Abonneert 0 op blad PHressen?} muziek en dans Badpaviljoen Callanrsoog Breezand. Schagerbrug. Zijpe Schagen Vlieringen Wieringerwaard. Anna Paulowna. Julianadorp. Texel DE WEEKi i Zondag Mf3» 23 Augustus avond De postvluchten van en naar Indië GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936 Terué van Vacantie in bet nieuwe Goede consumptie Gezellige omgeving N.V. Zeebad Huisduinen Luchtvaart Bollenveiling W.-Friesland. Vliegtuig van Soesterberg verongelukt. Twee sergeant-vliegers gedood. N|N FEITEN E |Sj F ANTASIEËm Drukkerij Oe Boer» Buitenland 10 jongens uit Paramaribo verdronken. O Dat is meer dan verleden jaar, hoewel ook toen met de z.g. verschvangst goede resultaten rijn bereikt. Ook dit jaar schijnen de verwachtingen gun stig te rijn, omdat men meent, dat er nogal afzet naar het buitenland zal zijn. Waarschijnlijk dat Duitse hl and nogal haring i noodig hebben voor de vischconserveering. Zooals men weet, is men in IJmuiden ook doende om van deze haring te gaan conser- veeren. Men oordeelde, dat het niet noodig was, dat men versche haring had te zenden naar Duitschland, die dan weer in geconser- veerenden toestand naar ons land werd ge zonden. Deze extra kosten zoo was het oordeel kon best aan eigen nijverheid ten goede komen. We kunnen niet beoordeelen of dit alles Juist is, maar als onze vtescherjj op ruimer schaal kan worden uitgeoefend, mag dat een ver heugend verschijnsel worden genoemd. Droogijs. In Duitschland heeft men uitgebreide proe ven genomen met r.g. droogijs om de vlsch langer goed te houden. Men was er mee be gonnen te Wesermuende en de proeven waren zóó goed geslaagd, dat men nu ook te Cux- haven er mee begonnen is. Droogijs is, zoo staat er in een Duitsch blad vast koolzuur met een buitengewoon diepe minus temperatuur. Het verdampt tot kool zuurgas, dat de zuurstof uit het gekoelde ruim dringt en daardoor het optreden van onge- wenschte organismen uitschakelt voor gerui- men tijd. Bij het verzenden van versche zeevisch wordt het droogijs gelegd op het gewone ijs, waar mee de visch gekoeld wordt. Het smelten van het ijs wordt daardoor sterk verminderd. Dit is van groote beteekenis voor. het ver zenden van versche visch over grooten afstand. Ook de visschersbooten maken met succes al gebruik van dit droogijs, zoodat mag wor den verondersteld, dat het middel op groote schaal toepassing zal vinden. En ook hier te lande komt ons dienstig voor, dat men zich van dit middel meer op de hoogte gaat stellen, vooral nu gepoogd dient te worden op verren afstand export voor onze visch te verkrijgen. (Zie het bezoek van onze ministers aan Fin land). predikbeurt. Evangelisatiegebouw „Ster der Hope". 's Morgens 10.30 uur, Samenkomst met verschillende sprekers. PREEKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur en 's middags 3.30 uur, de heer P. Boon. Bjj de op Woensdag j.1. gehouden keuring van politiehonden te Bussum behaalde de heer J. Homan, gemeente-veldwachter alhier, met zijn Belgische Herder het certificaat van de Koninklijke Nederl. Politiehondenvereeniging. stolpervlotbrug. Donderdagmiddag ongeveer half 5 geraakte habij de Zuivelfabriek „De Eendracht" te Stolpervlotbrug een luxe auto, bestuurd door mevr. Kerkmeer uit Bergen, tengevolge van een verkeerde manoeuvre bij het uithalen voor een uit de tegenovergestelde richting komende auto, van den Schagerweg in de ten Zuiden Van dien weg gelegen sloot. Persoonlijke ongevalen kwamen niet voor. De auto, welke geen schade bleek te hebben bekomen, is met behulp van de kraanwagen Van de firma De Moor van Schagerbrug op het droge gebracht. burgerlijke stand. van 1320 Augustus 1936. GEBOREN: Geert, zoon van F. Hoekema en -ongsma; Marie Jannetje, dochter van N. A Tuinman en M. Rong. GETROUWD: A. Bruineworst en S. Dobmer. POLITIE. GEVONDENeen koe, een wiel, een kip, een katje, een autoped, een handtaschje. VERLOREN: Een portefeuille, 2 portemon- WEGEN NABIJ SCHAGEN. