Abonneert op dit blad Ol O Radio-programma binnenland gemengd nieuws Op en om het Binnenhof. MC. Pi Het Koninklijk bezoek aan Enschede. De Radio-uitzending op Koninginnedag. Nederland en de non-inter ventie in Spanje. De werkloosheid in ons land. De weerkansen voor Zondag lijken nog gunstig. Weer een burgemeesterskwestie? Wielrijdster tegen een auto gereden en gedood. Nederlandsch schip op den Rijn in Duitschland verbrand. Bekentenis in de Utrechtsche moordzaak^ Hoe de moord geschiedde. FlLM's, alle soorten AFDRUKJES, alleen het allerbeste KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2Q AUGUSTUS 1936. met uitbreiding en vernieuwing van de vloot onredelijk is. Het Nieuws van den Dag noemt de beslissing een bittere teleurstelling, die den geest bij de marine deprimeert. Het blad wijst er op, dat de Java en de Sumatra in 1940 moeten worden vervangen, zoodat thans de eerste kruiser voor die vervanging op stapel moet worden gezet, teneinde achteruitgang te voorkomen. Bezichtiging van de tentoonstelling t Voile Profyt. Donderdagmiddag hebben de Koningin en Prinses Juliana een bezoek aan Enschede gebracht. Het bezoek, dat geen officieel karakter droegH.M. had in dit verband den wensch te kennen gegeven dat de burgerij geen bij zondere uitgaven zou doen gold in de eer ste plaats de tentoonstelling 't Volle Profijt, doch de hooge bezoeksters hebben mede in den namiddag Enschede's nieuwe stadhuis bezichtigd. De V.A.K.A. niet bereid den natio- nalen feestdag tot uitdrukking te laten komen in het programma. De Radio-Bode schrijft: Onze luisteraars waren gewend op den 31sten Augustus, gedurende onze „Indische" uitzending, de toespraak van Z.Ex. den Gou verneur-Generaal, jhr. mr. B. C. de Jonge, te hooren, die deze hield tijdens het „Openbaar Gehoor" in Paleis Rijswijk te Batavia. Men zal dit jaar deze A.V.R.O.-uitzending moeten missen, omdat wij tijdens deze plech tigheid op 31 Augustus, geen zendtijd hebben. Dit is de reden, waarom de A.V.R.O. helaas geen „Openbaar Gehoor" op haar programma kon plaatsen. Wij raden korte-golf-toestel- bezitters aan eens naar de NIROM te luiste ren, op een golflengte van 29 m. Aangezien 31 Augustus een Algemeen Programma-dag van de V.A.R.A. was, zou de A.V.R.O. op Ko ninginnedag in 't geheel niet aan 't woord gekomen zijn, ware door de regeering niet de voorwaarde gesteld, dat de omroepvereeni- gingen, die dien dag uitzonden, den naüona- len feestdag tot uitdrukking zouden moeten laten komen in het programma. De V.A.R.A. was hiertoe niet bereid, wes halve de A.V.R.O. en de K.R.O., die natuur lijk wel van plan waren zulks te doen, den V.A.R.A.-zendtijd moesten overnemen. Men krijgt dus nu "op den 31sten Augustus het tot dusver niet voorgekomen verschijnsel te zien, datde K.R.O. en de N.C.R.V. gelijktijdig uit zenden, de N.C.R.V. op de korte en de K.R.O. op de lange golf. Op 31 Augustus wordt het programma voor de lange golf van Hilversum als volgt: Van 8.00—10.00 A.V.R.O., 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding, 10.1512.00 A.V.R.O., 12.00 4.00 K.R.O., 4.008.00 A.V.R.O., 8.00 12.00 K.R.O. Van 12.451.15 geven beide Nederlandsche omroepzenders het „Openbaar Gehoor" uit het paleis van den gouverneur-generaal te Weltevreden, resp. dus in de werktijden van den K.R.O. en de N.R.C.V. Onze regeering heeft op het tot haar gerichte verzoek aan de Fran- sche regeering geantwoord, dat zij geen vergunning zal verleenen voor den uit- en doorvoer van wapenen en munitie naar Spanje. De regeeringspersdient meldt: Kon op 12 dezer bereids worden gemeld, dat de Nederlandsche regeering naar aanlei ding van de stappen der Fransche regeering inzake non-interventie ten opzichte van Spanje den Franschen zaakgelastigde heeft medegedeeld, dat zij, in afwachting van een gemeenschappelijk accoord, binnen het raam der Nederlandsche wetgeving geen vergunning zal verleenen