Julianadorp. Callanisoog Breezand. Anna Paulowna. Wieringen Texel GEMENGD NIEUWS Visscherijberichten Marktberichten. Bloembollenveiling. 1.10 HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 Binnenland De moord te Leiden. Jeugdige inbrekers. Onregelmatigheden op een notariskantoor. Een bange nacht. Een onplezierig uitstapje. Arrestaties in verband met het in Merwedekanaal gevonden lijk. Zes slangen te Helmond ontsnapt. Door een autobus overreden en gedood. De brandstichting te Zundert. Motorschuit gezonken. Een vrouw verbrand bij een benzineontploffing. Marineberichten. Haven van Nieuwediep. Geen nieuwe kruiser voor Indië. CAFÉ „PRINS HENDRIK". Het Café „Prins Hendrik" alhier is door onderhandschen verkoop in eigendom overge gaan aan den heer A. Doorn. DE BOER EN DE HEER. De Rijksweg baadt in een zee van zonlicht op dezen Augustusdag. Bij tientallen snorren de moderne voertuigen voorbij. Ook zijn er enkele die niet veel haast hebben. Een daar van rijdt zijn wagen naast den rijweg in het gras. Dat zag ons boertje. Kalm en bedaard gaat hij op het gezelschap toe, en verzoekt beleefd om zijn gras niet zoo plat te loopen, enz., daar het hem anders onmogelijk is het nog te kunnen maaien. Nu klinken de stem men uit den auto: Dan moet u hier maar een bord neerzetten, onze wagen kan niet op den rijweg staan, en dat gras is toch voor ieder een, enz. Ons boertje, die zag dat hier niets tegen te doen viel, ging huiswaarts. Doch wat gebeurt nu even later? Daar komt de heer bij het boertje vertellen, dat zijn gouden pols horloge weg was, en als het boertje het vond, dan zou een ruime belooning gegeven worden. Inderdaad werd het horloge gevonden en het werd teruggebracht en de ruime belooning bestond uit „één gulden". Dat alles ondervond ons boertje van den heer met een auto, op een Augustusdag. WAARNEMEND HOOFD O.L. SCHOOL. Tot waarnemend hoofd der o.l. school is tijdens de a.s. vacature, welke door het vertrek van den heer Van Meerten zal ontstaan, met ingang van 1 September aa. door B. en W. be noemd de heer H. J. Schut, onderwijzer aan de o.l. school alhier. BOUWVERGUNNINGEN. Door B. en W. is vergunning verleend aan de Wed. S. BakenDuin, alhier, voor het doen bouwen van een boerderij en aan den heer G. van Delft, alhier, voor het bouwen van een stalling. COLLECTE. Door B. en W. is asm het „Leger des Heils" te Amsterdam vergunning verleend tot het doen houden van een collecte. Uitslag van de gehouden bloembollenveiling op Dinsdag 25 Augustus door de N.V. Bloem bollenveiling „Breezand" te Breezand. Enkele vroege tulpens Witte Zwaan z. 10—11 0.90 King of the Yellow z. 12 1.40 Witte Valk z. 11—12 1.75 Witte Valk z. ld—11 Dubbele vroege tulpen: Electra z. 12 op 140 El Toreador z. 910 1.10 Peach Blossom z. 12 op 1.55 Enkele late tulpens Inglesc. Yellow z. 11—12 1.10 Inglesc. Yellow z. 12 op 1.30 Picotee z. 11—12 1.15 Moonlight z. 10 1.20 Darwin tulpen: WU1. Copland z. 12 op 1.45—1.65 Will. Copland z. 11—12 1.10 Will. Pitt. z. 12 op 1.65 Will. Pitt z. 11—12 1.20 Will. Pitt z. 10—11 0.80 Baron de Ia Tonnaye z. 11—12 1.10 Pride of Haarlem z. 12 op 1.30 Bartigon z. 10—11 0.80 Cïara Butt z. 12 op 1.30 Gustaaf Doré z. 12 op 1.30 Gustaaf Doré z. 11—12 110 The Sultan z. 11—12 1.20 La Candeur z. 12 op 1.35 La Candeur 11—12 1.15 Centenaire z. 11—12 1.15 Hyacinthen. E. G. City of Haarlem 1415 2.85 Irissen,- Sp. I. Wilhelmina 5 op 0.22 4—5 0.07 Co janus 5 op 0.35 L' Innocence I 0.18 H. I. Imperator 8 op 0.64—0.74 z 7—0.20—0.27 6—7 0.16 Wedgewood 10 op 1.00 Wedgewood 9—10 0.50 Wedgewood 8—9 0.22 Dr. Haeringh z. 7 op 0.56 Dr. Haeringh z 6—7 0.18 King of the White 5 op 0.20 Van E verdingen z. 8 op B 0.90 z. 7—8 0.52 z. 6—7 0.21 Crocus Geel 9 op 0.12 Crocus Walter Scott z. 9 op 0.21 k. 8—9 0.13 Narcissen: Von Sion 0.13 p. kg. Golden Spur 0.13 p. kg. Croesus p. st. 1.95 BOUW VAN EEN KERK AAN DE