Modepraatje PAG. 4 Wenken voor de keuken. Practische wenken. ZATERDAG 22 Wanneer de zomer meer en meer voorbij gaat... AUGUSTUS 1936 De verzorging der kamerlinde. Honing een kostelijk product. T JUTTERT.fr Hoe werkt ons lichaam? De vernuftigste machine ter wereld. Vliegenvuil op metaal verwijdert men met een papje van sigarenasch en petroleum, daarna wrijft men de gereinigde plaatsen met een zachten doek na Om vleesch gedurende de zomermaanden te bewaren zonder dat het bederft, kan men een breeden steenen pot gebruiken, waar van de bodem bedekt is met een laag fijne houtskool, waarop een linnen doek gelegd wordt, b.v. een ouden hand- of keukendoek, welke men dik bestrooit met zout. Hierop legt men het vleesch, slaat de doek er over heen en strooit hierop weer een laag houts kool. Afgedekt met een bord of deksel om wikkelt men de pot met een in zout water gedrenkte doek en zet hem op een koude plaats. Groene erwten kan men rauw bewaren, door ze met zout te vermengen en hierin eenige dagen te laten staan. Men vult nu goed schoongemaakte flesschen met de erw ten en de ontstane pekel, kurkt en lakt ze en bewaart de flesschen in zand liggende in den kelder. Het verwerken van vruchten mag nim mer als een luxe beschouwd worden, omdat ze zooveel waardevolle bestanddeelen be tastten. Men kan zoowel versche als ge boogde vruchten verwerken, zelfs afgeval len appels. Men kookt het fruit zeer dik in 100 tot 150 pet. suikeren legt het daarna twee vingers dik op ingevet perkament papier en laat het in een zeer lauwe oven dragen. Is de bovenkant droog, dan keert men de laag om, die aan beide zijden zóó droog moet zijn, dat hij niet kleverig meer is. Vervolgens snijdt men de pastei in blok jes of reepen, die in perkament-papier op een droge plaats bewaard worden. Deze pastei is bijzonder voedzaam en kan uit stekend meegenomen worden op pic-nicks. Kleine stukjes spons worden bewaard in een mul zakje, dat men dichtnaait en ge bruikt om allerlei huiswerkjes te verrich ten, waarvoor men anders een gewone spons gebruikt. Sponzen kan men reinigen met een sterke zoutwateroplossing waaraan men ammo niak toevoegt, daarna herhaaldelijk uit- wasschen en in de lucht drogen. UIT HET RIJK DER MODE. Ook aan onze mannen moeten wij ten opzichte van de mode onze aandacht beste den. Wij vrouwen hebben nu eenmaal den naam grillig te zijn en ons steeds naar de mode te willen aanpassen, doch dit is slechts schijnbaar. Het groote verschil is te vinden in het feit, dat onze modedetails wellicht iets meer spreken en er tevens meer over gesproken wordt! De man heeft zeer zeker ook zijn modegrillen, die zich uiten in nieuwe dessins van overhemden, dassen, tn weefsels van costumes en jassen en last not least in den snit zijner klee- dingstukken. Zeer in trek zijn thans de linnen zomer- vesten die over het overhemd (zonder col- hert) gedragen worden op warme dagen. Nieuw zijn de gestreepte overhemden met ritssluiting, die men naar verkiezing open en dicht kan dragen. Linnen schoenen, soms gecombineerd met leer zijn evenals peau de suède modern, terwijl de schoenen met gevlochten voor stukken bjjzonder aangenaam zijn op warme zomerdagen. In plaats van leeren riemen, die de pantalon ophouden, wordt in de laatste veelal een elastiek aan de j^gSUve ingebracht, terwijl ten overvloede nog een gevlochte riem gedragen kan wor den; noodig is het echter niet. GEORGETTE OF GEBLOEMD ZIJDEN JAPON. Succespatroon VKK 1944. Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm- en verzendkosten. Behalve bovengenoemde weefsels kan men nog allerlei andere dunne zomerstof fen gebruiken voor deze gekleede japon. Strookjes, volants, plissé's maken vrijwel de eenige garneering uit van bedrukte stoffen. Ons model sluit met een spilt aan de rugzijde en beide strookjes aan den hals, die een weinig ovaal is, wrden ingehaald; de ruimte moet gelijk verdeeld worden. De onderste strook valt in het midden iets langer, hetgeen een afkleedende lijn geeft. strook afgewerkt, terwijl de tweebaansrok midden voor een klokend ingezet stuk heeft. Als afwerking laat men de strook jes jouren. Patronen verkrijgbaar in de maten 40 42—44 en 46. GEKLEEDE MIDDAGJAPON. Succespatroon VKK 1941. Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Imprimé crêpe de chine of kunstzijde, ook bedrukt satijn zijn voor dit gekleede model uiterst geschikt. De raglan mouwen, die wijd uitloopen, vormen tegelijkertijd een soort pas met zeer bescheiden puntvorm. Een vlot vlindertje van dubbele stof gemaakt dient als garneering, alhoewel een bijpassende bloem ook heel gekleed staat en tevens zeer modem is. Aan de onderzijde van het bovenstuk is een gladde driehoek opgestikt, terwijl de ruimte over de zijkanten gelijk verdeeld wordt. Twee baansrok met gladde achterbaan, waarin figuurnaadjes worden aangebracht en voor baan met binnenwaartsche plooi, die tot even voorbij kniehoogte is opgestikt. Pa tronen in de maten 40424446. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practische Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. N J I STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Naarmate September meer nadert zijn er verschillende veel gedragen zomerkleeren, waaraan men kan zien, dat ze wel een extra beurtje verdiend hebben. Lichte stroohoeden bijvoorbeeld krijgen smoezelige randen of verkleuren. Men begint met ze goed af te borstelen met een zachte borstel en daarna afwrijven met een mengsel van twee deelen water en een deel oxaal zuur, afspoelen en op een hoedenstandaard laten drogen, nadat men de bol eerst opgevuld heeft met zacht vloei. Na deze behandeling is de hoed als nieuw. Lichte complets, mantels of japon nen wrijft men af met een doekje met aard appelmeel en zijn er hier of daar vlekken dan bedekt men deze met een dik laagje, dat er 24 uren op blijft liggen, daarna bui ten uitgeschud en afgeborsteld wordt. Mousseline stoffen wrijft men op vuile plekken af met een lapje, gedrenkt in ben zine, een werkje, dat bjj voorkeur in de open lucht gedaan moet worden; daarna geeft men de klaedingetukken een koud sopje, spoelt ze met lauw water na. Bij het wasschen kan men het best om de vuile plekken een draad rijgen, wrijft echter met, doch knijpt en drukt fijne weefsels uit. Na genoeg droog laten worden op een han ger, en vochtig op den verkeerden kant strijken. Het krijgen van grasvlekken in kleeding- stukken is vaak onvermijdelijk, wanneer men zich buiten zijnde hier of daar neer vlijt. Ze zijn echter heel moeilijk te verwijde ren en de behandeling eischt bij sommige weefsels eenige omzichtigheid. Vlekken op wollen en zijden weefsels worden met een, watje, in spiritus gedrenkt, gebet, echter niet in de nabijheid van thee- of andere lich ten, aangezien deze vloeistof licht ontvlam baar is. Katoenen weefsels worden, evenals die van linnen, met een weinig vet inge wreven op de bewuste plekken en daarna in zeepsop uïtgewasschen. Men kan echter ook probeeren, de vlekken te verwijderen met waterstofsuperoxyde. Witte kleeren, die door veelvuldig dragen de heldere kleur verloren hebben, kunnen met roode of blauwe inkt in het spoelwater rose of lichtblauw geverfd'worden, terwijl men bij de meeste drogisten alle mogelijke kleurstoffen kan verkrijgen, die men zonder bezwaar aan de hand der voorschriften kan gebruiken. Lichte schoenen, althans leeren, kan men indien ze niet te vuil zijn, met benzine schoonmaken, doch in de meeste gevallen zal vakkundige behandeling