De burgeroorlog in Spanje BINNENLAND Naar een boerenopstand in België? TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1936 Wederzijdsch overzicht. 500 officieren in zee geworpen. Mededeelingen van Queipode Llano Geen mijnen in de Middellandsche Zee. Aan boord van de Miguel de Cervantes. De strijd om Irun nog onbeslist. Luchtbombardementen op diverse plaatsen. Uit het kamp der opstandelingen De strijd op Majorca. Italië kondigt het wapen embargo af. Duitschland verhoogt belasting. Scherpe aanval van Sowjet- pers op Duitschland. Het Duitsche protest inzake de Russische Radiopropaganda Een conflict tusschen Stalin en de weduwe van Lenin. Gaat Hongarije de diensttijden verlengen. Een Abessijnsche aanval op Addis Abeba. Het verblijf van Trotski. Het vertrek van generaal Ritz Smigly naar Parijs. De incidenten te Tsjengtoe. De oudste zoon van den ex-koning van Spanje. Ter nagedachtenis van koningin Astrid. De regeering Van Zeeland in een lastig parket. De uitwijzing van de vier Nederlanders te Berlijn. De reis van den gouverneur- generaal. Van de regeering. Het ministerie van binnenland sche zaken heeft het volgende communiqué gepuliceerd: Het is geen wonder, dat militairen, die zich piet aan hun eerewoord hielden, thans tot emstige leugens overgaan. De kaart van Spanje wijst nauwkeurig de positie der op standelingen aan: overal worden zjj belegerd. In alle provincies, die zij bezetten wordt de tegenstand van de loyale troepen grooter en grooter, een groot aantal haarden van spon taan verzet maakt hun toestand onhoudbaar. In de provincie Leon hebben onze troepen een aanval van de opstandelingen afgeslagen, waarbij deze 21 dooden achter lieten. Wij maakten zes gevangenen, onder wie een luite nant. Te Oviedo bombardeeren onze artillerie en luchtvaart op heftige wijze de gevluchte mui ters. Een deel der burgerlijke bevolking heeft de stad verlaten. Een groot aantal soldaten en guardia civil loopen naar ons over, om tegen de opstande lingen te strijden. Zij deden ons mededeellng van de aanzienlijke schade door onze bom bardementen aangericht. Aan de fronten van Guipuzcoa, Huesca en Saragossa duurt de strijd voort. Op Majorca, te Granada en Cordoba strij den de republikeinsche troepen met succes. Wij rukken op en versterken onze stellingen kan het front van Estramadura. Van de opstandelingen. De generale staf der opstandelingen heeft Donderdagavond het volgende communiqué uitgegeven: De vijand heeft heden weinig' activiteit aan den dag gelegd. Onze luchtvaart heeft aan alle fronten intens gewerkt. In Somosierra heeft een escadrille twee vijandelijke vliegtui gen genoodzaakt achter onze linies te dalen. In Guadarramma is een ander vliegtuig nabij de Leon pas omlaag geschoten. In Asturië hebben wij Tireo bezet na een snel offensief, waarbij wij den vijand aanzien lijke verliezen hebben toegebracht en gepant serde auto's buit maakten, terwijl ook gevan genen werden gemaakt. Voor Irun heeft een hevig gevecht plaats gehad. De vijand had zich in sterke stellingen verschanst. Onze artillerie en luchtvaart héb ben met succes bombardementen uitgevoerd, daarbij zeer voorzichtig te werk gaande, wegens de nabijheid van de grens. In een kort daarna uitgegeven communiqué wordt o.m. gezegd: Wij hebben aan het Somo- cierra front de dorpen Lapolovera en Pena- megra veroverd, gelegen op een plaats waar de weg naar Lozoya geheel beheerscht wordt. De vijand heeft een grooten tegenslag en zware verliezen geleden. De strijd om het goed van de Bank Spanje. De Junta van Valladodid, die de goudzen dingen naar het buitenland door de regeering beschouwt als „een aanslag op het nationale bedrijfsleven" heeft Donderdag een „decreet" gepubliceerd, waarbij alle operaties, welke sedert 18 Juli zijn of nog zullen worden uit gevoerd, onder waarborg van de bank van Spanje „ongedaan" worden verklaard. Alle rechtsmiddelen zullen worden te baat genomen om weer in het bezit van dit goud te komen. Alle waardemiddelen en goederen, welke in het bezit van Spanje, Spaansche onderdanen of in Spanje wonende vreemde lingen, welke voor deze operaties zullen zjjn of worden aangewend, zullen, voorzoover de Junta van Valladodid daartoe de macht heeft, in beslag worden genomen. Generaal Queipo de Llano heeft voor de radio Sevilla verklaard, dat Melquiades Al- varez, de leider van de democratische liberalen en dr. Albinada door regeeringstroepen ge- fusileerd zijn. Ook een kolonel Quitana, die tot levenslange opsluiting veroordeeld was, is geëxecuteerd. Protesteerend tegen het bombardement van open steden zeide Queipo de Llano, dat het bombardement van Cordoba zes dooden en 22 gewonden gemaakt had. Een ander verhaal van de radio