De burgeroorlog in Spanje Radio-programma Op en om het Binnenhof. Bij Doorzitten ^51 PUROL HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1936 „Levert uw leiders uit''. De dood van de beide generaals. Doodsverachting. Duitschland gaat accoord met voorstel van Frankrijk. Het wordt Engeland te bar. Het bezoek van generaal Gamelin aan Polen. Japan en het spionna^e- gevaar. De onrust in Palestina. Het koopen van Chineesche kinderen te Honkong en op Malakka. Zonverbranding /ff 2 cpenbare meening in Engeland en in de Zuid- Afrikaansehe Unie, een georganiseerde stroo ming in Tanganjika tegen terugkeer tot Duitschland) zal Duitschland en in het bij zonder ambassadeur von ftibbentrob met taai heid blijven werken voor een oplossing ook van de koloniale kwestie. Aan te nemen is, dat daarbij niet het voormalige Duitsch Zuid west Afrika en ook Duitsch Oost-Afrika op den voorgrond zal staan, maar voorloopig eer der Kameroen en Togo. Reeds is van andere zijde gemeld, dat von Ribbentrop geregeld, waarschijnlijk meer dan een etmaal in de maand, te Berlijn zal komen. Hij blijft Hitler's buitengewoon en gevol machtigd gezant, en staat dus ook in de toe komst op hooger niveau dan de andere am bassadeurs. Wel is hij dan ook formeel onder Neurath gesteld, maar zijn rapporten gaan behalve naar het ministerie van buitenland- sche zaken, ook rechtstreeks naar rijkskanse lier Hitier. De strijd om Badajoz woedt voort. De be slissing is nog steeds niet gevallen, ondanks de zware bombardementen van de zijde der opstandelingen. De vliegtuigen der opstande lingen hebben Donderdag een proclamatie van generaal Franco boven Badajoz uitgeworpen. „Levert uw leiders uit", aldus de proclamatie, „dat zal bloedvergieten voorkomen. Thans kunt ge u nog overgeven, morgen zal het te laat zijn!" Reuter meldt uit Lissabon, dat de troepen- afdeelingen der opstandelingen, aangevoerd door Casteljon en Ascencio, thans voor Badajoz zijn aangekomen. Naar Reuter uit Tanger meldt, duren de troepentransporten tusschen Ceuta en Alge- ciras voort. Deze geschieden dagelijks door Vliegtuigen, niet door oorlogsschepen. Gene raal Orgaz is verder na het vertrek van gene raal Franco naar Spanje met het opperbevel der opstandelingen in Spaansch Marokko be last. Volgens mededeelingen van het ministerie Van oorlog, zou generaal Franco bij zekere mogendheden stappen hebben gedaan voor het herstel der verbindingen tusschen Cadiz en de Canarische eilanden, aangezien de scheep vaartverbindingen tusschen genoemde punten thans onder controle der regeeringsvloot is. Naar de correspondent van de Times uit Barcelona meldt, zijn generaal Manuel Goded en generaal Alvara Fernandez Burriel Woens dagmorgen om 6 uur 20 in het historische fort van Montjuich door een vuurescadron gefusil leerd. Het vonnis van den krijgsraad werd ten Uitvoer gelegd door een regiment uit Terra- gona, dat voor dit doel naar Barcelona was gebracht. Het geheel geschiedde in tegenwoor digheid van vele leden van het leger en vele burgers. De beide generaals waren opgesloten in het schip Uruguay en werden 's morgens om kwart na vijf aan land gebracht en, ge ëscorteerd door leden van de civiele garde, in een vrachtauto geplaatst. Deze vrachtauto maakte deel uit van een lange stoet auto's die door de stad naar de vesting reed. In de „Patio" van de vesting werden de generaals, die beiden zeer kalm waren, naast elkaar ge zet tegenover het vuurescadron, dat twee keer Vuur gaf. Volgens het gebruik defileerden het escadron en de andere troepen, die aanwezig Waren, langs de lijken en werd op de gevange nis de zwarte vlag geheschen. De lijken zijn onmiddellijk naar de begraafplaats gebracht. In de stad Barcelona waren voorzorgsmaat regelen getroffen om relletjes van de zijde van aanhangers van de generaals te voorkomen. Alles is echter rustig gebleven. Den eersten dag van den opstand te Barce lona waren twee officieren op de 