Defensieuitgaven voor Nederlandsch-Indië Radio-programma Abonneert op dit blad BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 Om Madrid. 10 officieren gefusilleerd Het programma van de opstandelingen. De Duitsche woelingen. Organisatie der auto-industrie in Duitschland? Had de Kamerun toch wapens aan boord? Onze ministers in Helsingfors. Levering van vliegtuigen aan Spanje. Nederlandsche Vakcentrale. De wijziging in den steun. Zeven groote gemeenten gekant tegen iedere vermindering. Een nieuw schip voor de stoom vaart-Mij. Nederland? Vier Nederlanders te Berlijn uitgewezen. Het vliegongeluk bij Hilversum. Het weer. De doopnaam van de R D.M. 200. Uitbreiding op Schiphol. zich Casa drie ia De minister van oorlog heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen, krachtig gesteund door vliegtuigen de opstandelingen bij Naval Moral (ten Westen van Madrid) hebben te ruggedreven. Een colonne, die uit Valencia naar Teruel was vertrokken, ia op voorposten der op standelingen gestooten, die overal werden teruggedrongen. De regeering meldt nog, dat de militie meester gemaakt heeft van Val de la Deltajo, in de buurt van Navalmoral. waar zij 42 gevangenen gemaakt hebben, o.w. d gewapende priesters. Ook het dorp Villar door hen bezet. Aan het front van Cordoba ia een vliegtuig van de opstandelingen neergeschoten. De opstandelingen beweren weer, dat het Guadarrama-gebergte 2000 man regee ringst roe pen naar hen zijn overgeloopen. Verdacht personeel ontslagen Al het personeel van de medische universi teit en het centrale ziekenhuis te Madrid is ontslagen. In de gevangenis van Malaga zijn tien zee officieren van den torpedojager Churuga en de torpedoboot Sanchez Barcaiztegi gefusi- leerd, die door den krggsraad ter dood ver oordeeld waren wegens deelneming aan de opstandige beweging. Een gedeserteerd vliegtuig. Van het vliegveld Ge taf e, bjj Madrid, is een regeeringsvliegtuig met twee vliegers gede serteerd en b(j Alpalhao, in Portugal, geland, Geen Fransche vliegtuigen te Madrid. Reuter meldt uit Parijs: Het bericht volgens hetwelk op 20 dezer 26 Fransche gewapende vliegtuigen te Madrid zouden zijn geland, wordt volkomen onjuist genoemd, evenals een reeks valsche berichten van hetzelfde soort, die in omloop zijn ge bracht. Een militaire dictatuur. Volgens een bericht, dat uit Lissabon te Parijs ontvangen is, hebben de leiders van de opstandelingen in Spanje een programma op gesteld, waarvan de voornaamste punten op het volgende neerkomen. 1. Instelling van een militaire dictatuur en afschaffing van alle syndicalistische en com munistische organisaties, De militaire dicta tuur zal in beginsel tijdelijk zijn, maar er zal geen normaal parlement gevormd worden en de heerschappij van het leger zal van onbe- paalden duur zijn. 2. Berechting van alle politieke leiders van de linkerzijde en ontslag van alle lands- en gemeente-ambtenaren, die sympathie hebben getoond met de linkerzijde. 3. Verbod van alle stakingen en uitsluiting en intrekking van alle wetten, die „ongerecht vaardigde rechten" aan de massa toekennen. 4. Ontbinding van het parlement en opschor ting van de grondwet. 5. Vorming van een politleken raad van advies voor de dictatuur. 6. Teruggaaf van alle onlangs in beslag genomen eigendommen van de vroegere eigenaars. 7. Intrekking van het programma voor de landbouwhervorming. 8. Onderdrukking van de socialistische en de communistische bladen en hervorming of afschaffing van alle vakvereenigingen. 9. Een mogelijk plebisciet over den terug keer tot de monarchie. 10. Herstel van enkele voorrechten, die de geestelijkheid onder de monarchie genoot. 