Abonneert Dop bit blad Radio-programma Is er een nieuwe Staatsleening op komst? Oost-Indiê Vlootplannen voor Indië. Op en om het Binnenhof. BINNENLAND HELDHRSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936 Staking bij de Hero-fabrieken. De autobusdiensten over den Afsluitdijk. Haringvloot vaart uit. Hoe groot? Tegen welken datum? Welk rente-type? Welke koers van uitgifte? KONINGIN EN PRINSES TE ADELBODEN. Donderdagnamiddag hebben H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana met gevolg in drie dichte auto's een bezoek gebracht aan Adel- boden, waar zij in den tuin van het Grand Hotel de thee gebruikten. Slechts weinig gasten waren in het hotel. Maar spoedig ont dekte men, welk gezelschap er was. De Ko ningin en de Prinses zagen er opgewekt uit. NEVENBEDRIJVEN LANGS DE ZUIDERZEE. Aangedrongen op benoeming van een cootactcommisie. Op initiatief van de vereeniging levenbe- drijven langs de Zuiderzee, is dezer dagen te Amsterdam een algemeene vergadering ge houden, waarin van gedachten is gewisseld over de huidige situatie. De voorzitter ,de heer W. Nieuwboer uit Spakenburg, leidde de discussie met een alge meen overzicht in. Speciale aanleiding tot deze samenkomst, was naar spr. zeide be halve een bespreking van de vele klachten, welke er steeds meer uit de nevenbdrijven op gaan, het feit, dat er onder den huidigen minister van waterstaat een anderen, en bete ren vorm van hulp in toepassing is gebracht Door zooveel mogelijk art. 13 van de steun- wet uit te schakelen en daarvoor een bijslag op het bedrijf, aan de hand van art. 6, in te voeren, wordt een veel billijker steun verleend. De visschers ,die al van deze gunstige wijzi ging profiteeren, zijn er zeer voldaan over, Het is daarmee nu niet meer, zooals voor heen, dat diegene die vroeger alles opmaakte, thans den meesten steun ontving. Nu worden allen gelijk behandeld. Men zal moeten trachten voor de nevenbe- drijven een gelijken steun te verkrijgen, als de visschers reeds hebben. Er werd een motie in dezen zin aangenomen. Er werd op aangedrongen, dat de minister van waterstaat, het daarheen leide, dat er een contact-commissie wordt benoemd uit de ver schillende houders van nevenbedrijven. Ir. MUSSERT EN DE REDACTEUREN VAN VOLK EN VADERLAND VAN SMAAD BESCHULDIGD, De heer A. M. Brouwer, hulpprediker te Heerenveen, die in de Groene Amsterdammer van 18 Juli een verslag deed van zijn bevin dingen bij een gesprek, dat hij eenige maan den geleden in zijn qualiteit van secretaris van de referendum-commissie van De Groene met den heer Musserst leider van de N.S.B., had gehad, heeft bij den officier van justitie te Utrecht zoowel tegen den heer Mussert als tegen de redacteuren van Volk en Vaderland een klacht ingediend wegens smaad, resp, smaadschrift, zulks naar aanleiding van een door den heer Mussert aan een redacteur van het Utrechtsch Dagblad toegestaan interview, waarin deze, blijkens de desbetreffende publi catie in dat dagblad, de door den heer Brou wer in De Groene gedane mededeelingen „vol maakt verzonnen" e.d. heeft genoemd, resp. naar aanleiding van een artikeltje, waarin soortgelijke qualificaties voorkwamen, waar door de heer Brouwer, die herhaaldelijk ver klaard heeft, voor de juistheid van zijn mede deelingen onvoorwaardelijk in te staan, zich in zijn eer en goeden naam aangetast acht. Stakende tomatenschoonmakers moesten met geweld uit de fabriek verwijderd worden. Donderdagmorgen vroeg is bij de N.V. Hero Conserven te Teteringen bij Breda een wilde Staking uitgebroken onder de tomatenschoon makers, meest jongens van 1620 jaar, die In het seizoen tijdelijk worden aangenomen, meenden te werk te zijn gesteld op hetzelfde loon van vorige jaren, n.1. 