De Italianen Abessinië. in BUITENLAND BINNENLAND DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1936 De gevechten rond San Sebastian Badajoz en Malaga. Badajoz door rebellen bezet? De strijd om San Sebastian. De niet-inmenging. Portugal sluit zich aan bij non-interventie voorstel. Moet Frankrijk bemiddelend optreden Communisten vragen steun voor Spanje. Roosevelt bepleit eerbiediging der verdragen. Het Joodsche wereldcongres geëindigd. Een incident in de Fransche Kamer. Duitschland waarschuwt tegen de de vlootversterking van Rusland. De paus spreekt. Bijdragen aan gemeenten uit werkloosheids-subsidiefonds De werkloosheid in cijfers. Schadeloosstelling aan kuilvisschers. Verwachting krimpende wind en warmer weer. Garnalenprijs verlaagd. De gevechten tusschen opstandelingen en re- geeringstroepen concentreerden zich Donder dag of Vrijdag in hoofdzaak op San Sebastiaan in het Noorden, op Badajoz en Malaga in het Zuiden. Badajoz schijnt nog steeds in handen der regeeringstroepen te zijn. Weliswaar bericht het Duitsche Nieuwsbureau uit Hendaye, dat de opstandelingen Badajoz voor de helft zou den hebben ingenomen. De berichten, die uit Sevilla en Lissabon komen, wijzen er op, dat de regeeringstroepen zich nog niet hebben over gegeven, doch dat het bormbardement van de stad voortduurt. Thans zouden weer dertig Spaansche kolonisten bij Campo Mator de Por- tugeesche grens hebben overschreden en de bewoners met revolvers hebben bedreigd. Ver der zou de leider der socialisten te Badajoz te Campo Mator zijn gearresteerd; de gouverneur van Badajoz eveneens. Wat de gevechten bij Malaga betreft, hou den de berichten zich in de eerste plaats bezig met het bombardement van den regeeringskrui- ser Jaime I. Volgens berichten van de zijde der opstandelingen zou de kruiser tot zinken zijn gebracht. Volgens een Reuterbericht uit Londen is de kruiser ernstig beschadigd, doch niet tot zinken gebracht. Een speciale correspondent van Havas be richt, dat te Malaga vele huizen van leden der rechtsche partijen in brand zijn gestoken, maar dat de kerken en kloosters niet hebben geleden. De voorwerpen van waarde zijn in veiligheid gebracht. Volgens berichten van Reuter uit Madrid zou den regeeringsvliegtuigen de steden Estrama- dura, Segovia en Avila hebben gebombardeerd en versterkingen der opstandelingen hebben Vernield. Uit berichten van den correspondent van Havas krftgt men den indruk, dat in het Guaqlariamagebergte zoo goed als niet wordt gevochten. Generaal Franco en zyn effec tleven uit Spaansch Marokko. Een vertegenwoordiger van de Petit Parisien te Tanger geeft eenige bijzonderheden over de effectleven, die generaal Franco in Spaansch Marokko heeft verworven. Het plan was, dat generaal Franco 3:0.000 inlandsche soldaten zou werven. Bij gebrek aan geld en gèzien den tegenzin bij veel inlanders om onder de wape nen te gaan, slaagde generaal Franco er slechts in 5000 menschen te mobiliseeren. 8500 inlanders zijn reeds naar Spanje overgebracht. In de Marokkaansche garnizoenen bevinden zich thans verder nog 12.000 man geregelde troepen. De stemming onder de inlandsche troe pen zou eenigszins hebben geleden door de on regelmatige betaling van de soldij. De effec tieven van het vreemdelingenlegioen, die naar Spanje zijn overgebracht, bedragen 4500 man. - - - Volgens in het Noordelijk hoofdkwartier der nationalisten ontvangen berichten zouden de patriottische troepen van generaal Franco er in den loop van den dag in geslaagd zijn geheel Badajoz in hun bezit té brengen. Het meeren- deel der roode milities heeft de wijk genomen over de Portugeesche grens. Het hoofdkwar- tie van generaal Mola deelde medé, dat het normale treinverkeer van Burros uit door Estremadura naar Portugal hersteld is, even als de verbinding van het Noordelijk hoofd kwartier via Saragossa met Frankrijk. Daaren tegen meldt de regeering, dat haar troepen Oviedo hebben genomen, in welke straten thans hevig zou worden gevochten. Te Rabat binnengekomen berichten maken Voorts gewag van hevige gevechten, die in den loop van den afgeloopen nacht gevoerd zijn in de streek van Marbella, ongeveer halver wege Estepona en Malaga. Deze gevechten moeten buitengewoon bloedig verloopen zijn. In