11. Nauwe samenwerking met landen, die eympathie getoond hebben tegenover de op standelingen en het sluiten van handelsver dragen met hen. Vlugge opzegging van de handelsverdragen met landen van de linker zijde. Nieuwe onthullingen van de chester Guardian. Man- De diplomatieke medewerker van de Man chester Guardian doet nieuwe onhullingen over de Duitsche propaganda in Spanje. Hij meldt, dat de politie te Barcelona nieuwe stukken heeft gevonden, waarin sprake is van de uitbreiding en bevestiging van de natio- naal-socialistische partij in Marokko en van de Duitsche vooruitzichten in Noord-Afrika, Er zijn nationaal-socialistische centra en filialen gesticht te Ceuta, Tetoean, Larrasj en andere steden. Evenals in Spanje zelf is hier een dienst geschapen voor den invoer van contrabande in bepaalde havens en voor een politieke, militaire en oeconomische spionnage. Alle rapporten en brieven van de nationaal- socialistische agenten waren geadresseerd aan het bureau van Von Ribbentrop te Ber lijn. Voor geval van oorlog. De Parijsche Excelsior beweert uit betrouw bare bron te weten, dat rijksminister von Blomberg dezer dagen na een samenkomst met 3 generaals der rijksweer, den comman dant der gemotoriseerde troepenafdeelingen en eenige ingenieurs uit de automobielindus trie, besloten heeft een commissie te vormen die de onderscheidene modellen auto's moet classificeeren op hun onmiddellijke bruikbaar heid in geval van oorlog. Op de daartoe ge schikt bevonden auto's zullen inrichtingen aangebracht worden voor plaatsing van ma chinegeweren. Gisterenmorgen is de aanval van de opstan delingen op Irun en San Sebastian losgekomen. De eerste stormloop schijnt te zijn afgeslagen. Een bericht van de Times wil, dat de Kamerun, het Duitsche vrachtschip, waarvan de aanhouding door een oorlogsschip van de Spaansche regeering een ernstig incident heeft uitgelokt, thans te Lissabon inderdaad wapenen voor de opstandelingen gelost heeft. Thans is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het dertiende hoofdstuk van de rijksbegrooting voor 1936 ingediend. Hierbjj wordt de post Tegemoetkoming aan Nederlandsch-Indië in de bestrijding van de uitgaven voor de marine, ver hoogd met 1 millioen gulden, terwijl als nieuwe post wordt opgenomen: Vergoeding aan Nederlandsch-Indië van rente en aflossing van kapitaal, opgenomen voor bekostiging van materieel voor de weer macht, waarvan 35.000 voor rente en een memoriepost voor aflossing. Bij deze gelegenheid geeft minister Colijn tevens gevolg aan zijn toezegging om nog voor het einde van dit zittingsjaar mededee- ling te doen van de voornemens van de regee ring met betrekking tot de Indische defensie. Na de conclusies van de twee stroomingen in de commissie-Kan te hebben gememoreerd, zegt de minister, dat de vraag, of de eene of de andere van deze meeningen zal moeten moeten worden gevolgd, er mede een is van financieelen aard. Het zal zelfs vooral van de ontwikkeling van den financieelen toestand in de naaste toekomst afhangen, in hoeverre op den duur in de exploitatie van een vloot en luchtmacht van een bepaalde samenstelling zal kunnen worden voorzien. Uiteraard zal daarbij mede van invloed zijn, in hoeverre men er in zal kunnen slagen de exploitatiekosten door het treffen van maat regelen op het stuk van de personeelsvoor ziening in gunstigen zin te influenceeren. Het nemen van een beslissing dienaangaande is thans nog niet noodig, omdat, hoe die beslis sing ook uitvalt, in de naaste toekomst op het stuk der kruisers toch geen bijzondere maatregelen behoeven te worden genomen, daar de „Java" en „Sumatra" eerst in 1925/'26 in dienst zijn gesteld en de „De Ruy- ter" pas in dezen nazomer aan de vloot zal worden toegevoegd. Op stapel zetten van een nieuwen krui ser behoeft op dit oogenblik derhalve niet overwogen te worden. De regeering acht het