Oost'Indië Sport BINNENLAND Een herderlijke brief van den Bisschop van Roermond De buitenlandsche dienstmeisjes. De verstrekking van levensmiddelen in natura aan werkloozen en de Middenstand. Het werkloosheids-subsidiefonds Het visschen met kuil* en kornetten. GEMENGD NIEUWS Jonge automobilist doodgereden. De man die zijn ex-zwager wilde vermoorden. Jongens beschieten een gemeente-huis. Schuld of boete. Kindje door een trein overreden en gedood. Werkman onder een vallenden balk geraakt. Onze vloot in Indië. Burgerlijke Stand Visscherijberichten Haven van Nieuwediep. Marktberichten. Wat voor weer vandaag? Stoomvaartberichteiu PROF. DR. A. A. NIJLAND. f Dinsdagochtend is te Utrecht in den leeftijd van ruim 67 jaar na een langdurige ziekte overleden prof. dr. A. A. Nijland, hoogleeraar In de sterrekunde en de waarschijnlijkheids rekening aan de Utrechtsche universiteit en directeur aan de sterrenwacht te Utrecht. Tegen de N.8.B. In alle kerken en kapellen van het bisdom Roermond is Zondag onder alle H.H. Missen een brief van mgr. dr. G. Lemmens voorge lezen, waarin wordt gewaarschuwd tegen de NSB. Na herinnerd te hebben aan de verschil lende waarschuwingen, welke reeds eerder tot de katholieken zijn gericht, gaat de brief als volgt verder: Wat zien wij nu, na al deze vermaningen en Uitspraken, gebeuren? Men laat blijkbaar de bisschoppen maar verklaren. Men acht zich zelfs beleedigd, dat Wij volgens onzen herderlijken plicht spreken en optreden. Men gaat met even groote vrij moedigheid door. Meer nog, men smeedt plan nen om in ons oer-katholieke Limburg groote vergaderingen en demonstraties te houden. Men kondigt deze plannen aan met een beroep op „volk en bodem", en spreekt zonder schroom van een „geschikten voedingsbodem'!* alsof ons goede Limburg zelfs een bijzondere geëigendheid zou hebben voor een beweging, waartegen het kerkelijk gezag zoo dikwijls en zoo streng is opgetreden. Ieder weet, dat Wij ons nooit in zuiver tij delijke aangelegenheden willen mengen. Maar ieder zal ook moeten erkennen, dat Wi), nu men op eze wijze reageert op onze plechtige vermaningen omtrent dreigende geestelijke gevaren, niet meer mogen zwijgen en stilzit ten. Als bisschop van Limburg, dat altijd een bolwerk was en ook altijd een bolwerk zal moeten blijven van onze H. Kerk meenen wij thans nog duidelijker te moeten spreken. Wij kunnen en wij zullen niet dulden, dat van ons goede Limburg een bolwerk wordt ge maakt van een beweging, die volgens de hei lige overtuiging van ons en van alle Neder- landsche bisschoppen een groot gevaar betee- kent voor de geestelijke goederen, welke onze voorvaderen moeizaam hebben verworven. De triomph van zulk een beweging zou een on trouw en een schande zijn voor ons katholiek Daarom vragen wij u met allen aandrang: Limburg. Houdt u allen ver van bedoelde bijeenkom sten; toont geen belangstelling en bedwingt ook uw nieuwsgierigheid, want zelf die zou als belangstelling kunnen worden uitgelegd; leest hun geschriften niet, neemt ze niet aan maar toont openlijk uw afkeer; sluit enger en sterker dan ooit de katholieke gelederen; eer- maant uw medebroeder, opdat hij zich wachte voor menschen, die openlijk tegen den bis schop ingaan; schaart U nu allen daadwerke lijk achter Uw bisschop, die in naam van God en als een vader U wil leiden in deze tijden, die vol zijn van geestelijke gevaren en bidt met Ons, dat God de verblinde en verdwaalde medebroeders nog doe terugkeeren van den weg, die steeds verder afwijkt. De brief besluit met het aankondigen van een grooten biddag op Zondag, 6 September, om Gods hulp af te roepen tegen het groeien de gevaar. 