tot 1 Sept. gratis. J! PROFITEERT,™,, de nieuwe aagbt" ft Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws Callanisoog 't Zand. Breezand. Anna Paulowna. Wieringen tweedf. blad Gemeenteraad heldersche courant van donderdag 20 augustus 1936 Voorstel tot wijziging der Algemeene politieverordening. Voorstel tot verlaging van den waterprijs voor de landbouw bedrijven en voor de zuivel fabriek ,,De Vooruitgang" te Koegras Visscherij 9 beziet onze speciale etalage. Fa. J. BEEMSTERBOER ft Lichi op voor alle voertuigen. ponderdag 22 Aug- 20.40 uur Vrijdag 23 20.37 uur De heer R. Th. Luyckx ia opnieuw be noemd tot tijdelijk leeraar aan de R.H.B.S. te Tilburg. DE INDISCHE MAIL. De speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het stoomschip „J. Pz. Coen" zal Zondagmorgen 23 dezer om 9 u. 44 te Amsterdam (W.P.) aankomen. KON. MARINE KAPEL. Programma van het concert door de K. M. K. te geven, heden, in de muziektent tegen over de Marineclub: 1. Remavi Marsch L. H. F. Leistikow 2. Ouv. Rienzi R- Wagner. 3. Geschichten aus dem Wienerwald, Walzer J. Strauss. 4. Finlandia Sibelius, arr. Leistikow. 5. Fantasie Aida Verdi, arr. Koning Pauze. 6. Dance Macabre H. Saens 7. Polka voor twee pistons Leistikow 8. Potp. Die Zirkusprinzessin Kalkman 9. Finale Wijzigingen voorbehouden. EEN BLOEMENHOF OP HET STATION. De heer J. Bakker legt een aardig plantsoen aan. Het meerendeel der stations der Neder- landsche Spoorwegen heeft jarenlang in een Biechten reuk gestaan en... terecht. Het waren emplacementen, dikwijls met zwart kolengruis en stof bedekt en daarbij soms ontzettend somber. Hoe anders is dit allemaal in slechts enkele jaren geworden en hoe vroolijk zien op het oogenblik niet tal van stations en stationne tjes eruit, welke vroeger op zwartgerookte kelders geleken. Spoorwegbeambten legden tuinen aan, welke in de vrije oogenblikken die zij hadden met een ware tuiniers-liefde onderhouden werden. Weer anderen bleken kunstenaars te zijn in het formeeren van reclame-spreuken in den vorm van bloemen en het gevolg was dat menig station herschapen werd in een vroo- lijke bloemenhof. Het is verheugend, dat ook het Heldersche station zich thans zoo'n plant soen rijk mag noemen en een plantsoen dat er waarlijk alleraardigst uitziet. Het was de heer J. Bakker, stationsbeambte alhier, die het werk verrichte en... hij heeft er eer van. Het parkje werd geformeerd tusschen de goederenloods der firma Klercq en de fietsen bergplaats en men heeft er een buitengewoon groot aantal bloemen in geplant, waarvan de meesten juist dezer dagen in vollen bloei staan. Het geeft een vriendelijk aspect, deze tuin met zijn ontelbare kleuren en aardige perkjes, die met smaak en kunde werden aan gelegd. Aankomende reizigers zullen thans niet meer kunnen zeggen dat de eerste indruk van Den Helder is, die van een bloem- en plant- loos oord. Integendeel Vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Woensdag, 26 Augustus 1936, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Agenda Geloofsbrief. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer J. Bregman, benoemd verklaard tot lid van den Raad. Mededeelingen. Ingekomen stukken. A. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op: a. de 27e wijzigingsbegrooting der gemeen te en op de 12e wijziging der begrooting van gemeentewerken, dienst 1935; b. het besluit van 9 Juni 1935 tot opheffing van het eerste leerjaar van school 9 aan de Vischmarkt; c. de 26e wijzigingsbegrooting der gemeen te, dienst 1935; d. de wijzigingsbegrooting no: 2 van de Centrale Boekhouding; dienst 1935; 5 van de Waterleiding; idem. 11 van de Gemeentewerken; idem. 4 van het Electriciteitsbedrjjfidem. 