t-SSJlzrs SSSLTL s BINNENLAND Werk! GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936 Er broeit wat in Weenen. W De onrust in Palestina. De agitatie onder de Belgische mijnwerkers. De marine pa~aat! De margarine-bereiding door huismoeders. De roomsch-katholieken en de N.S.B. Werkkampen op militaire leest geschoeid? Allerzielen" verboden te Alkmaar. De nieuwe rijksweg Amsterdam- Groningen. Een granaat in de artillerie- werkplaatsen van de Hembrug ontploft. Moorddadig individu voor de rechtbank. Het vijf-markstuk en de Duitsche ex-keizer. Een sluwe oplichter in de val geloopen. Dysenterie te Ambt-Hardenberg Muggen teisteren Urk. Kind in tobbe verdronken. Het bezoek van Horthy. De Hongaarsche regent von Horthy, die den nacht van Donderdag op Vrijdag op het fiongaarsche gezantschap doorbracht, heeft gistermorgen een langdurig onderhoud gehad piet von Schuschnigg en heeft zich in den loop van den middag naar Ti rol begeven, om te jagen. Hij blijft hier een week en zal dan eenige dagen b(j het Acheenmeer, in de buurt van de Duitsche grens verblijven. In verband Jiiermede gingen gisteren allerlei geruchten, Admiraal Horty. dat von Horthy of na zijn verblijf in Oosten rijk nog eenige dagen naar Duitschland zal gaan, of tijdens zijn verblijf in Oosteenrijk, een hooggeplaatst Duitsch staatsman bij zich pal ontvangen. Von Horthy heeft ook het plan, om nog eenige dagen in de bosschen Van Kaernten en Steyermark door te bren gen. Direct na het bekend worden van het plan van von Horthy, om een paar dagen in dee beurt van de Duitsche grens te vertoeven, deden allerlei politieke geruchten de ronde Onzekerheid over het doel van de reis van Horthy. Ook in Boedapest tast men omtrent het werkelijke doel van de reis van Horthy in het duister. Van officieele zijde weigert men eenige toelichting te geven. Men verklaart alleen, dat deze reis tot het gebied der hoogere politiek behoort, en dat men haar dus niet zonder voorafgaande instructies kan eommenteeren. Het Achenmeer in Noord-Tirol, bij welk meer Horthy op gemzen gaat jagen is van Oostenrijk uit niet anders per auto te bereiken dan over Duitsch gebied, en wel over Berchtesgaden, waar Hitier zich op het oogenblik bevindt. Verlaat Prins Starhemberg zjjn post. De Oostenrijksche ministers zijn gisteren allen voor eenige dagen naar de provinciee vertrokken. Maarschalk Balbo is te SaSlz- burg aangekomen en naar het schijnt, zal ook MJ eenigen tijd laten naar Tirol gaan. Dins dag a.s. vindt te Weenen een belangrijke fninisterraad plaats, dit tot opheffing van de visumbepaling tegen Duitschland zal besluiten •n kennis zal nemen van den Duitschen maatregel om de heffing van 1000 mark voor puitsche reizigers naar Oostenrijk, op te hef ten. Direct na deze reorganisatie zal de leider van de Heimwehr, prins Starhemberg Voor langeren tijd met vacantie gaan. In pommige kringen verluidt, dat hij niet meer ©p zijn post zal terugkeeren. De leiding van de Heimwehr zou worden waargenomen door den Raad van leiders, waarin vooral belangrijke personen uit de Heimwehr zitting •ouden hebben, die bij de laatstee politieke Veranderingen, Oostenrijk ter zijde werden gesteld. De belangrijkste figuren in dezen nieuwen Raad zullen volgens de geruchten de consul generaal te Triëst, dr. Steidle worden, een Van de grondleggers van de Heimwehr, die Indertijd na een conflict met Starhemberg •rgens op een minder belangrijke post werd Weggezet. Verder zouden de vroegere kanse lier dr. Fey, en de Oostenrijksche gezant te Boedapest Neustedter Stuermer in den raad Bitting nemen. Beide laatstgenoemden zijn bij de jongste politieke veranderingen in Oosten rijk van veel invloed ontdaan. De kwestie der Habsburgers. De leider van de Oostenrijksche vereeniging Van monarchisten von Wiesern heeft gisteren, daartoe door von Schuschnig gemachtigd, het volgende medegedeeld: „Bjj de overeenkomst met Duitschland van Ji Juli, zijn geen afzonderlijke verdragen ge sloten met de betrekking tot de kwestie der Habsburgers. Oostenrijk blijft zich op het Standpunt stellen, dat de kwestie der Habs burgers een binnenlandsche aangelegenheid Is, die aan de souvereiniteit van den