£ÊBSS)Mi Vragen JUTTERTJE ZATERDAG ?9 AUGUSTUS 1936 PAG. 3 Nationale gerechten van verschillende landen. van onze abon né's VrcïjwenïIa/® Muis HUILT IJl llfTT I II II VOPl 1 Q nHliri-ir. r\. vt-11 Haaien vinnen en hondentongen. Tien ja®1, °u(le eieren een delicatesse. (Van onze speciale verslaggeefster). Thans, nu de drukte aan de Olympische Spelen verbonden, weer tot het verleden behoort, hebben wij een onderhoud gehad met den Chef-kok, die belast is geweest met de voeding van een groot deel der deelnemers uit alle landen der wereld. Men heeft al het mogelijke gedaan om aan de wenschen en verlangens der meest uiteenloopende smaken te voldoen, voor waar geen sinecure. Reeds maanden tevoren heeft men zich vertrouwd weten te maken met de meest uiteenloopende nationale gerechten, die men niet anders goed kon leeren bereiden dan door verblijf in de betreffende landen. Chefkoks van groote Duitsch stoomboot maatschappijen, die reeds min of meer vertrouwd waren door hun herhaaldelijk verblijf in Oostersche landen, hebben hier mede hun kennis in practijk leeren brengen. De bereiding der verschillende natio nale gerechten is zeer uiteenloopend en houdt voor een niet belangrijk deel ook verband rnet het klimaat en de geaard heid der bewoners. Ongetwijfeld zullen de Hollandsche huisvrouwen zich wel interes seeren voor de keuken van verschillende landen, of zij veel hiervan wel aan hare gezinsleden zouden kunnen opdisschen, be twijfelen we echter in hooge mate. Om te beginnen heeft de Oostenrijksche keuken een groote vermaardheid in Europa. Wiener Schnitzel bijvoorbeeld is een zeer bekend vleeschgerecht, waarvan de naam reeds aanduidt waar de herkomst te vin den is. Verder noemen wij Goulash, dat met rijst gegeten, buitengewoon smakelijk is en gemaakt wordt van stukjes vleesch, uien en paprika. Verschillende fijne na gerechten streelen evenals de bekende „Apfelstrudel" en de minder hier bekende „Salzburger Nocherli" de tong om niet te spreken van gebak, verschillende specia- lité's en de Wiener Melange, een koffie- mengsel 'met veel slagroom. Engeland is, wat zijn keuken betreft, tamelijk behoudend en blijft aan het tame lijk rauw gebraden vleesch trouw. Rund en lamsvleesch worden het meest gebruikt. Gekookte en gestoomde puddingen, jellies en pies maken een deel van het menu uit. De kerst- of wel Plumpudding heeft een eeuwenoude vermaardheid en de bereiding van dit (geenszins licht verteerbare) nage recht vind in tal van landen navolging, evenals die der mince-pics, waarvoor het vulsel al weken tevoren wordt klaarge maakt, hetgeen ook met de kerstpudding het geval is. Groenten worden veelal in zoutwater gaar gekookt. Worcester sauce is ook hier te lande bekend, terwrjl voor het kruiden van sausen e. a. veel peper- muntkruid „Mint" gebruikt wordt. De Fransche keuken is wereldvermaard en wordt in vele hotels en in de fijne res taurants toegepast. Men huldigt in dit land de opvatting, dat met zorg toegereide ge rechten de sptjsverteringorganen slechts weinig werk geven en in het belang der gezondheid zijn. Soep is een onmisbaar ge recht voor den Franschman, geen wonder dan ook, dat de Fransche koks schier on uitputtelijk zijn in het bereiden van allerlei variaties. Niet minder in diverse sausen, pasteitjes, en het opmaken van uitgebreide hors d'oeuvres en verschillende delica tessen. Aangezien de landwijn zeer billijk is» heeft in Frankrijk zelfs „de kleine" man w(jn bij zijn maaltijden. De Italianen maken bij de bereiding van verschillende gerechtten veel gebruik van olijfolie, uien en knoflook, hetgeen ook in Spanje het geval is, waar