tot 1 Sept. gratis. De vergadering van den Gemeenteraad. 31 Auqobtub <k daggen Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws W©IINIIP^@SCIHII IN OJ IN Hl^lIJ, Koninginneverjaardag. Protestvergadering van den Helderschen Bestuurders- bond. De motie van de S.D. fractie. TWEEDE BLAD HHLDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 AUGUSTUS iqi6 Lichi op voor alle voertuigen. Ponderdag 27 Aug-20.29 uur Vrgdag 28 20.26 uur Heden begint programma-verkoop. De programma's voor de feestelijkheden op Koninginnedag zijn vanaf heden tegen 10 cent verkrijgbaar bij de volgende adressen: Boekhandel: Bergman, Van Galenstraat. Boendermaker, Koningdwarsstraat. Fa. Duinker, Spoorstraat. Egner, Keizerstraat. Schreuder, Koningstraat. Spruit, Kanaalweg. De Wit, Keizerstraat. Depóts Heldersche Courant: Biegstraten, Corn. Ditostraat. Boogert, Keizersgracht. Bosch, De la Reijstraat. Bres, Spoorgracht. Buis, Molenstraat. Czech, Corn. Ditostraat. Duinker, Oostslootstraat. 't Hart, Schagenstraat. Heiligenberg, Stakmanbossestraat. Jongkees, Paardenstraat. Kramer, Ruyghweg. Minneboo, Vischstraat. Wed. Mondfrans, Jonkerstraat. Riedeman, Oranjestraat. Riteco, Vosstraat. Roomeijer, Polderweg. Smit, Westgracht. Thijssen, Basstraat. Uijpkes, Brakkeveldweg. Vlas, Ruijghweg. De Wit Vijzelstraat. Sigarenmagazijnen Blom, Dijkstraat. Kok, Hoofdgracht. Lassche, Loodsgracht. Van der Maden, Koningstraat. Mesker, Spoorstraat. Stegehuis, Weststraat. Gez. Kikkert, Zuidstraat 47. Concert Stedeiyk Muziekkorps. (Dir.: Joh. F. Pala). 4de Zomerconcert op Maandag 31 Augustus а.s., des avonds van 7.30 tot 8.45 uur, in de Muziektent Julianapark, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Programma: 1. Wilhelmus van Nassouwe Bew. C. L. Walther Boer. 2. Feestmarsch L. v. Beethoven (arr. Jac. ter Hall). 3. Jubel-Ouverture Chr. Bach. 4a. Het beleg van Bergen op Zoom 4b. Strijdzang der Geuzen Valerius. 5. Ebrazze d'Amore, wals E. Wesly (arr. G. Allier). Nederland bovenal, potpourri J. ter Hall. 7. Frissche Morgen, marsch Joh. F. Pala. 8. Piet Hein-marsch A. L. Hazebroek. Wien Neerlandsch bloed J. W. Wilms. Gemeentebureaux gesloten. Burgemeester en Wethouders van Den Hel der brengen in een advertentie in dit nummer ter kennis, dat, in verband met de viering van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin op Maandag 31 Augustus a.s., de gemeentelijke bureaux op dien datum voor het publiek ge sloten zullen zijn. Motorbehendigheidswedstryden. In dit nummer komt een advertentie voor, Waarin eigenaars van motorrijwielen of van rijwielen met hulpmotor opgeroepen worden om deel te nemen aan de motorbehendig- heidswedstrijden, welke op Koninginnedag op het H.R.C.-terrein gehouden zullen worden. Wij verwachten, dat velen zich bij den heer J. W. Biersteker, Prins Hendriklaan 19, zullen opgeven, opdat dit ongetwyfeld zeer attrac tieve nummer een volkomen succes kan wor den. Mooie prijzen zijn beschikbaar gesteld, terwijl de reglementeering van de wedstrijden te vinden is in het Oranjeprogramma, dat van morgen af in den boekhandel verkrijgbaar is. De groen ten handelaren venten niet. In een advertentie in dit nummer, deelt het bestuur van den Groentehandel mee, dat Maandag, op den verjaardag van de Konin gin niet gevent zal worden. ONDERSCHEIDING* In den grooten foto-wedstrijd, uitgeschreven door de Lomberg film-fabrieken, voor opnamen, gemaakt op het materiaal van deze bekende fabrieken, werd aan de inzending van Jac. de Boer, Fotohandel, alhier, den tweeden prys Voor Holland toegekend. De inzending bestond uit foto's in formaat 6x9 cm, dus het gewone amateurformaat, en Werden gemaakt in Huisduinen en omgeving. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Nieuwe zaken: Behagen. Arie Kater, Laagzijde B 62, timmerbedrijf. Opheffingen: Den Helder. „Moderne", Keizerstraat 67, winkel in hee- lenconfectie. SOIREE DANSANTE Van de H.F.C. Helder. Bovengenoemde vereeniging houdt 5 Septem ber a.s. haar jaarlijkqch feest voor leden, dona teurs en genoodigden. Voor het aanvragen van introducties verwe zen wij naar de betreffende advertentie, voor komende in dit blad. MÖTTLIN GEB-AVOND. Zooals uit een advertentie in dit nummer en in het Advertenüeblad van gisteren blhkt hoopt morgen Vrg dagavond, kwart over acht, in het Evangelisatiegebouw in de Vij zelstraat, te spreken Ds. P. Lugtigheid van Ommelanderwijk. Ds. Lugtigheid behoort tot de vriendenkring van Möttlingen, het Beijer- sche plaatsje, waar de Bybelsche waarheid, dat „alle dingen mogelijk zgn dengene, die gelooft opnieuw tot belevenis is gebracht. De vorige maand was het de geref. predi kant (H.V.) Ds. Sillevis Smith, die in het Evangelisatiegebouw een toespraak hield en na afloop daarvan een spreekuur hield, waar allen die met geesteüjke of lichameüjke moei lijkheden zaten, naar toe konden. Ook Ds. Lugtigheid hoopt na afloop van zyn toe spraak zoo'n spreekuur te houden. Zooals de advertentie meedeelt is de toe gang vrij. Tegen de steunverslechtering Motie aangenomen. Dinsdagavond hield de Heldersche Bestuur ders Bond een vrij druk bezochte protestver gadering, die belegd was, zooals de voorzitter, de heer N. Helder, bij de opening zeide, naar aanleiding van de regeerings-circulaire van 1 Augustus j.1., welke beoogde wijziging te brengen in steunverleening en werkverschaf fing. De H.B.B., aldus deelde de voorzitter voorts mede, meende dat naast maatregelen van protest tegen deze voorgenomen noodlot tige wijziging een motie moest worden uitge sproken. Uitgenoodigd waren het College van B. en W., de leden van den Gemeenteraad en de Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon en het was den voorzitter een groot genoegen verschillenden van hen aanwezig te zien. Over de opkomst van het publiek was spr. dubbel en dwars tevreden, gezien den mooien zomeravond en voorts vertolkte hy de groote belangstelling welke bestond voor de Raadsvergadering van Woensdag (zie verslag elders in dit blad), waarin hij ver wachtte, dat het Stadsbestuur zoo democra tisch zou blijken te zijn, dat het bij de Regeering zou protesteeren tegen de voorge nomen maatregelen van steunverslechtering. Vervolgens introduceerde hij den spreker van dezen avond, den heer H. Lindeman, hoofdbestuurslid van het N.V.V. De spreker deed zich in den loop van zijn speech gelden als een vlot woordvoerder, wiens betoog aan duidelijkheid niets te wen- schen overliet. In zijn inleiding maakte hij een vergelijking tusschen de regeeringspolitiek van vroeger en thans. Was er in de vorige eeuw een crisis te overwinnen, dan paste de liberale regeering de methode toe om door allerlei bezuinigingen de arbeidende klasse op een lager levens niveau te brengen. Die methode kon vroeger slagen, omdat het volk geen macht bezat om zich tegen de verslechtering van zijn toe stand te verzetten. We zien thans, dat de regeering een zelfde methode wil toepassen, doch nu gaat dat niet meer. Daar is in de eerste plaats de machtige organisatie der arbeiders, die langzamerhand gegroeid is en de arbeidende klasse uit de armoede getrok ken heeft. Niet alleen de arbeiders, ook de boeren hebben zich aaneengesloten en laten zich niet meer terugdringen naar den staat van armoede, zooals zij die gekend hebben in de jaren 1880, '90 en '95. De Regeering heeft thans terdege rekening te houden met deze organisaties, met hetgeen er leeft in het volk. In de tweede plaats is er de kwestie van de koopkracht. Vroeger had de arbeidende klasse maar weinig koopkracht en in het economisch bestel telde zy vrijwel niet mee. In de laatste 30, 40 jaren is dat beeld evenwel geheel veranderd. De arbeiders en de boeren vormen nu een voorname factor van koopkracht, zij zgn menschen