voor den uit- en doorvoer van wapenen en munitie naar Spanje, thans kan in aansluiting hiermede worden meegedeeld, dat onze regeering haar gedragslijn, op een tot haar, evenals tot de andere betrokken regeeringen door de Fransche regeering ge richt verzoek, schriftelijk heeft bevestigd. In de desbetreffende nota wordt verklaard, dat in Nederland de noodige maatregelen zijn getroffen opdat de vergunningen, welke bij de wet van 7 Juni 1919 (gewijzigd bij de wet ten van 29 Juni 1925 en 8 Juli 1932) ver- eischt worden voorzien uit- en doorvoer van vuurwapens op de samenstellende deelen van vuurwapens zoomede van munitie en haar sa menstellende deelen, geweigerd zullen worden, indien deze goederen voor Spanje bestemd zijn. Ook indien de aanvragen tot vergunning betrekking hebben op uit- en doorvoer van goederen krachtens reeds gesloten of in uit voering zijnde overeenkomsten, zal deze wei gering van toepassing zijn. Wat vliegtuigen betreft, zoo weet men, dat de Nederlandsche regeering den verkoop voor Uitvoer naar Spanje van vliegtuigen, welke deel uitmaken van de voorraden van den staat of van de Kon. Nederl. Luchtvaartmaat schappij voor Nederland en Koloniën, niet toe staat. Zjj zal ook in den vervolge, naar de nota verklaart, van de haar ten dienste staande middelen gebruik maken om over dracht van vliegtuigen met bestemming naar Spanje te verhinderen. Onze regeering heeft deze maatregelen genomen in de verwach ting, dat de andere betrokken mogendheden waarvan eenige, gelijk bekend, haar mede werking afhankelijk hebben gesteld van die van andere staten gelijksoortige maat regelen zullen toepassen. In de verschillende beroepsklassen einde Juli 1936. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekt hieronder, per beroepsklasse, opgave van de aantallen geheel werkloozen onder de op het einde van Juli 1936 bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling in Nederland ingeschreven werkzoekenden. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekenden bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschrijven. Bij eventueele vergelijking met opgaven van vorige perioden houde men er rekening mede, dat de loop der cijfers wordt geïnfluenceerd door den aanwas der bevolking en door maat regelen van administratieven aard, die be oogen de arbeidsbemiddeling te bevorderen. Aant. werkl. op het einde van Juli '36 Juni '36 Mei '36 3.317 3.185 3.195 78.896 76.442 75.685 32.636 41.534 48.771 1.873 2.148 2.783 13.453 13.010 13.258 43.988 43.712 45.460 14.442 13.538 13.761 Drukkersbedr., enz. Bouwbedr., enz. Landbouwbedr. Visscherij Handel Verkeer Vrije beroepen (vnl. kantoorbediend. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in de Bilt meldt: Onder invloed van de krachtige Noordwes telijke winden in de hooge luchtlagen, ver plaatst zich de hooge drukking naar midden- Europa, terwijl op IJsland de nieuwe depressie reeds flinke daling gaf en ook aan de Noor- sche kust een daalgebied verscheen. In de onderste luchtlagen zijn de Noordenwinden verdwenen, zoodat nu stijging van tempera tuur te wachten is. Op de Britsche eilanden duurt het fraaie weer voort, behalve in het noorden van Schot land, waar de lucht betrokken werd. Aan de Noorsche kust valt weer regen, in het Noorden met stormachtigen Noordweste lijken wind. Zweden heeft tijdelijk opklaring. Overal elders is het weer zonnig en overdag warm, met weinig wind. Bij naar Zuid omloopenden wind is voor- loopig nog zonnig weer met stijgende tempe ratuur te wachten. De kansen voor Zondag lijken nog gunstig. Binnenland Bedankt voor de eene gemeente en goed voor de andere? Dezer dagen is bekend gemaakt, dat bij Kon. besluit van 15 Augustus met ingang van 1 September op zijn verzoek eervol ont slag is verleend als burgemeester der Bra- bantsche gemeente Ossendrecht (2956 inwo ners) aan den heer F. J. v. d. V. Deze was echter ook