30 ets. per 100 K.G. De directie van de Hero wenschte echter dit jaar slecht 20 ets. te betalen, op welk loon aan het werk werd gegaan. Dinsdagmorgen echter legde de jongens plotseling het werk neer en eischten betaling van 30 ets. per 100 K.G. De directie weigerde dezen eisch in te willigen en sommeerde de stakers de fabrieks gebouwen te verlaten. Toen aan deze sommatie geen gevolg werd gegeven, werd politiehulp ingeroepen, doch ook het bevel van den veldwachter, waaraan kracht werd bijgezet door den gummistok, Eerst nadat marechaussee-versterking was komen opdagen, gelukte het de fabriekster reinen te ontruimen. De stakende jongens, zestig in getal, zijn daarop op staanden voet ontslagen. Naar van stakerszijde werd medegedeeld kan bij een be taling van 20 ets. per 100 kg (vooral omdat het werk afhankelijk is van den aanvooer) een dagloon van ten hoogste een gulden wor den behaald, hetgeen men te laag acht. Ge tracht wordt ook de boonenafhalers en -haal- Sters bij de staking te betrekken. De directie van de Hero, die van oordeel is, dat door het ontslag het conflict is opgelost weigerde inlichtingen te verstrekken. Eisch tegen den Staat in kort ge ding afgewezen. De president van de Haagsche rechtbank, heeft in kort geding uitspraak gedaan in dé procedure tusschen de Friesch-Hollandsche Reisvereeniging Samenwerking, gevestigd te Leeuwarden, en den Staat der Nederlanden, naar aanleiding van het beletten door ambte naren van het rijkstoezicht op de spoorwegen van door genoemde vereeniging uitgeschre ven reizen tusschen Leeuwarden en Rotterdam via den afsluitdijk. De reisvereeniging had gevorderd deze han delingen onrechtmatig te verklaren op grond dat deze tochten niet zouden zijn autobus diensten In den zin van de wet op de openbare middelen van vervoer. De president overwoog onder meer, dat de autobussen der vereeniging volgens het door haar uitgegeven programma blijkbaar bestemd zijn voor geregeld vervoer van haar leden tus schen de in dat programma vermelde vaste verzamelplaatsen; dat de vereeniging wel aan voert. dat de leden een Jaarlijksche contribu tie betalen, en dat uitsluitend leden worden j vervoerd, maar dat dit niet ter zake doet, nu de vereeniging heeft erkend, dat tot dusver nog nimmer iemand als lid is geweigerd, zoo- dat practisch het vervoer voor een ieder open staat. Op grond van deze overwegingen moeten de door de vereeniging georganiseerde tochten naaar het aanvankelijk oordeel van den presi dent worden beschouwd als autobusdiensten, waarvoor volgens de wet op de openbare mid delen van vervoer vergunning is vereischt, zoodat, nu de vereeninging niet in het bezit is van zoodanige vergunning, de ambtenaren van het rijkstoezicht bevoegd waren het doorgaan der tochten te beletten. De eisch der vereeniging werd derhalve af gewezen. Naar het Alg. Handelsblad verneemt, is in een vergadering van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij beslo ten op een nog nader definitief vast te stellen datum met een vierde gedeelte van de vloot aan de versch-haringvisscherrj deel te nemen. In totaal zullen er tot dat doel dus ongeveer zestig schepen uitvaren. Deze schepen zullen overigens ook nog een beperkt aantal kantjes gezouten haring mogen aanvoeren. Met de Nederlandsche Visscherij Centrale zullen ten deze nog onderhandelingen worden gevoerd. Voorloopig is als uitvaar-datum 15 October a.s. vastgesteld. DE BLOEMEN EN PLANTENTENTOONSTELLING TE BERGEN AAN ZEE. In zijn Woensdag gehouden vergadering stelde het comité van de bloemen- en plantententoon- stelling te Bergen aan Zee 1 September als datum voor het sluiten van de tentoonstelling vast. Door het ongunstige weer, werd het doel van de tentoonstelling: „In den voortijd het bezoek aan de badplaats te vergrooten en het publiek in contact te brengen met de kwee kers", slechts gedeeltelijk bereikt. Het bezoek bleef beneden de verwachtingen. Tot nog toe werd de tentoonstelling door ruim 9000 betalende bezoekers bezocht, waar van een drieduizend doorloopende kaarten kochten, zoodat dezen de tentoonstelling dus meermalen bezochten. BOTERNOTEERING 63 CENTEN. De Leeuwarder Commissie-noteering voor boter is vastgesteld op 63 centen per kilo (vorige week 62 centen). Kopenhagen noteerde 2.27 kroon of circa 75 centen per kilo. DE DISTRIBUTIE VAN 6000 TON VET. Waarschijnlijk buiten den midden stand. Het Nederlandsch Weekblad voor Kruide nierswaren meldt, dat de distributie van 6000 ton vet, door de regeering toegezegd bij de verhooging van den olie- en vetaccijns, zeer waarschijnlijk buiten den middenstand om zal geschieden. Zal de regeering een deel der vlottende Staatsschulden consolideeren 7 (Van onze V.P.B.