Sport Schagen Zijpe Texel HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1936 Ziehennen De ronde van Den Helder 6 Wieringerwaard. Marineberichten. Schouten-bij-Nacht A. Vos en T. L. Kruys bevorderd tot vice-admiraal. SUommw. Onze Olympische dameszwemsters. ïJcfiaken Het internationale schaaktournooi te Nottingham. 3o^tdiUwn^jio\t Luitenant ter zee le kl. H. J. Suermondt, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, zal 28 dezer met het bevel over Hr. Ms. torpedoboot Z 7 te Nieuwediep belast vorden. Met 27 Augustus 1936 is de kapitein-luite nant ter zee H. Spits eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. opleidingsschip „Van Speyk" en het bevel over dien bodem tijdelijk opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. Fruin. Met 15 Augustus is benoemd tot luitenant ter zee der 3e klasse de adelborsten der le afdeeling voor den zeedienst W. Langeraar, J. L. Dencher, J. van Dapperen, S. H. de Boer, N. J. A. Chr. Swellengrebel; tot officier van den marinestoomvaart dienst der 3e kl. de adelborsten der le afdee ling voor den stoomvaartdienst J. Ehrenburg, K. Metz, W. Moree, J. Scholten, J. de Bruin, E. Eilers, J. de Wit, C. A. Brinkhuis, G. A. Lens. Tot officier van administratie der 3e kl. de adelborsten der le afd. voor de administratie C. van der Stad, F. A. Bouman, L. M. Berger, J. B. de Groot, F. W. J. ten Hoet. Zaterdagmiddag wordt het startschot gelost van den eersten grooten wieler wedstrijd hier ter stede. Den Helder vooruit! Olympische wegrenners aan de start. Reeds lang wordt door onze sportmen- schen met meer dan gewone belangstelling naar het moment uitgekeken, waarop het startschot zal worden gelost voor den eer sten officieelen wegwedstrijd in onze gemeente; „De Ronde van Den Helder!" De meesten onzer zullen wel eens in de kranten de verrichtingen hebben gelezen van onze wegrenners en dan gedacht hebben: „Waarom kan nu in Den Helder ook niet eens zoo'n wedstrijd komen?" Ook het voortvarende bestuur onzer jonge wielervereeniging D.O.K. heeft zoo gedacht en na vele moeilijkheden overwonnen te heb ben, is het er in geslaagd een wegwedstrijd te organiseeren. De Vereeniging voor Vreemdelingen Ver keer en „Huisduiner Belang", die het belang van deze ronde voor onze stad inzagen, heb ben hun medewerking verleend, die D.O.K. natuurlijk zeer van pas kwam. Reeds gedu rende ruim een jaar worden er van D.O.K.- zijde pogingen in het werk gesteld om tot het oprichten van een wielerbaan te komen, die voor een stad als Den Helder lang geen over bodige luxe zou zijn, gezien het plezier dat Wieringen er reeds lang van heeft. Wanneer op die baan geregeld eens in de twee, of drie weken wedstrijden of ronden worden gehouden, dan bleven deze, zoo werd ons verzekerd, gerust wel publiek trekken, terwijl bovendien het middenterrein, dat ongeveer 80 bij 50 M. is, zou kunnen dienen voor het houden van athletiekwedstrijden, muziekconcoursen, fees ten op Koninginnedag, enz. Het zou de naam van Den Helder meer naar buiten brengen en deze ronde is een eerste schrede op dit pad. De wedstrijden beloven zeer spannend en interessant te worden, daar verschillende bekende renners hebben ingeschreven. Categoriën. Er wordt in 3 klassen gereden, n.1. de nieuwelingen, die het eerst, om 2 uur van Den nenheuvel starten en de Amateurs en onaf- hankelijken, die om 4 uur gezamenlijk starten. Van de Het traject 1500 M. lang, is wel niet zwaar, de eenige moeilijkheid', de Tuintjesweg, wordt momenteel door de Gemeente onder handen genomen, maar toch zit er voor de wegrenners uit andere steden des lands de handicap van het niet bekend er mee zijn, in, hetgeen natuurlijk voor onze Heldersche ren ners een niet te onderschatten voordeel is, hetgeen ze zooveel mogelijk moeten uitbuiten in de eerste ronden door het wagen van uit