burgemeester, tevens gemeente secretaris, van Putte (1490 inw.) en blijft dus als zoodanig in functie. Dit heeft, naar men ons mededeelt, zoowel in Ossendrecht als in Putte opzien gebaard, omdat het verzoek om ontslag en een daar aan voorafgegaan ziekteverlof verband zou den houden met ambtelijke handelingen van den hierbij betrokkene, die niet door den beu gel konden en die in extenso ter onzer kennis zijn gebracht. Met name in Putte vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat Putte met een andere maat wordt gemeten dan Ossen drecht, daar een burgemeester, die voor de laatste gemeente niet gehandhaafd kon wor den, wel goed genoeg wordt gevonden voor eerstgenoemde gemeente, waar zijn prestige toch ook sterk getaand is. Voor het gezag wordt dit begrijpelijkerwijs niet bevorderlijk geacht. JONGEMAN VERDRONKEN. Donderdagochtend omstreeks half acht is de 20-jarige letterzetter C. Stavast uit Culem- borg, die, even buiten Culemborg, in de Lek was gaan zwemmen, verdronken. Donderdagochtend omstreeks half negen fietste de 27-jarige B. K., uit de Pauwstraat te Voorburg, op het Spui in Den Haag, toen zij plotseling linksaf sloeg om de Veerkade op te rijden. Zij gaf pas op het laatste oogen- blik een teeken dat zij van richting wilde veranderen. Juist zou een achter haar rijdende taxi, bestuurd door den 42-jarigen M. B., uit de Leeuwendaallaan te Rijswijk haar passee- ren. De wielrijdster reed pardoes tegen den auto aan met het gevolg, dat zij eronder kwam /te liggen. Toen zij werd opgenomen, bleek z(j reeds te zijn overleden. KIND DOOR EEN WAGEN OVERREDEN EN GEDOOD. De 3-jarige W. van Doorn uit de Utrecht- schestraat te Rotterdam is bij het spelen in die straat onder een melkwagen geraakt. Een van de wielen is over het ventje heenge gaan. Met ernstige inwendige kneuzingen is het knaapje naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar het kort na aankomst aan de gevolgen is overleden. Het A.N.P. meldt uit Duisburg: Volgens berichten in de bladen is Woens dagmorgen aan den Hamburger-oever in het Nederlandsche schip „Standard 61" van de Duitsch-Amerikaansch petroleummaatschappQ brand ontstaan. Zware rookwolken stegen op, die de bemanning noodzaakten van boord te gaan, hetgeen zij in allerijl deed. Ondanks de snelle vlucht echter zouden de kapitein, een matroos en een aan boord ver toevend douaneambtenaar nog zware brand wonden hebben gekregen, die hun opneming in een ziekenhuis noodzakelijk maakte. Door laveerend wegsleepen van het schip trachtte men het uit den vaargeul te halen, om gevaar voor andere schepen te voorkomen. Als een geweldige fakkel dreef de bran dende boot over het water, tot het eindelijk aan den Duisburgschen oever, nabij de mon ding van de Roer aan land gezet werd. Eerst toen kon de brandweer met krachtige mid delen ingrijpen. Het is echter totaal uitge brand. De oorzaak van den brand is onbekend. i- Zooals bekend is, werd Maandag 1.1. in het* Merwedekanaal te Amsterdam het lijk gevon den van den 21-jarigen Utrechter M. van Hal, die in de Mariastraat te Utrecht een meubel zaak dreef. Later werd zijn fiets, waarmede hij was uitgegaan, gevonden b(j de zgn. Rot- terdamsche brug bij het Merwedekanaal te Utrecht Uit verschillende mededeelingen bleek, dat de verslagene omgang had met en 't laatst in gezelschap was gezien van een zekeren H. S., oud 23 jaar, die te Utrecht het beroep van chauffeur uitoefende, doch ook wel zaken voor den verslagene deed. Deze H. was in den nacht, waarin de politie hem zocht, niet thuis, doch werd door de Amsterdamsche politie te Vaassen, waar hij bij zijn ouders vertoefde, aangehouden. Verdachte, die Dinsdagmiddag naar Utrecht overgebracht en daar opgesloten werd, heeft aanvankelijk ontkend iets met de zaak te ma ken te hebben. Het is evenwel den Utrecht- schen commissaris van politie A. W. Brandt tenslotte gelukt, hem tot bekentenis te