tot 1 Sept. gratis. IF O TT Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws 6€MB£R6R000 f 0.25 Oor Krigee, v. Galenstraat 71 JM.PIH©EH Predikbeurten PUROL tweede blad heldersche courant van zaterdag 22 augustus 1936 en ondergang van Zon en tijd van hoog' en laag water Lichten op voor alle voertuigen. Koninginnedag 1936. De wijziging in de steun regeling, Gemeenteraad Bioscoopnieuws. KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Visscherij Zondag 23 Augustus 1936 UW KIEKJES VÉÉL MOOIER, maar niet duurdef Op' Zomertijd. Zon JUlg. op; ond.t Hoogwater Laagwater Z 23 5.57 20.07 11.15 23.40 5.10 17.45 M 24 5.59 20.05 11.40 0.10 5.40 18.05 D 25 6.00 20.03 12.20 0.55 6.10 18.40 W 26 6.02 20.01 1.20 13.00 6.55 19.30 D 27 6.04 19.59 2.05 14.40 8.05 20.45 V 28 6.05 19.56 3.25 16.15 0.35 22.20 Z 29 6.07 19.54 455 17.50 11.20 23.40 Zaterdag 22 Aug20.40 Zondag 23 20.37 Maandag 24 20.35 Mej. A. L. Stobbe, die dezer dagen slaagde voor de acte Fransch L. O., was leer linge van mej. A. L. de Jong. alhier. A.s. Maandag, 24 Augustus, zal het 25 jaar geleden zijn, dat mej. S. E. Brocx, als boekhoudster bij de firma Gebr. Pronk in de Keizerstraat in dienst trad. apotheken. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 24 Augustus tot 31 Augustus wordt avond- en Zndagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. middelbare handelsavondschool. De inschrijving van nieuwe leerlingen. Wij verwijzen naar een in dit nummer op genomen advertentie, waarin de inschrijving aangekondigd wordt van leerlingen voor deze onderwij smrichting. bijz. neutrale kweekschool voor onderwijzers. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer opgenomen advertentie, welke van belang is voor diegenen, welken in aanmer king wenschen te komen voor het toelatings examen der eerste klasse dier onderwijsinrich ting. De verschillende plannen voor de viering van Koninginnedag beginnen nu vaste vorm te krijgen, het feestprogramma zal in de loop van de volgende week verschijnen. Wij laten hieronder eenige mededeelingen volgen waaruit men zien kan wat er dien dag alzoo in Den Helder te doen is. Reeds vroeg in den morgen zal er reveille gehouden worden door de Oranjegarde op verschillende punten in de stad. Om 11 uur houdt de Kon. Marine in vereeniging met de Kon. Landmacht een parade. Om 1.30 is 't aantreden op de Rijkswerf van een aantal gymnasten (O.K.K.) alsmede van een 400-tal kinderen, die in optocht met twee plaatselijke muziekvereenigingen zullen gaan haar het Raadhuis, waar onze burgemeester een aubade wordt gebracht. Van daaruit gaat de stoet naar het H.R.C.-terein waar vanaf 8.30 volksspelen zullen worden gegeven. Ook dit deel van het programma belooft een bij zondere attractie te worden. Wij hooren daar inuziek en zang, zien er demonstraties van O.K.K., de kinderen voeren er de klepper- hiarsch uit, een balonnen wedstrijd wordt ge houden, een 1200-tal duiven wordt losgelaten. Een aantrekkelijk nummer zal zijn de be hendigheidswedstrijden op motorfietsen, waar- Voor een aantal fraaie prijzen beschikbaar fcijn. Het programma beschrijft uitvoerig de Voorwaarde van deelneming. In den vooravond, beluisteren wij een keurig programma van ons Stedelijk Muziekkorps, terwijl omstreeks 6 uur aanvangt. „De slag bij Waterloo" uit te voeren door het volledig Staf muziekcorps der Kon. Marine. Vooral dit nummer zal zeer de aandacht trekken, het wordt vooraf gegaan door populaire muziek, terwijl bengaalsche verlichting het geheel een bijzonder aanzien zal geven. Zooals meegedeeld verschijnt het program- toa in de loop van de volgende week, het wordt tegen 10 cent verkrijgbaar gesteld, en bevat alle bijzonderheden van onzen nationalen feestdag. 31 Augustus zal van den morgen tot en met den avond staan in het teeken van Oranje. Zoowel voor de kinderen als voor de ouderen is er afwisseling. Laten wfl allen er toe bij dragen Hr. Ms. verjaardag zoo prettig moge lijk te vieren. Van straten en grachten, overal, waaie de Ned. driekleur, Den Helder viert Koninginnedag. