Met 'Vacantie J. B. Polak, F TT 25 jaar Heldersch dansleeraar Stadsnieuws kaarten Predikbeurten TWEEDE BLAD Op' Vreemd bezoek in het Werfkanaal. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1936 Als de Fiscus toeslaat. Jongetje valt in een pot kokende mastiek. MCoOi B@i!^ FILM's, alle soorten AFDRUKJES, alleen het allerbeste KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 De Tarakaneezen weer op Vaderlandschen bodem. Dankbetuigings- Drukkerij De Boer 0 Hoe word ik snel bruin? De intrekking van den huurtoeslag. Geef dan Uw vacantie'adres even op aan onze administratie en de Heldersche Courant wordt U, tegen vergoeding van porto- kosten, toegezonden. Denk er om ook Uw stads-adres op te geven. Directie Heldersche Courant en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water Zomertijd. Zon Aug. op: ond.: Hoogwater Laagwater E 16 5.45 20.22 7.45 20.25 1.20 14.15 M 17 5.47 20.20 8.15 21.00 2.05 15.00 D 18 5.48 20.18 8.45 21.30 2.45 15.35 W 19 5.50 20.16 9.15 22.00 3.15 16.05 D 20 5.52 20.14 9.45 22.25 3.45 16.35 V 21 5.53 20.12 10.15 22.50 4.20 17.00 Z 22 5.55 20.10 10.45 23.15 4.45 17.20 Lichten op voor alle voertuigen Zaterdag 15 Aug20.54 Zondag 16 20.52 Maandag 17 20.50 Geslaagd te Haarlem voor de hoofdacte Onze plaatgenooten J. Elion en M. Meerens. SPREEKUUR WETHOUDER. Wethouder P. Smits is wegens uitstedig- heid verhinderd Maandag a.s. spreekuur te houden. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen ia alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 17 Augustus tot 24 Augustus Wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Een wanhopige schipper, Moscovi- sche reclame en transpireerende agen ten. Vrijdagmorgen is een groot aantal belang stellenden getuige geweest van de binnen komst van een schip, welke binnenkomst men hu niet direct .met-vlag-en-wimpel" zou mo gen noemen. Integendeel, deze incomste was hl in of meer droevig. Ook wij waren getuige van het vreemde Schouwspel om een uur of elf. Toen kon men h.1. zien, hoe onze stedelijke politieagenten en Waarbij eenigen, die anders per motorfiets- plus-zij span door de straten tuffen op het dek van een ouwe rivieraak liepen en gelijktijdig genoemde schuit verderop boomden in het Werfkanaal, richting Werfbrug. Een vreemde schuit, en dat niet omdat z\j leeg was, en omdat er maar één persoon equipage aanwezig geweest was, en ook niet Omdat ze heel gewoon maar „Berendina" heette, maar wel omdat zij roode en zwarte en Witte lappen, aan haar mast had wapperen en omdat er op het schip leuzen waren aange bracht, welke men zoo wel eens ziet staan tijdens verkiezingscampagne van een zekere extreme groep. Ja, die leuze: daar stond o.a. „Leve Spanje" en „Heil Moskou" en „Weg met de bandieten". (Wie of dat waren, de agenten, de Spaansche Of de Moskovische proletaren werd in het mid den gelaten...). Verder mochten we nog notee- ren „Een man met anderhalf been en een yrouw worden belet te werken" en „Leve de Vrijheid". Alzoo, met wapperende vlaggen en schreeu wende leuzen trok dit schip der schepen door het Werfkanaal en men keek z'n oogen uit. De agenten duwden dat het een aard had fen ze transpireerden hevig. Op een gegeven moment attakeerde ons de Oigenaar van meergenoemde bark en toen ver hamen we, dat hij C. van Elburg heette, dat hti van Tiel afkwam, dat hij straatarm was en hoog wegliep met het Communisme (hetgeen We bereids ontdekt hadden!). De man wilde ons verhalen vertellen van Bijn ellende; dat hij maar 5 gulden steun per Week kreeg en dat men hem hier zou ar- besteeren terzake overtreding van de bevrach- Ungswet. Ook hoorden we nog, dat hjj steenen naar Den Helder gebracht had. Om half twaalf voer deze afgezant van Moskou door de Werfbrug en het was waarlijk treffend te zien welk een nautische kennis de agenten aan den dag legden. Toen lag de boot stil, roerloos, en alleen de Witte en roode flarden, alias vlaggen, woeien nog. Aan boord klommen matrozen en met de enten hebben ze toen al die met krijt ge- ireven leuzen