bren gen. In zijn antwoorden op de hem afgeno men verhooren had verdachte steeds verzwe gen, dat hij Vrijdag bij kennissen te Utrecht een bijl geleend heeft, welke hij Zaterdag heeft teruggebracht. Dit was de Utrechtsche politie bekend geworden en aan de hand van dit belangrijke feit is verder getracht klaar heid in de zaak te brengen. Verdachte heeft tenslotte bekend, dat hij Vrijdagavond in een woning aan de Laan van Nieuw Guinea te Utrecht dit was zijn kost huis, doch de menschen, bij wie hij inwoonde, waren dien avond uit de stad -Van Hal heeft afgemaakt. Doordat de menschen uit uit waren, had hij vrij spel. Vrijdagmiddag hadden de verslagene en hij nog een fiets tochtje gemaakt en toen was afgesproken, des avonds nog een autotochtje te maken, waartoe Van Hal naar het kosthuis van verdachte in de Laan van Nieuw Guinea zou komen. Ver dachte heeft toen een auto zonder chauffeur gehuurd en is daarmede om 9 uur aan zijn kosthuis gekomen. Hij heeft den auto voor de deur gezet en is toen naar binnen gegaan. Later is Van Hal op de fiets gekomen en eveneens de woning binnengegaan. Volgens verdachte is er toen tusschen bei den ruzie ontstaan. Het ging over een geld kwestie. Verdachte moest volgens zijn bewe ring nog geld van Van Hal hebben. Ook kwam er kwestie over de betaling van den auto bij. Verdachte had, volgens zijn verklaring, een hekel aan Van Hal en hij had gevoeld, dat er een of anderen dag iets zou gebeuren. Hij heeft Van Hal een klap op het oog gegeven en toen een por met een mes, waarna hij hem met de bijl heeft bewerkt. Toen verdachte dacht, dat Van Hal dood was, heeft hij een jutezak over het hoofd van den verslagene gedaan, daaromheen kranten ïen daarover, een beddetijk. Hij heeft toen het lijk van de trap af gesleept en in den auto ge legd. Een meisje moet er toevalligerwijze nog getuige van geweest zijn, doch had niets bij zonders gezien. Wel zijn later in de woning sporen van een worsteling geconstateerd. De Laan van Nieuw Guinea is een bijzonder stille laan, vooral in het late avonduur, zoodat een en ander onopgemerkt is kunnen gebeuren. Verdachte is toen met het lijk gaan rijden, eerst naar het Merwedekanaal en vervolgens over Blauwkapel en Hilversum naar Amster dam. Op de plaats ongeveer in het Merwede kanaal bij Amsterdam, waar het lijk gevon den werd, heeft verdachte de beddetijd en den zak van het lijk afgedaan en het lijk in het Merwedekanaal laten glijden. De tijk en de zak heeft hij in een sloot gegooid, waar deze voorwerpen al dadelijk zijn terugge vonden. Verdachte is toen teruggereden naar Utrecht, en heeft den auto weer in de garage gebracht. Vervolgens is hij naar huis gegaan. De verslagene had zijn fiets in de woning aan de Laan van Nieuw Guinea laten staan. Thuis gekomen, is verdachte met die fiets naar het Merwedekanaal te Utrecht gereden en heeft de fiets aan den kant neergelegd, met de wielen naar boven, om zoo den schijn te geven, dat Van Hal te water was geraakt. Verdachte is Maandag uit Utrecht naar zijn euders te Vaassen gegaan. Volgens bewering van enkelen zou Van Hal dien Vrijdag geld gebeurd hebben en zou hij dat bjj zich hebben gehad. Verdachte heelt verklaard, dat hij van dit geld niets afweet. Weekkroniek Een weinigje humor in de ernst van het politieke leven I - De plannen tot versterking der Indische weermacht. - Kans op vermindering der gevaren.? - Daden van een „bevriende mogend' heid Verzachting der nieuwe steunmaatregelen? Den Haag, 27 Aug. '36. Politiek en... humor schijnen ten huidige dage al héél slecht met elkaar vereenigbaar! Als in gezelschappen „de politiek" op het tapijt verschijnt, dan wordt het dadelijk „bloedige ernst". Men mag zich al zeer ge lukkig rekenen, als de discussie ten slotte zonder vinnige hatelijkheden of ruziepartijtjes eindigtOok in het practische staatkun dige leven speelt de humor nu en dan mis schien nog eens een