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland beeft aanbesteed het maken van een gewalste fundeering voor de rijbaan in den aarden baan van het gedeelte van den provincialen weg SchagenDe Stolpen tusschen den Ruigenweg en den Halerweg en van het gedeelte van den provincialen weg Schagen—Kolhorn tusschen den weg Schagen—De Stolpen en den Buren- weg en het aanleggen van den aarden baan van het gedeelte van den provincialen weg Schagen—Kolhorn en den West-Frieschen dijk met bijkomende werken ln de gemeenten Scha gen en Zijpe. Laagste lnschrijfster N.V. Strjj- land te Uithoorn voor 62.300. SCHA GEK MARKT. Aan de markt van Donderdag J.1. was een tentoonstelling van vet weidevee en vette schapen verbonden. De handel in vette koeien was goed. Op de gewone vetmarkt werden voor de hoogste noteering 3132 cent besteed en in massa 230. En op het terrein van de tentoonstelling kreeg de heer J. de Veem, alhier voor een Schot 310. Deze was ver kocht aan den heer A. Waalboer, Haarlem. De beste koe, de eerste prijs, werd niet ver kocht, de eigenaar wilde deze nog wat houden. De handel in kalfkoeien was vlug, duur, hoogste noteering 250. Zoo ging het met de geldekoeien; deze deden hoogste noteering 175. Wat een verschil bij het vorige jaar vergeleken, dat gaat nu best naar wensch. In graskalveren was de handel zeer gewoon. Handel ln vette kalveren 3650 gld, matig. Nuchteren kalveren vlug, duur. Oude slacht schapen 1727.50 gld., vlug, duur. Op de gewone markt deden de vette schapen tot 24 gld. Op de tentoonstelling 30. De le en 2e prijswinnaars waren van den heer K. Zan der, alhier. De handel in magere schapen was goed, hoogste noteering 18 gld. Lamme ren van de weide tot 10, voor de slacht tot 13. Voor lammeren van de weide was niet zooveel trek. Dus over het geheel ge nomen was de schapenhandel best. Handel in paarden was goed, die in veulens matig. Deze noteerden van 80—115 gld. De handel in vette varkens was goed, deze deden tot 2014 ets., dus weer hooger. In biggen was de handel zeer matig. Op de kippenmarkt prijshoudend. Over de aan voer en de drukte kon men weer best tevreden zijn. BEKRONINGEN. Op de tentoonstelling werden de volgende bekroningen toegekend: No. 1 voor de beste fijnste, zwaarst ge meste koe afgewisseld. le prijs 10 C. Mostert, Barsingerhom; 2e prijs 5 gebrs. Kweldam, Schagen; 3e pr. 2.50 Jac. de Veen, Schagen. No. 2 voor de beste fijnste zwaarts gemeste koe met 6 breede tanden: le pr. 10 Joh. de Veen, Schagen; 2e pr. 5 Joh. de Veen, Schagen; 3e pr. 2.50 H. J. E. van Hoorn, Wieringerwaard. No. 3 voor de beste, fijnste, zwaarste ge meste koe, met 4 breede tanden: le pr. 10 Meereboer, Huize Avondlicht, Hoorn; 2e pr. ƒ5 C. v. d. Oord, Wieringer waard; 3e pr. 2.50 P. Nes Pz, Oostwoud. No. 4 voor de beste, fijnste, zwaarste ge meste koe, met 2 breede tanden; le pr. 10 D. Bregman, Alkmaar; 2e pr. 5; J. A. Myto, Nieuwe Niedorp; Bestuurs- prijs Joh. Hoogschagen, Callantsoogervaart, Koegras. No. 5 voor de beste, vette schapen, ln te zenden 6 stuks: le pr. 5 K. Zander, Schagen; 2e pr. Idem. POLITIE. Verloren: een rijwielplaatje en een etui in houdende een rij- en nummerbewrjs en wegen kaart. Gevonden: een portemonnaie inhoudende eenig klein geld. Inl. gem. bode H.Hoef. Hippolytushoef KUNST-AVOND VAN „HARMONIE" CINEMA DE HAAN. IN Vrijdagavond hield bovengenoemde muziek- vereeniging een z.g. Volkskunstavond ln de zaal van Cinema de Haan. Na het welkomwoord van den voorzitter C. J. Bosker, krjjgen wij enkele keurig uit gevoerde nummers te h00ren. Onder de uiterst bekwame leiding van kapelmeester Kreyger worden achtereenvolgens gespeeld: 1. Officer of the day. 2. Aux bords du Rhln. 8. ritaltenne Alger. 