afgeborsteld. Met vies Werf- naal-water. Toen moest de kapitein, wat eigenlijk een Zielig kereltje is, met zijn miserabele kleeren, B'n verbitterde opmerkingen en z'n kreupele heen de vlaggen inhalen. Een bleef er hangen én dat was een roode. Maar ook die verdween later. En toen de boot weer een gewone boot was, Vertrok het publiek. En het sprak van Rusland en van Spanje én van rare menschen.. Wij hebben ons naar aanleiding van deze affaire nog even met het Hoofdbureau van Politie in verbinding gesteld en vernamen al daar, dat de man gesignaleerd stond terzake éen overtreding der wet op de evenredige Wachtverdeeling en deswegen gearresteerd ls. Een intervieuw mei een gentleman, every inch, Reeds een eeuw onderricht de familie nu reeds de danskunst. - Herinneringen aan lang-vervlogen jaren. Waardeering van ontelbare in den lande, Over de Kruispolka en de moderne dans. Wat is een ..tap-dans.'Een bloem en speech-loos jubileum f Den Helder heeft een vlottende bevolking, maar dat wil daarom niet zeggen, dat hier iedereen maar in- en uitstuift en dat er geen inwoners zijn, die mèt hun familie een goeden eeuw het Heldersche stadsgebeuren hebben meegemaakt. Het zyn menschen, waarop men altijd kan rekenen als er iets bijzonders moet gebeuren en men kan er van overtuigd zjjn, dat ze het beste met hun stad voorhebben. J. B. Polak. Om den doodeenvoudigen reden, dat ze aan en met die stad vergroeid zijn, en zich zonder meer gedwongen voelen voor haar op den bres te staan. Den Helder heeft ze ook: één ervan is de familie Polak, uit de Koningstraat, en in dit speciale geval doelen wij op den heer J. B. Polak, die a.s. Maandag den dag herdenkt dat hjj vóór 25 jaar zijn carrière aanving ter leering aan jong- en ook oud-) Den Helder van de schoone kunst, waarvan Terpsichoré de muze is. Ecu familie met een aureool van standing. 25 jaar dansleeraar, dat zégt iets; méér wel licht nog het feit, dat deze kunst (want een „kunst" is het) reeds meer dan 80 jaar in vaders richting beoefend wordt en niet min der dan 100 in de familie zit Deze tijden zeg gen U iets, nietwaar en ook het feit, dat deze typische familie in al die lange jaren nimmer iets inboette van een naam, die van vader op zoon overging en die een opvallend goeden klank bezat en bezit in alle kringen. Het was de familie Polak, populair, maar met een aureool van zekere standing, deftig heid. Men moet ze persoonlijk kennen, om precies te begrijpen wat we hier bedoelen. Een zaal met sfeer. Maar we zouden het over den heer J. B. in het bijzonder hebben en dus zijn we een dezer dagen naar Musis Sacrum getogen, het ge bouw waar sedert vele, vele jaren ontelbare danslustigen, beginnelingen en „volwaardigen" op het gladde parket geschuifeld hebben. Vandaar ook, dat dit Musis Sacrum een niet te ontkennen sfeer gekregen heeft: een sfeer van zeker romantiek, van herinnering aan aardige, vriendelijke dingen. In de kleine zaal hebben we gezeten, de heer Polak en ik, en het was precies als 10 jaar geleden toen ik waarschijnlijk ten eerste male, met heimelijke vrees in de beenen, deze zaal betrad, teneinde ook het spel der vlugge voeten te leeren. Foto's en portretten. In de zaal is het schemer-donker en de zon penseelt op de wanden, die welhaast gebukt gaan onder de last van vele portretten en foto's, wondere figuren. Ja die portretten: men kan er de vertegen woordigers van vele generaties op bewonde ren; sommigen die eens hier het dansen kwa men leeren en thans reeds illustere posities bekleeden. Men ziet er de vaders van degenen, die thans ook al weer hun kinderen het dansen laten leeren en het is met hoorbaren trotsch, dat de heer Polak ons telkens weer een andere groep toont. Men kan zeggen, dat hier een goed deel van de plaatselijke society uit de laatste halve eeuw een plaatsje gekregen heeft en wellicht is het dat, wat deze zaal zoo'n btjzonderen sfeer geeft Een gentleman. Typische figuur, deze dansmeester. Een tikje vreemd in een tijd, waarin ook de van middelbaren leeftijd zijnden met plus