1 October verplichte vergunning. Uit het aantal ingekomen aanvragen om vergunning tot het doen verrichten van ar beid door buitenlandsche dienstboden leidt de directeur van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling af, dat een groot aantal personen, die buiten landsche dienstboden in dienst hebben, er nog niet van doordrongen is, dat zjj uiterlijk den lsten October a.s. in het bezit moeten zijn van een vergunning, deze te mogen laten wer ken. Daarom vestigt hij er nog eens nadrukkelijk de aandacht op, dat zij, die na dien datum arbeid doen verrichten door buitenlandsche dienstboden, zonder in het bezit te zijn van de vereischte vergunning, in moeilijkheden kun nen geraken, omdat zij zich aan straf bloot stellen. Aanvragen om vergunning tot het doen ver richten van arbeid door buitenlandsche dienst boden dienen te geschieden op formulieren, welke kosteloos verkrijgbaar zijn bij de open bare arbeidsbeurzen of agentschappen der arbeidsbemiddeling. Deze formulieren dienen te worden ingevuld en onderteekend door den werkgever en daarna gefrankeerd te worden toegezonden aan den directeur voornoemd, te 's Gravenhage, Bezuidenhoutscheweg 97. Voorts wordt er nogmaals op gewezen, dat aanvragen tot het in dienst nemen van buiten landsche vrouwelijk personeel, dat nog niet in Nederland vertoeft, vergezeld moet gaan van een geneeskundige verklaring, dat de aange vraagde vrouwelijke arbeidskracht een goede gezondheid geniet en een van overheidswege verstrekte verklaring, dat zij van goed zedelijk gedrag is. Indien de aanvragen niet tijdig worden inge diend, d.w.z. vóór 1 September 1936, kan er niet voor worden ingestaan, dat voor 1 Octo ber op de aanvraag wordt beslist. Vragen van het Tweede Kamerlid Stumpel naar aanleiding van de wij ziging in de steunverieenlng. Het Tweede Kamerlid Stumpel heeft den minister van sociale zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de voorgenomen wij ziging van de steunregeling voor werkloozen, het tevens in het voornemen der regeering ligt over te gaan tot uitbreiding van de verstrek king van levensmiddelen in natura? 2. Is het de regeering bekend, dat tot nu toe in vele gemeenten bij die verstrekking in natura de middenstand bij de distributie werd uitgeschakeld 3. Is ook de regeering niet van oordeel, dat daardoor aan den toch reeds in zoo groote moeilijkheden verkeerenden midden- stand een deel van den omzet is ontnomen en dat het daardoor veroorzaakte nadeel nu, bjj de uitbreiding dier verstrekking, nog belang rijk grooter zal worden? 4. Is de regeering bereid zoodanige maat regelen te nemen, dat in den vervolge bij de verstrekking in natura de middenstand wordt ingeschakeld en dan tegen een wel zeer ma- tlge, maar toch den arbeid loonende vergoe- ding, daar het niet-nemen van zoodanige maatregelen tot gevolg zou hebben, dat steeds meer middenstanders den strijd om het be staan zouden moeten opgeven en daardoor op bljjvenden steun van de overheid zouden wor den aangewezen? Vraagt voor 1935 nog 15.730.000. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van uitgaven van het Werkloosheidssubsidiefonds voor 1935. Ter toelichting wordt o.m. opgemerkt: In de begrooting van uitgaven van het Werk loosheidssubsidiefonds voor het dienstjaar 1935 werd onder artikel 3 wegens bijdragen aan gemeenten 94.770.000 uitgetrokken, en onder artikel 5, wegens bijdragen aan ge meenten in de uitgaven wegens voorzieningen terzake van werkloosheid, werd onder deze beide artikelen derhalve in totaal 100.600.000 gevoteerd. De werkloosheidsuitgaven van de gemeen ten overschreden, tengevolge van toeneming van de werkloosheid, de geraamde bedragen. Uiteindelijk zal noodig zijn: le voor gewone bijdragen 102.000.000 2e voor extra bijdragen 8.100.000 3e voor tegemoetkoming in de kosten van controle 400.000 110.500.000 terwijl voor deze uitgaven toege staan was 94.770.000 zoodat nader wordt aangevraagd 15.730.000 MINISTERS GELISSEN EN DECKERS NAAR FINLAND. Onze ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. ir. Gelissen en van Land bouw en Visscherij mr. dr. Deckers worden Maandag a.s. te Helsingfors verwacht. Het doel van dit Nederlandsche ministerieele be zoek is economische oriëntatie, gelijk de beide bewindslieden indertijd ook hebben gedaan in Polen. De twee ministers zullen te Helsingfors besprekingen voeren met hun Finsche ambt- genooten. Het ligt overigens ook in de be doeling hier en daar bezoeken te brengen aan industrieën en landbouwcentra. De directeur-generaal van handel en nijver heid, dr. Hirschfeld, vergezelt de beide mi nisters op hun Finsche reis. DE ZUIDERZEEWERKEN BIJ URK. De eenzaamheid van het eiland Urk wordt verbroken door stampende sleepbooten en puffende motorvletten, die groote logge bak ken met keileem en zand sleepen. De baggermolens, zandzuigers en grijpers vormen een aanwijzing voor de drukke werk zaamheden welke het volgende jaar zullen beginnen bij het maken van den N.O.