geworden, die eischen aan het leven zijn gaan stellen. Daarbij hebben zy in hun strijd naar boven het geheele Nederlandsche volk naar boven gebracht. Zij, die thans zoo op den klassestrijd afgeven, ook de midden standers, die tegenwoordig zoo van de groo- tere koopkracht van de arbeidende klasse profiteeren, moeten dat niet vergeten! Spr. haalde nog een ander succes van den klassestrijd aan. Een jaar of 35 geleden zag men in de stad slechts groote dure winkels, die voor de arbeidersvrouwen eenvoudig niet te betreden waren. Die kochten hun levens behoeften in kleine winkeltjes in de buurt. Nu zien we, dat de groote, massale volkswinkel dat stadsbeeld overheerscht. Het gevolg is, dat de winkelstand voor een groot gedeelte afhankelijk is van de arbeidersklasse. Het gewgzigde crisisbeeld. Daarom is het crisisbeeld zoo geheel anders. Als men nu aan de welvaart van de arbeiders komt, trekt men handel en industrie naar beneden. De regeering maakt dus met de me thode, die zg thans voorzit, het economische leven van ons land kapot. Wij strijden niet alleen voor de arbeidersklasse en voor de werkloozen, riep spr. uit, doch voor het ge heele Nederlandsche volk! Hij haalde als slot van zgn inleiding het voorbeeld-Zweden aan. De politiek van de re geering in dat land is er op gericht om juist in den crisistgd de koopkracht van het volk in stand te houden en zelfs nog op te voeren. Zie Plan van den Arbeid! Het resultaat is, dat de crisis in Zweden niet meer bestaat en de toestand van de Scandinavische volken in het algemeen zoo goed is, als in de beste jaren vóór de crisis. Wat wij in ons land hebben te doen is de belangen van den klei nen kring der kapitalisten op den achter grond te dringen en die van de groote klasse der arbeiders naar voren. De geschiedenis van de steunver slechtering. Vervolgens ging de heer Lindeman na, hoe in 1934 de verslechtering in den steun was begonnen. Tot eind 1935 bleef die toestand zoo en in het begin van dit jaar bleek het, dat de regeering besprekingen voerde tot af schaffing van den huurbgslag en tot wijzigin gen in de steunregeling te komen. Dadelgk heeft toen het N.V.V. gedreigd een scherpe agitatie te zullen inzetten onder het motto, dat de tseun al zoo laag geworden was, dat er geen dubbeltje meer af kon. Ook van an dere zijde kwamen protesten en onder den drang daarvan bleven de verslechteringen be perkt tot die welke voor het platteland inge voerd werden. In antwoord op de interpelia- tie-de Visser verklaarde de regeering in April, dat voorloopig van een huurtoeslagver- laging niets zou komen in afwachting van de wet op de verlaging van de vaste lasten. Als deze eenmaal doorgewerkt zou zgn, zou in elke gemeente nagegaan worden of de ver laging al dan niet zou moeten plaats hebben. Toen het wetsontwerp verworpen werd dacht men, dat de verlaging van den huurbgslag nu wel van de baan zou zgn. Groot was echter de verrassing toen de minister 21 Juli mede deelde, dat de bekende wgzigingen in de steun verleening zouden plaats hebben. Het N.V.V. volgde prompt met heftige protesten, doch het antwoord van de regeering luidde: wg schaffen den huurtoeslag toch af, omdat hy een remmenden invloed uitoefent op de huur- verlaging der arbeiderswoningen. Nu zgn in verhouding tot de loonen en de steunbedragen, de huren over het algemeen te hoog. Het N.V.V. heeft reeds gezegd, neem daartegen maatregelen, regeering. Die maatregel was genomen in artikel 1 van het wetsontwerp betreffende de vaste lasten, maar het wets ontwerp werd geen wet omdat de regeering bang was voor de critiek van de huiseigena ren en de hypotheekbanken. Om nu toch tot huurverlaging te komen, drgft zg de groote massa van de arbeiders tegen de huiseigena ren op. Maar het gaat niet aan om de econo misch zwakkeren voor de moeilijkheden te plaatsen. In scherpe bewoordingen critiseerde de spreker