GEMENGD NIEUWS Marktberichten. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 Binnenland De moord te Leiden. Jeugdige inbrekers. Onregelmatigheden opeen notariskantoor. Een bange nacht. Een onplezierig uitstapje. Arrestaties in verband met het in Merwedekanaal gevonden lijk. Familie door bijen overvallen- Zes slangen te Helmond ontsnapt. Door een autobus overreden en gedood. De brandstichting te Zundert. Motorschuit gezonken. Een vrouw verbrand bij een benzineontploffing. Door het oog van een naald. Autobus door afsluitboom gereden. Buitenland Een mijnongeluk in de Ver. Staten. Analfabetisme in Argentinië. Een ketelontploffing op Formosa. Schip in nood ter reede van Tanger De eerste openbare televisie- vertooning te Londen. Acht dooden bij een auto-ongeluk. Familie-drama. Doortastend optreden van den Zweedschen kroonprins. Oost>Indië Vliegtuigen van de burgerij Hr. Ms. „Java" naar ons land De aardbeving te Koeta-Radja. „Marine"-begrooting in den Volksraad. Drama in Tasikmalaja. Gedood door moerasgas. Visscherijberichten Marineberichten. Haven van Nieuwediep. Geen nieuwe kruiser voor Indië. r— De 25-jarige gewezen meesterknecht M. C. B. uit Leiden, thans gedetineerd, die in den avond van 14 April in de hal van een bios cooptheater aan den Stationsweg te Leiden, de 22-jarige fabrieksarbeidster J. Siera uit Zoeterwoude, uit wraak, met een broodmes eenige steken in den rug toebracht, tenge volge waarvan het slachtoffer na korten tijd is overleden, heeft Dinsdag terechtgestaan voor de rechtbank te 's-Gravenhage. B. die gehuwd was, had meermalen getracht het slachtoffer zijn liefde te verklaren, doch zij had hem afgewezen en zich ten slotte bij de directie beklaagd, omdat zij door verdachte ontslagen was. Het openbaar ministerie had primair moord, subsidair opzettelijke mishandeling met doo- delijken afloop ten laste gelegd. Dr. Hulst verklaarde, dat van de twee toe gebrachte steken met het mes er een doode- lijk is geweest. De andere deskundige, de heer van Waalwijk van Doorn, die de eerste hulp aan het slachtoffer had verleend, verklaarde dat het meisje tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Twaalf jaar geëischt. Mr. Cohen Tervaert noemde het feit een der ergste, die in de rechtszaal worden behan deld. Hier is opzettelijk een jonge vrouw het leven ontnomen. Spr. behandelde de voorge schiedenis van de zaak en de betrekking tus- schen verdachte en het meisje. Gebleken is dat verd. ernstige plannen had om naar Zuid- Afrika te vertrekken. Hij heeft er evenwel ook ernstig aan gedacht het slachoffer, aan wie hij zijn ongeluk wijt, van het leven te be- rooven. Hij heeft daarbij ook over de gevan genis gesproken. Het meisje is door hem ge stoken, toen hij volkomen kalm was. Spr. qualificeerde het feit als moord. Rekening houdende met alle omstandigheden eischte de officier wegens moord twaalf jaar gevange nisstraf. De uitspraak is daarop bepaald over 14 dagen. Drie jongens te Haarlem gear resteerd. Brutale jongens hebben zich Zaterdagnacht en Zondagmiddag door middel van een vak schen sleutel toegang verschaft tot een per ceel aan de Vooruitgangstraat te Haarlem. Zij hebben het huis doorzocht, braken den muntmeter open, ontvreemdden het daarin aan wezige geld en openden een spaarpot, waar uit zij een gulden ontvreemdden. Verdacht van dezen diefstal heeft de politie Maandag twee jongens uit Haarlem aangehouden, resp. 14 en 17 jaar oud. Beiden hebben bekend. Bg het verhoor bleek, dat zij in gezelschap van een derden, 15-jarigen jongen de vorige week op het Bolwerk een ouden man, die in beschon ken toestand verkeerde en naast hen op een bank zat, een portemonnaie hebben ontstolen met een inhoud van 55. Zij hebben dit be drag gedeeld en vervolgens opgemaakt aan verschillende liefhebberijen, sigaretten en snoepgoed. De derde jongen is Dinsdagochtend aangehouden. Ook hij heeft bekend. Een der klerken gearresteerd. Vervalsching van hypotheek-acten. Te Breda en Princenhage gingen Maandag hardnekkige geruchten omtrent ernstige onre gelmatigheden op het kantoor van een notaris te