staat Oostenrijk is onderworpen." Er gaan geruchten dat in de komende weken in Oostenrijk belangrijke politieke ge beurtenissen te verwachten zijn. Nieuwe ongeregeldheden. Dezer dagen hebben zich in de verschillende Arabische centra opnieuw ongeregeldheden Voorgedaan. Te Haifa werden drie Arabische mannen en een vrouw nabij de Joodsche nederzetting Mount Carmel aangevallen. Er Werden hierbij eenige schoten gelost, waar door de vrouw gedood werd terwijl een van de mannen werd gewond. De politie deed huis- Boeking in de woningen in de buurt en ar resteerde een jood. Verder wordt uit Jeruzalem gemeld, dat er vermoedelijk vijftien Arabieren zijn gedood in ©en gevecht tusschen een bende gewapende Arabieren en een Britsche patroille in de buurt van Nedera in Centraal Palestina. Dit gevecht heeft een geheeien dag geduurd. De koning van Irak dringt op een oplossing aan. Koning Ghasi I heeft dezer dagen den pre- ïnler van Irak, den minister van buitenland- «che zaken en den Engelschen gezant ont- angen ln een speciale audiëntie, waarin hij ,rj ^en En&elschen gezant op aandrong. bepleiten. De koning van Irak wees er op, dat een dergelijke, versnelde oplossing nood zakelijk is ln het belang van de instandhou ding der goede betrekkingen tusschen de Arabieren van Irak en Engeland. Een docent van de Hebreeuwsche Universiteit gedood. Een Engelsche jood, Lewis Billing, docent in de Arabische letterkunde aan de Hebreeuw sche universiteit, is, toen op een joodsche bui tenwijk nabij het regeeringsplein te Jeruzalem, werd gevuurd, gedood. De dader is blijkbaar tegen het huis opgeklommen, om door de luiken in de slaapkamer, waar Billing zat te lezen, te schieten. Gisterenmorgen werd daar zijn lijk gevonden. Terwijl een duizend 'arbeiders van de 'kolen mijnen te Pontaine 1'Eveque nabij Charleroi het werk hebben hervat, heeft de stakingsbeweging Donderdag in het bekken van Luik verdere uitbreiding genomen. Zij omvat thans 26 mijnen. De arbeiders eischen een ruimere toe passing van de wet op de betaalde vacanties. Ook het vraagstuk van de loonen blijkt nog niet geheel opgelost te zijn. In het bekken van Char leroi hebben communistische agitators Donder dag pogingen gedaan om ook aldaar de arbei ders van de mijnen tot staking te bewegen. Deze pogingen blijken echter geen succes te hebben gehad. De socialistische mijnwerkers- centrale is tegen Zondag a.s. in buitengewone congres bijeengeroepen te Brussel. De katholie ke mijnwerkers zullen denzelfden dag te Leu ven vergaderen. RAS GUGSA IN' ITALIË. Met de Victoria is uit Massawa te Napels ras Gugsa aangekomen, de dedzjas, die de eer ste is geweest om zijn negus te verraden en naar den vijand over te loopen. Sedert het begin van de moeilijk heden zijn twee Nederlandsche oor logsbodems in reserve gehouden. In het begin van de onlusten in Spanje af zijn twee Nederlandsche oorlogsbodems, te weten Hr. Ms. „Gelderland" en de politiekrui- ser „Nautilus" in reserve gehouden, teneinde, indien de ontwikkeling der gebeurtenissen in Spanje zulks geraden zou doen schijnen, op het eerste sein daarheen gedirigeerd te kun nen worden. In negen maanden tjjds is de ver koop van fabrieksmargarine met ruim een vijfde deel verminderd. Naar het Alg. Handelsblad verneemt, heeft de Zuivelcentrale aan minister Deckers een rapport uitgebracht, waarin o.m. wordt be handeld de invloed der door de huisvrouwen bedreven clandestiene margarine-bereiding op den verkoop van fabrieksmargarine (met 10% boter er in). Uit dit rapport blijkt, dat sedert het derde kwartaal van het vorige jaar, toen de huis moeders met haar verboden handeling zijn begonnen, de consumptie van fabrieksmar garine is gaan dalen; in het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg deze daling reeds ruim twintig procent. De gemiddelde consumptie van fabrieks margarine per week in de achtereenvolgende kalenderkwartalen, bedroeg: 3de kwartaal 1935 per week 1003 ton. 4de 1935 939 lste 1936 916 2de 1936 788 Het rapport spreekt van een zéér belang rijke vermindering en verklaart, dat de voor naamste oorzaak is de z.g. „huisbereiding". Het door de regeering aan de margarine fabrikanten toegestane