nu de methode van de regeering. Tot zijn genoegen zag het N.V.V. dat zijn protest uit alle hoeken van het land weer klank vond, zoodat in 14 dagen tgds ongeveer 95 van het Nederlandsche volk zich tegen de maatregelen van de regeering verklaarde. Het bekende onderhoud, dat minister Colijn met de wethouders van de groote gemeenten had, had tot resultaat, dat de maatregelen 14 dagen uitgesteld werden. Spr. waarschuw de er tegen, dat men nu niet moest denken, dat de strijd daarmee gewonnen was. A.s. Vrijdag heeft een nieuwe conferen tie tusschen den minister van Sociale Za ken en de genoemde wethouders plaats en het resultaat daarvan moeten we af wachten. We mogen de hoop koesteren, dat de regeering met de massale stem uit het volk rekening zal houden! Zorg voor de toekomst. De regeering behoort niet schriel te zijn ten aanzien van de werkloozenzorg. We moe ten er voor waken, dat onze kinderen niet ondervoed geraken en dat, als zg eenmaal groote menschen geworden zullen zijn, het andere deel van de bevolking schatten geldsj zal hebben uit te geven om het verarmde ge slacht op den been te houden. Heden ten dage gaat de strijd niet tusschen het individu,j maar tusschen de volkeren. In den interna- tionalen strijd van den handel moet ons volk sterk staan en moet niet gestoord behoeven te worden door den zorg van de vele geestelijk minderwaardigen, ondervoeden enz. Daarom, aldus spr., met het oog op de toekomst: een goede werkloozenzorg! Men moet niet aanko men met te zeggen, ja maar er is geen geld, want dan protesteeren we heftig. Want Bieti Nederlandsche volk behoort, ondanks de cri sis, tot de rijkste volkeren van Europa, mis schien wel van de wereld. Het standaardloon van de lang4 durige werkloozen. Na de pauze sprak de heer Lindeman over het bekende standaardloon, dat de minister voor hen die 4 jaar werkloos zijn en in dien tijd minder dan 25 weken gewerkt hebben, wil instellen. Dat loon wordt voor de land arbeiders berekend naar een norm van 17.voor de andere arbeiders naar eei norm van 15,Het funeste is, dat met deze maatregel de groote gezinnen ernstij worden getroffen, omdat de steun voor hei niet meer berekend wordt naar 20,doel naar 17,Om deze reden alleen al is het onmogelijk, dat de regeering dezen maatregel handhaaft. Zg zal er mee bereiken, dat dej betrokkenen tot wanhoop gebracht worden eri verloren raken voor de maatschappg. Het ge volg zal bovendien zijn, dat er aanbiedingen van arbeidskracht komt voor alle mogelijke baantjes en voor alle loonen, zoodat het alge meen loonpeil nog verder zal zakken en daar mee het levensniveau. Wat zal hot N.V.V. doen als de regeering toch doorzet? Deze vraag was in de pauze door een van de aanwezigen gesteld. De heer Lindeman herinnerde aan de interpellatie die de la Bella ln de Eerste Kamer zal houden en Kupers, Steinmetz (R.K.) en de Communisten eenige weken later in de Tweede Kamer. Spr. ver wachtte, dat de interpellaties in beide Huizen door de groote meerderheid gesteund zullen worden. De regeering zal dan wel de maat regelen intrekken, maar doet zij dat niet, laten we dan eerlijk zeggen, dat we machte loos staan. Een revolutie zal niemand van ons willen. De regeering zal de voorstellen wel terugnemen, maar doet zg 't niet, dan zullen we bij de verkiezingen een nieuwe regeering moeten kiezen. In het laatste deel van zijn rede zeide Lindeman, dat een regeering die zich sterk voelt wel over een „gevoeligheidje", een prestigekwestie kan heenstappen. Als zg de stemming onder het volk wellicht overdreven vindt, dan zullen we in openbare demonstra ties laten zien, dat onze actie gedragen wordt door ruim 600.000 aangeslotenen bij de vak bonden, die met hun gezinnen meer dan 2 millioen, d.i. *4 van het Nederlandsche volk, vormen. Als dat niet helpt, helpt niets meer! Met een krachtige peroratie om gezamenlgk met