T HO ©yp POPULAIR BIJVOEGSEL VAN'ÜE^^E^^^^^ANf Naar de Atlantische eilanden... ZATERDAG t5 AUGUSTUS 1*936 AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN 'O Zandstormen over den Oceaan. Kanarie-vogels, die niemand wil hebben 1 Madeira als toeristenoord. TX VOOR DE Steeds grooter wordt het aantal vreem delingen, dat gedurende de zomermaanden de Atlantische eilanden Madeira, Teneriffa, Palma en Gran Canaria, bezoeken. Steeds drukker ook worden de passagierslijnen, welker schepen de touristen naar deze heer lijke oorden brengen. Ook de luchtvaart heeft er het hare toe bijgedragen, doch speciaal het eiland Madeira is een toeris tenoord bij uitnemendheid geworden. Zij, die nog nimmer het geluk hebben gehad dit heerlijk stukje wereld met eigen oogen te mogen aanschouwen, weten door gaans nog te weinig af van de geschiedenis en de ontwikkeling der Canarische Eilan den af. bovendien: een groot deel van het land is onvruchtbaar door de rotsvlakten. Doch daar, waar de grond vruchtbaar is, is be bouwing ook ten volle loonend. Op de Ca narische Eilanden vindt men paradijs achtige plekjes grond en schitterende tui nen, welke als het ware geheel door de natuur zijn gevormd. In die tuinen groeien de heerlijkste en kostbaarste zuidvruchten en ieder jaar opnieuw is de oogst rijk. Hier gedijen dadels, sinaasappelen, druiven, waaruit de heerlijkste wijn wordt geperst, kastanjes en vette tarwe. Misoogst kent men op de Canarische Eilanden niet. Iets wat minder aantrekkelijk is op de Canarische Eilanden, dat is de sprinkha- Hoevelen zal het bekend zijn, dat men midden in den Atlantischen Oceaan... een stuk van de Sahara kan vinden? In wer kelijkheid zijn er twee eilanden, behoorend tot de Canarische groep, die geheel met zand bedekt zijn. Vanaf de boot, die de passagiers dicht langs deze eilanden voert, is 't een zeer merkwaardig gezicht; 'n zand vlakte midden in het water. En nog zonder linger: dit zand komt uit Afrika! Vanuit het Oosten waaiende zandstormen droegen het zand over 400 kilometer watervlakte Weg. Het halve maanvormige eiland Ferro is niet anders dan een tot op de helft in het water gezonken vulkaan. Ontzettende explosies moeten hier hebben plaats ge grepen, toen het water eenmaal in den kern van de vulkaan vloeide en den haard bluschte! Wie de Canarische eilanden be zoekt en er onze gele zangers vindt, is ver wonderd. De canarievogel is in zijn geboor teland groen, en bezit hier en daar grauwe of zwarte vlekken. Het dier zingt er even wel zeer schoon. En wie zich hier een zoo beroemde „Canarische sec" laat voortzet ten, zal eveneens verwonderd zijn, want Wen krijgt niet de drank, die men thuis zou krijgen, doch een zeer zoete wijnsoort. Zoo aantrekkelijk en schoon als de Canarische Eilanden zijn, in de geschie denis der volkeren spelen zij een merk waardige rol. De oudoom van een Castili- aansch koning liet zich in 1344 op feeste lijke wijze tot paus en koning der Canari sche Eilanden kronen, doch hij dacht er niet aan, de heerschappij te aanvaarden. En toen Hendrik IH van Castillië hem later aan een zqner vertrouwelingen op joeg, schonk deze zijn rechten over de Canarische Eilanden weer aan een neef. Deze vrijgevigheid, die nogal zonderling 'Üht, is eigenlijk gemakkelijk te verklaren, wanneer men bedenkt, dat de reis naar de Eilanden toentertijd zeer gevaarlijk was en nenplaag. Deze dieren richten jaarlijksch voor duizenden guldens schade aan de ge wassen op het land. Men zegt, dat de sprinkhanen bij millioenen uit Afrika ko nen en vooral na stormweer, waarbij de winden uit het Zuiden waaien, heeft de bevolking op de Canarische Eilanden veel last van de dieren. De eenige, niet door menschen ingevoerde zoogdieren, die op de eilanden leven, zijn de vele vleermuizen. Madeira is het schoonste eiland van de groep eilanden. Het wordt ook het meest door de vreemdelingen