De burgeroorlog in Spanje Radio-programma Abonneert U op dit blad HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1 Een balans van de regeering De strijd van Dinsdag. Het beeld van den strijd. Leveren Italië en Duitschland vliegtuigen? De V.S. blijven buiten schot. Duitschland en het neutraliteit^- accoord. Bruin en niet verbrand. Streng verbod van uitvoer van vliegtuigen. 1.00 Gramofoonplaten,. De laatste gevechts- berichten. Duitsch schip in volle zee aangehouden. De positie van Malaga. Scherp optreden tegen de pers in Polen. Cultuurstrijd Japan—China 936 De Almirante Cervera beschadigd. Het i8 ditmaal de regeering, welke mel ding maakt van successen, welke haar troepen behaald hebben in het Guadarra- magebergte ten Noorden van Madrid en in Aragon. Verder schijnt de kruiser Almirante Cervera, die in handen van de opstandelingen is en de laatste dagen een levendig aandeel genomen heeft aan de beschieting van de Noordkust van Spanje, zwaar beschadigd te zijn door een salvo van de vesting San Marcos. De opstandelingen zijn gistermorgen den aanval op Irun begonnen. Er zgn geruchten, dat er ontevredenheid heerscht onder de Moorsche huursoldaten, die in de gelederen van de opstandelingen strijden, daar hun soldij niet op tijd wordt uitbetaald. Het bestuur van het Algemeene Mohamme daanse he congres, dat te Oran vergadert, heeft een oproep tot de Riff-bewoners gericht, om zich niet door generaal Franco te laten aan voeren. Hoe de partyen er voorstaan. In de vijfde week van den oorlog is de situatie aldus, dat de opstandelingen zich stevig in het Westen genesteld hebben en dat zqj het voordeel van geoefende troepen hebben en misschien van een overmacht in de lucht. De regeering heeft nog het geheele Oosten, de meeste havens, het grootste gedeelte van de vloot en met uitzondering van Saragossa in het Noord-Oosten, alle industrieele centra. De str\jd kan zich mogelijk in de naaste toe komst tot een gevecht van het Westen tegen het Oosten ontwikkelen, hoewel hij, als in het begin van den oorlog, thans nog in gelocali- seerde zones woedt. Op het oogenblik zijn er zes gevechtszones. Van het Zuiden af te beginnen heeft men in Andalusië een aantal Moorsche afdeelingen, die een aanval op Malaga, de haven die tot- dusverre door het volkomen van de buiten wereld afgesneden Volksfront zoo goed ver dedigd is, voorbereiden. Verder in het Noorden heeft de regeering troepen gezonden tegen Granada en Cordoba, welke steden in een hopeloozen toestand schijnen te verkeeren. Het tweede gevechtsterrein is Badajoz, waar de rebellen dan pas een overwinning behaald hebben. Het derde ligt om Madrid. In de ber gen ten Noorden van Madrid is een stilstand en van Toledo naar het Zuiden is er voor de rebellen nog geen doorkomen aan. De vierde gevechtszone is bij de Balearen, waar het overwicht van de regeering zeker is en de vijfde ligt rondom Saragossa en Huesca in Arragon, waar de Cataloniërs en de Arrago- xieezen hun traditioneelen strijd voeren. De eersten voor de regeering en de laatstgenoem den voor de rebellen. Tenslotte vechten verder naar het Westen de Basken, ondanks hun katholicisme en hun conservatisme met hartstocht voor het Volks front tegen het volledige leger van generaal Mola. Het zou voor het prestige van de regeering zeer gunstig zijn, als zij er in slaagde Granada in te nemen, Malaga in het Zuiden te ontzet ten en Saragossa in het Noorden weer onder haar invloed te krijgen. Op die manier zou de regeering de rebellen in het Westen, die bezig zijn een blokkade tegen Madrid aan te leggen, zoowel uit het Noorden als uit het Zuiden kunnen aantasten. Zeer gunstig ziet het er wat dit betreft echter voor de regeering, die voornamelijk in de verdediging is, nog niet Uit. DE SLAG BIJ MEDELLIN. Het blad Politica meldt, dat de nederlaag, die den rebellen te Medellin is toegebracht, het