productie-quantum be draagt 1050 ton per week, zoodat de consump tie thans precies vijfentwintig procent daar onder blijft. De schade voor het Landbouwcrisisfonds ten gevolge der verschuiving van de fabrieks- naar de zelf gemaakte margarine is zeer groot, want het verschil in accijns-opbrengst tusschen gemengde fabrieksmargarine en de grondstoffen van het clandestiene product be droeg in het tweede kwartaal 39 centen per kilo. Het Landbouwcrisisfonds heeft der halve in het tweede kwartaal, vergele ken bij een normale consumptie van 1000 ton, ruim 85.000 per week aan inkom sten gederfd, overeenkomende met een bedrag van ruim vier millioen gulden per jaar. Het voordeel der huisvrouwen, die mar garine maakten van 60 centen per kilo, in plaats van deze voor 1.10 te koopen, heeft bedragen ruim 100.000 per week, overeenkomende met vijf millioen gulden per Jaar. De binnenlandsche boter-afzet is omdat de huisvrouwen óók het menggebod ontdui ken verminderd met 21% ton per week, overeenkomende met ruim een millioen kilo per jaar. Tenslotte blijkt uit het rapport, dat ondanks alle maatregelen de melkproductie nog steeds 8tijgt; in het tweede kwartaal was zij weer 2 hooger dan in de zelfde periode van 1935! Uit het verslag blijkt tenslotte, dat de boter- productie in het 2de kwartaal bijna 1 lager was dan in dezelfde peridoe van 1935 en de kaasproductie 4 gróóter, hetwelk elkander, gerekend naar melkvet, precies dekte, zoodat de grootere melkproductie tot uiting moet zijn gekomen in de stijging der fabricage van melkpoeder en gecondenseerde melk, „het- geen ook inderdaad het geval is geweest" aldus het rapport, dat echter voor deze laatste producten geen cijfers geeft. DAGBLAD VAN DE N.S.B. In Volk en Vaderland deelt de leider van de N.S.B. mede dat hij een dagblad (avondeditie) zal stichten, dat met November zal verschij nen onder hoofdredactie van mr. M. M. Rost van Tonningen. Daarnaast zal het weekblad V°»k en Vaderland blijven bestaan. Antwoord op de vraag, wie „in be langrijke mate steun verleenen". Het officieele kerkelijke weekblad van het bisdom van Breda, Sancta Maria, waarin mgr. Hopmans vaak de leiding gevende artikelen schrijft, bevat thans een nadere verklaring van den episcopaten brief inzake de houding van de roomsch-katholieken tegenover de N.S.B. Het blad schrijft, dat uit de in dien brief ge geven uitspraak volgt: a. een gewetensplicht om met de veroordee ling van de N.S.B. in te stemmen; b. een plicht om zich te onthouden van alles wat krachtens de bisschoppelijke verklaring als ongeoorloofd moet worden beschouwd. Over de vraag ,wat geoorloofd is, zegt hét blad: Uit het feit, dat de bisschoppen ver klaren, dat zij, die aan deze partjj in belangrijke mate steun verleenen, niet tot-de H.H.. Sacra menten kunnen worden toegelaten volgt nood zakelijk; a. dat „in belangrijke mate steun verleu nen" als doodzonde, ongeoorloofd is; b. dat iedere steun aan de N.S.B. verleertt het lidmaatschap dus, het stemmen op de N.S.B. en verder welke andere steun ook op zichzelf ongeoorloofd en zondig is; c. dat bijgevolg „het steunen" der N.S.É. een in haar soort, zware zonde is. Wie verleenen nu in belangrijke mate steun? Zooals de zaken op het oogenblik staan, ver volgt het blad, nog niet noodzakelijk iedereen, die lid is van de N.S.B. Voor thans zou men twee groepen kunnen onderscheiden, aan wie de H.H. Sacramenten moeten worden gewei gerd. En dan noemt het blad eerst hen, die een ambt uitoefenen in de N.S.B. of als haar ver tegenwoordiger optreden, leden van Kamers, Staten en raad, propagandisten, redacteurs, schrijvers, correspondenten, uitgevers, druk kers, colporteurs enz. En tenslotte ook hen, die „zonder een dergelijk ambt te bekleeden, be langrijken financieelen of moreelen steun geven, b.v. door zich candidaat te laten stellen, gelegenheid te geven tot het houden van bijf- eenkomsten enz." Vragen van Koos Vorrinli. I Het Eerste Kamerlid de heer Vorrink heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aah den minister van Staat, minister van Defen sie ad interim: i 1. Heeft de minister van Defensie kennis genomen van de publicaties dat kampen voojr jeugdige werkloozen, op militaire leest ge schoeid, onder leiding van de Amsterdamsche Burgerwacht zullen worden gehouden? 