Princenhage. Bij informatie ter bevoegder plaatse werd ons meegedeeld, schrijft de „Nw. Rott. Crt.", dat deze geruchten reeds eenige weken in ingewijde kringen bekend waren en dat naar aanleiding daarvan een officieel on derzoek werd ingesteld. Bij dit onderzoek zou, naar wordt meegedeeld, zijn komen vast te staan, dat inderdaad onregelmatigheden zijn gepleegd. Uit het onderzoek is echter in ver band met het verblijf in 't buitenland van een van de klerken van het kantoor, neit gebleken, wie voor de onregelmatigheden verantwoor delijk is. De financieele gevolgen van deze onregelmatigheden zouden voor zoover deze de directe verplichtingen betreffen, in den loop van Maandag zijn geregeld. Nader verneemt het blad, dat Dinsdagoch tend een arrestatiebevel tegen den notaris klerk is uitgevaardigd. Gebleken is, dat deze klerk, die voorgegeven heeft met vacantie buitenslands te gaan, verschillende hypotheek- acten valschelijk heeft opgemaakt en de aldus ontvangen gelden te eigen bate heeft aange wend. De zaak kwam uit toen tijdens afwe zigheid van den notaris iemand uit Breda zich bij den eersten candidaat vervoegde en zijn verwondering te kennen gaf, dat hem de rente van een bepaalde hypotheek niet was overge maakt. Toen den candidaat bleek, dat deze hypotheek niet in de boeken voorkwam, vroeg hij de acte ter inzage. Daarbij bleek, dat deze geheel en al valsch was en dat ook de hand- teekeningen van den notaris en de getuigen valsch waren. Hij waarschuwde onmiddellijk den notaris, die zijn reis onderbrak en naar Princenhage terugkeerde. Inmiddels waren nog andere gevallen van fraude ontdekt. No taris E. heeft onmiddellijk maatregelen geno men en heeft de valsche acten, voor zoover deze op dit oogenblik bekend zijn, ingenomen en de gedupeerden volkomen schadeloos ge steld. Hoe groot het totale bedrag van de fraude is, is op het oogenblik nog niet bekend. De gelden, die tot op dit oogenblik zijn terug betaald, beloopen een bedrag van ongeveer f 10.000. Een teleurgestelde inbreker. Dezer dagen heeft een bewoner van de Vier- ambachtstraat te Rotterdam, een angstigen nacht doorgebracht. Hg bewoont in zijn eentje een bovenhuis, boven een winkel, waarin zich des nachts niemand bevindt, zoodat hij des nachts geheel alleen in huis is. Desondanks is het zijn gewoonte des avonds de kas van zijn in de binnenstad gevestigde zaak mee naar huis te nemen. Dit schijnt aan een in breker bekend te zijn geworden, maar toe vallig had op den avond waarop de inbreker zijn slag had willen slaan, de betrokkene de kas eens niet mee naar huis genomen. Toen hij dien avond in gezelschap van een Paar vrienden tehuis kwam, maakten dezen hem er op opmerkzaam, dat op de bovenver dieping licht brandde. De betrokkene dacht, dat zijn vrienden een grapje wilden maken en sloeg er geen acht op. Toen hg later naar bed ging deed hij de knip op de buitendeur. Toen hij eenigen tijd had geslapen werd hij wakker, doordat hij eenig gerucht hoorde. Hij durfde evenwel niet te gaan kijken, hoewel hjj begon te begrijpen, dat de opmerking van zijn vrien den wel eens niet een grapje geweest kon zijn en meer en meer kreeg hij het vermoeden met een inbreker in huis te zitten. Aangezien hij niet bijzonder forsch is en geen telefoon of wapen ter beschikking had, besloot hij stille tjes in bed te blijven, onderwijl de omstandig heid zegenend, dat hij ditmaal toevallig de kas niet had meegenomen. Met nu niet be paald prettige gevoelens bezield wachtte hij het aanbreken van het daglicht af. Al wachtende viel hij door slaap overmand in een lichte sluimering, waaruit hfl voor de tweede maal werd opgeschrikt, ditmaal door een luiden slag. Toen het geruimen tijd daarna stil was gebleven, is hij eens op onderzoek uit gegaan. In de woning kon hij niets verdachts bespeuren, maar de knip zat niet meer op de buitendeur, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de slag veroorzaakt is door het dichtvallen van de buitendeur achter den te- leurgestelden inbreker. Reizigers ongesteld geworden. Vrijdagavond JJ. toen een reisgezelschap van de Nederlandsche