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BEVORDERING DER DANSKUNST. Huldiging en herbenoeming van den heer J. B. Polak. Naar wy in de Nw. Rott Crt. van Vrydag- ftvond lezen heeft dezer dagen te Amsterdam plaats gevonden de 64ste algemeene jaarver gadering der Ned. Ver. tot bevordering der danskunst. Aldaar werd de heer J. B. Polak, de Helder- fcche dansleeraar, gehuldigd en tevens herbe emd in zjjn functie van bibliothecaris der niging. Adres van den RJC Volksbond aan Burge meester en Wethouders. Geven te kennen, D. J. Snel, Voorzitter en J. B. Ramler secretaris van den R.K. Volksbond in Uw ge meente, ten deze handelend namens de in deze vereeniging georganiseerde katholieke arbeiders, dat zij door de publicatie van de wijzigin gen, die ingevolge besluit van Zijne Excellen tie den Minister van Sociale Zaken in de steunregeling moeten worden aangebracht, zeer onaangenaam werden verrast; dat immers sedert de verlaging, die op 1 Juli 1934 werd aangebracht, de aan de werk- loozen verleende steun uiterst schriel moet worden genoemd, zoodat in vele gevallen zelfs niet in het allernoodzakelijkste op eenigszins voldoende wijze kan worden voorzien; dat zij daarom met reden meenden te mo gen verwachten, dat niet dan bij alleruiterste noodzaak nog aan de regeling zou worden getornd, wijl er veel meer aanleiding was om hier en daar verbeteringen aan te brengen; dat zij daarom met waardeering hebben kennis genomen van die veranderingen, welke er toe zullen leiden het bestaan der arbeiders met lagere loonen en met de grootere ge zinnen wat minder moeilijk te maken; dat deze verbeteringen evenwel overscha duwd dreigen te worden door de gevolgen, welke voor tal van werkloozen zijn te vreezen van de afschaffing van de huurbyslag en het naar beneden brengen van de steun voor langdurige werkloozen; dat de Regeering van de afschaffing van de huurbijslag weliswaar aanmerkelijke ver- laging der woninghuren verwacht, maar dat dit, gezien de geringe voorraad van goed- koope arbeiderswoningen een illusie moet worden genoemd, waarvan de onmogelijkheid, om haar te verwezenlijken zwaar op de be trokken werkloozen zal komen te drukken; dat de' bereidverklaring tot medewerking aan het bouwen van goedkoope arbeiderswo ningen, gesteld dat deze in de praktijk wat zou gaan ebteekenen, eerst na geruimen tijd eenige verlichting van de druk zou kunnen veroorzaken, zoodat in elk geval minstens gedurende dien tijd de betrokken werkloozen die druk zullen moeten ondervinden; dat vooral ook de dreigende verlaging voor langdurige werkloozen, voortvloeiend uit de berekening van hun steunbedrag naar da vastgestelde standaardloonen, voor duizenden een zeer willekeurige, onbillijke, moreele en financieele slag zal beteekenen; dat een dergelijke maatregel, indien wen- schelijk voor z.g. beroepswerkloozen, niet te verdedigen valt tegenover de talrijke slacht offers van de huidige economische situatie, waaraan zij met de beste wil niets veranderen kunnen; dat zij met het oog op een en ander Uw college beleefd verzoeken wel te willen over wegen of Zijnerzijds bij de Regeering geen stappen behooren te worden gedaan om te trachten het voor vele werkloozen dreigende onheil alsnog af te wenden, door intrekking te verzoeken van de besluiten inzake afschaf fing van huurbijslag en standaardloonen voor langdurige werkloozen, of wat de afschaf fing van de huurbijslag betreft te verzoe ken deze voor de werkloozen onschadelijk te maken door wettelijke maatregelen tot huur- verlaging en (of) krachtige aanbouw van goedkoope behoorlijke arbeiderswoningen. „STEUNVERSLECHTERING." Openbare vergadering van den H.B.B. in „Casino". Dinsdag a.s. wordt in „Casino", uitgaande van