-polder. Thans is men nog slechts bezig met het maken van een werkhaven bij Urk. De uitbreiding van het westeinde van Urk, dat hierdoor ongeveer 400 m langer wordt, is thans zoo goed als klaar. Met het afwerken van dit gedeelte is reeds een aanvang ge maakt door grondwerkers en steenzetters uit Genemuiden en Sliedrecht. Aan de zuidzijde van het eiland is ook al eenig land boven het water gekomen, zoodat nu reeds te zien is hoe groot de werkhaven bij Urk zal worden. De eene dijk daarvoor zal 800 m lang worden. Binnenkort zal dan ook een aanvang worden gemaakt met het opspuiten van het land, dat ligt bij deze werkhaven. Is het dus rond het eiland zeer druk, op het eiland zelf is van de werkzaamheden nog weinig te bespeuren. Wel krijgt Urk thans veel bezoek van vreemdelingen die de Zuiderzeewerken komen bekijken. DE GOUDVOORRAAD DER NED. BANK. 4.2 millioen hooger. Wederom geeft de weekstaat van de Neder landsche Bank, opgemaakt per 17 dezer, een vermeerdering van den goudvoorraad te zien, welke ditmaal 4,2 millioen bedraagt. De totale edelmetaalvoorraad is thans gekomen op 685.7 millioen, waardoor de direct opeisch- bare verplichtingen der Bank voor het eerst sinds geruimen tijd weer voor meer dan 80 pet. n.1. 80.2 pet. door goud en zilver zijn ge dekt, een buitengewoon hoog cijfer. De credietverleening nam met 4,7 millioen af en de biljettenomloop met 5,9 millioen, terwijl het rekening-courant-saldo van het Rijk met 3,3 millioen steeg en de saldi van ande ren met 2,9 millioen vermeerderden. MELKDRANKEN EN KAASGERECTHEN. Nieuws voor onze huisvrouwen. Het Zuivelbureau te 's-Gravenhage bericht: Waar in vele kringen belangstelling is ont staan voor het gebruik van zuivel in nieuwe vormen: o.a. vruchten-melkdranken en kaas gerechten, doet zich de behoefte gevoelen aan speciale voorlichting van de huisvrouw op dit terrein. De kinderen komen thuis met op school gedane mededeelingen betreffende de prachtige voedingkwaliteiten van melk en ver tellen wat van het melkgebruik op school en van het artsenonderzoek. De grooteren, die aan sport doen, komen met de meening van hun ervaren trainer, dat melkgebruik het uit houdingsvermogen bevordert. Vader heeft het over de lekkere vruchten-melkdrank, die z'n collega van huis medebrengt en wil dat ook wel eens probeeren. Het is gewenscht, dat de huisvrouw aan deze verlangens tegemoet komt. En daar is ze nog lang niet altijd op ingesteld. Het is iets van den laatsten tijd, want melkdranken en kaasgerechten genoten althans in ons land voorheen maar weinig waardeering. Bovendien was men vroe. ger niet zoo veeleischend, wat den smaak en de variatie betrof. En ook niet zoo doordron gen van de noodzaak om het meest effectieve voedsel te kiezen. In iederen kring moet bovendien gerekend worden! Om aan f e desbetreffende verzoeken te vol doen, zullen nu in navolging van hetgeen reeds hier en daar is geschied van September «f in de verschillende gebieden des lands cur sussen worden georganiseerd, die er op be rekend zijn de kennis van de voeding te bevor deren, maar ook vooral om smakelijke nieuwe gerechten en maaltijden met weinig kosten klaar te maken. Het belooft een voorlichting te worden, die in de behoefte voorziet. Door drongen van het nut van dergelijke cursussen, gaven vele vrouwenorganisaties reeds van hare belangstelling blijk en zegden hare volle mede werking voor dit doel reeds toe. Alle gezins leden zijn er mee gebaat en daar blijkt de