2. Is de minister bereid mede te deeleri, van wie de plannen zijn uitgegaan tot restau ratie van forten, ten einde die weer voor mi litaire doeleinden geschikt te maken? 3. Moet uit het genoemde dagbladbericht worden afgeleid, dat deze voorstellen niet af komstig zijn van den dienst der genie of eenig ander orgaan der defensie? 4. Indien het laatste het geval mocht zijn, is dan de minister niet van oordeel, dat dit een ongebruikelijke, ja, zelfs een ongewenschj- te methode moet worden geacht om de. bei- langen der Nederlandsche defensie tebeïiar- tigen 5. Krijgt het feit, dat jeugdige werkloon zen aanzienlijk langer dan in normale werk kampen in deze burgerwachtkampen zullen verblijven, terwijl bovendien deze kampen op militaire leest zullen worden geschoeid, niet de beteekenis van een nieuwen vorm van militaire oefening en organisatie? 6. Indien de minister deze vraag bevesti gend beantwoord, acht hij het dan juist, dat een dergelijke methode incidenteel in werk kampen voor jeugdige werkloozen wordt ge voerd en ware het niet gewenscht, een voor afgaand onderzoek naar de waarde of on waarde van een dusdanige werkmethode doof bevoegde een dusdanige werkmethode door bet- voegde deskundigen te doen instellen en even- tueele plannen tot invoering dier methode vooraf aan het oordeel der Staten-Generaal te onderwerpen? :z 1 Voorts stelde deer Vorrink aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen: 1. Heeft de minister van Sociale Zaken kennis genomen van publicaties waarin mede- deelingen worden gedaan omtrent de orga nisatie van kampen voor jeugdige werkloozen door de Amsterdamsche Burgerwacht? 2. Zijn dat kampen, zooals ook georgani seerd worden door verschillende andere orga nisaties, onder toezicht en medewerking van de Rijkscommissie voor advies tot bestrijding van jeugdwerkloosheid en worden deze kam pen dus op denzelfden voet gefinancierd? 3. Zoo ja, is dan over den opzet, de inrich ting en organisatie dezer kampen, de door den minister van Sociale Zaken ingestelde, in vraag 2 bedoelde, Rijkscommissie gehoord, en zoo ja, is de minister bereid mede te deelen, hoe het advies luidt en inzonderheid, of naar het oordeel der commissie de werkobjecten voldoen aan de eischen, die aan werkobjecten voor werkkampen door de Rijkscommissie in het algemeen worden gesteld? 4. Meent de minister niet met ondergetèe- kende, dat de opzet van bedoelde kampen door de Amsterdamsche Burgerwacht in strijd is met de tot nu toe gevolgde principes, waarbij werd uitgegaan van de stelling, dat de door de jeugd uitgevoerde werkobjecten moesten zijn dienstbaar aan de belangen der jeugdvorming of in het algemeen aan bij zondere cultureele doeleinden dienstbaar moesten zijn, terwijl de werkkampen zelf moe? ten zijn georganiseerd naar het beginsel der z.g. vrije jeugdvorming? HET CENTRAAL VERKOOPKANTOOR VAN MOSSELEN. Vragen van het Tweede Kamerlid Drop. De heer Drop, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft aan den minister van landbouw en visscherjj de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het waar dat onder leiding of met medewerking van het Centraal verkoopkan toor van mosselen te Bergen op Zoom com binaties zijn gevormd voor den handel in mos selen in Frankrijk en België en dat in deze combinatie slechts enkele, in hoofdzaak bui- tenlandsche ondernemingen zijn opgenomen? 2. Indien vraag 1 geheel of ten deele be vestigend moet worden beantwoord, wil de minister dan uitvoerig mededeelen: a. welk direct of indirect aandeel het Cen traal verkoopkantoor in de tot standkoming van de combinaties heeft gehad, alsmede of hierby financieele en andere belangen van dit kantoor, de directie of de bestuursleden daar van, betrokken zijn; b. of het waar is, dat de tot stand koming van voormelde combinaties heeft geleid of dreigt te leiden tot trustvorming met bevoor rechting van den groothandel, alsook tot mo nopolistische prijsbepaling; c. of naar zjjn meening door het beleid van het Centraal verkoopkantoor ook de be langen van de mosselkweekers in het alge meen en de belangen van de kleine mossel kweekers en handelaren voldoende zijn ge waarborgd, en zoo ja, waarop 's ministers eordeel in deze dan steunt? „Koopt tandpasta uit eigen land» Dat geeft meer werk in Nederland „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta Opzienbarende beslissing. In de gistermiddag gehouden vergadering van B. en W. van Alkmaar heeft de loco-bur- '"gemeester, wethouder Klaver (r.k.)