meest op den voorgrond tredende feit ls sedert het begin van den strijd. Het blad geeft verder de volgende bijzonderheden: Men wist reeds verscheidene dagen, dat een colonne, samengesteld uit elementen van de tercios en regulares naar het Noorden op weg Was dwars door Extremadure. Dinsdagmorgen verrasten twee groote bombardementstoestellen der regeering, geladen met bommen, de colonne, toen zij uit Medellin vertrok, begeleid door 300 wagens. Het bombardement begon, ver scheidene vrachtwagens vlogen in stukken, de paniek was onbeschrijfelijk. Toen de vliegtuigen hun voorraad bommen hadden uitgeput, verschenen nieuwe regeerings- vliegtuigen terwijl de eersten terugkeer den naar hun bases om nieuwe bommen te gaan halen. Deze operatie werd vijf maal herhaald, de Colonne opstandelingen werd volledig vernie tigd. De Politica voegt hieraan toe, dat de colonne de beste was, die de rebellen in Andalusië be zaten. SPAANSCH TAFEREEL. De correspondent van de Echo de Paris zegt herhaaldelijk getuige geweest te zijn van het Volgende of een soortgelijk tooneel. Een schoenwinkel ontvangt bezoek van een meisje Van ongeveer 16 jaar in over-all, pet van aan- Valssoldaat op het hoofd, in de hand een ver vaarlijk revolver. Ze laat zich op een stoel Vallen en vraagt op hoogen toon laarzen. Als er haar getoond worden trekt ze een gering- Schattenden grijns: U hebt niet beter? De verkoopster slooft zich uit met een Steelschen angstblik naar het pistool. Dit gaat. Eens kijken, of ze me pasen... Laat me ook van die zachtleeren schoenen Zien als in de uitstalling staan, nummer 101. En nu u er toch bent, sandalen- Na een kwartier is ze de jeugdige milicienne met vier pakken beladen. Ze kan de vuist niet heffen en laat dit de revolver doen: U. H. P. (spreek uit: oe-atsj-pee), de jproletariërsbond. „Juffrouw..." Wat...? „U hebt niet betaald..." Zeg dat nog eens en je krijgt vier kogels in je huid. Het Spaansche ministerie van binnenland- sche zaken heeft het volgens communiqué uitgegeven: Het leven te Madrid gaat zijn gewonen gang. De voorzitter van den ministerraad en de minister van oorlog hebben een langdurig onderhoud gehad met verschillende persoon lijkheden van het Volksfront en indrukken uitgewisseld over het verloop der operaties. Dat de overwinningen der regeeringstroepen talrijder zgn dan die der opstandelingen blijkt eiken dag duidelijker. In Estramadura doet de vijand wanhopige pogingen tot oprukken, doch hij wordt overal teruggeslagen. De strijd is zeer heftig en in sommige gevallen een van man tegen man. De luchtmacht der opstandelingen wordt door de onze in bedwang gehouden. In Andalusië maken wij langzaam vorde ringen. De naar Tereul opmarcheerende colonnes werden door de republikeinsche strijdkrachten op de vlucht gedreven. In Guipuzco waar wij onze stellingen hand haven, hebben de pogingen der rebellen geen succes. De Straat van Gibraltar wordt geregeld door de trouw gebleven vloot bewaakt. Verplaatsing van de regeering? Naar Reuter uit Hendaye meldt, zouden reeds verscheidene leden van het kabinet Madrid hebben verlaten en naar Valencia zijn gegaan. De verbindingen tusschen Madrid en Valencia kunnen elk oogenblik verbroken worden. De Spaansche opstandelingen onte vreden over Engeland. Sprekende voor den radiozender Sevilla, heeft generaal Queipo de Llano verklaard, dat de bommen, die te Ronta geworpen zijn, van Britsch maaksel zijn. Hij beklaagde er zich over, dat de Cana- rische eilanden op het oogenblik van het con tinent zijn afgesneden, daar de Engelsche telegraaf maatschappij de verbindingen heeft verbroken, „omdat wij als oproermakers wor den beschouwd". De correspondent van de Diario de Lisbon, die zoo juist uit Sevilla teruggekeerd is, be weert, dat te Sevilla onophoudelijk kisten aan komen met gedemonteerde vliegtuigen uit Duitschland en Italië. Duitsche