den Helderschen Bestuurdersbond, een openbare vergadering belegd, alwaar de heer H. Lindeman, bestuurder van het N.V.V., zal spreken over het onderwerp „Steunverslech tering'. Wij verwijzen naar de desbetreffende adver tentie in dit blad. DE TIJDELIJK GESTAAKTE KINDERUITZENDING. Men schrijft ons: Voor belanghebbenden is het volgende van groot belang. Voor allen, die niet geheel ver stoken zijn van medegevoel met zijn of haar misdeelde naasten, kan het toch ook zijn nut hebben ervan kennis te nemen. Wellicht dat nog menigeen wordt aangespoord tot mede hulp-verleening door de kas van onze ver eeniging te helpen vullen en op peil te houden. In het begin van 't jaar reeds hebben we zeer tot ons leedwezen, verschillende ouders (en ook artsen), die ons kinderen kwamen aanbieden ter uitzending, moeten ontstellen met de mededeeling, dat er voorioopig door gebrek aan kasmiddelen van uitzending niets kon komen. Onze pogingen om de kas weer gevuld te krijgen, hebben wel hier en daar resultaat opgeleverd, waarvoor we zeer dank baar zijn, doch *t is bij lange na niet toerei kend, evenmin als het besproeien van een korenveld met een kamergietertje. Evenwel overweegt het bestuur of het als nog mogelijk zal zijn enkele kinderen in het najaar uit te zenden. Nu is het onaangenaam, dat we niet allen, die voor uitzending in aan merking kwamen, kunnen opnemen. Het zullen er slechts enkelen kunnen zijn. Aan onzen afdeelings-arts zal het onprettige werk moeten worden opgedragen, om uit het aan tal daartoe aangemelde kinderen die enkelen te kiezen, voor wie het, op grond van hun gesteldheid het meest noodazkelyk te achten is. Wie die kinderen nu allemaal zyn voor wie uitzending is aangevraagd, is ons niet (of niet meer, of niet goed) bekend, 't Zal dus raad zaam zyn, om ter voorkoming van teleurstel ling alsnog weer in den loop van de maand (Augustus) ten huize van den Secretaris van de afd. Den Helder van het Centraal Genoot schap Polderweg 60 's namiddags om streeks 6 uur, op te geven, voor welke kinde ren men uitzending zou wenschen (op dokters advies). Voor deze kinderen wordt later be richt gezonden voor onderzoek en zal daaruit een keuze worden gedaan, wie de gelukkigen zullen zyn, die een kans krijgen om op te knappenIs het niet in-treurig, dat een zin, als de voorafgaande kón en móét geplaatst worden? Er wordt zooveel geld noodeloos weggesmeten, terwijl voor het be werken van herstel van onze jeugd ons de middelen onthouden worden. Twee dingen wil ik dus onze gemeentenaren op het hart binden: le. Aan het adres van den secretaris bezor gen de gegevens, noodig voor het uitgezonden worden (mogelijk) van een kind. (Op doktere advies!) 2e. Aan het adres van de PenningmoanU- resse; Mej. E. S. Held, Singel 53, postrekening 125726, Den Helder opzenden in contanten of per giro wat U na lezing van het bovenstaan de meent te moeten offeren. Op aanmelding van kinderen na Augustus, kunnen wij geen garantie geven, dat zij nog in aanmerking komen. Vervolgagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Woensdag 26 Augustus 1936. Grondbedrijf. Voorstel in zake verkoop (uitgifte in erf pacht) van grond aan de Hersteld Apostoli sche Gemeente. Ter inzage. Ter inzage is gelegd de beantwoordig van de vragen van den heer A. Uithol ln zake het gebruik van olie door den reinigingsdienst. Grondverkoop aan de Hersteld Apostolische Gemeente. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij schrijven van 6 Maart 1936 wendde J. S. Tiemstra, als gemachtigde van de Vereeniging van „De Hersteld Apostoli sche Zendinggemeente in de Eenheid der Apostelen in Nederland en Koloniën, te Amsterdam, zich tot ons met het verzoek om van de gemeente, voor den bouw van een vereenigingslokaal met woning, te mogen koopen een stuk grond, groot on geveer 1100 m2, gelegen aan de Sumatra- en de Ceramstraat, tegen den prijs van 6.75 per m2. Zoowel de Directeur van Gemeentewerken als de Commissie van bijstand voor het grond bedrijf adviseerde afwijzend op dit verzoek. De laatste wilde den grond voor de woning tot de tusschenklasse gerekend zien, terwijl omtrent den prijs van den overigen grond met aanvrager overleg zou kunnen worden ge pleegd. Dit overleg heeft plaats gehad, zonder dat evenwel overeenstemming kon worden bereikt. Wij hebben ten slotte aan adressant medege deeld, dat wij bereid waren te bevorderen, dat de grond werd verkocht voor 9.per m2 voor wat betrof de voor woning te bestemmen oppervlakte en voor 7.50 per m2 voor wat betrof den overblijvenden grond (met uitzon dering van een klein stuk, waarvoor de prijs op 3.75 per m2 zou kunnen worden gesteld); bovendien zouden de kosten van ophooging, ad 0.80 pér m2, gerekend over een oppervlakte van ongeveer 1120 m2, voor rekening der ver eeniging komen. Met deze prijzen ging de vereeniging accoord, zooals uit het hierbij overgelegde adres kan blijken. Intusschen is, ten gevolge van een wijziging in het bouwplan, de oppervlakte van den aan- gevraagden grond weer veranderd. Volgens het advies van den Directeur van Gemeentewerken kan de oppervlakte nu gesteld worden op on geveer 1360 m2, verdeeld als volgt: ongeveer 150 m2 tegen den prijs van 9. per m2; ongeveer 925 m2 tegen den prijs van 7.50 per m2 en ongeveer 285 m2 teg enden prijs van 8.75 per m2. De prijs van 7.50 wijkt dus van de indertijd door U vastgestelde klasseindeeling af, welke afwijking wij, gelet op de bestemming van den grond, echter wel gerechtvaardigd achten. In dit geval zou Uw college dus tot verkoop moe ten besluiten. Daar de Vereeniging, wegens de grootte van de koopsom, er wel eens de voor keur aan zou kunnen geven om den grond in erfpacht te nemen in welk geval opnieuw door U een besluit zou moeten worden ge nomen achten wij het gewenscht, dat U ons machtigt om tot verkoop, respectievelijk uit gifte in erfpacht, te besluiten. Ten slotte zy nog medegedeeld, dat de Com missie van bijstand voor het Grondbedrijf zich met bovengenoemde prijzen en verdeeling kan vereenigen. Wij stellen U daarom voor het volgende be sluit te nemen; De Raad der gemeente Den Helder; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders; Besluit: te bepalen, dat door Burgemeester en Wethouders zal worden beslist omtrent het verkoopen of het uitgeven in erfpacht van een stuk grond, gelegen aan de Sumatra- en de Ceramstraat, groot ongeveer 925 m2 en behoorende tot de perceelen sectie E, nos. 4718 en 53, op de bij dit besluit be hoorende teekening met groene kleur aan gegeven, tegen den prijs van 7.50 per m2, respectievelijk tegen een canon van 0.50 per m2, ten behoeve van den bouw van een vereenigingslokaal door „De Hersteld Apostolische Zendingsgemeente in de Een heid der Apostelen in Nederland en Kolo niën. Verdaging beslissing beroep van J. Gorter tegen de weigering van een bouwvergunning. B. en W. schrijven aan den Raad: Door J. Gorter werd op 3 Juni j.1. vergun ning gevraagd voor den verbouw van het door hem bewoonde perceel Parallelweg 1, kada straal bekend in Sectie E., no. 149. Op dit ver zoek werd, op advies van den Directeur van Gemeentewerken en de Commissie voor Pu blieke Werken en Plantsoenen, afwijzend be schikt, aangezien de bouwmuren niet voldeden aan de zwaarte-afmetingen, voorgeschreven ln artikel 55 der verordening op het bouwen en de bewoning in deze gemeente, volgens welk artikel deze muren een dikte moesten ver krijgen van minstens 21 cM., terwijl zij op een dikte van 11 cM. waren ontworpen. Bij schrijven van 31 Juli j.I. komt genoemde Gorter tegen deze weigering by Uw College in beroep. Het beroepschrift, hetwelk tijdig is ingediend, voldoet aan de in het 2e lid van artikel 21 der bovengenoemde verordening ge stelde eischen. Aangezien het in verband met dit beroep ingestelde