5 van de Gasfabriek; idem. 4 van het Grondbedrijf; idem. 2 van de Zweminrichting; idem. 3 van de Reiniging; idem. B. Besluit van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij tot Wederopzegging vergunning wordt verleend, dat het onderwijs aan de openbare lagere school voor gewoon lager onderwijs no. 9 min der dan zeven achtereenvolgende jaren zal omvatten. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). C. Verzoek van M. S. Godschalk tot wijzi ging van de achtergevelrooilijn der perceelen Koningstraat 61 tot en met 67. D. Verzoek van J. Bakker tot wijziging Van de achtergevelrooilijn en eventueel de Voorgevelrooilijn van perceel Crocusstraat 31. (Voorgesteld wordt deze stukken om advies te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders). E. Verzoek van de Sociaal-Democratische Raadsfractie om aan de orde te stellen een door haar voorgestelde motie in zake de wijzi gingen in de steunregeling, neergelegd in de circulaire van den Minister van Sociale Zaken, dd. 31 Juli j.1., no. 200/1129, afdeeling W. en S. Heldersche Zeewering. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het aanvaarden van vergun ning tot het hebben van voorwerpen op en in het buitenbeloop der Heldersche Zeewering. Pastorie Ooievaarstraat. Voorstel om, voor zooveel noodig, goed te keuren, dat door Burgemeester en Wethou ders tot 1 Mei 1939 uitstel wordt verleend voor den bouw van een pastorie aan de Ooie vaarstraat. Wijziging achtergevelrooilijn. Voorstel tot het wijzigen van de achter gevelrooilijn van perceel Koningstraat 21. Watertarieven. Voorstel om niet in te gaan op het voorstel van de leden K. Hoornsman, P. van der Veer en Th. A. A. Terra, tot verlaging van den prijs voor de levering van water voor de land bouwbedrijven en voor de zuivelfabriek „De Vooruitgang" te Koegras. Personeele Belasting. Mededeeling, dat Burgemeester en Wethou ders geen aanleiding vinden, tot het doen van een voorstel tot wijziging der classificatie verordening personeele belasting. Algemeene Politieverordening. Voorstel tot het wijzigen van de Algemeene Politieverordening. Stortschip Reiniging. Voorstel in zake het wijzigen van de ver lichtingsinstallatie van het stortschip van de reiniging. Drankwet. Voorstel om den aanslag in het vergunnings recht over 1936/1937, opgelegd aan C. B. Pluy- laar, met 25.te verminderen. (De Commissie van Bijstand voor de Finan ciën kan zich met dit voorstel vereenigen). Bouwverordening. Voorstel tot het verdagen van de beslissing omtrent een door J. Gorter ingesteld beroep tegen een weigering van een bouwvergunning. Gemeenterekening. Aanbieding der gemeenterekening 1935 en benoeming van leden van de Commissie voor het nazien dier rekening. (Vorig jaar werden in de Commissie be noemd de heeren C. Bot, K. Hoornsman en A. Uithol). Ter inzage. Ter inzage is gelegd: Een opgaaf van de namen enz. der patiën ten, voor rekening der gemeente verpleegd, gedurende het tweede kwartaal 1936, in het Marinehospitaal. De gevaarlijke Keizersbrug, B. en W. schrijven aan den Raad: Het kan U bekend zijn, dat wij plannen overwegen om de bestaande Keizersbrug door een andere brug te vervangen. De be staande brug is ongeveer 50 jaren oud en niet meer berekend voor het tegenwoordige verkeer. Daarom is het noodig, dat maat regelen worden genomen, welke de gevaren voor het verkeer over deze brug, zoolang ze nog dienst zal doen, zooveel mogelijk weg te nemen. Wij zouden in verband daarmede de brug willen sluiten voor motorrijtuigen en aanhangwagens en voor andere rij- of voertuigen, waarvan het ge wicht met inbegrip van de lading een maximum van 5000 kg overschrijdt. Voor het verkeer levert deze 'sluiting geen ernstige moeilijkheden op, omdat langs andere wegen of andere bruggen de binnenstad kan worden bereikt en verlaten. Het is te verwach ten, dat het verkeer met zware motorrijtuigen en