officieren, al dus verklaart de correspondent, leiden piloten op, terwijl de vliegtuigen door deskundigen der fabrieken worden gemonteerd. Hij ver klaart voorts, dat luchtafweerkanonnen van Duitsch fabrikaat naar het front worden ge zonden. In een telegram uit Barcelona aan de News Chronicle wordt bevestigd, dat 18 Fransche vliegtuigen ter ondersteuning van de regee- ringsstrijdkrachten te Barcelona zijn aange komen. Twaalf daarvan zijn bommenwerpers en de zes andere jachtvliegtuigen. De vliegtuigen waren oorspronkelijk voor Roemenië bestemd en vervolgens zijn zij aan de Spaansche regeering verkocht voor een som van 132.000 pond, die ook reeds betaald zijn. Zij worden bestuurd door Fransche en Itall- aansche anti-fascisten. Bij de landing is een van de toestellen vernield, een ander bescha digde het landingsgestel. Het ministerie van buitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten heeft het voorstel van Uruguay tot een Pan-Amerikaansche be middeling in den Spaansche burgeroorlog met weinig geestdrift begroet. Volgens officieuze inlichtingen zijn de Vereenigde Staten niet van plan zich in de zaken van Spanje te mengen. Interventie zou rechtstreeks in tegenspraak zijn met de onlangs door Roose- velt gehouden redevoering, waarin hij het besluit van de regeering, om zich geheel buiten de zaken van Europa te houden, ver dedigde. Inmenging zou ook een gevaarlijk initiatief zijn in verband met de verkiezingen van November a.s. Beroep der Spaansche regeering op den Volkenbond? Volgens de Figaro zouden Spaansche juris ten zich gereed maken om naar Genève te vertrekken. Het doel van hun reis zou zijn, het terrein te verkennen, in de eerste plaats met het oog op een eventueel beroep op den Volkenbond tegen de Witten, op grond van een der arti kelen van het pact, welk is niet bekend. Ver volgens om een voor Madrid gunstige stem ming te kweeken, waardoor op de September- zitting van den Volkenbond steun zou kunnen worden verkregen. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde te Ber lijn verneemt, heeft de Fransche regeering de Duitsche regeering in kennis gesteld van een Fransch-Engelsche overeenkomst betreffende de houding ten opzichte van de gebeurtenissen in Spanje. Volgens dezen overeenkomst zullen de beide regeeringen den uitvoer van wa pens, munitie en oorlogsmaterieel, als mede van vliegtuigen en oorlogsschepen naar Spanje, de Spaansche bezittingen en de Spaansche zone in Marokko ver bieden, zoodra ook de Italiaansche, de Russische, de Portugeesche en de Duit sche regeering zich bij dit accoord heb ben aangesloten. De Duitsche regeering heeft de Fransche regeering geantwoord, dat zij ook harerzijds bereid is, een dergelijk verbod af te kondigen onder voorwaarde dat: 1. Het door de Spaansche regeering nog te Madrid vastgehouden Duitsche verkeers vliegtuig vrijgegeven wordt, en 2. alle staten, die industrieën ter vervaar diging van oorlogsmaterieel en vliegtuigen in noemenswaardigen omvang bezitten, zich op dezelfde wijze binden, en dat in het bijzonder ook de levering door particuliere firma's of personen onder het embargo valt. Boven dien heeft de Duitsche regeering te kennen gegeven, dat het dringend gewenscht is, dat de betrokken regeeringen hun maatregelen ook uitstrekken tot het verhinderen van het vertrek van vrijwillige deelnemers aan de ge vechten in de betrokken gebieden. Commentaar. De verklaring van de Duitsche regee ring over de neutraliteit ten opzichte van den strijd in Spanje moest nu volstrekt afkomen. Vooral van Engelsche zijde had het aandringen op een defintieve en on dubbelzinnige verklaring (ter vervanging van de tot dusver niet in het openbaar gedane principieele verzekeringen) zoo nadrukkelijk en zoo lang aangehouden, dat Duitschland door een verder dralen gevaar begon te loopen het odium op zich te laden van een