het NVV de regeering tot inkeer te brengen, besloot de heer Lindeman zgn rede, welke veel bgval vond. De motie. Voorzitter Helder las daarna de volgende motie voor, welke met applaus aanvaard werd: MOTIE. De onder auspiciën van den Helderschen Bestuursdersbond gehouden openbare verga dering op Dinsdag 25 Augustus 1936 in Ca sino te Den Helder, inzake de voorgestelde verslechteringen der steunregeling neerge legd in de circulaire van den Minister van Sociale Zaken d.d. 31 Juli j.1. no. 200/1129, afdeeling W. en S., stelt vast; dat de wijze waarop de regeering wenscht te komen tot verlaging der huishuren prac- tisch neerkomt, dat de zwaarst getroffen crisis-slachtoffers wederom een offer moeten brengen, waardoor grootere armoede en on- Zuiver wollen vlag met stok en practische houder 2.85 Kindervlaggen, diverse maten, 25 - 15 - 12'/: Orangesjerpen.Libertysatinet, 22'/, - 19 Sroote sorteering Orangestrikje» en Linten Onze magazijnen zijn Maandag 31 Aug. na 1 uur gesloten. dervoeding hun gezinnen in nog diepere ellen de zullen storten; dat daarnaast de maatregel, betoogende het verlagen der loonnormen van werkloozen die reeds meer dan vier jaar geen plaats in het productieproces meer hebben kunnen be machtigen, doch toch als volkomen bona-fide arbeiders dienen te worden aangemerkt, als 'een onoirbaar ingrgpen in het algemeen loon peil moet worden beschouwd; protesteert met nadruk tegen deze maat regelen; dringt er bij de regeering ten sterkste op aan, geen uitvoering aan deze in alle opzich ten te veroordeelen maatregelen te geven; spreekt het volle vertrouwen uit in de lei ding van het N.V.V. bg haar actie om de uitvoering van deze onheilscheppende maat regelen te voorkomen; besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering en te publiceeren in de pers. De huurbgslag hier ter stede De heer Lindeman heeft na de pauze, n.a.v. een vraag, ook gesproken over den huurbg slag hier ter stede. Momenteel geldt hier, dat een werklooze 2/3 vergoed krijgt van hetgeen hij boven 3.— verhuurt. Gaan de voorge stelde wijzigingen door, dan wordt die ver goeding teruggebracht met 1/3. Hy, die in verband met de samenstelling van zijn gezin momenteel slechts >/3 huur bgslag geniet, houdt die ook als even tueel de regeeringsmaatregelen doorgaan. Aangenomen, dat de maatregelen doorgaan, dan zullen de werklooze huurders van de Woningstichting het niet moeilijk hebben om hun huren verlaagd te krijgen. Immers de regeering heeft zelf gezegd, de huren moeten verlaagd worden en als het verzoek daartoe van het Gemeentebestuur komt zal de huur verlaging ook wel doorgaan. (Zie regeerings- circulaire). Anders is het met de woningen van de particulieren. De minister heeft de Gemeentebesturen er mee in kennis gesteld, dat als zij meent, dat de particuliere woningen met een redelijk percentage verlaagd zijn, zij (d,z. de gemeenten) ten behoeve van den verhuurder de huur van het steunbedrag mogen inhouden. Spr. adviseerde nu, om, als Tante Poe als zakenvrouw. Men moet er zich altgd weer over ver wonderen, hoe goed in de meeste landen de Postbedrgven worden geleid. Op de een of andere manier weten ze overal een batig saldo te kloppen uit de crime van het brievenschrgven, uit de kwelling van het telefoneeren, uit de nachtmerrie van het telegraafverkeer. Wg hebben in ons land de post- en telefoontarieven zien verlagen, en wg zetten er een gezicht bg alsof het zoo hoort! Wg lezen iedere maand, dat de ontvangsten van dat zijn tegengevallen, maar niemand maakt er zich zorgen over, want: „Spreek met meneer Damme en het komt in orde". En het gaat alles op de rustigste manier. Het loopt alles even gesmeerd. Geen extra attracties in de postkanoren; geen strijk jes, geen verrassing voor iederen honderd sten bezoeker, geen aantrekkelijke etalages, geen wedstrgd in het telefonisch duur- record. Geen