fours en polohemden loopen en sandalen dragen. Ook hier die merkwaardige degelijk heid: zwarte lakschoenen, staand boord, geen stofje op het grijze costuum. In 't kort; een gentleman, every inch! Dan vertelt de heer Polak; als een film, met hier en daar merkwaardige close-ups, schiet het leven van dezen dienaar eener schoone muze ons voorbij. Wij hooren hoe hij in 1911 examen deed bij de Nederl. Ver. tot Bevordering der danskunst (de oudste organisatie hier te lande) en waar men al spoedig ontdekte welk een serieus man bi) was (welk laatste de geïnterviewde niet vertelde!). Hij werd dan ook in het bestuur gekozen, vervult de functie van bibliothecaris, en zit thans in examen-commissie. Sedert 1918 vertegenwoordigt de heer Polak in Holland de bekende „American National Association of Mastera of Dancing. We vernemen, dat de heer Polak behalve zijn bekende lessen in Musis Sacrum reeds sedert jaar en dag les geeft aan de adelbor sten van het Instituut en 4 jaar les aan de Cadettenschool in Alkmaar onderwijs gaf. Deze cursus werd echter later opgeheven, doch de 1 eeraar had in Alkmaar naam gemaakt en bleef daar in de „Harmonie" tot op den hul digen dag dansonderricht geven. In Musis Sacrum zetelt deze dansleeraar van 1923 af. Daarvoor was zijn instituut ge vestigd op de Drjkstraat, hetgeen later ge metamorfoseerd werd in het padvinderstroep- huis, zoodat het aan de jeugd gewijd bleef. Waardeering zwart op wit. Dan komen er brieven en paperassen en boekjes ter tafel en blijkt ons eerst recht dui delijk. welk een plaats deze familie in Den Helder gedurende een eeuw heeft ingenomen. Daar zijn bescheiden van nu reeds overleden of heel-bejaarde dames en heeren, die in bloemrijke bewoordingen hun hoogachting voor de familie neerschreven. Er zijn hooge regeeringsfunctionarissen bij, en zelfs van per soonlijkheden aan het hof bezit de heer Polak bewijzen van de erkenning zijner verdiensten en die van zijn vader. Er is ook een oud boekske, vergeeld door de vele jaren reeds, en dat een „Geschiedenis van het Dansen" van Benoit H. Polak bevat. Het is aardig te weten, dat dit zeer serieus samen gestelde werkje indertijd door Koning Willem III aangenomen is. En de heer Polak vertelt... vertelt ons, scherp zijn woorden accentueerend, hoe hij steeds tracht ook de moderne dans te toetsen aan de historie. De moderne dans heeft thans het alleenrecht en ze zal dat ook wel houden, maar steeds wordt ge ijverd ieder bespottelijk uiterste zoo veel mogelijk tegen te gaan. Niet alleen omdat dat zoo hoort, maar ook omdat hij zijn métier, zijn kunst, lief heeft. Dansmeester en dansmeesters. Wij vroegen den heer Polak hoe of hij dacht over de veel-besproken vervlakking bij de jeugd en hij moest toegeven dat hier inder daad sprake van is. Evenwel, daar is niet de dans schuld van. De uiting ervan wordt bru taler en dit ziet men in alle rangen dezer maatschappij. Vanzelfsprekend waakt men hier tegen en ieder dansmeester van profesie zal er ten eeuwige dage tegen blijven waken. Het is in dit verband, aldus de heer Polak, jammer dat aan ons vak schade gedaan wordt, door de z.g. „dansleeraren" die de laatste jaren overal in den lande als paddestoelen uit den grond schieten. Zij profiteeren van een zekere mate van parate kennis en noemen zich ganz einfach „dansleeraar". Zoo eenvou dig is het echter niet. Want deze menschen zijn geen opvoeder, paedagoog en hoe is hun kennis van de geschiedenis en schoonheid van den dans? Ook wijst de heer Polak nog op het, geluk kig steeds meer verdwijnende, standpunt, als zou dansen in strijd zijn met religieuse begin selen. Niets is minder waar, als het gaat met mate, en in dit verband kan men hoogst merk waardige citaten aanhalen van mannen als Luther en Marnix van St. Aldegonde. De moderne dans. Natuurlijk was een onzer vragen wat de heer Polak dacht van de moderne dans en of deze in haar huidigen vorm zou blijven. Inder daad hebben zoowel fox-trot, Engelsche wals, rumba en tango zich dermate ingeburgerd, aldus onze