de gerechten zeer sterk gekruid worden. Macaroni (Pasta) en Spaghetti nemen een groote plaats in. „Fritta Mista" is een mengsel van ver schillende vleeschsoorten in olie gebraden of gesmoord, soms nog met kreeft en visch. Evenals in Frankrijk woedt ook in Italië veel landwijn gedronken. De Britsch-In- diërs volgen gedeeltelijk de Engelsche keu ken, hetgeen geenszins te verwonderen is. I Toch wordt bij de bereiding der gerechten 1 rekening gehouden met de religieuze voor schriften, waardoor in breede lagen der be volking geen vleesch gegeten wordt, doch daarentegen veel groenten, vruchten en rijst op de meest uiteenloopende wijze toe bereid. Voor zoover vleesch gegeten wordt, worden hieraan kerry en andere scherpe specerijen toegevoegd, zooals o. a. Shis- Kabab, dat een aan het spit gebraden stuk vleesch is en met een sterke kerry-saus wordt opgediend. De Afrikaansche keuken verwerkt als hoofdgerecht schapenvleesch met gerst „Kus-Kus", terwijl in de landen, die aan zee gelegen zijn, veel visch gegeten wordt. Noord-Amerika en Canada volgen de Engelsche keuken en men geeft de voor keur aan sterk gekruide, stevige gerech ten, gekookte puddingen en allerlei soorten pickles. Verschillende soorten ijs, ice-creams e.d. worden op bijzonder smakelijke wijze be reid en zonder deze en zijn ice-water kan de Amerikaan het niet stellen. De Japaneezen eten veel rijst en verschil lende soorten soep. Brood, zooals men dat in Europa eet, kent men in Japan niet. Als bijzonderheid vertelde men ons, dat de Ja paneezen, die zich in het begin van dit jaar in Garmisch-Partenkirchen ophielden, zich de Beyersche gerechten zoo bijzonder goed deden smaken en vol lof waren over de Kalbshaxen, Leberknöddel, Spatzle en an dere specialiteiten, waaraan zij de voorkeur gaven boven die van hun eigen land. De Chineesche keuken is ontsluierd door de eeuwenoude geheimen, die ten nauwste zijn samengeweven met de tradities van dit land. Menige Hollandsche huisvrouw zal wellicht kippenvel krijgen, wanneer zij de Chineesche delicatessen zou moeten ver orberen. Wij noemen slechts de soepen van haaienvinnen en van (eetbare) zwaluwnes ten. Verder hondentongen en in leem ge wikkelde eieren, die soms tien jaren onder de aarde begraven zijn geweest. De smaak van deze „geconserveerde" eieren moet echter meevallen, zooals men ons vertelde. Verder heeft men in China een groote voorliefde voor gerst, rijst, sojaboonen, olijven, kalabassen, komkommers, bamboe spruiten, zeewier, alg, visch en gevogelte. Vele Chineesche koks evenaren hun Fransche collega's in het bereiden van maaltijden, zij het dan ook dat het geheel er anders uitziet en soms uit 20 of meer verschillende gerechten bestaat Varkens vleesch b.v. wordt in China op meer dan zeventig manieren klaar gemaakt. Wanneer een Europeaan in China aan een maaltijd aanzit, zal hij zijn smaak zenuwen dan ook zeker wel in zijn macht moeten hebben. Uit het bovenstaande zal men wellicht eenigszins een beeld hebben gekregen van de veelomvattende taak, die gedurende de Olympiade in Berlijn op de schouders rustte van hen, die belast waren met de voedselvoorziening der deelnemers en ver dere gasten uit alle deelen der wereld. Waar het een huisvrouw soms zoovele hoofdbrekens kost om rekening te houden met de wenschen der gezinsleden, moet de verzorging van zoozeer uiteenloopende vol keren zeer zeker wel haast bovenmensche- lijke inspanning hebben gekost en past ons een eeresaluut nè. het volbrengen dezer taak. LET OP DE HOUDING VAN UW KIND! Bij een zeer groot aantal kinderen kan men een opvallend slechte houding waar nemen. Vele schoolgaande