Miss P.T.T., geen gratis proefzendingen postzegels, geen dag gratis koopen, geen telefoon op zicht. De P.T.T. is werkelijk te benijden. Alles komt heele- maal vanzelf, zonder drukte, zonder reclame. Toch zou men zich heel goed kunnen voorstellen, dat er advertenties verschenen in dezen trant: „Waarom maar één telefoon? Neem er twintig! U hebt dan ook recht op twintig telefoongidsen. Elk bevat vijf reclame- vloeibaden en het komt niet meer voor, dat er een kamer, gang of keuken in uw huis is zonder telefoon boek! Als ieder uw voorbeeld volgde, zouden binnen een jaar de belastingen worden verlaagd en uw kennissen zouden niet meer geïrriteerd worden doordat uw nummer voortdurend in gesprek was!" Of: „De nieuwe 6-cents-postzegel is weer eens iets héél bijzonders. Beplak er uw drukwerk mee, gebruik hem als sluit- zegel, als ex-libris, als grain de beauté! Een kamer, met deze postzegels behangen, is een lust voor het oog!" Niets daarvan. Wg komen vanzelf. Wg loopen de post achterna. Hoeveel méér zou de P.T.T. nog omzetten, als inder- déAd de menschen, die een kwartier met een spaarbankboekje moeten wachten, zich intusschen op een daktuin konden bezighouden met biljart, pingpong of leuke verpoozings-automaten Als inderdaad de post ons steeds herinnerde, wanneer onze kennissen jarig, getrouwd of door hun examen waren, om ons aan het schrgven, telegrafeeren en telefoneeren te zetten? De Engelsche post is wel héél erg vin dingrijk. In Engeland gaat men nl. een „dag der geleende boeken" invoeren. Op dien dag zal ieder de boeken terugsturen, die hij van zgn vrienden heeft geleend en verzuimd terug te geven. De post zal dien dag het porto voor drukwerk tot de helft verlagen... Een uitstekend idee, dat men kan uit breiden tot paraplu's, overschoenen, gramo- foonplaten en bankpapier. Maar wij zijn niet minder origineel. Wij hebben immers onze cliché-gelukwenschen met Kerstmis en Nieuwjaar, voor onze vrienden en ver wanten in de tropen. Formulieren a. tot en met f., vanaf ijzig koel tot uitbundig- hartstochtelijk. Ook op dat gebied is nog uitbreiding mogelijk. Bijvoorbeel confectie- reisbeschrijvingen in de vacantie. Formu lier a: „Het regent sedert 14 dagen, maar het pension is goed en de kinderen zijn allerliefst"; b: „Het publiek is hier om te schieten en wij vragen ons af, waarom we ons heerlijk huis hebben verlaten"; c: „Het is hier weer net als ieder jaar en wij smachten naar het einde". Enzoovoort. Maar de P.T.T. heeft van ons geen raad noodig. Ach, mocht de Dienst der Finan ciën ook nog eens zoo populair worden! IMIMWKIMWNHIIIIIIllWIIHIMIMWIIIinmillUUWMKHIIItaMMUWntmMM de huurder niet in overeenstemming kan komen met zijn huisbaas, dat hij dan moet gaan praten met het gemeentebestuur. Er zal dan z.i. een behoorlijke oplossing gevonden worden. De verhuurder zal in het algemeen niet zoo spoedig overgaan tot uitzetting, maar doet hij het toch, dan kan ieder lid van het NVV, dat dit overkomt er van op aan, dat zgn bond hem met alle middelen waarover hij beschikt bij zal staan. Vermelden we nog, dat de heer Helder met een kort woord de vergadering sloot; dat voor den aanvang en in de pauze via een versterkingsinstallatie allerlei strijd- en partijliederen werden ten gehoore gebracht en dat intensief met propagandamateriaal werd gewerkt. DE NEDERLANDSCHE KAMPIOENE SCHOONSPRINGEN IN DEN HELDER. Van de Heldersche Zwemvereeniging ver namen wij, dat zg mej. L. Tholen, kampioene van Nederland in het schoonspringen, uitge noodigd heeft om a.s. Zaterdagmiddag een demonstratie te geven op haar springaccommo- datie aan onzen Zeedijk. Wij meenen speciaal onder Stadsnieuws op deze sportgebeurtenis te moeten wijzen, opdat wij er zeker van zijn, dat het bericht onder zooveel mogelijke oogen komt. Het komt ons immers voor, dat zeer velen het prachtige werk van mej. Tholen zullen wallen meemaken. Voor het volledige programma van den H.Z.V.