-correspondent). Amsterdam, 20 Augustus. De gemeente Arnhem heeft de rij der nieuwe emissies van eerste klasse standing geopend door gegadigden te laten inschrijven op een 4 rentende obligatieleening van 2.500.000, tegen een koers van uitgifte van 98 Pal daarachter volgde de gemeente 's-Hertogenbosch, die eveneens twee-en-één- half millioen gulden vroeg, maar die aan een obligatieleening van het 4% type de voorkeur gaf, omdat daardoor de uitgifte boven pari kon geschieden, n.1. tegen een koers van 100 '4 Beide uitgiften zijn een succes geworden, want deze twee leeningen zijn zwaar over- teekend, zoodat aan inschrijvers slechts een gedeelte hunner inschrijvingen kon worden toegewezen. In den loop van 1936 moeten nog een vier tal obligatieleeningen van verschillende ge meenten worden aflosbaar gesteld. Deze vier leeningen zijn allen van het 5 %-type en staan ten laste der gemeente Delft, Dor drecht, Leiden en Utrecht. De eerstgenoemde drie gemeenten moeten ieder twee millioen gulden aflossen. Utrecht slechts iets meer, n.1. twee-en-één-kwart millioen gulden. Reeds nu kan men het zekerheid zeggen, dat deze vier gemeentelijke emissies zullen worden afgelost door converteering in nieuwe leeningen van het 4 %-type. Daarmede is de gemeentelijke leeningskoek in 1936 opgesoupeerd, waarna nog in 1937 voor iets minder dan vijf-en-twintig millioen gulden aan 5 %-, of 5% %-leeningen, ten- laste van zeventien verschillende, grootere en kleinere Nederlandsche gemeenten, moeten worden afgelost; natuurlijk vermoedelijk eveneens door conversie in 4 %-, of 4>& %- leeningen. In het jaar 1938 komen slechts drie ge meente-leeningen, eveneens van het 5 %- en 5% %-type voor aflossing in aanmerking, samen echter slechts voor een bedrag van zes-en-drie-kwart millioen gulden, wat dus nieuwe converteeringen beteekent. Resumeerend zijn, met in begrijp der reeds uitgegeven leeningen van Arnhem en 's-Her togenbosch, dus in 1936, 1937 en 1938, voor een totaal van vijf-en-veertig millioen gulden aan gemeentelijke emissies aflosbaar. Dit is, voor de Amsterdamsche geldmarkt, die ruim schoots van middelen is voorzien, geen be zwaar van eenigerlei beteekenis te noemen. Wel verwacht men binnen afzienbaren tijd, dat de Staat der Nederlanden een deel van zijn vlottende schulden zal gaan consolideeren, waartoe ook alle aanleiding bestaat. V erschillende motieven, deels van zuiver internen, deels ook van zeer algemeenen aard, zijn gezamenlijk oorzaak, dat men op den Haagschen Kneuterdijk nog aarzelt tot de uitgifte eener nieuwe Staatsleening over tegaan. Aan beiderlei soort motieven willen wij een oogenblik aandacht wijden. Op Donderdag, 22 Augustus 1935, is een emissie van Schatkistpapier, die maar 45 mil lioen gulden groot was, waarvan 37 millioen gulden uit „oud" papier bestond, dus in wezen slechts 8 millioen gulden aan „nieuw" geld van de markt werd gevraagd, hopeloos mis lukt, daar er maar voor 27 mililoen gulden op werd ingeschreven, waarvan 25 millioen is toegewezen. Dit bedroevende échec voor 's Rijks Schat kist heeft de minister van Financiën natuur lijk voorzichtig gemaakt; dit te eerder, daar 's ministers rechterhand, de nieuwe thesau rier-generaal, die pas luttele maanden in functie was, thans niet meer aan het departe ment van Financiën werkzaam is. Met de tijdelijke vervanging van diens ambt is een vroegere directeur van financiën uit Neder- landsch-Oost-Indië belast, van wien men niet kan