Modepraatje PAG. 4 ZATERDAG 15 AUGUSTUS T 936 *T JUTTERTJE De naaimachine. De huis-arts raadt... s. Het gebruik van azijn. Kant is zeer in trek. D.AMESMANTEL. VKK 1792 Prijs 0.25 en 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Op veler verzoek plaatsen wij thans een Kantstoffen in wol, zijde en katoen hand haven zich reeds meerdere jaren, wel een ■bewijs hoe geliefd dit materiaal is om voor damesjaponnen en complets verwerkt te worden. Wij meenen gerust te mogen voor spellen, dat kant de eerste jaren zeker niet van het tooneel zal verdwijnen, want men is zoo vertrouwd geraakt met het mooie weefsel, dat men het als onmisbaar is gaan beschouwen. We zien soms kantsoorten, die aan ware kunstwerken doen denken, zóó fijn van uitvoering als zij zijn. Droeg men tot voor enkele jaren alleen zijden kant, zoo ziet men thans ook vele waschbare katoen soorten, die vooral ook voor blouses en mantelcostuums gaarne gekozen worden Ons eerste model geeft een kanten mantel- costume weer, waarbij een dunne zijden of georgette blouse wordt gedragen. Het man- Iedere vrouw, die hare kleeding zelf maakt, weet welke onschatbare diensten haar naaimachine haar bewijst. Waarom, vragen wij, wordt dit onmis baar hulpmiddel dan zoo stiefmoederlijk bedeeld Ook aan haar geduld komt een einde, evenals aan haar arbeidsprestatie. Men moet niet wachten, totdat het te laat is, doch vóór dat zij gebreken gaat krijgen, zorgen voor olieën en schoonmaken en dit moet inderdaad bjj een veel gebruikte ma chine één maal per maand plaats vinden. Is het een trapmachine, dan worden lange damesmantel, die van diagonaal stof gemaakt en met kunstzijde of mantelvoe ring over de geheele lengte gevoerd wordt. De sluiting is niet zichtbaar, wordt met een apart aangezette knoopsgatenreep ge sloten. De rand van het rechter voorpand wordt evenals de anderkant van de stof- reepen en manchetten verscheidene malen doorgestikt. Het model is aangesloten en geeft een mooie lijn, heeft groote mouw opslagen en als halsafwerking aansluitende kraag met aangeknipte stofreepen, die even op zij geknoopt worden als sluiting. Patronen verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48. MEISJES NACHTJAPON. Succespatroon VKK 1947 Prijs 0.25 en 0.05 voor adm. en ver zendkosten. Steeds meer komt men er toe onderklee- ding aan huis te maken. Het is dan ook niet te verwonderen, omdat men er steeds iets persoonlijks aan kan geven. Onze meisjesnachtjapon is van lingerie batist of, om uit logeeren te gaan van toile de soie met een klein bloemen motiefje en heeft langs de schoudernaad en aange knipte mouwtjes smalle kant. Afwerking met 'n smal biesje langs den hals. Ruimte middenvoor en achter. Om het middel smalle ceintuur, die aan de rugzijde gestikt wordt. Patronen voor meisjes van 810 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practische Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat teltje is smocking model en sluit met dub bele knoopen, die door knoopsgaten gehaald worden. De georgette japon in het midden heeft een kanten bovenstuk en mantel, terwijl de gekleede groote hoed eveneens van het zelfde materiaal is gemaakt en als garnee ring een zelfde bloem heeft als de corsage van den mantel. Men haakt en breit ook zeer vele kleedingstukken in open patro- met dun garen en grove haalden, waardoor aan het geheel een aanzien van kant wordt gegeven. De mantel (rechts) is als grove net tulle gehaakt met vasten en lossen van zwart zijden materiaal en staat zeer gekleed. Het werk schiet vlug op en het resultaat is zeer dankbaar, omdat men iets zeer aparts ver krijgt. eerst de riemen verwijderd, en met een spuitje met petroleum (druppelaar) wor den alle gaatjes en wrijvende deelen inge vet, dan draait men voor- en achteruit en wordt alle vuil opgelost, daarna veegt men de machine geheel af met een schoone doek. Nu wordt nogmaals met machine olie ingevet, waarna het overtollige wordt afgeveegd en men op een lapje katoen en kele stiksels maakt om te voorkomen, dat er eventueele vlekken