to-pagina heldersche courant ,*r, De uitwerking van de beschieting van San Sebastian. De ruine In de straten der stad Cnzc 3$oMtö>fiïching P« eerste schrijlles na de groote ♦acantle. Een gewichtig oogenblik op den eersten schooldag De vrijwillige brandweer te Culenborg vierde Woensdag haar 25-jarig bestaan. Voor het stadhuis werd een detilé gehouden, waarna een inspectie plaats vond door den burgemeester, den heer Keestra Op het Jungfraujoch-plateau In Zwitserland, 3500 meter boven den leespiegel. H. K. H. Prinses Juliana tijdens een tocht In geselschap van een .Berglührer" (Foto Schudel) Rie Mastenbroek na haar terugkeer uit Berlijn, op bezoek bij de dochter van mevrouw Braun in de omgeving van de Bergsche Plas. Rie tijdens een wandeling met mevrouw Braun en het zoontje van De Spaansche kolonel Fernandez Oulntana voor den krijgsraad te Madrid, die hem ter dood veroordeelde De Japansche gezant, Z. Exc. Taketomi heeft ons land met verlof verlaten en >al waarschijnlijk niet meer op zijn oost te den Haag terugkeeren De huldiging van Nida Senff voor haar woning te Amsterdam. Het aanbieden van bloemen Verschenen bjj Uitgeverjj Contact te Am sterdam: „Van Texel tot Walcheren", een werk over onze Noordzeekust met 80 pagina's unieke foto's van de zee, het duinlandschap flora, fauna en folklore. Dat Prof. Dr. G. A. van Poelje, secr.-gen. van het Departement van Onderwijs, bereid was een voorwoord voor dit werk te schrijven is al een bewijs voor de beteekenis ervan De bedoeling der uitgeefster is meerdere derge lijke werken te laten verschijnen samen vor- mende en standaardwerk over „De schoon heid van ons land". Goed gezien is het om bij een der meest typische deelen van Nederland n.1. de kust te beginnen. A. Viruly, Jan B. Strijbos, D. L. Daalder schreven over „Onze kust", „de Hollandsche Duinen en oude gebruiken van Texel tot Schouwen, terwijl ook een fragment uit „Mei" van Gorter werd opgenomen. De foto's zijn stuk voor stuk artistieke prestaties. DeJypografische uitvoering verdient alle Jor. Prijs in mooie linnen stempelband 3.90. AfwISChenen bö p,oeg™a in Zeist de Aug. Ve7 va£ -Het Kind", waaruit we noe- Hin^> Tering en lichamelijke opvoe- totVhriif' v,B' Lamaker.' Van Hiëroglyphen van^?o nr en het Slot van de roman van een 9-jarig Engelsch meisje, dat teveel Ont!!20 en alles leest wat los en vast is. „Buitensport". Gelll. halfmaand. blad, ge wjjd aan buitenleven in den ruimsten zin des woords. 1 Aug. 1936. Uitg. N.V. Uitgeversbedr. „De Spieghel", Prinsengracht 856, Amster dam. O. de B. schrijft in deze aflevering het een en ander over een bergbestijging in Corsica, het eiland der „romantiek en bloedwrake", Ton Koot geeft enkele nuttige opmerkingen over Romantisch Buitenleven, terwijl Sir Malcolm Campbell, de bekende coureur een relaas begint over zjjn schatzoekerij op Kokos eiland. „De Gelukzalige Eilanden", door Mr. W. G. van Balen, Uitg. van Holkema en Warendorf te Amsterdam. Madeira... Kanarische Eilanden Azoren, wel de aarde is door moderne mailstoomers, passagiersbooten en vliegtuigen klein gewor den, maar ondanks dezen factor Is de eislust, dat wondere instinct, ook bij den modernen mensch, om te zoeken, even groot gebleven als ten tijde van een Houtman en een Marco Polo. Voor ons ligt een boekje, geschreven, door Mr. van Balen, van welks hand wij reeds eerder bijdragen tot de vaderlandsche toeris ten-litteratuur mochten ontvangen en hij schrijft zooals iemand moet schrijven, die tracht anderen een idee te geven van de hier- bovengenoemde eilanden. Hij vertelt er van en ook van de K.N.S.M., die naar deze streken excursies organiseert. Hij doet ons in meer dan één bladzijde iets bevroeden van een deel der aarde, waar de romantiek nog te vinden is, voor hen die er oogen voor hebben. Men kan zich middels deze uitgave van te voren geheel oriënteeren en wie weet zal voor velen dit voorproefje niet het doorhakken van een gordiaanschen knoop beteekenen. Wie weet. Het werkje werd uitstekend geïllustreerd. aiidelaar". Het Augustus-nummer van ..De andelaar", geïllustreerd maand blad, gewijd aan natuurbescherming, heem schut, folklore, buitenleven etc., onder leiding van A. V. Fey (uitgever A. G. Schoonder" beek te Laren), opent met een vergezicht