looppogingen om dan deze zoo lang mogelijk te behouden, want wanneer het op de eind sprint aankomt, dan hebben de cracks zoo'n groot voordeel, dat de minder geroutineerden het vast en zeker zullen moeten afleggen. Dan zullen renners als Markus en Schulte naar voren komen en de eerste plaatsen opeischen. Er zal dan dus door de mindere goden geducht gedemarreerd worden, om zoodoende zelf een kans te krijgen op de kopplaatsen. De nieuwelingen, die 40 K.M. moeten rijden, rijden dus 28 rondjes, terwijl de Amateurs en onafhankeljjken 2 X zooveel, dus 57 rondjes moeten rijden. De leiding van de wedstrijden berust bij den actieven DOK-secretaris J. Pauw, die bijgestaan wordt door een jury, bestaande uit bestuursleden van verschillende clubs uit den omtrek, zooals Wieringen, Flevo, D.T.S. (Oudkarspel) en Alcmaria (Alkmaar). Prijzen. Voor deze wedstrijden zijn een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld, waaruit ook weer blijkt, dat men over het algemeen de beteeke- nis van deze Ronde voor onze stad wel inziet. De prijzen voor de onafhankelijken zijn als volgt: Eerste prijs 50. Tweede prijs 25. Derde prijs 15. Vierde prijs 10. 2 prijzen van 5. 6 prijzen van 2.50 Beschikbaar werden gesteld o.m. een frame door fa. Jac. Snijders, (eerste prijs nieuwelin gen), een stel wielen door fa. Braak (2e prijs), een Mol-race fiets (le prijs amateurs), 2 me dailles door den burgemeester, die een warm hart heeft voor de wielersport. Voorts ver schillende bekers en medailles, w.o. een zilve ren van de Heldersche Courant. De H.R.C.O. verleent eveneens zeer gewaardeerde mede werking op het wedstrijdterrein. Zoo zal zij een complete omroepdienst verzorgen, afge wisseld door gramophoonmuziek Al met al belooft het dus Zaterdagmiddag een sportevenement te worden, zooals Den Helder nog niet heeft meegemaakt. Tot slot zal om 6 uur in Dennenheuvel de prijsuitreiking plaats vinden. WERELDKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN. De N.W.U. heeft de navolgende wielrenners ingeschreven om deel te nemen aan de wereld kampioenschappen in Zwitserland. Baanwedstrijden sprint I km Zlirich Oerlikon 29 en 30 Augustus: professionals J. J. van Egmond, A. van der Linden, G. Leene; amateurs: A. van Vliet, B. J. van der Voort. 100 km met motorgangmaking, 1 en 3 Sep tember a.s.: stayers H. Halkema met gang maker F. A. Wiersma, J. J. Snoek met gang maker A. L. Kaser. Wegwedstrijd Bern 6 September a.s.: profes sionals (afstand 220 km) C. Pellenaars, ama teurs (afstand 145 km) P. L. Gommans, G. B. Schulte. SUCCES-NIEUWS. Zaterdag 22 Aug. a.s. zullen des avonds 5 uur, drie elftallen van Verkade's voetbalclub alhier arriveeren en wel van de adsplranten- - AANRIJDING. Maandagmorgen reed een zwaar beladen vrachtwagen, komende uit de richting Fries land door de afsluitboomen door de verkeers- brug aan Den Oever. De afsluitboom moest het ontgelden en was geheel krom. Wonder boven wonder bekwam de auto slechts geringe schade en kon zijn reis vervolgen. Dit is de zooveelste auto. die deze boomen gekraakt heeft. ALGE MEEN E LEDENVERGADERING VAN DE VVIERLNGERW AARDER SPORTCLUB. Bij de opening betreurt de heer Limpers de zoo slechte opkomst. De Ontvangsten met inbegrip batig saldo f QQ7 fi7 vorig jaar bedragen De uitgaven290.75 Batig saldo 46.32 De finantieele toestand van de vereeniging bleek dus niet zoo gunstig te wezen, ook dit jaar boekte men een achteruitgang van 38.-. Van het bestuur kwam dan ook een voorstel om ten bate van de kas een verloting te hou den, en dan 1000 loten uit te geven van 0.25 per lot. Ook zal worden getracht, wanneer de toestemming voor de verloting door B. en W. is verleend, enkele dames bereid te vinden de ingezetenen langs te gaan en te vragen tot steun der vereeniging een klein prijsje beschik- baar te willen stellen. Het bestuur onderging geen wijziging daar de drie leden die moesten aftreden, en wel de heeren H. Limpers, A. Rot en A. Sleutel, allen bij acclamatie werden herkozen. De jaarlijksche harddraverij zal worden gehouden op 6 Sept. a.s. om prijzen van 100.40.20.en 10.