ZANDVAART. Het N.H. Evangelisatiebestuur heeft het bouwen van een kerk aan de Zandvaart alhier gegund aan de volgende inschrijvers: J. Hoep, alhier, timmerwerk; P. Schouten, alhier, metsel- en betonwerken; Snip en Dordtmundt te Den Helder, loodgieters- en electriciteitswerken; L. Pieterse, alhier, schil derwerk; Architectuur W. A. Hoep. VERKOOPING. Ten overstaan van notaris F. J. M. Pinxter te Schoorldam had Woensdagmiddag in café Borst de verkooping plaats van de hofstede „Eldorado" met bloembollenberging en schuur, erf, tuin en wei- en bollenland, benevens de bur gerwoning „Margaretha", tezamen groot 8 ha 10 a 30 ca, gelegen aan de Molenvaart en eigen dom van den heer B. Moolenaar. De woning „Margaretha" met tuin, groot 88 a 80 ca, kwam in bod op 2910. By afslag weerd niet gemijnd, zoodat de heer J. Koom, alhier, eigenaar werd. Voor de hofstede „Eldorado" en het wel- en bollenland, groot 7 ha 71 a 50 ea, was het hoog ste bod 13.555.24, voor welk bedrag mevr, A. M. JungerhansLefeber van Heemstede eigenaresse werd. R.K. BEWAARSCHOOL. Na wijding door pastoor Verhoeff is het ge bouw voor de R. K. bewaarschool in gebruik genomen en het kleuteronderwijs met ongeveer 40 kinderen aangevangen. Mej. R. v. d. Berg is aangesteld als volontair aan de R. K. School in de Spoorbüurt. HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR VAN DER EEM. Het zilveren priesterfeest van pastoor Van der Eem viel juist in de vacantie en werd daarom met de schooljeugd den eersten dag na deze rustperiode gevierd. Des morgens werd een onderlingen voetbal wedstrijd gespeeld en werden alle kinderen ge- tracteerd. Des middags vertoonde prof. Melloc, goochelaar en buikspreker uit Amsterdam zijn kunsten en oogstte groot succes bij de kleinen. Verscheidene kinderen mochten ook zelf iets te voorschijn goochelen en kregen dat als aan denken mee naar huis. Van vele zijden werd belangstelling getoond voor dit feest, zoo waren o.a. alle geestelijken uit Dekenaat aanwezig. De voetbalvereeniging „Z.A.P." vergaderde onder voorzitterschap van den heer L. F. Schla- mann in café Alkemade. Er werden eenige reglementswijzigingen aangenomen, doch daar de opkomst te gering was (slechts 18 leden waren aanwezig), kon nog niet worden over gegaan tot vaststelling van de elftallen voor de komende competitie. Besloten werd de op gave nog tot Zondag open te stellen en daar na het elftal samen te stellen. BENOEMING DIJKGRAAF EN HEEMRAAD. Bij K.B. z(jn benoemd met ingang van 1 October 1936 tot dijkgraaf van den Anna Paulowna-polder C. Wijdenes Spaans, uiter lijk tot het einde van het zittingsjaar, waar in hij 70 jaar zal zijn geworden. Met Ingang van 1 Oct. '36 tot heemraad van den Anna Paulowna-polder C. Geerligs te Anna Paulowna. Hippolytushoef EEN MOTOR-ONGEVAL. De heer A. W. Berkhout, vertegenwoordi ger van het P.E.N., te Hippolytushoef, welke gisterenmorgen voor zaken naar Den Oever geweest was, kreeg op de terugreis met zijn motorrijwiel een ernstig ongeluk. Nabij de Korenmolen, te Hippolytushoef, moest hij een uit den weg van Noordburen komende boe renwagen passeeren, hetgeen gemakkelijk kon, doch op onverklaarbare wijze reed hij den wa gen van achter aan, met het noodlottig ge volg, dat hij over den kop van zjjn motor stoof en op den weg terecht kwam. Met hoofdwonden bracht men hem bij den heer J. Leen binnen, waar een direct ontboden ge neesheer hem verbond en ter verdere behan deling per ziekenauto naar het ziekenhuis te Den Helder liet vervoeren. Nader vernamen wij, dat de patiënt er goed was afgekomen en de verwondingen niet van ernstigen aard waren. Het motorrijwiel had veel averij bekomen. SAMENKOMST N.J.V. Zondagavond te half acht zal in de duin vallei bij de Koog een openbare samenkomst worden gehouden van het N.J.V. Als sprekers zullen daarbij optreden Ds. Moen, N. H. pre dikant te Den Hoorn; Ds. Salm, N. H. predi kant te De Cocksdorp, en Ds. Visser, N, H. predikant te Den Burg. Het N. H. Kerkkoor van Den Burg zal hieraan medewerking ver- leenen. Den Burg. KONINGINNEFEEST TE DEN BURG. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin worden a.s. Maandag op het sportterrein te Den Burg groote kinder en volksspelen gehouden, welke zullen wor den afgewisseld door goochelnummers, buik spreken en vertoon der poppenkast, terwijl Texelsch Fanfarecorps het feest zal opluiste ren. Des morgens half twaalf heeft de opstel ling der kinderen plaats, waarna een aubade plaats heeft voor het raadhuis, terwijl vervol gens, vooraf gegaan door Texelsch Fanfare, via Groeneplaats, Binnenburg, Hoogerstraat, Gravenstraat, Warmoesstraat, Weverstraat, Steenenplaats, Waalderstraat, Wilhelmina- laan, Emmalaan, naar het terrein wordt ge marcheerd, waar den kinderen gelegenheid wordt gegeven een boterham te nuttigen, onderwijl de poppenkast wordt vertoond of iets dergelijks. Ongeveer half twee wordt een aanvang ge maakt met de kinderspelen, waarvoor het programma is vastgesteld als volgt: Voor meisjes van 67 jaar: Hardloopen met bal op bordje en blokjesrapen. Voor meisjes van 8—9 jaar: Balspel en wasch ophangen. Voor meisjes van 1011 jaar: Hardloopen met hindernissen en tonrollen. Voor meisje van 1214 jaar: Ringsteken op fietsen en slofjesloopen. Voor jongens van 67 jaar: op reis gaan en eierrapen. Voor jongens van 89 jaar: Hardloopen met hindernissen en blaasveehten in cirkel (gebl.) Voor jongens van 1011 jaar: Zakloopen en blaasveehten in cirkel (gebl.). Voor jongens van 1214 jaar: zakloopen en ringsteken op fietsen. Vervolgens voor dames boven de 16 jaar: Strijd om den man en kinderwagenrace, tel kens om prijzen van 3.2.en 1. tégen een inleggeld van 0.15. Het terrein zal worden versierd met vlag gen, zoodat het geheel een feestelyk aanzien zal krygen. De entreeprijs is gesteld op 10 cent, zoodat op groote belangstelling gerekend wordt. Het bestuur van de Oranje-vereeniging wekt de ingezetenen op de vlaggen uit te ste ken om het feestelyk aanzien te verhoogen. Oosterend. KONINGINNEDAG TE OOSTEREND Op den 31sten Augustus den verjaardag van H. M. de Koningin, zal te Oosterend op het terrein van de familie Bakker, aan het einde van de Peperstraat een Openlucht uit voering gegeven worden, waaraan zullen medewerken, het muziekgezelschap „Excel sior" en de zangvereeniging „De Lofstem". Opgevoerd zullen worden een tweetal ta- bleaux, n.L Het Linkespel en een vlaggen- tableau. Reeds wordt door de T.E.M. elec- trisch licht op het terrein aangelegd. NAAR DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. De leden van de Chr. Jongelingsver. „Be proeft alle dingen en behoudt het goede", te Oosterend, zullen onder leiding van den direc teur, den heer H. Bolt, op 15 September a.s. naar Den Haag gaan, voor de Opening van de Staten-Generaal. Meerdere liefhebbers kunnen de reis mede maken. Cocksdorp. VERKIEZING HOOFDINGELAND VAN POLDER EYERLAND. De heer Jan Roeper Jbz. is Dinsdag bij en- kei candidaatstelling herkozen tot Hoofd ingeland van den polder Eierland op Texel. Den Hoorn. VOLKSFEEST. Gisterenavond is in een vergadering, belegd door de Feestcommissie, besloten om ook 9 en 10 September a.s. een Volksfeest te houden. De 25-jarige gewezen meesterknecht M. C. B. uit Leiden, thans gedetineerd, die in den avond van 14 April in de hal van een bios cooptheater aan den Stationsweg te Leiden, de 22-jarige fabrieksarbeidster J. Siera uit Zoeterwoude, uit wraak, met een broodmes eenige steken in den rug toebracht, tenge volge waarvan het slachtoffer na korten tijd is overleden, heeft Dinsdag terechtgestaan voor de rechtbank te 's-Gravenhage. B. die gehuwd was, had meermalen getracht het slachtoffer zyn liefde te verklaren, doch zij had hem afgewezen en zich ten slotte by de directie beklaagd, omdat zy door verdachte