de morgenuren nam dè strijd volgens deze nationalistische lezing een voor de patriot ten gunstigen keer. In het Noorden hebben de vliegtuigen der nationalisten 6 bommen op Santander gewor pen. Van zee af loste de kruiser Almirante Cervera eenige schoten op dit gedeelte van de Spaansche kust, die echter hun doel niet be reikten en weinig slachtoffers hebben gemaakt. Omstreeks een uur hedenmiddag werd door Radio-Sevilla, zooals bekend den voornaamsten nationalistischen zender, het volgende commu niqué verspreid: „Als gevolg van het tot stand gekomen con tact tusschen het Noordelijk en het Zuidelijk leger rond Madrid zijn thans alle telefonische en telegrafische verbindingen in de provincies, die door de patriotten gecontroleerd worden, hersteld. De regeering je Madrid gaat onmid- dels voort met het verspreiden van onjuiste be richten, die de marxistische elementen in An- dalusië in den waan hebben gebracht, dat zij straffeloos kunnen voortgaan met het plegen van verzet. Men heeft op de gevangenen en gewonden Instructies gevonden, die afkomstig waren van de links-republikeinen, die derhalve mede de verantwoordelijkheid dragen voor de gruweldaden, die door de roode milities be dreven worden en die alle beschrijving tarten. De nationalistische regeering weigert aan te nemen, dat de Fransche regeering zal kun- hen instemmen met het verleenen van steun aian dergelijke gruwelen. Dit alles wordt be dreven onder de verantwoordelijkheid van de regeering-Giral, die de oorzaak zal worden van de vernietiging van Spanje. Uit Madrid seint de correspondent van Uni ted Press nog, dat leden van de „brigade van openbaar onderzoek", een politiedienst der llnksche organisaties, vandaag tal van huis zoekingen hebben verricht bij rechtsche politici. Het schijnt, dat zij daarbij ten huize van Ramon Madariaga, een der prominente leiders der Katholieke Volksactie, brieven gevonden heb ben, die gericht waren aan ex-koning Alfonso. Deze brieven hebben naar van officieele zijde bekend gemaakt wordt zekerheid gegeven, dat een complot bestaat, dat tot doel heeft de monarchie weer in te voeren. Het zou in het voornemen gelegen hebben, na de ineenstorting Van de huidige regeering den prins van Asturië oudsten zoon van ex-koning Alfonso tot koning uit te roepen. Honderd personen zijn tüdus gaat United Press voort in arrest ge steld Hieronder bevindt zich een bankdirec teur. bij wien eveneens compromitteerende do- ^imenten werden gevonden, die getuigden van BJJn monarchistische gevoelens. Al deze per- nen z|jn naar de regeering mededeelt O Een ultimatum van de opstande lingen. Voglens berichten uit St. Jean de Luz is het oorlogsschip der opstandelingen, de „Almi rante Cervera", voor San Sebastian aangeko men. De commandant van den kruiser heeft den regeeringstroepen een ultimatum gesteld om zich over te geven. Wanneer deze over gave met voor middernacht zal zijn geschied, zal de stad worden gebombardeerd. Het bombardement van San Sebastian wordt steeds intenser. Er zijn meer dan zestig bommen op de stad geworpen, waardoor en kele slachtoffers zijn geraakt. Vliegtuigen uit Frankrijk aan Bar- celona. Naar Reuter uit Perpignan meldt, zijn zes tien vliegtuigen uit Frankrijk te Barcelona aan gekomen, voorzien van piloten van verschil lende nationaliteiten. Drie vliegtuigen zouden bij het landen over den kop zijn geslagen. De vliegtuigen zouden met goud zijn betaald. Uit België voor de opstandelingen. Wegens mededeelingen van de Peuple zou een Belgisch vliegtuig gereed staan om van het vliegveld Haren naar Spanje te vertrekken. Vreemde oorlogsschepen naar de Spaansche wateren. Naar Stefani uit Washington meldt, hebben de twee torpedobootjagers Kane en Hatfield be vel gekregen zich naar de Spaansche wateren te begeven. Uit Parijs wordt gemeld, dat de torpedoboot- jager Cassard Toulon heeft verlaten en koers heeft gezet naar de Spaansche wateren. De houding van Portugal. Ook de Engelsche regeering heeft van Por tugal mededeeling ontvangen, dat het in be ginsel bereid is tot een overeenkomst van niet-inmenging toe te treden. Het antwoord gaat echter vergezeld van bepaalde opmer kingen. De evacuatie van vreemdelingen. De Fransche Kamer heeft een wetsvoorstel aangenomen, waarin