daarom doelmatig de in het licht van de tegenwoordige internatio nale toestanden urgente versterking van de Indische maritieme defensie allereerst te doen plaats hebben door voort te gaan met den aanbouw van het kleine materieel, dat, on verschillig of men de meerderheid of de min derheid van de commissie-Kan volgt, er in ieder geval zal moeten zijn. Dit kleine mate rieel, waarvan de sterkte volgens beide plan nen dezelfde is, betreft 12 jagers en 18 duik- booten. Indien, men dit kleine materieel eind 1940 op sterkte wil hebben moeten er vóór dien tijd 4 nieuwe jagers en 9 duik- booten waarvan de K 19 en 20 reeds op stapel staan voltooid zijn. Intusachen verdient het, vooral met het oog op de personeelsvoorziening, geen aanbeveling om het totaal der ontbrekende vaartuigen dadelijk en dus met eenige overhaasting op stapel te zetten. Voorzichigheid hierbij is mede geboden, wijl zoo weinig zekerheid be staat met betrekking tot de financieele pers pectieven. Het is in verband met deze overwegingen, dat de regeering voor het oogenblik niet ver der wenscht te gaan dan te besluiten tot aan bouw van 2 jagers en 4 duikbooten (boven de reeds in aanbouw zijnde K 19 en 20) waar voor de noodige gelden echter eerst in 1937 beschikbaar behoeven te zijn. De luchtmacht. De toestand van de luchtmacht is in menig opzicht ongunstiger dan die van de scheeps macht. In den loop van de eerstkomende 4 jaren is nagenoeg aigeheele vernieuwing van het luchtmaterieel van de zeemacht noodzake lijk, terwijl dat van de landmacht uitbreiding behoeft. In de uitwerking van de defensiegrondsla gen was op 72 groote zeeverkenners (tevens bombardementsvliegtuigen) gerekend, de min derheid van de commissie-Kan oordeelde 96 van deze vliegtuigen noodig, terwijl de meer derheid van de commissie een getal van 54 voldoende achtte in verband met de voorge stelde aanschaffing van 108 luchtkruisers voor de landmacht. Afgezien van de vraag, aan welke zyde men de grootste waarde voor de weermacht zal hebben te zoeken kruisers of groote gevechtsvliegtuigen (bommenwerpers), zoolang er groot bovenmaterieel in dienst ge houden wordt, en dat is momenteel het geval, kan aan de aanschaffing van een zoo om vangrijke luchtvloot niet gedacht worden, terwijl ook de opleiding daarvoor in korten tijd te hooge eischen zou stellen. Echter kunnen de bommenwerpers voor de landmacht in Ne derlandsch-Indië ook niet ten eenenmale ach terwege worden gelaten wijl ze ook voor de maritieme defensie vooral in de min of meer blootgestelde gebieden aan den buiten omtrek van Nederlandsch-Indië en meer in het bijzonder voor de verdediging van belang rijke, afgelegen objecten onmisbaar zijn te achten. In verband hiermede is gedacht aan de geleidelijke aanschaffing van groote ge vechtsvliegtuigen (bommenwerpers) voor de Indische landmacht, voorloopig tot een aantal van 3 X 13 is 39. Terwijl in 1930 nog aan 72 groote- zeever kenners gedacht werd en er, uitgaande van dit aantal, voor het einde van 1940 niet min der dan 54 vernieuwd moeten worden, meent de regeering, in verband met de aanschaffing van bovenbedoelde gevechtsvliegtuigen voor de landmacht, met een kleiner aantal ver moedelijk ongeveer 60 groote zeeverkenners te kunnen volstaan. Daarvoor is onlangs, ge bruik makende van een principepost van 10.000 op de Indische begrooting, een be stelling van 6 Dornier-vliegtuigen geplaatst. Het ligt in het voornemen om boven dat aan tal dit jaar nog 12 zeeverkenners te bestellen en de voorbereidingen te treffen voor de be stelling in 1937 van een verdere groep van 18 dergelijke verkenners, waarvan een deel hier te lande gebouwd zal kunnen worden. Ter voorziening in de behoefte aan groote gevechtsvliegtuigen voor de landmacht laat de Indische