., kennis 'gegeven van zijn voornemen, om op grond van art. 221 van de Gemeentewet de opvoering van Herman Heijermans' „Allerzielen" te ver- .Jjiedep. i Dit stuk zou Woensdag a.s. ter gelegenheid «van de Alkmaarsche kermis, die Zaterdag aan vangt, door het De BoerVan Rijk-Ensemble worden opgevoerd. Deze beslissing werd ge nomen ondanks het feit, dat er door den sociaal-democratischen wethouder Bonsema op gewezen was, dat tijdens het bewind van de Vorige burgemeesters Ripping en mr. Wende- laar dit stuk in Alkmaar werd opgevoerd zon- :der dat de openbare orde werd verstoord. Ook is de loco-burgemeester niet met den inhoud van het stuk bekend. Deze beslissing heeft te Alkmaar opzien gebaard, omdat men zich op het standpunt stelt, dat de loco-burgemeester bij het nemen van zijn beslissing zich uitsluitend de vraag had behooren te stellen, hoe de tegenwoordige burgemeester, die met vacantie is, zou hebben beslist. Voor het betreffende tooneelgezelschap beteekent deze beslissing een groote teleur stelling. DE VERDERE SPOORWEG- ELECTRIFICATIE. De bouw van onder- en schakel stations wordt 15 September aan besteed en zal ongeveer een jaar duren. h:„ Zooals mén weet, is reeds een aanvang ge maakt met het plaatsen van de palen van den bovenbouw voor de verdere spoorweg-electri- ficatie. Thans zal binnenkort worden over gegaan tot het maken van veertien onder stations, die moeten dienen om den draai stroom, die de stroomleveranciers aanvoeren, te transformeeren in gelijkstroom. Ontworpen zijn vijf types, verschillend naar behoefte, die bovengronds zullen worden ge plaatst. Bovendien zullen een-en-twintig scha kelstations worden gebouwd, kleine gebouw tjes, dienende voor het parallel schakelen van de bovenleiding en schakels vormende tus schen de onderstations. De onderstations komen te Amsterdam, Nieuwersluis, Utrecht (Noord), Geldermalsen, Orthen, Boxtel, Woen- sel, Den Haag, Moordrecht, Woerden, Utrecht (Zuid), Maarsbergen, Ede en Arnhem. De schakelstations komen te Weesper Karspel, Abcoude, Baanbrugge, Maarssen, Bunnik, Driebergen, Amerorigen, Ede, Rhenen, Vleu- l ten, Papekop, Gouda, Nieuwerkerk, Rotter dam, Zevenhuizen, Zoetermeer, Houten, jfCulemborg, Zaltbommel, Hedel, Vught en nBest. Er is voor alle gebouwen een tijdstip bepaald, binnen hetwelk ze gereed moeten zjjn. De grootste termijn is 13 maanden, zoo dat het geheele werk ruim een jaar zal duren. De kosten van het werk, dat voor Rijksreke ning wordt uitgevoerd, worden geraamd op f 458.000.—. De aanbesteding zal plaats hebben bij de 'Ned. Spoorwegen te Utrecht op 15 Sept. a.s. pr?: DE INVOER VAN VISCH IN BELGIE. Strijd met het reglement ter uit voering van art. 9 van het tractaat van 1839? De heer Lockefeer, lid van de Tweede Kamer, heeft de volgende vragen gesteld aan de ministers van buitenlandsche zaken en van landbouw en visscherij: Is het juist, dat voortbrengselen van de vis scherij, o.a. garnalen, gevangen op de Wester- Schelde, bjj aanvoer in België, n.1. aan het Belgisch grenskantoor te Kieldrecht, worden geweerd of slechts in beperkte mate worden toegelaten en dan nog worden belast met een invoerrecht van 2J^ pet. van de waarde? Indien zulks inderdaad het geval is, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat deze han delwijze in strijd is met de letter en den geest van het Reglement ter uitvoering van artikel 9 van het tractaat tusschen Nederland en België, van 19 April 1839, betreffende de uit oefening van het recht der visscherjj en van den vischhandel, met name van artikel 16 van dat reglement, waarin is bepaald, dat voort brengselen der visscherij, welke door de inge zetenen der beide landen wordt uitgeoefend, zonder onderscheid, alle voorrechten der nationale