kinderen zitten met krommen rug te lezen of te werken en deze slechte houding wordt een gewoonte. In de meeste gevallen is het begin hiervan reeds in de prilste jeugd te vinden en ge deeltelijk reeds een gevolg van het ver keerd dragen en vasthouden der kleintjes. Vooal kinderen, die hard groeien en niet al te sterk zjjn missen de kracht rechtop te zitten en neigen tot voorover loopen. Ouders, die dit constateeren, kunnen niet vroeg genoeg ingrijpen en beginnen met de kinderen er herhaaldelijk aan te herinneren rechtop te loopen en te zitten. Gymnastiek onder deskundige leiding uitgevoerd is in vele gevallen noodig, waardoor de rugge- graat sterker wordt en het kind tevens leert zijn spieren meer te beheerschen. „Ober, breng nog een glas bier; ik ver wacht een dame." „Licht of donker?" „Wat gaat dat jou aan?" Zondag: V ermicellisoep Kalfsfricandeau Doperwten Aardappelen Amandelpudding. Maandag: Kalfs„coteletten" Postelein Aardappelen Rijst met rhabarber. Dinsdag: Biefstuk Prinsesseboonen Aardappelen Vruchtensla. Woensdag: Kalfslapjes Snijboonen Aardappelen Chocoladevla. Donderdag Sausijsjes in deeg Versche capucijners Aardappelen Meloen. Vrijdag: Tomatensoep met groene kruiden Gemengde sla Aardappelsla Jam Sandwich. Zaterdag: Tomaten met ham Rundergehakt Stoofsla Aardappelen KALFS„COTELETTEN. 500 gram koud kalfsvleesch, 1 eetlepel bloem, peper, zout, noot, 1 eetlepel fijn ge hakte peterselie, 35 gram boter of marga rine, 3 4 dL water en jus of water met 2 bouillonblokjes, 1 ei en paneermeel. De boter wordt gesmolten, bloem toe voegen en roerende met elkander vermen gen, daarna met kleine scheutjes tegelijk de vloeistof en alles roerende laten door koken. Het vleesch en uitje worden gema len of zéér fijn gehakt en met de peter selie, zout en kruiden in het sausje gedaan, daarna op een platte schaal uitgespreid om koud te worden. Is de massa koud en stijf, dan worden de coteletten gevormd onge veer peervormig, waarna in het smalle uit einde een pijpje macaroni wordt gestoken, en men ze daarna in geklopt ei en paneer meel rolt en telkens enkele tegelijk goud bruin bakt in heet frituurvet. Voor het op dienen wordt om de pijpjes macaroni een klein „manchetje" geschoven, dat de slager wel kan leveren of anders knipt men zelf een opgevouwen reep papier aan franje. VRUCHTENSLA. 1 eetlepel honing en 1 eetlepel citroen sap, 1 eetlepel water, 1 sinaasappel, 1 appel, 1 banaan, 3 pruimen, 1 eetlepel tafel rozijnen, 1 eetlepel gehakte noten, 1 sport- beschuit, 1 dessertlepel gemalen cocosnoot. De honing, citroensap en het water wor den in een glazen kom gedaan en met el kander vermengd en hierbij worden de verschillende vruchten gevoegd. De sinaas appel gepeld en van het witte velletje ont daan, daarna in partjes verdeeld, die nog gehalveerd worden; de appel wordt in blokjes verdeeld en de banaan in schijfjes, terwijl de met een doek afgewreven prui men ontpit en in stukken verdeeld worden. De rozijnen hebben een uurtje in zeer wei nig water geweekt. De sportbeschuit wordt fijn gekruimeld en alle ingrediënten, die nu bij elkaar zijn, telkens om en om geschept Het is aan te bevelen om de sla minstens een uur te laten staan, zoodat alle smaak jes zich met elkander vermengen. JAM SANDWICH. 