huisvrouw, zeer terecht, wel wat voor over te hebben. Vragen van den heer Van Dis. De heer Van Dis heeft aan den minister van landbouw en visscherij de volgende vragen ge stel: 1. Is het den minister bekend, dat er onder de visschersbevolking aan de voormalige Zui derzee, o.a. te Harderwijk, ernstige bezwaren bestaan tegen de bepaling, dat het hun ver boden is te visschen met kuil- en kornetten binnen een strook van 3 km, gemeten uit de vastelandskust en uit den afsluitdijk, met dien verstande, dat voor het gedeelte van de kust van Noord-Holland van Enkhuizen tot Huizen, de breedte van bedoelde strook wordt bepaald op 2 km? 2. Is de minister, zoo noodig in overleg met zijn ambtgenoot van financiën, bereid, maatregelen te treffen, waardoor aan die be zwaren tegemoet gekomen kan worden, opdat het dezen visschers mogelijk wordt gemaakt, met de vischvangst in hun onderhoud te voor zien VISSCHEN MET EEN VISCHZEGEN GEDURENDE DEN NACHT. Bij beschikking van den minister van land bouw en visscherij van 18 Augustus is beipaald, dat, met afwijking in zoover van het voorge- schrevene in art. 6, lid 1, van het Bijzonder Visscherijreglement I (Staatsblad 1932, no. 315), aan visschers, die in het bezit zijn van een daartoe strekkende schriftelijke vergun ning van het districtshoofd, wordt toegestaan gedurende een in die vergunning te bepalen tijdvak, doch uiterlijk tot en met 15 Maart 1937, te visschen met een vischzegen gedu rende den nacht in het Kanaal van Steenen- hoek. Binnenland Zijn broer ernstig gewond. Gisterennacht omstreeks vier uur heeft op den straatweg Putte-Capellen op Belgisch ge bied, ter hoogte van de z.g. blokjesweg liggen de in den verkeersweg EsschenRoosendaal een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan een jongeman het leven heeft gekost en waarbij zijn broer levensgevaarlijke verwondin gen heeft opgeloopen. Twee zoons van den leeraar Rhoen uit Ber gen op Zoom, de 23-jarige Jos. Rheen, de 29- jarige Jac. Rhoen keerden omstreeks dien tjjd terug van een vacantiereisje in België. Het schijnt in de bedoeling van den oudsten der beide broers, die chauffeerde, te hebben ge legen den weg naar Roosendaal in te slaan. Blijkbaar heeft hij evenwel dezen weg iets te laat gezien. Hij heeft echter de bocht toch nog genomen, met het gevolg, dat de auto tegen een lantaarnpaal opbotste, welke geheel uit den grond werd gerukt. De auto werd nagenoeg vernield. De jongste broer is spoedig na het ongeluk overleden, de oudste werd zoo ernstig gewond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. De gewonde, die te Kerkrade woont, is nadat voorloopige genees kundige hulp was verleend, naar het zieken huis te Capellen gebracht. De Belgische gen darmerie heeft een onderzoek ingesteld. Voor de Haagsche rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan de 36-jarige P. E. van G„ uit Voorburg, thans gedetineerd, die in den avond van 7 April op den hoek van de Tulpen boomstraat en later op het Meezenplein eenige revolverschoten heeft gelost op den poelier J. C. van Kessel, die gescheiden leefde van zijn vrouw, (verdachte's zuster) en deze, die in de Banaanstraat een kapsalon had, het leven onaangenaam maakte. Na den aanslag is verdachte ten huize van zijn ouders te Voorburg gearresteerd. Uit het verhoor van getuige van K. bleek dat deze na de scheiding zijn gewezen vrouw herhaaldelijk opzocht en haar lastig viel, zoo dat de politie meermalen tusschenbeide moest komen. Getuige beweerde deze bezoeken in het be lang van zijn kind te hebben gebracht. Op den bewusten avond heeft hij verdachte voor de woning van diens zuster gezien. Hjj had plan om zijn gewezen zwager aan te spreken, doch deze loste plotseling eenige schoten op hem, roepende: „Je gaat er aan". Getuige vluchtte, achtervolgd door verdachte, die onderweg nog tweemaal op hem schoot. Door een drietal schoten is hij getroffen, die op ongeveer 5 meter afstand werden afge vuurd. Getuige kon niet verklaren, dat ver- Op een vraag van mr. Huygens gaf verdachte dachte