visscherij zullen genieten in havens en plaatsen, gelegen binnen de grenzen, ge noemd in artikel 1 van hetzelfde reglement? Is het juist, dat de genoemde handelwijze door de Belgische grensautoriteit te Kiel drecht wordt verklaard met een beroep op de op niet bewezen beschuldigingen gegronde overtuiging dier autoriteit, dat de ingevoerde garnalen op de Noordzee zijn gevangen? Indien de voorgaande vragen geheel of ten deele bevestigd moeten worden beantwoord, zijn de ministers dan bereid, met de Belgische regeering in overleg te treden, opdat spoedig maatregelen worden genomen, welke een einde maken aan de in die vragen bedoelde prac- tjjk? De A.N.W.B. meldt: Binnenkort zal voorloopig in gebruik wor den gesteld het gedeelte van den nieuwen rijksweg no. 7, AmsterdamWie ringen van Buiksloot tot Slochter. De ontworpen breedte van de aardebaan be draagt 27 m, waarbjj rekening is gehouden met een toekomstig dwarsprofiel met twee gescheiden rijbanen. Voorloopig is één rijbaan aangelegd, be stemd voor beide richtingen, bestraat met vlamovicklinkers. Na een gebruik van ongeveer drie maan den zal de rjjbaan zoo noodig worden her straat en daarna officieel voor het verkeer worden opengesteld. Door de openstelling van dezen weg zal de merend en Hoorn door het verkeer kunnen bochtige en smalle weg van Amsterdam over den Buikslotermeerweg in de richting Pur- worden vermeden. DE MINISTERS DECKERS EN GELISSEN NAAR FINLAND VERTROKKEN. De ministers Deckers en Gelissen zjjn via Hamburg naar Kiel vertrokken, om vandaar per boot de reis naar Helsingsfors voort te zetten. Binnenland Twee dooden, twee ernstig gewon den en vjjf lichtgewonden. In de zg. trotylwerkplaats van de artillerie inrichtingen aan de Hembrug te Zaandam is gistermorgen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de werkman D. H. gehuwd en wonen de te Zaandam op slag gedood is. Zeer ernstig gewond werd de ploegbaas K. O. (ongehuwd) wonend te Oostzaan en die later over leed, niet levensgevaarlijk, maar toch vrij ernstig gekwetst aan beide beenen is de werkman J. C. M. wonende te Am sterdam. De werkman G. de V. uit Zaan dam had gecompliceerde kaakverwondingen, de werkman P. J. M. vleeschwonden aan de rechterzij en een gescheurd oor. Êenige ande ren van de 17 werklieden, die in het lokaal bezig waren, toen het noodlottig ongeluk, een ontploffing geschiedde, zijn er met schrammen afgekomen. De werkman D. H. die om het leven ge komen is, was bezig met het persen van ont plofbare stof in een projectiel. Voor deze bewerking worden de projectielen in een pers geplaatst, die staat in een uit drie gedeelten bestaand scherm van gepantserd staal, alleen de muurzijde van het scherm is open, en degeen die de pers bedient, staat dus betrek kelijk beschermd. Op het te vullen projectiel wordt een stempel geplaatst en daarna wordt de ontplofbare stof door het overhalen van een kruk erin geperst. Op het oogenblik dat D. H. dezen handgreep verrichtte, heeft een explosie plaats gehad, die geen buitengewoon zwaren knal veroorzaakte, maar in den gemetselden muur achter het scherm een diep gat sloeg en het lokaal met benauwende dampen vulde. Door den door de ontlading ontstanen lucht druk zijn sommige arbeiders over de tafels, waaraan zij aan het werk waren, geworpen. Naar alle kanten zijn de stukken, muur, frag menten van de pers en van het projectiel door het lokaal gevlogen. Het eerste oogenblik vluchtte ieder, die hier toe in staat was, onmiddellijk daarna snelde men de getroffenen te hulp en vond men (Jen werkman reeds dood liggen, met zeer zware wonden in het onderlijf. De ploegbaas O. lag bewusteloos; evenals ide andere gewonden heeft men hem onmiddellijk buiten het lokaal gebracht. De eigen orga nisatie voor eerste hulp bij ongelukken aah dë artillerie-inrichtingen deed, wat zij' te dóen vond, in afwachting van de onmiddellijk uit Zaandam ontboden genèesheeren, die zeer spoedig ter plaatse waren. Met de twee zie- kenautos' van het bedrijf zijn eerst de drie zwaargewonden naar het ziekenhuis te Zaan dam gebracht, vervolgens het stoffelijk over schot van den werkman D. H. Ombtrent de oorzaak van het ongeluk kon de