aanhangwagens en andere rij- of voertuigen meer dan tot dusver, zal worden geleid over Spoorgracht en Bassingracht. Nu verkeert de Gasbrug, welke in eerstgenoemde gracht is ge legen, eveneens in zoodanigen toestand, dat daarover geen zware vrachten kunnen worden geleid. Ook die brug zouden wij voor zoodanige voertuigen, welke met de lading genoemd ge wicht overschrijden, willen sluiten. Dat een en ander zijn wij op het oogenblik echter niet bevoegd. Voor wat motorrijtuigen en aanhangwagens aangaat, berust de bevoegd heid tot deze afsluiting bij U; deze bevoegdheid kunt U evenwel aan ons overdragen. Ten aanzien van de afsluiting voor de ver dere rij- of voertuigen zou een bepaling in de algemeene politieverordening moeten worden opgenomen. Het komt ons voor de eenvoudig ste oplossing te zijn, dat de politieverordening wordt aangevuld met een artikel, waarbij aan ons de bevoegdheid wordt gegeven om wegen (hieronder vallen ook bruggen) gesloten te ver klaren voor motorrijtuigen, aanhangwagens en voor andere rij- of voertuigen, waarvan het ge wicht met inbegrip van de lading een in het besluit tot geslotenverklaring aangegeven maximum overschrijdt. Dienvolgens stellen wij U voor de gewijzigde verordening vast te stellen. Classificatie personeele belasting. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting voor dit jaar is door het lid van Uw col lege, den heer P. van der Veer, verzocht om Koegras, voor wat betreft de classificatie der gemeente voor de heffing der personeele belas ting, gelijk te stellen met het stedelijk deel der gemeente en Huisduinen, met andere woorden om ook dit gedeelte der gemeente, dat in de 7e klasse is gerangschikt in de 5e iciasse te plaatsen. Bij die gelegenheid heeft de Wethouder voor de financieën namens ons de toezegging gedaan, deze aangelegenheid in den loop van het jaar nader onder oogen te zullen zien, ten einde U in de gelegenheid te stellen daaromtrent tijdig een beslissing te kunnen nemen. Naar aanleiding hiervan heeft het Hoofd van den Controledienst der gemeentebelastingen een onderzoek ingesteld naar de geschatte huurwaarde der perceelen in Koegras, in ver gelijking met die van gelijksoortige perceelen in het overig deel der gemeente. Uit het desbetreffend rapport, dat bij de stukken voor U ter inzage ligt, blijkt, dat de huurwaarde van de eerstbedoelde perceelen aanmerkelijk lager is dan die van de laatstbedoelde en dat de verhouding tusschen die huurwaarden sedert 1932, toen, naar aanleiding van een zelfde ver zoek van den heer Van der Veer, een der gelijk onderzoek door het Hoofd van den Contröledienst is ingesteld en bij welke ge legenheid U zich met ons afwijzend stand punt heeft vereenigd, met zoodanig is ge wijzigd, dat Koe gr as in een hoogere klasse zou moeten worden gerangschikt. Op grond van het vorenstaande meenen wij ons van het doen van een voorstel tot wijzi ging der bestaande classificatieverordening te moeten onthouden. B. en W. schrijven aan den Raad: Door de raadsleden, de heeren K. Hoorns man, P. van der Veer en Th. A. A. Terra, is, onder dagteekening van 31 Maart j.1., êen voorstel bij ons college ingediend tot verla ging van den prijs voor de levering van water voor de landbouwbedrijven en voor de zuivel-1 fabriek „De Vooruitgang" te Koegras. Dit voorstel strekt om den leverings prijs voor de landbouwbedrijven te stellen' op 0.22 per m3, bij een te garandeeren minimum jaarverbruik van 100 m3, en voor de zuivelfabriek op 0.20 per m3, bij een te garandeeren minimum jaarver bruik van 5000 m3. Zooals U bekend is. bedraagt de leveringsprijs voor bedrijven, volgens het bestaande tarief, 0.30 per m3 en, bij een te garandeeren minimum jaarverbruik van 200 m3, 0.25 per m3. j.<t> Naar aanleiding van dit voorstel heeft .