4. les Joyeuses commères de Windsor. 5. Feestouverture van Luzeman. 6. Koning Voetbal. Het succes van deze nummers was dus danig, dat men genoodzaak werd een extra nummer te geven. Wij konden inmiddels constateeren, dat de zaal van Cinema de Haan zeer goede acoustische eigenschappen bezit. Van de gelegenheid tot complimenteeren maakte mevr. de Haan-Bosker gebruik. In toepasselijke bewoordingen prees zij directeur en leden. Voorzitter C. J. Bosker zeide haar voor deze woorden van harte dank. De clou van dezen avond werd gevormd door de vertooning van de pracht film „On voltooide symphonie in B.-moll van Fr. Schubert. Een cinematografisch wonderwerk onder regie van Willy Forst Het spel en de zang was in een woord af. Martha Eggerth heeft ons wel zeer vergast met haar pracht stem. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Gem, (Den Oever). 's Middags 2 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Middags 2.30 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. W. Meihulzen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.30 uur Leesdienst. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Middags 5 uur, Ds. Tollenaar H. A. BOUWVERGUNNING. B. en W. verleenden vergunning aan de Evangelisatievereengiing tot den bouw van een kerkgebouw aan de Zandvaart. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: M. H. Bakker van Oude Niedorp; D. J. Stellingwerf en echtg. van Lemsterland; K. Groot van Opperdoes; mej. M. C. Angevaare van Den Helder; mej. C. Witsmeer en Zijpe; J. Koornv. d. Haag van Den Helder; A. v. Zanten van Waardenburg; J. Jorna van Avereest. Vertrokken: D. P. Willig naar Medem- blik; C. F. Polet en gez. naar Wieringen; mej. M. v. Overmeire naar Schagen; D. Schoute naar Wieringerwaard; C. A. Broekhofv. d. Berg naar Haarlem; mej. M. J. de Langen naar Den Helder; J. H. Vastenhout naar Delft. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Christina, d. v. P. C. Duineveld en I. M. Bemelman; Gerlof, z. v. K. Wisse en F. Elzinga; Elisabeth, d. v. G. Krap en M. Wit; Jan, z. v. L. Winters en S. Slikker; Gerardus Otto, z. v. R. Oltmans en D. A. Philipsen; Anna Wilhelmina Antonia, d. v. F. A. van Stein en G. A. Looijestijn. Ondertrouwd: C. Colijn en J. J. Dwarswaard; N. Golma en T. Everts. Getrouwd: W. G. Broekhof en C .A. v. d. Berg; B. van Oudenaarde en E. Kouwen- berg; J. J. van Looten en M. M. Angevare; W. Duyzer en J. Plagmeyer; R. v. d. Berg en M. de Smit. Overleden: E. Th. Ruijsenaars, oud 13 mnd.; A. Renooij, oud 5 mnd. POLITIE. Gevonden Bovengebit, bankbiljet van 10heerenhorloge, bril in étui. Verloren: Armbandhorloge, heerenpor- temonnaie met inhoud, horloge, belasting plaatje. predikbeurten. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Ger. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.30 uur, Ds. van der Loo, van Rij os burg. DE OUDEN VAN DAGEN TREKKEN ER OP UIT. De jaarlrjksche uitgangsdag voor de ouden van dagen, georganiseerd door den Bond voor Staatspensionneering, afd. Wieringerwaard, heeft Donderdag onder zeer goede weersom standigheden plaats gehad. Ongeveer een 65-tal oudjes maakten dezen tocht mee. Om ruim 8 uur werd met drie auto's en evenveel auto bussen van den heer Naastepad afgereden. De route ging via Slootdorp, Middelmeer, Aarts woud, richting Hoorn. Vervolgens ging de reis naar Voiendam alwaar een uurtje werd ver toefd. De oudjes werden hier onthaald op kof fie en een gebakje. Vervolgens ging het naar Amsterdam, alwaar bij Heek gemiddagmaald werd. Verder ging het weer met de oudjes naar Schiphol, alwaar een gezamelijke rondwande ling werd gemaakt, onder geleide van een gids, die de verschillende bizonderheden op uit stekende wijze vertelde. Om ruim 5 uur verliet het gezelschap Schiphol en werd de terugreis aanvaard over Heemstede, Haarlem, Bloemen- daal, Beverwijk. Hier werd voor de laatste maal een verfrissching gebruikt. Over Castri- cum, Alkmaar en de Zijpe kwamen allen weer behouden omstreeks negen uur te Wieringer waard aan. Hier wachte het gezelschap nog een verrassing, welke naar gewoonte der vorige jaren bestond uit de verwelkoming der muziekvereeniging „Ons Genoegen" en waar ook de burgers in groote getale aanwezig waren. Eenige muzieknummers werden nog ten beste gegeven en ook volgden enkele toe spraken o.a. door den burgemeester Kaan, den heer Harder en den voorzitter van de afd. Wie ringerwaard, den heer Limpers. PREEKBEURT. Ned. Herv. Gem. 'sMorgens 11.30 uur, Ds. M. van Wichen van Julianadorp. VEREEN. „JULIANADORP VOORUIT" Donderdagavond vergaderde het Bestiur van de vereen. „Julianadorp Vooruit", ten hu,'ie van den heer H. Veul. Na opening, lezing der Notulen en behande ling van eenige Ingekomen stukken, waarbij een afwijzende beschikking door het Gemeen tebestuur op het door de vereeniging inge diende verzoek tot het aanleggen van een verhard pad door de duinen vanaf het einde van den Van Foreestweg, werd overgegaan tot het vaststellen van den datum van de Floralia- en Huisvlijttentoonstelling. Deze werd vastgesteld op 26 en 27 September a s. Een verloting zal worden aangevraagd om uit de opbrengst daarvan de onkosten te dekken. Verder werd reeds nagegaan, wie voor jurylid gevraagd zouden kunnen worden. Hierna werd de vergadering gesloten. De verbouw van de hooiberging met vee- stalling op de boerderij „Yikki's Hoeve", be woond door den heer J. W. Niessink, is opge dragen aan den timmerman S. van Scheyen, alhier. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 8 uur, Ds. M. van Wichen, Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 u., de heer Meijer, van Heilo BURGERLIJKE STAND. van 15 tot en met 21 Augustus. GEBOREN: Hendricus Johannes, z. v. J. M. Bakker en T. Veeger. ONDERTROUWD: H. J. de Jong en J. Bakker. OVERLEDEN. W. Stoepman, 83 Jaar, geil. m. G. Grln. POLITIE. GEVONDEN: 1 rood manteltje, 1 polshor loge, 1 haarnetje, 1 sleutelbos, 1 bankbiljet 1 rtjwielplaatje, 1 heerenrijwiel, 1 gouden (doublé) armbandje, 1 portemonnaie, 1 bl. ceintuur, 1 portefeuille. VEEL GASTEN IN DE JEUGDHERBERG. Niettegenstaande het zeer ongunstige weer in den voorzomer, is het aantal gasten ln de Jeugdherberg Panorama dit Jaar veel grooter dan in 1935. Het totaal overnachtingen is nu reeds bijna 500 meer dan vorig jaar om dezen tijd, terwijl de herberg ook nu nog geheel be zet is, en velen zich nog met een slaapplaats op den grond behelpen. WERKVERSCHAFFING EN STEUN REGELING VOORLOOPIG STOPGEZET. Gisteren zijn in onze gemeente voor onbe- paaiden tijd werkverschaffing en steunrege ling stopgezet Er waren slechts weinng steun- trekkenden meer, omdat er thans veel werk zaamheden zijn bij particulieren, nu moet ech ter ieder en voorloopig in het vrije bedrijf