80 m hooge Columbuszuil geklauterd, vanwaar ze met machinegeweren de rambla's beheerschten. Ze lagen onder het vuur van de tegenpartij en mannen van dit front profiteerden van een in zinking in hun strijdlust om in die zuil de lift te vernielen. Daar er geen trap is waren de officieren tot den hongerdood veroordeeld. Toen ze geen teeken van leven meer gaven klommen enkele loyalisten naar den top. De eene werd met een wond in het voorhoofd dood aangetroffen, de ander leefde nog, maar Was krankzinnig geworden. Naar Reuter uit Berlijn meldt, is men in politieke kringen aldaar van oordeel, dat de Duitsche regeering haar goedkeuring aan het Fransche voorstel tot niet-inmenging in de Spaansche binnenlandsche aangelegenheden heeft gehecht. Onder voorbehoud evenwel, dat haar voldoening zal worden geschonken in zake de teruggave der Duitsche vliegtuigen, die de Spaansche autoriteiten in beslag heb ben genomen. Volgens een Reuterbericht uit Berlijn wordt Van officieuze zijde bevestigd, dat de Spaan sche regeering het beslag, onlangs gelegd op de Duitsche vliegtuigen, reeds heeft opgege ven. Te Londen meldt men, aldus Reuter, met ongeduld op het antwoord van Portugal inzake de niet-inmenging in de Spaansche binnenland sche aangelegenheden. De Britsche regeering Voelt er alles voor zoo snel mogelijk tot een oplossing te komen en begint eenige nervositeit aan den dag te leggen in verband met het Uitstel door diverse mogendheden betoond. Zij heeft zich derhalve bereid verklaard nieuwe stappen te doen ten gunste van de door Frankrijk voorgestelde procedure, aangezien zij van oordeel is, dat het accoord met betrekking tot het zenden van munitie, wapenen en oor logstuig onmiddellijk moet worden goedge keurd. De kwestie of giften mogen worden be schikbaar gesteld, vrijwilligers gezonden, etc., is van later zorg. Berichten dat dictatoriaal geregeerde landen de rebellen blijven bevoorraden, veroorzaken ofschoon ze officieel niet bevestigd werden zekere ongerustheid en men vraagt zich af of de vertraging van hun antwoorden niet tot op zekere hoogte op berekening berust. Daarom verlangt men sterk de gedachtenwisseling zoo- Veel mogelijk te bespoedigen en het is waar schijnlijk, dat Engeland opnieuw zal trachten de belanghebbende regeeringen daartoe te be wegen. Goudzending der Spaansche regeering. De Intransigeant deelt mede, dat er Donder dagmorgen een Spaansch vliegtuig op Le Bourget 11242 kilogram goud heeft gelost. De opstandelingen rukken naar Malaga op. De opstandelingen hebben thans een begin gemaakt met hun opmarsch naar Malaga, al dus meldt Reuter uit Londen. Donderdagmor gen hebben 600 man geregelde troepen, voor zien van wapenen en mitrailleurs, verder een detachement artillerie La Linea verlaten en rukken op naar Estepona. Verder zijn 500 sol daten, vergezeld van vrachtauto's en ambu lances uit San Roque vertrokken om langs een anderen weg eveneens naar Estepona te In het Zuiden. De Spaansche minister van oorlog deelt mede, dat de regeeringstroepen zich van ver scheidene dorpen meester hebben gemaakt, o.m. van de dorpen Calahora en Alguacel, waar de opstandelingen een artilleriestelling in gereedheid brachten om Guadix, in de pro vincie Granada, te beschieten. Volgens een bericht uit Burgos hebben de opstandelingen bij Malaga, de stad Antequer- ra ingenomen. Toen zij de stad binnentrokken lagen honderden lijken in de straten. Een vliegtuig van de opstandelingen heeft op de reede van Malaga den kruiser Jaime I gebombardeerd. Een van de bommen trof doel en beschadigde den voorsteven. Een matroos werd gedood en vijf werden gewond. Alle sche pen in de haven stelden hun afweergeschut in werking, maar het vliegtuig wist te ontkomen. In het Noorden. Naar uit het hoofdkwartier van generaal Mola in Burgos verluidt, is thans de verbin ding tusschen de noordelijke strijdkrachten van Mola en de zuidelijke troepen van generaal Franco