begrooting voor 1936 slechts ruimte voor de aanschaffing van 7 Glenn Martin-bommenwerpers. Toen de Indische regeering evenwel, in verband met de ontwik keling van de internationale omstandigheden, verzocht om een bestelling van 13 dezer vlieg tuigen te plaatsen, heeft de minister daar aan gevolg gegeven, ook wijl daardoor de prijs per vliegtuig niet onbelangrijk daalde. Voor 6 dezer vliegtuigen zullen derhalve nog de noodige gelden bij suppletoire begrooting zijn aan te vragen, evenals voor de bovenge noemde 6 Dorniers. Boven hetgeen de begrootingswetgever reeds ter beschikking heeft gesteld voor den aanbouw van de K 19 en 20 en voor de aan schaffing van 7 Glenn Martin-vliegtuigen, zullen de gelden voor de uitvoering van het boven uiteengezette bouwplan, behoudens een bedrag van 4,000,000 voor vliegtuigbouw, dat suppletoir zal worden aangevraagd op den dienst 1936, achtereenvolgens worden ge bracht ten laste van de dienstjaren 1937 tot en met 1940. De financiering. Voor de financiering van deze uitgaven meent de regeering dat het aanbeveling ver dient, gezien den budgetairen toestand zoowel van Nederlandsch-Indië als van Nederland, die uitgaven te brengen ten laste van den buitengewonen dienst van de Indische begroo ting met vergoeding van rente en aflossing althans zoolang de financieele toestand van Nederlandsch-Indië dit noodig maakt ten laste van de rijksbegrooting. G.-.G. NAAR INDIK VERTROKKEN. Gistermiddag heeft de nieuwe gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, jhr mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de reis naar zijn nieuwe bestemming aangevan gen. OPENING VAN DE HAVEN VAN ENSCHEDE. Het is gisteren een groote dag voor En schede geweest. Na de opening van de ten toonstelling 't Volle Profijt, is 's middags de haven het eindpunt van den hoofdtak van het Twente-Rij nkanaal in gebruik genomen. De burgemeester wees op de beteekenis van dezen dag voor de stad Enschede. Vandaag toch, aldus spr., wordt officieel onze haven geopend en daarmee de waterverbinding, welke onze stad verkrijgt met de groote rivieren en met de groote havensteden van ons land. De minister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude heeft daarna de ope ningsplechtigheid verricht Bezoek aan president der Finsche republiek. Reuter seinde Maandagavond uit Helsingfors, dat de Nederlandsche ministers in Helsing fors zijn gearriveerd. Zij brachten een officieel bezoek aan den president van de republiek, waarna een noen maal volgde bij den Finschen minister van Buitenlandsche Zaken Hackzell. Des middags werd een excursie gemaakt naar verschillende industrieele en landbouwbedrijven. Later op den middag hebben onze ministers de journa listen ontvangen. Het diner werd met eenige Finsche ministers gebruikt De heer Schalker, lid van de Tweede Kamer heeft aan den minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers, de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is de minister, gezien het besluit van de regeering om, voorzoover haar bevoegdheid strekt te verhinderen, dat burgerlijke vliegtui gen naar Spanje worden geleverd, bij nadere overweging niet van oordeel, dat het niet juist was, op 8 Augustus j.1. aan de K.L.M. toestem ming te verleenen tot het verkoopen van twee Fokkertoestellen aan de Crilly Airways Ltd., niettegenstaande de minister tevoren door stel ler dezer vragen persoonlijk was gewaarschuwd dat de vliegtuigen bestemd waren om via En geland aan de tegen de wettige regeering van Spanje rebelleerende fascisten te worden ge leverd 2. Heeft de regeering maatregelen getrof fen teneinde te verzekeren, dat in den vervolge in geen enkelen vorm van Nederland uit hulp wordt verleend aan de Spaansche fascistische opstandelingen en dat agenten van deze laat- sten onmiddellijk uit het land zullen worden gewezen Op de vragen van den heer Schalker: heeft de heer Colijn, voorzitter van den raad van ministers geantwoord: 1. Het antwoord luidt ontkennend. 