HHLDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2Q AUGUSTUS 1936 Bioscoopnieuws. %/&IKEMlMDEyWS Visscherij Kantongerecht Den Helder. Geef voor dien blaffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Thans slechts 75 ct. per flacon! Uit het politierapport De wijzigingen in de steunregeling. de week. in festen en fantasieën vergadering (van 15 September?) als een van de eerste punten op de agenda gezet wordt, want wordt de oude methode gevolgd en macht het weer laat worden, dan zou wel weer eens uitstel kunnen volgen. Naar wij meenen te weten, is het antwoord van B. en W. onbe vredigend en is een uitvoerig debat te ver wachten. Het antwoord zelve kunnen we onze lezers helaas niet voorleggen, daar in tegen- ptelling met de gewoonte, ons de publicatie ervan niet werd toegestaan. Juist daarom gijn we thans zoo nieuwsgierig! Tenslotte nog iets over het eerste zittings uur. van 8 tot 9. In die periode werd de raads zitting opgeluisterd door de feestelijke klanken welke TjrJIing Dito aan het carillon van het Reddingsmonument ontlokte. Dit nu was voor ons, die toch gaarne alles hooren wat er ge zegd wordt, het eenige onaangename gevolg van het verschuiven van de raadsvergadering van Dinsdag naar Woensdag. Door de harde jnetalen klanken van de klokken waren de toch al niet door welsprekendheid uitblinken de heeren Terra en Schoeffelenberger nog moeilijker te verstaan. En b.v. het duet Feestra Kuiper Carillon vermocht nu ook met bepaald op de qualificatie „welluidend geheel" aanspraak te maken... TIVOLI-THEATER. Ondanks het feit, dat het actueele er al Weer een weinigje af is, was het Ufa wereld nieuws, dat dit keer een uitgebreid overzicht geeft van de afgeloopen Olympiade, buiten gewoon interessant. De Fransche film „La Marmaille", tame lijk vrij vertaald „Kinderen zgn wreed", geeft als vertolker van de hoofdrol de bekende ka rakterspeler Pierre Dux. Puerre Dux, die de rol van zorgzame vader speelt, zoowel waar het zijn eigen dochtertje, als zijn stiefzoon betreft, speelt zijn eenigszins tragische rol op meesterlijke wijze. Vooral in de tragische ge deelten van dit filmwerk, b.v. het moment waarop zijn vrouw hem verlaat, of bij het af scheid nemen van zijn kinderen, die groot geworden, den zorgzamen vader niet meer poodig hebben, geeft hij blijk, deze lang niet lichte hoofdrol meester te zijn. In alle opzich ten is deze film specifiek Fransch, het harts tochtelijke spel, de kleine overgang tusschen tragedie en comedie en het vlotte spel. Ook de beide kinderen Minette en Pinpin, geven kleur en leven aan deze rolprent. Naast elkander groeien ze op. Hun lief en leed deelen ze met elkaar om toch tenslotte ieder kun eigen weg te bewandelen. De tweede hoofdfilm; „De moord op het pchip" is daarentegen een in alle opzichten Amerikaansch product. Een sensatiefilm met de bekende sterren Robert Taylor en Jean Par ker in de hoofdrollen. De geschiedenis speelt af aan boord van een van de groote Amerikaansche kruisers. ^Natuurlijk ontbreekt de droogkomiek niet en even natuurlijk, komt er een liefdesscène in voor. Doordat er een nieuwe installatie ge bouwd zal worden voor het richten en af vuren van de kanonnen, begint de ellende aan boord. Een maniak probeert het werk te gen te houden en schiet de met de construc tie van de inrichting belaste leiders dood. Wie js echter de dader? Een sensationeele achter volging van den dader en een hoogst gevaar lijk gevecht in een van de ammunitie-kamers is wel een van de hoogtepunten van deze film. Tal van geestige momenten tusschen de Jantjes onderling maken we mee. Ook wat de opname betreft is aan deze film veel aan dacht besteed. RIATO-THEATER. ,J found Stella Parish". „De verzwegen zonde" is de leelijke Hol- landsche naam, waaronder in Holland een film in zee ging, die als „I found Stella Parish" aan de andere zijde van den Oceaan, in het land van den dollar, wolken stof deed opwaaien. Het was de groote triomph van de Amerikaansche producers, die met dit pro duct aantoonden, dat zij, ais hun collegas van het continent, verstonden een dramatisch ge geven te verwerken. Het was een volkomen overwinning, een daverende zege. Niet ver kregen door humbug, krantenreclame, of welke andere kunstmatigheden ook, doch