<je, Directeur der Water- en Lichtbedrijven, ftPi ons verzoek, een uitvoerig rapport uitgebracht., Daarin wijst deze hoofdambtenaar er op, dat de algemeene kostprijs van het water, vpH gens de begrooting 19.36, 0.2346 per.m3 be-, draagt en dat het derhalve, uit bedrijfsecono misch oogpunt bezien, niet aangaat, den mini mum verkoopsprijs van het water tot 0.22, resp. 0.20 per m3 te verlagen. De Direc teur voegt hieraan in zijn rapport nog een nadere beschouwing toe, aan het slot waarvan hij, aan de hand van een door hem opgezette berekening, tot de conclusie komt, dat, in-1 dien men, zooals wel eens is betoogd, Koegras ten opzichte van de watervoorziening als een' afzonderlijk geheel zou moeten aanmerken, de kostprijs van het water voor dit gedeelte der gemeente nog meer dan 0.40 per m3 zóu bedragen en de leveringsprijs dus nog hooger zou dienen te zijn. Op grond van een en ander acht de Directeur het verzoek om verlaging van den waterprijs niet voor inwilliging vat baar. Wij kunnen ons met dit standpunt vér-' eenigen. Voor wat betreft het voorstel om het te garandeeren minimum jaarverbruik voor de landbouwbedrijven op 100 m3 te stellen, toont de Directeur in zijn rapport aan, dat van eeq, zoodanige tariefswijziging in Koegras slechts 11 verbruikers eenig voordeel zouden genie ten. Er zijn n.1. in Koegras 39 verbruikers, die gewoonlijk jaarlijks meer dan 100 m^. doch minder dan 200 m3 afnemen, en 17 ver bruikers, die per jaar minder dan 100 m3 voor hunne bedrijven noodig hebben. Het voordeel, dat deze 11 verbruikers ii? totaal gezamenlijk zouden genieten en met welk bedrag de baten van het waterleiding bedrijf derhalve zouden verminderen, wordt op slechts 107.in totaal geschat. Tegen inwilliging van het voorstel om het te garanr deeren minimum-verbruik van 200 m3 tot 100 m3 per jaar te verlagen, zou zoo be sluit de Directeur in zijn advies dus uit financieel oogpunt voor de gemeente geen overwegend bezwaar behoeven te bestaan. Er is echter een ander bezwaar. Naar onze meening zal elke wijziging, welke in de tarie ven voor de levering van water wordt ge bracht, van algemeene strekking moeten zijii, met andere woorden voor de geheele gemeente en niet voor een deel daarvan of voor een bepaalde verbruikersgroep, moeten gelden. In dien derhalve aan de verlangens in dit op zicht van de voorstellers zou worden tege moet gekomen, zouden de daaraan verbonden consequenties eveneens moeten worden aan vaard. Blijkens het bij de stukken gevoegd advies van en Administrateur der Centrale Boekhouding, d.d. 2 Juli 1936, zou zulks, be rekend aan de hand van de jaarverbruiken over 1935, voor het overig deel der gemeente een mindere bate van ruim 800.per jaar voor het bedrijf beteekenen. In totaal zou de gemeente dus rond 900.per jaar aan ont vangsten derven, alleen uit hoofde van de verbruik, met handhaving dus van de be- voorgestelde verlaging van het minimum jaar- staande Drijzen. Alle verbruikers met een jaarverbruik van 84 m3 en meer, die volgens het bestaande tarief 0.30 per m3 moeten betalen, zouden dan voordeel hebben bij het aangaan van een overeenkomst, waarbij een minimum verbruik van 100 m3 per jaar wordt gegarandeerd. Naar onze meening kan een dergelijk verbruik echter niet als „grootver bruik" worden aangemerkt, waarvoor het speciaal bedrijfstarief van 0.25 per m3 zou moeten gelden. Dit springt al zeer in het oog,, wanneer men een vergelijking maakt met het bestaande tarief B (waterlevering in wonin gen, over den meter), waarbij voor woningen met een huurwaarde van 364.tot en met 442.een maximum verbruik van 21 m3 per kwartaal is toegestaan. Om al deze redenen komt het ons niet ge- wenscht voor, het voor het bedrijfstarief gel dende minimum-jaarverbruik op 100 m3 te bepalen. Op grond van een en ander meenen wij U in