2. Het antwoord op deze vraag is reeds af doende gegeven in het antwoord op vraag 4 van den heer Schalker, ingezonden 18 Aug. 1936. Zaterdag is de Nederlandsche Vakcentrale in buitengewoon congres te Utrecht bijeengeko men, ter bespreking van de door den minister van sociale zaken aangekondigde wijzigingen in de steunregeling. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer H. M. Roos, heeft de heer Jos. Eering een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de wijzi gingen in de steunregeling. Aan het slot van de vergadering werden de verschillende tot uitdrukking gebrachte grieven vervat in een resolutie, waarin de regeering wordt verzocht de wijzigingen terug te nemen. Onder voorzitterschap van den wet houder voor den Maatschappelijken Steun, den heer F. van Meurs, vergaderden gis termiddag ten Stadhuize te Amsterdam de wethouders voor Sociale Aangelegen heden van Den Haag, Rotterdam, Am sterdam, Utrecht, Groningen, Haarlem en Eindhoven. Het doel dezer bijeenkomst was een vóór bespreking te houden in verband met de con ferentie tegen a.s. Vrijdag op initiatief van minister Slingenberg te Zwolle belegd over de voorgestelde wijzigingen in de steunrege ling. Bij de beraadslagingen is gebleken, dat de aanwezigen van oordeel waren, dat de steun bedragen niet konden worden verminderd, zij koesterden echter de vrees, dat het intrekken der huurbijslagen de inkomsten der werkloo- zen in belangrijke mate zou doen dalen zon der dat in dezelfde mate met de huren der arbeiderswoningen het geval zal zijn, al ligt dit laatste blijkbaar ook in de bedoeling van de voorgenomen regeeringsmaatregelen. Van verlaging der huren van de arbeiders woningen toonden zich de wethouders warme voorstanders, zij meenden echter, naar wij vernamen, dat die op andere wijze moest wor den bevorderd, o.m. door rente-verlaging voor de hypotheeklasten en door het op groote schaal, met overheidssteun, doen bouwen van goedkoope werkmanswoningen. Ook de herclassificatie van de loonbasis op grond van langdurige werkloosheid der onder steunden werd algemeen bestreden. Er zal nu a.s. Vrijdag bij den minister op worden aangedrongen, van eiken maatregel af te zien, die tot verslechting van het be staande steunpeil zal leiden. Nog geen beslissing genomen. Het A.I.D. meldt van den heer Aronstein, vertegenwoordiger van de Stoomvaartmij. „Nederland" in Ned.-Indië, vernomen te heb ben, dat in ieder geval nog dit jaar zal wor den overgegaan tot de bestelling van een nieuw schip, ter vervanging van de destijds uitgebrande P. C. Hooft. Het schip zou zijn van de grootte van de Marnix van St. Alde- gonde, met een behouden snelheid van 22 zeemijlen per uur, maar zou minder passa giers kunnen vervoeren dan de Marnix, om dat bij gelijken tonneninhoud de machine kamer zooveel meer inhoud zou vereischen als gevolg van de grootere snelheid. Het komen de schip zou omstreeks 10 millioen kosten. Het op stapel zetten van een passagiers schip voor den Rotterdamschen Lloyd zou, naar men aanneemt eerst twee jaar later ge schieden. De directie van de stoomvaartmij „Neder land" heeft, naar aanleiding van dit bericht het volgende medegedeeld aan de N. R. Crt.: De bouw van een nieuw passagiersschip ter vervanging van de P. C. Hooft maakt reeds lang een punt van ernstige studie uit bij het bestuur van de stoomvaartmij. „Nederland Hierbij moet echter met zooveel factoren re kening worden gehouden, dat nog geen be slissing genomen is of voorloopig genomen kan worden. Een represaille maatregel. Van bevoegde zijde