een crediet wordt ge opend ten bedrage van 10 millioen francs ten behoeve van de bescherming en repatrieering van uit Spanje gevluchte Franschen. Voor de verdeeling dezer gelden is een speciale com missie gevormd, die in het begin van de vol gende week haar werkzaamheden zal aan vangen. Naar aanleiding van een gerucht, dat 38 leden van het personeel van de Rio Tinto- mijnen zich als gijzelaars in handen van de regeering zouden bevinden, verklaart Reuter, dat het volstrekt onjuist is, dat dit gerucht volkomen absurd is. Zij loopen geen enkel gevaar. Wel heeft de Engelsche regeering stappen gedaan, om van de Spaansche alle noodige faciliteiten te verkrijgen voor de evacuatie van dit personeel. Zwitserland neemt neutraliteits- maatregelen. De Zwitsersche Bondsraad heeft gisteren een decreet uitgevaardigd, dat levering van wapenen aan Spanje, het vertrek van niet- Spanjaarden uit Zwitserland ter deelneming aan de vijandelijkheden in Spanje, geldzendin gen of andere begunstiging aan een der strij dende partijen, zoomede uitvoer en doorvoer van voor Spanje bestemd oorlogsmateriaal verbiedt. In het Alcézar van Toledo. Een correspondent van de „Intransigeant" is te Toledo geweest, waar de opstandelingen zich in het Alcézar hebben moeten terugtrek ken, dat zich sindsdien in staat van belegering bevindt. De correspondent heeft met soldaten ge sproken, die eruit gevlucht waren. Ze zagen er deerniswekkend uit en vertelden, dat ze het er niet meer konden uithouden.. De rebellen hadden hen 23 dagen vastgehouden; ze zijn ontkomen door zich van een hoogte van vier meter te laten vallen. Er heerscht daarbinnen zeggen ze, een afgrijselijke stank. In de rij school zijn 25 opstandelingen begraven. Er is maar heel weinig water, dat twee keer daags uitgedeeld. Van wasschen is geen sprake en de levensmiddelen beginnen te ontbreken. Als koffie kregen ze aftreksel van geroosterde haver en ze rookten gedroogde bladeren. Er zijn ongeveer 1500 menschen ingesloten, by wie 400 vrouwen en kinderen en zoo wat 100 cadetten. Aan wapens en munitie hebben ze geen gebrek. Het Portuegesche antwoord over handigd. De Fransche gezant te Lissabon is heden op het ministerie van buitenlandsche zaken van Portugal ontvangen. De minister van buiten landsche zaken heeft hem het antwoord van de Portugeesche regeering inzake het Fransche voorstel tot niet-inmenging overhandigd. Men meent te weten, dat dit antwoord de Fransche regeering voldoening geeft. De houding van Denemarken. De Deensche minister van buitenlandsche zaken heeft aan de parlementaire commissie voor buitenlandsche aangelegenheden meege deeld, dat de Deensche regeering op het Fran sche voorstel inzake de niet-inmenging geant woord heeft, dat zij zich btj de verklaring zou aansluiten, indien zy algemeene instemming vond. De Portugeesche regeering heeft de Fran sche regeering doen weten, dat zij bereid is het Fransche voorstel inzake niet-inmenging in Spanje te aanvaarden. Men meent hier te weten, dat de Fransche regeering, teneinde de algemeene aanvaarding der Fransche neutraliteitsvoorstellen te ver zekeren, het kabinet te Madrid vriendschap pelijk den raad heeft gegeven, voldoening te schenken aan de Duitsche regeering, wat be treft den eisch tot teruggave van het vliegtuig, dat is geconfisceerd. De Itallaansche minister van buitenlandsche zaken, Clano, heeft een langdurig onderhoud gehad met den Franschen ambassadeur De Chambrun, die het Fransche antwoord over handigde op de bezwaren, welke Italië tegen het ontwerp-neutraliteitsaccoord heeft inge diend. Het schgnt, dat Clano er zich toe heeft bepaald kennis te nemen van de Fransche nota en dat het Italiaansche antwoord, in verband met Maria-Hemelvaart. niet vóór Maandag a s. verwacht kan worden. Te Parijs doen volgens het Italiaansche nieuwsbureau Stefani hardnekkige geruchten de ronde, volgens welke de regeering te Madrid de Fransche regeering heeft uitgenoodigd, bij de opstandelingen bemiddelend op te treden om een einde te maken aan den burgeroorlog, op de volgende voorwaarden: 1. De vorming van een verzoeningskabinet met Franco als minister van oorlog en buiten landsche zaken. 2. Eerbiediging van de autonomie van Ca- talonië. 