op het naaiwerk komen. Naaimachines mogen niet vochtig staan en evenmin teveel aan tempera tuurswisselingen worden blootgesteld en wanneer ze niet in gebruik zijn, moeten ze steeds met de kap worden afgedekt. Sommige menschen hebben buitengewoon sterke oogen, doch bij de minste inspan ning doen zich nerveuse verschijnselen voos, die zich uiten in een moe gevoel, tranon, dansende sterretjes, en dergelijke. NoodSg is om de oogen zooveel mogelijk rust te geven en vooral niet in de zon noch in sche mer licht te lezen. Indien mogelijk begeeft men zich naar buiten en zal bemerken hoe lustig het groen der natuur inwerkt. Ver der kan men als uitwendige middelen een badje geven van lauw kamillenaftreksel en 3 boorwater. St(jve hals. Een der lastige, doch vrij onschuldige on gemakken, waaraan vele vrouwen lijden, is een stijve hals, die na het minste kouvat ten ontstaat. Het omdraaien van het hoofd wordt nagenoeg dikwijls onmogelijk ge maakt en alleen masseeren met een of an der verwarmde olie geeft verlichting. Ver der zal men de hals eenige dagen met een wollend doek of zijden shawtje warm moe ten houden en zelfs, ten koste van wat pijn, hoofdbewegingen moeten maken, om de spieren losser te maken. Vreemde voorwerpen in oor en neus. Vele kinderen hebben de onaangename gewoonte om allerlei vreemde voorwerpen in neus of ooren te stoppen o.a. kralen, boontjes, stukjes kleurkrijt enz. Kan men deze niet gemakkelijk verwij deren, dan moet men onmiddellijk hulp in roepen van den huisarts, aangezien wellicht zwellingen ontstaat, die tot complicaties kunnen leiden. Kan men het echter zelf met een pincetje grijpen, dan wordt het hoofd van het kind vastgehouden, om te voorkomen, dat het een onvoorziene bewe ging maakt, waardoor ernstige schade aan gericht kan worden. CONTRACT-BRIDGE. door N. D. SANDIFORT. Kansberekening. Evenals in het voorgaande artikel nog maals een spel uit de Bridge-World, waarbij de snijkans, die op twee manieren kan worden genomen, zooveel mogelijk wordt terzijde gesteld. S. a. 10, 9, 5, 2, H. h, 8, 6, 3. R. 3. K. h, 9, 5. N. Z. H. a, 5, 2. R. a, v, b, 5, 4. K. a, b, 10, 8, 4. Het eindcontract op dit spel was 5 K., te spelen door Zuid, terwijl W. met H. v. uitkwam. Er zijn natuurlijk verschillende manieren om dit spel te spelen: Men kan beide snijkansen nemen en zelfs als deze beide verkeerd uitvallen, is er nog wel kans het spel te maken. De vraag is maar, met welke kleur moet ik beginnen te snijden. Met de troef kleur is riskant, omdat tenminste 1, mis schien wel 2 kleine R. in den blinde moe ten worden getroefd, maar met R. te be ginnen is eigenlijk ook riskant, omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat O. maar 1 H. heeft en bij verkeerd zitten van R.h. direct H. kan worden nagetrok ken, die dan wordt afgetroefd. De meest zekere weg om dit spel te maken is in 't geheel geen snijkansen ne men en maar meteen probeeren of bij O. een singleton H. heeft gezeten. Dus: de eerste slag nemen in den blinde met H.h. en direct kleine H. naspelen! Het eenvoudigste spel volgt nu, als O.H. moet bekennen; Zuid neemt dan H. aas, vervolgt met R.aas, kleine R. die in den blinde wordt getroefd met de 5, waar na op S.aas de laatste H. uit de hand wordt weggegooid. De volgende S. wordt in de hand getroefd en met R. vervolgd, die als W. nog R. bekent, met K.h. wordt getroefd, bekend W. niet, dan is de 9 hoog genoeg. Daarna weer met S. troe ven in de hand komen en weer R. spelen, waarbij de troef 9 slechts met de v. kan worden overgenomen, zoodat dan geen kans op het zitten hiervan behoeft te worden genomen. Deze speelwijze heeft zelfs kans op 6 maken. Wat gebeurt echter als O. de tweede H. troeft? Zuid speelt dan kleine H. bij en houdt het aas nog over. Oost kan nu met troef terugkomen, doch dan wordt in troef geen slag verloren, tenzij er 5 bij O. zitten. Eén kleine R. kan dan altijd nog worden getroefd, de tweede kleine R. gaat op S. aas weg en in R. wordt alleen de Heer verloren, omdat de v. of b. altijd vrij wor den. Komt