werk zoeken. E i e r 1 a nd. AUTO IN DE SLOOT. Vrijdagmorgen wilde de heer G. J. Bruin met zijn auto achteruit rijden op een dam langs den Postweg in Eierland, de auto kwam een weinig op zij van den dam en kantelde daar door in de sloot. Een achttal werklieden, die werkzaam waren aan een in aanbouw zijnd huis, schoot direct ter hulp, en spoedig had men de auto weer op het droge. De heer Bruin was ongedeerd, terwijl de auto slechts weinig beschadigd was, zoodat dit ongeval wondergoed is afgeloopen. n De Koog, De Gemeente-reiniging heeft Donderdag den openbaren weg te De Koog een extra reiniging doen ondergaan. In verband met de verregaan de vervuiling van de straat in dit dorp wer den Toko-houders, Jan Pleziers-ondernemers, Paardenhouders, etc. Vrijdag op het Gemeen tehuis ontboden. is 20 Augustus van Athene denzelfden dag te Schiphol N^d. Herv. Den Burg, PREDIKBEURTEN. Gem. v.m. 10 u., Ds. Visser. Doop. n.m. 7 u., Jeugddienst medewerking van Mevr. Kaat-Verbeek. Sopr. Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Kok. Waal, v.m. 10.30 uur, Ds. van 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Moen De Cocksdorp, D.m. 7.30 u., Ds Moen Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Scholte Koog, v.m. 9 u„ Ds. v. 't Hooft Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. A. L. Broer van Harlingen. Geref. Kerk. Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 10 u., Ds. Goris, v. Apeldoorn n.m. 7.30 uur, Cand. Berger fO osterend, v.m. 10 u. Cand. Berger. n.m. 3 u., Ds. Goris, v. Apeldoorn Gereformeerde Kerk (h.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, de Heer van der Berg. Te Bovenkarspel heeft de Bloembollenvei- lingsvereeniging West-Friesland Donderdag haar zevende groote veiling van leverbare bloembollen gehouden. De aanvoer was iets minder groot als gewoonlijk en bedroeg 8000 manden, inhoudende ruim 8 millioen stuks, die in 2262 nummers werden geveild. De be langstelling was bevredigend en de handel was in vergelijking met dien van da meeste andere veilingen in de laatste dagen heel goed. Van den aanvoer werd ongeveer 60 procent verkocht. De rest werd op het wjj- zerbord doorgedraaid of opgehouden. De groote maten (zift 12 en daarboven) van generaal De Wet. Albino, Carara, Zwa nenburg, Copland, la tulipe noir en el torea dor waren zeer in trek. i Van de soorten, waarin nog zoo goed als geen handel was, noemen wij hier rose la reine, moore en la reine. Wij noteerden nog de volgende prijzen: William Pitt, zift 12 en op, 22.15; duc de Berlin, 12 en op, 1.65; vermillioen brillant, 10—11. 1-50; gele crocus, 89, 3; lilium candidum, 20—25, 4.80; dezelfde. 24 en op, 8.70; bouton d'Or, 10—11, 1.30; iris Wedgwood, 10 en op, 1.05; bartigon, 12 en op, 1.351.55; proserphine, 1112, 1.70; vermillioen brillant, 1112, 2.20; el torea- dore 11—12, 2.35; red flame, 12 en op, 1.30; William Copland, 1112, 1.70 I.10; calsicum 1.50; la tulipe noir, 12op, 2.40; Albino, 12op, 3.75; proserphine, 12 én op 2; Ph. de Commines, 12 en op, 1.30; El. croceum 4.802.70; lady Boreel, 1112, 1.50; William Copland, 12 en op, 1.70— }.50; mendeltulp April Queen, 12 en op, 1.75; gele crocus, 28 en op, 5; dezelfde 2428, 2; rose copland, 1011, 1.80; •cilla saberica, 28 en op, 3.10; grand duc, 12 en op, 3.05; crocus King of the White, 10 en op, 55 ct.; I.C. Yellow, 12 en op, ƒ1.55; generaal De Wet, 12 en op, 3.10; dezelfde 12, 2.35; Prins van Oostenrijk, 12 en op, 1.10; mon trésor, 12 en op, 1.45; cop land, 12 en op, 1.55—1.70; brillant star, 12 en op, 2; dezelfde. 