zegsman, dat ze, met hun vele variaties wel permanent zullen blijven. Weliswaar tracht men herhaaldelijk de oude dans weer leven in te blazen, maar het blijken steeds mislukte pogingen te zijn. En eigenlijk is dat ook geen wonder. Ten slotte is er zoo'n hemelsbreed verschil tus- schen de oude en moderne dans, dat de een den ander uitsluit. Bijv. op een fox-trot-motief ls het mogelijk, dat men niet minder dan 12 ver schillende variaties danst. Er is dus een ruime plaats opengelaten voor de fantasie van den danseur, in tegenstelling met den vroegeren dans, als Kruispolka, Mazurka en Menuet, waarbij iedere beweging reeds bij voorbaat be paald was en die in wezen berustten op een dril-systeem. Men danste tenslotte op com mando van den dans-meester. In verband met uitersten merkt de heer Polak nog op, dat alleen dan een nieuwe dans kans van slagen heeft, indien zjj een nieuw rhythme brengt. Wat is „tap-dancing" T Tevens maakten wij van de gelegenheid ge bruik om ons licht op te steken over iets, dat we niet wisten. En wel over het welbekende „tap-dancing", hoe het ontstaan is en wat de bedoeling er van is. Vroeger, aldus de heer Polak, noemde men het „step-dancing", doch tegenwoordig kondigt men het aan als „tap-dans". Zij is van Ameri- kaansch origine en in wezen niet meer dan een rhythmische sensatie. Het is een geduldwerkje, maar ledereen kan den slag er van te pakken krijgen. Daarbij heeft deze soort dansen weinig of geen waarde en valt vanzelfsprekend niet te vergelijken met de theatrale en gezelschapsdans. Boven allest paedagoog. Het ls prettig de heer Polak soo een uurtje te hooren verteilen. Prettig, omdat hier een insider aan het woord is en iemand, die zich prachtig aangepast heeft aan een tijd, welke het ontegenzeggelijk zoekt in uitersten. Het moet heel moeilijk zijn ai die jongelui, die hier seizoen na seizoen komen dansen in de goede banen te geleiden, maar de heer Polak kan dat. Niet alleen omdat hij een goed dansleeraar is en een vriendelijk mensch, maar omdat hjj boven alles paedagoog is: opvoeder. Vandaar ook, dat zijn instituut hier in Den Helder zoo'n buitengewoon goede naam ge niet, een naam, waar niets aan te verwikken valt en die bij alle rangen en alle standen met respect genoemd wordt. En die naam te consolideeren, ook dat is de groote eer van den heer Polak. Jubileum zonder bloemen-en-speeches. En thans... thans is hij 25 jaar Heldersch dansleeraar, en men zou zoo zeggen: hij moet gaan jubileeren. Evenwelde heer Polak gaat niet jubi leeren. Bescheiden trekt h(j zich terug daar waar de publiciteit hem in haar klauwen tracht te vangen en zegt, dat hij er niet aan denkt hiervan een feest-met-bloemen-en-speeches te maken. Wel zal door hem een lezing, hier of voor de radio gegeven worden, waarin hjj het dans- vraagstuk zal behandelen. Vanzelfsprekend is dit in het bijzonder iets voor de ouders en paedagogen. Maarook de jongeren worden niet ver geten: de cursisten van dit seizoen krijgen ter gelegenheid van dit 25-jarig jubileum gratis... een tap-cursus. 25 jaar dansleeraar Wel, ook al wordt dit dan geen officieel jubi leum, ongetwijfeld zullen Maandag velen dezen pionier van de goede danskunst gedenken. Ze zullen denken aan hem, die hun eens de eerste stappen op het glimmend-gladde parket leerde en denken aan het instituut aan het Dijkje en de Koningstraat. Ook aan Musis Sacrum, met zijn schemer donker interieur, waar de sfeer van vele ge lukkige uren hangt. Al meer dan 100 Jutters geknipt, die zonder belastingplaatje over 's heeren wegen wilden fietsen. Het heeft in tijdschriften gestaan, het heeft in de kranten gestaan en het was eenige dagen het gesprek van den dag, dat Zondag j.1. de dag was, waarop men het nieuwe be lastingplaatje, dat de Fiscus voor wielrijdend Nederland heeft laten slaan, op z'n fiets be vestigd moest hebben. Het nieuwe rijwielplaatje... wel dat was voor velen een bron van ergernis, precies zoo als ook een belastingbiljet een telken jare terugkeerende ergernis voor de menschheid