ontslagen was. Het openbaar ministerie had primair mooril, subsidair opzettelijke mishandeling met dóo- delijken afloop ten laste gelegd. Dr. Hulst verklaarde, dat van de twee toe gebrachte steken met het mes er een doode- lijk Is geweest. De andere deskundige, de hé£r van Waalwijk van Doorn, die de eerste hiilp aan het slachtoffer had verleend, verklaarde dat het meisje tydens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. T. Twaalf jaar geëischt. Mr. Cohen Tervaert noemde het feit een der ergste, die in de rechtszaal worden behan deld. Hier is opzettelijk een jonge vrouw het leven ontnomen. Spr. behandelde de voorge schiedenis van de zaak en de betrekking tus- schen verdachte en het meisje. Gebleken is dat verd. ernstige plannen had om naar Zuid- Afrika te vertrekken. Hy heeft er evenwel ook ernstig aan gedacht het slachoffer, aan wie hy zyn ongeluk wijt, van het leven te be- rooven. H(j heeft daarbij ook over de gevan genis gesproken. Het meisje is door hem ge stoken, toen hfl volkomen kalm was. Spr. qualificeerde het feit als moord. Rekening houdende met alle omstandigheden eischte de officier wegens moord twaalf jaar gevange nisstraf. De uitspraak is daarop bepaald over 14 dagen. Drie jongens te Haarlem gear resteerd. Brutale jongens hebben zich Zaterdagnacht en Zondagmiddag door middel van een vafc schen sleutel toegang verschaft tot een per ceel aan de Vooruitgangstraat te Haarlem. Zij hebben het huis doorzocht, braken den muntmeter open, ontvreemdden het daarin aan wezige geld en openden een spaarpot, waar uit zij een gulden ontvreemdden. Verdacht van dezen diefstal heeft de politie Maandag twee jongens uit Haarlem aangehouden, resp. 14 en 17 jaar oud. Beiden hebben bekend. Bjj het verhoor bleek, dat zy in gezelschap van een derden, 15-jarigen jongen de vorige week op het Bolwerk een ouden man, die in beschon ken toestand verkeerde en naast hen op een bank zat, een portemonnaie hebben ontstolen met een inhoud van 55. Zij hebben dit be drag gedeeld en vervolgens opgemaakt aan verschillende liefhebberyen, sigaretten en snoepgoed. De derde jongen is Dinsdagochtend aangehouden. Ook hij heeft bekend. Een der klerken gearresteerd. Vervalsching van hypotheek-acten. Te Breda en Princenhage gingen Maandag hardnekkige geruchten omtrent ernstige onre gelmatigheden op het kantoor van een notaris te Princenhage. Bij informatie ter bevoegder plaatse werd ons meegedeeld, schrift de „Nw. Rott. Crt.", dat deze geruchten reeds eenige weken in ingewijde kringen bekend waren en dat naar aanleiding daarvan een officieel on derzoek werd ingesteld. Bij dit onderzoek zou, naar wordt meegedeeld, zijn komen vast te staan, dat inderdaad onregelmatigheden zijn gepleegd. Uit het onderzoek is echter in ver band met het verblijf in 't buitenland van een van de klerken van het kantoor, neit gebleken, wie voor de onregelmatigheden verantwoor delijk is. De financieele gevolgen van deze onregelmatigheden zouden voor zoover deze de directe verplichtingen betreffen, in den loop van Maandag zjjn geregeld. Nader verneemt het blad, dat Dinsdagoch tend een arrestatiebevel tegen den notaris klerk is uitgevaardigd. Gebleken is, dat deze klerk, die voorgegeven heeft met vacantie buitenslands te gaan, verschillende hypotheek- acten valschelijk heeft opgemaakt en de aldus ontvangen gelden te eigen bate heeft aange wend. De zaak kwam uit toen tijdens afwe zigheid van den notaris iemand uit Breda zich bij den eersten candidaat vervoegde en zijn verwondering te kennen gaf, dat hem de rente van een bepaalde hypotheek niet was overge maakt. Toen den candidaat bleek, dat deze hypotheek niet in de boeken voorkwam, vroeg hij de acte ter inzage. Daarby bleek, dat deze geheel en al valsch was en dat ook de hand- teekeningen van den notaris en de getuigen valsch waren. Hij waarschuwde onmiddellyk den notaris, die