Reisvereeniging, onder lei ding van den heer J. Schreuder te Groningen, bestaande uit 30 personen, zich te Honnef bij Keulen bevond, werd een der reisgenooten plot seling ernstig ongesteld, zoodat overbrenging naar een ziekenhuis gewenscht was. Zaterdag ochtend openbaarden zich in minder of meer dere mate dezelfde verschijnselen: buikpijn, diarrhée, koorts bij het grootste deel van het gezelschap. Op last van den geneesheer werden negen van de ernstigste patiënten naar het zie kenhuis vervoerd, terwijl aan de overige 20 ver boden werd te vertrekken, zoodat het laatste deel van het programma, bestaande uit wan deltochten in den omtrek, niet kon worden uit gevoerd. Het bacteriologisch onderzoek wees gelukkig uit, dat men hier niet met een kwaadaardig geval van besmetting te doen heeft, zoodat de deelnemers, die zich goed genoeg voelden, hun reis konden vervolgen en Zondag met den leider naar Nederland mochten terugkeeren. Wat de oorzaak van de vergiftigingsver schijnselen was, is nog niet vastgesteld kunnen worden. De andere gasten in het hotel, waar het gezelschap vertoefde en waar zich de ver schijnselen openbaarden, bleven allen gezond. Onderweg hadden de meeste excursisten slag roomgebak gebruikt. Onmiddellijk is een onder zoek in die richting ingesteld maar het resul taat daarvan was den leider nog niet bekend. De tien zieken, die nog te Honnef worden ver pleegd zijn buiten gevaar. De leider zelf onder vond nog de naweëen van de vergiftigingsver schijnselen. Naar het Hbl. verneemt is Maandagnacht te Vaassen op de Veluwe een man aange houden, tegen wien vermoedens zijn gerezen in verband met den dood van den 21-jarigen Utrechtenaar, weins lijk Maandag in Amster dam-Oost uit het Merwede-kanaal is opge haald. De man, die thans te Vaassen is aange houden, stond in zakenrelatie met den thans gestorven Utrechtschen jongeman en tus- schen deze beiden was een zakelijke kwestie gerezen, welke eventueel aanleiding tot een misdrijf kan hebben gegeven. De aangehouden ook 21-jarige en werklooze man woonde even eens te Utrecht en men heeft hem het laatst in gezelschap van het slachtoffer gezien. Gis teren had hij zich naar zijn ouders te Vaas sen begeven en daar is hij aangehouden. Nader verneemt het blad dat de verdachte ontkent iets met den dood van het slachtoffer uitstaande te hebben. Niettemin heeft de politie termen gevonden den verdachte in arrest te houden. Onaangenaam avontuur op de Veluwe. Een Amsterdamsche familie, die haar vacantie op de Veluwe doorbrengt is Dinsdag middag een onaangenaam avontuur over komen. De familie, dr. Weydland, zijn eehtge- noote en hun vijfjarig dochtertje, maakten per auto een uitstapje naar de omgeving van Teriet, waar men ging picknicken. Op haar wandeling over de heide is de familie plotseling overvallen door een bijen zwerm die door een of andere oorzaak, die onbekend is gebleven, woedend was en de drie vacantiegasten te lijf ging. Ieder van de slachtoffers kreeg een 60-tal bijensteken. Een Amsterdammer, die toevallig per auto passeerde, heeft de drie slachtoffers in zijn auto onmiddellijk naar het Diaconessenhuis te Arnhem vervoerd, waar hun toestand dus danig ernstig bleek te zijn, dat opneming noodzakelijk was. Vooral het dochtertje is er vrij ernsting aan toe. Gelukkig was de toe stand hedenavond van alle drie de slacht offers vrij gunstig al zullen zij nog geruimen tijd verpleging in het ziekenhuis behoeven. Het eenige middel om een bijenaanval, wanneer die eenmaal plaats heeft, tot zoo gering mogelijk proporties te beperken, is, dat men zich langzaam en zonder naar de bijen te slaan of driftige bewegingen te maken van de plaats der onheils verwijdert. DOOR EEN RANGEERENDEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Gisterennacht heeft op het stations emplacement te Eindhoven een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 49-jarige ooorweg- arbeider C. Kouwenberg wilde eenige papie ren overbrengen van de goederenloods naar het stationsgebouw, toen hij bij het oversteken van de rails door een rangeerenden goederen trein werd gegrepen. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. GLAZENWASSUHER DOODGEVALLEN. In de Tweede van der Helststraat te Amster dam is Dinsdagochtend een glazenwasscher, toen hij bezig was ruiten te zeemen, van zijn ladder gevallen. Met een schedelbreuk is hij naar het O.L. Vrouwe-gasthuis vervoerd. Eenige oogenblikken na aankomst aldaar is hij overleden. Vier opgespoord te Helmond. Bg de vogel- en dierenhandel van de firma Corstens-Verschuren aan den Weg op den Heu vel te Helmond zjjn zes groote Pythonslangen, welke een dezer dagen werden ontvangen, uit de kooi ontsnapt. Begrijpelijk verwekte de ontvluchting dezer gevaarlijke slangen, wier lengte varieert van 2*6 tot 4% meter, in de buurt groote conster natie. Met behulp van een speurhond werd het op sporingswerk begonnen. Op het terrein der ge meentelijke ambachtsschool werden vier slan gen opgespoord en gepakt. De nasporingen naar de twee andere dieren leverden tot op heden nog geen resultaat op. Desniettemin wordt het onderzoek nog voort gezet. Gistermiddag is op den Stationsweg te Ede een 15-jarig meisje, genaamd Anbeek, uit Vee- nendaal, door een autobus van de firma de Haas, eveneens uit Veenendaal, terwgl zij plot seling per fiets den weg overstak, aangereden- Ernstig gewond werd zij naar het ziekenhuis gebracht waar zij spoedig is overleden. Een verrassende wending. Het onderzoek naar de brandstichting in het Trappistenklooster De Kievit te Zundert, schijnt verrassende resultaten te zullen op leveren. Dit door de Kon. Marechaussee na de brandstichting van Zondag j.1. ingestelde onder zoek heeft namelijk met vrg groote zekerheid uitgewezen, dat de brandstichting los staat van de andere door de Heikesmannen gepleegde baldadigheden tegen de kloostergemeenschap. De brandstichter toch schijnt gezocht te moeten worden onder de leden van de kloostergemeen schap zelve, hetgeen ook daaruit blijkt, dat alleen de kloosterbewoners bekend waren met de opheffing der bewaking. Er zijn dan ook aanwijzingen, dat een der kloosterbewoners nel gingen tot pyromanie heeft, zoodat deze zeer waarschijnlijk den brand heeft gesticht. Hoe wel de man nog niet bekend heeft, wordt het onderzoek in deze richting voortgezet. De twee opvarenden verdronken. Gisterochtend waren twee landbouwers zoons, de 20-jarige J. Bakker J.Mzn. en de 23-jarige J. Silver Lzn., per motorschuit van Lutjebroek naar Grootebroek vertrokken voor het vervoeren van een lading tulpen. Toen zij gistermiddag om half vier nog niet waren teruggekeerd, begon hun uitblijven ongerust heid te wekken. De politie trok op onderzoek uit en vond op de z.g. Tocht, een breed vaar water bg Lutjebroek, het dekzeil en een deel van de lading aan de oppervlakte drijven, terwijl het wrak van de boot op den bodem werd ontdekt. Onmiddellijk begon men te dreggen en kort na elkaar werden de lichamen van de beide opvarenden opgehaald. Dokter E. van der Koogh uit Bovenkarspel heeft nog geruimen tijd getracht met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten der dren kelingen op te wekken, maar dit mocht n|et meer gelukken. Bakker was de kostwinner van zijn moeder. Beiden waren ongehuwd. Ongeluk of misdrgf Haar echt genoot in arrest. Gistermiddag omstreeks' 5 uur zgn in een keuken van een pand aan de Delftschestraat te Rotterdam bij de voorbereidende werkzaam heden om kleedingstukken met benzine te wasschen benzinedampen in brand geraakt. Er volgde een explosie, waarbg de vrouw des huizes zeer ernstige brandwonden over het geheele lichaam opliep. Zg is later in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen overleden. Haar man, die lichtere brandwonden heeft opgeloopen, is, mede op grond van enkele uitlatingen van de vrouw, gearresteerd. Het onderzoek wordt "voortgezet. INBRAKEN TE AMSTERDAM. In den nacht van Zondag op Maandag zijn dieven door opensluiting binnengedrongen in een perceel op de Prinsengracht bij de Leid- schegracht te Amsterdam. Zij hebben, na alles overhoop gehaald te hebben, 190 aan geld, een ring ter waarde van 1000, een dito van 150, een gouden broche, een sjaal van waarde