mogendheid, welke door talmen opzettelijk de toepassing van het met den mond beleden beginsel onmoge lijk maken. Daarom is na afsluitend over leg tusschen slechts zeer weinig persoon lijkheden (men spreekt van Hitier, van Neurath en von Ribbentrop) tot de nota besloten, welke te Berlij n eerst in de avondbladen is bekend gemaakt. Het interessante aan deze verklaring is, dat de Duitsche regeering zich nu niet meer tot principieele uitlatingen beperkt, maar zich bereid verklaart, inderdaad een verbod tot uitvoer van oorlogsmateriaal uit te vaardigen. Evenwel wordt dan dit verbod weer afhan kelijk gesteld van twee voorwaarden, waarvan de eerste een kwestie van weinig belang be treft, in zoover de teruggaaf van het in Madrid vastgehouden Duitsche Junk er-vliegtuig zeer spoedig kan worden verwacht, maar waar van de tweede, die men daar vrjj droogweg op laat volgen, als gold het slechts een betrek kelijk onbeteekenend amendement, van zoo groote beteekenis is, dat het „ja", hetwelk het eerste gedeelte van de nota schijnt in te houden, eigenlijk in een „neen" verkeert. Immers, zonder aan den zin iets te verande ren, zou men de verklaring ook de volgende formuleering kunnen geven: „De Duitsche regeering wenscht in het voorstel, om tezamen met Frankrijk, Engeland, Rusland, Portugal en Italië, een uitvoerverbod van oorlogsmate riaal uit te vaardigen, niet te treden, omdat z(j daaroe alleen bereid is, indien zich daarbij bovendien nog alle mogendheden aansluiten die oorlogsindustrieën van noemenswaardigen omvang hebben." Dat zijn: Tsjechoclowakije (Skoda), België, Roemenië en Zweden en misschien nog wel andere staten. Zij worden niet genoemd en de aanduiding „van noemenswaardigen omvang" Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincrême. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. zal het om te beginnen noodig maken er eerst over te onderhandelen wie nu eigenlijk een oorlogsindustrie van noemenswaarden omvang hebben. Daarna zou weer met al die staten moeten worden onderhandeld en wie weet of die niet met weer nieuwe voorwaarden zouden aankomen en dat terwijl de stand van de onderhandelingen met het beperkte aantal mogendheden, hetwelk tot dusver in aanmer king kwam, zoodanig is, dat het heele plan nog voor het Duitsche antwoord afkwam, reeds tot een farce was geworden. Aangezien dit reeds voor dien t(jd het geval was, is het niet de Duitsche nota, welke het plan prac- tisch onuitvoerbaar maakt. Het bevestigt slechts deze onuitvoerbaarheid. Reeds voordien was het plan tot een aan fluiting geworden en daarom zal het Duitsche antwoord, hetwelk op zichzelf handig is ge formuleerd en het streven verraadt om eener- zijds zelf het verwijt van niet duidelijk te wil len antwoorden, te ontgaan, anderzijds echter ook om de zaak zoolang uit te stellen tot deze geen beteekenis meer heeft, wel geen teleur stelling, althans geen nieuwe teleurstelling te weegbrengen. Immers redelijke verwachtingen, die nog teleurgesteld konden worden, beston den toch nauwelijks meer. Engelsche doortastendheid. Het verbod van uitvoer van vliegtuigen naar Spanje heeft zoowel betrekking op burgerlijke toestellen als op militaire. Op geen enkele wijze mogen toestellen naar Spanje worden uitge voerd. Dit is een eenzijdige actie van de Brit- sche regeering, welke niet wilde afwachten wat de andere mogendheden zouden doen, toen zij dit besluit nam. Indien Britsche piloten toch vliegtuigen zouden uitvoeren, zouden zij bij terugkeer op Britsch gebied strafbaar zijn met een boete tot een maximum van f 300. De „Board of trade" heeft met ingang van gisteren alle vergunningen tot uitvoer van wa penen, munitie, vliegtuigen e.d. naar Spanje en de Spaansche bezittingen ingetrokken. 