-propagandamiddag verwijzen wg naar de Sportrubriek. THE RAMBLERS NAAR DEN HELDER. Het zal de Heldersche Jazz-liefhebbers zeer interesseeren, te vernemen, dat de Casino directie er in is kunnen slagen, Neerland's allerbeste Band, de vermaarde Ramblers, on der leiding van Theo Uden Masman, naar hier te doen komen. The Ramblers, welke dit seizoen hun 10- jarig jubileum vieren en nog steeds bekend staan als het meest gevierde Hollandsche dans- en showorkest, is momenteel nog in Hamdorff te Laren werkzaam en komen daarna, in September, 2 dagen in Casino. Na langdurige discussies over de motie van de S.D.A.P. om te protesteeren bij de regeering over de voorgenomen wijziging in de steunregeling neemt de Raad een motie-Mulder aan, waarbij het College van B. en W. opgedragen wordt om de regeering de nadeelen van haar maatregelen, voor Den Helder onder het oog te brengen. - De watertarieven voor het platteland worden niet verlaagd. - De oliekwestie" (vragen van den heer Uithol) niet aan de orde gekomen. Het is ruim 8 uur als burgemeester Ritmees ter deze Raadsvergadering opent. Afwezig met kennisgeving is de heer Kraak (s.d.). Zonder kennisgeving de heer C. Bot (c.d.). De geloofsbrief van den heer J. Bregman. Op uitnoodiging van den voorzitter adviseert de heer Van Loo namens de commissie, die den geloofsbrief van het benoemd verklaarde raads lid J. Bregman onderzocht, tot toelating. De heer Meyer (v.d.) wgst er op, dat de heer Bregman leverancier aan de gemeente is en dat hij uit hoofde van zgn raadslidmaat schap wellicht invloed op die leverantie kan hebben. Kan op grond daarvan wel tot toe lating besloten worden? De Burgemeester antwoordt, dat er onder scheid gemaakt moet worden tusschen het toe laten en het optreden van het raadslid. Daar de geloofsbrief in orde is, is er tegen toelating van den heer Bregman geen enkel bezwaar. Mededeeling. De Voorzitter deelt mede, dat de over name door de gemeente van de Handelsdag- en avondschool per 1 September a.s. niet plaats kan vinden, omdat alle voorbereidende maat regelen nog niet konden worden getroffen. Men is nog over een en ander in gesprek met het betrokken departement. Voor kennisgeving aangenomen worden de volgende Ingekomen stukken. A. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op: a. de 27e wgzigingsbegrooting der gemeente en op de 12e wgziging der begrooting van gemeentewerken, dienst 1935; b. het besluit van 9 Juni 1935 tot opheffing van het eerste leerjaar van school 9 aan de Vischmarkt; c. de 26e wijzigingsbegrooting der gemeen te, dienst 1935; d. de wgzigingsbegrooting no. 2. van de Centrale Boekhouding; dienst 1935; 3. van de Waterleiding; idem. 11. van Gemeentewerken; idem. 4. van het Electriciteitsbedrgfidem. 5. van de Gasfabriek; idem. 4. van het Grondbedrijf; idem. 2. van de Zweminrichting; idem. 3. van de reiniging; idem. B. Besluit van den Minister van Onderwgs, Kunsten en Wetenschappen, waarbg tot weder opzegging vergunning wordt verleend, dat het onderwgs aan de openbare lagere school voor gewoon lager onderwijs no. 9 minder dan zeven achtereenvolgende leerjaren zal omvatten. In handen van B. en W. worden om advies de volgende stukken gelegd: Verzoek van M. S. Godschalk tot wijziging van de achtergevelrooilgn der perceelen Ko ningstraat 61 tot en met 67; Verzoek van J. Bakker tot wijziging van de achtergevel rooilijn en eventueel de voorgevel rooilijn van perceel Crocusstraat 31. Aan de orde is dan het Verzoek van de Sociaal-Democratische raads fractie om aan de orde te stellen een door haar voorgestelde motie inzake de wijzigingen in de steunregeling, neergelegd in de circulaire van den Minister van Sociale Zaken, dd. 31 Juli j.1., no. 200/1129, afdeeling W. en S. Zooals te verwachten was, is over deze motie een breedvoerig debat, waaraan