en eenig kost baar bont gestolen. Voorts is aangifte gedaan, dat uit een per ceel in de Jan van Eyckstraat te Amsterdam geld en sieraden zijn gestolen ter waarde van ongeveer 900. DOOD GEVALLEN. Dinsdagochtend om ongeveer kwart over elf heeft op de Brouwersgracht te 's-Graven hage een doodelijk ongeluk plaats gehad. Op dat uur was zekere W. uit de Brandstraat bezig op het dak van het perceel 29 een hou ten stellage aan te brengen. Door onbekende oorzaak is de man van deze stellage gevallen en kwam op straat terecht, waar men hem zwaar verminkt heef opgenomen. De man bleek op slag dood te zijn. Het lijk is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. Dinsdagavond te half 11 is een autobus uit Bolsward, welke een gezelschap vervoerde voor Tjerkwerd door de gesloten afsluitboo- men van den spoorweg te Heerenveen gereden. De eene ijzeren paal met hekwerk knakte middendoor, terwgl de andere geheel ver bogen werd. De zwaar beschadigde autobus bleef midden op den overweg staan, doch doordat de overwegwachter het sein voor den trein, die in de onmiddellijke nabijheid was, nog niet op veilig gezet had, bleef deze hier door staan. Een minuut later en de autobus zou door midden gereden zgn. De doodelijk verschrikte passagiers vlucht ten in paniekstemming de spoorbaan op. De trein ondervond 15 minuten vertraging. Het gezelschap heeft om half een de reis vervolgd. Tegen den chauffeur, aan wiens onoplettend heid het ongeluk zou zijn te wijten, is proces verbaal opgemaakt. Vijf slachtoffers. De inspecteur van de mijnen te Wilkesbaree in Pennsylvanië deelt mede, dat vijf mijnwer kers om het leven zijn gekomen tengevolge van een ontploffing van mijngas. Het parlement te Buenos Aires bestudeert op het oogenblik een wetsontwerp ter bestrij ding van het analfabetisme, dat in Argentinië nog veel verbreid is. Uit de regeeringsstatis- tieken blijkt, dat er alleen te Buenos Aires reeds 60,000 van de 300.000 knapen niet kun nen lezen en schrijven, terwgl van de 600.000 volwassenen 100.000 deze kunst niet meester zgn. De regeering is voornemens een nationaal register van analfabeten in te stellen, teneinde dit kwaad beter te kunnen bestrijden. Talrijke slachtoffers. Op het eiland Formosa, is een ketel ontploft in een papierfabriek, zes arbeiders zijn gedood en 13 zwaar gewond. Nader meldt Reuter nog, dat de Gorizia op eigen kracht naar Gibraltar stoomt en daar een voorloopige reparatie zal ondergaan, al vorens naar Italië terug te keeren. Het schijnt, dat het schip beschadigd is door een ontploffing in de olietanks in den boeg. Er schijnen geen schepelingen door de ontploffing gedeerd te zijn. Gisteren zou in het Olympia-gebouw te Londen de eerste openbare televisie-vertoo ning gegeven worden, die door het station te Alexander park werd uitgezonden. De uit zendingen omvatten zoowel klank als beeld en zullen voorloopig tot half September voort gezet worden, zoolang de radio-tentoonstel ling in Olympia duurt. Tengevolge van een botsing tusschen een autobus met deelnemers aan een uitstapje en een particulieren auto is te Chambery de bus in brand gevlogen. Naar tot nu toe vernomen werd, zijn acht personen omgekomen en der tig gewond. In het dorpje Leutkirch in Wurtemberg heeft een vrouw in een aanval van plotselinge krankzinnigheid haar vier kinderen van *6 tot 5% jaar in een twee meter diepen water put geworpen waarin zij toen zelf is nage sprongen. Met het grootste kind op den arm werkte zij er zich weer uit en ging weenend op den rand zitten, waar zij door haar echt genoot en eenige buren gevonden werd. De drie andere kinderen werden spoedig opge haald, maar bleken reeds overleden. Het oudste meisje van 8 jaar was op school. De waanzinnige is naar een gesticht overge bracht. Toen de Zweedsche kroonprins Zondag in zijn auto een tochtje maakte in de buurt van het kasteel Sofiero, zag hij in de buurt van een dorpje drie huizen van landarbeiders in brand staan. De prins verliet onmiddellijk zijn auto en nam de leiding van de blussching op zich. Hij deed een keten vormen, waarlangs emmers water werden