7- r De gerechtelijke vervolging van de opstandelingen. De speciale rechter, die belast is geworden met het onderzoek naar den militairen opstand, zet zijn taak nog steeds voort. De acte van be schuldiging omvat 21 dossiers. De civiele ver antwoordelijkheden van de beschuldigden is tot nu toe vastgesteld op 300 millioen pesetas. Er bevinden zich op het oogenblik in hech tenis drie generaals, zeven kolonels, zes lui tenant-kolonels, 20 majoors, 66 kapiteins, 108 luitenants, 42 onderofficieren en 14 burgers. Er is een instructie geopend tegen eenige beambten der model-gevangenis, daar op het lijk van generaal Panjul, die kort geleden te recht gesteld werd, een brief van generaal Mola is gevonden. Naar van het eiland Ibiza, een der Balearen, wordt gemeld, is de leider van den opstand op dat eiland, Mestres, na door den krijgsraad ter dood te zijn veroordeeld, gefusilleerd. Het gebruik van gas. Te Madrid is door de radio mededeeling ge daan van het plan der regeeringstroepen om bij de komende bombardementen van strijdgassen gebruik te maken. De regeeringsstrijdkrachten zoo werd medegedeeld, zullen tegen de Marok- kaansche inboorlingentroepen en legioensol daten gifgas gebruiken en tegen de opstandige soldaten en fascistische vrijwilligers traangas. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Vervolg voordracht. 11.20 Gramofoonplaten. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 „The Palladians". 1.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonplaten 3.00 Gramofoonplaten. 3.20 Dansmuziek. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Kamermuziek. 5.30 „Orvitropia" en gramofoonplaten. 7.03 Causerie over Spanje. 7.25 Gramofoonplaten. 7.55 Nieuwsberichten ANP. 7.59 Herh. SOS-Berichten. 8.00 Nieuwsberichten Vrijz. Godsd. Pers bureau. 8.05 Causerie: Als groote menschen bellen blazen. 8.30 Zang en piano. 9.00 Causerie: De mensch en zjjn persoonlijk leven. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Causerie over het Vredesvraagstuk, 10.30 Gramofoonplaten. 10.40 Avondwijding. 11.00 Nieuwsberichten ANP. 11.05 Jazzmuziek (Gramofoonplaten). 11.3512.00 Gramofoonplaten, Hilversum H. 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor zieken, 12.15 KRO-Orkest. 1.30 KRO-Melodisten. 2.15 Gramofoonplaten. 3.00 Orgelconcert. 4.15 Zang en piano en gramofoonplaten. 5.10 KRO-Orkest. 6.00 Land- en tuinbouwpraatje. 6.207.00 KRO-Melodisten. 7.15 „De Phohi-typiste vertelt", 7.35 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonplaten. 9.10 KRO-Orkest. 10.00 Gramofoonplaten. 10.10 KRO-Boys. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Dansmuziek. 11.1512.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936. Hilversum I, 1875 m. VARA.-Uitzending. 10.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 De Notenkrakers en zang. 12.00 Orgelspel. 12.30 Gramofoonplaten. 2 00 E. Waiis en zijn orkest. 2.40 Causerie over China. 3.00 Vervolg concert. 3.30 Gramofoonplaten. 4.50 Causerie: Over Amsterdam. 5.05 Viool en piano. 5.40 Letterkundige causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonplaten. 7.00 Arb. muziekvereen. „Voorwaarts", 7.25 Causerie: Het Nationaal Werkcomité. 7.35 Vervolg concert. 8.00 SOS-berichten. Berichten ANP. Vara- varia. 8.15 Het VARA-orkest. 9.00 Voordracht. 9.15 Vervolgconcert. 9.30 Gramofoonplaten. 10.05 Vervolg concert. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. KRO.-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-Melodisten. 1.00 Gramofoonplaten. 1.15 KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 R.K. Meisjesaccordeonclub „Utile Dulci" en gramofoonplaten. 5.30 Esperanto voor de jeugd. 6.05 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.457.00 Gramofoonplaten. 7.15 Causerie over Friesche volksdansen. 7.35 Radiojournaal. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Meditatie. 8.30 Gramofoonplaten. 9.00 Voordracht. 9.20 KRO-orkest. 9.50 Sportpraatje. 10.05 „The Hawaiian Friends". 