is. Maar men weet dat het van Hoogerhand voorgeschreven wordt en of men nu zuur kijkt of niet en het zonde van het geld vindt, het doet allemaal niets ter zake: een fiets zonder plaatje wordt niet op den openbaren weg ge duld. We wisten natuurlijk al vooruit dat er een aantal tegen de lamp zou loopen en deze ver wachting is prompt uitgekomen. Evenwel... we schrokken toen we gistermid dag op het Hoofdbureau van Politie van In specteur Helder vernamen, dat het er niet minder dan... 100 waren. Alzoo: 100 Jutters hebben dus gepoogd den Fiscus te ontloopen en gemeend, dat men het deze 365 dagen van 1936/'37 wel wagen kon. Wat is de Hollander toch een optimist en wat houdt hij van een spelletje hazard en... hoe fel kan de klauw van dezen zelfden Fiscus deze lieden in den kraag nemen! 100 overtreders van de rijwielbelastingwet... Het geeft te denken! ONGELUKJE IN DE JAN IN 'T VELT- STRAAT. Vrijdagmorgen omstreeks half tien was een kleine jongen met zijn speelwagentje bezig zich te vermaken in de Jan in 't Veltstraat. Volgens een ooggetuige kwam het knaapje op een gegeven moment te dicht in de nabijheid van een paard-en-wagen welke zich aldaar bevonden. Toen dit vehikel zich in beweging zette is de boy met z'n hoofd tegen het spat bord gevallen. Hoewel niet ernstig, werd het kereltje toch gewond, en moest door een juffrouw naar zijn woning gebracht worden. Deerlijk gewond opgenomen in het Marine-Hospitaal. Toestand heden morgen ernstig. Donderdagavond heeft in de Broodsteeg, een zijstraat van de Binnenhaven, een noodlottig ongeval plaatsgevonden, dat bijna den dood van een 5-jarig knaapje ten gevolge heeft gehad. In genoemde steeg waren een 3-tal werklui bezig met het mastieken van een dak, toen een jongen, die aldaar aan het spelen was, zich te dicht in de nabijheid van de kokende mastiek waagde. H(j is toen door de menschen gewaarschuwd en kwam dan ook vooreerst niet meer terug. Evenwel, eenigen t(jd later, juist toen de werklui besloten het werk voor dien dag stop te zetten, kwam het kereltje weer terug. Het schouwspel van het vuur, met daarboven de met kokende mastiek gevulde pot, oefend» blijkbaar een te sterke aantrekkingskracht op hem uit. De pot met vuur had men juist op een kar geladen, toen de jongen, achteruitloopende, niet goed uitkeek en achterover in de kokende mastiek terecht kwam. Oogenblikkelijk trokken de menschen, die hevig schrokken, het slachtoffer uit de gloeiende substantie. Het werd direct per auto naar het Marine Hospitaal vervoerd, alwaar bleek, dat gelaat, rug, armen en beenen deerlijk verbrand waren. Hedenmorgen was de toestand van het ventje ernstig. Naar wfl vernamen is naar alle waarschijn lijkheid van nalatigheid van de ztjde der werk lieden geen sprake, Vanmorgen 7 uur gearriveerd. Naar de Stoomvaart-Maatschappij „Ne derland" ons bericht, heeft de „Tarakan" hedenmorgen te 7 uur weer aan vader- landsche kust gemeerd. De stemming liet volgens onzen zegs man niets te wenschen over. Vandaag zien de ouders alzoo hun spruiten terug 1 RIALTO-THEATER. Broadway-Bill. We hebben het op deze plaats al zoo veel malen gezegd, dat Amerika het land der uiter sten blijft en ook van uitersten op filmgebied. Men kan zich bijvoorbeeld week-in, week-uit ergeren aan twee-plans talky's, waarvan de logica niet alleen ver te zoeken is, maar die ook stierlijk vervelend zijn. Maar dan ineens duikt er zoo'n rolprent op, die als een frissche wind de grenzen!ooze vlak heid van al dat loopende bandwerk in eenmaal opwarrelt en het filmpubliek van 5 werelddee- len laat smullen van een filmisch wonder, waar men nog weken en maanden over praat en denkt. Ze zijn zeldzaam, maar: ze zijn er. Zoo'n geval beleefden we gisteravond in Rialto, waar men thans kan aanschouwen „Broadway-Bill" een film met een welkomen niets-zeggenden titel maar met des te meer inhiud. Het is een wonderlijke film en dat is eigen lijk ook weer begrijpelijk omdat het Frank Capra was. die hier regisseerde en wij onwille keurig steeds moeten denken aan een