HEBT U GASTEN? MUZIEK en DUNS ZEEBAD HUISDUINEN Hevige SNIJWOND SN DEN VINGER KLOOSTERBALSEM _de week g^KEMiMniyws Julianadorp. Callanisoog Wieringen Texel Schagerbrug. Schagen ALLEMAAL WELKOM!! HELÜERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1936 dan een daagje naar Huisduinen Smakelijke Lunch ZONDAGMIDDAG ZONDAGAVOND BADPAVILJOEN N.V. Visscherij Het zeegras in de Waddenzee. BLOEDT VERSCHRIKKELIJK AKKER'S Dirkshorn. IN FEITEN eN FANTASIEËN, Credieten aan Zuiderzeevisschers voor het beginnen van een eendenhoudersbedrijf. beleefd, doch met nadruk, verzoeken, wel te willen bevorderen, dat de Regering alsnog op haar voornemen om de huurtoeslag m te trek ken, terugkomt en ter verkrijging van hu«r" daling tot wettelijke maatregelen en krachtige bevordering van de bouw van goedkope arbei derswoningen besluit, door een desbetreffend verzoek tot haar te richten. 't Welk doende enz., (w.g.) N. Helder, w.n. Voorzitter. (w.g.) C. Steenlage, Secretaris. Recensies over nieuwe zaken worden alleen op verzoek van den betrokken winkelier gemaakt. EEN POPPENDOKTER IN DE KEIZER STRAAT. In het perceel Keizerstraat no. 99 wordt hedenmiddag een winkel geopend, welke naai de vriendelijke naam van „De Poppendokter luistert. Een poppendokter... wel dat is een zaak waar men het liefste wat ons kroost heeft, n.1. de poppen, kan laten repareeren. Kapotte ©ogen, losgewrongen armen, en uitgevallen haren worden hier in minder dan geen tijd ge amputeerd, resp. vernieuwd, zoodat een oude pop of eventueel een oud stuk speelgoed, gloednieuw terugkomt. Behalve poppen kan men hier alle denkbare soorten speelgoed betrekken, bijv. prachtige werktuigen om mee naar het strand te gaan, beren, honden, treinen, enfin, te veel om op te noemen. In ieder geval een dorado voor uw kinderen. We zullen hopen, dat deze dokter een groote praktijk krijgt, ook voor het bestwil van de poppen onzer kindereu. koud of warm, vanaf. 90 ct. Goed diner t 1.50 In het Hotel-pension gezellige eet- en conversatiezaal. - PRIMA KEUKEN - VLOTTE BEDIENING in het nieuwe groot terras met vrij gebruik van badstoelen. Haringvisscherij. Veler oogen in het visscherij bedrijf zijn thans gevestigd op de haringvisscherij. Eens deels komt dat door de groote transactie met Rusland en anderzijds doordat weliswaar Duitschland tracht ln eigen behoefte aan ha ring te voorzien, maar daarin nog slechts ten deele kan slagen, zoodat dit land voor zijn Vischconserve toch voorloopig nog op invoer van andere landen zal zijn aangewezen. Met het oog op inrichting van vischconser- venindustrie te IJmuiden, waarvoor ook haring als grondstof zal worden gebruikt, is er de suggestie te IJmuiden dat meer schepen zich zullen gaan toeleggen op de versche haring vangst. Zullen we een beetje over het doode punt heenraken Of zal men zich weer blij maken met een doode musch? Feit is momenteel, dat meer trawlers in de vaart zijn dan voor de staking en dat de log gers over het algemeen tevreden zijn over de uitkomsten, ofschoon er van vetpot geen sprake is. In IJmuiden maakt men zich telkens druk over het, naar het daar geldende oordeel, te Veel aan loggers op de Maandagmarkt, waar door de vischprijzen te zeer zouden worden gedrukt. Maar vergeten wordt vaak, dat er tevens een flink aantal trawlers dan aan de markt zijn. En het kwantum visch van de trawlers is aanmerkelijk hooger dan dat van de loggers. Nu is het gemakkelijk om te zeggen, dat de loggers dan van de markt moeten wegblijven, maar dat is toch wel sterk eenzijdig geoor deeld. Verkieslijk zou het dus zijn, indien men met elkaar overleg pleegde omtrent het binnen vallen en dat niet slechts eischte voor de loggers. Indertijd is dit van loggerszijde met cijfers Weerlegd, maar niettemin