zijn reis onderbrak en naar Princenhage terugkeerde. Inmiddels waren nog andere gevallen van fraude ontdekt. No taris E. heeft onmiddellyk maatregelen geno men en heeft de valsche acten, voor zoover deze op dit oogenblik bekend zijn, ingenomen en de gedupeerden volkomen schadeloos ge steld. Hoe groot het totale bedrag van de fraude is, is op het oogenblik nog niet bekend. De gelden, die tot op dit oogenblik zijn terug betaald, beloopen een bedrag van ongeveer 10.000. Een teleurgestelde inbreker. Dezer dagen heeft een bewoner van de Vier- ambachtstraat te Rotterdam, een angstigen nacht doorgebracht. Hij bewoont in zyn eentje een bovenhuis, boven een winkel, waarin zich des nachts niemand bevindt, zoodat hy des nachts geheel alleen in huis is. Desondanks is het zijn gewoonte des avonds de kas van zyn in de binnenstad gevestigde zaak mee naar huis te nemen. Dit schijnt aan een in breker bekend te zijn geworden, maar toe vallig had op den avond waarop de inbreker zyn slag had willen slaan, de betrokkene de kas eens niet mee naar huis genomen. Toen hij dien avond in gezelschap van een paar vrienden tehuis kwam, maakten dezen hem er op opmerkzaam, dat op de bovenver dieping licht brandde. De betrokkene dacht, dat zijn vrienden een grapje wilden maken en sloeg er geen acht op. Toen hij later naar bed ging deed hij de knip op de buitendeur. Toen hy eenigen tyd had geslapen werd hij wakker, doordat hij eenig gerucht hoorde. Hy durfde evenwel niet te gaan kijken, hoewel hy begon te begrijpen, dat de opmerking van zyn vrien den wel eens niet een grapje geweest kon zijn en meer en meer kreeg hij het vermoeden met een inbreker in huis te zitten. Aangezien hij niet bijzonder forsch is en geen telefoon of wapen ter beschikking had, besloot hij stille tjes in bed te blijven, onderwijl de omstandig heid zegenend, dat hy ditmaal toevallig de kas niet had meegenomen. Met nu niet be paald prettige gevoelens bezield wachtte hjj het aanbreken van het daglicht af. Al wachtende viel hij door slaap overmand in een lichte sluimering, waaruit hy voor de tweede maal werd opgeschrikt, ditmaal door een luiden slag. Toen het geruimen tijd daarna stil was gebleven, is hij eens op onderzoek uit gegaan. In de woning kon hij niets verdachts bespeuren, maar de knip zat niet meer op da buitendeur, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de slag veroorzaakt is door het .{lichtvallen van de buitendeur achter den te- leurgestelden inbreker. Reizigers ongesteld geworden. Vrydagavond j.1. toen een reisgezelschap van de Nederlandsche Reisvereeniging, onder lei ding van den heer J. Schreuder te Groningen, bestaande uit 30 personen, zich te Honnef by Keulen bevond, werd een der reisgenooten plot seling ernstig ongesteld, zoodat overbrenging naar een ziekenhuis gewenscht was. Zaterdag ochtend openbaarden zich in minder of meer dere mate dezelfde verschijnselen: buikpyn, diarrhée, koorts bij het grootste deel van het gezelschap. Op last van den geneesheer werden negen van de ernstigste patiënten naar het zie kenhuis vervoerd, terwyl aan de overige 20 ver boden werd te vertrekken, zoodat het laatste deel van het programma, bestaande uit wan deltochten in den omtrek, niet kon worden uit gevoerd. Het bacteriologisch onderzoek wees gelukkig uit, dat men hier niet met een kwaadaardig geval van besmetting te doen heeft, zoodat de deelnemers, die zich goed genoeg voelden, hun reis konden vervolgen en Zondag met den leider naar Nederland mochten terugkeeren. Wat de oorzaak van de vergiftigingsver schijnselen was, is nog niet vastgesteld kunnen worden. De andere gasten in het hotel, waar het gezelschap vertoefde en waar zich de ver schijnselen openbaarden, bleven allen gezond. Onderweg hadden de meeste excursisten slag roomgebak gebruikt. Onmiddellyk is een onder zoek in die richting ingesteld maar het resul taat