definitief tot stand gebracht. De beide generaals hebben reeds telefonisch een ge sprek kunnen voeren. De artillerie der opstandelingen heeft Don derdagmorgen voor de eerste maal het vuur geopend op San Sebastian. Onder de bevolking heerschte groote opwinding. De badgasten be ginnen te vertrekken. Buitenlandsche kooplie den sluiten hun zaken, die vervolgens in be slag worden genomen. Het verluidt, dat aan de beschieting der stad ook deelgenomen wordt door de aan den kant van de opstandelingen strijdende kruiser Almirante Cervera. De grens bij Hendaye is door de regeerings troepen aan de Spaansche zijde gesloten. Nie mand mag meer naar Spanje of uit Spanje passeeren. De str\jd om Badajoz. Badajoz is telkens weer het mikpunt van luchtbombardementen. Zoo werden er Donder dagmorgen uit een vliegtuig met drie motoren negentien zware bommen geworpen. Vrouwen en kinderen blijven in groote getale naar El- vas, op Portugeesch gebied, vluchten. Daar hebben zich ook de commandant van de storm troepen van Badajoz en verscheidene van zijn soldaten aangemeld en zijn ontwapend. De gouverneur van Elvas heeft de grenswacht laten versterken, om te beletten, dat vluchte lingen het Portugeesch grondgebied langs an dere dan de gebruikelijke wegen betreden. Overigens wordt eveneens uit Portugeesche bron gemeld, dat de opstandelingen, die tegen Badajoz optrekken, bij Altendralejo een zwa- ren strijd te voeren gehad hebben met de roode militie, waarin aan weerskanten vele dooden vielen. Tenslotte moest de roode militie wijken. Italiaansche en Duitsche vliegtui gen te Sevilla. Volgens mededeelingen van te Gibraltar aangekomen vluchtelingen uit Sevilla bevon den zich in die stad vele vliegtuigen van Duitsch en Italiaansch fabrikaat. Bovendien zijn er vele vliegers, die Duitsch of Italiaansch spreken, of andere talen. Zij meenen verder, dat de Italianen de uniformen van het Spaan sche vreemdelingenlegioen dragen, terwijl de Duitschers in het wit zijn gekleed. De strijd om Madrid. De bijzondere correspondent van het blad Diario de Manha meldt over de positie der verschillende opstandelingeneenheden o.m., dat de troepen van generaal Mola op het oogen- blik bezig zijn met de versterking van de tot dusverre door hen bezette stellingen en met de bezetting van strategisch belangrijke posi ties in het Guardarrama-gebergte. Grootere operaties zullen eerst ondernomen worden, wanneer de samentrekking van alle troepen rondom de hoofdstad voltooid is. Bij de inneming van San Rafael en Despinar hebben de troepen van Mola 40 officieren en manschappen van de luchtmacht gevangen ge nomen, die onmiddellijk zijn gefusilleerd. Een oproep der regeering? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de regeering te Madrid een oproep heeft gericht tot de republikeinsche regeeringen van Euro pa, waarin zij er op aandringt, dat deze regee ringen niet neutraal blijven, doch de officieele Spaansche regeering steunen. Het doe! van zijn reis. Donderdag is de chef van den Franschen generalen staf, generaal Gamelin, in Warschau aangekomen. Hij is over Weenen gekomen, waar hij een paar uur bleef om op treinaan- sluiting te wachten. Het is veelbeteekenend, aldus de correspondent van de Times te War schau, dat hij de directe route over Duitsch land vermeden heeft. De oppositioneele en de onafhankelijke pers hebben generaal Gamelin warm verwelkomd, ofschoon zij niet weten wat nu precies het doel van dit bezoek is, en wat het voor resultaat zou kunnen opleveren. Het is bekend, dat de Fransche militairen autoriteiten zeer bezorgd zjjn over de alles behalve goede betrekkingen tusschen Polen en Tsjecho-slowakije. De Pool- sche oppositie betreurt eveneens die weinig hartelijke betrekkingen. Aan den anderen kant wil Polen precies weten wat de Fransch-Russische alliantie voor dit land beteekent, en het verlangt op dat punt geruststellende verzekeringen. Tenslotte is het welhaast zeker dat Frank rijk bereid is credieten te verstrekken om de Poolsche weermacht te moderniseeren. Het moet dan natuurlijk nogmaals officieel hooren dat Polen trouw zal blijven aan zijn verdragen. Behalve technische quaesties zal generaal Ga melin dus ook politieke quaesties te bespreken hebben en generaal Rydz-Smigly, die thans in Polen zoowel politiek als militair een hooge positie bekleed, zal hem daarbij goed van dienst kunnen zijn. Scherpere controle, doch meer soepelheid tegenover den vreem deling. (Van onzen United Press-V.P.B.