directie nog niets mededeelen. Onmiddel lijk zijn monsters getrokken uit de stoffen, waaruit de lading van het ontplofte projectiel samengesteld is en een chemisch onderzoek zal moeten uitmaken, of hierin de oorzaak schuilt. In het algemeen betrachten de werk lieden bij hun gevaarlijken arbeid de grootst mogelijke voorzichtigheid, en men kan niet zeggen, dat zij door het steeds meer vertrouwd raken met het gevaar hierin verslappen. Vier en een half jaar gevangenis straf geëischt. Zondag 7 Juni is de De la Reystraat in IJmuiden in opschudding gebracht doordat de 40-jarigen machinist D. de R. een revolver schot loste op zijn schoonzuster, met wie hij enkele oogenblikken tevoren op straat een woordenwisseling had gehad. De vrouw kreeg slechts een onbeteekenende wond aan den rechterslaap. Toen zij hevig ontdaan naar haar nabij gelegen woning in de Krugerstraat vluchtte, ging de dader haar achterna. Een poging om de woning binnen te drngen werd hem echter belet door zijn buurman, van H., die de deur dicht hield. Van R. richtte daarop het wapen door een ruitje in de deur op van H. en trok af. Nu ketste het wapen echter <n daaraan heeft van H. het leven te danken. Hij wist daarna den dader te overmeesteren en aan de inmiddels gewaarschuwde politie over te leveren. Donderdagmiddag heeft de R. terecht ge staan. Hem was poging tot doodslag ten laste gelegd, tweemaal gepleegd. De schoonzuster van verdachte verklaarde dat zij en haar man verdachte sedert Maart niet meer gesproken hadden. (In die maand was verdachte's tweede vrouw, een zuster van den heer van R., onder tragische om standigheden overleden. Zjj en een jeugdig zoontje zijn toen n.1. in het Noordzeekanaal verdronken). Op den bewusten middag werd getuige door een buurvrouw van verdachte gewaarschuwd, dat de 18-jarige mej. C. S., een dochter uit verdachte's eerste huweljjk, met hem voor zjjn huis in de Krugerstraat stond te praten. Het meisje huilde. Daar de familie liever niet zag, dat mej. S. zich met haar stiefvader be moeide, ging getuige naar het meisje toe en zei, dat zij weg moest gaan. Het meisje zei haar toen, dat verdachte haar enkele brieven had willen geven, welke haar eerste vader aan haar moeder geschreven had. Getuige zei, dat De R. deze brieven, omdat zij het ongewenscht vond, dat het meisje met de R. naar binnen ging. Verdachte was kwaad geworden en had toen plotseling geschoten. Verdachte verklaarde, dat het heelemaal ztin bedoeling niet is geweest zjjn schoonzus ter dood te schieten. Hg liet haar altijd linkg liggen. De revolver had hg reeds vier jaar geleden gekocht. Na het schot op straat was hg weer zjjn woning binnengegaan en had hjj zijn hond doodgeschoten. President: Waarom deed je dat? Verdachte: Ik voelde, dat ik wel gauw weg. gehaald zou worden en ik wilde het dier niet laten zwerven. Uitspraak 1 September. Een niet-onaardig voorval heeft zich hier afgespeeld, en in de ontwikkeling daarvan zijn een bus-chauffeur en... de ex-keizer van Duitschland hoofdfiguren ^geweest. v De chauffeur, die dienst doet op de lijnen van de stadautobusdienst, had dezer dagen, laten wij zeggen, bjj vergissing, eérf Rifveren vijf-mark-stuk, dat eenmaal tot dq„gangbare munten uit het vroegere keizerrjjk had,ge hoord, ontvangen, in plaats van een goeden Hollandschen rijksdaalder. .De arme jongen zat er danig mee in, want inwisselbaar was het geldstuk niet meer, zijn werkgever kon het niet accepteeren, het, per ongeluk, weer uitgeven zou beteekenen dat een ander in de zelfde mate gedupeerd werd, als hjj het een maal was geworden, en met dat al miste hij ongeveer een dag aan loon. Zijn stemming was dan ook niet bepaald optimistisch. Toen kwam een van zijn ge regelde passagiers op het denkbeeld, dat hij het geldstuk, vanwege de beeltenis erop, den ex-keizer van Duitschland moest aanbieden, als bescheiden huldebetuiging aan de figuur van den vroegeren monarch en eerbied voor zjjn persoon. Zooals gezegd was geschiedde en ziet... vandaag vertelde een gelukkige chauf feur aan alle pasagiers, die het maar hooren wilden, dat hij een brief van Z. M, den ex- keizer van Duitschland had ontvangen, met dankbetuiging voor