bescheiden rolletje. De aardigste parlementaire annecdoten stammen: uit reeds lang voorbije jaren; de tegenwoor dige Kamer is blijkbaar veel te „nuchter": voor belevenissen als hier bedoeld. Het con-, tact tusschen ministers en vertegenwoordi ging levert gemeenlijk niet anders dan zake-' lijke resultaten op, en ook de verhouding der leden onderling biedt de op grapjes belusten weinig markante momentjes. Er zijn trou wens in ons Lagerhuis heel weinig „grappen makers", misschien dat de Senaat er in dit opzicht iets beter voorstaat. Doch het regime- De Vos zorgt er daar wel voor, dat er „gekke dingen" gebeuren. Van achter de Regeerings- tafel komt zelden meer een oolijk woord, mèt de jaren is dat „minder" geworden. Wijlen minister Van der Vegte was een van de aller laatste der Excellenties, die in hooge mate begiftigd was met wat men noemt het „vis comica", het vermogen om echt-geestig te zijn. Ook minister Verschuur beschikte over humor, van soms heel sarcastische soort. Geen der tegenwoordige bewindslieden zijn mees ters op het wapen der humoristische gevat heid. En zooals reeds gezegd, onze gansche huidige politiek past zich volkomen aan bij den geest des tijds, welke vóór alles zake lijkheid beoogt. Daarom mag het wel extra aan den balk, als men eens even kan glimlachen om een niet-onvermakelijk voorval in de regionen van de politiek! Kort geleden circuleerden in enkele dagbla den het bericht, dat onze nationale zwem- kampioene Rie Mastenbroek officieel ten de- partemente zou worden ontvangen, door nie mand minder danden minister-president, Dr. Colijn. Ondanks het feit, dat de huldigin gen van het zwemwonder ook wel ongezonde proporties hebben aangenomen, zullen er toch nog heel wat landgenooten zijn geweest die genoemd bericht niet dadelijk „au sérieux" genomen hebben. En daaraan deden zij goed, want een dag later liet een mede- deeling „uit de beste bron" weten, dat-er van het berichtje geen woord waar was. Zou een al te voortvarend correspondentje, ontmoedigd door het weinige belangrijke nieuws, dat de departementen tegenwoordig buiten de officieele berichten plegen los te laten, zich maar aan een „duimproduct" heb ben gewaagd Het geheim zou wel een raadsel gebleven zijn als het „Utr. Nwsbl." niet toevallig ver nomen had, hoe de vork aan den steel zat. De „Stand.", die het geval ook aan zijn lezers onthulde, vatte de „onthulling" aldus samen: Ergens het is niet onveilig om aan te nemen, dat het op „De Wi11e" is geweest werd in een klein gezelschap, waarbij ook een dagblad man aanwezig was, door iemand in blanke ernst de vraag gesteld: „Hebben jullie gehoord, dat Colijn Rie Mastenbroek op het departement zal ontvangen?" Niemand wist het nog. De dagbladman spitste zjjn ooren: een primeur^ „Ja", zei de man van het nieuwtje, „Rie gaat Colijn leeren hoe hij het hoofd boven water moet houden." .De hilariteit die op deze explicatie volgde, belette den dagbladman niet, iii de juistheid vttn het bericht te geloovenZoo publi ceerde hij dus de eerste helft van een mop, efi; de zoo serieuze en wegens haar nauw keurige berichtgeving terecht geprezen. „N.R. C;j' kwam er den volgenden dag ook mee. Het i% jammer, dat de „histoire d'un canard" niet aftijd is na te gaan. Want uit deze geschie denis blijkt dat zij soms hoogst vermakelijk kan zijn! Wij worden in deze dagen niet bepaald ver wend met nieuwtjes van luchtigen, opwekken- den aard! De spanningen in de wereld zijn nóg steeds meer dan verontrustend, nopen zelfs tot steeds toenemende vrees voor een uiteindelijke wereldcatastrophe. De wapenin gen groeien onrustbarend aan, Duitschland, Rusland, Japan zoeken in al-maar toenemende mate steun bij Mars. Ons land is reeds be gonnen jnét. uit wat gebeurt de noodige con sequenties te trekken, al doen wij dat op heel bescheiden voet, tenminste, vergeleken met de oorlogstoerustingen in de andere landen. Het