ver worven op het grootste raadsel van deze eeuw, het witte doek„I found Stella Parish"zooals de journalist Sim het groote nieuws een zijn redactie kabelde, zoo seinden de Amerikaansche correspondenten telegrafisch naar hun continentale bladen het bericht van de meest opvallende filmische prestatie van Hollywood in het jaar 1935. Thans draait de film in Den Helder, in Rialto en we vinden haar simpel aangekondigd als »,De verzwegen zonde" .Maar onder die een voudige aankondiging staat de naam van haar, die mede hielp de triomph voor de U.S.A. te behalenKay Francis. Zij is het, die we bewonderen in dat origineele stuk cel luloid, dat men dezer dagen in Rialto kan Zien afdraaien. Hier hebben we nu eens niet te doen met een van die jachtende, razende thrillers, zooals er zoovele naar hier over waaien, doch een diep doorvoeld en grondig doorwerkt drama. Het is in deze rolprent, dat Kay Francis haar roeping als een groot ac trice voelde, als de vrouw, die aangeklaagd werd van een moord, als de moeder, die haar kind in de gevangenis zag geboren worden, als de actrice, die door een wereld aangebe den werd en als de minnares van 'n bekwaam journalist, die in liefde voor zijn werk, haar leven dreigde te vernietigen. Nimmer bereikte Kay Francis een hoogte als de vertolkster van Stella Parish, wellicht zal zij deze pres tatie ook nimmer overtreffen, het was de film van haar leven! Och, wij Europanen, wij kun nen nog wel een tiental soortgelijke films op noemen, die zeker net zoo goed en ook wel beter zijn dan deze. Maar wij kunnen ons zoo levendig indenken, dat Amerika juichte, om dat het inderdaad de eerste werkelijk goede tragedie is, die wij van dat land van de on begrensde mogelijkheden zagen. In de hulde voor Kay Francis betrekken wij gaarne den regisseur Mervyn le Roy en de kleine meid, die als Gloria niet na zal laten alle ouders, die haar zien, te ontroeren. Ook de eerste film, „Op het verkeerde spoor heeft haar verdiensten, al staat zij op een lager plan dan die, welke wij zoo even in het kort bespraken. Virginia Bruce levert echter knap werk en het gegeven is zeker in staat, dank zij de originaliteit en uitwerking de bioscoopbezoekers te boeien. Recensies over nieuwe zaken worden alleen op verzoek van den betrokken winkelier gemaakt. DE HEER P. KOSSEN OPNIECW IN ZAKEN. „On revient toujours a son premier amour", zegt een bekend Fransch gezegde en de heer P. Kossen, alhier, is er het levend voorbeeld van. Hij is 't toch, die jaren met groot succes een winkel in kruidenierswaren gevoerd heeft op den Brakkeveldweg in Tuindorp en op een I gegeven moment zei: Stop. Enkele jaren heeft hij zich toen buiten het zakenleven gehouden, I totdat hij op zeker oogenblik een winkelpand kocht, het geheel liet verbouwen en toen tot de ontdekking kwam, dat hij er geen huurder 1 voor kon vinden. Dat was het moment, waar- op hij tot zijn vrouw zeide: dan gaan we zelf i maar weer beginnen... En zoo kon het gebeu- 1 ren, dat we toen we gistermiddag den winkel j in de Javastraat binnentraden, net als vroeger I en alsof het nooit anders was geweest, den I heer en mevrouw Kossen weer in actie von den, hij in het kantoortje, zij in den winkel. Het bleek ons echter, dat dit maar tijdelijk zijn, want als de drukte van het nieuwe een maal voorbij is, trekken zij zich weer op hun villatje in Tuindorp terug en laten de zaak onder de hoede van een jongen zetbaas, een I vroegeren knecht, en diens vrouw. De Javk- straat is met dit pand een prachtigen winkel rijk geworden, zeer modern van optrek en van inrichting. Twee smaakvol gearrangeerde étalages en een aparte tabaksvitrine noodigen den wandelaar tot kijken uit en vanzelf tot binnentreden. Daar vindt men een prettige verkoopruimte en het oog verlustigt zich aan de duizend-en-één artikelen, die hij daar vindt. Alles zit voor zoover noodig achter en onder j glas: de hygiëne wordt dus volkomen gediend. I De zaak doet niet alleen in kruidenierswaren, doch ook in alle mogelijke manufacturen. Wij gelooven stellig ,dat deze frame winkel een succes in zich houdt. De algeheele verbouwing vond plaats onder architectuur van den heer Van der Leek, het knap uitgevoerde schilder werk is van Kaspers, het loodgieterswerk van Snip en de