wordt gemeld: In den loop der laatste jaren hebben de Ne derlandsche autoriteiten zich meermalen ge noopt gezien, hier te lande gevestigde Duit- schers uit te wijzen, wijl dezen bleken te heb ben gehandeld in strijd met de regelen, die de regeering had gesteld ten aanzien van de orga nisatie van vreemdelingen hier te lande in ver band met het te hunnen aanzien geldende ver bod van politieke actie. Kortelings zijn op dezen grond wederom vier Duitschers, werk zaam bij de steenkolenmijnen in Limburg, uit het land verwijderd moeten worden. Voordat aan het besluit tot uitwijzing ge volg was gegeven, werden door het Duitsche gezantschap bij het ministerie van buitenland sche zaken stappen ondernomen, strekkende om de uitzetting te doen opschorten en een nader onderzoek terzake te doen instellen. Er zouden wellicht termen zijn geweest, aan dit verzoek tot een nader onderzoek te voldoen, ware het niet, dat van Duitsche zijde de bedrei ging werd. geuit, dat, werd niet aan het ver zoek voldaan, vier willekeurige Nederlanders uit Duitschland zouden worden uitgewezen. De ambtenaar van het ministerie van buitenland sche zaken, bij wien de démarche werd gedaan, had nog alvorens de regeering met den Duit- schen stap in kennis te stellen, er met nadruk op gewezen, dat de bedreiging wel haast on mogelijk zou maken, het Duitsche verzoek in overweging te nemen, doch men bleek te Berlijn niet bereid, die bedreiging terug te nemen. De Nederlandsche regeering harerzijds was niet bereid, onder bedreiging verdere bespre kingen te voeren, en de uitzetting van de Duit schers uit Nederland heeft hierna conform het besluit plaats gevonden. Thans hebben vier Nederlanders te Berlijn aanzegging gekregen Duitschland binnen tien dagen te verlaten. Dit is dus als een repre saille op te vatten, als hoedanig zij ook door de Duitsche regeering ter kennis van de betrok ken Nederlanders is gebracht. Aan Hr. Ms. gezant is opgedragen, te Berlijn tegen de voorgenomen uitzetting, als zijnde in strijd met de bestaande verdragen, te protestee ren en op intrekking ervan aan te dringen. De vier bedoelde Nederlanders zijn: A. Hes, tandarts, W. de Heer, accountant, P. E. Peters, kunsthandelaar, en E. F. L. van Lith Harrebo- mee, redacteur-vertaler van het Nederl. pers bureau te Berlijn. Nader© bijzonderheden. Naar aanleiding van de uitwijzing van vier Nederlanders te Berlijn meldt men: Zaterdag hebben de heeren P. E. Peters, W. A. H. de Heer, Eric van Lith Harrebo- mée en A. Hes te Berlijn den volgenden brief van den Polizeiprasident ontvangen: „Op grond van par. 51 cijfer 2c der politie- bepalingen voor buitenlanders van 27 April 1932 wordt gij hiermee uit het Duitsche Rijksgebied uitgewezen. Deze uitwijzing geldt als tegenmaatregel tegen de uitwijzing van vier personen van Duitsch staatsburgerschap uit de Nederlandsche provincie Limburg. Derhalve verzoek ik u, het Rijksgebied bin nen 10 dagen na ontvangst van deze be schikking te verlaten. Zou u aan dit verzoek VRIJDAG 28 AUGUSTUS. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA. 72.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Gram.pl. 11.00 Vervolg voordracht. 11.20 Gram.pl. 12.00 Gram.pl. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.15 Voordracht. 2.45 Piano en viool. 3.154.00 Dansmuziek. (In den loop van den middag berichten over het schaaktournooi Nottingham). 4.00 Gram.pl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gram.pl. 6.15 „Orvitropia". 7.03 Causerie over de Intern. Vredescampagne. 7.25 „De Flierefuiters" m.m.v. solist. 7.50 Nieuwsber. A.N.P, 7.57 Herh. SOS-ber. 8.00 Nieuwsber. V.G.P. 8.05 „Godsdienst en sport", causerie. 8.30 Cello en piano. 9.00 „Gezin, cultuur en volk", causerie. 