—. Sluiting voor de inschrijving is bepaald op Dinsdag 1 Sept. loting der draverij 12 uur, aanvang 2 uur. Met den wensch dat de draverij alsmede de verloting een gunstig verloop mo gen hebben sluit voorz. Limpers deze verga dering. STEUNREGELING HUURTOESLAG. Door den Schager bestuurdersbond is in samenwerking met den R.K. Volksbond een adres gezonden aan B. en W. van Schagen, waarin na een uitvoerige motiveering, wordt verzocht te willen bevorderen, dat de Regee ring op de in haar circulaire omschreven maatregelen betreffende die steunregeling terug komt, tevens dat er wettelijke maat regelen zullen worden genomen ter verkrij ging van huurdaling en dat de Regeering be sluit tot krachtige bevordering van de bouw van goedkoope arbeiderswoningen. OVERPLAATSING. De opzichter bij de N. S., de heer L. J. Leyten, alhier, wordt ingaande 1 November a.s. overgeplaatst naar Utrecht. In diens plaats komt de opzichter bij weg en werken de heer Blomhof uit Hoofddorp. VOOR DE BEDRIJVEN IN ZIJPE EN KOEGRAS. Vroege stikstof bemesting doet wonderen. Mits men de grond warm en luchthoudend laat. Dus niet vroeg inmalen! Dan begint de gras groei vroeg en kan het vee vroeg 't land in: besparing van duur krachtvoer! Dan zullen sommige stukken uitnemend gekuild of gesileerd kunnen worden in April- Mei: alweer besparing van duur krachtvoer in de volgende stalperiode! Dan zullen de graswortels naar de diepte gaan en inmalen in Mei nog niet noodig zijn, misschien zelfs in 't geheel niet voor de meeste van Uw gronden! Dan zullen de eiwitrijkste en best verteer bare grassen een voorsprong krijgen, terwijl de harde en slechtere grassen en ook de on kruiden onderdrukt worden, waardoor U kwaliteit krijgt in Uw hooi en weidegras! Dan zal de melkgift stijgen en 't vetgehalte vaak nog beter worden met (en daar komt het op aan) heel wat minder onderhoudskos ten op stal. p. EVANGELIESATIE-SAMENKOMST. Dinsdagavond is in het Park te Den Burg, voor een tamelijk groot gehoor, een Evangelie samenkomst gehouden. Als sprekers traden hierbij op: Ds. van der Leer en Cand. Berger van Oosterend, Ds. Goris van Apeldoorn en de heer A. Plaatsman van Den Helder. De muziekvereeniging „Excelsior" van Oosterend verleende medewerking. VEEL MUGGEN. De bewoners langs den dijk, bjj Nieuwschild klagen zeer over muggen. Men vermoedt, dat deze van den afsluitdijk der Zuiderzee naar hier zijn gekomen. Tot den Burg brengen deze ongewenschte gasten het echter niet Tot heden worden ze hier nog niet aangetroffen. De Koog. BIJ HET AFRIJDEN VAN HET DUIN GEVALLEN. Dinsdag is een jong meisje van elders, logé van het Badhotel, bij 't afrijden van den Strandweg per rijwiel zoodanig gevallen, dat ze vermoedelijk een knieschijf heeft gebroken. UITSLAG VLIEGERWEDSTRIJD. De uitgestelde vliegerwedstrijd, waarvoor Dros' Magazijn de prijzen had beschikbaar gesteld, heeft Maandag, toen er eenigenwind kwam opzetten, kunnen plaats hebben. De prijzen werden gewonnen als volgt: le prijs A. Keijzer, stand v. d. vlieger 41 gr. 56 min., 2e prijs P. Hopma 38 gr. 56 min. 22 sec., 3e prijs C. Tujchtschol 35 gr. 54 min. 40 sec., 4e prijs A. Pieck 35 gr. 40 min.. Den Borg, WOLHANDEL. De wolhandel laat zich dit jaar beter aan- Bien. naar men ons mededeelt is reeds 60 ct P€r k£T geboden. Vorig jaar in dezen tijd durf de nog geen enkele wolhandelaar een behoor lijk bod te doen. BURGEMEESTER KAMP AFWEZIG. Onze Burgemeester is thans met vacantie afwezig: weth. Vlaming treedt op als loco- Burgemeester. ZILVEREN BEKER VAN DEN FOKVEEDAG. In de étalage van den heer r. Bakker, alhier, staat een prachtige wisselbeker te be zichtigen, die door T.E.S.O. voor den Texel- schen Fokveedag beschikbaar is gesteld. Bjj K. B. van 15 Augustus 1936 z(jn met ingang van 27 Augustus 1936 bevor derd tot vice-admiraal: de Schouten-bij- Nacht A. Vos en T. L. Kruys. Schout-bij-Nacht A. Vos, in 1882 geboren en dus momenteel 54 jaar oud werd 21 Sep tember 1903 aangesteld tot adelborst le klasse. Op 26 September 1905 droeg hij voor het eerst de uniform van den luit. ter zee 2e klasse. 