verlichting van Dordtmundt, allen alhier. De uitvoering was in handen van den heer Kwak, Huisduinen. MATROOS REDT 3-JARIG JONGETJE UIT BASSINGRACHT. Donderdagmiddag was het driejarig zoontje van den heer v. d. Wal uit de Vijzelstraat aan het spelen op den steiger, welke zich bevindt voor het pand van de firma Swaters op de Bassingracht. Door onoplettendheid viel het kereltje plotseling van den steiger en viel in de gracht. Een matroos die juist aankwam zag het ongeval gebeuren, snelde toe en sprong, zonder zich te bedenken, in het water. Ofschoon het water hem slechts tot het mid del reikte was het ventje onder de oppervlakte verdwenen. De matroos wist het echter dade lijk boven water te brengen, waarna gelukkig bleek, dat de kleine drenkeling geen ernstige gevolgen van het bad had. Een woord van lof aan den onbekenden redder is hier wel op zijn plaats. Met genoegen lazen we, dat er nu iets defini tiefs is meegedeeld omtrent den steun, die aan de kleine treil- en snurrevaadvisscherij zal worden verleend. Enkele dagen geleden toch maakten we er melding van dat er daarvan nog niets bekend was. Nu tenminste weet men in welke richting die steun gaat, al zijn dan de onderdeelen ervan niet voldoende bekend. Al zal men in de betrokken kringen zich er wel iets meer van hebben voorgesteld, het moet maar beschouwd worden als een eerste poging om het bedrijf tegemoet te komen naar aanleiding van den maatregel der maas wijdte vergrooting, die 1 Januari ingaat. Dat de helft der tegemoetkoming in geld en de andere helft ter aanschaffing van ma terieel wordt verstrekt, mag misschien eenige verwondering geven, het komt ons voor, dat hiermee tevens een zekeren steun wordt ver leend aan de nevenbedrijven der visscherij, die dan op vasteren basis hun bedrijf gaande kunnen houden, omdat in elk geval hetgeen zg leveren gehonoreerd kan worden op die manier, al zal het bedrag der leverantie lang niet daarmee gedekt zijn. Misschien, dat ook kan voorzitten, dat men bij de Visscherij-Centrale een overzichtelijk geheel krijgt van de kosten, die het bedrijf noodig heeft om de visscherij gaande te hou den, waaruit dan zou kunnen voortspruiten een grootere toekenning van het steunbedrag. In elk geval is deze eerste poging om het bedrijf te helpen in verband met een maat regel die men noodig oordeelt toe te juichen. Wellicht komen er nu stemmen uit de be trokken kringen, die een beeld geven hoe men over deze steunregeling oordeelt, zoodat daar uit ook bepaalde conclusies zullen kunnen worden getrokken. We hopen hierop later terug te kunnen komen. Doordat er meer wind voor de zeilvaartui- gen is, zijn de aalvangsten van de zeilers grooter geworden, zoodat de aanvoeren ook zijn vergroot. Het gevolg is geweest, dat de prijzen gingen zakken. Nochtans blijft deze niet onbevredigend. De aalvisscherij blijft voor het IJselmeer nog van het meeste belang en men zou wen- schen dat deze nog meer zou kunnen wor den opgevoerd. De vischprijzen toonden Woensdag weer eenige verhooging. Tong en andere vischsoor- ten brachten wat betere prijzen op, zoodat de inzinking weer tot staan schijnt te zijn ge komen. Natuurlijk had dat op de besomming in vloed. De schommelingen blijven voortduren, zoo als die altijd zijn geweest. Het streven is om deze schommeling zoo beperkt mogelijk te maken, maar men heeft nog niet den weg gevonden hoe die te be reiken. Conserveering zou waarschijnlijk een stap tot oplossing van dit vraagstuk kunnen zijn. De prijs der levende garnalen te Amsterdam is weer omhoog geloopen. Per lit werd be steed van 2.253.zoodat weer hetzelfde speil is bereikt van eenige dagen terug. Deze garnalen zijn veel afkomstig uit IJmuiden, handel ook van Den Helder wordt aangevoerd. Nogmaals de verboden autobus diensten. Diverse aanrijdings- kwesües. De man, die de boete zoo hoog vond! Rijdt wel op fiets paden en niet op kluften! De zitting van het Kantongerecht, j.1. Dins dagmiddag, is in alle kalmte, zonder één groot of grotesk moment, verloopen. Het was alsof de warmte van dezen Augustusmiddag een tegenovergestelde uitwerking had, op de diverse gemoederen, die immers op andere zittingen nog al eens verhit kunnen zijn dan wel geraken! Begonnen werd met een aantal aangehou den zaken. De verboden autobusdiensten. We zagen den heer W. P., alhier weer voor het hekje verschijnen, die een busdienst Den HelderAmsterdam exploiteerde, waarmede hij volgens den rechter in strijd handelde met de wet op de openbare middelen van vervoer. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, Mr. Brueys Tack, herinnerde aan het arrest van den Hoogen Raad, waarbij het in beslag nemen van bussen in dergelijke gevallen ge rechtvaardigd wordt. De ambtenaar adviseer de nu den heer P. om niet voort te gaan met deze diensten, daar anders onherroepelijk be slaglegging zou volgen. En de bus(sen) zou (den) niet meer teruggegeven worden, aldus dreigde het O. M. De eisch luidde 100. boete of 50 dagen hechtenis. De verdediging van den heer P. voerde aan, dat het haar cliënt onmogelijk gemaakt was om op andere wijze zijn bussen rendabel te maken. De heer P. had zich geheel gehouden aan de regelen, waarbij een geheele bus ver huurd mag worden. Een dergelijk geval was hier echter niet aan de orde, meende Mr. Sickenga en vervolgde: „Als u belooft, dat u het niet meer doen zult, geef ik een lage boete en anders geef ik een hooge. U kunt kiezen!" Het slachtoffer wist niet wat hij be ter kan doen: „Moet ik dan failliet gaan?" Te zynen believe wordt deze zaak voor den heer P. tijdelijk geschorst en als hij vergezeld van zijn adviseur weer binnenkomt, blijkt hij de kans een hooge boete op te loopen te wil len riskeeren. Wie waagt, die wint, is een be kend gezegd en hier wettigde het vonnis de spreuk, want autobushouder P. werd veroor deeld tot 10.boete of 3 dagen. Ook de heer v. K., alhier was gedaagd we gens het overtreden van de wet op de open bare middelen van vervoer, doch daar getuige O.M. niet is verschenen, werd deze zaak ver daagd naar de zitting van 27 October a.s. Aanrijding bjj een pont. Dezelfde heer v. K. kon niettemin voor het hekje blijven staan, omdat hij, volgens de volgende te zijnen name staande dagvaarding, een bus had laten rijden, waarvan de rem schoenen versleten waren. Toen de chauffeur K. bij een pont nabij Amsterdam plotseling moest stoppen, zouden de remmen dienst ge weigerd hebben en had een ernstige aanrijding; plaats gehad. De betrokken chauffeur ver klaarde, dat hij de bus eerst 5 minuten vooj- de aanrijding plaats had, van z'n collega :haiS „overgenomen". Volgens hem moest de olie leiding gesprongen zijn, als gevolg waarvan de rem geweigerd had. Bezwarend vooor den heer van K. was de verklaring van den automobiel-expert Ooster huis, die zijn conclusie als volgt formuleerde: De rembekleeding was zeer ver versleten, de voetrem was defect geraakt dooor een defect aan de olieleiding en de leiding zelf was on doelmatig aangelegd. Het materiaal was op het gezicht echter van zeer behoorlijke kwa liteit. De heer van K. vertelde o.m., dat de wa gen liep, zooals hij hem van den importeur gekocht had en protesteerde met klem tegen de meening van den expert, als zouden de remmen in langen tijd niet nagekeken zijn. Hij zelf had de controle enkele dagen voor het ongeval nog uitgeoefend. Volgens hem was het ongeval te wijten aan het feit, dat door verbouwereerdheid van den chauffeur diens voet van de debrillage geschoten was, waardoor ze met z'n tweeën (een andere chauffeur zat naast hem) uit alle macht aan de handrem zijn gaan rukken, waardoor de geheele zaak „over den kop" werd getrokken. Vervolgens ontwikkelde zich een geanimeerd op nogal hoogen toon gevoerd, technisch debat tusschen den expert en den heer v. K., waaraan de kantonrechter na het enkele oogenblikken aangehoord te hebben deelnam, om daarna het O.M. de gelegenheid te geven den eisch te stellen. De ambtenaar sprak het „schuldig" uit en voegde er aan toe: het is al heel erg, door slechte remmen een ongeluk op den weg te veroorzaken en dan nog te zeggen: ik kan er niets aan doen. Hij eisch te een hooge boete, n.1. 