9.30 Gram.pl. 10.00 Het geestelijk leven in Zuid-Afrika, causerie. 10.30 Gram.pl. 10.40 Avondwijding. 11.00 Nieuwsber. A.N.P. 11.05 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.35—12.00 Gram.pl. Hilversum H, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00—12.00 Cello-recital. 12.15 Gram.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gr.pl. 2.00 Gram.pl. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Kinderkoor „Wie zingt er mee". 4.00 Orgelspel. 5.00 Declamatie en gr.pl. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Nieuwsber. A.N.P. 8.15 De Koninkl. Mil. Kapel. 9.10 Een speciaal woord tot ouders en leer lingen. 9.30 Vervolg Kon. Mil. Kapel. 10.25 Nieuwsber. A.N.P. 10.3011.30 Gram.pl. Hierna Schriftlezing. ZATERDAG 29 AUGUSTUS. Hilversum I. 1875 m. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Grampl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 E. Walis' orkest, VARA-tooneel, voor dracht en gram.pl. 12.001.15 Gram.pl. I.30 Sportreportage. 2.30 Gram.pl. 2.45 Filmpraatje. 3.00 Viool en piano. 3.30 Causerie. 3.45 Gram.pl. 4.10 Esperanto-uitzending. 4.30 Concert door „De Bohemians", 5.00 Toespraak. 5.10 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Dansmuziek. 7.30 Gram.pl. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Nieuwsberichten A.N.P., VARA-Varia. 8.16 Concert door „Fantasia" en zang. 9.15 VARA-tooneel. 9.35 Orgel en zang. 9.50 Gram.pl. 10.00 Nieuwsberichten A.N.P. 10.05 VARA-Orkest. II.00—12.00 Gram.pl. Hilversum H. 301 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Gram.pl. en duivensportberichten. I.20 De KRO-Melodisten. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Vervolg concert KRO-Melodisten. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 KRO-Orkest en Gram.pi. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gram.pl. 7.15 Causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P. en berichten. 8.10 Overpeinzingen en concert. 8.30 Mondaccordeon-Ensemble en gram.pi. 9.15 Gram.pi. 9.30 Filmpraatje. 9.45 De KRO-Melodisten. 10.15 Gram.pi. 10.30 Nieuwsberichten A.N.P. 10.35 Concert door de KRO-Boys. II.0012.00 Gram.pi. geen gevolg geven, dan zie ik mij op grond van par. 55/56 van de politiebestuurswetten van 1 Juni 1931 genoodzaakt, dwangmiddelen toe te passen. In dit geval zult gij over de Rijksgrens worden gezet Om dringende redenen van openbaar be lang is het mij onmogelijk, bij het dienen van een eventueel bezwaarschrift, uw uitwijzing op te schorten. Wie na uitwijzing zonder verlof terugkeert, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar en met een boete of met een van deze straffen. Voor den Polizeiprasident, get. Koek." De uitwijzing niet onherroepelijk Dit bevel van uitwijzing heeft groote zenuw achtigheid in de Nederlandsche kolonie te Berlijn veroorzaakt. Het dagelijksche bestuur van Hollandia, van welke vereeniging alle vier uitgewezenen lid zijn, heeft onmiddellijk stappen gedaan om den Polizeiprasident te vermurwen. In een onderhoud, dat Maandag tusschen het bestuur van Hollandia en den heer Koek voornoemd, den chef van de vreemdelingenpolitie plaats vond, deelde de heer Koek mede op hooger bevel te hebben gehandeld. Het dagelijksche bestuur van Hol landia kreeg intusschen den indruk, dat het besluit van den politiepresident niet als on herroepelijk moet worden beschouwd. H.Ms. gezant graaf van Limburg Stirum en de consul-generaal der Nederlanden de heer Wolff, vertoeven op het oogenblik met va- cantie buiten Berlijn. De waarnemende con sul-generaal, de heer Van Houten, heeft in tusschen den uitgewezenen eveneens zijn medewerking toegezegd. De positie van de uitgewezenen. Men vraagt zich af, waarom juist deze vier Nederlanders voor uitwijzing in aanmerking kwamen. Drie van hen zijn „Arisch"; alleen de heer Hes is Israëliet. De vier uitgeweze nen beschikken allen over een zekere finan cieele onafhankelijkheid. De sergeant-vlieger Lemstra ter aarde besteld. Onder zeer groote belangstelling is Dinsdag middag op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk over schot van den reserve sergeant-vlieger J. P. J. Lemstra, die Vrijdagmiddag bij het vlieg tuigongeval in de omgeving van Hilversum om het leven kwam, ter aarde besteld. Aan de groeve heeft de moeder van den overledene enkele woorden van dank gericht, in het bijzonder tot de militaire autoriteiten, voor de deelneming na het overlijden van haar zoon, getoond. Ds. Poot ging ten slotte voor in het „Onze Vader", waarna de talrijke aanwezigen bloe men op de kist strooiden. Begrafenis sergeant-vlieger Koeze. Dinsdagmiddag twee uur is ook het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van sergeant vlieger Koeze, die eveneens bij Hilversum om het leven is gekomen. De baar, bedekt met kransen en bloemen, werd grafwaarts gedra gen door kameraden van Soesterberg. Jeug dige familieleden, klasgenooten van de H.B.S. en sportvrienden droegen bloemstukken voor de baar uit. Door een haag van menschen begaf de rouwstoet zich grafwaarts. Op het kerkhof te Middelharnis waren ruim duizend menschen aanwezig om den vlieger een laatsten groet te brengen. Nadat de kist met het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde was toevertrouwd, sprak kolonel Best een kort woord van af scheid. Daarna sprak nog wethouder Vroegindewei namens het gemeentebestuur een woord van troost tot de naaste familie. Opklarend droog weer met hoogera temperatuur overdag. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt meldt: De hooge drukking verplaatst zich in de richting van Scandinavië. Op IJsland ver schijnt een deel van de Oceaandepressie. Ook in Frankrijk is de barometer gedaald, zoodat voorloopig oostelijke winden te wachten zijn. De Britsche eilanden hebben fraai weer be houdens eenige bewolking in het Zuidoosten, met hooge temperatuur in Ierland en Zuid- Engeland. Frankrijk en Zwitserland hebben fraai weer met hooge temperatuur, vooral in Zuid-Frankrijk. In Duitschland waait krachtig de koele noord-westelijke wind. In Polen valt daarbij nog een weinig regen. Scandinavië heeft opklarend en vr(j koel weer met krach tige noordwestelijke winden. In onze streken is opklarend droog weer met hoogere temperatuur overdag te wachten. HET GEHAKT IN BLIK. Ofschoon aangekondigd was, dat de fabri cage van het gehakt in blik door de fabriek te IJmuiden op 17 dezer zou worden hervat, is zulks nog niet geschied. Naar men meedeelt, zijn de monsters van het nieuwe product gereed gekomen, maar wordt gewacht op den terugkeer van den minister van sociale zaken, die het product eerst moet goedkeuren. „Nieuw-Amsterdam". De R.D.M. 200 de weinig prozaïsche naam voor het zusterschip van de Statendam, dat voor de HollandAmerikalijn te Rotterdam bij de Droogdokmaatschappij op stapel staat, heeft een naam. De „Nieuw-Amsterdam" zal het schip heeten. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt zullen binnenkort aan den Amsterdamschen raad voorstellen worden voorgelegd om een nieuwe groote vliegtuigloods op Schiphol te bouwen. Dit wordt dan de vierde loods. Deze nieuwe loods krijgt een afmeting van 96 bij 40 m. DE DISTRIBUTIE VAN VOLKSVET. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier richtte zich tot den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart met verzoek te bevorderen, dat de dis tributie van de 6000 tons volksvet en van de goedkoope busgroenten waarvan in de dag bladen sprake is eventueel zal geschieden via den gevestigden middenstand,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2