-correspon- dent). Tokio, Augustus 1936. Japan, dat sinds jaren met groote energie aan de verbetering van zijn landsverdediging en de opvoering van zijn potentieele gevechts sterkte werkt, heeft thans den strijd tegen spionnage en alles wat daarmede in verband staat, aangebonden. Deze strijd van de Ja- pansche autoriteiten wordt echter niet open lijk gevoerd, doch in alle stilte en heimelijk heid, zoodat de hier levende buitenlanders zich niet eens meer zoo bewaakt gevoelen als een jaar geleden nog het geval was. Het doel der Japansche regeering is name lijk tweeledig en lijkt op het eerste gezicht vol tegenstrijdigheid: het is de delicate op gave, om de bewaking van de buitenlandsche spionnen te verscherpen en dit verscherpte toezicht tegelijk in overeenstemming te bren gen met de nieuwe richtlijnen in de Japan sche politiek ten aanzien van de buitenlan ders. De vreemdelingen moeten in de toekomst niet meer het gevoel hebben, dat elk van hun schreden door Japansche geheime agenten wordt nagegaan. Dit is de wensch en het voorschrift van Sozo Miyanos, den directeur van de „afdeeling tot waarborging van den vrede" van het ministerie van binnenland sche zaken. Miyanos, is namelijk de overtui ging toegedaan, dat het denkbeeld, dat alle buitenlanders spionnen zijn een denkbeeld, dat sinds de ontsluiting van het eilandenrijk in het Meji-tijdvak bij enkele afdeelingen van de Japansche politie met groote hardnekkig heid heeft postgevat thans niet meer op gaat. Daarom decreteerde hq, dat de vreem delingen in hun doen en laten in de toekomst niet meer belemmerd mogen worden. In weerwil van deze mindere gestrengheid in de nopens de vreemdelingen gevoerde poli tiek hebben de Japansche autoriteiten hun waakzaamheid ten opzichte van de buiten landsche spionnage in de laatste maanden aan zienlijk verscherpt. Deze verhoogde waak zaamheid dateert eerst van den 26sten Fe bruari, den dag van den bloedigen opstand der officieren tegen de Okada-regeering. In Ja pansche regeeringskringen is men van mee ning, dat sinds dezen putsch de buitenland sche spionnage is toegenomen. Als gevolg daarvan besloot men de afdeeling der politie, die belast is met het toezicht op verdachte vreemdelingen, uit te breiden. De hoofdpos ten van dezen dienst, gevestigd te Tokio, YokoHama, Kobe en Nagaski, dus in de be langrijkste havenplaatsen, zijn in de afgeloo- pen weken met tien tot twintig nieuwe agen ten versterkt. Ook het personeel van de pos ten te Kyoto, Csaka, Nagoya en op Hokkaido werd uitgebreid. Al deze maatregelen, zoo verklaart Tokio uitdrukkelijk, zijn geenszins tegen de buitenlandsche zakenlieden en toe risten gericht; integendeel, de controle op de buitenlanders zal verzacht worden, verzekert men. En dit heeft zijn redenen: er rees onder de buitenlanders tegen dit al te scherpe poli tietoezicht ernstig verzet en de vreemdelin gen gingen er Japan om mijden. Naar de „Miyako" weet te berichten, zullen de chefs van de vreemdelingenpolitie nog voor het einde van den zomer opdracht krijgen, tegen over de vreemdelingen clementer op te tre den. Doch niet alle vreemdelingen zullen hier van profiteeren; het nieuwe voorschrift geldt n.1. niet voor hen die anti-Japansch gezind zijn. (Auteursrecht U.P.V.P.B.). Een gevecht bij Nabloes. Bij een aanval van benden Arabieren op Britsche troepen in de nabijheid van Nabloes, zagen de