vergen, dat hij ingewijde is in het zuiver Nederlandsche financie-wezen en tevens nog deskundige op de Amsterdamsche geldmarkt. (Een directeur van financiën in Indië is bijna gelijk te stellen met een minister van finan ciën in Nederland). Begrijpelijkerwijze aarzelt dus de tegen woordige minister van Financiën met de con solideering van een deel der vlottende Neder landsche Staatsschulden. Naast dit motief van uitsluitend internen aard, is er een ander van volkomen alge meenen aard, dat thans besproken dient te worden. Blijkens de laatste wekelijksche opgaven in de Staatscourant van den stand van 's Rijks Kas staat er uit aan Schatkistbiljetten voor rond 430 millioen gulden, aan Schatkist- promessen voor rond 100 mililoen gulden samen dus een vlottende schuld van den Staat der Nederlanden, groot rond 530 mil lioen gulden. (Biljetten hebben een looptijd van één, drie of Vijf jaar, promessen daaren tegen slechts van drie of zes maanden). De 4 -staatsobligaties noteeren thans ter beurze te Amsterdam tusschen 99 en 99 y2 gemiddeld den laatsten tijd onge veer 99B/ie De nieuwe Staatsleening kan dus, zonder het minste of geringste bezwaar, tegen een koers van 99 zelfs van een fractie méér, worden uitgegeven. De oudere leeningen van den Staat der Nederlanden zul len daarvan geen nadeeligen invloed onder vinden. Niemand eischt natuurlijk een emissie van 530 millioen gulden, maar minder dan tus schen de 100 en 150 millioen gulden ware voor de nieuwe Staatsleening toch kwalijk te verantwoorden. Daar tegen 1 November aanzienlijke be dragen aan renten en aflossingen van hypo theken en scheepsverbanden vrijkomen mogen wij dus wel verwachten, dat de minister zal besluiten tot het aangaan van een Staatsleening, groot 100 tot 150 millioen gulden, rentende 4 tegen een koers van uitgifte van 99 of fractie hooger, waarop de inschrijving moet geschieden ongeveer 1 November 1936, de storting ongeveer 15 November van dit jaar. Zoodra de minister van Financiën zijn moeilijkheden van internen en van alge meenen aard zal te boven gekomen, kan een als boven omschreven nieuwe Staatsleening op de markt worden verwacht! (Auteursrecht V.P.B.) Onthullingen van de „Java-Bode". De „Java-Bode" meldt: De tegenspraak van Aneta-Holland op de ge ruchten, vermeld in de „Indische Courant" en het „Soerabayse Handelsblad", als zou de mi nister van Defensie afgezien hebben van de uit- breiding der vloot in Ned. Indië, is naar de letter juist, doch doet niet af aan het feit, dat Indië voor de vloot belangrijk minder krijgt dan oorspronkelijk was aangenomen. Volgens het plan van minister Deckers zou den boven het bestaande minimum van een kruiser, vier jagers en zes onderzeebooten, nog gebouwd worden twee kruisers, acht jagers en twaalf onderzeebooten, terwijl twee flottielje leiders en een aantal onderzeebooten, te bouwen voor de verdediging in Nederland, ook voor Indië zouden worden bestemd. Bovendien zou de zeemacht 72 groote vliegtuigen krijgen. Met het oog op de moeilijkheden inzake per soneelsvoorziening voor den nieuwbouw, krijgt Indië echter twee jagers, zes onderzeebooten en twaalf groote vliegtuigen minder, terwijl ook afgezien is van den bouw van een tweede flot tielje-vaartuig. De vermindering met twaalf vliegtuigen houdt verband met het feit, dat de luchtvaart voor het leger een aantal bommen werpers meer krijgt. De bouw van een nieuwen kruiser, ter ver vanging van een der oudere, waarvoor de „Su- matra" zou worden aangewezen (terwijl de Java" gemoderniseerd zou worden) gaat niet door. Weekkroniek Een zucht van verlichting.... Toegenomen zwaarte der regeertaak. Economische perikelen. - „Duur" Nederland Schrille cijfers uit het boerenland. - Spanje. - Gebrek aan nieuws? Den Haag, 21 Augustus 1936 Als deze regelen in druk verschijnen, zul len Koningin en Prinses den Vaderlandschen bodem wederom hebben betreden, zal het land zijn Hoofd van Staat weer in zijn midden weten, en onwillekeurig