van zon en zomer op Hollands wijde wateren. J. G. van Lohe Bosch wjjdt zijn maandkroniek aan de muziek der sikkels, die klinkt over de korenvelden. Herman Besselaar schrijft over „Insula Angelica", het eiland der gelukzalige vogels: Texel. M. Jacobs maakte op een on weersdag 'n wandeltocht van Helmond naar Mierlo en Stiphout. Prachtig was 't: tekst en foto's getuigen ervan. Burgemeester Lang- man begint een beschouwing over Lintbebou wing, die in een volgend nummer zal worden voortgezet. Simon de Waard geeft nieuwe schuilhutherinenringen; scholekster, visch- diefje, kluut, meeuw en plevier zijn de hoofd personen uit zijn verhaal. Dr. A. C. de Koek schrijft over de atmosfeer der planeten, Jenny Mollinger over het Maderanertal. U. G. Dorhout zingt den lof van onze Noordveluwe in zomerpracht. Vele foto's, o.a. van Doeser, zetten zijn betoog kracht bij! Het vervolgstuk van Kremer's Rijk der Angelen brengt nieuwe verrassende feiten en conclusies. De rubriek „De korte wandeling" brengt, voor 't eerst, een stil); in dialect en verder korte notities over rupsen, over menschen en mieren, vogels en vliegtuigen, benevens een aankondiging van enkele actueele uitgaven. Tenslotte de vaste rubrieken over tuinie ren, fotografeeren, kamerplanten etc., alles op de bekende wijze verlucht, zoowel tus- schen als buiten den tekst, „Antllia". Als men het zoojuist verschenen boek van Mr. W. J. van Balen, „Antilia" (uitg. van Holkema War<ndorf, Amsterdam) leest, dan ontkomt men niet aan de gedachte, dat we eigenlijk in den geest allemaal zwervers zijn. Zwervers, die méé-reizen in gedachten naar verre streken, waar de romantiek achter palmen en tom-toms verscholen ligt en waar des avonds de maan over een diep-blauwe zee hangt te mijmeren. Men reist mee met mr. van Balen, den be kenden vertellenden tourist en meer dan eens doet hij een wereld opengaan, die men dacht te Kennen, maar waarvan hij toch weer enkele speciale facetten doet flikkeren. „Antilia", een gids door de Caribische wereld, en een gids die tevens een reismak ker wil zijn op de verre tochten door die won dere wereld. Men leest dan over deze volken, die daar leven. Over hun gewoonten, het klimaat, de taal. en de vele bijzonderheden dezer millioe- nenbevolking. Ook over de geschiedenis der volken ver neemt men veel wetenswaardigs en de schrij ver gaat vele eeuwen met ons terug in de oudheid. We bezoeken de Kleine Antillen, Trinidad, Suriname, Curagao, Costa Rica, Haïti en San Domingo, en wel per KNSM en het geheel wordt één interessante caleidoscoop van vreemde volken en vreemde zeden. Vanzelf sprekend büjft dit werk het karakter van een overzicht houden, daar men de zoo uitgebreide stof streng moest selecteeren. Maar hoe het ook zij „Antilia" kan voor U een vriend 'jn, zij het dat ge hem op Uw reis zelf meeneemt of er alleen maar mee in ge dachten de wereld gaat leeren kennen. Het blijft dikwijls precirs hetzelfde. „Natuur en Mens", geïll. maandblad, ge- Wijd aan de natuurwetenschappen en haar tóepassingen. Juli-no. Uitg. Drukk.-Uitg. „De Hofstad", Scheepmakersstr. 13, Den Haag. I Chr. A. C. Nell bespreekt in dit nummer metoren en meteoorsteenen en behandelt in verband hiermede ook andere hemel-fenome- nen als sterrenregens, vallende sterren en boliden. 1 Voorts wordt o.a. geschreven over zoölo gisch onerzoek der Nederlandsche terpen, terwijl A. W. Francken ons iets vertelt van rOoden regen en roode sneeuw. „Meer Baet", maandblad voor den zaken man en voor ieder die belang stelt in reclame. Uitg. N.V. Publiciteit N.Z. Voorburgwal 2f8—280. A'dam. De Inhoud van dit blad, rijk geïllustreerd en voorzien van specimina van het hedendaag- sche reclame-wezen is ook ditmaal weer leer zaam en prettig leesbaar. Men vindt er arti kelen in over affichekunst te Budapest, over de residentieweek, over de lof der lichtzinnig heid (waar men een zeker buitenlandsche periodiek onder de loupe neemt en zijn wijze van annonceeren) en voorts zijn daar tal van rubrieken, die de zakenman of de reclame enthousiast met vreugde zal lezen. Erasmus, begrepen uit den geest der Re naissance door Bart de Ligt, uitg. van Loghum Slaterus' Uitgevers Maatschappij te Arnhem. Ingen. 