blijft men de andere zienswijze te IJmuiden lanceeren. De loggersmenschen blijven de zaak kalm bekijken en doen zooals zij dat verkiezen, hoe wei ze tot overleg bereid zijn. Inmiddels gaat men te Katwijk voort de plannen van een eigen haven voor te bereiden en mocht het eenmaal tot verwezenlijking komen, dan zou het nog wel eens zóó kunnen worden, dat men te IJmuiden het gaat be treuren, dat de loggers daar niet meer komen markten. Hoekpaling. De prijzen voor hoekpaling in vergelijking mét die voor kuilpaling besteed, zijn veel hoo ger; het scheelt ongeveer een dubbeltje op het pond. Het is voor deze visschers jammer, dat men niet over voldoende aas-spiering kan beschik ken, waardoor hun Vangsten gering blijven. We wezen hierop al meer en meenden, dat het gewenscht zou zijn te pogen voor aas een ander vischje te gebruiken en meenden een proef te moeten nemen met jonge harinkjes. We weten niet of men hieraan aandacht heeft geschonken, maar het zou toch aanbeveling verdienen zich met de hoekwantvisschers van het IJselmeer in verbinding te stellen. Mis schien kam daaruit dan iets geboren worden, hetwelk nog van eenig belang kan worden voor de visschers in onze buurt. Ondeugdelijke Schotsche haring. Er is heel wat geschrijf over de bewering op een vergadering gedaan, dat er ondeugde lijke Schotsche haring, die te Amsterdam af gekeurd, te IJmuiden aan den Rijksafslag zou zijn verkocht en tenslotte in Friesland aan den man zou zijn gebracht Het Handelsblad heeft geschreven, dat dit niet juist kan zijn, maar de Heer Presser, Secr. van den Bond van kleinhandelaren in visch en haring, houdt vol, dat een dergelijk feit zich heeft voorgedaan. Verondersteld mag worden, dat deze zaak flink wordt onderzocht. En er bovendien maat regelen worden genomen, dat dergelijke dingen in geen geval mogen voorkomen. Hier staat een groot belang op het spel. Men weet dat te Rotterdam ook herhaalde lijk is geklaagd over de kwaliteit visch, die uit IJmuiden daar naar den afslag werd ge zonden. Voor het geheele vischbedrijf is het noodig, dat in elk gevad goede, v'érsche visch wordt geleverd. Dat is een onmisbaar iets om het vischgebruik niet nog meer te doen afnemen. De storting van de 200.— om als kooper van visch aan den Rijksafslag te kunnen koo- pen, wordt zóó uitgelegd, dat tevens twee hel pers als kooper kunnen optreden. Inderdaad zouden dus drie menschen hiervan kunnen ge bruik maken, hetgeen aan deze storting een eenigszins ander karakter geeft, al blijft voor velen ook dan de stortingssom zeer hoog. G. F. Haak. Te IJmuiden is in den ouderdom van 75 jaar overleden de ook hier ter stede nog welbe kende heer G. F. Haak, die indertijd werkzaam was aan het Zoölogisch Station aan de Buiten haven. Van hier ging hjj naar IJmuiden op aan beveling van den toenmaligen directeur van ge noemd Station en kwam in dienst van een der Reederjjen om van advies te dienen in vissche- rtjzaken. Later werd de heer Haak Directeur van de Visscherij-Maatschappij „Kennemer- land", die gereorganiseerd moest worden. De heer Haak construeerde een der eerste bruikbare haringtrawlnetten, welke uitvinding door een der grootste reederijen in Engeland werd gekocht. Ook bewoog de heer Haak zich op letter kundig gebied en gevoelde zich sterk aange trokken tot de muziek. 17 Aug. zal de begrafenis te IJmuiden plaats hebben. De prijzen. De vischprijzen, die den laatsten tijd zeer be vredigend waren, blijven zich gelukkig goed handhaven. Tong-, tarbot- en scholprijzen blijven aan den hoogen kant, zoodat daardoor de besommingen zeer worden beïnvloed. Over het algemeen ls men dan ook wel te? vreden over de uitkomst van het bedrijf ge durende enkele weken. Daarmee is nog niet ge zegd, dat het geheele jaar er goed mee is ge maakt, want in den regel komen er zooveel weken, dat er een tekort aan besomming is. Maar momenteel wordt er over te lage visch prijzen niet geklaagd. Uit het IJselmeer komen berichten over goede vangst van aal en paling. Het iets warmer weer is daarvan waarschijn lijk de oorzaak. Zooals eerder geschreven, blijven de prijzen zich goed houden en vooral de prijs van hoek- aal ls ruim bevredigend. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 11 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur, 's avonds 7.30 uur en n.m. 3 uur, openlucht, de Heer Donker van Zaandijk STRANDFEEST VOOR DE JEUGD. Vrijdagmorgen werd voor de jeugd een wed strijd georganiseerd in het maken van zand- hoopen. Voor dit feest, hetwelk wederom werd bekostigd door de neringdoenden en pensionhouders, meldden zich 51 jongens en meisjes aan. Om 10 uur was ieder in zijn vak aan het werk en verrezen stevige en minder stevige vestingen van zand. Tijdens het werk werden de kinderen herhaaldelijk getracteerd op ranja, koek en chocolade. Omstreeks 1 uur begon het water aan de hoopen te knabbelen en reeds spoedig viel toen de eerste vlag. Om half twee was de laatste hoop door de zee vernield en kon tot prijsuitreiking worden overgegaan. De heer H. J. Schut wees in rijn korte speech er op, dat vooral de neringdoen den dit feest mogelijk maakten. Hij drong er bij de aanwezige pensiongasten op aan, dat zij daarom vooral de neringdoenden in Callants- oog zouden begunstigen, ook al is een venter van buiten wel eens wat goedkooper. j De prijswinnaars waren:le pr.: Jb. Breed en W. Honing; 2de pr.: Jb. Bodegraven; 3de pr,: Piet en Eddy Smit; éde pr.: M. en H. van Nierop; 5de pr.: R. Brands en L. Licher; 6de pr.: C. Tuinman en Joh. ter Haar; 7de pr.: Cor Kruit en Miep Esveld. Der commissie, bestaande uit de heeren M. Smit, P. Smit, P. Esveld en H. J. Schut, komt zeker een woord van dank toe voor het vele werk door hen verricht. Morgen (Zondag) om 1 uur wordt er een wedstrijd in het maken van zandhoopen ge houden voor grooteren. PREDIKBEURT. Evangelisatiegebouw „Ster der Hope". 's Morgens 10.30 uur, Samenkomst met verschillende sprekers. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel WERKVERSCHAFFIN G. Op Zaterdag 15 Augustus a.s. (Maria Hemel vaart) behoeft door de R. K. tewerkgestelde arbeiders, indien zij de wensch daartoe te ken nen geven, niet te worden gewerkt. Het verzuim van dien dag kan worden ver goed op de basis der gewone feestdagenvergoe ding. VERBOUWVERBOD ODENWALDER BLAUEN. De vatbaarheid voor aardappelwratziekte van het aardappelras Odenw&lder Blauen levert een gevaar op voor den uitvoer van pootaard- appelen. Het ligt daarom in het voornemen van de Regeering een algemeen verbouwverbod van het voornoemde aardappelras voor den oogst 1938 uit te vaardigen. COLLECTEN ENZ. Aan het Leger des Heils is vergunning ver leend tot het houden van een collecte in Sep- tember/October a.s. (z.g.n. nationale aan vrage). De vereeniging „Flora' 'te Den Oever be kwam vergunning tot het aanleggen en houden van een loterij tijdens de Florafeesten op 5/6, 7 en 8 September a.s. Uitgegeven zullen worden 1000 loten 0.25. BURGERLIJKE STAND van 7 t/m 13 Augustus. GEBOREN: Minke, d. v. J. Y. Holtrop en D. Sikkes; Gessien, d. v. J. Hekman en R. Wit-1 ting; Cornelia Marrigje, d. v. J. Visser en G. Visser; Dirk, z. v. J. Leen en A. Glim; Maria Gusta, d. v. H. N. Luyt en D. Schenk; Simon, d. v. P. Kuut en G. A. Everts; Hendrika Jansi-" na, d. v. F. Liebe en D. de Bie; Janke Margien, d. v. H. Duimering en G. Wiebeng. ONDERTROUWD: A. v. Dijken en G. y. Klinken; H. Jaspers en K. Hooiveld. GEHUWD: G. Nieland en A. Heikens. OVERLEDEN: Geene. j Hippol ytushoef. POLITIE. Cv' Bij