opzettelijk op hem heeft geschoten, toe, dat hij zijn gewezen vrouw meermalen lastig viel, en dat hij zich moreel mede schul dig aan dit misdrijf gevoelde. Uit het verhoor van verdachte's zuster bleek, dat haar gewezen echtgenoot haar meermalen kwam lastig vallen om geld. Zij klaagde daarover tegen haar broer (verdach te), maar zij ontkende ten sterkste dat er plannen zouden zijn gemaakt om van K. uit den weg te ruimen. Van den aanslag zelf heeft getuige niets gezien, maar later op den avond is haar broer teruggekomen met een revolver bij zich. Dit wapen heeft hij aan getuige overhandigd, die het in een courant gewikkeld, in het water heeft geworpen. Rekening houdend met de voorgeschiedenis van dit misdrijf vorderde het O. M. een jaar gevangenisstraf, met aftrek van vier maanden voorloopig arrest. Uitspraak op 1 September. STEEKPARTIJ TE UITGEEST. Dinsdagmiddag ongeveer vier uur stond op den provincialen weg onder Uitgeest een zekere Schaafsma zijn zwager van D. op te wachten. De relaties tusschen beide familie leden waren al langen tijd niet goed. Van D. stond op slechten voet met zijn aangetrouwde familie. Toen zijn zwager Schaafsma hem op wachtte en om geld maande, ontaardde het gesprek wederom in een twist, die zoo hoog liep, dat van D. Schaafsma met een mes een steek toebracht, waardoor de rechterwang werd getroffen. De getroffene bleodde hevig en is per auto naar het huis van zijn schoon ouders vervoerd. De politie heeft v. D. gearresteerd. KIND IN EMMER VERDRONKEN. Het twee-jarige dochtertje van de familie Rovers te Vinkel (N.-B.) is bjj het spelen in een emmer met kokend zeesop geraakt. Toen de moeder het ongeval bemerkte waren de levensgeesten reeds geweken. Vandalisme. Sinds de voormalige gemeente Dieden, Demen en Langel bij Ravesein is gevoegd, is het gemeentehuis aldaar aan zjjn oorspronke lijke bestemming onttrokken en dient thans voor bergplaats van materialen enz. Zoo zjjn daar ook de geweren en de munitie van de burgerwacht geborgen. De jeugd van het dorp schijnt zich in de vacantie danig te vervelen en houdt zich daarom onledig met baldadig heden die zoo langzamerhand den vorm van vandalisme hebben aangenomen. Ze is begonnen aan het voormalige ge meentehuis vernielingen aan te richten. Ruiten werden ingeworpen, deuren en vensters be schadigd. Ten slotte zjjn jongens het gebouw, dat blijkbaar niet voldoende werd bewaakt, binnengedrongen en hebben een deel van den inventaris verwoest. Maar erger werd het, toen zij een geweer met een partij munitie, zg. marga-patronen, bemachtigden. De omwonen den werden plotseling in de avonduren opge schrikt door het knallen van verscheidene schoten, en bij onderzoek bleek, dat een ware fusillade op het gebouw was geopend, waarbij de nog heel gebleven ruiten werden verbrijzeld en verdere beschadiging aan den inventaris werd aangericht. Zoo was door de schoten een electriciteitsmeter danig gehavend en onbruik baar geworden. De daders wisten in de duisternis te ont komen met achterlating van het geweer. Dinsdag heeft zich bij de politie te Amster dam een 28-jarige bouwkundige aangemeld, die in dienst is bij een makelaar te Amsterdam. De man verklaarde, dat hij van eind 1934 af tot nu toe geld verduisterd had ten nadeele van zijn patroon. Hij kon niet precies op geven hoe groot het totale bedrag van de verduistering is, doch hij schatte het op drie a vijf duizend gulden. De centrale recherche waarschuwde de poli tie van het bureau Leidscheplein, die een onderzoek instelde en de mededeeling van den bouwkundige ter kennis bracht van den make laar, die niet te Amsterdam woonachtig is, doch is sdechts zijn bedrijf uitoefent. Hij over weegt of hij tegen den man, die een neef van hem is, een strafklacht zal indienen. Dinsdagavond is het twee-jarig kindje van den landbouwer G. J. Lensink te Loo, gem. Bathmen, door een trein, die achter het huis van den landbouwer loopt, overreden en op slag gedood. Het kind was een oogenblik aan de aandacht van de ouders ontsnapt en op den spoorbaan