onderzoek echter nog niet is be ëindigd, is het niet mogelijk binnen den daartoe in het 3e lid van artikel 21 der bouwverorde ning gestelden termijn een beslissing te nemen, weshalve wij U voorstellen de beslissing op dit beroep te verdagen. BOTSING BIJ GROENTENVEILING. Fiets vernield. Hedenmorgen, omstreeks kwart over negen, heeft bij de Groentenveiling een ongeluk plaatsgevonden. Een fietser kwam uit de richting Singel, terwijl op het zelfde moment een vracht auto van de Kerkgracht gereden kwam. Door onbekende oorzaak kwamen beide vihikels met elkaar in botsing, en wel dusdanig, dat het rijwiel geheel vernield werd. Wonder boven wonder kwam de man er zonder verwondingen af. JONGEN VALT VAN AUTO EN BREEKT ZIJN ARM. Een gevaarlijk spelletje, door de jeugd sinds Jaar en dag bedreven, heeft Vrijdagmorgen weer eens een slachtoffer geëischt. Te omstreeks 11 uur in den morgen reed een vrachtauto van de firma van Konings- bruggen op de Westgracht, hoek Bierstraat, en op het achtergedeelte van den wagen be vonden zich een tweetal jongens, die ouder gewoonte een eindje wilden meerijden. Een der knapen heeft evenwel op een ge geven moment het evenwicht verloren en viel zoodoende van de vrachtauto af. Door om standers opgenomen bleek, dat de jongen zijn arm gebroken had. Op de Rijkswerf is dit onverzichtigheids-slachtoffer verbonden. EEN AVONTUUR VAN TWEE HELDERSCHE JONGENS. Ze gingen met een kano de zee op, maar de stroom bleek te sterk. „Gasten" van de „Marsdiep", Dat het, ook al kan men goed zwem men en al denkt men een volleerd zeeman te zyn, steeds gevaarlijk blijft om zich per kano buitengaats te begeven, het is voor de zooveelste maal Woensdag weer eens bewezen. Des morgens om een uur of 11 begaven twee Heldersche jongens, de 15-jarige J. J. Thomas en de 14-jarige K. Pronk zich met eb en gezeten in een kano, naar buiten. Na eenigen tijd min of meer fortuinlijk ge navigeerd te hebben, bleek, dat de stroom allesbehalve meeviel Het werd voor de jon gens een heele ruk en ze waren dood-op, toen ze tenslotte de zandbank Onrust bij Texel konden bereiken. Ze bleven, zoolang het mogelijk was op deze plaats liggen totdat om circa half zes de vloed opkwam en zij besloten naar Nieuwediep terug te peddelen. Wederom bleek evenwel dat ze al evenmin opgewassen waren tegen den vloedstroom. Tot overmaat van ramp woei ook nog het hulp zeiltje los, zoodat ze ieder moment vreesden het te moeten opgeven en zouden afdrijven. In angst en vreeze hebben de jongens zoo eenigen tijd in het wankele huikje doorge bracht totdat er eindelijk, in den vorm van de „Marsdiep" redding daagde. Ze waren juist in het vaarwater van dit schip, dat gelukkig ontdekte, dat er iets met de kano niet in orde was. Dit was het ook inderdaad niet en even later werden de beide avonturiers aan boord getrokken. Het was de laatste boot die dien dag van Den Helder naar Texel voer, zoodat de jongens den nacht aan boord van de „Marsdiep" moesten doorbrengen. Per eerste gelegenheid zijn ze 's-morgens naar Den Helder teruggebracht. Een goede les voor „halfwas"-kanovaarders en ook voor diegenen, die meenen „dat-het- zoo'n-vaart-niet-loopt" Dit avontuur liep goed af. Een volgend wellicht niet! «j TIVOLI-THEATER. „Kapitein Blood"de triomf der Britsche filmindustrie. Een film over zeeroovers. Zeerooversen onze gedachten gaan te rug, terug naar de jaren, dat we ons nog een dronkenschap konden lezen aan de stoute daden van mannen als kapitein Kidd, kapitein Levas- seur enkapitein Blood. Zelf werden we dan eigenlijk piraat; in gedachten gorden we de roode boekanierssjerp om, staken de pistolen links en rechts tusschen den gordel en droom den van onnoemelijke schatten, wijn en vech ten. Gelukkig dat de wereldlitteratuur een over vloed van dit genre biedt, lectuur, die de jon geren (en ook de ouderen!) meevoert naar de hoogten van het Avontuur, brandend