3. Het verleenen van een algemeene am nestie. De opheffing van de krijgsraden te Madrid schijnt dit gerucht te bevestigen. Verzoek aan Baldwin om het La gerhuis bijeen te roepen. Reuter meldt aan het Handelsblad: Uit naam van het centraal comité der com munistische partij in Groot-Brittannië heeft Harry Pollitt Baldwin een telegram gezonden, waarin hjj den premier verzoekt het parlement dringend bijeen te roepen op grond van de wen ding, die is ingetreden door'de gebeurtenissen in Spanje. Na te hebben verklaard, dat Duitsche en Italiaansche vliegtuigen dagelijks ter onder steuning naar de opstandelingen gezonden worden, die bovendien gesteund worden door uit Engeland gekomen toestellen, hetgeen een staat van zaken doet ontstaan, welke een be dreiging vormt voor de democratie in Spanje en voor den wereldvrede, zegt Pollitt: „De be langen van het Britsche volk eischen, ten eerste een verbod van het zenden van vlieg tuigen en munitie aan de Spaansche muiters; ten tweede, dat de wettige Spaansche regee ring volledig geniet van het recht krachtens de internationale wetten om munitie te harër verdelging te ontvangen; ten derde een bjj- eenroeping van Het parlement en ten slotte het vastleggen van een politiek van samen werking met Frankrijk en de andere democra tische leden van den Volkenbond met het dojel allen noodigen steun te verleenen aan de door het volk gekozen Spaansche democratische regeering. Int. Handelsverkeer een vredesfaetojr. Te Chautauqua heeft President Roosevelt een redevoering gehouden, waarin hij onder meer verklaarde: De vrede in Europa is een belangrijk vraag stuk. Ons volk kan vraagstukken, ook wan neer zij betrekking hebben op gebieden buiten onze grenzen, niet ter zijde stellen, daar deze een uitermate belangrijken invloed op de toe komst der Vereenigde Staten kunnen en zul len uitoefenen. Ik maak mij meer bezorgd, aldus Roosevelt, over den internatioalen toestand dan over onze binnenlandsche situatie. Ik zeg dat niet uit pessimisme, maar omdat ik hoop, dat df haat en de argwaan tusschen dë vólken niet verdeï zullen toehemen én zullen plaats maken voor een nieuwe strooming van vrede en goeden wil. Vervolgens besprak Roosevelt de oorzaken!, welke tot een oorlóg kunnen leiden. Hg wees er op, dat een poliaiek welke gericht is op het uit den weg ruimen der economische hinder palen, kan bijdragen tot het behoud van; den vrede. Hij wilde daarmede niet zeggen, dat eeh grootere mate van internationalen handel eeni einde aan den oorlog zou maken, maar hijj vreesde, dat het tegendeel noodgedwongen toti oorlog zou moeten leiden. Met betrekking tot de bevoegdheden, welke] het Congres den president heeft verleend tot handhaving van de neutraliteit, zeide Roose-! velt, dat in geval van een oorlog in een ander werelddeel de winsten, welke anders door] Amerikaansche burgers zouden worden ge-, maakt, als gevolg van deze bevoegdheden zou-] den worden beperkt. Het leveren van indu-i strieele en agrarische producten aan oorlog-] voerenden kan voor sommigen de bron zijn van een onmetelijk fortuin, maar voor het1, geheele land leidt het tot een ramp. Wanneer wij te kiezen hebben tusschen winst en vrede, dan dient het land zich voor vrede uit te spreken. Wij kunnen buiten een j oorlog blijven, wanneer degenen die aan het j roer staan en beslissingen moeten nemen met betrekking tot de buitenlandsche politiek, den moed hebben, neen te zeggen tot degenen, die ons uit onvoorzichtigheid of zelfzucht in een oorlog zouden storten. Een centraal bureau voor den strijd tegen anti-semitisme. In de Donderdagmiddag gehouden zitting heeft het Joodsche wereldcongres te Genève eenige resoluties aangenomen, waarin de Joodsche gemeenten worden uitgenoodigd, den boycot van Duitsche goederen voort te zetten. Besloten is tot instelling van een centraal bureau voor den strijd tegen het anti-semitisme. In de avondzitting heeft het besloten tot het oprichten van een centraal bureau voor den strijd tegen het anti semitisme. In de avondzitting heeft het congres een protestresolutie aangenomen tegen de anti semitische maatregelen, die in Duitschland genomen zgn, en herstel van de rechtsgelijk heid der Joden met de overige ingezetenen van Duitschland geëischt. In zijn laatste