terecht gekomen. NEDERLANDSCHE PADVINDERS BEKEURD IN BELGIE. Wegens het dragen van dolkmessen. Uit Brusel wordt gemeldt, dat in verschil lende arrondissementen van de provinciën Limburg, Antwerpen en West-Vlaanderen, waar Nederlandsche padvinders kampeeren, door de gendarmerie en de politie talrijke processen-verbaal zijn opgemaakt wegens het dragen van dolkmessen. Een dergelijke wapen dracht is in België verboden, ook al behoort zjj, zooals in Nederland en Elders, tot de uit rusting van den padvinder. Dinsdagmorgen is bij de Hollandsche Beton- maatschappij onder de gemeente Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Toen een twin tig arbeiders een zwaren houten balk hadden vervoerd en deze zou worden neergelegd, kwam een der werklieden met het hoofd on der den balk terecht, waardoor het hoofd werd verbrijzeld. Het slachtoffer is de 28- jarige werkman H. Stavast, uit de Walraven- straat 43 te Rotterdam. Het lflk is door de rivierpolitie naar Rotter dam vervoerd. ONBEWAAKTE OVERWEGEN OP DE LIJN HOORN—MEDEMBLIK. De A.N.W.B. meldt, dat binnenkort de be waking van alle overwegen in de locaalspoor- lijn van Hoorn naar Medemblik zal worden opgeheven. CONSUMPTIEMELK. De Nederlandsche Zuivelcentrale deelt mede, dat van 2 tot en met 29 Aug. de prijs van consumptiemelk op regeeringscontract voor het taxegedeelte is 6% cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit. De regeeringsminimumprijs voor overmelk is vastgesteld op 4,40 cent. Afdracht bjj levering in consumptie van andere dan taxemelk is bepaald op 2% cent. Buitenland EEN VREEMDE HISTORIE. Begin Juni van dit jaar verdween een zekere mrs. Connolly uit haar woning en kwam niet meer terug. Een maand later werd een verminkt lichaam van een vrouw uit de Mersey opgehaald, dat door den heer Connolly werd herkend als dat van zijn--ver- miste echtgenoote. Heet gezicht was niet meer te herkennen, maar de vrouw had een litteeken van een operatie, miste twee voor tanden, en droeg eenige kleedingstukken, welke de heer Connolly beslist herkende. Zjj werd als mrs. Connolly begraven. Vrijdag zag een nichtje van mrs. Connolly haar tante op straat loopen. Zij sprak haar aan. en de vrouw verklaarde eerst niet mrs. Connolly te zijn; maar gaf later toe dat zjj het wèl was. Zij verklaarde niets van de mystificatie te weten, waarnaar de politie thans een onderzoek instelt. ONGEWOON SPOORWEGONGELUK. Te Wilna heeft een ongewoon spoorweg ongeluk plaats gehad. Een locomotief, die juist kolen innam, terwijl de machinist en de stoker de machine haden verlaten, begon, door tot nu toe nog niet opgehelderde oor zaak, opeens te rijden. Binnen korten tijd had de machine haar volle snelheid bereikt. Twee arbeiders, die kolen geladen hadden, konden er niet aan denken van de locomotief te springen. Onge lukkigerwijze naderde van den anderen kant een personentrein, waarmede de locomotief in botsing kwam. De botsing was zoo hevig, dat de machinist en de stoker van den personentrein op slag gedood en zestien passagiers van den trein deels zwaar gewond werden. EEN AARDVERSCHUIVING EN CHINA. Een geweldige aardverschuiving heeft zich voorgedaan in de op de heuvelen gebouwde stad Joennan-foe. Verschelden huizen zijn in een ondergrondsch meer terecht gekomen. Vijftig personen zijn om het leven gekomen. GODSDIENSTWAANZIN T Stefani meldt uit Boekarest: Tweeduizend leden van een nieuwe gods dienstige secte hebben, na in hun kerkgebouw een godsdienstoefening te hebben bijgewoond, bij Pascanoe (Roemenië) een aanval gepleegd op een autobus, waarin 28 personen een uit stapje maakten. Zij dachten te doen te hebben met gendarmen, die gerequireerd waren om hen te verspreiden. De autobuspassagiers wer den mishandeld, terwijl hun voertuig geheel vernield werd. HET TRAGISCH EINDE VAN KONINGIN ASTRID. De eerste verjaring. Naar de correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel aan zijn blad meldt, zullen Zaterdag en Zondag 29 en 30 Augustus, ter gelegenheid van de eerste verjaring van den dood