11—12, 1.65; dezelfde, 1011 1.30; Clara Butt, 12 en op, 1.40; dezelfde, 11—12, 1.10; rijzende zon, loL II, 1.10; murillo, 12 en op, 1.60; cour d'Or (wit) 10 en op, 1.90; rose luisante, 10—H. f 1-40; couleur cardinal, 12 en op, 1.60; Pride of Haarlem, 12 en op, 1 25- progression, 12 en op, 1.80—1.75; dezelfde 11 12> 1-551.60; peach blossom, 12 en op, 1.85 per 100 stuks. De handel in gladiolenbollen neemt in West-Friesland sterk toe. De planten, waarbij prachtige soorten zijn, staan nu in bloei. Een aantal kooplieden zijn te Bovenkarspel aange komen om van daar uit per schuit of motor boot de gladiolenvelden te bezichtigen, in ver band met de aanstaande gladiolenbollenvei- lingen. DE REIS VAN DE BEIDE DUITSCHE LUCHTSCHEPEN. Het luchtschip Hindenburg op de terugreis uit de Ver. Staten, is gisteravond om half zeven (M.E.T.) Kaap Lizard gepaseerd. Ver wacht werd dat de Hindenburg vannacht om 2 uur te Frankfort zou aankomen. De Graf Zeppelin is uit Pernambuco ver trokken en passeerde op de terugreis naar Duitschland gisteravond om half zes (M.E.T.) bij het eiland Farnando Norenha het vlieg- tuigdepotschip Westfalen van de Deutsche Luft Hansa. De „DJalak" vertrokken en aangekomen. De Perkoetoet ls op de heenreis 21 Aug. van Bagdad vertrokken en denzelfden dag te Jodhpoer aangekomen. De Edelvalk is op de terugreis 21 Aug. van Rangoon vertrokken en denzelfden dag te Jodhpoer aangekomen. Vermoedelijk een motorstoring. Gistermidag heeft te Hilversum een ernstig vliegongeluk plaats gehad, waarbij twee ser geant-vliegers om het leven zijn gekomen. Vermoedelijk tengevolge van een motor storing is een militair vliegtuig uit Soester berg, genummerd 640, omlaag gestort en terecht gekomen op een aardappelenveld, ge legen in den z.g.n. Egelshoek tusschen Loos- drecht en Hilversum, doch nog op Hilver- sumsch gebied. Het vliegtuig, dat van groote hoogte naar beneden stortte, werd vrijwel geheel vernield. De beide inzittenden, twee sergant-vliegers, genaamd Koeze en Lemstra, zijn op slag ge dood. Van andere zijde wordt gemeld, dat de be stuurder van het Fokkervliegtuig, sergeant Koeze getracht heeft ln glijvlucht te dalen. Dit ls echter mislukt met het noodlottig ge volg. Het onderzoek van de autoriteiten is in vol len gang. De lijken zijn naar het militaire hospitaal te Soesterberg vervoerd. Het neerstorten werd uit een ander vliegtuig waargenomen. Verder vernamen wij van het A.N.P., dat het verongelukte vliegtuig een Fokker C 5 is. Behalve deze bevond zich nog een tweede vliegtuig, 'eveneens een Fokker C 5 in de lucht. De inzittenden van laatstgenoemd vliegtuig zagen tot hun groote ontsteltenis, dat nabij Hollandsche Rading het andere vliegtuig plot seling met groote snelheid omlaag dook en zich met een klap, die tot ver in den omtrek hoorbaar was, in den grond boorde. De inzittenden van het andere vliegtuig heb ben daarop onmiddellijk aan Soesterberg ken nis gegeven van de ramp, van waaruit auto's naar de onheilsplaats zijn gezonden. Omtrent de slachtoffers wordt gemeld, dat de heer Koeze reserve-sergeant-vlieger was, en de heer Lemstra reserve-sergeant-waarne mer Koeze woonde te Middelharnis, Lemstra in Den Haag. De oorzaak is waarschijnlijk een mislukte manoeuvre bjj een nood landing. Uit Soesterberg meldt men de volgende nadere bijzonderheden van het ongeluk van gistermiddag, waarbij de adspirant-reserve- officieren Koeze en Leemstra het leven heb ben verloren: Door de slechte weersomstandigheden werd gistermorgen niet „overland" gevlogen, doch tegen elf uur klaarde het op en vlogen de toe stellen naar alle kanten uit. Koeze en Lemstra met de 