10 jaar later, n.1. op 1 October 1915 volgde zijn promotie tot luit ter zee le klasse, welke rang hij ruim 11 jaar zou bekleeden. 1 Januari 1927 werd hjj overste en den 7en December 1930 kolonel. Sinds April 1933 is hij hoofd der vierde afdeeling A (materieel zeemacht bij 't Departement van Defensie). Op 28 Augustus 1934 werd hij geroepen tot den zeer eervollen rang van Schout-bij-Nacht en thans heeft hij den top bereikt, n.1. den rang van Vice-Admiraal. De heer Vos is officier in de Orde van Oranje-Nassau, drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen voor de expeditie naar Zuid-Celebes (19051908) en van het eereteeken voor 30-jarigen dienst als officier. Schout-by-Nacht T. L. KRUYS. Vice-Admiraal T. L. Kruys, sedert Augustus 1934 commandant van de Marine te Willems oord, werd 7 September 1884 te Amsterdam geboren en 16 September 1905 aangesteld tot adelborst eerste klasse. Na verscheidene jaren in Indië te hebben gediend, was hij van 1915 tot 1919 werkzaam bij den torpedodienst in Hellevoetsluis. Na opnieuw een vijftal jaren in Indië te hebben gewerkt, volgde zijn benoeming tot commandant van de mijnleggers te Vlissingen. Aldaar werd hij voorts te werk gesteld bij den staf van den ondercommandant der Marine. Voorts fungeerde hij bijna twee jaar als le officier op Hr. Ms. „Noord-Brabant", het wachtschip te Vlissingen. In 1929 ging hij weer naar Indië als com mandant van de „Krakatau". Daar was hij gedurende een jaar divisiecommandant van de torp^dobootjagers, en voorts een jaar lang commandant van het station voor onderzee booten te Soerabaja. Van 1932 tot 1934 was hjj commandant van den onderzeedienst Den Helder. In laatstge noemd jaar kwam de benoeming af tot Schout-bij-Nacht, welke thans door de bevor dering tot Vice-Admraal is gevolgd. Luitenant ter zee 2e kl. C. W. Th. baron van Boetzelaer zal 1 Sepember overgeplaatst wor den van de onderzeedienstkazerne naar het Kon. instituut voor de marine te Willemsoord. Luitenants zer zee 2e kl. J. A. M. van der Brugh, van het Wachtschip te Willemsoord, zal 19 dezer overgeplaatst worden bjj de ma rinekazerne aldaar. Kapitein-luitenant ter zee J. W. Termijtelen, adjudant in buitengewonen dienst van den Koningin, onlangs uit Oost-Indië gerepatri eerd, zal 24 dezer bij de derde afdeeling A (personeel der zeemacht) aan het departe ment van Defensie geplaatst worden. Officier van den marinstoomvaartdienst 2e kl. A. A. Lootjen. onlangs uit Oost-Indië naar Nederland teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. nieuwe adelborsten. De minister van staat, minister van defensie a.i. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de hierna genoemde candidaten, in alpha- betische volgorde gerangschikt, in aanmer king komen voor plaatsing als adelborst bjj het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord en wel: bjj de driejarige opleiding voor den zee dienst: D. Auer, D. C. Bauduin, J. G. Coljjn, C. H. van Eeghen, W. M. F. Feber, J. Flohili J. W. van de Graaf, J. F. Haajjen, A. D. h! Heringa, jhr J. N. C. van Heurn, E. Huygens, H. S. de Jong, W. F. Maas, F. Meyer, A. van der Moer, H. C. van der Nagel, A. van Noort- wjjk, J. G. Palm, E. J. M. van Pohlreich, W. N. van de Poll, H. J. van Renesse, F. L. Schuyl, J. s. Snellen van Vollenhoven, H. C. Tesink, A. M. Thomas, H. M. van