van koningin Astrid, door de zorgen van de regee ring en van de verschillende staatslichamen, kransen gelegd worden op de graftombe van de betreurde vorstin, te Laken. Voorts wordt, in al de kerken van het land, een stille mis ge celebreerd voor de zielerust der koningin, ter wijl een delegatie van het Belgische Vuurkrui- senverbond zich naar Kussnacht zal begeven om de plek waar de ongelukkige vorstin het zonnige, jonge leven liet, met bloemen, uit Bel gië medegebracht, te versieren. De plannen zullen vermoedelijk vol gende week bekend gemaakt worden Het „Soer. Handelsblad" en de „Indische Courant" bevatten, naar Aneta meldt, in stel- ligen vorm het bericht, dat minister Colijn zou hebben afgezien van alle gedachten tot verdere uitbreiding van de vloot in Indië. Aneta-Holland heeft hierna in Den Haag informaties ingewonnen en ver neemt dat deze geruchten pertinent onjuist zijn en dat de plannen der regee ring nopens de defensie van Neder- landsch-Indië vermoedelijk de volgende week bekend zullen worden wanneer de Koningin hier te lande zal zijn terug gekeerd. HET GEBEURDE MET DE JAPANSCHE VISSCHERS BIJ NIEUW GUINEA. Nadere bijzonderheden. Batavia. De Java-Bode vermeldt bijzonder heden over het gebeurde bjj Sarmi (Nieuw Guinea) (waarbij eenige politiemannen door Japanners zouden zijn overmand en aan wal gezet, waarna de aangehouden Japansche schoener, de Taiho Maru weer zee zou hebben gekozen) waaruit blijkt dat deze zaak veel ernstiger is dan men aanvankelijk wel dacht. Vijf politiemannen, gewapend met karabijnen en elk zestig scherpe patronen, zoo meldt dit blad, zijn door Japanners gevangen genomen; de handen werden hun op den rug gebonden waarna zij tot borsthoogte in ondiep water waren neergezet, waar zij later door Papoea's in prauwtjes werden opgepikt. De Japanners namen de karabijnen en de patronen mede. BRADDOCK—SCHMELINK. Zal BraddockSchmelink eerst In 1937 worden gehouden? De wedstrijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht, welke in September tusschen den wereldkampioen Braddock en den Duit- schen uitdager Max Schmelink zou worden gebokst, zal waarschijnlijk dit jaar niet meer plaats hebben. De wereldkampioen lijdt reeds een tweetal weken aan een handblessure, welke een ope ratie noodzakelijk zal maken. De dageljjksche massage heeft niet het minste resultaat ge had. Braddock heeft een verzwering aan een der vingerkootjes van de linkerhand opgeloo pen, die hem bjj het maken van een vuist den geheelen arm tot den elleboog verlamt. Door de operatie zou Braddock op zjjn minst vier maanden buiten gevecht worden gesteld, zoo dat de wedstrjjd waarschijnlijk niet vóór het voorjaar 1937 zal kunnen plaats vinden. JESSE OWENS GESCHORST Nadat de Amerikaansehe neger Jesse Owens Zaterdag j.1. te Londen deelgenomen had aan den wedstrjjd Vereenigde StatenBritsche rijk moest hij weer vertrekken naar Stockholm. De meervoudige wereld- en olympische kampioen heeft echter geweigerd met de andere Ameri kaansehe athleten naar de Zweedsche hoofd stad te gaan, daar hij zooals hij zeide, reizens- moe is. Owens zou met de Queen Mary naar New York vertrekken, zoodat hij niet te Stockholm zal uitkomen. Owens is n.1. van plan eenige aanbiedingen, welke hem zijn gedaan om tot het professio nalisme over te gaan, te overwegen. De secre taris van de Amerikaansehe Amateur Athle- tiek Unie heeft verklaard, dat Jesse Owens door zijn weigering automatisch is geschorst. van Den Helder van 18 en 19 Augustus 1936. GETROUWD: N. J. Verberne en A. O. Zoetelief, C. Hiegentüch en G. T. Grunwald. BEVALLEN: J. PaansSperling, d., P, DekkerBoer, z., W. M. ten BodenRoom er, d., T. SchrijverPonstein, z., M. H. v. Har- tingsveldGrotewal, z., J. de GrootGeus z., J. W. KrijgsmanJonker, d., J. de Loos Luider, z., L. GroningerTiman, d., J. Groen huizenBakker, z. OVERLEDEN: W. Boutkan, 89 j. 18 Augustus 1936. Aangebracht door korders: Tongen p. kg. 1.060.84 Slips p. kg. 0.76—0.56 Tarbot p. kg. 0.64 Schol I p. kist 6.704.80 Schol II p. kist 2.901.90 Schar p. kist 2.301.90 19 Augustus 1936. Aangebracht door korders: Tongen p. kg. 0.940.82 SUps p. kg. 0.80—0.56 Schol I p. kist 6.204.00 Schol H p. kist 1.80—1.20 Schar p. kist 2.301.60 Aangebracht door garnalenvisschers ge kookte garnalen per kg. 0.15 19 Augustus 1936. Aangekomen van Harltngen en vertrokken naar Londen het Engelsche s.s. „Roek". Aangekomen van Scheveningen en vertrok» ken naar Terschelling het Duitsche motor» jacht „Colombus". 