de bewezen hulde, en een echten Hollandschen rijksdaalder erin. Doel en middel waren hier wel tot een zeer gelukkige combinatie vereenigd geworden, en wellicht heeft de Heer van Doorn evenveel plezier aan het geval beleefd als de passa giers in een Zwolsche stadsbus... Een dezer dagen kwam in een pension te Oegstgeest een persoon, een zekere M. van C., die later bleek genaamd te zjjn M. de W., zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hij vroeg door middel van advertenties vertegenwoordi gers (sters) voor een groote firma te Gent (België), handelende in chemische technische specialiteiten, waarmee een goed salaris en provisie kon worden verdiend. Het pension liep weldra vol met sollicitanten, terwijl de post handen met brieven aan het bewuste adres had te bezorgen. De sollicitanten werden een voor een binnen gelaten en moesten allen een bedrag van 25 storten als tegemoetkoming voor een spoorwegabonnement. Dit bedrag had zooals te begrijpen valt, niemand bjj zich en de afspraak was, dat zij den volgenden dag dit bedrag zouden brengen. In tusschen had de politie daarvan lucht ge kregen. Zjj arresteerde M. van C. voor nader onderzoek. Na Zjjn goeden naam te hebben opgegeven, bekende hij dat hij zelf bovenge noemde firma was, zonder vaste woon- of verblijfplaats door de wereld trok en de solli citanten de 25 liet betalen, omdaarna zon der achterlating van adres te vertrekken. Ook den pensionhouder zou hij vergeten te betalen. Toen hjj in arrest was kwamen inder daad verscheidene sollicitanten aan het adres met de 25 om deze te storten. Zjj waren de poiitie dankbaar dat deze hen was voor ge- weeest. M. d. W. is naar he huis van be waring in Den Haag gebracht. Stad- en Ambt-Hardenberg met hun lan- deljjke omgeving worden zeer bezocht door een zware dysenterie-epidemie. Het aantal ge vallen waarin de menschen plotseling door een darmziekte overvallen worden, is legio. Wel is het aantal ernstige gevallen beperkt, doch vele patiënten zijn er toch vrij ernstig aan toe. In Rheezerveen is het voorgekomen, dat een kind des avonds gezond naar bed ging, terwijl het 's morgens bjj het ontwaken doo- delijk ziek lag, en twee andere kinderen in het zelfde gezin in zoo'n ernstigen toestand verkeerden, dat dr. Boom opname in het zie kenhuis noodzakeljjk achtte. Het eerstbedoelde kind is nog denzelfden morgen overleden, hetgeen tot nu toe geluk kig het eenige geval met doodeljjken afloop is; de beide andere kinderen worden nog in een ziekenhuis verpleegd. De andere zieken worden allen thuis verpleegd; werden zij op genomen dan zou er geen ziekenhuisruimte genoeg zjjn. Bij circulaire door den burgemeester huis aan huis verspreid is den bewoners aangera den, maatregelen te nemen tot desinfectie der mestvaalten, door er een dunne laag kalk overheen te verspreiden, zoodat de vliegen, die zich uit larvenjj in die hoopen ontwikke len, er niet uit kunnen komen. Ook op andere methoden van vliegenbestrijding is de bevol king attent gemaakt, alsmede op het zoo vliegenvrjj mogeljjk bewaren van voedsel on der stolpen enz. De muggenplaag, die in het begin van den zomer de kusten van Noord-Holland heeft ge teisterd, is,- naar uit de vermelde berichten is gebleken, opnieuw begonnen. Thans heeft ook het kleine plekje van de provincie Noord- Holland, dat gelegen is in de voormalige Zui derzee van deze plaag te ljjden. De plaag heeft hier dezelfde afmetingen aangenomen als indertjjd op den Afsluitdijk en bjj Medem- blik. De bewoners kunnen hun huizen haast niet meer verlaten en ook achter ramen en deuren is men voor het vliegend gedierte niet veilig. Het is duidelijk, dat de Urker visscherjj, die door de droogmaking van de Zuiderzee reeds wordt belemmerd, van deze muggeninvasie grooten hinder ondervindt. Het werk in de haven wordt er vrjjwel onmogeljjk doorge maakt. Te Roermond is gistermiddag het 2-jarige dochtertje van den heer G. v. d. Eertwegh aan de Kapellerlaan in een in de keuken staande tobbe met water geraakt en verdronken. Het ongeluk geschiedde terwijl de moeder zicht even verwjjderde naar de voordeur, waar ge beld werd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10