bekende Weerfonds zal de Moederland- sche defensie in bruikbaren staat moeten bréngen, en het wachten was op hetgeen de Regeering nopens de Indische verdedigings middelen zou voorstellen. Dezer dagen zijn de plannen ontvouwd, werden bij de Staten- Generaal de desbetreffende ontwerpen inge diend. Men heeft daar natuurlijk reeds over gelezen. Er komt geen nieuwe kruiser: Minis ter Colijn acht uitbreiding van het z.g. klein materiaal doelmatiger. Vóór 1940 zullen 4 jagers en 9 onderzeeërs gereed moeten zijn, benevens 39 groote gevechtsvliegtuigen (bom menwerpers). De uitgaven komen op den buitengewonen Indischen dienst te drukken, maar Nederland neemt voorloopig de rente en aflossing voor zijn rekening. De Regee ring blijkt van meening, dat met deze ver sterkingen voorloopig kan worden volstaan. Nederland kan nu eenmaal niet verder sprin gen dan zijn polstok reikt! En men moet wel aannemen, dat deskundigen de versterking van voldoende waarde achten. Onze weer macht rekent bij een eventueel conflict na tuurlijk op hulp van een der strijdende par tijen, doch het behoort een onafhankelijke ge vechtseenheid te vormen, welke niet bij voor baat gericht is op bijstand van een bepaalde mogendheid. De gevaarlijke dreiging in het Oosten maakt onze positie daar ginds al bijzonder delicaat. Nu heeft zich in den- laatsten tijd een verschijnsel voorgedaan, dat voor onze positie in Indië wel eens bijzonder gupstig zou kunnen zijn. Naar men weet, wekt de expansie-zucht van Japan wel de meeste zorg. Japan zal, wordt het in een strijd gewikkeld, uiteraard een zeeoorlog heb ben te voeren, en moderne zee-oorlogen wor den in hoofdzaak beheerscht door den factor: petroleum. Japan is arm aan deze delfstof, is dus aangewezen op bronnen in vreemd land. De bronnen op Borneo liggen in het bereik, de vrees bestaat dus, dat Japan eventueel zich met geweld van die olievoorraden zou meester willen maken. Duitschland, dat evenzeer met het olie- vraagstuk te kampen heeft, zocht reeds lang naar een welkome oplossing en zette met kracht de pogingen voort om synthetische benzine te vervaardigen, nadat gebleken was, dat de begeerde benzine ook uit steenkolen te winnen is. De practische bruikbaarheid van dit omzettingsproces bleek reeds lang en het gaat er werkelijk naar uitzien, dat de olie bronnen niet meer de „alleenheerschappij op de wereld zullen behouden. Ook in Japan toog men met den grootsten ijver aan den arbeid met het doel, zich te ontworstelen aan de ge varen, welke een gebrek aan olie met zich meebrengt. Op Formosa, op Sachalin, en zeker in Mandsjoerije, wordt steenkool in profusie gevonden, zou dus de synthetische benzine in ongekende hoeveelheden gewonnen kunnen worden, dat raken wij in Indië hoogst waarschijnlijk de voor ons zoo ongezonde Ja- pansche belangstelling allengs kwijt, en er er zal niemand zijn, die zich daarover niet van harte zou verheugen! Jhr. Tjarda, de nieuwe landvoogd, verliet reeds den vaderlandschen bodem om zich met zijn gezin naar Buitenzorg te begeven, waar hem een ongetwijfeld zware taak wacht, de hemel geve, dat zjj minder veeleischend zal zijn dan die van den meteen scheidenden landvoogd, die de hardste slagen, Indië ooit toegebracht, heeft helpen opvangen! De ver wachtingen, welke men van het nieuwe re gime koestert, zijn over het algemeen zeer gunstig, zij behooren tot de weinige stralende lichtpunten aan het politieke firmament De Troonrede, welke vroeger zoo hoog op gaf van de „betrekkingen met de buitenland- sche mogendheden", die namelijk „van den meest vriendschappelijken aard" zouden zijn, liet deze zinsnede in de laatste jaren wijselijk achterwege. De handelsoorlog, door de ge- heele wereld gevoerd, liet natuurlijk ook ons land niet ongemoeid, gelijk wij tot onze schade hebben moeten ondervinden ennóg ge waar worden! Maar nu de menschheid zich aan de nieuwe economische verhoudingen