20 Augustus 1936. NOORDSCHARWOUDE, 19 Aug. 1936. Aanvoer 20.200 kg aardappelen: Schotsche muizen 1.401.70, groote 2.503.10, drie lingen 2.402.60, r. duken 4.10, eigenhei mers 1.801.90, bl. eigenheimers 1.70 2.40; 8500 kg uien: uien 1.60—2.20, drielin gen 1.802.30, gele nep 2.603.10; 3500 kg zilveruien: zilvernep 0.801.70, drielin gen 0.901; 8600 kg spercieboonen 4.50 8.20; 100 kg tuinboonen 1.802; 1400 kg roode kool 1; 15000 kg witte kool 11.30j 3200 kg gele kool 1, alles per 100 kg. Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM, 19 Aug. 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 294 Vette kalveren, le kw. 4654 cent, 2e kw. 3844 cent en 3e kw. 3236 cent per kg levendgewicht; 50 Graskalveren 610; 264 Varkens, vleeschvarkens, wegen de van 90110 kg 46—47 cent, zware varkens 4546 cent, vette varkens 4344 cent per kg slachtgewicht. De Amsterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 19 Augustus 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 64000 kg. SCHAGEN, Donderdag 20 Augustus. 14 stuks paarden p. st. 200425; 16 geldekoeien (magere) p. st 140175; 85 idem (vette) p. st. 160310; 15 kalfkoeien 180250; 16 graskalveren 2540; 61 nuchtere kalveren 814; 130 schapen (magere) 1218; 123 idem (vette) 1830; 107 lammeren 813; 20 varkens (magere) p. kg. 0.370.41; 126 biggen p. st 812 j konijnen p. st. 0.251.00; kippen p. st 0.40—1.00; haantjes 0.10—0.90. Naar waarneming verricht in den morgen van 20 Aug. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut Hoogste barometerstand 765.9 te Toulouse Laagste barometerstand 744.7 te Hydinsfjord Verwachting Zwakke tot matige Z.W. tot W. wind; Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk regenbuien en iets warmer overdag. Barometerstand te Den Helder 759.4 Temperatuur van het zeewater 18.2° O. Stoomv. Maatsch. Nederland, J. P. Coen, 17 Aug. van Port Said. Johan van Oldenbarnevelt, 19 Aug. v. A'dam, Johan de Witt, 20 Aug. te A'dam verw. Marnix v. St. Aldegonde, 19 Aug. v. Batavia; Poelau Tello, 19 Aug. te Hamburg. Saleier, pas. 18 Aug. Perim. Simaloer, pass. 17 Aug. Quessant. Tar&kan, 19 Aug. te Skjölden. Rot terdamsche Lloyd. Kota Gede, pass. 17 Aug. Kaap del Arml, Kedoe, 19 Aug. van Londen. Modjokerto, 18 Aug. te Sabang. Kertosono, 18 Aug. te Macassar. Slamat, 18 te Aug. Rothesay. Kon. Paketv. Maatschappij. Barentsz, 17 Aug. te Port Natal. Swartenhondt, 15 Aug. van Saigon. Tasman, 17 Aug. van Beira. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Astre, 14 Aug. van New York. Achilles, 18 Aug. van Napels. Atlas, 9 Aug. te Cura^ao. Baarn, 18 Aug. te A'dam. Ceres, 19 Aug. te A'dam. Calypso, 19 Augustus te A'dam. Costa Rica, 17 Augustus te Kingston. Colombia, 19 Aug. van A'dam. Eemland, 19 Aug. te Rio Janelro. Flora, 16 Aug. te New York. Helder, pass. 18 Aug. Vlissingen. Irene, 18 Aug. te Gdynia. Juno, 18 Aug. te Fiume. Midas, 14 Aug. van Cura^ao. Nereus, 18 Aug. te A'dam. Oberon, 17 Aug. van Alexandrië. Odysseus, 19 Aug. van A'dam. Orpheus, 18 Aug. te Gothenburg. Poseidon, 18 Aug. van Trapani. Theseus, 17 Aug. van Villagarcia. Trajanus, 18 Aug. van Granton. Pluto, 18 Aug. te Stettin. Rhea, 19 Augustus van A'dam. Van Rensselaer, 16 Aug. van Cura?ao. Ulysses, 18 Aug. te Izmir. Venezuela, 18 Aug. van Barbados. Vesta, 18 Aug. van Geuna. HollandAmerika Lijn. Blommersdijk, 15 Aug. van N. Orleans. Damsterdijk, 17 Augustus van San Francisco, RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alphacca, 17 Aug. van Hamburg. Alwaki, 17 Aug. te Montevideo.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7