100, subs. 40 dagen. De heer van K. zegt nog, dat hij het verwijt van den expert niet op zijn plaats vond en dat hij al zijn best deed om goed materiaal op den weg te brengen. De uitspraak luidde tenslotte: 50 boete of 10 dagen. Het zal van den importeur van den betrokken bus af hangen of deze zaak nog eens in hooger beroep zal dienen. De aanrijding. Ook de aanrijdingszaak van F. C., alhier had op een vorige zitting al eens gevigeerd, maar was toen verdaagd om een getuige, de agent Tol, nader te kunnen hooren. Nadat de kantonrechter zich minutieus op de hoogte gesteld had of hij nu agent Tol dan wel agent Glopper voor zich had (de gelijkenis van de beide dienaren der Heilige Hermandad is inderdaad als die van 2 broeders...), bleek het dat agent Tol al heel weinig in deze aange legenheid te getuigen had. Toen hem echter gevraagd werd in het algemeen iets over het automobilistisch optreden van F. C. te ver tellen, bleek het, dat hij daar niet zoo best over te spreken was. Op het hoofdbureau loopt verd. zelfs als „De Schrik van Den Helderi te boek. De ambtenaar drukte Tol vervolgens op het hart, dat er voortaan scherp op de auto-manipulaties van C. gelet moet worden, hetgeen de agent, mede namens zijn collega's hartgrondig beloofde... Het leek er vervolgens een heel poosje op, of het rijbewijs van den delinquent er voor een tijdje aan zou gaan, maar het bleef toch bij een dreigement. De heer C. hoorde zich echter veroordeelen tot een boete van f 25 te vervangen door 10 dagen hechtenis. Op de vraag van mr. Sickenga of hg nog in Hooger Hei behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoesl moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op lijd het beste en meest krachtige middel geven. Dal middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft I Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. beroep ging, zeide de veroordeelde: dat weet ik nog niet en maakte vervolgens dat hij weg kwam... In de zaak tegen den heer de G. verzocht ambtenaar van het O.M. hem niet ontvankelijk j^e verklaren, daar er een fout in de tekst van de dagvaardiging was geslopen. Als blij man kon de heer G. toen de rechtzaal even snel verlaten als hij er in gekomen was. Geen voorrang verleend. De chauffeur G. M. had op 28 Juni van dit jaar een aanrijding veroorzaakt op de Binnenhaven, daar hij, komende uit de Nieuwe Brugsteeg een anderen automobilist, die van de Zuidstraat kwam, geen voorrang verleend had. Voor deze overtreding moest hij bloeden in den vorm van een tientje boete of 5 dagen brommen. Die krijgt de rekening thuis! H. V. was niet verschenen, maar de man, dien hij met auto en al op de Westgracht ondersteboven gereden had wél! De aanrijding, als gevolg waarvan de ge noemde auto dezen bokkesprong maakte, was te wijten aan roekeloos rijden van den weg- geblevene. De schade had liefst 200 be dragen en de getuige had 14 dagen het bed moeten houden. „En van V. is niets te halen," klaagde het slachtoffer, met andere woorden ben ik even in de aap gelogeerd of niet H. V. zal nu binnenkort een nota van dertig gulden thuis krijgen met het verzoek of-ie maar betalen wil. Zoo niet, dan zal Alkmaar hem 20 dagen kost en inwoning verleenen. Hij, zfj en de kinderwagen. Van het volgende tafereel was de heer I. G. de „hij", de juffrouw, die volgens den getuige, den kwartiermeester K., bijna aan gereden was, de „zij" en vervolgens was er de kinderwagen. Op den hoek van de Keizer straat en Spoorstraat moet zich de geschie denis afgespeeld hebben. De juffrouw kwam uit het Julianapark en wilde de Keizerstraat in, waar zij, volgens den heer G., door hem aangeroepen werd om even het adres te vragen. Dat was natuurlijk fout van den heer G., want hij had heel behoorlijk langs den kant van de straat moeten stoppen, enzoo- voorts. Enfin hij deed dat niet, vroeg en verkreeg het adres en zou vervolgens achter uit rijden. Hij keek door zijn achterruit en zag, dat de korporaal en zijn vrouw, van wie hij gezien had dat zij een kinderwagen met zich voerden, nog op de stoep stonden. Fout was het echter van hem, dat hij zich niet van de positie van den kinderwagen verge wiste, want toen hij nu achteruitreed botste zijn auto tegen dit voertuig. Het liep alle maal gelukkig goed af, want de vader van de baby bewaarde zijn kalmte, maar toch gewaagde het O.M. hier van een ernstig incident. Zijn eisch was dan ook niet mis, n.1. 