der Veen, R. van Wely, V. R. IJ. Winkelman. Bij de driejarige opleiding voor het korps mariniers: P. Nanninga en S. Scharroo. Bjj de driejarige opleiding voor het korps Stm. vaart dienstC. van Andel, H. G. Bosma, G. van der Graaf, A. Jansen, T. M. Koene, R. H. Koopmans, J. Kramers, A. K. Mooy, C. A. Planten. M. H. Schram, A. J. M. Tol, A C. Vermeulen, W. Vinke, A. W. R. Willèmsê. Bjj de tweejarige opleiding voor de admini stratie: N. J. Backers, J. A. R. C. Captijn L. L. Rietdjjk, J. Sluiter en A. L. Vriens. hr ms. „hertog hendrik" te rotterdam. Van 27 tot 31 Augupstus zal de „Hertog Hendrik" in Rotterdam vertoeven. Het schip zal ligplaats nemen aan de Parkkade. nieuwelingen, die deelnemen noemen we als voornaamsten favoriet: C. Vis uit Leimuiden, die reeds in verschilende vorige wedstrijden als overwin naar uit het strijdperk trad en verleden week in Alkmaar ook zegevierde. Voorts nog de bekende de Hoogh uit Am sterdam, D. van de Stroom (Assendelft), J. Hollenbeek (Alkmaar) en niet te vergeten S. Lont, die op Wieringen algemeen bekend staat als een uiterst taaie renner. Onze Hel dersche jongens zullen in dit zwaar bezette veld ook lang geen slecht figuur slaan; vooral J. Snijder en F. Zoons zullen zich goed te weer kunnen stellen, getuige hun goede resultaten in vorige wedstrijden. Tenslotte heeft in deze categorie nog inge schreven een neef van Jan Pijnenburg, de niet minder bekende Toontje Pijnenburg, die ook talrijke successen op zijn naam heeft staan. In de categorie der Amateurs belooft de strijd niet minder hevig te worden. De groote attractie hier is natuurlijk het uitkomen van den Olympischen wegrenner G. B. Schulte, die ook juist is aangewezen om ons land op de Wereldkampioenschappen te Bern te vertegenwoordigen, en de achtervolgings specialist Zwartepoorte (beiden Amsterdam), die een heftigen strijd om de overwinning zullen voeren. Wat deze heeren gepresteerd hebben, zal een ieder weten. Ook op de bui- tenlandsche courses kwamen ze met veel succes uit, vooral Schulte, die in Parijs en Ostende van zich liet spreken. Dan zijn er nog twee renners, die een geducht woordje kunnen meespreken, n.1. J. Jansen (Amsterdam) en J. de Groot uit Alkmaar. De eerste heeft op het punt gestaan om naar Berlijn te worden uitgezonden, ter wijl J. Groot juist in den laatsten tijd nogal in de voorste gelederen doordrong en als nu een geducht renner wordt oescnouwd. Andere bekende renners zijn voorts P. Roes (A'dam), Gebr. Rietschoten (Leiden), Lange- rak (Scheveningen), Biesheuvel, J. de Reus (Halfweg) en H. Dieterman (Zaandam). Tegen deze cracks zullen de DOK-ers, die deelnemen wel niet veel kans hebben, al' zul len o.a. C. Hollander en M. Kossen het niet cadeau geven. In de derde categorie, die der Onafhan keiyken starten ook verschillende, zeer bekende ren ners, zooals Catthel (Gouda), P. v. Nek, die als tweede in Alkmaar aankwam, Cor Medik (Amsterdam), de derde aankomende in de Kaasstad, Lodewijk (Weesp), die meer baan renner zijnde, het vooral van de sprint moet hebben en dan nog Kuiper en Klink, de twee Wieringer renners, die het laatste jaar zoo van zich lieten spreken. Vooral het optre den van Klink na zijn training op de Ant- werpsche wielerbaan, wordt met meer dan gewone belangstelling tegemoet gezien. De inschrijvingen in totaal 50) zjjn er dus wel naar om te mogen veronderstellen, dat het Zaterdagmiddag aan spanning niet zal ontbreken. Bovendien is het Traject, dat zijn beginpunt heeft bij Dennenheuvel en dan via Duinweg, Tuintjesweg, Badhuisweg, weer naar Dennenheuvel terug gaat, zoo ge kozen, dat de renners alles zullen moeten geven om deze ronde te winnen. Een terugblik. De Xle Olympiade behoort weer tot het verleden; de deelnemers en deelneemsters zijn weer naar hun haardsteden teruggekeerd en hebben hun werkzaamheden