iemand komen aanloopen: twee koeien. Verloren: Over den Beaonweg gaanden te Wieringen een gummijas. Inlichtingen bi) den gemeentebode te H.Hoef. I De n Oever. PROGRAMMA BLOEMEN VER. „FLORA". Men deelt ons mede, dat het programma der bloemenver. „Flora" is vastgesteld alö volgt: j Zaterdag 5 Sept., 's avonds 8 uur, opening der tentoonstelling aan den Gasthuisweg en rondgang der muziekvereeniging „Apollo". Zondag 6 Sept. bal tot 1 uur. Zondag 2 uur n.m., volksspelen als: wed loop voor heeren boven 17 jaar, mastklimr men, touwtrekken enz. Maandag 2 uur: harddraverij voor boeren paarden uit de gemeente Wieringen. Prijzenj totaal een bedraig van 190. Dinsdag 8 Sept., 8 uur n.m.: Concert Man- dolineclub „Den Oever". Daarna verloting «4 des avonds 11 uur schitterend vuurwerk. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE IN DE WIEKIN G ERMEEK. Op een der boerderijen in den Wieringer- meerpolder is onder een koppel van 700 scha pen, eigenaar de heer K. uit IJselmonde, de besmettelijke veeziekte, z.g.n. „rotkreupel",! geconstateerd. Reeds zijn tientallen dieren aan deze ge-i vreesde ziekte bezweken. Speciale maatregelen zijn genomen om uit breiding hiervan te voorkomen. TOESLAG IJSSELMEERVISSCHERS. 1 De toeslag voor de IJsselmeervisschers zal ingaande 16 Augustus a.s. tot een nader te bepalen tijdstip 50% van den grondslag be-l dragen. PERSONALIA. De heer P. W. Kooiman, onderwijzer te Midwoud, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te Westerland ter ver vanging van den heer P. Cornielje, wien ver lof is verleend tot het vervullen van militai ren dienst. PREDIKBEURTEN. I Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek Doopsbediening. Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Middags 4.30 u., de heer O. Deen Ned. Herv. Gem. (Den Oever). 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Middags 2.30 uur, Ds. H. W. Meihuizen I Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. Niet ontvangen .1 Geref. Kerk. (Den Oever). Niet ontvangen BURGERLIJKE STAND. Van 8 tot en met 14 Augustus. GEBOREN: Adrianus, z. v. Klaas Boon en Grietje Eelman; Jacobus, z. v. Pieter Adriaan Zegers en Maartje Duinker; Grietje, d. v, Simon Pieter Troost en Aaltje Lap. ONDERTROUWDFrans Johannes Stolk en Heintje Blom. GETROUWD: Pieter Plaatsman en Anna Elsa Gertrud Gleichmar. OVERLEDEN: Hendrik Isaak Monté, we duwnaar van Sara van Oostenbrugge; Doortje de Boer, 59 jaar, geh. met Pieter Kuiter. POLITIE. Gevonden: 1 regenjas, 2 portemonnaies, 1 rijwielplaatje, 1 heerenrijwiel. i i<. D e K o o g. •»- BIJEENKOMST N.J.V. Zondagavond 8 uur zal in een duinpan nabij de Koog een bijeenkomst worden ge houden van den Ring „Texel" van het N.J^V. Als sprekers zullen optreden de weleerw. heeren Ds. Visser van Den Burg, en Ds. Moén, van Den Hoorn, beiden predikant der Ned* :j Herv. Gemeente Het is zeer moeilijk vast te stellen, of de verdwijning van het wier een gevolg is van de ziekte, dan wel van de afsluiting der Zuiderzee; daarmee houdt verband de vraag, of de Texel sehe wiervisschers onder de Zuider- zeesteunwet moeten vallen. Men schrijft aan de „Nw. Rott. Crt.": In het Ochtendblad van 6 Mei 1.1. schreven we een artikel „Het zeewier en de mensch" en dat naar aanleiding van de vragen, door het Kamerlid Drop aan den minister van Wa terstaat gesteld, om te komen tot publicatie van het rapport omtrent het verdwijnen van het wier, het z.g. zeegras in de Waddenzee. Immers van de daarin neergelegde conclu sies kan het afhangen of de wiervisschers op Texel ook zullen kunnen komen te vallen onder de bepalingen van de Zuiderzeesteun- wet. Dit rapport is, althans voor zoover wij weten, nog niet verschenen. Dit wordt misschien verklaarbaar, omdat er nog