doorgegeven en wierp zelf het water op het vuur. Verder drong hij eenige malen de woningen binnen om huisraad en voor werpen van waarde te redden. Bovendien gaf hij den bewoners van de huizen een aanzien lijke som gelds. Batavia. Het Bat. Nbl. deelt mede, dat men in middenstandskringen het plan over weegt om de Indische burgerij te interesseeren voor het aanbieden van enkele vliegtuigen aan de regeering, ten einde daarmede te ge tuigen tegen linksche stroomingen die het op peil brengen van de defensie zooveel mogelijk trachten tegen te gaan. (Aneta). Gaat de nieuwe „De Ruyter" naar de kroningsfeesten in Engeland? Naar de „Javabode" verneemt, wordt Hr. Ms. kruiser „Java" in gereedheid gehouden om naar Nederland te kunnen vertrekken. Verschillende officieren hebben aanzegging gekregen, dat zij t.z.t. met een oorlogsschip zullen thuisvaren. Het is echter waarschijnlijk, dat met het ver trek van de „Java" zal worden gewacht tot de „De Ruyter" hier is. Er bestaat intusschen groote kans, dat Hr. Ms. „De Ruyter" ter gelegenheid van de kro ningsfeesten van Z. M. koning Edward Vin ter vertegenwoordiging van Nederland naar Enge land zal worden gezonden. Uiteraard zou het zeer toe te juichen zijn wanneer bij de groote vlootschouw, welke bij die gelegenheid zal plaats hebben, Nederland met een zoo vol komen „up-to-date" en mooi schip als de „De Ruyter" voor den dag zou komen. De schade veel grooter dan gedacht was. Tien gewonden reeds huiswaarts gekeerd. Koeta-Radja. Aanhoudend worden nog lichte schokken gevoeld; de laatste Maandag nacht een half uur na middernacht. Door de beving van Maandag is de kampong Sibreh met den grond gelijk gemaakt. De voorgevel van het munitie-depot te Koe ta-Radja is ingestort, waardoor de schildwacht onder het puin werd bedolven en gedood. Van de twintig gewonden, die in het hospitaal zgn opgenomen, zjjn thans tien huiswaarts ge keerd. De schade is veel grooter dan aanvankelijk werd vermoed en beloopt, naar schatting eenige tonnen. De Ned.-Ind. Gas Maatschappij leverde een schitterende prestatie door herstelling der machines, niettegenstaande de vernieling van het hoofdgebouw. Hierdoor was de stad gister avond weer geheel verlicht, tot zeer groote ge ruststelling van de bevolking. (Aneta). „In nieuwe personeelsorganisatie ruime plaats voor Inheemschen". BATAVIA, 26 Aug. In het regeerings- antwoord betreffende de begrooting van „Marine", merkte de vlootcommandant schout- bg-nacht Ferwerda op, dat in de bestaande Defensie-grondslagen, ook voor de verster king van de Maritieme Defensie geen belem mering behoeft te worden gezien. Binnenkort zullen de voorstellen tot aan vulling van het materieel voor de zeemacht worden toegelicht. In deze voorstellen zgn de maatregelen, die door het Opperbestuur wor den noodig geacht voor de versterking van de vloot, belichaamd. Naast een verhooging van de bijdrage van het moederland voor de Indische maritieme Defensie valt voor de eerstvolgende begxoo- tingen ook te rekenen op een accres ten laste van Ned.-Indië. De personeelsvoorziening is bij de, thans aan het opperbestuur voorgelegde richtlijnen, bepaaldelijk verzekerd. De Volksraad zal waarschijnlijk binnenkort in kennis worden gesteld van de resultaten van het overleg in zake het opleidingsvraagstuk. In de nieuwe personeelsorganisatie is een ruime plaats opengesteld voor inheemsche schepelingen. Hieruit blijkt, dat de regeering voldoende ver trouwen in hen heeft en ook hun geschiktheid voor den zeedienst geenszins uitsluit. Om de personeelsorganisaties op een meer reëele basis op te bouwen, is allereerst een wijziging in de sterkte-verhouding tusschen Europeesch en Inlandsch personeel noodig. De sterkte-verhoudingen der nieuwe organi satie zullen als volgt zijn: het over en weer dienend Nederlandsch beroepspersoneel plus de Indische militie, circa 70 procent, het inlandsche en Indische plm. 30 procent. De keuze zal in hoofdzaak vallen op Nederlandsch sprekende inheemschen. Behandeling in tweeden termfln. Hierna werd onmiddellijk overgegaan tot de behandeling van de begrooting in