overweging te moeten geven op het voor stel van de heeren Hoornsman c.s. niet in te gaan. BIJ DE FILM „MADDALENA". Van morgenavond af wordt in het Rialto- theater vertoond de film „Maddalena", welke, volgens insiders, een opvallende prestatie moet zijn van den Italiaanschen regisseur Garmine Gallone. Tegen een persvertegenwoordiger vertelde Gallone het volgende, dat ons interessant ge noeg lijkt voor de aanstaande bezoekers van deze film: Het is misschien niet algemeen bekend, dat „De laatste dagen van Pompei" de film was, die Gallone reeds in de eerste jaren van zijn carrière een wereldnaam gaf. Hierna volgden vele anderen en zijn eerste geluidsfilm was „Das Land ohne Frauen" met Conrad Veidt. „U was toch degene, die Jan Kiepura ont dekte?" vroegen wij hem. „Voor „De zingende stad" moesten wij een jongen tenor hebben", vertelde hij, „en ik had mij oorspronkelijk voorgesteld, dat deze rol slechts door een geboren Napolitaan vervuld kon worden. De onvergetelijke stad Napels, die den achtergrond voor de film moest vormen, lag op ons te wachten, maar den zanger kon den wij met vinden. Door een toeval vernam ik, dat een jonge Pool met een prachtige stem, in de Scala te Milaan zong. Ik ging er heen en zoo kwam Jan Kiepura bij de film". Ook de Jan Kiepura-Lumina-film „Mein Herz ruft nach Dir" werd onder leiding van Carmine Gallone opgenomen. Zijn laatste schepping is de Italiaansch-En- gelsche Lumina-film „Maddalena" (Vincenzo Bellini's groote liefde), met in de hoofdrollen Martha Eggerth en Philips Holmes. De film werd vervaardigd ter gelegenheid van de 100e sterfdag van den beroemden, Italiaanschen componist, Vincenzo Bellini. Aan deze, onder de protectie van Mussolini tot stand gekomen film, verleenden Italië's meest beroemde mu sici hun medewerking, o.a. werden opnamen gemaakt in de Scala te Milaan en andere be kende plaatsen in Italië. Arochide-olie. Volgens de N. Rott. Crt. heeft de Ned. Bond van vischwinkeliers aan den Minister van Landbouw en Visscherij verzocht om vijf-en- twintig kg niet aan heffing onderhevige arochi de-olie per maand en per winkel of halbedrijf te verstrekken. Deze tegemoetkoming zou alleen dan plaats hebben, wanneer vaststaat, dat in zulk een be drijf visch wordt gebakken en gebakken wordt veerkocht. Men ziet dus hieruit, dat men in die kringen dóór blijft gaan om te pogen hun bedrijf zoo min mogelijk schade van de heffing te doen ondergaan. Voor het vischbedrijf in het algemeen is het te iiopen, dat er iets op gevonden wordt om aan dëze wenschen tegemoet te komen. Haringtrawlervangst. "De haringtrawlvangst blijft vrij goede resul taten opleveren. De schepen, die deze visscherij beoefenen, maken goede vangsten en de prij zen zijn nu wel niet hoog, maar toch zoo, dat het bedrijf loonend is. Zooals bekend, wordt deze versche haring gerookt en vindt haar weg grootendeels in het binnenland. De aalvangsten. De aalvangsten in het IJselmeer zijn de laat ste dagen zeer goed te noemen en er is deson danks een verhooging in de prijzen waar te nemen. Vooral de hoekaalprijs weet zich uitstekend te handhaven en ook hiervan waren de vang sten bevredigend. De zeilvaartuigen maken verweg de minste besommingen. In vergelijking met die van de niotorvaartuigen zijn ze laag te noemen. Toch zijn er nog heel wat zeilers op het lïselmeer, en omdat de exploitatiekosten uiter aard niet hoog zijn, schijnt er momenteel een zij het dunne boterham mee te worden ver diend. Maar de motorvaartuigen weten nu en dan flinke besommingen te maken. Urker besommingen. De Urker Noordzeevloot maakte over het ge heel goede besommingen in de vorige week, dank zij de goede vischprijzen, vooral van tong, van welke vischsoort ze nogal wat in het net kregen. De vaartuigen, die vischten van IJmuiden tot Scheveningen, besomden