ze weer als nieuw maken. Linnen schoenen maakt men hel derwit met een papje van krijt en melk, dat er echter niet wordt opgebracht alvorens ze flink zijn afgeborsteld. Wie kent haar niet, de kamerlinde met hare mooie decoratieve bladeren en witte bloemen Inderdaad het is een sieraad in de kamer of erker. Veelal hoort men er over klagen, dat de bladeren af gaan vallen en men niettegenstaande alle zorgen, mesten, gieten, besproeien nog slechts een schim over heeft van de mooie plant van weleer. In dergelijke gevallen moet men dan ook aan het insnoeien gaan, zonder dat men be hoeft te vreezen, dat dit de boom nadeel be rokkent. Een linde van pl.m. 1.50 m kan men 40 cm afsnijden en wel zoo, dat men dit doet op een plaats, waar men verwach ten kan, dat het boompje weer zal uitloopen en nieuwe scheuten zal maken. Zijn er onder het afgesneden gedeelte nog zijtakken, dan worden deze ook ingekort, waardoor zij nieuwe levenskracht krijgen. Men snijdt ongeveer 5 cm boven de plaat sen uit, die nieuwe scheuten zullen vormen, met een scherp mes, terwijl het snijvlak recht en glad moet zijn en daarom met een weinig aarde afgedekt wordt, opdat geen sappen verloren gaan. In het begin mag de linde slechts weinig water hebben, later des te rijkelijker. Behalve in het voorjaar kan men deze planten het best insnijden in Augustus en September. Tenslotte geven wij nog dezen raad om een kamerlinde steeds op een vaste plaats te houden, niet nu eens in de eene en dan weer eens in de andere kamer, want hierdoor worden zij zeer zeker in hun groei belemmerd. De meeste menschen, die honing slechts kennen als belegging van boterhammen hebben er niet het minste begrip van welke wonderlijke eigenschappen dit product be vat. Reeds in ouder tijden stond honing zeer hoog aangeschreven zoowel als genees- en als voedingsmiddel. De oude Germanen wisten het om verschillende redenen te waardeeren en gebruikten het reeds bij de bereiding van verschillende levensmiddelen. De moderne wetenschap heeft echter op grond van hare onderzoekingen de buiten gewone eigenschappen der honing vastge steld. Iedere bij bevat een zoogenaamde honing- blaas en brengt na iedere vlucht ongeveer 20 milligram honing mede, zoodat deze nij vere diertjes niet minder dan 50.000 vluch ten moeten maken,' alvorens een kg ver kregen is. De door de bijen bezochte bloe men oefenen grooten invloed uit op kleur en smaak der honing evenals op de geur. De paarsachtige Nepeta, die men in vele tuinen ziet, ook wel Kattekruid genoemd, wordt door vele bijen omzwermd en de aldus verkregen honing is bijzonder geurig. Ver der noemen wij nog even het verschil tus- schen honing van lindebloesems en die der heide. Wij onderscheiden verder Koolzaad honing, die geel is, zeer geurig en spoedig kristalliseert; eschdoornhoning is licht ge kleurd, geurig en fijn van smaak. De witte klaverhoning is licht tot goudgeel, terwijl die der linden min of meer groenachtig ge kleurd is en zeer fijn. Weide-bloemen geven gele tot bruinachti ge honing, boekweit rood tot bruinachtige met een ietwat scherpen, smaak. Men bereidt uit de raten op verschillende manieren honing, en wel door persen, lekken en uit slingeren. De chemische onderzoekingen hebben be. wezen, dat het een zeer gecompliceerd pro. duet is, en o.a. een mengsel van eiwithou. dende, kleur en reukstoffen, was, koolhy. draten, mineralen en vitaminen, suiker mierenzuur e.a. Merkwaardig is, dat bijen ook giftige bloemen opzoeken en de bereid nectar volkomen giftvrij is. Wetenschappelijke onderzoekingen hebben bewezen, dat dit product, dat een hooge voedingswaarde heeft, zelfs door maaglij. ders verdragen kan worden. Bij verschillen, de organische storingen heeft het gebruik van honing