en hache lijk, en die ons vertelt van de heldendaden, vele, vele jaren geleden bedreven door vrijbuiters, die hun land verlieten, gedreven door welke vreemden drang ook, en de fortuin zochten op de wereldzeeën. Later kwamen de zeerooversfilmen en we gedenken ze heimelijk in ons hart en nog een enkele maal zijn ze voor ons een dagdroom. En nu draait Tivoli dan „Kapitein Blood" en laat ik het maar direct zeggen. De droom werd haastwerkelijkheid. Een Engelsche film, die in eenige maanden een wereldnaam verwierf en die een tot op heden volkomen onbekende star aan het cine matografisch firmament deed rijzen in grooten luister: Errol Flyn. Wét een filmen wét een fantasie van Michael Curtis, den regisseur. Het is een film van eenige uren maar nog veel te kort. Men krijgt het geheele programma van alpha tot omega uitgemeten: het programma, dat aan vangt met slavernij en eindigt met een roma nesk slot, dat zelfs den meest gereserveerden bioscoopbezoeker in de handen doet klappen van opgekropte vreugde. Het is het verhaal van bloed en liefde. Van zeeslagen, slavernij, yselyke wreedheden, uitge laten piraten-vreugde enridderlijkheid. Het verhaal van een volgetuigd fregat, met den bloedvlag in top. Het is volkomen onmo gelijk in dit kort bestek een eenigszins uitvoeri ge beschouwing van deze hoogst merkwaardige film te geven, die U in spanning zal houden, langer dan twee uur lang. Daar is een mise en scène, welke men zonder meer volmaakt mag noemen en die zelfs ln enkele details geniaal is. Er werd bijvoorbeeld een zeelsag voor Port Royal opgenomen en men vraagt zich af hoe het mogelijk was, dat de Engelsche film industrie een dusdanige realistisch beeld ver mocht te geven. Let op de achterladers, die vuur braken, en let op, de onderdeelen van de slagschepen. Doch daar is meer: daar is een duel tus schen de belde kaperkapiteins, dat U de koude O FILM' S, alle soorten AFDRUKJES, alleen het allerbeste rillingen langs de ruggegraat zendt. De degens flikkeren ln de ondergaande zon en de moord staat in de oogen der rivalen. En er wordt geschermd op een wijze, zooals we maar zelden op het witte doek zagen. Men ziet het bagno van Port Royal, met zijn onmenschelijke wreedheden. Men ziet den dood over deze uitgebannenen varen, rood en fel; men ziet hoe hier sadisten met zweepen en gloeiende staven de laatste resten mensche- lykheid uit verdoemde zielen trachten te ban nen en ln één woord, men krijgt een stuk te zien van het einde der 17-eeuw, toen Jacobus n over Engeland regeerde op een wijze, die de constellatie van Albion op zijn fundamenten deed wankelen. En alles past prachtig in elkaar en het werd een film, waarbij men op „ouderwetsche" manier meeleefde. Een peciaal woord voor Errol Flyn, die de rol van Kapitein Blood vervuld. Deze prachtige kerel met zijn fabelachtige zwier, zijn gratie en rolbegrip is een vondst. Nimmer nog zagen we de ons zoo vaak gedroomde zeeroovers- figuur zóó ten voeten uit geteekend als hier en zelden ook werd een rol, die bijna steeds ge vaar liep in een theatraal paskwil te vervallen zóó juist gevoeld gespeeld. Het is eerste klas werk der Britsche filmindustrie, dat hier ge demonstreerd wordt. Bij dit alles is vanzelf sprekend een goed deel schoone romantiek. Daar de Olivea de Havilland, en zij is een schoone vrouw, waar piraten om duelleeren. En ook z ij maakte van haar rol iets aparts, iets, wat een verrassing werd. Men moet deze film gaan zien als men ten minste nog een vonk avontuur in z'n body voelt gloeien en als romantiek U nog iets te zeggen heeft. Ge zult er van genieten en heimelijk de Tivoli verlaten als een piraat, een held. En ge zult voor het slapen gaan overden ken, dat deze film maar één groote tekort koming had: namelijk dat ze, ondanks haar formidabele lengte, eindigde En van welke film kan men d t zeggen. RIALTO-THEATER. Zoo lang de cultureele