hervat. Overwin naars en overwonnenen zijn in de plaats hun ner aankomst bejubeld en gelauwerd, dan wel stil en ongemerkt gearriveerd. Verwachtin gen zijn vervuld, soms nog overtroffen; andere daarentegen zijn den bodem ingeslagen. Nederland met zijn 17 medailles, waaronder 6 gouden en 4 zilveren, heeft edn uitstekend figuur geslagen. Het had minder gekund. Vier gouden en één zilveren medaille zijn ln handen van onze Dames-zwemploeg terecht gekomen. Zij gaven den doorslag, hun presta ties vormden de topics in het Zwemstadion, de attractie en trokken de grootste belangstel ling. Hun faam was hen reeds vooruitgesneld, men verwachtte iets bijzonders. Hun taak was daarom des te zwaarder, maar die is niettemin schitterend volbracht. De prachtige successen in Berlijn behaald, zijn feitelijk belichaamd in één persoon, in het 17-jarige eenvoudige en ongekunstelde Rotter- damsche meisje Hendrika Mastenbroek, draag- afdeeling. Allen zullen bjj de adspirantleden van Succes voor een nacht worden onderge bracht. Ook zullen deze jongelieden op het Succes-terrein enkele vriendschappelijke wed strijden spelen n.1.: Zaterdagavond 7 uur: Succes cVerkade c Zondagmorgen 9.30 uur Succes bVerkade b Zondagmorgen 10.30 uur: Suces aVerkade a Verder spelen Zondag nam. nog op eigen terrein om: 1 uur: Succes 2Flevo 1 en om 3 uur Succes 1—FVC 1. (FVC een Friesche club uit Huizum en speelt 2e klasse KNVB). Zaterdag en Zondag dus weer volop in het teeken der voetbalsport. Dr. Euwe wint van Tartakower. De uitslagen van de Dinsdag in de achtste ronde van het internationale schaaktournooi te Nottingham gespeelde partijen luiden: Vidmar remise met Aljechin. Reshevsky remise met Flohr. Thomas verliest van Capablanca. Botwinnik wint van Tylor. Euwe wint van Tartakower. Winter verliest van Bogoljoebof. Alexander verliest van Fine. Lasker was vrij. Uit de zevende ronde werden twee afge broken partijen beëindigd. Aljechin verloor van Reshevsky en Flohr won van Thomas. Aljechin geeft zjjn afgebroken partij tegen Capablanca op. In de tweede ronde werd, zooals men zich herinnert de partij CapablancaAljechin op last van de British Chess Federation afgebro ken, omdat Capablanca zijn zet bij het afbre ken van de partij op het bord had gedaan en niet had afgegeven. Woensdag zou de partij worden gespeeld, doch Aljechin heeft besloten de partij zonder verder te spelen op te geven. Woensdag was een rustdag. De stand van het tournooi is thans: 1. Euwe 6 punen uit zeven partijen, 2. Botwinnik, 6 p. uit 8 partijen, 3. Fine 5% p. uit 8 partijen, 4. Reshhevsky 5 p. uit 8 partijen, 5. Vidmar 4% p. uit 7 partijen, 6. Capablanca 4% p. uit 8 partijen, 7. Flohr 4 p. uit 7 partijen, 8. 9. en 10 Aljechin, Lasker en Bogoljoebof, ieder 3% p. uit 8 parijen. t Onze landgenoot Landau, die in het Major open Tournooi uitkwam, speelde in de eerste ronde remise met Jackson en was in de tweede ronde vrij. OM DEN MARINEBEKER. Nederland wederom vyfde te Kiel. Op de Kieler Foerde is Dinsdag de zeilwed strijd om den marinebeker voortgezet. Op het eerste kruisrak nam Engeland met 30 secon den de leiding en kon deze voorsprong geleide lijk vergrooten. De Duitsche boot brak haar roerpen en raakte aan den grond, zoodat men den strijd moest opgeven. Op het laatste ge deelte van de baan raakte de Engelsche haar voorsprong weer kwijt en werd zelfs nog door Zweden, Italië en Polen voorbijgeloopen en het scheelde slechts zeer weinig of ook de Nederlandsche boot, welke met de luitenants ter zee tweede klasse Poortman en van Duim was bemand, had de Engelsche nog gepas seerd. De uitslagen luiden: 1. Zweden, 3 uur 10 min. 58 sec. (11 punten); 2. Italië 3 uur 13 min. 35 sec. (10.25 pnt.)3. Polen, 3 uur 16 min. 50 sec. 4.2 pnt.); 4. Engeland, 3 uur 17 min. 55 sec. (5pnt.); 5. Nederland; 3 uur 18 min. 54 