640 en luitenant Gautier en van Meel met een andere C 5, met de opdracht te schieten met den camera-mitrailleur. Boven Hilversum waren beide toestellen aan het oefenen, toen plots de 640 wegzwenkte en be gon te dalen. De inzittenden van het andere toestel dachten aan een noodlanding. Gedu rende deze daling maakte de 640 een Immel- mann, die goed gelukte en even later nog een, doch deze op te geringe hoogte, met het doel waarschijnlijk over de boomen een terrein te kunnen binnenkomen. Deze laatste manoeuvre is de fout geweest, die het vliegtuig te pletter deed vallen. Ooggetuigen verklaren dat de motor van het verongelukte vliegtuig is afge slagen, waardoor een noodlanding moest wor den gemaakt. Beide slachtoffers waren een paar weken geleden geslaagd voor officiervlieger of -waar- nemer en zouden binnen eenige dagen met groot verlof gaan. Onder hun kameraden heerscht groote ver slagenheid. Bij het vliegkamp waaien alle vlaggen halfstok, terwijl vele bewoners van Soesterberg eveneens de vlag halfstok hebben uitgestoken. Zelfs de ververschingstentjes langs den boschrand bij het vliegkamp en het theehuis Soesterdal staken de vlag halfstok uit, terwijl de muzikanten die hier in den vacantietijd te midden van het talrijke publiek dat de vliegoefeningen pleegt gade te slaan, onmiddellijk na het bekend worden van het noodlottig ongeluk hun muziek staakten. de zweefvlieg wedstrijden in de rhön. Goede resultaten. Op den derden dag van de zweefvliegwed- stnjden in de Rhön zijn ongeveer 50 zweef vliegtuigen opgestegen. Sommige zweefvliegers hebben afstanden van 85 en 140 km genoteerd. De zweefvlieger Bleek, uit Breslau, heeft een hoogtevlucht ondernomen. Uit het baro- gram bleek achteraf dat hij tot 4480 meter (boven den zeespiegel) was gestegen. Dit is een nieuw Europeesch hoogterecord voor zweefvliegtuigen. Van pleziertreinen, sikkels en hiunergi Vorige week Zondag is er uit verre streken een pleziertrein naar Den Helder gekomen en alhoewel de naam pleziertrein officieel uit de registers der Nederlandsche Spoorwegen ge. schrapt is, vertolkt deze aanduiding toch be- langrijk duidelijker het wezen dezer „g0e<j. koope" treinen. Goedkoop zijn ze... ail right,„ maar nog plezanter. En Zondag is er een gekomen en het is hart verheffend te zien en hooren hoe deze ééndag», touristen over onze stad denken. Enkele op. merkingen willen we te dezer plaatse ver eeuwigen. Interessant bleek voor oude grootmoeder» en Jonge dames het feit, dat de Heldersche burgerij toch blijkbaar niet en masse in Urker. ballonbroeken langs de straat flaneert, noch dat het hier boom- en plantloos is als ln het onvruchtbaarste plekje der Lybische woestenij, noch dat het niet waar bleek, dat hier voor 3 maanden een zendeling vermoord is in de rimboe, die „Kuitje" heet. Ze vonden vele din. gen hier mooi: mooi was het Monument en mooi was de haven. Nog mooier waren het strand en de Dijk (vooral de Rotterdammer» van 't mannelijk ras, en dan bij het scheme ren!) en niet te vergeten het Stadhuis maar het mooist vonden ze toch de bioscoop waar seriefilms gedraaid werden. Men meende, dat dit niet meer in Holland bestond en ziedaart De Witte biedt het den volke. Door de Rotterdammers en Hagenaars wer- den dien dag centenaren sausjes en hectoliter» ijs verzwolgen, zoodat men met gespannen buiken 's-avonds treinwaarts toog en het velen zwaar viel de alpentocht van perron-portier ingang te verrichten. Ja, aan sportiviteit ia hier geen gebrek. Méér ple-- goedkoope treinen zij ook hier het parool. In de vaart liet ik hierboven dat serie-film- geval aan