geen bepaalde conclusie te trekken valt, welke de juiste oorzaak van het ver dwijnen van het zeegras is, n.1. of het komt door de ziekte in het wier, die toevallig op trad toen de afsluitdijk tot stand kwam, dan wel of alleen het afsluiten van de Zuiderzee, waardoor de omstandigheden in het Wadden zeegebied heel anders zijn geworden, schuldig is aan het verdwijnen van het wier. Lezen we echter in het Verslag over de visscherij, gedurende het jaar 1935, wat om trent deze aangelegenheid wordt gezegd, dan klinkt daarin een inzicht door, dat eenige neiging toont naar de opvatting, dat de ziekte in het zeegras de oorzaak der verdwijning is, hoewel dit ook niet met stelligheid wordt be toogd. Er staat in dat verslag n.1.: „De ziekte in het zeegras in de Waddenzee bleef nog onver minderd heerschen. Tijdens het Internationaal Botanisch Congres, dat in September te Am sterdam werd gehouden, werd van Ameri- kaansche zijde een leiding over de ziekte, die ook in Amerika voorkomt, gehouden en werd als verwekker van de ziekte een myxomyceet beschreven, een organisme, verwant aan den verwekker van den knolvoet bij onze kool soorten. Ditzelfde, of althans een sterk daar op gelijkend organisme, werd nu ook door den heer A. v. d. Werff te Abcoude, die in samen werking met dr. Havinga een onderzoek naar deze ziekte instelt, in ons zeegras gevonden. Het is echter buitengewoon moeilijk te beslis sende proef te nemen, of dit organisme inder daad de verwekker der ziekte is." Het wordt hierdoor eenigszins verklaar baar, dat geaarzeld wordt tot publicatie van het rapport over te gaan, omdat omtrent de verdwijning van het wier geen definitief oor deel kan worden geveld, terwijl er toch een positieve conclusie noodig is om te komen tot den verstrekkenden maatregel van steun of geen steun uit het Zuiderzeesteunwetfonds. Inmiddels wachten en wachten de gedu peerden. Maar niet alleen is dit een belang voor de gedupeerden, doch tevens voor de gemeente besturen der Waddenzee-randgemeenten, die nu op andere wijze hebben te zorgen, dat deze menschen leven, zoodat dus aan deze gemeen tekassen lasten worden opgelegd, die, wanneer zou worden aangetoond, dat de verdwijning van het zeegras het gevolg ls geweest van de afsluiting der Zuiderzee, misschien voor reke ning van het Zuiderzeesteunfonds zouden komen. MUZIEKAVOND. Op Vrijdag 21 Aug. a.s. wordt in Cinema „De Haan" een muziekavond gegeven door de muziekver. „Harmonie". Behalve de door de vereeniging te spelen muzieknummers, wordt mede vertoont het filmwerk „De on voltooide Symphonie in G-dur van Schubert. Muziekliefhebbers kunnen hier dus ge nieten. ZANGAVOND. Zondag 23 Augustus a.s. geeft het zang koor „De Stem des Volks" (70 d. en h.) van Alkmaar, een groot concert in Cinema „De Haan" met medewerking van het Kinderkoor (een 40-tal kinderen) „De Kleine Stem" en den violist Harpman. Voor zangliefhebbers be looft dit een mooie avond te worden. EEN LANDBOUWTENTOONSTELLING MET VERLOTING. Door de afd. der Holl. Mij. van Landbouw wordt van 1621 September a.s. een ten toonstelling georganiseerd waaraan diverse vermakelijkheden als geconstumeerde ring- rijderij op tandems, ringsteken met paard en kar, concours-hippique worden verbonden, terwijl de traditioneele verloting met feest avond voor de leden er niet bij zal ontbre ken. September belooft dus een drukke feest maand, te worden. Eerst de Flora-hoogtij dagen en dan die van den landbouw. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10.30 u., Ds. Visser Maandcollecte Oost er end, n.m. 3 u., Ds. Salm Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Moen De Cocksdorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Salm Coll. fonds t.v. schr. pred. tractem. Waal, v.m. 10.30 uur, Ds. van 't Hooft. Oudeschild, geen dienst. Koog, v.m. 9 u., Ds. Visser Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10 u., de Heer Van Staden, van Utrecht. Geref. Kerk. Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 10 uur Cand. Berger n.m. 7.30 uur, Ds. v.d. Leer Oosterend. v.m. 10 u., Ds. v.d. Leer n.m. 3 uur, Cand. Berger j Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Ds. Kok. BUURTREISJE KOOGERSTRAAT. (Ingezonden). 1 Eenige bewoners van de Koogerstraat te Den Burg hadden reeds langen tijd het voor nemen om eens een gezelschapreisje te maken. Eindelijk was de zaak voor elkaar en rijn we iZondag bij schitterend weer met een gezel schap van 31 personen met den eersten boot- dienst naar Den Helder gegaan, waar een bus van de firma De Haan reeds gereed stond. De tocht ging eerst naar Anna Paulowna Verband met KLOOSTERBALSEM geneest de wond in 24 uui mAls moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mij bij 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tol mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezen." B D (e Gn „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumutiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos at ct Potten: 62% ct. en 1.04j via Kleine Sluis, waar we van bus wisselden, vervolgens door den Wieringermeerpolder, langs Hoorn en tal van dorpjes naar Amster dam, waar we de IJpont overgingen. Het doel van onze tocht was Schiphol, onderwijl namen we een kijkje in de Jodenbuurt, die voor velen van ons een nieuwtje was. De stemming was uitstekend. Via Schiphol ging de tocht naar Haarlem, waar we een kijkje namen in de Sint Bavo- kerk. Daarna ging het naar Bloemendaal en de ruïne van Brederode en vervolgens bezoch ten we een druivenkas, die daar in de nabij heid is. Daar het schitterend zomerweer was, lieten de druiven die we daar aten, zich uit stekend smaken. De reis ging nu naar Bergen, waar we in een heerlijken speeltuin met allerlei attracties ons uitnemend amuseerden. De stemming bleef uitstekend, ieder was even vroolijk en er werd herhaaldelijk gezongen. Van Bergen gingen we over Schoorl weer naar Den Helder, vanwaar we met de boot te 9.15 naar Texel teruggin gen. Hoogst voldaan arriveerden we weer op Texel. Een woord van dank komt zeker toe aan de heeren Buis en A. Huisman, die het initiatief tot dit reisje namen, evenals aan den zorgzamen chauffeur Keppel, die ons be houden op de Texelsche boot gebracht heeft. En niet te vergeten aan de firma Boekei en chauffeur Dros, die ons ophaalden en ieder thuis bracht. Het was een echt fijne dag. WIELRIJDER AANGEREDEN. Donderdagmorgen ongeveer 81/, uur heeft alhier op den hoek GrooteslootSchagerweg nabij de garage De Moor een aanrijding plaats gehad tusschen en vrachtauto en een wielrijder. De wielrijder, de alhier woonachtige slager T. Ott kwam uit de richting St. Maartens brug,terwijl uit de richting Buurtje een vracht auto naderde, bestuurd door den veeverios- kundige A. de Hoop uit Koegras. Beiden waren te gelijk op het kruispunt en een aanrijding kon, niettegenstaande de chauffeur zeer krach tig remde, niet meer worden voorkomen. De wielrijder werd van zijn fiets gesmakt en be kwam daarbij een beenbreuk en gebroken duim, en een lichte hersenschudding. Nadat Dr. Van Slooten eerste hulp verleende, is het slochtoffer naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De chauffeur bekwam geen letsel, twee inzittende meisjes werden door glasscherven van gebroken voorruit van de auto gewond. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. BURGERLIJKE STAND van 6 t/m 13 Augustus. GEBOREN: Woltherus Eduard, z. v. N. W. Spierdijk en van A. Fr. A. Goossen; Geert, z. v. T. Hoekema en van A. Jongsma. ONDERTROUWD: Alexander Bruinewoud en Saapke Dobma. POLITIE. Verlorent een jurkje, een portemonnale, 2 jonge katten, en een rijwielplaatje. SCHAGER MARKT. Weer was de handel in vette koeien duur en vlug en weer werd voor de zwaarste koe 260.