resolutie protesteerde het congres tegen de terroristische actie van be paalde elementen der Arabische bevolking van Palestina, en eischt van Engeland als mandaatmogendheid, dat het van elk denk beeld, de Joodsche immigratie in Palestina stop te zetten of te beperken, zal afzien. DE FAMILIE VAN HAILE SELASSI£. Het A.N.P. verneemt uit Londen, dat de dochter van den negus een cursus voor ver pleegsters volgt in een kinderziekenhuis en dat haar broer naar Jeruzalem is vertrokken voor een bezoek aan zgn moeder. Intusschen verzekert Reuter ook, dat de keizerin weldra naar Londen zal komen en dat de Negus en zijn gezin zich vermoedelgk in den omtrek van Londen zullen vestigen, al hoopt de Negus nog altijd, dat de omstan digheden hem te eeniger tyd den terugkeer tot zgn land mogelgk zullen maken. Bg de debatten in de Fransche Kamer, waarbij het wetsontwerp nopens de aanval lende credieten in derde lezing werd behan deld, heeft de rechts-radicale afgevaardigde Vallat bg het begin van de iztting de vragen herhaald, die hg minister Cot. met betrekking tot de zending van vliegtuigen naar Spanje gesteld heeft. Hg had in de „Action Frangaise" gelezen, dat een aantal van deze vliegtuigen naar Barcelona gezonden was en dit bericht was tot dusverre niet van bevoegde zgde tegen gesproken. De vliegtuigen waren in Barce lona aangekomen, nadat de ministerraad reeds zijn besluiten genomen had inzake de overeen komst van niet-inmenging. Herriot herinnerde Vallat er aan. dat thans geen interpellaties over deze aangelegenheid konden plaats vin den. Vallat hield echter vol en zeide onmiddel- lgk een antwoord van de regeering te willen hebben, waarbg hg zich aan minder parlemen taire taal te buiten ging. Herriot schorste hierop de zitting. Na een korte pauze werd de zitting daarop weer geopend. De verleening van credieten werd goedgekeurd met 483 tegen 80 stemmen. De Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz, het orgaan van de Wilhelm- strasse, schrijft naar aanleiding van de ver laging van den dienstplichtigen leeftgd in het Russische leger o.a.: Voortaan zal men rekening moeten houden met een actieve legermacht in Sowjet-Rus- land, die bijna twee millioen man telt. Daar mede wordt een vredesleger gevormd, zooals tot nu toe in de militaire geschiedenis van alle landen nog nimmer is voorgekomen. Men mag niet over 't hoofd zien, dat deze toe neming der oorlogsmacht van den Sowjet- staat samenvalt met de gebeurtenissen in Spanje. Het zal wel niemand verwonderen, wanneer hier en daar de argwaan opduikt, dat het reusachtige legerapparaat, dat Rusland op het punt staat te vormen, niet uitsluitend voor defensieve doeleinden bestemd is. Dit feit is te ernstiger, nu Rusland blgkbaar met deze uitbreiding van het leger hoegenaamd geen rekening houdt met de stemming in Earopa, zooals die bij het voornemen van de vijf Locarnomogendheden tot het houden van een gemeenschappelijke conferentie in den herfst van dit jaar tot uiting is gekomen. (Wanneer eenerzij ds de teekenen op een ^komende toenadering wijzen, die uiteraard ■alleen door een tactisch optreden jegens alle deelnemenden en belanghebbenden tot resul taten kan leiden, maar van den anderen kant rusteloos de oorlogstoebereidselen, die met geen enkel argument als in het belang van den vrede voorgesteld kunnen worden, worden voortgezet, dan kan men den indruk niet van zich afzetten, dat dergeüjke maatregelen, die als een bom in de atmosfeer van verzoening ontploffen, de vredeskansen dreigen te niet te doen eri een starenden factor vormen voor de i aanstaande onderhandelingen. IS yi t De Maria Theresia daalder biyft. Binnenkort zal te Addis Abeba een decreet worden onderteekend, waarbij de circulatie van den Maria Theresia daalder wordt toe gestaan. Deze maatregel is genomen ter ver gemakkelijking van de hervatting van den handel. De daalder zal steeds tegen lires kun- tnen worden ingewisseld tegen een vaste waarde. Het feit blijft echter bestaan, dat de lire het eenige officieele betaalmiddel is en dat de daalder slechts geduld wordt voor een periode die noodzakelijk is voor de vervan ging. In een rede tot de afgevaardigden van de diocesane katholieke actie heeft de paus gisterochtend gezegd: „God