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 10.35 „The Hawaiian Friends". 10.45 KRO-Boys. 11.1512.00 Gramofoonplaten. Een oproep van het Algemeen Mohamniedaansche Congres tot de Riff-bewoners. In Oran vergadert thans het uitvoerend comité van het Algemeene Mohammedaansche Congres, dat een beroep heeft gedaan op de Riff-Arabieren zich niet te laten aanmonste ren door generaal Franco. De Arabier, zoo zegt de proclamatie, is nooit een huurling ge weest. Alle oorlogen, waaraan hij heeft deelge nomen, waren Arabische oorlogen. De Arabie ren moeten hun bloed niet geven in een strijd die hun onderdrukkers moet doen triomfeeren. Imperialisme, zoo besluit de boodschap, is de doodsvijand van het Arabische ras. De opstandelingen maken melding van een offensief op San Sebastian. Van drie verschillende kanten zouden z\j de stad hebben aangevallen, htgeen tot straatge vechten in de voorsteden zou hebben ge leid. De regeeringstroepen zouden in de voornaamste straten barricades hebben opworpen. De opstandelingen zouden ver sterkingen van het vreemdelingenlegioen hebben ontvangen. In de omstreken van Malaga zouden de opstandelingen verder den regeeringstroe pen een nederlaag hebben toegebracht, zoodat Malaga nog meer geïsoleerd is. Van regeeringszijde wordt voorts mel ding gemaakt van belangrijke overwinnin gen in het Guadarrama-gebergte, waarbij vele gevangenen zijn gemaakt en vele stukken zware artillerie zijn buitgemaakt. Ernstig Incident. Het Duitsche s.s. Kamerun dat op weg naar Genua Cadix wilde binnenloopen om vluchtelingen aan boord te nemen, is op 13 mijl van de kust door den Spaansche onderzeeër B-6 en den Spaansche kruiser Libertad door drie schoten gedwongen bij te draaien. Het schip werd doorzocht en vervolgens weer vrijgelaten, maar gedwongen zijn koers te wijzigen en weg te stoomen in de richting van de Middellandsche Zee. Het aanhouden van het Duitsche ss. Kame run en de doorzoeking van dit schip door een Spaanschen onderzeeër en een Spaanschen kruiser hebben in poliitieke kringen te Berlijn een levendige reactie gewekt. Men acht het in cident hier zeer ernstig. Officieuze kringen leggen er den nadruk op, dat het incident zich voorgedaan heeft buiten de territoriale wate ren, zoodat deze daad in strijd is met het prin cipe van de vrije zee en slechts gerechtvaar digd zou kunnen zijn in geval van een oorlog Men toont zich overigens zeer gereserveerd ten aanzien van de gevolgen, die de Duitsche regeering aan dit incident zal geven. Hitier bevindt zich op het oogenblik te Berchtes- gaden. Hij zal van het gebeurde op de hoogte worden gebracht. Het minste, dat men ver wachten kan, is, dat de Duitsche regeering formeele excuses en schadevergoeding zal eischen. Beslissingen van de regeering. Barrio, voorzitter van de Cortes, Funez, minister van landbouw en generaal Mongi zijn belast met de organisatie van een vrijwilligers leger van aanhangers van de regeering, welke in het geheele land zal worden doorgevoerd. Na een zitting van den ministerraad werd medegedeeld, dat een aantal diplomatieke ver tegenwoordigers van Spanje van hun functie vervallen is verklaard. Ook een vijftiental leden van de rechterlijke macht is ontslagen. Verder zijn de territoriale wateren voor San tander, welke tot nu toe onder het marine commando El Ferrol ressorteerden, onder on middellijk commando van het ministerie van marine gesteld. Dit, aangezien El Ferrol zich in handen van de opstandelingen bevindt. De speciale correspondent van Havas meldt, dat de stad Malaga het centrum van den weer stand der regeeringstroepen en hun aanvals- basis, een soort enclave vormt, die ten Westen begrensd wordt door de provincie Cadix, in het Noorden door de provnicie Cordoba en in het Oosten door de provincie Granada, terwijl in het Zuiden de zee de grens vormt. Malaga is op het oogenblik de eenige