waarde van de film nog zoek is de doorsnee-bioscoopbezoeker vaak na de vertooning van een sensatie, roman tische, tragedische of ander soort film, onbe vredigd naar huis toe gaat, schitteren de wer kelijke prestaties op filmregiekunst heel sterk boven hun medeproducten uit. Een film, die in aanmerking komt als een dergelijke prestatie is het meesterwerk van den Italiaanschen regisseur Garmine Gallone „Maddalena". Dit tot nu toe laatste werk van dezen be kenden regisseur is zeker ook een van het beste. Een film, waarvan een bekoring uit gaat ,als bij weinig anderen. Gallone is er in geslaagd om de muziek van den 100 jaar ge leden gestorven, beroemden Italiaanschen com ponist Vincenzo Belloni, dusdanig te verwerken in een film, alsof de eomponist zijn onsterfe lijke composities zelf vertolkt. Waar het de zang betreft, had geen beter de hoofdrol in dit werk kunnen innemen dan Martha Eggerth, die de tragische rol, die zij moet vervullen, op geniale wijze speelt. Haar warme, heldere sopraan boeit. Reeds by het begin van de film worden we terug gebracht in het romantische verleden, het jaar 1827, in een stad van romantiek Napels. Een vioolsolo, op meesterlijke wijze uitgevoerd, brengt ons direct in de sfeer van het op muzi kaal gebied zoo hoogstaande Italië. Het is een meester-compositie van Rossini, dat ten ge- hoore wordt gebracht. Ook de historische cos- tuums, waar juist een regisseur als Gallone steeds zijn volle aandacht aan besteed, dragen er veel toe bij om dit filmwerk in alle opzich ten te doen uitblinken. Maddalena, de vrouw waarop Bellini ver liefd wordt en wier portret hij op muzikale wijze schildert. Maddalena wier liefde voor den jongen componist, die door haar bemiddeling beroemd geworden is, zoo groot is, dat zij ten slotte voor hem sterft. Wanneer Bellini inziet, dat het Maddalena niet te doen is om zijn uitstekende positie, als groote componist en hij naar haar toe zal gaan Is het te laat. Maddalena heeft om een zijner werken te bewaren voor een fiasco, haar leven gegeven. Vooral in deze scène geeft Martha Eggerth blijk niet alleen een zangeres te zijn van goede reputatie, maar tevens een uit stekend tragédienne. Philips Holmes is de man die de rol van Vincenzo Belloni vervult en ook hij geeft blijk deze lang niet lichte rol meester te zijn. Als eerste film draalt nog het dramatische metroproduct „Ziekenhuisgeheimen". Een geestige rolprent, waarin Chester Mor ris als chirurg aan een groot Amerikaansch ziekenhuis een belangrijke plaats inneemt. Een film met een vlot spel en een happy end. De prjjzen helaas weer omlaag. Plotseling zyn de visehpryzen omlaag ge gaan. Men schrijft dit toe aan de paar dagen warmte, die we hebben gehad. Of dit nu de juiste reden is, zullen we maar in het midden laten, doch het bewijst weer een keer te meer hoe wisselvallig het met de visschery kan gaan. Vooral de tongprijs is zeker met drie kwart jes per kilo achteruitgegaan. Wat dit betee- kent in de totaalbesomming laat zich denken. Daarmee evenredig zijn ook de andere viseh pryzen achteruitgeloopen. Ook de prijs der lltten garnalen ondervond groote verlaging. Zou dus het goede vleugje voor de visscherij weer voorbij zijn? Klaagzang. Waarschijnlijk door de wat betere resultaten, die bereikt werden, zyn er meer trawlers in de vaart gebracht, zoodat er thans een zestig tal schepen ln bedrijf zijn. Tengevolge van de lagere visehpryzen klaagt men nu reeds, dat de kustbooten hun kosten niet goed kunnen maken. De aanvoer van puf. Te IJmuiden schijnt men het niet te kunnen laten telkens op de loggers af te geven. Nu is het weer over het bergen van de puf in het ruim waar ook de goede visch zou worden be waard. Wel niet ln hetzelfde vak, maar toch in hetzelfde ruim, zoodat dit niet bevorderlik is voor de verschheid van de visch, Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraatl 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel Doops bediening Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. A. de Ruyter, van Oude Biltzijl. 