40 of 25 dagen en de kantonrechter bleek niet geneigd er veel van af te doen. Uit spraak 40 of 10 dagen. Varia. De ingezetene van Wieringen, wiens ini tialen J. A. S. luiden, heeft gereden zonder rij- en nummerbewijs op een motorvoertuig, waarvan de remmen niet deugden. Voor deze twee overtredingen heeft hij 6 en 15 boete te betalen of tezamen 5 dagen te gaan zitten. De Alkmariaan W. C. T. had juist een dag te laat zijn rijbewijs vernieuwd en werd natuurlijk op dien éénen dag door een veld wachter „gepikt". Het verzuim kost T. thans 5 (2 dagen). Paling onder de maat. D. K. Wz. van Wieringen werd betrapt toen hij ettelijke ponden aal of paling van een formaat, kleiner dan 25 centimeters, in zijn visschersvaartuig meevoerde. Volgens mr. Tack schijnt dat tegenwoordig nog al eens voor te komen, o.m. bij Urk en hij meende dan ook een flinke boete te moeten vragen. K. sloeg, bij wijze van spreken dan, stijl achterover van het tientje dat hem ter be taling werd opgelegd en hij stamelde: Ik vind het verschrikkelijk, dat ik zoo'n hooge boete krijg, terwijl ik bijna niet te eten kan krijgen". Niet onvermakelijk was toen, dat hij er op liet volgen: „Mag ik nu betalen, dan ben ik er meteen van af..." De strijd in den nacht. J. J. W. alhier, heeft midden in den nacht zoo'n herrie gemaakt, dat omwonenden in nachtgewaad aan de vensteren waren ver schenen. Verd. had ruzie met z'n buren ge had, vertelde hij, maar dronken? nee, dat was ie niet geweest. De buren waren aan de repeteer gegaan toen de politie op het tooneel van den nachtelijken strijd verscheen. W. kree,g de maximum straf, n.1. 15 en toen hij beleefd informeerde of hij in hooger beroep kon, werd hem cassatie verleend. N. D. L. Wieringen, had zijn nog geen 14 jaar oud zijnde dochter met melk laten ven ten, hetgeen volgens de Arbeidswet niet ge tolereerd is. L. maakte wel den indruk, dat hij zich van de overtreding niet bewust was en daarom luidde het vonnis nogal mild; 1 gulden of 1 da&' ii J. Z. D. zal wel nooit meer van een „Kluit hier ter plaatse afrijden want het genoegen van dien eenen keer is hem heelemaal ver gald door de 8 gulden boete die hij nu heeft te betalen. C. J. W. W. reed op de Hoofdgracht mid den op den straatweg met zijn fiets. Zonde van het mooie fietspad, dat onze stad daar rijk is. 8 boete of 3 dagen. P. K. rij- en nummerbewijs niet getoond op eerste navraag. Tweemaal vier gulden boete of 2 maal drie dagen. Aangehouden werden de zaken van G.A.A.R. (van den kluft gereden), D. Z. (gevent zon der vergunning) en D. B.de B. (gereden zonder licht). Daarmede behoorde deze zitting tot het verleden. Mishandeling. Door een bewoonster van de Achterstraat werd aangifte gedaan, dat haar zoontje is mishandeld door een bewoner van den Kanaal- weg. Laffe streek. Door een jongen werd aangifte gedaan dat van zijn rijwiel, toen hij nabij Julianadorp aan het bramen zoeken was, het belastingmerk is ontvreemd. Rijwieldiefstal. Door een bewoner van de Violenstraat werd aangifte gedaan, dat hij zijn rijwiel, hetwelk hij eenigen tijd onbeherd in de Breewater- straat had doen verblijven, vermist. Een kwade rakker. Door een bewoner van Huisduinen werd aan gifte gedaan dat hij, toen hij per rijwiel in de Breewaterstraat reed, door een hond is ge beten, waardoor zijn broek werd beschadigd. Doorautoped aangereden. Door een bewoonster van de Hoogstraat werd aangifte gedaan dat toen zij in de Koningstraat liep, een jongen op een autoped rijdende, haar had aangereden, waardoor haar mantel werd gescheurd. Bekendmakingen. De burgemeester van Nijkerk verzoekt te worden bekend gemaakt met de identiteit van het vierwielig motorrijtuig, vermoedelijk van het navolgende signalement: donkergroene dichte vrachtwagen (licht model), roode wielen met spaken, de kap gemaakt van donker zeil doek, groene truck, op den vrachtwagen be vinden zich vermoedelijk groote gele letters. Dit motorrijtuig reed op 17 Augustus 1936 uit de richting Amersfoort in de richting Nijkerk en heeft aldaar omstreeks 7 uur des voormiddags een aanrijding veroorzaakt nabij den Corlaarschen weg, waar dit motorrijtuig een ander soortgelijk motorrijtuig, dat in dezelfde richting reed, wilde passeeren, ter wijl op hetzelfde moment uit de tegenover gestelde richting een tegenligger (groote vrachtwagen) kwam aanrijden, waarvan de bestuurder door de vorenbedoelde manoeuvre verplicht was plotseling te veel naar rechts uit te wijken, tengevolge waarvan deze tegen een boom terechtkwam en zwaar beschadigd werd. De Commissaris van Politie te Apeldoorn geeft een ieder, die goederen ter bewerking wenscht te geven aan de ververij en stoomerij „De Lelie" te Apeldoorn, in overweging zich eerst tot zijn bureau te wenden. Antwoord van minister Slingen- berg op de vragen van het Tweede Kamerlid Sneevliet. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Sneevliet in verband met de wijzi gingen in de steunregeling voor werkloozen, heeft minister Slingenberg o. m. geantwoord, dat overleg hierover plaats heeft gehad met de z.g. contactcommissie voor de Nederland- sche gemeenten. De vaststelling van de wijzigingen heeft plaats gehad, los van het uit de publieke kas sen voor werkloozenhulp beschikbaar gestelde bedrag. De genomen beslissingen zijn niet een gevolg van den wensch om tot inkrimping der totale uitgaven te geraken, doch zijn een ge volg van andere overwegingen. De totale uitgaven in verband met het ver loop van de werkloosheid kunnen ten aanzien van deze beslissingen derhalve buiten beschou wing blijven. Daar de uitwerking van de voorgestelde ver betering voor de steunverleening der negende klasse in verband met het stelsel van de maxi mum percentages afhankelijk is van de sa menstelling en de inkomsten van de betrok ken gezinnen en de loonen, die de ondersteun den in het vrije bedrijf plegen te verdienen, valt niet priori te ramen, welk bedrag voor de tenuitvoer-legging noodig is. Op de vraag of de minister niet van oordeel is, dat de declasseering van langdurige werk loozen, voor wie een nieuwe loonnorm in die circulaire sub d. is vastgesteld, neerkomt op het leggen van een moreelen druk op deze slachtoffers van de heerschende werkloosheid, die als onnoodige verzwaring van hun lot ge zien moet worden, zegt de minister, dat de hierbedoelde maatregel het karakter draagt van aanpassing van de steunverleening aan in feite reeds lang gewijzigde omstandigheden. Het bedrag ,dat door de wijziging van de regeling voor huurbijslag minder zal worden uitgegeven is, in verband met het feit, dat verschillende factoren van invloed zijn op de vraag of huurbijslag kan worden toegekend en, zoo ja, tot welk bedrag, op dit oogenblik onmogelijk te ramen. De aantasting van den huurbijslag zal on getwijfeld de reeds lang verbeide huurverla- ging van de arbeiderswoningen bevorderen, minister kan niet inzien, waarom het hier gebezigde middel niet eerbaar zou zijn. Inderdaad zal het gevolg van de wijziging van de regeling voor huurbijslag kunnen zijn, dat een aantal arbeiders naar goedkoopere woningen verhuizen. De minister acht dit geenszins verwerpelijk, zoolang nog behoorlijk bewoonbare goedkoope woningen leegstaan. Het wonder van het zoute water We varen op de oceanen, en we varen hard en er is zee, alleen maar zee. Nog een halven dag en we zullen ergens komen waarvan ze zeggen dat je er ijsberen kunt vangen, dat er romantiek te vinden is, waar de kinderen als kleine Viking-kjes geboren worden en waar de meisjes blond en netjes zijn, met verschil in Nieuwediep waar ook blonde meisjes zijn, maar die NIET altijd netjes zijn. Tot nu toe heeft het water gedomineerd, dat zich in ontzaglijke hoeveelheid om de Johan de Witt bevindt. Ik had nooit kunnen denken dat er ZOOVEEL water op deze wereld is; alles is hier water en WAT voor water! Grauwig en groenachtig en soms ook wat blauw. Boven op de golven bibberen van die kleine witte kuifjes en die hebben al heel wat op hun geweten... Ook al is het pas den derden dag. Bijv. is er een juffrouw (ongetrouwd) en die ziet er aardig uit en ze komt uit Duitsch- land. Die juffrouw vertelde me, toen ik nog geen 7 minuten aan boord was, dat ze 17 radicale zeeziekte-recepten kende. Alle ge patenteerd door het Oberhauptuntersuchungs- amt te Berlijn. Er waren er bij van op den rug op de buik, op 't hoofd staan, brood met ter- petijn, roggelen met dubbelkoolzure soda en een mixture van oude Bordeau met Chateau Bei-Air. Tot viermaal toe heb ik het laatste recept geprobeerd en... vond er baat bg. Geen schijntje ziek... Fraulein Ina wist van geen ophouden en ligt nu al weer bijna 24 uur ruggelings in kooi, nadat ze eerst uren over de reeling ge legen heeft. Ze is al 7/8 dood en het overige 1/8 is nog