Modepraatje Meisjesjurken. HOOFDPIJN EN MAAR OORZAKEN Cosmetische verzorging. ÏÏISfe Is inmaken gewenscht? 1936 FAG. 4 VKK 1825 en VKK 1826. Een fantasiejurkje met zakjes van effen stof. die langs den buitenomtrek evenals het kraagje met kleine moesjes wordt ge festonneerd. Eenvoudig is om de omtrek met groote gekleurde festonsteken om te werken. Tteehterac h ter baan, uit een stuk en voor baan met binnenwaartsche plooi, die tot over de taille is opgestikt; splitje midden voor en garneering van kleine knoopjes; blousemouw met rechte stofreep afge werkt. Het vlotte van dit jurkje is, dat het tot over het middel aansluit en daarna ruimer wordt. Een fantasiestofje leent zich voor deze jurk heel goed. Patronen van zes tot acht jaar 0.38. JONGEDAMESJAPON VOOR HET NAJAAR. Succespatroon VKK 1918 Prijs 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Deze hoog aansluitende linnen japon heeft als garneering smalle opgestikte bies jes in afstekende kleur op kraag, mouwen en zakken. De kraag, die evenwijdig loopt aan het armsgat en vandaar in schuine lijn oploopt, is recht aan de rugzijde, een soort matrozenkraag dus. Voorpand bestaat uit twee stukken en is opgestikt, terwijl pl.m 10 cm. opengelaten wordt voor het split, dat met een paar knoopen en lusjes sluit; glad stuk boven de taille, dat in den vorm van een keursje oploopt. Mouwen, naar de pols toe wijd en gedeeltelijk open, worden met rechte stofreep afgewerkt. Tweebaans- rok met opgestikte zakken. Heel aardig staat het, wanneer op deze japon een losgestrikte das wordt gedragen. Patronen in de maten 404244 en 46. MANTELCOSTUME. Succespatroon VKK 1914. Prijs ƒ0.25 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Hierbij een mantel en rok weergegeven van geruite wollen zomer stof. Ook hier kan öf de mantel öf de rok effen zijn, want zooals wij reeds schreven zijn gecombineer de costumes zeer modern. De mouw is glad, terwijl de mantel slechts even getailleerd is en naadjes opzij aan de voorpanden heeft. Op de mantel is geen kraag, doch er worden aardige sjaal tjes onder gedragen. Sluiting met twee knoopen, terwijl 'n ceintuur van afstekend materiaal om het middel wordt gedragen, b.v. soepel leer. Driebaansrok en wel één achter en twee voorbanen met sluiting aan de zijnaad. Patronen in de awten 404244 en 46. Verticaal: Horizontaal: BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practische Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat WENKEN. Shantungjaponnen of blouses moeten steeds geheel droog gestreken worden op den verkeerden kant; Voor het oppersen van kleedingstuk- ken zjjn (evenals .voor het stryken) een goed overtrokken strijkplank en een mou wenplankje noodig evenals een oude hand doek, die in water uitgewrongen en op de te behandelen kleedingstukken gelegd wordt. Men moet een flink heet ijzer heb ben, zonder dat het evenwel de onderlig gende stof zal schroeien en moet niet heen en weer strijken, doch neer persen en tel kens de doek oplichten om den stoom te doen ontsnappen. De doek, waarop geperst wordt, moet steeds nat gehouden worden. Kragen van mantels en heerencostuums worden dikwijls vuil en vettig, lang voor dat men het kleedingstuk zelf onderhan den moet nemen. Men neemt voor het rei nigen een lapje gedrenkt in wat benzine (buiten behandelen) of tetrachloorstof, dat niet ontvlambaar is. Het is beter om de kragen meermalen te reinigen en wel zoo dra ze de eerste kenteekenen vertoonen, dat reiniging gewenscht is. Hoe ontstaat hoofdpijn en wat er tegen te doen. (Van een bijzonderen medewerker) Philadelphia, Augustus 1936. Op het onlangs in Atlantic City ge houden congres van de American Neurologie Association heeft dr. Tem- ple Fay, professor in de neurologie aan de medische faculteit van de Temple- Universiteit te Philadelphia, interes sante mededeelingen gedaan over den aard en het ontstaan van hoofdpijn. Hoofdpijn, aldus professor Fay hetzij dat deze aan katterigheid of aan eenige andere oorzaak is toe te schrijven, ontstaat door „getijden" in de hersenen, met andere woorden door teveel of te weinig vloeistof in de schedelholte. Op grond daarvan kan men hoofdpijn in „natte" en „droge" onderscheiden, al naar gelang van den toestand, waarin zij haar ontstaan vindt. Zoo behoort de hoofdpijn, die onafscheidelijk met een „kater" ge paard gaat, tot de natte categorie, die door onmatigheid in eten en drinken niet alleen van alcoholische dranken ontstaat. fjmC Fay heeft geconstateerd, dat zoo wel een te kort als een te veel aan vloei stof in de hersenen de groote bloedvaten, die de hersenen voeden, doet uitzetten; en het is deze uitzetting, die pijn veroorzaakt. .Natte" hoofdpijn. De „natte" hoofdpijn, veroorzaakt door te veel vloeistof, treft men het veelvuldigst aan bij zware menschen met een hoog watergehalte, die groote hoeveelheden vast en vloeibaar voedsel tot zich nemen en niet genoeg vloeistoffen afstaan. Dergelijke personen moeten, om van hun hoofdpijn af te komen, de hoeveelheid vloeibaar voedsel die zij dagelijks consumeeren, tot op hoogstens één liter beperken. „Droge" hoofdpijn. De hoofdpijn daarentegen, die doorgaans nerveuze, overactieve en magere menschen kwelt, behoort to de „droge" categorie en ontstaat, als de in het lichaam aanwezige vloeistoffen door de nieren of de huid al te snel worden uitgescheiden en er daar door ook aan de schedelholte te veel vocht onttrokken wordt. Dergelijke personen moeten, zoo verklaart prof. Fay, onder leiding van een arts er voor zorgen, dat hun lichaam meer vloeistof krijgt. De hoeveelheid vloeibaar voedsel die zij dage lijks tot zich nemen, mag tot drie of vier liter worden opgevoerd en zoo zullen der gelijke personen goed doen, het aantal maaltijden per dag te vermeerderen. Andere oorzaken. De geleerde legde er echter bijzonder den nadruk op, dat deze aanwijzingen slechts in geval van echte hoofdpijn toe gepast mogen worden, dit wil zeggen, als door een grondig medisch onderzoek is komen vast te staan, dat de pijn niet in een of anderen ziektetoestand haar oor zaak vindt. Overigens is ook de werk zaamheid van bepaalde geneesmiddelen hierin gelegen, dat zij het vloeistof- en bloedvolume van de hersenen regelen. Ten slotte wees prof. Fay er nog op, dat niet alleen uitzettingen der bloedvaten de oorzaak van hoofdpijn kan zijn, doch dat de pijn ook verwekt kan worden door een prikkeling van de bloedvaten op een of ander punt van hun weg naar de hersenen. Dergelijke irritaties kunnen optreden in de keel, in de borst of in de buik en zij geven de verklaring voor i de hoofdpijn, die aan verkoudheid, keelontsteking, alsmede aan borst- en büikstöbrnissën gepaard gaat. Iedere vrouw heeft het in hare macht er goed verzorgd uit te zien, hetgeen niet alleen haarzelf een gevoel van zekerheid geeft, doch tevens aangenaam is voor hare omgeving. Is men genoodzaakt veel huiswerk te verrichten en zijn als gevolg de handen rood, dan laat men bij den apotheker of drogist het volgende mengsel klaar maken: 8 gram vaseline, 50 gram parafine, en 20 gram kamfer. Men verwarmt deze ingre diënten, totdat de kamfer is opgelost, en blijft daarna roeren totdat het mengsel koud is. lederen avond vóór het naar bed gaan wrijft men de handen met dit meng sel in en trekt daarna gedurende den nacht oude katoenen handschoenen aan. Zwarte strepen onder de nagels, die zelfs door borstelen niet weggaan, ver dwijnen in een oogwenk, indien men een tandenborstel of puntig gesneden lucifer omwikkelt met watten, deze in waterstof- superoxyde doopt en hiermede onder de nagels strijkt. Men kan zoo noodig de na gels eveneens met een watje van deze vloeistof glimmend maken en vooral rood gekleurde nagellak moet men nimmer dragen, indien men geen goed verzorgde handen en mooi geknipte nagels heeft. Onwillekeurig vallen gelakte nagels op en worden de omstanders op de handen op merkzaam gemaakt. Wanneer men niet altijd even verzorgde handen kan hebben, strooit men een weinig poeder op de hand bal en wrijft hierover krachtig met de nagels. Lak kan men verwijderen met aceton, dat men bij den drogist koopt. De harde huid onder de voetzolen wordt aanmerkelijk zachter, indien men er des avonds voor het naar bed gaan met een droog stuk zeep over wrijft, hetgeen men gedurende langeren 'tijd volhoudt. Pijnlijke voeten geeft men 's avonds of 