wat heeft gewend, en men den handelsstrijd als een volkomen logisch en normaal iets is gaan beschouwen, nu zou er wellicht aanleiding kunnen zijn, in genoemd Staatsstuk, op den komenden derden Dinsdag in September door H.M. voor te dragen, toch iets te gewagen van die „vriendschappelijke betrekkingen". Uitgenomen Sowjet-Rusland behooren alle staten ter wereld gelukkig tot met ons „be vriende naties". Echter, enkele dagen geleden is er iets gepasseerd, dat welhaast onmogelijk maakt, die term toe te passen om het land onzer Oostelijke naburen. Naar bekend is, duldt onze Regeering hier geen buitenlan ders, die zich op eenigerlei wijze schuldig ma maken aan politieke actie. Deswege werden vier Duitschers uit Limburg uitgewezen. De Duitsche Regeering liet de onze nu weten, dat deze maatregel ten gevolge zou hebben, dat eveneens vier (willekeurige) Nederlanders, die dus niets met de zaak te maken hebben, uit Duitschland zouden worden gezet. Dit be- teekende niets meer of minder, dan dat de Duitsche Regeering ons het mes op de keel wilde zetten! Men vroeg eerst opschorting van het uitzettingsbevel, doch die vraag ging gepaard met genoemd dreigement. Natuurlijk kon en mocht onze landsoverheid geen frac tie van een seconde denken aan het in over weging nemen van het verzoek, nu dat verge zeld was geworden met een formeel geuit' dreigement. Dat een en ander volmaakt in strijd is met de verdragen tusschen Duitsch land en ons gesloten, schijnt dat land geheel koud te laten. Onze Regeering heeft vanzelf sprekend onmiddellijk laten protesteeren, en misschien, dat de Berlijnsche heeren ten slotte het zeer ongepaste van hun optreden zullen beseffen. Wil men het bepaald op hard tegen hard laten aankomen, dan staan ons meer en steeds ernstiger strubbelingen te wachten. In- tusschen moet men afwachten, wat de stap pen onzer Regeering ten slotte uitwerken. Deze zaak heeft niets met sym- of antipathie ten opzichte van het aldaar heerschende re gime te maken, het gaat slechts om verhou dingen, welke tusschen beschaafde Staten be hooren te bestaan. Gaarne had ik bij deze gelegenheid ook iets willen zeggen over de actie, welke wordt ge voerd tegen de voorgenomen Regeeringsmaat- regelen nopens de werkloozen-uitkeeringen, tegen de geleidelijke afschaffing van den huur-toeslag. Doch een beschouwing over deze materie heeft momenteel nog weinig zin. In den Haagschen Raad zou over de voorge stelde maatregelen worden geïnterpelleerd, doch het feit, dat de Regeering de doorvoering van het besluit een paar weken heeft opge schort, om alsnog kennis te kunnen nemen van de alom rijzende sprekende bezwaren, noopt tot afwachten. Wel kan worden ver klaard, van volkomen onzijdig standpunt, dat de Regeering den indruk wekt, alsof zij in deze toch wel wat haastig te werk is gegaan. Met allerlei gemeentebesturen wordt nu achteraf geconfereerd. En ook mag worden gevraagd, bij nadere beschouwing van het voorgestelde, of de intrekking van den huur- bijslag inderdaad een beduidende huurdaling ten gevolge zal hebben. Ook wordt algemeen als onbillijk aangevoeld, dat de werkloozen bij de actie voor huurdaling de kastanjes uit het vuur zouden moeten halen. Intusschen: dat de Regeering geheel onge voelig zou blijven voor de gebleken talrijke bezwaren lijkt toch niet heel waarschijnlijk. Zoodat een zweempje hoop voor de betrokke nen kan blijven bestaan! Parlementariër. ZONDAG 30 AUGUSTUS, Hilversum I, 1875 in. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduivenber., gramofoonplaten, post- duivenber. 9.30 Orgelspel, postduivenber. 10.00 Voordracht. 10.30 Luth. Kerkdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30'Kovacs Lajos' orkest. (lil de pauze: Spórtverslag.) I.15 Radiotooneel voor kinderen. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Viool en piano. 3.00 Residentie-orkest 'm.m.v. solist. 9.15 Sportreportage. 