— besteed. 3031 ct. waren de hoog ste prijzen per pond. De handel in kalfkoeien was vlug en duur. Hoogste noteering 240. De firma Boontjes en Schoen te Schagen, had extra beste beesten aangevoerd. De handel in geldekoeien was heel goed. De gewone gang van de graskalveren was 2030, stug. Maar een buitengewoon graskalf werd gekocht door Gebr. Kweldam voor 56. Dezelfde fokker een vet kalf voor 65. Dit rijn goede prijzen. In nuchtere kalveren was de handel goed. Oude slachtschapen 1822.50, vlug. Jonge vette schapen duur en vlug. De hoogste notee ring 25, kreeg de heer K. Engel, alhier. Kooper de heer G. v. Wieringen, Alkmaar. In magere schapen was ook wel handel. Hoogste noteering 18. Lammeren voor de slacht tot 13; deze handel was vlug, duur. Lamme«a voor de weide 611 gld., handel matig. Op de paardenmarkt was ook weer veel drukte. Vérmeid dient té worden, dat door den heer Stammes uit H-Hugowaard, 5 paarden met 4 veulens werden verkocht voor behoorlijke prij zen. De paarden zijn duur, er is steeds vraag naar. Van de vette varkens was één cent af; de hoogste noteering was 19 cent. De han del was zeer matig. Amsterdam was des Woensdags ook minder. Zooiets drukte de markt van Schagen. Het gevolg is dan, dat de biggen en schrammen ook weer minder doen. Deze handel was trekkend. Kippen en konijnen iets minder. DROEVIG ONGELUK. Donderdagmiddag geraakte het 10-jarig dochtertje, van den heer H. R. te Dirkshorn, dat bq familie te Oudkarspel vertoefde, met Waarin gezegd wordt hoe stil het in stille stad kan zijn. eea Als men erg fatsoenlijk is en erg degeihi, en erg conservatief en zoo, dan is het mogen,,? dat deze weken een Tantalus-kwelling voor zijn en dat komt, omdat het Groote Vacantie i Groote Vacantieook in Nieuwediep met haar ls gekomen een hausse ln vreemd0 lingen, of althans van lieden, die zich vreem" deling wanen en doen alsof. Hetgeen k kunst is. Je pikt ze d'r zoo uit, deze globetrotters, dl af en toe de allures aannemen of kersve'rsch uit Centraal Afrika overgekomen of even ee luchtje scheppen, alvorens naar Nieuw Gulnea te vertrekken. Ze liggen aan het strand met iets weinig, aan en dat heet dan zonnebaden. Meestal \m er geen zon maar dat is vers twee. Als het erg koud is loopen ze door de stad, en de manne- tjes hebben de armen dan om het middel van de wijfjes geslagen. Het is alles erg amicaal en erg modern en conservatieve lieden zeggen dat het niet hoort, maar daar zijn ze conser. vatief voor. Voorts tref je vreemdelingen aan op allerlei plaatsen waar je ze niet verwacht en allemaal spreken ze een beetje deftig, hetgeen er bij hoort. Overigens brengen ze wat variatie in onze stad die in den zomer altijd wat aan een dorp doet denken, zóó stil is het, maar dat komt, omdat wij nu ook als vreemdelingen ln andere oorden zitten, en omdat er geèn ver. gaderingen van raadsleden meer zijn. Nee, laat de badgasten maar blijven, of ze vreemdelingachtig doen of niet en of ze heel. of demi-mondain doen. Tenslotte ls het een goedkoop vermaak enzijn wij zelf anders? Ook lk zeg altijd als ik mijn zomervacantie in Callantsoog doorbreng een beetje luid, zoo. dat m'n buurman uit de Amsterdamsche Hartestraat no. 17 drie-hoog (linkerdeur) het kan hooren: „Zeg Puck, ik vind hier die zee toch enkele nuancen minder blauw dan die van Napels", of „Nee, maer, ik Vind die sar. dien waerlijk affreus. Geef mij maar die kaviaar van „Gaston" in Mentone. Is 't niet waar? Zóó zijn we! Wat het verdere betreft heeft het Postkan, toor automaten gekregen