m'n pen ontvallen en bij gebrek aan Iets anders valt daar wel het een en ander over te zeggen. Serie-filmsdat doet den ken aan den tijd dat we nog kinderen waren en voor 5 cent moeder bedrogen door er niet duimdrop voor in te slaan maar stiekum een bioskoopie pikten. Toen waren het films waar die van heden niet aan ruiken kunnen. Allemaal seriefilmen, soms 10 weken achter elkaar. In de eerste af. deeling bleek wie „Die Vervloekte" was, in de tweede boorde de punt van den degen de» helds zich een weg door het vooze vleesch de» Aterlings, in de derde kwam De Maagd, die om hulp kreet, in de vierdeafijndood ging hij tenslotte. Maar alvorens dit z'n be scheid gekregen had waren mijnerzijds liters transpiratievocht geplengd, had ik de drie parelmoeren knoopen van m'n blousje gedraaid en m'n keel rauw gebruld met: hé, Richard, kijk uit, achter je, drissie Achwelk een tijd Hoogst belangrijk was tenslotte de man, die als afgezant van het Sikkel en Hamerland naar Den Helder gekomen is en wiens zolder» schuit door plaatselijke politieagenten bezet werd en zoo in het Werfkanaal gesleept. Het was een hoogst merkwaardige regatta, die agenten op de schuit en het was hen aan te zien, dat ze dat werk onder de knie hadden, En hoe! Het bewees gelukkig weer eens twee dingen! ten eerste, dat politieagenten méér kunnen dan eieren eten en méér kunnen dan dieven vangen en bekeuringen geven. Ook bleek eruit, dat er nog altijd vele vreem de snoeshanen rondloopen met krankzinnige denkbeelden van Sikkelen en Hameren, die z4 teekenen op in beslag genomen booten en van menschen die in Den Helder komen zeggen, middels krtjtletters op schepen: „Dood aan dé Rebellen". I Met een vlet op weg naar voetbal» wedstrijd. Paramaribo, 26 Juli. Dezen Zondagmid dag is een vlet met veertien jongelieden, dié op weg waren naar een voetbalwedstrijd ge zonken. Tien jongens zijn verdronken. Het was mooi weer, maar ter hoogte vaij Blauwgrond betrok de lucht. De wind stak op, een eerste golf sloeg in het bootje. Met hoo- zen hielden de jongens de vlet nog een poosje drijvende, maar een verraderlijke golf deed haar kapseizen. Allen geraakten te water. Er waren verscheidene goede zwemmers, die nog getracht hebben hun makkers te redden, doelt alle heldenmoed was vergeefsch. Een oogen» blik scheen er redding te dagen. De motorboot) „Gusta" passeerde op eenigen afstand, doel» men zag hier niets. De jongens raakten uit geput. Het werd een vreeselijke worsteling, Drenkelingen sleurden hun redders ln dé diepte. Ten slotte kwam de motorpont van Marien* burg te hulp. Deze boot stak toevallig me{ voetballers over naar Jagtlust. Van één de| deelnemers woei de hoed af, zoodat men ge* noodzaakt was terug te varen. Hierdoor be merkte men het ongeluk. Het was helaas te laat. Slechts vier jongen* konden worden gered. V I verovert „queen mary" den blauwen wimpelt r i De „Queen Mary" maakt een goede kansy het snelheidsrecord te breken. De gemiddeldé snelheid van het schip ls op haar tegenwoor* dige reis 30.05 knoopen. Terwijl de gemiddeW de snelheid van de Normandie" op de reis, waarop het schip den wimpel veroverde, 29.4 knoopen bedroeg. ernstig ongeluk bij een processie' Zeven menschen onder den voeÉ geloopen. Naar thans bekend wordt, heeft Zondag 14 de bedevaartplaats Kalwarya (Polen) eerf ontzettend ongeluk plaats gehad. Er werd in dit dorp een processie gehou den en hierbij ontstond voor een kerkgebouw zoo n gedrang, dat zeven menschen onder dei) voet werden geloopen en op deze wijze otj Vcirook»n.i—mi- -

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6