O. met S. terug, dan moet Z. hierop H.aas weggooien en het spel ver der cross-ruff gespeeld. Valt de R. heer hierbij reeds vlug, dan kan het noodig zijn de troeven er eerst uit te halen, als b.v. W. blijkt zeer kort in R. te zijn. Komt O. met R. terug, San wordt even eens het spel met cross-ruff vervolgt en moet ook H.aas op S.aas worden wegge gooid. Speelt nu Zuid op den zelfden slag de laatste R., dan is de slechtste mogelijk heid, dat hij daarna toch nog snijden moet om aan zijn contract te kunnen voldoen. De huisvrouw zij geducht op haar hoede voor minderwaardige producten. De gevolgen kunnen zeer ernstig zijn. Een kort bericht uit Eindhoven, dat een driejarig jongetje door het gebruik van azijnextract was overleden, houdt voor alle ouders, in het bijzonder voor de huis vrouw, een geduchte waarschuwing in. Immers, hier wordt er weer eens op ge wezen hoe gevaarlijk het is azijnextract te gebruiken of uit azijnextract bereiden azijn. Wanneer de huisvrouw precies wist, hoe gevaarlijk het is slechte azijn te gebrui ken, waaronder wij dan verstaan azijn waarin schadelijke bacteriën en het over bekende azijn-aaltje welig tieren hoe groot het gevaar is voor de gezondheid der huisgenooten, dan zou zij zich wel tweemaal bedenken om bij het koopen meer op een paar centen te kijken dan op de qualiteit te letten. Wij herinneren ons een bezoek aan een onzer grootste en oudste azijnfabrieken in den lande, de Haas' en Boog-Azijnfabrie- ken te Haarlem, een zaak die reeds sedert 1564 bestaat, waar wij in de gelegenheid waren het interessante fabricatie-proces van azijn bereid door reincultuur, van na bij te volgen. Wij willen er hier iets meer van vertellen. In de allereerste tijden, zeker nog wel tot in de middeleeuwen, werd de azijn eenvoudig in het gezin gemaakt. Dat ging heel primitief; men vulde een vat gedeel telijk met wijn of bier, liet dat eenigen tijd staan en vulde het weer bij. Als men dan na een paar weken kwam kijken, was de vloeistof tot wijn- of bierazijn overge gaan. Men tapte dan een deel af en de rest werd weer aangevuld. Een juiste ver klaring van deze werking hebben de ge leerde heeren eerst later gevonden. Wat was er nu gebeurd Alle mogelijke bac teriën waren uit de lucht in de vloeistof (wijn of bier) gekomen en onder dat ge zelschap bevond zich een schimmel, dien men azijnmoer noemt. Die azijnmoer voed de zich uit de vloeistof, vermeerderde zich en door de zuurstof die zij uit de lucht trok, werd de wijn of het bier tot azijnzuur gegist Nu was het bezwaar tegen deze primi tieve methode, dat zij allereerst heel lang zaam werkte en voorts dat alle mogelijke schadelijke bestanddeelen in de azijn ble ven. Toen de fabricatie van azijn meer tot een industrie werd, gingen hooggeleerde heeren er zich mee bemoeien en toen werd ook de methode van bereiding op andere leest geschoeid. De beroemde Leidsche dokter Boerhaave was een der knappe koppen, die zich met het probleem der azijnbereiding bezighield. De aanwezigheid van een bepaalde bac terie veroorzaakte in de alcoholische vloei stof van een bepaald percentage de gisting tot azijn. Nu is het de verdienste van de Haas' en Boog-Azijn fabrieken dat zü nauwe samenwerking met professoren m binnen- en buitenland naast de voorge schreven bacteriën nog andere gevonden heeft, die zich bijzonder leenen voor de gisting en die schadelijke bijprocessen voorkomen. Met groote zorg worden die bacteriën in het laboratorium der fabriek in reincultuur gekweekt en daarna in de vloeistof in de fabriek gebracht. Hoe geschiedt nu de werking der bac teriën? Dat is eenvoudig verteld. Groote eikenhouten vaten ter hoogte vaak van wel vijf meter, zijn even boven den bodem en ook onder den deksel voorzien van ge perforeerde dwarsschotten. De ruimte daartusschen is opgevuld met beukenkrül- len. De alcoholische vloeistof wordt door een trechter boven in het vat gebracht en valt dan door het eerste geperforeerde dwarsschot druppelsgewijze op de krullen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14