daarvan was den leider nog niet bekend. De tien zieken, die nog te Honnef worden ver pleegd zijn buiten gevaar. De leider zelf onder vond nog de naweëen van de vergiftigingsver schijnselen. Naar het Hbl. verneemt is Maandagnacht te Vaassen op de Veluwe een man aange houden, tegen wien vermoedens zijn gerezen in verband met den dood van den 21-jarigen Utrechtenaar, weins lijk Maandag in Amster dam-Oost uit het Merwede-kanaal is opge haald. De man, die thans te Vaassen is aange houden, stond in zakenrelatie met den thans gestorven Utrechtschen jongeman en tus- schen deze beiden was een zakelyke kwestie gerezen, welke eventueel aanleiding tot een misdrijf kan hebben gegeven. De aangehouden ook 21-jarige en werklooze man woonde even eens te Utrecht en men heeft hem het laatst in gezelschap van het slachtoffer gezien. Gis teren had hij zich naar zijn ouders te Vaas sen begeven en daar is hij aangehouden. Nader verneemt het blad dat de verdachte ontkent iets met den dood van hét slachtoffer uitstaande te hebben. Niettemin heeft de politie termen gevonden den verdachte in arrest te houden. GLAZENWASSCHER DOODGEVALLEN. In de Tweede van der Helststraat te Amster dam is Dinsdagochtend een glazenwasscher, toen hij bezig was ruiten te zeemen, van zijn ladder gevallen. Met een schedelbreuk is hij naar het O.L. Vrouwe-gasthuis vervoerd. Eenige oogenblikken na aankomst aldaar is hij overleden. Vier opgespoord te Helmond. BK de vogel- en dierenhandel van de firma Corstens-Verschuren aan den Weg op den Heu vel te Helmond zijn zes groote Pythonslangen, welke een dezer dagen werden ontvangen, uit de kooi ontsnapt. Begrypelyk verwekte de ontvluchting dezer gevaarlyke slangen, wier lengte varieert van 2% tot 4 Vi meter, in de buurt groote conster natie. Met behulp van een speurhond werd het op sporingswerk begonnen. Op het terrein der ge meentelijke ambachtsschool werden vier slem- gen opgespoord en gepakt. De nasporingen naar de twee andere dieren leverden tot op heden nog geen resultaat op. Desniettemin wordt het onderzoek nog voort gezet. Gistermiddag is op den Stationsweg te Ede een 15-jarig meisje, genaamd Anbeek, uit Vee- nendaal, door een autobus van de firma de Haas, eveneens uit Veenendaal, terwyl zij plot seling per fiets den weg overstak, aangereden. Ernstig gewond werd zy naar het ziekenhuis gebracht waar zy spoedig is overleden. Een verrassende wending. Het onderzoek naar de brandsUchting in het Trappistenklooster De Kievit te Zundert, schijnt verrassende resultaten te zullen op leveren. Dit door de Kon. Marechaussee na de brandstichting van Zondag j.1. ingestelde onder zoek heeft namelijk met vry groote zekerheid uitgewezen, dat de brandstichting los staat van de andere door de Heikesmannen gepleegde baldadigheden tegen de kloostergemeenschap. De brandstichter toch schijnt gezocht te moeten worden onder de leden van de kloostergemeen schap zelve, hetgeen ook daaruit blijkt, dat alleen de kloosterbewoners bekend waren met de opheffing der bewaking. Er zyn dan ook aanwijzingen, dat een der kloosterbewoners nei gingen tot pyromanie heeft, zoodat deze zeer waarschijnlijk den brand heeft gesticht. Hoe wel de man nog niet bekend heeft, wordt het onderzoek in deze richting voortgezet. De twee opvarenden verdronken. Gisterochtend waren twee landbouwers zoons, de 20-jarige J. Bakker J.Mzn. en de 23-jarige J. Silver Lzn., per motorschuit van Lutjebroek naar Grootebroek vertrokken voor het vervoeren van een lading tulpen. Toen zij gistermiddag om half vier nog niet waren teruggekeerd, begon hun uitblijven ongerust heid te wekken. De politie trok op onderzoek uit en vond op de z.g. Tocht, een breed vaar water bij Lutjebroek, het dekzeil en een deel van de lading aan de oppervlakte drijven, terwijl het wrak van de boot op den bodem werd ontdekt. Onmiddellyk begon men te dreggen en kort na elkaar