van 90 tot 145, die van Texel tot Terschelling van 160 tot 240 en de snurrevaadvisschers tot 325 per vaar tuig. Levende garnalen. De levende garnalen deden aan den afslag te Amsterdam dezer dagen prijzen per lit van 2.25 tot 2.75, hetgeen zeker bevredigend mag worden genoemd. In hoofdzaak worden deze vanuit IJmuiden aangevoerd, waar in de buurt deze visscherij wordt uitgeoefend. Daarvoor wordt 's morgens om vijf uur af slag gehouden aan de Tegeltjesmarkt te IJmui den en dan per vrachtauto in litten naar Am sterdam vervoerd. Deensche aanvoer. Het voor de Denen toegestane contingent visch schijnt nog niet te zijn uitgeput, althans te IJmuiden kwam deze week weer een Deen sche botter binnen, die een behoorlijke besom ming maakte, n.1. 666. UITSLAG VERLOTING. De uitslag van de ten bate van de Ver- eeniging „Moed, Volhardingen Zelfopoffering" op Dinsdag j.1. gehouden verloting is als volgt: De eerste prijs is gevallen op lotnummer 808 van mej. G. van Velstrum, teUlrum (Gr.) de tweede prijs op lotnummer 536 van bur gemeester Lovink te Anna Paulowna. Beide prijzen zijn schilderijen. SOLLICITATIE HOOFD DER O.L. SCHOOL Voor de vacature van hoofd der openbare lagere school alhier hebben zich 9 sollicitan ten aangemeld. FILMAVOND. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling van het V.V.V.-bestuur om a.s. Zaterdag avond wederom een filmavond te organiseeren met medewerking van Dr. Cox. Ditmaal zal het normale flimbeeld worden aangehouden. Vertoond zal o.m. worden de inmiddels weder uitgebreide film van Callantsoog en andere groote re filmwerken. WEGENVERBETERING. De verbetering van den weg vanaf ons dorp naar de Zandtenerkluft, den zg. „groote weg" zal waarschijnlijk deze week zijn beslag krij gen. Het heeft wel zeer lang geduurd alvorens een aanvang hiermede werd gemaakt, maar nu wordt de koe ook flink bij de horens ge pakt; le wordt de geheele weg flink nat ge walst, totdat geen kuiltje meer overblijft; 2e voorziet men den weg van een teerdek met daarop f(jn grind. Daar de weg thans steeds is afgesloten brengt dit nogal wat verkeersstag- natie met zich en zal men blij zijn als het werk klaar is. We vernamen dat met ingang van 28 Aug. a.s. pastoor v. Zuylen van de parochie 't Zand is overgeplaatst naar Lisse. Met ingang van gelijken datum is als pastoor alhier benoemd de Weleerw. heer v. d. Bergh, thans pastoor te Zierikzee. BLOEMBOLLENVEILING. Uitslag van de gehouden bloembollenveiling op Dinsdag 18 Augustus door de N. V. Bloem bollenveiling „Breezand" te Breezand. Enkele vroege tulpen: Crimson Queen z. 11—12 tt 1.20 Pelikaan z. 10 tt 0.95 Proserpine z. 11 tt 1.20 Diana z. 11—12 1) 1.20 Witte Zwaan z. 12 M 1.40 Brillant Star z. 12 Jt 2.— Dubbele vroege tulpen: Murilla z. 12 op W 1.40 Peach Blossom z. 12 op 1.40 Darwin tulpen: Wili. Copland z. 12 op 91 1.40 Mad. Krelage z. 10 V 0.80 Franc. Sanders z. 10 tt 0.80 Victor d'Olivière z. 11—12 tt 1.10 Clara Butt z. 11—12 tt 1.10 Baron de la Tonnaye z. 11—12 tt 1.10 Loveliness z. 11—12 tt 1.10 Elt. Moonlight z. 11 ft 1.75 Elt. Moonlight z. 10 t* 1.50 H. J. Wedgewood 9—10 tt 0.50 8— 9 tt 0.30 Narcissen King Alfred p. st. ft 2.50- Blauwe Druifjes 0— 7 tt 0.08 Hyacinten: E. G. City of Haarlem 18—19 tl 5.25 17—18 tt 4.25 16—17 tt 3.50 15—16 3.