sec. (3.4 pnt.); 6. Duitschland opge geven (8 pnt.) ster van 5 wereldrecords en 2 Olympische records! Zij stond in het brandpunt der be langstelling, was zij in een nummer van de partij, dan was uitsluitend op „Rie" de aan dacht gevestigd. Campbell, Ahrendt, Knight, Hveger en hoe ze meer mogen heeten, zij versloeg hen allen in de laatste 20 of 30 m. Een Amsterdamsch meisje won den 100 m. rugslag en vestigde op dit no. (in de serie) een nieuw Olympisch record. Zij won on danks een groote handicap, door het keerpunt te vergeten en dus eerst weer terug te moeten, daar anders diskwalificatie gevolgd had. Mas tenbroek werd hier 2e met een tijd, die ver boven haar wereldrecord bleef. Het feit dat ze een paar maal met den arm in het net sloeg, zal hieraan wel niet vreemd zijn geweest. Twee van onze meisjes zijn onder de ver wachtingen gebleven: Wily den Ouden, die acht wereldrecords op haar naam heeft staan, en Tini Wagner, die ook wereldrecordhoudster is (440 yards en 500 m. vrije slag). Willy den Ouden vertoonde reeds een in zinking in Mei van dit jaar toen Tini Wagner haar klopte in de 100 m. vrije slag met een tijd van 1 minuut 6 sec. Dat was de eerste nederlaag van beteekenis van deze 18-jarige jonge dame, want nog in Maart won zij te Parijs zoowel de 100 m. rug als de 100 m. vrije slag. Na deze nederlaag is Willy er niet meer op vooruitgegaan, maar haar prestaties waren nog wel van dien aard dat een afvaardiging naar Berlijn haar 2e Olympiade gerecht vaardigd was. Italië wint. Gistermiddag is de beslissingsrace gezeild van den wedstrijd om den internationalen mari nebeker tusschen Duitschland, Zweden en Italië, welke landen elk een overwinning had den behaald. Er ontstond een zeer spannende strijd, welke op prachtige wijze door Italië werd gewonnen in den tijd van 22 uur 59 min. 58 sec.; tweede werd Zweden met een voor sprong van 6 seconden op Duitschland. Daarmede kwamen de Italianen in het bezit van den Hindenburg-beker, een wisselprijs, be schikbaar gesteld door rijkskanselier Hitier. Het vorige jaar, toen de wedstrijd voor het eerst gehouden werd, won Duitschland den beker. JOE LOUIS HERSTELT ZICH. Hy slaat Sharkey k.o. in de derde ronde. Joe Louis, die onlangs van Max Schmelinh heeft verloren, is er in geslaagd den ex- wereldkampioen zwaargewicht Jack Sharkey een k.o. nederlaag toe te brengen in de eerste ronde van een gevecht, dat Dinsdagnacht in het Yankee Stadion te New ork voor 35.000 toeschouwers heeft plaats gevondenY. Louis heeft hiermede bewezen, dat hjj zjjn nederlaag tegen Schmelink als een ernstige waarschuwing heeft opgenomen. Zjjn ruistig, zelfbewust boksen, zijn zuivere slagen toonden dat hij moreel en technisch in zeer goede con ditie was. Ook aan zijn zwakste punt, zjjn dekking, was de noodige zorg besteed. Hy werd slechts een enkele maal door een stoot van den ex-werelkampioen getroffen, doch geen bracht hem ook maar het minste letsel. Max Schmelink, die den wedstrijd bijwoon de, werd evenals Louis door het publiek storm achtig toegejuicht. De recette bedroeg ongeveer 150.000 dollar, waarvan Sharkey een kwart en Louis een derde ontvingen. Feestvreugde in Harlem. 50.000 negers hebben n Harlem, na de over- winning van Joe Louis op Sharkey, op uit bundige wijze feest gevierd. Er werden enorme feesten aangericht, waarbij gezongen en ge danst werd tot er een zoodanige staat van opwinding was bereikt, dat verscheidene inci denten ontstonden. Daarbij werd een persoon gedood, terwijl vijf gewonden, onder wie twee negerinnen, vielen. HOLLANDS NOORDPUNT. Haar vierde buitenlandsche wedvlucht met jonge duiven organiseerde bovengenoemde vereeniging Zondag j.1. van Mons 284 KM. De 111 deelnemende vogels gingen om 7.50 uur met Z.O. wind het luchtruim in. De eerste vogel bereikte met een snelheid van 1074 meter per minuut om 12.14.17 zijn eigenaar; de laatste of 23e prijsvlieger 12.34. 