werden de lichamen van de beide opvarenden opgehaald. Doktér E. van der Koogh uit Bovenkarspel heeft nog geruimen tijd getracht met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten der dren kelingen op te wekken, maar dit mocht niet meer gelukken. Bakker was de kostwinner van zijn moeder. Beiden waren ongehuwd. Ongeluk of misdrijf T Haar echt genoot in arrest. Gistermiddag omstreeks 5 uur zijn in een keuken van een pand aan de Delftschestraat te Rotterdam bij de voorbereidende werkzaam heden om kleedingstukken met benzine te wasschen benzinedampen in brand geraakt. Er volgde een explosie, waarbij de vrouw des huizes zeer ernstige brandwonden over het geheele lichaam opliep. Zij is later in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen overleden. Haar man, die lichtere brandwonden heeft opgeloopen, is, mede op grond van enkele uitlatingen van de vrouw, gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet. INBRAKEN TE AMSTERDAM. In den nacht van Zondag op Maandag zijn dieven door opensluiting binnengedrongen in een perceel op de Prinsengracht bij de Leid- schegracht te Amsterdam. Zij hebben, na alles overhoop gehaald te hebben, 190 aan geld, een ring ter waarde van 1000, een dito van 150, een gouden broche, een sjaal van waarde en eenig kost baar bont gestolen. Voorts is aangifte gedaan, dat uit een per ceel in de Jan van Eyckstraat te Amsterdam geld en sieraden zijn gestolen ter waarde van ongeveer 900. DOOD GEVALLEN. Dinsdagochtend om ongeveer kwart over elf heeft op de Brouwersgracht te 's-Graven hage een doodelijk ongeluk plaats gehad. Op dat uur was zekere W. uit de Brandstraat bezig op het dak van het perceel 29 een hou ten stellage aan te brengen. Door onbekende oorzaak is de man van deze stellage gevallen en kwam op straat terecht, waar men hem zwaar verminkt heef opgenomen. De man bleek op slag dood te zijn. Het lijk is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De politie stelt een onderzoek tn. 26 Augustus. Aangebracht door korders: Tongen p. kg Slips Schol I p. kist Schol H Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 26 Augustus. Aangebracht door korders: Tongen p. kg Slips Tarbot Schol I p. kist Schol H Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. llt 0.72—0.55 0.48—0.34 6.75—4.85 3.70—2.20 0.15 0.85—0.65 0.45—0.35 0.65 6.654.75 3.50—2.40 1.35 27 Aug. 1936. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Roek", Binnen vier jaar vernieuwing lucht- materieel der Indische Defensie. Minister Colyn, gevolg gevend aan zijn toe zegging, om voor het einde van dit zittingsjaar mededeeling te doen van de voornemens der regeering met betrekking tot de Indische Defensie, heeft dienaangaande een verklaring afgelegd in de Memorie van Toelichting op het Wetsontwerp tot wijziging en verhooging van Hoofdstuk XIU der Ryksbegrooting voor 1936 (Departement van Koloniën), dat thans is ver schenen. Minister Colyn acht, gegeven de Internatio nale verhoudingen van het oogenblik, het voort gaan met aanbouw van het kleine materieel doelmatiger dan het op stapel zetten van een nieuwen kruiser. Voor het jaar 190 zullen 4 jagers en 9 onderzeeërs worden vervaardigd. In totaal zijn er 12 jagers en 18 onderzeebooten voor de Indische Defensie noodig. Binnen vier jaren zal het luchtmaterieel moeten worden vernieuwd, waartoe reeds ver schillende bestellingen zyn gedaan. Onder ande re zullen geleidelijk 39 groote gevechtsvliegtui gen voor de Indische landmacht (bommenwer pers) worden aangeschaft. Men zie verder pag. 2. By beschikking van den minister van de fensie ad Interim, zijn de volgende plaatsin gen gelast: Met 1 September, luitenant ter zee der 2e kl. C. H. E. Brainich von Brainich-Felt aan boord Hr. Ms. Hertog Hendrik. Met 2 September, luit. ter zee der 2e kl. R. M. Crommelin, bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. Met 