ontsnapt aan dezen of gene een zucht van verlichting. Het is zoo woelig in Europa, overal flitsen spanningen, er dreigen gevaren ook daar, waar men ze niet zou verwachten. Nu is Helvetië nog een der weinige oasen van rust en orde op dit ondermaansche, wisten wij onze Vorstinnen daar wel veilig, onbedreigd, maar toch... Moge H. M. nieuwe kracht hebben gevonden voor de komende werkperiode, welke stellig tot de minst-„gemakkelijke" gerekend zal kunnen worden! In 1938 zal het moment aan breken, waarop onze geliefde Koningin veer tig lange jaren den scepter over de Neder landen heeft gevoerd. H. M. zal, terug denkend aan de welhaast voorbije periode, wel moeten erkennen, dat de regeertaak er met de jaren niet eenvoudiger op geworden is. Toen Zij in '98 practisch tot regeeren geroepen werd, waren de toestanden op elk gebied zoo heel anders dan die van thans... Niet, dat de tij den van Haar Koningschap ooit als „normaal" zijn aan te duiden. Reeds toen leefde men hier al-sterker in den steeds feller wordenden schaduw van den naderenden wereldoorlog. Omtrent de verre toekomst viel destijds even weinig concreets te verwachten dan nu, doch politiek en economisch leefden wij hier toch heel wat „solieder" om het aldus eens te zeggen en had men een duidelijk denkbeeld omtrent hetgeen tot „de vooruitgang" gere kend moest worden. Het groote nieuwe, dat de volkeren van alle landen thans bezig houdt maakt uit de strijdvraag, of onder „vooruit gang" ook gerekend kan worden het... terug grijpen naar reeds lang als „uitgediend" be- schouwe verhoudingen en ideologieën. De groote oorlog werd van de eene zijde gevoerd onder de leuze: Voor de democratie! Toen de krijg door de strijders voor democratie ge wonnen werd, leek de toekomst duidelijker dan ooit, doch men zou ervaren, wat verwach tingen waard zijn. En thans zijn de perspec tieven buitengewoon mistig. Wat ons land be treft, er zal in de naaste toekomst uiterst-fel gestreden worden maar gelukkig nog met geestelijke wapenen. Reeds in de komende maand zal de groote verkiezingsactie worden ingeluid. Vanwege de R.K. Staatspartij verluidde, dat men on middellijk na vacantiemaand de koe bij de horens wenscht te grijpen. Deze actie wekt natuurlijk onmiddellijk breedere actie, en zoo kunnen we aannemen, dat reeds het najaar vervuld zal zijn van politieken strijd. Intusschen is onze Regeering steeds onver moeid aan den arbeid om te trachten, onze economische wereldpositie ietwat te verbe teren. De ministerieele reis naar Finland mag daarvan een van de vele uitvloeiselen worden genoemd. Zeker, er zijn voor onze producten nog afzetgebieden genoeg in de wereld, edoch... de onzalige wederkeerigheidsprinci- pes staan te vaak tastbare voordeelen in den weg. AJs wij met Finland tot een accoord zou den kunnen geraken, dan staat bij voorbaat vast, dat wij ons verbonden hebben, produc ten uit genoemd land te betrekken en liefst tot een gelijk bedrag als wij hopen te ver dienen. Die vergroote invoer benadeelt weer invoer uit andere landen of nationale bedrij ven, waar nieuwe moeilijkheden uit voort spruiten. Men draait aldus in den beruchten vicieusen cirkel rond... Het komt ten slotte neer op een warnet van vóór- en nadeelen, en Salomo-wijsheid is noodig om bij benadering te kunnen vaststellen, wat... het minst na- deelig kan heeten! Dat wij concurrentie met tal van andere landen zeer goed aan kunnen bljjk herhaalde lijk, en dat ondanks onzen „duren gulden". De liefde voor devaluatie is dan ook ziender- oogen aan het slinken en er zijn eertijds warme voorstanders van „muntcorrectie", die thans erkennen, dat ingrijpen geen nut meer kan opleveren, eerder het tegendeel. Veel in het buitenland vacantie genietende Nederlan ders zullen bij hun terugkomst kunnen ver klaren, dat het met „de duurte" in Nederland nog wel losloopt. Vooral in den laatsten tijd zijn allerlei prijzen belangrijk gedaald, en zijn de berichten over goedkoope buitenlandsche