Capra, een der origineelste en tevens meest talent volle filmmakers van filmland. Broadway-Billwel de story is eigenlijk niet eens zoo bar bijzonder en hoewel zij op sommige plaatsen waarlijk verbazend sensa tioneel is, wordt ook dat niet de groote waarde van deze film. Het is wat anders, en het is moeilijk dat pre cies te verwoorden. Men krijgt er het best een voorstelling van als men begrijpt, dat deze Capra de waarheid en de onlogica zóó door elkaar gehaspeld heeft, dat er tenslotte uit dezen warboel iets boven komt drijven, dat men den room van het dwaze, en tevens den room room van het diep-menscheljjke kan noemen. Het is de geschiedenis van een paard, zij het dan een merkwaardig paard en van doodge wone menschen. Menschen met hun hebbelijk heden en onhebbelijkheden en menschen, die precies zulke opstoppers van het noodlot krij gen als U en ik. Natuurlijk zweeft daar tus- schen de vele noodlottigheden steeds de lieflijke schim van de rozenwangige Fortuna, die juist op tijd alles in goede banen weet te leiden. Het is een film van Warner Baxter en Myrna Loy en met name de eerste kwijt zich kranig van z'n taak. Maar daar zijn tientallen van typen in deze film, waar men zich kostelijk amuseert Typen zoo uit den volke getrokken en die U zoo voorspelen of er geen camera en Jupiter- lampen in den omtrek te bekennen waren. En dat is dan Amerika op z'n best; Ame rika, kei-hard, en zonder een zweem van sen timent en tranenhebberigheden. Amerika, dat als het zich schrap zet om een eerlijke film te produceeren meestal slaagt, en met name als het geeft een straffe cocktail van sensatie en de gebeurtenissen die ieder mensch iederen dag te beleven kan krijgen. Men neemt dan,zonder een enkele restrictie, de gemorste scheuten onlogica op den koop toe. „Het Grootste Schandaal" is eveneens een film komende van de overzijde van den grooten vijver en niemand minder dan Clark Gable, de man van „It happened one Night" voert hier den boventoon. Het geval speelt zich voor een deel af in de redactiebureaux van een Ameri- kaansche krant en als de toestanden daar wer kelijk waren zooals de film ons ze voorzet dan waren al onze collega-reporters zonder uitzon dering binnen dertig dagen dood of krank zinnig. Maar dat is ten slotte een secundair punt bij de enorme dosis thrill en vroolijkheid, die de film U presenteert en men zal er zich in deze warme dagen zeker mee verheugen. TIVOLI-BIOSCOOP. Om den veelzijdigen smaak van het publiek tegemoet te komen, is het programma van deze week zoowel van een thriller als van een muzi kale revuefilm voorzien. Het zijn Charles Bick- ford en Elisabeth Young, die de hoofdrol ver vullen in de sensatiefilm „Het recht van den sterkste". Het neusje van den zalm op het ge bied van sensatie. Te beginnen met de lugubere omgeving van een Afrikaansch dorp, een schip breuk, gevechten met wilde dieren op een on bewoond (tenminste waar het menschen be treft) eiland en te eindigen met de redding van de schipbreukelingen door middel van een vliegmachine. Deze film is alleen al de moeite waard door de fraaie natuuropnamen die door den operateur op uitstekende wijze op den ge- voeligen band zjjn vastgelegd. Sweet Music is van een geheel ander genre, een revuefilm van het zuiverste water. Muziek, zang en dans. Vol van komische momenten. Rudy Vallee met zQn „Connecticut Yankees" vormen den hoofdschotel van dit smakelijke ge recht, terwijl de welbekende en beminde Ann Dvorak een niet geringe rol inneemt. Het muzi kale gedeelte is uitstekend verzorgd. Rudy Val lee ontpopt zich als een eerste klas refrein zanger, terwijl tal van bekende sterren door hun medewerking, van dit komisch muzikale filmwerk een geheel maken, dat den lachlust van het publiek ten volle bevredigt. Om ten slotte van deze rolprent niet alleen een vlotte opeenvolging van verschillende muzikale zang en dansscènes te maken, loopt als verhaal van waarvan de hoofdrol Ann Dvorak wel toever trouwd is. Zondag 16 Augustus 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, WeststraatJ 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. J. Witkop van Schagerbrug. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. A. B. W. M. Kok van Z aamslag. 's Avonds 5.30 uur, Ds. J. Meijnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. J. Meijnen 's Avonds 5.30 uur, Ds. A. B. W. M. Kok Collecte voor de Evangelisatie in eigen omgeving. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat), 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Leesdienst. Herat. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.), 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Collecte Onderhoud Gebouwen Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. O. J. Lasschult, van Glanerbrug. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 7.30 uur, Openlucht-samenkomst in de Artilleriestraat. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apdstolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wichen Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. „FRISSCHE MORGEN" IN ANGST EN VREEZE En ontdekt een kampioen-duiker! Gisteravond, tijdens het zwemmen der leden van de Zwemvereeniging „Frisshse Morgen", hebben badmeesters en zwemmers eenige ge- nauwde momenten doorgemaakt, waarvan als oorzaak genoemd kan wordendat iemand zoo verbazend goed duiken kon. Om half acht nam namelijk een der zwemmenden een duik van den toren af enverdween. De man was weg en bleef weg en oogenblikkelijk ging men aan het zoeken naar den „drenkeling". En juist toen de consternatie op z'n hoogst waskwam het bericht, dat de man in het kleedhokje zat, aangekleed en wel en niets van al die drukte begreep. Het bleek, dat hij na gedoken te hebben onder het vlot doorgegaan was en eerst b(J het trapje aan de glooiing boven gekomen was. Waarover je je al niet ongerust kan makenl De Heldersche Bestuurdersbond heeft het volgende adres aan het College van B. en W, gericht: Ondergetekenden, N. Helder en C. Steenlage, resp. w.n. Voorzitter en Secretaris der Hei deree Bestuurdersbond, ten deze domicilie kie zende ten huize van laatstgenoemde, Dahlia straat 92, alhier, geven te kennen, dat sedert de verlaging der in de steunrege ling genoemde steunnormen op 1 Juli 1934 da steunverlening in ons land te enen male onvol doende moet worden geacht, dat ten gevolge van deze te schriele steun verlening elke reserve uit het gezin van de werkloze arbeider is verdwenen, waardoor de bona-fide, buiten hun schuld werkloos gewor den. arbeiders gedurende lange tijd in ernstige, armoedige omstandigheden verkeren, dat de toestand, waarin de werkloze arbei der met zijn gezin leefde onhoudbaar is gewor den en derhalve dringend verbetering behoeft, dat een aantal der wijzigingen, waartoe de Regering met ingang van 31 Augustus a.s, verplicht, inderdaad enige verruiming inhoudt, dat evenwel de intrekking van de huurtoe slag een zo ingrijpende verslechtering voor de betrokkenen in onze gemeente betekent, dat de gevolgen van deze maatregel onoverkomelijk moeten worden geoordeeld, dat de Regering, blijkens haar mededelingen, van de afschaffing van de huurtoeslag de ge wenste algemene huurverlaging verwacht, dat evenwel de intrekking van de huurtoeslag veeleer tot gevolg zal hebben, dat, gezien het over het algemeen bestaande tekort aan goede en goedkope arbeiderswoningen en de wegenj de afschaffing van bedoelde toeslag zeker te verwachten verhoogde vraag naar deze wonin gen, een huurstijgtng zal plaats vinden, dat de noodzakelijke verlaging der woning- huren slechts zal worden verkregen door wet telijke maatregelen en/of aanbouw van goed kope arbeiderswoningen, dat, zelfs al zou de afschaffing van de huur toeslag ten slotte wel tot de begeerde huur- daling leiden, het toch in geen geval oorbaar moet worden geacht de zwaarst getroffenen^ de crisisslachtoffers, thans voor de onoverkome lijke moeilijkheden, aan deze maatregel vee bonden, te plaatsen. redenen waarom ondergetekenden Uw Collega

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5