16 September, luit. ter zee de: le kb J. Tissot van Patot, in het commandement van de marine te Willemsoord. Met 1 October, off. van den M.S.D. der 2e kl. T. A. Vos te Delft. Met een door den commandant van de ma rine te Willemsoord te bepalen datum, off. van den M.S.D. der 2e kl. N. C. van Bergen van der Grijp, bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Met 5 October, off. van den M.S.D. der 2e kL A. A. Looyen, bU den Onderzeedienst te Willemsoord. Luit. ter zee le kl. A. A. Fresco, alsmede lults, ter zee 2e kl. J. F. Drijfhout van Hooff en H. M. van den Wall Bake, aan wie ver gund is uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren, zyn 19 Augustus aan boord van het m.«. Marnix van St. Aldegonde van Batavia vertrokken. Luit. ter zee le kl. A. J. Bussemaker zal 1 September geplaatst worden bij het depar tement van defensie. Off. van gez. le kl. der zeemacht W. A, Borgeld, van het Wachtschip te Willemsoord, zal 14 September overgeplaatst worden aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Vllssingen. Geplaatst aan het Kon. Instituut voor de Marine voor 3-jarige opleiding als adelborst der mariniers, C. G. Lems te Utrecht. (Herplaatst wegens misstelling.) Luit. ter zee le kl. J. A. Gauw, zoomede luits. ter zee 2e kl. H. A. W. Goossens en J. B. Reicher, uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, zijn ter beschikking gesteld. Luit. ter zee 2e kl. C. H. E. Brainich von Brainich-Felth, van het Wachtschip te Vlls singen, zal 1 September overgeplaatst worden aan boord van Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik te Nieuwediep. Off. van gez. der le kl. der zeemacht P. C. Broekhoff zal 17 September overgeplaatst worden van het Wachtschip te Vllssingen aan boord van Hr. Ms. kruiser de Rui) ter te Schie dam. PURMEREND, 25 Aug. Gem. kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 61,000 kg. Hoogste prijs 17. Han del matig. Kaas. 14 stapels kleine boeren 17.50 en S stapels Goudsche 19.50 per 50 kg met rijks- merk. 1306 kg boter 1.301.38 en weiboter 1.17—1.27 per kg. De Amsterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 26 Aug. 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 19800 kg. AMSTERDAM, 26 Aug. Veemarkt. Aangevoerd: 227 vette kalveren, le kw. 5060 cent, 2e kw. 44—49 cent en 3e 3e kw. 4043 oent per kg levend gewicht; 59 nuchtere kalveren 611; 302 varkens, wegende van 90110 kg 48—49 cent, zware varkens 4748 oent en vette varkens 4647 cent per kg slachtgewlcht. NOORDSCHARWOUDE, 26 Aug. 11,200 kg aardappelen: Schotsche muizen 1.70, groote 1.902.30, drielingen 2— 2.20, duc 2.90, eigenheimers 2.10, bi. eigen heimers 2.30; 2000 kg zilvernep 2.703.30, drielingen 1.201.50; 21,300 kg gele nep 2.103.20, drielingen 1.601.70, uien 1.30—2.20, grove 2.70—2.80; 15,300 kg spercieboonen 38; 2000 kg r oode kool 1—1.30; 10,800 kg witte kool 0.90, alled per 100 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Aug. 16.000 kg aardappelen: Schotsche 1.40, bonken/ 22.30, drielingen 2, bl. eigenhei mers 1.70—2.20, eigenheimers 1.90—2.10{ 28,000 kg roode kool 1—1.20; '300 kg gele kool 1.101.70; 41,000 kg vroege witte kool 0.901.10; 13,000 kg uien: gele nep 3— 3.20, gele drielingen 1.501.60, gele uien 1.402.40; 6000 kg slaboonen 36.30; 350 kg snijboonen 57.80; 1500 kg bieten 1.20 —2.10, alles per 100 kg; 140 st. groene kool 1.70 en 2300 stuks bloemkool le s. 34.50, 2e s. 1.50—1.70; 375 bos peen 22.50. SCHAGEN, 27 Aug. 11 paarden 150375; 9 veulens 90130; 17 geldekoeien (magere) 120—140; 90 geldekoeien (vette) 160—270; 15 kalf koeien 190240; 8 graskalveren 3045; 30 nuch tere kalveren 817; 50 schapen (magere) 1420; 221 schapen (vette) 20—27; 101 lammereen 714; 19 varkens (vette) p. kg 0.390.41; 87 biggen 913; konijnen 0.251.00; kippen 0.400.70; 12 eendenj haantjes 0.30-0.70.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11