haven aan diepe wateren van belang, die goed geoutilleerd is en ter beschikking staat van de regeering in het Zuiden van de Middellandsche Zee. De regeeringsgetrouwe vloot heeft er haar basis geïnstalleerd en haar eenheden zijn ge reed om van hier te vertrekken voor een even tueel bombardement van de Marokkaansche havens en de havens aan den Atlantischen Oceaan, welke in handen van de opstandelin gen zijn gevallen. De oorlogsschepen kunnen van hier ook patrouilletochten in de straat van Gibraltar ondernemen. De opstandelingen, die de belangrijkheid van Malaga wel inzien hebben de stad bijna dage lijks gebombardeerd vanuit vliegtuigen. De stad biedt een treurig beeld. Ruim 100 huizen zijn in brand geraakt. De politiedienst wordt waargenomen door geregelde troepen en militiemanschappen. Verdachte personen wor den na een summier rechtsgeding gefusilleerd, lederen nacht worden een vijftigtal arrestaties verricht. Het schijnt, dat de anarcho-syndica- listische elementen een overwegenden plaats innemen in het bestuur van de stad. In den afgeloopen nacht is een commu niqué verschenen dat algemeene opschudding heeft verwekt. Minister-president Sklad- kowski kondigt de scherpste strafmaatrege len aan tegen die bladen, welke zich bij het critiseeren van het werk en de gesties der regeering zijns inziens schuldig maken aan leugen, laster en verzinsels. De regeering heeft besloten de pers ook verder het recht toe te kennen het regeerlngs- beleid en het poliüeke leven de becritiseereen. Zij is echter niet van plan leugens en laster als wapens in den politieken strijd verder te dulden. Het zal dan ook voortaan niet by in beslagneming van de bladen blijven, maar de schrijvers van de lasterlijke artikelen en berichten zullen, zooals hun informatoren, naar het concentratiekamp Bereza Kartuszka worden opgezonden. HET ULTIMATUM VAN TSJANG KAI SJER AFGEWEZEN. Het Japansche agentschap Domei verneemt uit Kanton, dat de generaals Li Tsoeng jen en Pai Tsjoeng het het ultimatum van Tsjang Kai sjek verworpen hebben. Tsjang Kai sjek had in dit ultimatum den eisch gesteld, binnen drie dagen uit Kwangsi te vertrekken. De mili taire voorbereidselen worden intensiever aan de grenzen van Kwangsi en Wwantoeng. EEN EDUARD VIII BAAI. Koning Eduard is met de Nahlin te Du- brovnik (Ragusa) aangekomen en daar aan land gegaan, waar hij met groote geestdrift is ontvangen. Bij z(jn bezoek is den Koning meegedeeld, dat de overheid de baai van Tilasjnitza, waar de Nahlin den eersten nacht van 's konings reis haar anker heeft uitgeworpen, heeft her doopt in Eduard VIII baai. IS DE STRIJD DER CHINEEZEN HOPELOOS? Een spel van kat en muls. (Van onzen United Press-V.P.B.-corresp.) Tientsin, 18 Augustus. Hand in hand met de Japansche expansie bedoelingen in China op politiek gebied gaan de Japansche pogingen, China ook cultureel met Japansche ideeën te doordringen. Dit artikel behandelt de Chineesche tegenmaat regelen van dit niet te onderschatten gevaar, dat het rijk van den Grooten Muur bedreigt. Naast de militaire voorbereidingen en bewe gingen van Japan in China wordt tegenwoordig een buitengewoon felle Chineesch-Japansche cultuurstrijd op zeer breede schaal gevoerd, waarvan de beteekenis in de ontwikkeling van het Verre Oosten niet te onderschatten is. De groote massa bemerkt niets van dezen grooten cultuurstrijd. Slechts de ontwikkelde Chinee- zen zien het gevaar, dat het rijk bedreigt, en z(j hebben inmiddels vele vereenigingen ge sticht, om in Cina deze Japansche pogingen voor de „hegemonie in het Verre Oosten" tegen te gaan. De belangrijkste van deze vereeni gingen is de Liga ter verdediging van de Chi neesche Cultuur. Onlangs kondigde zij den volgenden oproep af: „De militaire verdedi gingsvoorbereidingen ter verdediging van ons staatsgebied zjjn thans niet meer voldoende. Wij moeten daarnaast