Engelschen zich gedwongen een esquadrille vliegtuigen in den strijd te bren gen. Acht Arabieren werden gedood en zeer velen gewond. Aan Britsche zijden waren geen dooden. GEZANTSCHAPSSECRETARIS FLAES TE MADRID AANGEKOMEN. De gezantschapssecretaris dr. R. Flaes, ver bonden aan Hr. Ms. gezantschap in Spanje, is Woensdag te Madrid aangekomen en heeft daar de leiding van Hr. Ms. gezantschap aan vaard. Blijkens van dr. Flaes ontvangen telefonisch beticht bevinden zich op het oogenblik onge veer 60 Nederlanders te Madrid. Voor hun wèlzijn en veiligheid wordt gedaan, wat mo gelijk is. De Times meldt uit Singapore: De commissie, die nog onder Thomas als minister van koloniën benoemd is, om verslag uit te brengen over het Mui Tsai-systeem te Hongkong en op Malakka, heeft haar onder zoek voltooid en is naar Engeland terugge keerd. Haar rapport zal nu worden uitge bracht aan minister Ormsby-Gore, en men is op Malakka nieuwsgierig, of de nieuwe mi nister, evenals zijn voorganger, in dit systeem van het koopen van jonge meisjes als huis bedienden, een vermomden vorm van slavernij zal zien of niet. Op Malakka heeft de commissie in het bij zonder getracht, de verschillen vast te stellen tusschen de positie van een Mui Tsai en een geadopteerd kind. Men weet, dat het Mui Tsai systeem in China een belangrijken factor vormt van het sociale en oeconomische leven. Kinderen van arme gezinnen worden aan rij keren verkocht, om in dat gezin als onbetaal de dienstbode werkzaam te zijn, tot haar 18e jaar. In het algemeen leven de Mui Tsai heel gelukkig bij hun pleegouders en velen geven, ook na hun 18e jaar, den wensch te kennen, in dat gezin te blijven. Sommige van die meis jes zijn door hun pleegvaders gehuwd. Het is echter duidelijk, welke gebreken het systeem kan hebben. In 1933 werd op Malakka bij ordonnantie het Mui Tsai-systeem verboden. Men dacht, dat zulks zou gaan, omdat er op Malakka minder Chineezen wonen dan te Hongkong en omdat de Chineezen op Malakka over het al gemeen rijker zijn dan die te Hongkong. Ook ligt Malakka ver van China af, waar het systeem diep in het volksleven is geworteld. Maar nog steeds treft men in de gezinnen van rijke Chineezen „kleine zusters" aan. Tegen woordig omzeilen de Chineezen vaak de wet, door de meisjes te adopteeren. Dit heeft ech ter tot gevolg, dat zij bij de verdeeling van de erfenis, op gelijke rechten aanspraak kunnen maken als de echte leden van het gezin, ten minste volgens het Chineesche recht. Het En- gelsche recht echter erkent die aanspraak niet en daarvan maken de Chineezen gebruik. De commissie heeft dat ingezien en zal waar schijnlijk aanbevelen, het Mui Tsai-systeem te vervangen door adoptie. Men hoopt, dat zij er in slagen zal, een uitweg te vinden, die zoowel de hervormers in Engeland zal bevre digen, als rekening zal houden met de oecono mische behoeften van de Chineezen. Wcekkroniek In weinig luchthartige vacantiestemming. Toekomstbespiegelingen, welke niets opleveren. Wat voor de hand ligt. Politieke nood' zakelijkheden zullen beslissen. Dr. Colijn weer terug. BegroO' tingszorgen. De hoop des lands Den Haag, 14 Aug. '36. Het wil nog maar niet echt „zomeren", de zon weet telkens slechts kleine overwinnink- jes te bevechten op de aanrukkende wolken gevaarten, de wind waait te vaak uit weinig hoopgevende richtingenSchuilt in deze een „omen", een soort voorteeken aangaande de tijden, welke ons in het komende najaar en den naderenden winter te wachten staan? Het steeds snel wisselende, nu en dan reeds herfstachtige vacantieweer „illustreert" mis schien ook iets van wat in vele medeburgers thans omgaat als zij denken aan de komende dingen? Algemeen wordt begrepen, dat het binnenkort ook in Nederland het nog o zoo rustige Nederland! zal gaan om be slissingen van vérstrekkende beteekenis. Min der dan ooit staat momenteel bij voorbaat vast, welke staatkundige wind er na de ver kiezingen van '37 in ons land waaien zal. Ervaren politici wagen zich thans niet gaarne aan profetieën, erkennen, dat het stellen van een prognose „onbegonnen werk" is. Natuurlijk zal het Nederlandsche volk niet ongevoelig blijken te zijn voor gebeurtenis sen in het buitenland. Er kan in het halve jaar, dat ons van de verkiezingen scheidt, nog zoo ontzettend veel gebeuren in de we reld! Heel veel zal vanzelfsprekend afhan gen van de economische omstandigheden, waarin ons land zich over een maand of zes bevindt. Als er een beduidende opleving valt te constateeren, zoodat aller aandacht zich meer concentreert op de hernieuwende wel vaart, dan is dat van grooten invloed op het politieke leven. Wordt de iets verbeterde economische toestand van ons land echter weer slechter, neemt het werkloozencijfer voor den zooveelsten keer weer toe, dan kan daarvan evenzeer bepaalden invloed worden verwacht. De groote vraag, waarom het bij de ko mende Kabinetsformatie zal gaan, is natuur lijk: Wordt de S.D.A.P. regeeringspartij De nieuwe Kamer brengt zeer stellig mutaties. Alleen al de deelname der N.S.B. aan de ver kiezingen zorgt voor verschuivingen. De N.S.B.-er ds. Van Duyl, heeft in Indië op een vergadering doen blijken, dat de heer Mussert „blij" zal zijn, als zijn beweging 12 man in het Lagerhuis krijgt. Laten we eens aannemen, dat dit aantal wordt bereikt, wie zal het „gelag" hebben te betalen? Aller eerst moet men rekening houden met de ge wijzigde Kieswet. Door het eischen van een waarborgsom zullen vele kleine partijtjes dit maal worden weerhouden, een „gooi" naar het gestoelte der eere te ondernemen, waar- door talrijke stemmen aan grootere partijen ten goede zullen komen, maar waarschijnlijk meestal niet aan „gouvernementeele" partijen. Hoe dan ook, voor de Kabinetsformatie ko men ten hoogste zes partijen in aanmerking, namelijk de huidige regeeringspartij en en de S.D.A.P. Doch men behoeft niet bepaald een oude politieke rot te zijn om te beseffen, dat deze opsomming thans nog meer theorie dan practijk beteekent. Een „nationaal blok", als waarover men het onmiddellijk na de verkie zingen van '33 had, waarin de S.D.A.P. ook zou worden opgenomen, lijkt nog steeds weinig waarschijnlijk. Voortzetting der hui dige constellatie ligt ook niet in de lijn der dingen, zoowel Katholieken als Liberalen schijnen er genoeg van te hebben! Maar wat dan? De vermaarde „Roomsch-roode" combina tie daagt op. Zooals de zaken nu staan, schijnt zij bijzonder onwaarschijnlijk. Herleving der oude coalitie behoort even eens tot de zeer „speculatieve" verwachtin gen. Men ziet, het vooruitloopen op de din gen, die komen, behoort tot de meest on vruchtbare demarches Eén ding staat vast: Er zal geregeerd moeten worden! Nu heeft zich in den afge- loopen tijd een belangwekkende discussie voorgedaan tusschen de C.H. „Nederlander" en de A.R. „Standaard", naar aanleiding van een rede, door den heer Schouten indertijd in de Tweede Kamer gehouden (bij de ont werpen nopens de vaste lasten en waarin hij aankondigde, dat de Anti-Revolutionnai- ren niet zullen kunnen samenwerken met groepen, die een andere economische politiek voorstaan dan de huidige, door dr. Colijn ge- inspireerde, en die immers door de Anti's volkomen wordt goedgekeurd. Zij achten die in 's lands belang en dus kan niemand ver langen, dat men daden verricht, welke men in strijd acht met de hoogste belangen der gemeenschap. Deze ontboezeming was vooral tot de Ka tholieken gericht, om hun duidelijk te ma ken, dat de voormalige coalitiegenooten er geen moment aan denken, mee te doen aan het in de practijk omzetten van wenschen en begeerten, eens door dr. Colijn „gevaar lijke fantasieën" genoemd. De Nederlander nu deed uitkomen, dat men gevaarlijk handelt, als men zich reeds bij voorbaat tot iets bindt. Het blad wenscht ten allen tijde rekening te houden met poli tieke noodzakelijkheden. Wat beteekent, dat, ajs