uitstapjes vaak met de realiteit alles behalve in overeenstemming. Zoo schreef „Tourist" een teekenend stukje in de „N. Rott. Crt.", dat zeker aan de levende werkelijkheid is ontleend; „Waar kan men b.v. in Frankrijk tegen be taling van 20 fr., zijnde 2 in een behoorlijk restaurant een diner verkrijgen, dat zich zoo wel in hoeveelheid als in kwaliteit kan meten met de maaltijden in Nederland? Ik heb in verband met de reismarkenkwes tie Duitschland buiten beschouwing gelaten, doch vraag me af, wat er van de goedkoopte aldaar zou overblijven, wanneer we voor de R.M. 58 60 cent zouden moeten betalen? Hebben de geachte inzenders wel eens gelo geerd in één der hotels in de zeer bekende badplaatsen in Frankrijk? Zoo neen, dan raad ik hun sterk aan dit eens te oen. Ik betaalde in 1934 voor een eenvoudige kamer in een eenvoudig, doch net hotel in Le Touquet Paris Plage (te vergelijken met Scheveningen, Noordwijk) 30 fr. Dit natuurlijk zonder ont bijt, terwijl het diner de lunch gebruikte ik in verband met uitstapjes elders zonder wjjn 28 fr. kostte. In kan u de verzekering geven, dat ik in een der hotels op 't Gevers Deijnootplein heel wat meer waar voor mijn geld zou hebben gekregen. Ik moet hier dui delijkheidshalve aan toevoegen, dat mijn hotel niet aan zee gelegen was. Het diner, waar voor ik zooals gezegd 2.80 Hollandsch geld betaalde, kan ik hier in Rotterdam voor 1.25 1.50 krijgen. Wat de maaltijden in Parijs betreft, moet men zeker 20 fr. neertellen, als men zoo goed wil eten, zooals men het hier gewoon is. Ik gaf zooeven toe, dat de kleine consump ties duur zijn, doch ik wil vragen of de in zenders van de ingezonden stukjes wel eens een kop koffie hebben gedronken in de be kende café's op de groote boulevards te Parijs. Welnu, dan weten ze, dat men in Café de la Faix op de Place e 1'Opéra 3 fr. en bij Napoli- tain, even verder op den Boulevard, 2.25 fr. betaalt voor iets, wat men dan koffie wenscht te noemen. Men zou heusch nog diverse vergelijkingen kunnen maken, maar wat valt er te redenee ren tegen de vele Hollanders, die in het bui tenland kleinere hotels en café's bezoeken dan ze hier zouden verkiezen en dan de prij zen met de kosten van de betere hotels en restaurants hier willen vergelijken." Dergelijke dingen wijzen er toch op, dat de dingen in ons lan niet allemaal slecht verloo- pen, zooals sommige felle critici dat willen doen gelooven. Ontzettende moeilijkheden blij ven echter nog te overwinnen, in 't bijzonder wat den landbouw betreft, het groote zorgen kind der Regeering. De crisissteunregelingen werken nu reeds sinds het optreden van mi nister Verschuur en het ziet er nog niet naar uit dat deze bemoeiingen spoedig geliquideerd zullen kunnen worden. De desbetreffende com missie is nog steeds aan den arbeid, het wordt tijd, dat men eindelijk eens met resultaten voor den dag komt! Wat mede gezegd kan worden van de Staatscommissie, welke in ver band met de concentratie vaa bijzondere scho len aan een oplossing werkt. Het Eerste Ka merlid Droogleever Fortuyn stelde aan mi nister Colijn de vraag, wanneer publicatie van het rapport te wachten ia. Z.Exc. liet een ont- wijkend antwoord hooren. De werkzaamheden zijn nog niet ten einde... De c.h. „Nederl." wijdde dezer dagen aan het landbouwvraagstuk een hoofdartikel waarin betoogd werd, dat de steun, het prijs- regelend optreden van de Overheid, nog in 't geheel niet gemist kan worden. Het blad herinnert aan de eenige weken geleden ver schenen publicatie van de Directie van den Landbouw, waarin uiteengezet werd, dat, on danks alle crisismaatregelen, de netto op brengst van de gecontroleerde landbouwbe drijven over '34'35 niet meer dan 11 per ha bedroeg, en wel zonder toekenning van loon aan den boer-ondernemer! Dat is andere koek dan die, welke wordt voorgesneden door degenen, die beweren, dat de 200 millioen landbouwsteun de boeren „vet" maken... In een ander deel van genoemd artikel wordt