- Marconi, Lady Derby, La Victoire en Queen o/t Blue werden ook allemaal voor minimum prijs verkocht. GEMEENTERAAD. Dinsdagavond kwam de gemeenteraad bij een hoofdzakelijk ter vaststelling van de ge meenterekening over 1935. Na de opening en goedkeuring der notulen deelde voorz. mede, dat de heeren Mol, Kos ter en Spigt hun benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim heb ben aangenomen en bracht een schrijven van het Alg. afd. Ziekenfonds en een van „Zie kenzorg" ter kennis van den raad, welke stukken voor kennisgeving werden aangeno men. Eenige verzoeken voor ontheffing van de hondenbelasting werden vervolgens ingewil ligd, waarna, met dankbetuiging voor de diensten van het onderwijs bewezen, eervol ontslag werd verleend aan mej. Oudshoorn, onderwijzeres aan school Hl, wegens a.s. hu welijk. Besloot de raad in vorige vergadering de biljartbelasting te verlagen, de Kroon keurde dit besluit niet goed en op voorstel van B. en W. werd hetgenomen besluit dan ook maar weer ingetrokken. De heer Rezelman rapporteerde namens de commissie tot nazien der rekening over 1935, die door genoemden heer met de heeren Kloosterman, Hoolmeijer en Raven was ge vormd. De gewone dienst sloot op een bedrag aan ontvangsten van 355.332,18 en 349.118,73 uitgaven, dus met een batig saldo van 6213.45. Van het Rijk ontving de gemeente als bijzonder dekkingsmiddelen 36972. Bijzondere uitgaven waren: 12.282.41 af schrijving taxatie - verschil grondbelasting, 58.586.28 steun aan behoeftigen, 108229,54 werkloosheidsvoorziening en 10483,03 werk loosheidsverzekering; te zamen 177.298.85 of meer dan de helft van de gewone uit gaven. De kapitaaldienst geeft een nadeelig slot van 2345.94 aan. De rekening van het Burg. Armbestuur sluit in ontvangsten en uitgaven op een be drag van 43.672.73; de subsidie van de ge meente bedroeg 37.693.43. (In 1926 bedroeg die subsidie 13.234.77). De rekening van het Grondbedrijf luidt: baten 880.74, lasten 6033.26, dus nadeelig saldo van 5.152.62, terwijl de kapitaaldienst hierbij een nadeelig saldo van 5.900.heeft. De liquidatiereke ning van het Gem. Electr. Bedrijf vertoont een batig slot van 847.25. De rapporteur complimenteerde de ambte naren voor de keurige manier waarop de re kening was samengesteld en dankte voor de inlichtingen, die aan de commissie wareu verstrekt. De commissie wees op de sterke toename van het achterstallige bedrag aan annuiteitsbetalingen van voorschotten voor landarbeidersplaatsjes, terwijl sommigen toch minder hebben te betalen dan de huur van een gewoon huis. Met dank aan de commissie werd de reke ning goedgekeurd. Bij de rondvraag bracht de heer Dekker de circulaire, aan de gemeentebesturen, over de nieuwe steunregeling ter sprake. Bij nadere bestudeering ziet spr. een achteruitgang voor gesteunden. Hij heeft o.a. ernstige bezwaren tegen de bevoegdheid der gemeentebesturen in de huishuur van den steun in te houden. Spr. vroeg bij de regeering aan te dringen de nieuwe regeling niet in te voeren voor zoover ze verslechtering brengt of tot verdere huur- verlaging van het met rjjkssteun gebouwde wonigen over te gaan. Voorz, staat sympa thiek tegenover een poging om tot huurver- laging te komen en acht het in de nieuwe regeling een verbetering, dat de menschen zooveel mogelijk in de werkverschaffing zul len worden geplaatst. De heer Van der Ploeg ziet in de nieuwe regeling baat voor gezinnen met 4 en meer kinderen en achteruitgang voor kleinere ge zinnen, die in een dure woning huizen. Voorz. acht het met onbillijk dat huur wordt afgehouden, als die niet te hoog is. De goede betalers staan toch ook voor die uit gave. Met deze regeling krijgt de gemeente nog eenige macht als de huur te hoog mocht zijn. De heer Van der Ploeg meent dat daar tegen dan ook werkelijk opgetreden moet worden en achtte het redelijk als ook inhou ding van de rekening van kruidenier en bak ker kon geschieden. Spr. zou graag zien, dat de gemeente alleen dan medewerking aan de nieuwe regeling verleenden, als er een be langrijke huurverlaging kwam. Voorz. antwoordde, dat de regeling toch; komt. Als de heeren werkelijk te hoog blij ken te zijn, zou hij, hoe huiverig hij ook is voor woningbouw, toch den bouw van goed- koope woningen ter hand willen nemen. Volgde sluiting. LAFFE