16, wat gezien het verloop elders een trage thuiskomst beteekent. De prijzen en punten werden behaald doori A. Felkers 1, 3, 4, 7, 8, 15, 16 en 21 met 66.80 pnt.; J. Riemers 2, 12, 17 en 23 met 49,12 pnt. R. f. Mulde 5, 6, 14, 18, 19, 20 en 22 met 51.20 pnt.; F. Schol ten 9 en 11 met 43.92 pnt.; P, v. 't Hert 10 en 13 met 37.68 pnt. De kopgroep kampioenschap jonge duiven luidt thans: 1. A. Felkers 285,80 pnt.; 2. J, Riemers 256,12 pnt.; 3. F. Scholten 230,92 pnt, A.s. Zondag Quiévrain 293 K.M. en Zeven bergen (navlucht) 146 K.M. In de 100 m. finale ontging haar de bronzen medaille doordat zjj met 0.1 sec. verschil op frl. Ahrendt als 4e aantikte. Haar beste tija op de 100 m. was 1 min. 6.7 sec. (in de demi finale). Als erstafette-zwemster heeft, de 3e baan zwemmende, het best voldaan en heeft er veel toe bijgedragen, dat Holland hierop winnaar werd in een nieuwen Olympischen recordtijd. Ze bleef dus buiten de prijzen, maar het zal haar wel een voldoening zijn geweest dat haar wereldrecords op de 100 en 400 m. vrije slag onaantastbaar zijn gebleven, ondanks de ge weldige snelheid van Rie Mastenbroek. Mej. Den Ouden werd in 1932 te Los Ange- les 2e op de 100 m. vrije slag achter Helen Madison en won dus een zilveren medaille. Ze was toen 14 jaar oud. Tini Wagner, specialiteit op de 400 m., is ook een medaille ontgaan. Meer nog dan mej. den Ouden, heeft deze zwemster teleurgesteld, behalve dan in het estafette-nummer. Indivi dueel echter, in de 100 en 400 m., heeft ze lang geen topvorm laten zien. En dat, terwijl ze nauwelijks een paar maanden terug 2 wereld records op haar naam bracht, deel uitmaakte van het estafette-team, dat het wereldrecord verbterde, en in een 100-m. race te Rotterdam Willy Den Ouden en Rie Mastenbroek achter zich liet! Bovendien de 400 m. vrije slag won in 5 m. 20.3 sec. In Berlijn, nu het er om ging, werd ze 5e in de finale 100 m. met een tijd van 1 min. 8.1 sec. en 8e in de finale 400 m. met een tijd van 5 m. 46 s .Het meisje is nog jong, 15 of 16 en zal wel weer spoedig haar oude kracht terugvinden. Maar wat zou er gebeurd zijn als beide dames hun topsnelheid nog bezeten hadden? De prijzen voor de 100 m. zouden dan wel eens tusschen 3 Hollandsche meisjes verdeeld kun nen zijn, terwijl op de 400 m. er zeker twee voor in aanmerking gekomen hadden. Het lot heeft anders gewild. De dames Kastein, Waalberg en Stroom- berg, onze schoolslagzwemsters, hebben geen succes gehad. Maar dat kon vooruit bekeken worden, daarin zijn de Duitsche en Deensche meisjes sterker. Twee eerstgenoemde dames hebben het nog tot de finale weten te bren gen, maar ze noteerde 6 en 5. Jenny Kastein noteerde een zeer slechten tijd: 3 min. 12.8 sec, in de finale; in de serie daarentegen 3 min. 7.8 s., maar toch nog een stuk onder haar besten tijd. Behalve Nida Senff, kwam ook nog op de 100 m. rug de jeugdige Dina Kerkmeester uit, welke in de halve beslissing afviel, maar met haar 14 jaar kan ze nog veel aan haar stijl verbeteren. Tenslotte nog Annie Timermans, die op de 400 m. uitkwam. In haar s^rie werd ze 2e in 5. 42%, in de demi-finale viel ze af, daar ze als 6e eindigde met 5.49.4. Ze bleef met deze cijfers ver onder haar besten tijd. Waarmee we niet willen beweren, dat ze in een beteren vorm een medaille had kunnen winnen. Mej Selbach was alleen ingeschreven voor de 4 X 100 m. estafette, waar ze op de le baan zich van goede zijde heeft doen kennen. Al met al kan zwemlievend Nederland toch met trotsch op Berlijn terugzien. In het landenklassement zwemmen (dames) bezet Nederland de 2e plaats met 36% punt na Amerika met 47 punten. Wij volbrachten deze prestatie met in totaal 10 meisjes. Nogmaals: Rie Mastenbroek 1

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6