9.30 Radio-journaal. 9.45 Radio-hoorkrant, 10.35 Viool en piano. II.00 Berichten A.N.P. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum H, 301 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding, m.m.v. zang en orgel. 9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Hoogmis. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 KRO-Melodisten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 KRO-Symphonie-orkest en gramofoonpl. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Herv. Gem. zangvereen. „Euphonia", 5.30 Orgelspel. 6.00 Ned. Herv. Kerkd. Hierna orgelspel. 7.45 Gramofoonplaten. 7.50 „Het apostolaat onder de Joden" cau serie. 8.10 Berichten ANP, KRO-Mededeelingen. 8.20 KRO-Melodisten. 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 KRO-Orkest m.m.v. soliste. 10.00 Zang. 10.10 Vervolg concert. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 31 AUGUSTUS. Hilversum I. 1875 m. 8.00 AVRO, 12.00 KRO, 4.00 AVRO, 8.00— 12.00 KRO. 8.00 Orgelspel. 8.15 Kovacs Lajos' orkest. 8.30 Aubade uit Rotterdam. 9.15 Vervolg Kovacs. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Omroeporkest en voordracht. 12.00 KRO-orkes en gramofoonplaten. 2.00 Carillonspel en koor „Soli Deo Gloria", 2.30 Gramofoonplaten. 2.45 KRO-Melodisten. 4.00 Carillonspel. 4.20 Gramofoonplaten. 4.45 Kovacs Lajos' orkest. 5.45 Gramofoonplaten. 6.00 Dansmuziek. 6.45 Kinderkoor van de Ver. „Zanglust" en Omroeporkest. 7.15 „Neerlands kostbaar bezit", causerie. 7.30 Omroeporkest. 8.00 Berichten ANP. KRO-Mededeelingen. 8.10 „H.M. Koningin Wilhelmina", causerie. 8.30 „Koninginnedag-viering in de studio", m.m.v. de KRO-Melodisten en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.3512.00 Gramofoonplaten, Hilversum H, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing.; 8.159.15 Gramofoonplaten. 9.159.45 Aubade door Utrechtsche school kinderen m.m.v. de Utr. Chr. Geheelonthou- ders-muziekvereen. „Caecilia". 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 Gramofoonplaten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.45, Relais uit Indië. I.15 Orgelspel. p 2.35 Causerie over kamerplanten. 3.153.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing, 5.00 Zang. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Tamboers- en pijperscorps „Jong Hol land". 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-Orkest, koor en spreker. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Reportage vuurwerk. 10.4012.00 Gramofoonplaten. Schriftlezing. DINSDAG 1 SEPTEMBER. Hilversum I. 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Piano-recital. II.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Lyra-Trio. 12.15 Kovacs Lajos' orkest. 1.00 Gramofoonplaten. 1.15 Orgelspel. I.45 Gramofoonplaten. 2.00 Omroeporkest en solist. 3.00 Jetty Cantor's Ensemble. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.40 Omroeporkest. 7.00 Onbekend. 7.30 Gramofoonplaten. 7.45 Inlichtingen voor studenten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Revue-programma, m.m.v. Kovacs La jos' orkest, de AVRO-Girls en solisten. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 Dansmuziek. 10.45 Gramofoonplaten. II.00 Berichten ANP, 11.10 Dansmuziek. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Voor de Vrouw. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 KRO-orkest. 4.45 Gramofoonplaten. 5.45 Gelukwenschen. 6.05 Causerie „Twee eeuwen EngelschQ Kunst". 6.25—7.00 KRO-Melodisten. 7.15 Causerie „Achter de leiding in alles", 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 KRO-Melodisten. 9.00 Causerie „De internationale vredescamJ pagne". 9.15 Sted. orkest Maastricht. 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 KRO-orkest. (Om 10.30 Berichten ANP). 10.50 Gramofoonplaten. 11.00 KRO-Boys. 11.3012.00 Gramfoonplaten.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2