dubieus. Die zeeziekte is een lamme boel. Om de haverklap vliegt er iemand naar de verschan sing en deponeert ongevraagd de inhoud van zijn of haar maag in dezen wijden vliet. Vandaar dat kolossale scholen haringen ons op den voet volgen en een meeuwenkolonie reeds vanaf IJmuiden ons gillend volgt. En dat was goed bekeken... uit meeuwenoogpunt bezien dan. Jammer was het voor die Frangaise van dek B, een aardig kind van 18, met pikzwart haar, knalroode lippen en een figuur als van een godin. Ook zij viel het noodlot ten offer en toen ze daarnet langs kwam leek het een sybille, een schrikgodin. Overigens is aan boord alles prettig en met name wat de eterij betreft. Reeds nu bewijst bijv. een door mij bijgehouden statistiek, dat ik in deze 8 dagen niet minder dan 16 pond netto-gewicht zal toenemen, wat toch een reclame te noemen is voor de keuken van de Johan. Je eet hier den geheelen dag; het begint 's morgens 7 uur en het eindigt om 12 's nachts Lunches en diners met 35 gangen zijn hier kinderspel en ik houd m'n hart vast voor de oude dame van 218 pond, die ergens op dek A huist en die me zei dat ze eiken dag spor ten ging om-af-te-vallen. Erg leuk is het hoe je hier de menschen leert kennen. Oude grootmoeders worden jong en jonge dochters nemen de allures aan van bedaagde moeders. Dat dit meermalen tot wondere complicaties leidt behoeft naturlijk geen nader betoog. Typische menschen zijn hier aan boord; daar zijn bijv. die vier dames, die aan de Javakade met een rober bridge aanvingen en die nog geen stap op het dek gedaan hebben. En daar is dat leuke ouwe heertje, dat stiekum in z'n eentje den dag al borrelend doorbrengt, en zich door geen zeeziekte, dan sen, pingpongen, bioscoop, humoristen en wat er verder voor variatie hier mag zijn uit z'n „tent" laat lokken. Hij zit daar en blijft daar zitten. Hij conserveert zich Allerlei soorten menschen tref je aan; ver standige, onverstandige, romantici, nuchter- lingen en verliefden. En we leven samen en we zeggen vriendleijke dingen tegen elkaar en we lachen. En aangezien de cigaretten hier een habbe- krats kosten en de borrel nog minder, viert de vrijgevigheid ook al hoogtij en hebben de djongos hun handen vol om al die humaniteit in goede banen te leiden. Schoon zijn deze zeedagen en schoon zijn de avonden, als al deze menschen, rondge- geten en goedmoedig aan het dek zitten. Be halve dan de „afgeschrevene"... De meesten krijgen de bevlieging van het zoute water die nu eenmaal'niet te ontgaan blijkt. Het is iets eigenaardigs en zelfs de oudjes ontkomen er niet aan. Het begint na 9 uur, als de avond valt, en het gebeurt aan de reeling. Want dan ruischt de zee, de maan hangt over het geheele geval heen, het kielzog trekt een zilverwitte voor naar de kim... en dan glijdt de eene hand in de andere en ge zucht dingen, waar je een week later over brult.. Ja, wel vreemde dingen kunnen er gebeuren op de Johan,... als de blikken elkander treffen en men krijgt den kolder van het zoute water, En 's nachts droom je dat 't leven schoon is. En goed... En overvloedig... En dat het leven vele fantasieën telt. Het antwoord op de vragen vart den heer Steinmetz. Op vragen van het Tweede Kamerlid Stein metz: 1. Is het juist, dat de minister dd. 31 Juli 1936 aan de gemeentebesturen een circulaire heeft gericht, waarin o.m. wordt medege deeld, dat de huurbijslag op den steun aan werkloozen wordt ingetrokken, met dien ver stande, dat hij met ingang van 30 Augustus 1936 tot 1/3 wordt teruggebracht? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan bij nader over wegen niet van oordeel, dat invoering van dezen maatregel, op de wijze als in bedoelde circulaire aangegeven, op zóó korten termijn, tot tal van moeilijkheden aanleiding kan ge ven, die door opschuiving van genoemden datum wellicht kunnen worden vermeden en bereid tot opschuiving van den datum van 30 Augustus 1936 tot nader te bepalen tgdstip?, heeft de minister van sociale zaken geant woord: Ad 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord. Ad 2. De regeering heeft zooals bekend zal zijn inmiddels besloten den datum van in werking treden van genomen beslissingen 14 dagen uit te stellen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10