OVERVAL. Naar ons thans ter oore komt heeft zich Zondagavond tegen het einde van de feeste lijkheden bij het Amstelbad, nog een onaan genaam incident voorgedaan. De heer Jb. Sluis, agent van politie te Amsterdam, die zich met zijn echtgenoote tegen middernacht naar de woning van zijn alhier woonachtige familie begaf, werd op den Westerlanderweg bij het passeeren van een paar luidruchtige belhamels, zonde* eenige aanleiding uit louter baldadigheid, on verhoeds aangevallen. De heer Sluis trachtte zich zoo goed mogelijk te verdedigen tegen de hem geheel onbekende personen, wist een der vermetele heeren duchtig af te straffen, doch kon niet verhinderen dat de ander hem met een hard voorwerp, vermoedelijk een ge sloten mes, een harde slag in het gelaat toe bracht, waardoor hij een vrij ernstig hevig bloedende hoofdwonde verkreeg. Toen een juist passeerende auto waarin zich de heer N. Luijt bevond door Mevr, Sluis werd staande gehouden namen de laf hartige aanvallers de vlucht en verdwenen in het nachtelijk duister. De hèer Luijt meende de aanvallers te heb ben herkend, reed met den heer R. terug naar het Amstelbad, waar de politie met het feit in kennis werd gesteld. Men meende hier te doen te hebben met een paar Brabantsche opzichters die thans in de Wieringermeer werk zaam zijn en die reeds bij vroegere gelegen heid hun vechtlust aan den dag hadden ge legd. De Brabanders waren even later ook weer op het feestterrein aanwezig, werden door den heer L. herkend, doch voor deze de politie kon waarschuwen, hadden zij wederom de beenen genomen. Het zal echter niet moeilijk vallen de daders op te sporen. Dat de verdiende straf hen niet ontga. DE NOORD-OOSTELIJKE INPOLDERING. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbesteed het maken van een fundeeringsput met om- ringdam, een gedeelte van den ringdijk van den Nooroostelijken polder en een werkhaven met opslagterreinen, nabij Lemmer. Laagste inschrijver was de N.V. Mij. tot het uitvoeren van Zuiderzeewerken te Wieringen, voor 284.000. POLITIE. Gevonden: 1 badpak, muts en badschoenenj een damestasch met in houd en een rijwiel plaatje. Verloren: twee rijwielplaatjes, waarvan een in etui; een bankbiljet van tien gulden en een kistje met papierzakken. Inl. gem. bode H. Hoef. OP DE FILM. In aansluiting op ons bericht waarbij wij meedeelden dat het mandoline-ensemble O.K.K, alhier een uitnoodiging ontving om tijdens de in September a.s. in Woudenberg (Utr.) te houden Oranje-feesten op een der feestavon den een concert te komen geven, zij nog ver meld dat men voornemens is de reis van de vereeniging, welke per autobus geschiedt te doen verfilmen. Deze film zal zoo spoedig mogelijk worden vertoond, zoodat ook de thuisblijvers zullen kunnen genieten van de prachtige reis die wordt ondernomen. Wij wenschen O.K.K. reeds bij voorbaat goed succes. 1 Hippolytushoef. BELANGRIJKE AANBESTEDING. De M. U. Z. laagste inschrijfsteft Woensdag werd door de Rijkswaterstaat te Den Haag publiek aanbesteed het maken van een fundeeringsput met omringdam en een gedeelte van den Ringdijk van den Noord- Oost polder en een werkhaven met opslag terreinen nabij de Lemmer. Laagste in schrijfster was de N.V. Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken te Wieringen voor 284.000. De n Oever. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer Jb. Kuiper, onderwijzer aan de O.L. school alhier, slaaf de j.1. Zaterdag te Haarlem voor de hoofd akte. AANBESTEDING. De heer C. Bakker Jz. alhier besteedde Dinsdagavond aan de bouw van een nieuw woonhuis aan de Zwinstraat. De uitslag luidde als volgt: W. Stadig 2860, Gebr. Hegeman 30.99, D. Bakker. 3275. Jn. Hermans 3469, P. Bakker 3550, Gegund aan den laagsten inschrijver.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5