en dat doet denken of men een oud-karrepaard het zadel en de eereteekenen van een derby-winnaar gegeven heeft. De dingen zijn blauw en dat was natuur, lijk om ze in harmonie te doen zijn met de blauwe wateren van het Heldersche Kanaal, Helaas ls dat niet blauw maar zwart, met hier en daar een zwarte of bruine oase. Overigens is en blijft het stil in de stad, zóó stil als maar een provinciestad in de vacantie zijn kón. Vooral 's-avonds na tienen doet het denken aan een uitgestorven rimboe. Er is niets meer te beleven; gelukkig is er nog wat „vertier" in de tingeltangels waar men 's-avonds nog altijd hartsmeltende zigeuner- liederen hoort kweelen en bij de automaten ln de Spoorstraat waar de hongerigen dezer droeve waereld hoorbaar happen ln sla-tjes, Nassi Goreng en grove worst en niet te ver geten bij het Plantsoen, waar constant 10 oude gepenslonneerden bezig zijn de wereld van hun standpunt te bekijken. Laat ons besluiten met een vreugdekreet te slaken over de thans draaiende draaimolen van de Vlschmarksche speeltulnafdeeling. Een vreugdekreet, omdat dit weer blijdschap bracht na een kort intermezzo van duisternis. Wij zien thans met belangstelling den dag tegemoet, dat ook de afdeeling Centrum iets cadeau gedaan wordt, bijv. een aardig terrein, of een leuk clubhuis of zoo. Want zij is er, in vergelijking met de andere, o.l. nog al wat stiefmoederlijk afgekomen. haar rijwiel in de ringvaart nabij de Luize- knip. Het ongeluk is geheel onopgemerkt ge- beurd. Vermoedelijk is haar fiets boven op haar terechtgekomen.. Gedurende vele uren miste men het meisje en tevergeefs werd moeite gedaan haar op te sporen. Eerst tegen 5 uur vond men haar. De deelneming in de groote smart der ouders is algemeen. Op de vragen van den heer Kortenhorst: 1. Is het juist, dat aan Zuiderzeevisschers of voormalige Zuiderzeevisschers credieten rijn verstrekt om een eendenhoudersbedrijf te beginnen of uit te breiden? 2. Is er, zoo vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, bij de credietverleening gedurende de laatste jaren wel voldoende aandacht geschonken aan de algemeen be kende zienswijze van de deskundigen van het ministerie, waaronder landbouw ressorteert, dat de vooruitzichten voor de eendenhouderQ slecht waren en uitbreiding ongewenscht was? 3. Is het den minister bekend, dat de af zet van eendeneieren thans buitengewoon moeilijk is en dat het vrijwel onmogelijk is alle eendeneieren, welke er thans geprodu ceerd worden, te plaatsen? 4. Is de minister niet van meening, dat door de kunstmatige uitbreiding van de een denhouderij tengevolge van de credietverlee- ning de oude bedrijven ln hun bestaan wor den bedreigd en zoo ja, welke maatregelen rijn er genomen, of zullen er genomen wor den, om deze bedreiging weg te nemen. heeft de minister van waterstaat, geant woord: 1. In de jaren 1929, 1931 en 1932 zijn aan acht Zuiderzeevisschers credieten verstrekt om een eendenhoudersbedrijf te beginnen of uit te breiden. 2. Rekening houdende met de in deze vraag bedoelde zienswijze, heeft de credietverlee ning ingevolge de Zuiderzeesteunwet voof eendenhouders zich in de laatste jaren be perkt tot twee aanvullende credieten van zeer geringe beteekenis. 3. Het antwoord op deze vraag luidt be vestigend. 4. In aanmerking nemende, dat een aantal niet rendabele eendenhoudersbedrijven door me dewerking van de Zuiderzeesteunwet, kon worden geliquideerd, is de ondergeteekende van meening, dat door toepassing van 1,0 'Zuiderzeesteunwet geen of althans geen noe menswaardige uitbreiding aan de eenden- eierenproductie is gegeven. Voor maaterege- len, als in deze vraag bedoeld, vindt de on dergeteekende geen aanleiding.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6