de verkiezingen nu eenmaal koersveran dering brengen, men de nieuwe omstandig heden wel dient te aanvaarden, èn de plicht om niet verder afzijdig te blijven, doch te trachten, zooveel mogelijk, de schouders ge zamenlijk onder het werk te zetten. Het baat dan niet of men zegt; Mijn inzichten zijn de beste, hoogstens kan men trachten, invloed uit te oefenen. Wordt het economische roer omgegooid, en volharden de Anti-Revolutionnairen in de hierboven geschetste houding, dan mag niet op medewerking van deze volksgroep gere kend worden. Wat de situatie niet duidelijker maakt. Maar inderdaad heeft de „Ned." gelijk als hij zegt, dat het eerst maar eens „zoover" moet zijn, namelijk, dat de verkiezingen ach ter den rug liggen. De nuchtere feiten spre ken dan hun duidelijke taal! Dat de Grondwetsherziening bepaald veel invloed op den gang van zaken zal oefenen, kan ook niet worden verwacht, daarvoor is zij te partieel. In 't algemeen ontmoet zjj weinig verzet, alleen gaan er vooral in het Katholieke kamp stemmen op, die het gebo- dene te schraal achten en deswége tot af stemmen zouden willen adviseeren. Wat ech ter niet te verwachten is. Zooeven gewaagde ik van economische op leving. Het bijzonder voordeelige „meevaller tje" voor den haringhandel in verband met de leveranties aan Rusland, zou een „scha kel" kunnen blijken te zijn in de reeks van factoren, welke ons economisch leven ten goede beïnvloed. Deze overeenkomst laat weer eens duidelijk zien, hoe ons land vooral van export heil te verwachten heeft. Konden wij eens opnieuw de wieken uitslaan, de boeien slaken, waarin ons agrarisch- en be drijfsleven gevangen zit, wat zouden talrijke politieke moeilijkheden als vanzelf tot een oplossing komen J.l. Maandag heeft dr. Colijn zijn departe mentale werkzaamheden hervat. De wijle rust voor Z.Exc. is dus wederom ten einde. De begrootingszorgen zullen wel tot de voornaamste behooren, welke den minister president kwellen. De samenstelling der Troonrede kost ditmaal waarschijnlijk niet zooveel hoofdbrekens, wat zal zij kunnen be vatten, dat „nieuw" mag worden genoemd? De laatste zittingsperiode laat niet veel ruimte voor „beloften" open! De voorgestelde herziening der Grondwet nopens de appanage voor den Prinselijken Gemaal heeft alom het vermoeden doen ont staan, dat een en ander niet zonder een spe ciale bedoeling zou zijn voorbereid. En we derom gingen hardnekkige geruchten aan gaande een op handen zijnde verloving van Prinses Juliana met Prins Karei van Zweden door het land. In Engelsche en Zweedsche bladen werd er openlijk over geschreven; doch Prins Karei Sr. heeft de bewering na drukkelijk gedementeerd. Kan deze verkla ring slechts „officieele" beteekenis worden toegedacht Nederland hunkert naar het moment, waarop onze geliefde Prinses zich een Ge maal zal hebben gekozen. En een verbintenis met het populaire Zweedsche Koningshuis! zou wel bijzondere vreugde wekken. Gelukkig het land, dat zich nog kan ver meien in toekomstdroomen van zóó innigen aard! EIBER. Verzacht en geneest oos 30ct. Bij Apoth.en Drogisten ZONDAG 16 AUGUSTUS 1936. Hilversum I. 1875 m. 8.50 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 VPRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduivenberichten. 9.03 Tuinbouwpraatje. 9.50 Postduivenberichten. 9.51 Orgelspel. 9.59 Postduivenberichten. 10.00 Voordracht. 10.30 Proj.estantsche kerkdienst. 12.00 Olympisch nieuws. 1.00 Omroeporkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Mannenkoor „De vereenigde Zangers", 3.00 Residentie-orkest m.m.v. solisten. In de pauze: Orgelspel. 4.30 Olympisch nieuws, sportnieuws, gramo foonplaten. 5.00 Mondaccordeonclub en gramofoonplaten. 5.30 Sportpraatje, sportnieuws ANP, hierna gramofoonplaten, 6.00 Orgelspel. 6.25 Gramofoonplaten. 7.00 „The Lucky Stars" en solisten. 8.00 Berichten ANP, hierna mededeelingen. 8.05 Olympisch nieuws. 8.30 AVRO-Aeolian-orkest m.m.v. solisten. 