vrg- wel alle raadsleden mitsgaders de leden van het college van B. en W. deelnamen, opgezet. Het merkwaardige van de heele zaak was tenslotte, dat deze motie er niet doorkwam, doch dat men na bgna 2% uur debatteeren met algemeene stemmen een motie van mr. Mulder (a.r.) aannam. Uit dé vele discussies zullen we de quintessens hier lichten! De heer Boogaard (s.d.) had verwacht, dat, juist omdat deze kwestie het geheele land in beroering heeft gebracht, het college van B. en W. deze motie zou hebben overgenomen en dat deze vervolgens zonder discussie den Raad zou passeeren. Vermindering van huurbijslag beteekent vermindering van .inkomsten, aldus de heer Boogaard, en hg omschreef uitvoerig hoe de toestand voor de werkloozen er in deze gemeente steeds slechter op geworden is. De thans door de regeering voorgestelde verslech tering leek spr. heelemaal funest en aan de steunbedragen viel z.i. niet meer te tornen. Weliswaar zijn eveneens verbeteringen toege zegd, doch vrgwel vaststaat, dat de verslech ting eerstdaags een feit zal zijn. Blijft de minister op zijn standpunt staan dan gaat de wgziging n.1. 1 September a.s. in. En de toege zegde verbeteringen als b.v. de distributie van het gehakt in blik wegen lang niet op tegen de verslechtering die de afschaffing van den huur bijslag beteekent. Ook voor de neringdoenden zal de steunvermindering een strop zijn. Met ettelijke vergelijkende voorbeelden toonde spr, aan waaruit de verslechteringen voor de be trokkenen zouden bestaan. Ernstig moet da Raad zich tegen de voorgenomen maatregelen verzetten, de Raad kan gerust de motie, die toch niet opruiend is, steunen. Spr. besloot in eerste instantie met de hoop uit te spreken, dat de Raad de motie in zgn geheel zou over nemen. De heer Ran (r.k.) wees er op, dat door het R. K. Kerkliedenverbond al stappen bij den minister gedaan waren, waaruit bleek, dat men het in die kringen niet met de wijzigingen eens was. Het adres van den R. K. Volksbond was van gelijke strekking. De motie van de S. D, A. P. klinkt echter, alsof er ook verhoogingen van den steun in de gewijzigde steunregelen te vinden zouden zijn. Spr. zag gaarne, dat er door den Raad op de regeering drang uitge oefend werd opdat de verslechteringen zouden worden voorkomen. De heer Van Z w g n d r e c h t (c.h.) wees op de protesten door het Chr. N.V.V. inzake deze kwestie ingediend. Ook hij beseft, dat de werkloozen het zwaar hebben en hg is begaan met hun lot. Maar is in dezen den juisten weg wel ingeslagen? We weten immers niet wat er Vrijdag a.s. gebeurt? Spr. voelt er meer voor om den minister een overzicht te doen toe komen, waaruit Z.Exc. kan zien, wat de ge volgen voor Den Helder van de wijzigingen zul len zijn. Op het departement zal men dan zien, dat verlaging van den huurbyslag niet moge- lijk is. De heer Schoeffelenberger (opp.) haalde de rede van den heer Van Hoeven (re ferendaris aan het Departement van Sociale Zaken. Red.) aan. Wat daarin stond was nu letterlgk alles in het nadeel van de werkloozen, al voerde de heer Van Hoeven zelf aan, dat in direct alles verbetering voor de werkloozen be duidde. De werklooze krijgt al weinig geld voor zgn levensmiddelen en als hij nu nog minder gaat ontvangen, dan heeft hij juist genoeg om niet te sterven. Laat men toch alle verschillen opzg zetten, aldus de heer S., het is niet ver antwoord om onze medemenschen gebrek te laten leiden. Het staat voor hem vast, dat de huurtoeslagverlaging zal worden aangenomen. Hg is bang zich te scherp uit te drukken, maar hij zou nog anders willen dan een motie. Dat klinkt misschien revolutionnair, zoo zegt hij, maar de bourgoisie is schuldig aan dezen toe stand. Maar de tgd zal eens anders worden. Spr. steunt de motie van de S. D. A. P. Mr. Mulder (a.r.) acht het principieel on-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9