even fel voor de cultu- reele verdediging van ons land vechten Wij moeten een sterk cultuurfront in het leven roepen, om den vreemden aanval tegen onzen eigen cultuur af te slaan." De Japansche invasie. Overal in China zijn er bewijzen te over, met welk een succes de Japansche cultuurstrijd in het Chineesche Rijk gevoerd wordt. Zoo maakte b.v. de politieke Raad van Tsjahmar en Hopei eenigen tijd geleden bekend, dat alle leer boeken, die in Chineesche onderwijskringen, van de lagere school tot de universiteit toe, gebruikt worden, moeten worden „herzien", Studenten, die hiermede geen genoegen namen, verklaren, dat de nieuwe leerboeken een Japan sche geest ademen. Verder worden Chineesche couranten, de een na de ander, door Japansche ondernemers gekocht, of financieel onder steund. Chineesche radio-stations zenden Ja pansche muziek uit, Japansche tooneelstukken en Japansche lezingen. Er worden studenten- vereenigingen gevormd, welke op kosten van de Japansche regeering een reis naar Japan mogen maken. Japansche firma's doorkruisen het land in alle richtingen om de Chineezen met nieuwe Japansche producten vertrouwd te maken. In kringen van Chineesche nationalis ten en intellectueelen vat men de Japansche pogingen als volgt samen: „Japan doet al het mogelijke om het Chineesche denken in zijn invloedssfeer te trekken." Chineesche nationalisten meenen, dat de leiders van het Japansche eilandenrijk slechts aan den dag denken, dat de droom, Japan eens als de heerscher van het Verre Oosten te zien, verwezenlijkt zal zijn. De Japanners zouden uit de geschiedenis van China geleerd hebben, dat de Chineesche cultuurstaat niet alleen door wapens te overwinnen is en dat tot nog toe nog steeds de Chineesche cultuur over de ver overaars overwon. Japan denkt te winnen. De Japanners willen het lot, dat de „Chins", de gouden horden, de tartaren, de Mongolen van Dsjingis Khan en de Mandsjoes getroffen heeft, vermijden. Zij willen hun militaire macht over Oost-Azië door de overwinning van de cultuur van Dai Nippon over de Chineezen consolideeren en tot een duurzame maken. Japan onderneemt steeds nieuwe, steeds grootere pogingen, om dit de doel te bereiken. Zoo stelde den 68 en zittingen van den Japan- schen Rijksdag 1 millioen yen „voor de ver breiding van de Japansche cultuur in de buur landen" ter beschikking, „opdat de machts invloed van Japan niet slechts op het geweld, maar ook op den geest gebaseerd wordt". De Chineezen schrijven het mislukken van de pogingen der vroegere veroveraars van China om hun machtspositie in stand te hou den toe, aan het bewonderenswaardige ver mogen van het volk van Cathay om vreemde stammen in zich op te nemen. De Japanners meenen echter uitgevonden te hebben, dat de veroveraars van China door iets anders te gronde zijn gegaan. Zij gelooven, dat de in dringers, menschen van niet zeer hooge cul tuur, zijn ten onder gegaan, omdat de Chinee sche cultuur op een veel hooger peil stond. De Mandsjoes, aldus verklaren Japansche geleerden, zijn zich van het gevaar „opgeslokt te worden" bewust geweest. Daarom zouden zij ook het huwelijk tusschen Chineezen en Mandsjoes verboden hebben. De Mandsjoes zijn gevallen, omdat zij langzamerhand te zwak en corrupt geworden zijn, om nog weerstand aan den Chineeschen invloed te kunnen bieden. Omdat de Japanners dit gelooven, verzuimen ze geen gelegenheid om hun „cultuurbereider", waarin zij de voorhoede, het escorte en de achterhoede van hun leger zien, in het veld te sturen, om de Chineezen in de scholen, in de couranten en bibliotheken, de radiostations en thaters, de Academie voor Kunsten en universiteiten van de superioriteit van de Ja pansche over de Chineesche cultuur te over tuigen. Veel hebben de Japanners reeds be reikt, ofschoon ze nog aan het begin staan.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2