's morgens gedurende tien minuten een voetbad, desgewenscht met een der vele middelen, die verzachting aanbrengen en die bij apothekers en drogisten verkrijg baar zijn. Van tijd tot tijd schenkt men wat heet water bij om het op temperatuur te houden. Zijn eksteroogen-of eelt-de oorzaak van de pijn en kan men het zelf niet voldoende verwijderen, dan is een vakkundige behan deling gewenscht om een radicaal einde aan dit ongemak te maken. Overtollige haren in het gelaat zijn de schrik van vele vrouwen en vallen Von bjj donkere typen erg in het oog. Men gint in den regel met zeer verkeerde niaT" regelen te nemen, n.1. om de z.g. snor te scheren of erger nog om de haart'6* met een pincet uit te trekken, waard infectie kan ontstaan. In de poriën huid blijft de levenskrachtige haarwort' echter aanwezig en het zal niet lang m duren of die lastige haren komen wee,6? voorschijn, vooral is dit het geval na Scl, ren. De moderne cosmetiek heeft hier alleszins afdoend hulpmiddel gevonden^8 de electrische ontharing, die echter deelkundig toegepast moet worden, wy0N afdoende helpen. Deze behandeling is echter tanieiü), prijzig en niet pijnloos, hetgeen vele vrou wen afschrikt. Een middel, dat de haren wel niet do verdwijnen, doch ze verbleekt, en daardoo veel minder in het oog doet vallen is e vrij sterke oplossing van waterstofsuper° oxyde, die met een watje op het gelaat wordt gebracht. Bij een lang doorgevoerd» behandeling zullen de haren afbreken en nagenoeg niet meer opvallen, zoodat nier op deze wijze het minst pijnlijk en met weinig kosten de ongewenschte haren na- genoeg doet verdwijnen. Het gaat ook zonder voorraad Bovenstaande vraag wordt ons meer malen gesteld en het moet ons van het hart, dat het wel eens moeilijk is hier ant woord op te geven. Alle gevallen zijn niet hetzelfde, want heeft men b.v. een tuin met veel groenten en vruchten, dan zal men deze op een gegeven oogenblik niet allen kunnen gebruiken en is steriliseeren den aangewezen weg. In andere gevallen, b.v. in een gezin van twee of drie per- sonen loont het vele werk de moeite niet en kan men het ook zonder eigen inmaak doen. Een tijd lang heeft men van de zijde der voedingsspecialisten steeds gehoord, dat alle vitaminen door het lange koken vernietigd worden, totdat daarna aan de hand van een langdurig wetenschappelijk onderzoek weer gebleken is, dat geconser veerde groenten geenszins alle voedende bestanddeelen missen. Zeker is, dat men den ganschen langen winter niet dagelijks is aangewezen op conserven, noch van groenten noch van vruchten. Men moet weliswaar vele zomergroenten missen, doch heeft nog lang versche andijvie, alle f soorten kool, bieten, wortelen, Brusselsch lof, bloemkool, knolrapen, e.d. De meeste dezer groenten zijn, mits oordeelkundig toebereid, uitstekend om (zij het dan niet ten volle) verschillende zomergroenten te vervangen. Waar men zoo'n groote afwis seling heeft en tevens nog een groot deel van den winter versche sla en tomaten kan bekomen, heeft het toch eigenlijk geen zin om zelf in te maken, temeer waar talrijke fabrieken in onze eventueele behoeften aan conserven voorzien. Naar mate meer huis vrouwen gedurende de maanden, dat er van grootere schaarschte van groenten sprake is, conserven koopen, kan dit tevens slechts ten goede komen aan de industrie, waar zoo'n groot aantal arbeiders een bestaan trachten te vinden. Vermindering van omzet, beteekent ont slag van personeel en meer werkeloosheid! Behalve door blikken kan men de be hoefte aan compote van versche vruchten aanvullen door gedroogde vruchten, als abrikozen, perziken, pruimen, peren, appe len, enz. die men niet kookt, doch minstens 25 uur of langer weekt in weinig water en van tijd tot tijd even omschudt. Geen zorgen voor den inmaak aan huis, hetgeen voor vele huisvrouwen beteekent: veel meer tijd om 's zomers te genieten in plaats van genoodzaakt te zijn met het steriliseeren bezig te zijn en al het om vangrijke werk, dat hieraan verbonden is. Cipier; Trek een vriendelijk gezicht Moordmans, je vrouw wil je zien. Boef: En ik dacht dat ik gratie had..*

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 16