verlichting gebracht en kan daarom zoowel voor ouden van dagen als kinderen niet genoeg aanbevolen worden Met nadruk willen wij dan ook op dit ge. zonde product wijzen en alle huismoeders raden het in haar gezin te gebruiken, zoo- wel op de boterham als bij de bereidingen van koekjes, gebak en dergelijke dingen. door Dr. Leo Parma Het is niet te veel gezegd, als men den mensch het grootste wonder op aarde noemt. De geweldige organisatie van het menschelijk lichaam, van dien staat van 4000 billioen cellen, waarvan zelfs de kleinste huidcel nog zoo ontzaglijk gecom pliceerd is, dwingt zooveel bewondering af, dat daarnaast de vernuftigste machine van menschenhand een onbeholpen pruts werk wordt. Alleen al het apparaat van de mensche- lijke ademhaling grenst aan het wonder baarlijke. Op 350 millioen cellen schat men het aantal ademkamers van de lon gen. En dan het wonder van het leger der roode bloedlichaampjes. Lichaampjes zoo nietig klein, dat er twaalf millioen in één gram gaan. Elke kubieke millimeter men schelijk bloed bevat niet minder dan 5 millioen roode bloedlichaampjes, allen in dienst van het ademhalingsapparaat. Kon men al onze roode bloedlichaampjes ongeveer 30 billioen in getal over een breedte van 1 meter op elkaar stapelen, dan zouden zij een berg ter hoogte van den Mont Blanc vormen! Alle afweer- en hulpmaatregelen van het menschelijk organisme, van de bloed lichaampjes af tot de bewuste afweer- maatregelen van het menschelijk verstand toe, dienen enkel en uitsluitend het groote doel, het lichaam tegen alle openlijke en heimelijke vijanden te verdedigen en te beschermen. Deze zeldzame organisatie openbaart zich eerst recht in al haar grootheid in het feit, dat de afweer- en hulptroepen met dezelfde doelbewustheid werken, in de tallooze gevallen, dat wij ons van gevaren die ons organisme be- dreeigen, in het geheel niet bewust zijn. Bij deze onvergelijke wonderen verstomt onze overmoed, die het mogelijk zou wagen te meenen, dat de techniek in de hooge vlucht die zij tegenwoordig genomen heeeft er wellicht in zou slagen een even volkomen kunstmatige mensch te constru- eeren als zijn natuurlijk voorbeeld. De machinemensch is en blijft eeen minder waardige copie. Ht prestatievermogen van onze organen, waarvan zich de meeste menschen geen voorstelling kunnen maken, is een van de duidelijkste bewijzen, dat het bouwwerk der natuur zich nooit in zoo grootschen stijl zal laten nabootsen. Zou men er ooit al in slagen sommige verrichtingen, die ons organisme dag in dag uit met het grootste gemak volbrengt, na te maken, dan zou dit met zulke aanzienlijke kosten gepaard gaan, dat er aan „rentabiliteit" in de verste verte niet te denken zou zijn- Zoo worden er bijvoorbeeld in de cen trale van het menschelijk brein in den tijd van één minuut meer dan honderd S6" sprekken doorgegeven. In het practische leven overgebracht, wil dit zeggen: d® prestatie die hier zonder de minste moeite wordt verricht, komt overeen met het werk van een telefooncentrale met veer tien telefonistes en een chef. Misschien zal den leek het aangegeven aantal van honderd gesprekken te hoog voorkomen, maar toch is dit in het geheel niet het geval, want men dient te bedenken, dat de „telefooncentrale" van het menschelijk zenuwstelsel, waar alle prikkels (waar nemingen) van de zintuigen onafgebroken worden geregistreerd, te allen tijde, dus ook bij nacht, in bedrijf is. Inderdaad wordt bijna elke halve seconde een prikkel opgevangen, terwijl bijna elk half uur deze prikkel „beantwoord" wordt. Moesten wfc al deze „gesprekken" als een gewoon telefoongesprek betalen, er worden in één jaar tijds ver over de veertig

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14