een en ander geciteerd uit het rapport der Commissie-Ebels, in '33 verschenen, en dan blijkt nog duidelijker, hoe benauwend de situatie op het platteland wel was (en nog is!) Over 1929/'30, het eerste crisisjaar, wordt de verdienste van den boer-ondernemer be cijferd op 1.93 per dag, tegen 2.67 als loon voor den landarbeider. De Commissie spreekt hier van een ondernemersverlies van 29. per hectare. Over 1930/'31 waren deze cijfers voor den boer per dag 0.87, voor den arbeider 2.60, met een ondernemersverlies van 67.per ha. Nog verder ging het naar de diepte. Het ondernemersverlies beliep over 1930/'31 69.per ha. Het loon van den boer bedroeg 0.87 per dag, en dat van zijn arbeider 2.60. Een droeve climax werd bereikt in de periode 1931/'32, waarin het ondernemersverlies steeg tot 85.per ha. Voor den boer-ondernemer werd nog een dagloon becijferd van 0.26, en voor den arbeider 2.38. De gemiddelde pachtsom, die over 1924/29 nog 119.per ha beliep, was over 1931/'32 gedaald tot 80.Bijzonder typeerend is de opmerking, dat de beschikbare pachtsom be droeg min 5.per ha. Hiermee wordt be doeld, dat waar de commissie uitging van de stelling dat al grond verpacht was, de ver pachter aan zijn pachters 5.— per ha moest toebetalen, als dezen een inkomen zouden ge. nieten in overeenstemming met dat van clê veldarbeiders. Over het jaar 1931/'32 daalde het index cijfer voor de bodemvoortbrengselen tot het cijfer 73, (basis 1910/1913). Het is ook vanaf dat jaar, dat vooral onder de energieke lei. ding van den toenmaligen minister van Econ. Zaken en Landbouw, mr. Verschuur, tal vaii crisismaatregelen getroffen werden om den noodlottigen gang van zaken te stuiten. De sindsdien heeft de landbouw „steun" genoten. Dat het saneeren van den toestand geen werkje van enkele maanden is, zal ook den volkomen leek kunnen begrijpen. Het zal zeer de vraag zijn, of minister Deckers in het na jaar in de Kamer over deze dingen reeds concrete dingen aankondigt! Over den momenteelen politieken toestand heb ik nog verschillende punten aangeteekend om hier te verwerken, doch in 't kort moge slechts even iets worden aangestipt over de houding van onze Regeering tegenover de bloedige woelingen in Spanje. Zooals te ver wachten was maakte dr. Colijn tegenover ver ontrustende vragen van het Communistische Tweede Kamerlid Schalker duidelijk, dat onze Regeering alles zal doen, althans zoover haar bemoeiing strekt, om begunstiging der Spaan- sche opstandelingen (b.v. door verkoop van vliegtuigen) te voorkomen. Dr. Polak, het Eerste Kamerlid, had bezwaren gemaakt tegen den verkoop van een tweetal K.L.M.-vliegtui gen naar Engeland, doch de minister zag daarin niets „verdachts", daar het hier een veelvuldig voorkomende transactie met een bona-fide Engelsche verkeersmaatschappij be trof. Ten slotte nog een bericht uit de Indische pers. Beweerd werd, dat dr. Colijn zou hebben afgezien van versterking der Indische Marine, Die mededeeling leek al bijzonder weinig reëel en, gelijk wel verwacht kon worden, de premier heeft doen blijken, dat niets minder waar is, en dat spoedig na de terugkomst van H. M. in ons land de indiening, bij de Staten- Generaal, van de desbetreffende voorstellen verwacht mag worden. Alsof de kranten tegenwoordig om „nieuws" verlegen zitten!..» Parlementariër. Marifonc en overspannen, onrustig IIGIVgUo en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. B(j Apoth. en Drogisten ZONDAG 23 AUGUSTUS. Hilversum I. 1875 m. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.00 Postduivenber., tuinbouwpraatje. 9.30 Postduivenber. Viool en piano. Post duivenber. 10.00 Voordracht. 10.15 Gram.pl. 10.30 VARA-Strijkorkest. 11.15 Vervolg voordracht. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Omroeporkest. 1.15 Report, schaaktournooi Nottingham. I.30 „Chalk Farm Band". 2.00 Boekbespreking. 2.30 Luistervinkenkoor A'dam. 3.00 Residentieorkest m.m.v. soliste. 