125 gram boter (margarine), 2 eieren, een scheutje rr^l^, 125 gram lichte basterd Mevr. H. te Amsterdam vraagt ons: 1. Hoe maak ik een gaberdine regenjas weer waterproof 2. Hoe zou het kunnen komen, dat de wasch, die thuis behandeld wordt en keu rig en helder in de linnenkast wordt weg geborgen, na eenige weken geel wordt, terwijl de wasch, die bij een Geldersche wasscherij wordt gedaan en minder helder wordt afgeleverd, dezelfde kleur behoudt, al ligt het meer dan een jaar. Antwoord. Naar aanleiding van uw vragen deelen wj u mede, dat men wel zelf kar. trach ten een regenjas weer waterdicht te ma ken, doch dat het resultaat aanmerkelijk beter zal zijn, indien u hem vakkundig laat behandelen. Meermalen hebben wfl regenjassen laten stoomen en waterdicht laten maken, waarvoor slechts een klein bedrag extra gerekend werd. Wij zouden u daarom aanraden bij een bekende stoo- merij prijsopgave te vragen. Indien u zelf een jas behandelt wordt deze in een 10 oplossing azijnzure klei gelegd, half water, half genoemde oplossing, gedurende 1015 minuten, terwijl men telkenmale de stof op en neer haalt en zorgt, dat de vloeistof geheel en al in alle deelen van de jas opge nomen kan worden, daarna licht tusschen de handen uitdrukken en buiten op een hanger drogen, vooral niet in de zon; vochtig strijken. Van het laatste hangt het natuurlijk zeer veel af of het geheel er weer keurig uitziet. Wat uwe vraag betreft, hoe het komt, dat uw thuiswasch na eenige weken geel wordt en die, welke in een Geldersche wasscherij gewasschen wordt minder hel der wordt afgeleverd, doch kleur behoudt zouden wij meenen, dat de oorzaak wel licht is toe te schrijven aan het verschil van water. In verschillende Geldersche plaatsen is het (wel) water zacht en bui tengewoon aangenaam om te wasschen, terwrjl duinwater harder is. Wanneer uwe wasch volgens de eischen behandeld wordt, liefst met een z.g. zelfwerkend wasch- middel wan bekend fabrikaat, en herhaalde malen gespoeld wordt, (laatste maal in blauwselwater), dan kunt u er al niet anders aan doen. Heeft u al eens geprobeerd om het witte waschgoed daags te voren in een koud sop van een dergelijk waschmiddel te laten weeken en zóó noodig daarna nog te koken? Het grootste deel van het goed zal na het week-proces reeds schoon zijn. Een z.g. zelfwerkend waschmiddel, dat bij alle kruideniers en drogisten in pakjes verkrijgbaar is, moet echter niet ver ward worden met de gewone zeeppoeder. Probeert u eens op deze wijze uwe wasch te behandelen. suiker, 400 gram zelfrijzend bakmeel, jam. We beginnen met twee ronde of vier kante, z.g. sandwich-vormen met boter in te vetten en beginnen daarna het beslag te maken, door boter en suiker tot room te roeren in een verwarmde pan. De beide eieren worden geklopt, en afwisselend komt nu bij de crème een lepel bloem en een lepel ei, totdat alles verwerkt is en daarna blijft men nog 3—5 minuten flink doorkloppen, waarna het mengsel over de beide vormen verdeeld en pl.m. 15 minuten in een voorgewarmde oven gebakken wordt. Af laten koelen op een cakerooster en daarna een der helften dik bestrijken met jam (of compote) en met de andere helft afdekken. Bestrooien met poeder suiker. TOMATEN MET HAM. 4 groote tomaten, 125 gram ham, 30 gram margarine, paneermeel, 1 eetlepel gehakte peterselie, zout, broodkruimels. Tomaten met schoone doek afwrijven en de bovenkant met scherp mes (tomaten- mes) afsnijden, uithollen met theelepeltje, doch zóó, dat de schil niet stuk gaat. Pulp in een steelpannetje doen en vermengen mét de zéér fijn gehakte ham, peterselie, zout en één twee eetlepels kruim van oud brood, waarna de massa in vieren wordt gedeeld en alle tomaten gevuld wor den. Op iedere tomaat komt een stukje boter en wordt wat paneermeel over ge strooid, daarna worden ze in een vuurvast schoteltje pl. m. 20 minuten in den oven geplaatst. Serveeren op sneedjes toast of gebakken brood.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15