bezocht en bezit de meest comfortabele hotels. Madeira de naam beteekent „hout" heeft haar naam te danken aan het reusachtige woud, hetwelk in vroeger jaren het geheele eiland omringde. Op Madeira regent het slechts 93 dagen in het jaar. De planten, die de bodem voortbrengt, behooren allen tot de tropische soorten. Merkwaardig is het te weten, dat er op Madeira talrijke vleugellooze insecten te vinden zijn, waarvan de bewoners het eene jaar veel last hebben en die het andere jaar weer absoluut zijn verdwenen. Dat ligt slechts aan de windrichtingen. De he vige stormwinden, welke rond het eiland kunnen woeden, jaagt de kleine dieren op en brengt ze mijlen ver over het water. Op Madeira vindt men ook vele duiven en goudhaantjes en een bijzonder soort reptiel, welke men nergens anders vindt. De huid van het dier is zeer veel waard, omdat ze zeldzaam is. De bevolking van Madeira leeft in hoofd zaak van den verkoop der grondgewassen. Madeira, de sterk alcoholhoudende wijn soort, is wereldberoemd. Funchal is de voornaamste plaats op Madeira. Als in dustrie is hier van beteekenis het fraaie kantwerk, dat naar alle deelen der wereld wordt verzonden. VORSTELIJKE HONORARIA. Koning Edward ontvangt het meest. Van de tegenwoordige, regeerend vor sten is Koning Edward VIII degene, die het hoogste privé-inkomen geniet. Want bij zijn vast honorarium, welk 33 millioen francs bedraagt, komen nog duizenden francs uit andere bronnen. Vóór den oorlog was het Willem H, die het hoogst honorarium ge noot, n.1. 18 millioen goudmark per jaar. Zoolang Frankrijk een monarchie bezat. genoten de koningen er evenveel inkomen als die van Engeland. Lodewijk XVI ontving jaarlijks 25 mil lioen, welke som Napoleon Hl weer tot op 30 millioen bracht. De tegenwoordige Minister-President van de Fransche Republiek ontvangt 3,6 mil lioen francs, waarvan hij bovendien nog een hooge belasting moet betalen. Doch de rijk ste heerscher is de Paus, die volgens een be paalde constitutie, welke onomstootbaar Is, ten allentijde mag beschikken over het volle vermogen van de geheele Katholieke Kerk. DISCUSSIES OM HAMER EN SIKKEL. Sovjet-Rusland wil zijn embleem veranderen. Het het oog op de grondwetherziening der Sowjet-Unie heeft men in Sovjet-Rus land thans ook een discussie geopend om trent de al of niet wijziging van het natio nale enbleem hamer en sikkel. In het paedagogisch dagblad „Sa Kom- munistitschekoje Prosweschtschenije" geeft een aantal leeraren zijn zijn meening hier over. De meeste zijn van meening, dat het symbool niet meer past bij den modernen tijd. Ook de „Iswestija" is van meening, dat Sovjes-Rusland naar een nieuwe em bleem moet omzien. Zij doet tevens een nieuwe idee aan de hand: een wereldbol, op welks pool een roode vaan wappert, ter wijl om den equator een lauwerenkrans is gelegd. Boven de globe moet dan een vgf- puntige, roode ster schitteren. MAGNETISCHE STRAATREINIGING Wat al niet wordt opgezogen! Het Ministerie van Verkeer, zetelend te Quebec, heeft dezer dagen interessante proeven genomen met een nieuw straat- reinigingsapparaat, waarmede men succes heeft gehad. Het werktuig der op een vrachtauto ge monteerde machine is niet meer een borstel, doch een reusachtige magneet. Dit apparaat moet de straten zuiveren van alle metalen hinderdnissen, welke het verkeer kunnen stremmen en welke tevens schadeloos kun nen zijn voor de automobielen. Bij de eerste rit, welke men met den wagen reed, ging men van Little River naar Quebec, een afstand van zes mijlen. De magneet zoog intusschen niet minder dan 18 pond nagels, schroeven en andere me talen voorwerpen op. Bij een tweede proef, waarbij de route bijna even lang was, werden 12 pond metaal opgeslokt. Het is een bijna ongeloofelijke hoeveelheid, doch de nieuwe, inderdaad zeer moderne methode van wegreiniging, zal zeker aan de wegver- bruikers