alleen kan iets goeds doen komen uit den chaos van ideeën, woorden en menschelijke zaken en dikwgls zelf onmenschelijke zaken". De paus voegde hieraan toe, dat hg nog nooit zulke smarte lijke mededeelingen had ontvangen, als de laatste tg den, over hetgeen gebeurt en dreigt te gebeuren in verscheidene deelen van de wereld. Nog nooit heeft hg zoo de behoefte gehad aan den bgstand van het gebed als in deze dagen. EEN ULTIMATUM VAN TSJIANG KAI- SJEK. Maarschalk Tsjiang Kai-sjek, die op het oogenblik te Kanton vertoeft, heeft een ulti matum gezonden aan de opstandige gene raals Li Esoeng Jen en Pai Tsjoen Hsi, die voornemens zouden zgn, heden de provincie Kwangsi autonoom te verklaren en hun een termijn van 24 uur toegestaan, om zich aan het gezag der centrale regeering te Nanking te onderwerpen. DARDANELLEN-CONVENTIE HEDEN IN WERKING. Met ingang van vandaag, 15 Augustus, treedt de conventie van Montreux in werking, waarbg aan Turkye de hermilitarisatie van Dardanellen en Bosporus wordt toegestaan. In verband hiermede zal vandaag een com missie byeenkomen, teneinde de zóne voor de versterkingen en de verboden zóne aan de zee engten af te bakenen. Tevens zal vandaag de oude commissie voor de zeeëngten, die by het verdrag van Lau- sanne was ingesteld, haar werkzaamheden officieel beëindigen. De liquidatiewerkzaam heden zullen evenwel nog tot 30 September duren. DE AGITATIE IN DE BELGISCHE 1VHJNINDUSTRIE. Uitbreiding der stakingsactie. Uit Brussel wordt gemeld: De agitatie in de Waalsche mgnindustrie houdt aan. Na de staking in de Charbonnages de 1'Quest de Mons, te Elougers, hebben giste ren ook de arbeiders van andere kolenmgnen in de provincie Luik geweigerd in de schachten af te dalen. De stakers beweren, dat de mgn- dlrecties de overeenkomst nopens de betaalde vacantie en de minimumloonen niet eerbiedi gen. Men vreest een algemeene staking in de mynen van de kolenbekkens van Luik en Se- ralng. To'ale uitkeering met 10 vermin derd. De minister van Binnenlandsciie Zaken heeft een circulaire gericht aan de gemeentebesturen betreffende de bijdragen uit het Werkloosheids-subsi- diefonds voor 1937. Aangezien het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van de wet van 4 Maart 1935 nog niet het Staatsblad heeft bereikt en derhalve evenmin voorshands de verlenging van den geldigheidsduur van het Koninklgk Besluit van 27 Juni 1935 kan worden geregeld, laat het zich aanzien, aldus schrijft de minister, dat de regeling van de bijdragen uit het Werkloosheids-subsidiefonds, zooals deze voor het jaar 1937 zal gelden, niet zoo tgdig bekend zal zgn, dat bg het op maken van de gemeente-begrootingen voor genoemd jaar daarmede rekening kan worden gehouden. Met het oog hierop heeft de regeering ge meend, teneinde vertraging in den begroo- tingsarbeid van de gemeentebesturen te voor komen, reeds thans met betrekking tot be doelde regeling ter kennis van de gemeente besturen te moeten brengen, zonder dat daar mede uiteraard in eenigerlei opzicht wordt geprejudicieerd op de bepalingen, welke te zgner tgd in wet en Koninklgk Besluit zullen worden vervat. Na overleg met de ministers van Financiën en van Sociale Zaken heeft de minister van Binnenlandsche Zaken te dien einde thans het volgende omtrent die voornemens ter kennis van de gemeentebesturen. Daar de moeilgkheden welke de dekking van de kosten voor de werkloosheidsvoor ziening met zich brengt, voor het jaar 1937 weder aanmerkelijk grooter zullen zgn dan voor het loopende jaar, kan de regeling, zoo als deze voor 1936 van kracht was, niet zonder meer worden gecontinueerd. i Voor de herberekening van het percen- i tage der uitkeeringen zullen worden aan genomen de gemeentelgke uitgaven wegens uitkeering aan werkloozen en arbeidsloonen, te betalen bg werkver schaffing aan werkloozen, over de periode 1 Juli 1935 tot en met 30 Juni 1936, ver minderd met 10 pet. Aan de circulaire is een bglage toegevoegd, bevattende een schaal, aan de hand waarvan het percentage voor de uitkeering uit het Werkloosheids-subsidiefonds kan worden bé- paald. Deze schaal wijkt eenigszins af van de vroegere, omdat rekening moest worden ge houden met de daling van het totaal der be lastingopbrengsten, welke van invloed is op de berekening van de percentages der uitkee ringen uit het fonds. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de Week van 20 tot en met 25 Juli het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen bedroeg 532,600; hieronder zgn begrepen 74.500 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aangaande de werkloosheid ontvan gen worden. Van de 458,100 verzekerden, niet behooren de tot de landarbeiders, waren geheel werk loos: m de week van 20 tot én met 25 Juli 29.5 in de vorige verslagweek (6 tot en met 11 Juli) 28.9 in de overeenkomstige verslagweek van 1935 27.2 in de overeenkomstige verslagweek van 1934 24.4 Bij 1054 organen van de openbare arbeids bemiddeling stonden op 25 Juli in totaal 393,175 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 370.185 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 373,269 werkloos, onder wie 336,353 In verband met hun uitsluiting van het visschen met kuilvaartui- gen op het IJsselmeer. Op de vragen van den heer Van der Zaal: 1. Is het den minister bekend, dat de be- drgven van de 37 kuilvisschers, die van het visschen met hun kuilvaartuigen op het IJsselmeer zgn uitgesloten, dientengevolge zoo goed als waardeloos zijn geworden? 2. Is het niet juist, dat thans de kustvis- scherg tengevolge van de afsluiting der Zui derzee niet meer loonend is en dat de in vraag 1 bedoelde vaartuigen wegens hun be perkte afmeting en hoogen ouderdom onge schikt zgn voor de Noordzeevaart, zoodat de bedoelde Urker kuilvisschers nu feitelgk niet meer als Noordzeevisschers kunnen worden beschouwd 3. Is het den minister bekend, dat de in vorige vragen bedoelde personen, thans met opzegging van credieten bedreigd worden en dus voor een faillissement staan, waarbij zg al hun eigendommen zullen verliezen. 4. Is de minister bereid, nu de moeilijkhe den, waarin bovenbedoelde kuilvisschers ver- keeren, voortvloeien uit de afsluiting van de Zuiderzee en de uitsluiting van het visschen op het IJsselmeer, te bevorderen, dat hun een schadeloosstelling wordt uitgekeerd, opdat zy een nieuw bedrijf kunnen opzetten? heeft de minister van Landbouw en Vis- scherg geantwoord: 1. Dat de bedrgven van de 37 kuilvis schers, die van het visschen met hun kuil vaartuigen op het IJsselmeer zgn uitgesloten, dientengevolge zoogoed als waardeloos zgn geworden, kan niet worden toegegeven. Be doelde vaartuigen oefenen thans, met uitzon dering van enkele, hun eigenlgke bedrgf, de Noordzeevisscherg, uit. 2. De kustvisscherg (de visscherij langs de Nederlandsche kust) houdt geenerlei ver band met de afsluiting van de Zuiderzee, zoo dat deze vraag ontkennend moet worden be antwoord. Er zijn onder de bedoelde Urker kuilvis schers wellicht enkelen, wier vaartuigen we gens hoogen ouderdom minder geschikt zgn voor de Noordzeevisscherg; het meerendeel dier vaartuigen kan echter geheel als Noord- zeevisschersvaartuigen worden beschouwd. 3. Het is den ondergeteekende niet bekend, dat de in de vorige vragen bedoelde personen thans met opzegging van credieten bedreigd worden en dus voor een faillissement staan, waarbg zij al hun eigendommen zullen ver- liezen. Indien er onder hen zgn. die in moet- lijkheden verkeeren, is dit niet uitsluitend tos te schrgven aan het feit, dat zij van het IJs selmeer worden geweerd. 4. De 37 kuilvisschers, belanghebbenden in den zin van de Zuiderzeesteunwet, die kenne- lijk in deze vraag zgn bedoeld, kunnen aan spraak maken op de onderscheidene vormen van tegemoetkoming, welke de wet hun in uitzicht stelt en welke in hoofdzaak er op ge richt zijn de mogelgkheid te openen de belang hebbenden te helpen bg doelmatige wgziging van hun bedrijf, indien en voor zooveel de af sluiting van de Zuiderzee deze wijziging wen- scheüjk maakt. Omtrent de meest doelmatige wijziging van het bedrgf is door den Rijksdienst ter uitvoe ring van de Zuiderzeesteunwet met deze be langhebbenden reeds in overleg getreden. Verwachting. Het Kon. Ned. meteorologisch instituut in de Bilt meldt: De secundaire depressie ten westen van Ier land veranderde slechts weinig van plaats ea werd ook niet dieper. Zij schgnt zich te willen vereenigen met een vlak minimum voor de kust van Portugal, waardoor het geheele Westen