4.30 Gram.pl. en sportnieuws A.N.P. 5.00 „Fantasia" o.l.v. E. Walis. 5.30 Sportuitzending. 5.50 Sportnieuws A.N.P. Hierna gram.pl. 6.00 „De vensters open", causerie. 6.30 Gram.pl. 6.45 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Gevar. programma m.m.v. Kovacs Lajos' orkest, de AVRO-girls en solisten. 9.00 Gram.pl. 9.15 Residentieorkest m.m.v. solist. 10.00 Radiojournaal. 10.15 Aeolian-orkest. II.00 Berichten A.N.P. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum H, 301 m. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gram.pl. 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna gewijde mu ziek (gr.pl.). 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. I.20 KRO Melodisten. 2.00 Gram.pl. 2.30 KRO-Symphonieorkest. 3.15 Gram.pl. 3.20 Vervolg concert. 4.15 Gram.pl. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna tot 7.45 gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Gram.pl. 7.50 Causerie over de werklooze Intellectueelen 8.10 Nieuwsberichten A.N.P. en berichten. 8.20 Gram.pl. 8.30 Voordracht. 8.45 KRO Melodisten. 9.10 Vervolg voordracht. 9.25 Gram.pl. 9.45 KRO-Orkest. 10.30 Nieuwsber. A.N.P. 10.35 Gram.pl. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperanto-uitzending. MAANDAG 24 AUGUSTUS. Hilversum I. 1875 m. Algemeen programma verzorgd door de AVRO 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonpl. 10.30 Octophonikers en voordracht 12.00 Kovacs Lajos's orkest. 1.30 Gramofoonpl. 2.00 Gooisch-symphonieorkest en gramofoonpl 4.00 Zigeunermuziek. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.30 De Violiers. 7.30 Vioolrecital. 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Opera-concert 9.00 Voordracht. 9.30 Vervolg Opera-concert 10.15 Dansmuziek. 10.45 Schaakreportage uit Nottingham. 11.00 Berichten A.N.P. 11.10 Dansmuziek. 11.45—12.00 Orgelspel. Hilversum H, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst 11.00 Chr. Lectuur. 11.3012.00 Gramofoonpl. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Het A'damsch Kamermuziekkwartet, i I.45 Gramofoonpl. 2.15 Chr. Fanfare „Excelsior", 2.45 Voor de Keuken. i 3.153.45 Vervolg concert en gramofoonpl, 4.00 Bijbellezing. 5.00 Viool, piano en gramofoonpl. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Orgelconcert. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Vervolg concert. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Gramofoonpl. 9.00 Historische causerie. 9.30 Koorconcert en gramofoonpl. 10.3011.30 Gramofoonpl. Schriftlezing. DINSDAG 25 AUGUSTUS. Hilversum I. 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonpl. 10.30 Pianorecital. II.00 Voordracht. 11.30 Lyra-trio. 12.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 1.15 Gramofoonpl. I.45 AVRO-Aeolian-orkest 2.30 Orgel en alt. 3.15 Gramofoonpl. 3.30 Pianorecital. 4.00 Voordracht. 4.30 Radio-kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonpl. 5.45 Omroeporkest. 7.00 Dansmuziek. 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Gevarieerd programma m.m.v. Renovs Kwintet, Kovacs' orkest en solisten. I. d, pauze: Radiotooneel. 10.45 Reportage schaaktournooi Nottingham, II.00 Berichten A.N.P. 11.0012.00 Ensemble Pali. Hilversum H, 301 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonpl. I.20 KRO-Melodisten. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Vervolg concert. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 KRO-orkest. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Vervolg KRO-orkest. 5.45 Felicitaties. 6.00 Gramofoonpl. 6.15 KRO-Melodisten. 7.15 Causerie: De orde der Kruisheeren, 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Berichten A.N.P, 8.10 Russisch orkest 8.30 Gramofoonpl. 8.50 Vervolg concert. 9.10 Gramofoonpl. 9.30 KRO-orkest. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Nieuwsberichten A.N.P, 10.35 KRO-Troubadours. II.3012.00 Gramofoonpl, en mededeelingen, „Slawa".

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2