ten goede komen. Indien het suc ces bestendig, zullen alle groote steden in de Vereenigde Staten een dergelijk systeem invoeren. Archibald de Vierde. „Lavinia, wil je de koningin van mijn hart zijn?" „Beheersch je toch, jongen en laat me eerst de kroonjuweelen eens zien!" 2 EEN INTERESSANTE ENQUÊTE. Tot de problemen in de opvoeding be hoort zeer zeker dit: „Moet een kind blindelings gehoorza men?" Verschillende ouders en opvoeders zul len hier verschillend op antwoorden. In onzen tijd, met zijn verschijnsel van blin- delingsche gehoorzaamheid, met zijn, bij velen groeiend verlangen naar absolute ge hoorzaamheid, lijkt het ons wel goed, het bovengenoemde probleem in de opvoeding van kinderen wat nader te bekijken en, zoo mogelijk, gezamenlijk naar een oplos sing te zoeken. Hoe wij ons dit voorstellen? We zullen in deze rubriek een ieder ge legenheid geven haar of zijn meening weer te geven. Ter vergemakkelijking zullen we evenwel eerst een antwoord publiceeren van een tot oordeelen bevoegde persoon. Wij ontleenden het aan een soortgelijke enquête, door het „Rott. Nieuwsblad" voor ettelijke jaren terug ingesteld. Een kinderarts beantwoordde toen deze vraag aldus: „Vroeger gold als regel, dat een kind alles moest eten, wat op tafel kwam, en sommige ouders namen het daar zeer nauw mee. Het was geen zeldzaamheid het eten, dat 's middags was bhjven staan, 's avonds het kind weer voor te zetten en het zoo te dwingen, het, ondanks allen tegenzin, naar binnen te werken. Over het algemeen is deze handelwijze scherp af te keuren. Evenmin als wij van een volwas sene eischen, dat hij van alles eet, moeten wjj het van een kind eischen. Zoo zijn er volwassenen en kinderen, die een ziekelijke afkeer van bepaalde ge rechten hebben, b.v. van de inwendige organen der dieren, zooals lever, milt, maag, enz. Deze afkeer, die de medischè wetenschap „idiosyncrasie" noemt, kan, als men er geen aandacht aan schenkt, met koorts gepaard gaande maagstoornis sen veroorzaken, evenals het eten van aardbeien bjj sommige menschen koorts veroorzaakt. Datzelfde gevolg hebben soms dieren, terwijl de afkeer van visch bij kleine kinderen algemeen bekend is. Het is verkeerd, aan een dergelijke waar schuwing der natuur geen aandacht te schenken, vooral wanneer men in aanmer king neemt, dat, hoe smakelijker men een bepaald gerecht vindt, hoe meer speeksel en maagsappen worden afge scheiden, terwijl eten met tegenzin deze afscheiding beneden het normale doet da len. Daarom wordt men ook beter gevoed door spijzen, bij het zien waarvan men „watertandt", dan door andere, die mis schien zelfs neiging tot braken opwekken. Men mag een kind dus niet dwingen, alles te eten en moet bij een onbekende spijs eerst met een klein beetje probeeren, hoe het kind reageert. Zoo kan men ook vast stellen, of de afkeer een opwelling van het oogenblik is, of zijn oorzaak vindt in het gestel. Evenals een volwassene van het eene gerecht meer en van het andere minder eet, moet men dat een kind toestaan. Ook is het onverstandig, in het bijzijn van kinderen afkeurende opmerkingen te ma ken op het eten of op het een of andere gerecht in het bijzonder. Als het kind de volwassenen met smaak ziet eten, wordt het alleen door zijn navolgingszin ertoe gebracht, mee te eten. Verstandige ouders laten het kind dus niet alles eten en evenmin vervallen zij in de fout, het voortdurend te laten eten. Ook daarin zijn niet alle kinderen gelijk en men moet een slecht eter niet keer op keer tot eten dwingen, maar hem liever een maaltijd laten overslaan, totdat de werkelijke honger komt. Als wij in ons spreekuur kinderen te behandelen krijgen voor wie eten een kwelling is, moeten wij dikwijls zeggen: „Men moet de kinderen niet altijd dwingen, dan zullen zij veel eer der uit zichzelf willen".

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11