2.90, geb. 3.90. Met interesse hebben wij deze nieuwe uit gave van Van Lochum Slaterus ter hand geno men en... met interesse hebben wij de 240 pag. tot ons door laten dringen, al zijn daar, hoe zou het ook anders kunnen, gedeelten die min der helder en minder overtuigend tot U spre ken dan andere. Erasmus... wel, men krijgt in dit boek tal van malen een uitstekend idéé van dezen wijsgeer, die met name voor ons nog steeds te ver afstaat, die door ons te veel beschouwd wordt als de wijze, die zijn wijsheid aan deze wereld gaf reeds zóó vele jaren geleden, dat deze thans niet meer tot ons zou kunnen spreken. Niets is minder waar en met name in dit werk van Bart de Ligt, dat Erasmus zet tegen een fond der renaissance en omge keerd, valt dit keer op keer op. Erasmus was een mensch van zijn tijd, maar hij was oneindig veel meer: hij was namelijk ook mensch van onzen tijd. Hij past er precies in. Men zou hem vandaag den dag raad kun nen vragen. De Ligt is goeddeels niet over éénnacht-ijs gegaan maar, en dat blijkt tal van malen, heeft de beschikbare bronnen terdege bestu deerd. Daarbij hangt deze auteur geen onlees baar droog verhaal op van feiten, feiten en nog eens feiten, maar tracht integendeel met smaak de gegevens ter tafel te brengen, waarin hij tal van malen slaagt. En toch... en toch... er zijn bij al dit goede ook weer bezwaren aan zijn populairiseering verbon den. Bezwaren, waarvan we er enkele willen noemen. Bijv. het is opvallend dat de schrij ver hier en daar ondubbelzinnig partij trekt voor lieden die in conliict kwamen met de kerkelijke overheid, (o.a. Bruno) en dat hij eveneens de misstanden in de Katholieke Kerk hier en daar wel wat heel sterk met zijn lit teraire Jupiter-lamp bestraalt... Een blunder sloeg de Ligt, toen hij paus Pius X als tijdgenoot van Erasmus laat optre den (dat moet natuurlijk zijn Paus Leo X!) Maar afgezien van deze en nog wel eenige andere tekortkomingen leest men dit boek achter elkaar uit, ook al zou men zoo denken dat dit alles bijster droog en bijster weten schappelijk zal zijn. Inderdaad, wetenschappe lijk is het, maar deze wetenschap is gedrenkt in dien smakelijken verteltrant, die de Ligt wonderwel ligt. Het zal voor velen van ons leerzaam zijn dit boek te lezen en er hun Erasmiaanscha kennis mee te verrijken. Zij kunnen dan veel leeren van den man, die de verdraagzaamheid met gouden letters op zjjn blazoen geschilderd had. Een merkwaardig mensch, deze Erasmus, merkwaardig in tal van opzichten en voor namelijk, omdat hij, los van het land waar hij geboren werd en los van het protestantisme op de Nederlandsche evangelischen zulk een invloed uitoefende, dat men hun geschiedenis zonder dezen ridder van den geest niet zal kunnen begrijpen. y. K, Natura, orgaan der Nederl. Natuurhistorische Vereen. 15 Aug. 1936, 35e jaargang. No. 8. Baronie- laan 73, Breda. De inhoud van dit nummer is gewijd aan het onderwerp „De planten langs de Schelde" en dat op een wijze, welke men alleszins interessant mag noemen. De lectuur, die prettig leesbaar weergegeven werd, is geïllu streerd met uitstekend fotomateriaal, hetwelk deze stof zoo mogelijk nog aantrekkelijker maakt. Natuurliefhebbers, zoowel amateurs als „professionals", zullen van dit essay iets kun nen leeren. KMLM.MEIWS, 2e jaargang, No. 7. Uitgave N.V. Kon. Ned. Indische Luchtvaartmaatschappij Weltevre den, N. O. I. Vermelden wij van dit nummer een staatje, waaruit blijkt hoe de KNILMI zich ontwikkelt en een lezenswaardig artikel over de stijgsnelheidsmeter, voorzien van duidelijke teekeningen. Met Interesse hebben wjj ook kennis genomen van de bijdrage „W aarom vormt een verkeersmaatschappjj een reserve assurantie eigen risico?" Maatschappij Belangen, tijdschrift van de Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel. Augustus-nummer, Uitgave Nassauplein 5, Haarlem. Van de in dit nummer behandelde onderwer pen noemen wij „Lijnen voor den uitbouw van samenwerking onder bedrijfsgenooten tot ordening van het economisch leven, „EcO aluminiumfabriek in ons land?" en „Dé Najaarsmesse in Leipzig", Een overzicht In de Bossche Veemarkthallen, waar Woensdag vanwege het fexelsch Schapenstamboek voor Noord Brabant de zevende schapenlokdag werd gehouden

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8