's Avonds 5.30 uur, Ds. S. Dokter, van Holysloot Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. S. Dokter 's Avonds 5.30 uur, Ds. A. de Ruyter Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uuii Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Herst Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 'a Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. H. A. Edelkoort van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 7.30 uur, Openlucht-samenkomst in de Artilleriestraat. Oud-Katliolieke Kerk (Langesiraat 76). 's Avonds ZES uur, Kerkdienst. Evangellsatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. 's Morgens 10.30 uur eiv.'s avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekerd Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat Geen dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst Doorzitten Stukloopen Zonnebrand Aangedrongen wordt om de puf in goed af sluitbare ruimen te bewaren, zoolang er nog puf mag worden aangevoerd. Is dit nu weer een poging om te trachten een pufverbod aan te bevelen? Het is wel eigenaardig dat men het van zekere zijde altijd weer over de loggers heeft; nu eens over het binnenkomen en dan weer over andere dingen. Op zichzelf zou het natuurlijk aanbeveling verdienen, als de puf, sterk afgezonderd van de consumptievisch zou worden bewaard en wa meenen, dat dit op sommige loggers al in toe passing wordt gebracht. De tongprjjzen. Ook Donderdag toonden de tongprjjzen aan den IJmuider afslag een verlaagd beeld. Eensdeels wordt dit toegeschreven aan het warmere, mokkige weer, waardoor de visch moeilijk houdbaar is en anderdeels aan de meerdere trawlers, die komen markten. Telkens dringt zich daarom de gedachte op, dat men ziet te komen tot meer stabiele prijzen, hetgeen mogelijk zou zijn, ten eerste door een overeenkomst tusschen aanvoerders van visch en de handelaren, en anderzijds door, hetzij fileering of conserveering van visch. De groote schommelingen in de prijzen toch zijn niet bevorderlijk voor den afzet en bein- vloeden te veel de besommingen der vaartuigen, waardoor een verhoogde onzekerheid ontstaat in de uitvoerbaarheid van het bedrijf. Wel ls deze factor er altijd geweest, in het visscherijbedryf, maar met de technische mid delen waarover men thans beschikt, kan deze onzekerheid tot een minimum worden beperkt, Toonde de gemiddelde prijs van tong eenige dagen geleden nog 1.25 per kilo, Donderdag was dit gemiddelde gebracht op 65 cent per kilo. Dit is inderdaad een te groote inzinking. Onze visschery en Finland. De Minister Gelissen en Deckers zullen, zoo als de bladen vermelden, een reis naar Finland ondernemen om een indruk te krygen van den economischen toestand daar te lande en of er mogelijkheid is de handelsbetrekkingen tus schen dat land en het onze uit te breiden. We hopen dat er ook aandacht zal geschon ken worden aan de visscheryen. Voor haring schynt er Inderdaad een moge lijkheid te zyn om er meer van te plaatsen^ maar misschien dat er ook voor onze versche visch een kansje is. Bovendien kan onze nettenindustrie in be schouwing genomen worden. Immers in hek verslag van het visscheryproefstation wordt gewezen op den goeden naam, die onze netten daar hebben, maar dat de de fiscale belemme ringen die in den weg gelegd worden een groo- ter afzet van onze netten onmogeiyk maken. Naar bultent Naar „De Telegraaf" uit Den Haag meldt, heeft de voorz. van de reedersver. voor dé haringvisscherjj meegedeeld, dat een vierde deel van de loggervloot zou kunnen deelnemen aan de versche haringvlsschery. afgedrukt op Rose glanzend 6 ct. Cream mat 6 ct. glanzend 6 ct. Ga óók naar Koningstraat 29,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5