bedekt wordt met een langgerektea strook van lagen luchtdruk, van IJsland tot ver in het Zuiden. Het luchtdruk-maximum, dat Donderdag over de Golf van Biscaye lag, werd afgeschei den van dat van den Oceaan, en ligt thans als een afzonderlijk gebied van hoogen luchtdruk over centraal-Europa. De depressie in het Oosten verplaatste zich naar de Baltische staten en deed de hooge luchtdruk in Finland verdwijnen. Daarentegen nam het gebied van hoogen druk in de Pool- zee ten noorden van Scandinavië in betee- kenis toe. De dalingen van luchtdruk in het Westen en de stggingen in het Oosten doen in onze streken de winden krimpen, waarbg warmer weer in het vooruitzicht gestel kan worden. gisterjU Mv9jP nymk:e vbgkq emfwg shrdg Ontstemming by de Zeeuwsche visschers. Naar het Handelsblad verneemt, zal van wege het Centraal Verkoopkantoor de prijs per kg consumptiegarnalen met een cent worden verlaagd. Hg zal dan veertien cent per kilo gram bedragen. Voor de garnalen visscherij in Zeeland, voornamelijk die te Veere, Arnemuiden en Breskens beteekent deze verlaging een ge voelig verlies aangezien de prijs tot nu toe nauwelgks loonend was, zooal niet met verlies werd gewerkt. Het bericht van deze verlaging heeft bij de garnalenvisschers dan ook groote ontevredenheid gewekt, daar men na de in den laatsten tgd gevoerde besprekingen nadere maatregelen tot steun van de garnalen visscherij had verwacht. DE VACANTIE VAN DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA. Naar de Std. verneemt, zullen de Koningin en Prinses Juliana omstreeks 20 dezer van haar buitenlandsche reis terugkeeren en zich daarna voorloopig op het Paleis Het Loo vestigen. DE NEDERLANDERS IN SPANJE. Dr. Flaes, gezantschapssecretaris en thans leider van het Nederlandsche gezantschap te Madrid, heeft een bespreking over de situatie gehad met de leiders der andere gezantschap pen; het resultaat is geweest, dat de Belgt- sche, Zwitsersche, Poolsche, Fransche, Engel sche en Nederlandsche gezantschappen op hun standplaats gevestigd zullen blgven. Men bleek algemeen van meening, dat er geen enkel gevaar voor buitenlanders aanwezig is, een meening, welke onder meer gedeeld werd door de te Madrid woonachtige Neder landers, van wie reeds gemeld werd, dat zy besloten hebben daar te blgven. BRITSCHE ONDERSCHEIDING VOOR NEDERLANDSCHEN ADELBORST. Reuter meldt uit Londen: De Royal Human Society heeft aan den vice-consul der Nederlanden medegedeeld, dat het bestuur een getuigschrift op perkament heeft verleend aan den Nederlandschen adel borst Etienne Larive, die op 20 Juni, toen da Nederlandsche mgnlegger van Meerlant Wey« mouth bezocht, van een hoogte van vijftien voet van dek was gesprongen en een meisje van zeven jaar, dat in het water was gevallen, aan land heeft gebracht. PRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De verkoopprijzen voor kippeneieren naar Duitschland zijn voor de periode van 14 tot 18 dezer vastgesteld op: C-klasse, gewicht 5253 kg B-klasse, gewicht 5758 km, ƒ4.10; A-klasse, gewicht 6263 kgf 4.40; S-klasse, gewicht boven 65 kg 4.70t alles per 100. Monopolieheffing 47 V4 c. per 100. Minimumpryzen voor eendeneieren zgn naar grootte: 2 40, 2.45 en 2.55 en 2 56 per 100 stuks. ZAANSCHE GEMEENTEN WORDEN NIE* SAAMGEVOEGD. Bg den gemeenteraad van Zaandam is een brief ingekomen van Ged. Staten van Noord- Holland, houdende de mededeeling, dat da minister van binnenlandsche zaken zich met hun zienswijze heeft vereenigd, en het verzoek inzake vereeniging van de gemeenten Zaan dam, Koog aan de Zaan, Zaandgk, Wormer- veer, Krommenie, Westzaan en Wormer tot een groote Zaangemeente, onder de tegen woordige tijdsomstandigheden voor verwezen lijking niet vatbaar acht. BEZOEK VAN FRANSCHE TORPEDO JAGERS IN AMSTERDAM. In den vroegen morgen zgn Donderdag in de hoofdstedelijke haven aangekomen de tor pedojagers de Leopard en de Chacal, welk» schepen dienst doen als opleidingsschepen voor de Fransche marine. De grgze oorlogs bodems hebben, elk aan een kant, ligplaats genomen aan den steiger van de Holland- Amerlka-Lijn. Behalve 320 man équipage bevinden zich aan boord van de torpedojagers 16 officieren en 101 adelborsten.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9