tweeden termijn. De heer Kruyne zegt erkentelijk te zijn voor de toegezegde aanvullende begrootingen, waaruit blijkt, dat er beweging in de Defensie zit. Spreker verklaart, na het antwoord der regeering, zijn meening in zake de Defensie- grondslagen ten stelligste te blijven hand haven. De telegrammen, heden van Aneta uit Nederland ontvangen, bewijzen, dat in elk geval voorloopig niet behoeft te worden ge vreesd, maar ook niet behoeft te worden ge hoopt, dat die grondslagen spoedig te nauw zullen zijn. Dit stemt tot teleurstelling. Het is beschamend, dat wij ons lange jaren in een schamele Defensie-plunje op het wereldtooneel moeten bewegen. De Aneta-telegrammen be vestigden wel, dat inderdaad met de uitbrei ding der grondslagen geen haast wordt ge maakt. Spreker acht het beschamend, dat groote groepen van het Nederlandsche volk en de volksvertegenwoordiging zoo weinig inzicht hebben in de noodzakelijkheid van ver sterking der Defensie. De heer Wirjopratono verdedigt het recht van zijn groep om tegenover een pax Neerlandica een pax Indonesia te stellen, evenals hij het recht van de heeren Roep en Van Baaien erkent om den lof van het Neder landsche bewind te verkondigen. De heer Van Ardenne sluit zich aan bij de meening van den heer Kruyne: Uit de tele grammen van Aneta uit Holland blijkt, dat in Nederland besloten is tot een verlangzaming van den aanmaak van materieel. Ten aanzien van loyaliteit huldigt het I.E.V. opvattingen, die lijnrecht staan tegenover die van den heer Wirjopratono. De heer De Hoog verklaarde reeds, dat het I. E. V. tot samen werking met elke groep bereid is. Maar wan neer een groep zich tegen de Nederlandsche vlag keert, dan zal deze het I. E. V. te allen tijde tegenover zich vinden. Morgen zal de regeering in tweeden termijn antwoorden. Aneta. Cipier vermoordt zyn vrouw. Naar Aneta uit Tasikmalaja aan de Indische bladen meldde, heeft de cipier van het huis van bewaring aldaar, de heer T., gepension- neerd onder-officier van de maréchaussee, Zaterdagmiddag 15 Augustus zijn echtgenoote met zijn dienstrevolver doodgeschoten en ver volgens een poging tot zelfmoord gedaan. Zendingsarts Guszo en twee dames. Aneta meldt uit Taroetoeng (Bataklandeh, Tapanoeli) aan de Indische bladen dat de Duitsche zendingsarts Gusze, zijn echtgenoote en een andere Duitsche dame bij het baden nabij de zwavelbronnen, 12 K.M. van Taroetoeng verwijderd, door moerasgas zijn gedood. 26 Augustus. Aangebracht door korders: Tongen p. kg Slips n Schol I p. kist Schol H Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 26 Augustus. Aangebracht door korders: Tongen p. kg Slips Tarbot Schol I p. kist Schol II Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit 0.72—0.55 0.48—0.34 6.75—4.85 3.70—2.20 0.15 0.85—0.65 0.45—0.35 0.65 6.65—4.75 3.50—2.40 1.35 27 Aug. 1936. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Roek", Binnen vier jaar vernieuwing lucht- materieel der Indische Defensie. Minister Colijn, gevolg gevend aan zgn toe zegging, om voor het einde van dit zittingsjaar mededeeling te doen van de voornemens der regeering met betrekking tot de Indische Defensie, heeft dienaangaande een verklaring afgelegd in de Memorie van Toelichting op het Wetsontwerp tot wijziging en verhooging van Hoofdstuk Xlll der Rijksbegrooting voor 1933 (Departement van Koloniën), dat thans is ver schenen. Minister Colijn acht, gegeven de Internatio nale verhoudingen van het oogenblik, het voort gaan met aanbouw van het kleine materieel doelmatiger dan het op stapel zetten van een nieuwen kruiser. Voor het jaar 190 zullen 4 jagers en 9 onderzeeërs worden vervaardigd. In totaal zijn er 12 jagers en 18 onderzeebooten voor de Indische Defensie noodig. Binnen vier jaren zal het luchtmaterieel moeten worden vernieuwd, waartoe reeds ver schillende bestellingen zgn gedaan. Onder ande re zullen geleidelijk 39 groote gevechtsvliegtui gen voor de Indische landmacht (bommenwer pers) worden aangeschaft. Men zie verder pag. 2. Bij beschikking van den minister van de fensie ad interim, zgn de volgende plaatsin gen gelast: Met 1 September, luitenant ter zee der 2e kl. C. H. E. Brainich von Brainich-Felt aan boord Hr. Ms. Hertog Hendrik. Met 2 September, luit. ter zee der 2e kL R. M. Crommelin, bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. Met 16 September, luit. ter zee de le kl. J. Tissot van Patot, in het oommandement van de marine te Willemsoord. Met 1 October, off. van den M.S.D. der 2a kl. T. A. Vos te Delft. Met een door den commandant van de ma rine te Willemsoord te bepalen datum, off. van den M.S.D. der 2e kl. N. C. van Bergen van der Grijp, bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Met 5 October, off. van den M.S.D. der 2e kl. A. A. Looijen, bij den Onderzeedienst te Willemsoord. Luit. ter zee le kl. A. A. Fresco, alsmede luits. ter zee 2e kl. J. F. Drijfhout van Hooff en H. M. van den Wall Bake, aan wie ver gund is uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren, zijn 19 Augustus aan boord van het m.s. Marnix van St. Aldegonde van Batavia vertrokken. Luit. ter zee le kl. A, J. Bussemaker zal 1 September geplaatst worden bij het depar tement van defensie. Off. van gez. le kl. der zeemacht W. A. Borgeld, van het Wachtschip te Willemsoord, zal 14 September overgeplaatst worden aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen. Geplaatst aan het Kon. Instituut voor de Marine voor 3-jarige opleiding als adelborst der mariniers, C. G. Lems te Utrecht. (Herplaatst wegens misstelling.) Luit. ter zee le kl. J. A. Gauw, zoomede luits. ter zee 2e kl. H. A. W. Goossens en J. B. Reicher, uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, zijn ter beschikking gesteld. Luit. ter zee 2e kl. C. H. E. Brainich von Brainich-Felth, van het Wachtschip te Vlis singen, zal 1 September overgeplaatst worden aan boord van Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik te Nieuwediep. Off. van gez. der le kl. der zeemacht P. C. Broekhof! zal 17 September overgeplaatst worden van het Wachtschip te Vlissingen aan boord van Hr. Ms. kruiser de Ruijter te Schie dam. PURMEREND, 25 Aug. Gem. kaasbeurs. Verhandeld 18 partgen, wegende 61,000 kg. Hoogste prijs 17. Han del matig. Kaas. 14 stapels kleine boeren 17.50 en 8 stapels Goudsche 19.50 per 50 kg met rijks- merk. 1306 kg boter 1.301.38 en weiboter 1.17—1.27 per kg. De Amsterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 26 Aug. 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 19800 kg. AMSTERDAM, 26 Aug. Veemarkt. Aangevoerd: 227 vette kalveren, le kw. 5060 cent, 2e kw. 4449 cent en 3e 3e kw. 4043 cent per kg levend gewicht; 59 nuchtere kalveren 611; 302 varkens, wegende van 90110 kg 48—49 cent, zwar^ varkens 4748 cent en vette varkens 464? cent per kg slachtgewlcht. NOORDSCHARWOUDE, 26 Aug. 11,200 kg aardappelen: Schotsche muizen 1.70, groote 1.902.30, drielingen 2— 2.20, duc 2.90, eigenheimers 2.10, bl. eigen heimers 2.30; 2000 kg zilvernep 2.703.30, drielingen 1.201.50; 21,300 kg gele nep 2.103.20, drielingen 1.601.70, uien 1.30—2.20, grove 2.70—2.80; 15,300 kg spercieboonen 3—8; 2000 kg r oode kool 1—1.30; 10,800 kg witte kool 0.90, alles per 100 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Aug. 16.000 kg aardappelen: Schotsche 1.40, bonken/ 22.30, drielingen 2, bl. eigenhei mers 1.70—2.20, eigenheimers 1.902.10{ 28,000 kg roode kool 1—1.20; 300 kg gele kool 1.101.70; 41,000 kg vroege witte kool o.901.10; 13,000 kg uien: gele nep 3 3.20, gele drielingen 1.50—1.60, gele uien 1.40—2.40; 6000 kg slaboonen 36.30; 850 kg snijboonen 57.80; 1500 kg bieten 1.20 2.10, alles per 100 kg; 140 st. groene kool 1.70 en 2300 stuks bloemkool le s. 34.50, 2e s. 1.501.70; 375 bos peen 22.50. SCHAGEN, 27 Aug. 11 paarden 150375; 9 veulens 90130; 17 geldekoeien (magere) 120140; 90 geldekoeien (vette) 160—270; 15 kalfkoeien 190240; 8 graskalveren 3045; 30 nuch tere kalveren 817; 50 schapen (magere) 1420; 221 schapen (vette) 20—27; 101 lammereen 714; 19 varkens (vette) p. kg 0.390.41; 87 biggen 913; konijnen 0.25—1.00; kippen 0.40—0.70; 12 eenden; haantjes 0.30—0.70.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7