17 Sept. 1936. Marn. le kl. M. A. Danckaerts van afd, marns. Rotterdam naar wachtschip Vlissin gen, 18 Sept. 1936. Marn. le kl. M. de Kloe van afd. mama Rotterdam naar wachtschip Willemsoord, ïj Sept. 1936. Marn. le kl. P. v. d. Vorst van afd. Mama. Rotterdam naar wachtschip Willemsoord, 18 Sept. 1936. Marn. le klas G. Cup, van afd. marns. Rot terdam naar Kaz. Willemsoord, 18 Sept. 1933, Marn. le kl. A.Aandeweg van afd. mama, Rotterdam naar Kaz. Willemsoord, 18 Sept, 1936. Marn. 2e kl. H. ter Beek van afd. mama, Rotterdam naar van Speyk, 18 Sept. 1936. Marn. 2e kl. A. H. Claassen van afd. mama, Rotterdam naar Schorpioen, 18 Sept. 1936. Marn. 2e kl. M. Mutsaars, van afd. marna, Rotterdam naar O.Z.D., 18 Sept. 1936. Mam. 2e kl M. de Witte van afd. mams. Rotterdam naar wachtschip Willemsoord, 18 Sept. 1936. Marn. 2e kl. G. P. L. Bukkens, van afd, mams. Rotterdam naar Wachtschip Willems oord,18 Sept. 1936. Maj. macht. C. J. Klik van Gelderland naap wachschip Willemsoord, 14 Augustus 1936. Korpls. macht. W. de Jong, J. J. Terbeek, W Oltmans van Gelderland naar wachtschip Willemsoord, 14 Augustus 1936. Stoker-olieman M. C. Berghuijs van Nauti lus naar wachtschip Willemsoord, 17 Augus tus 1936. Stoker olieman J. B. O. Koelhuis van Hydrai naar Wachtschip Vlissingen, 27 Augustus '36. Stoker olieman G. C. Hazenbosch van Hydra; naar wachtschip Vilssingen, 27 Augustus '36. Stoker olieman W. Rietbergen van D. Aukea naar wachtschip Vlissingen, 14 Augustus 1936, Stoker olieman P. C. Koger van Z 8 naai Schorpioen, 26 Augustus 1936. Korpl. macht. A. Hollaar van Z 8 naatf Schorpioen, 26 Augustus 1936. Stoker olieman G. Koorn van H. Hendrik naap wachtschip Willemsoord, 24 Augustus 1936, Korpl. macht. G. Sont van Speyk. Bevoleq overplaatsing op 4 Sept. '36 naar Hr. Ms, Z 1 ingetrokken. Korp.-macht. J. Clowting van Wachtschip Willemsoord naar Z 7, 4 Sept. '36. Korp.-monteur A. J. v. den Burg van H, Hendrik naar O.Z.D., 18 Sept. '36. Stoker-o.man J. J. v. Rosevelt van Wacht schip Vlissingen naar Hydra, 27 Aug. '36, Stoker-o.man I. A. Lindenberg van Wacht schip Vlisingen naar D. Aukes, 14 Aug. '36, Korporaals-macht. J. A. v. Walsum en R, Eelman van Gelderland. Bevolen overplaat sing op 4 Sept. '36 naar Hr. Ms. Schorpioen ingetrokken. Korp.-macht. J. Bink van Wachtschip Wil lemsoord naar Z 8, 26 Aug. '36. Stoker-o.man A. Rijkers van Wachtschip Willemsoord naar Z 8, 26 Aug. '36. Stoker-o.man J. Bakker van Wachtschip Willemsoord naar Nautilus, 17 Aug. '36. Bevordering. Met 1 Juni 1936: Kwartiermeester C. J. Bouw tot bootsman. Met 1 Juli 1936: Matroos der le kl. W. Boon tot kwartierm. Marinier der le kl. J. Knegt tot korp.-bot« telier. Met 21 Juli 1936: Stoker-olieman A. G. Tichelaar tot korp* machinist. Met 28 Juli 1936: Stókèr-oliërtian C. J. Waltman tot korp* machinist. - 1 *V Met 29 Juli 1936: Korporaal-machinist L. van den Hoogen tol serg.-machinist. Stoker-olieman C. A. Peters tot korp* machinist. Met 1 Augustus 1936: Bootsman H. A. Schueller tot schipper. Kwartiermeester H. J. G. Gruts tot boots man. Matrozen der le kl. C. de Leeuw, J. C. Wie- lard, J. W. Zoutzeling tot kwartiermeester. Met 25 Aug. 1936: Serg.-timmerman T. Verdurmen tot maj* timmerman. Korp.-timmerman D. van den Burg to| serg.-timmerman. Geslaagd voor hoogeren rang. Korp.-timmerman W, Molijn, 10 Aug. '36 voor serg.-timmerman. Met 011 slag uit den zeedienst. Opper-schipper J. C. J. van Gelderen, ma trozen le kl. J. Mesu en C. A. van Arkel, sto ker-o.man J. J de Groot, mariniers le kl. A, L. Jongman en J. v. d. Ree, 16 Aug. '36. Marinier le kl. G. Mantjes, 18 Sept '36 Marinier le kl. J. H. Leder, 22 Sept. '36. Matroos le kl. W. Lenoir, 20 Sept. '36 Korp.-macht. P. C. L. Glaser, 27 Sept. '36, Opper-schrijver P. J. de Longte, 25 Sept. '36, Aangewezen voor thuisvaren: Marinier le kl. J. Jong, 22 Juli '36 per m.a, J. de Witt van Tg. Priok. Serg.-hofm. W. van Hall, 26 Aug. '36 pet m.s. Baloeran van Tg. Priok. Aanwijzing voor thuisvaren Ingetrokken van! Marinier le kl. A. C. den Held, 18 Juli '36 per s.s. Kota Gedeh. POLITIETOEZICHT IN DEN ARCHIPEL. In de memorie van antwoord inzake de be grooting van marine deelt de regeering mede* dat het in het voornemen ligt het politie toezicht in het oostelijk deel van den Archipel een blijvender karakter te geven en aldus het gebied der Molukken onder geregelde observa tie te houden. Overigens werd het noodige verricht om hel binnenlandsch bestuur in de Molukken de be schikking te geven over snellere en zeewaar* diger gewestelijke vaartuigen. Het Bat. Nbl. kan daaraan toevoegen, dal men reeds een oplossing van de kwestie meent te hebben gevonden in ruil van gewestelijkt vaartuigen. Enkele grootere schepen uit het Westen van den archipel zijn den laatsten tijd naar het Oosten gedirigeerd om daar kleineré en minder zeewaardige schepen te vervangen. UITBREIDING KORPS LUCHTDOEL- ARTILLERIE. Naar de N. R. Crt. verneemt ligt het in dt bedoeling van het legerbestuur het korprt luchtdoelartillerie binnenkort met een school# compagnie uit te breiden. Van de vergrootintf van het korps tot een brigade schijnt voorlod» pig nog niets te komen. 14 Aug. 1936. Aangekomen van IJmuiden en vertrokkoö naar Harlingen het Eng. s.s. „Leeuwarden'^

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10