9.00 Uit Salzburg: Opera-uitzending. 10.15 Radio-journaal. 10.30 Kovacs Kajos' orkest. 11.00 Berichten ANP. 11.2512.00 Dansmuziek, Hilversum H, 301 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 11.00 Hoogmis. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Gramofoonplaten. 2.20 R.K. Symphonie-orkest „Stephan Par- tos". 2.40 Gramofoonplaten. 2.55 Ulft's Dubbelmannenkwartet. 3.10 Gramofoonplaten. 3.25 Vervolg Symphonie-concert. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Vervolg kwartetconcert. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Gewijde muziek (gramofoonplaten). 5.20 Geref. Kerkdienst. Na afloop orgelspel. 7.45 Gramofoonplaten. 7.50 Causerie over de gezellenvereenigingen. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 Gramofoonplaten. 9.00 KRO-Orkest, KRO-Boys en gramofoon platen. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 17 AUGUSTUS 1936, Hilversum I. 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA, 10.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten, 10.00 Morgenwijding. 10.15 E. Walis' orkest. 11.00 Voordracht. 11.20 Vervolg concert. 12.001.45 Concert door „De Notenkrakers", 2.00 Viool en orgel. 2.30 Gramofoonplaten. 3.30 Viola en piano. 3.45 Gramofoonplaten. 3.50 Saxofoon en piano. 4.00 Concert door „Orvitropia", 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Vervolg concert. 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 Concert door „De Flierefluiters" en zang. 6.15 Gramofoonplaten. 6.30 Vervolg concert. 7.05 Gramofoonplaten. 7.10 „Insecten, onze lastige vrienden", 7.30 Orgelspel. 8.00 Herh. SOS-berichten, nieuwsber. ANP, 8.10 VARA-orkest. 8.45 Voordracht. 9.15 Vervolg concert. 10.00 Nieuwsberichten ANP, 10.05 Zang en piano. 10.15 Concert door „Fantasia". 11.0012.00 Dansmuziek. Hilversum H. 301 m. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.3012.00 Gramofoonplaten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Gramofoonplaten. 2.35 Tuinbouwpraatje. 3.153.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Concert door „De Gooilanders", 5.45 Gramofoonplaten. 6.15 Vervolg concert. 7.00 Ned. Chr. Persbureau, sportnieuws. 7.15 Gramofoonplaten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Haarl. Orkestvereen. 9.00 „Een bezoek aan de koraalriffen bij Batavia". 9.30 Vervolg concert. Om 10.00 Berichten ANP. 10.2511.30 Gramofoonplaten. Schriftlezing. DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936. Hilversum I. 1875 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten en orgelspel. 9.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding, Gramofoonplaten, 10.30 Jetty Cantor's ensemble. 11.00 Voordracht. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Omroeporkest. 2.00 Kovacs Lajos' orkest, en solisten. 4.00 Dansmuziek. 4.30 Radio-kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Omroeporkest. 6.35 Causerie over bont. 7.00 Dansmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gevarieerde programma m.m.v. Kovacs Lajos' orkest en solisten. 10.45 Reportage van het schaaktournooi, Not* tingham. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum H, 301 m. KRO.-Uitzending, 4.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje (tot 12.00), 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 KRO.-Melodisten en gramofoonplaten. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 HIRO. 5.10 KRO.-Orkest. 5.45 Felicitatiebejoek. - 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 Vervolg orkestconcert (tot 7.00), 7.15 Causerie over Voltaire. 7.35 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen 8.10 Koninkl. Mil. Kapel. 9.00 Causerie over de Olympiade 1936. 9.20 Vervolg concert. 9.40 Gramofoonplaten. 9.50 KRO.-Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.35 KRO.-Troubadours. 11.3012.00 Gramofoonplaten.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2