Sevilla is, dat de kruiser Jaime I te Carthagena, waar hij aangekomen is om herstellingen te onder gaan, de officieren, die aan boord gevangen gehouden werden, aan de comité's van de roode volksfrontpartijen heeft uitgeleverd en dat deze, vijfhonderd in getal, vervolgens in zee zouden zijn geworpen. De Catalaansche regeering heeft de pers een nota doen toekomen, waarin wordt verklaard, dat in tegenstelling met de in het buitenland gaande geruchten, de geheele Mid dellandsche Zee van Kaap Creus tot de straat van Gibraltar vrij is van schepen der op standelingen en dat er geen enkele plaats is waar mijnen of onderzeebooten de koop vaardijschepen in gevaar zouden kunnen brengen. Verder wordt daarin verklaard, dat er dus gen enkele reden bestaat voor de scheep vaart maatschappijen de reisroutes der sche pen te wijzigen en dat ook de assurantie- maatschappijen de premies niet behoeven te verhoogen. De Parijsche correspondent van de Times maakt gewag van een verslag van een Ame rikaan, die te Malaga een bezoek had ge bracht aan de Miguel de Cervantes. Dit schip stond onder bevel van een commune van acht matrozen. De mannen hadden op 19 Juli hun officieren doodgeschoten. Zij schaamden zich daar allerminst over. Integendeel, de mannen, die den commandant of een der officieren haden vermoord, waren er trotsch op. Waren hadden vermoord, waren er trotsch op. Waren de commandant en de officieren eenvoudig door zich aan boord bevond, was op een andere Wijze gefusileerd. Men bad hem op een stoel vastgebonden en door een vuurpelefon later Neerschieten, De mannen, die in geen vijf of zes dagen geschoren waren, zagen er inderdaad als zee- roovers uit. Zij brachten den bezoeker bene den in het achterschip, waar zich de 13 offi ciershutten bevonden, die alle op slot en ver zegeld waren. Op elke deur stond de van den vermoorden bewoner met den datum 19 Juli. Op de vraag van den bezoeker, waar om zij de hutten niet in gebruik haden ge nomen antwoordden de mannen, dat zij geen dieven waren. De hutten, die de persoonlijke bezittingen van de vermoorden bevatten, zouden onaangeroerd blijven tot de strijd ten einde was. Zij wilden niet, dat men van hen zou zeggen, dat zij hun officieren hadden vermoord uit plunderzucht. De mannen ver braken de zegels van de admiraalshut om den bezoeker te toonen, dat zij waarheid hadden gesproken. De strijd rondom Irun is ook gisteren voortgezet, zij het niet met de hevigheid van de eerste dagen, en er is in de wederzijdsche actie nog veel onverklaarbaar gebleven. De opstandelingen rukken niet voorwaarts en de regeeringstroepen van hun kant trachten ze niet terug te drijven. Het geweervuur en dat der mitrailleurs werd ook gisteren alleen maar voor het middagmaal onderbroken, doch het was niet duidelijk wat het doel van beide partijen was, tenware om den vechtlust op temperatuur te houden. Van de eene noch van de andere zijde, aldus Reuter, werd eenig initiatief getoond. Ook de tegenpartij moet toegeven, dat de stellingen der regeeringstroepen buitengewoon goed zijn ingericht. Een bepaald terrein voor Irun schijnt voorzien te zijn van mijnen met electrische ontsteking, zoodat het voor de op standelingen moeilijk is ook maar geringe vorderingen te maken. Intusschen is de toevoerbuis van de water leiding van Irun door een granaat getroffen. Van Hendaye uit kan men het water zien om hoogspuiten. De radiozender van San Sebastian maakt in een oproep aan de bevolking bekend, dat het electriciteitsverbruik beperkt moet wor den, daar de centrale niet voldoende stroom kan verwerken. Er zal zeer spaarzaam met den stroom moeten worden omgegaan. Hier uit kan worden geconcludeerd, dat tengevolge van den strijd de centrale niet meer de vol ledige beschikking heeft over het water, dat den stroom moet opwekken. De zender te Sevilla deelt mede, dat de luchtmacht der opstandelingen het vliegveld Getafe, een wapenfabriek te Toledo en San Sebastian heeft gebombardeerd. In vier dagen zouden 11 toestellen van de regeeringstroepen zijn omlaag gehaald. De oorlog In de lucht. Generaal Queipo de Llano heeft voor de radio Sevilla verklaard, dat de Granada vier regeeringsvliegtuigen neergeschoten zijn, te Badajoz twee en zes aan het front van Gua- darrama. Generaal Franco opperbevelhebber van de opstandelingen. De radio Burgos deelt mee, dat generaal Franco tot opperbevelhebber van alle strijd krachten van de opstandelingen benoemd is. Een zoon van Queipo de Llano ge dood. De speciale correspondent van Havas aan het front van Aragon meldt, dat op den dag van de bezetting van Sietamo, een der zoons van generaal Queipo de Llano, die in de rijen der regeeringstroepen streed, gedood is. Primo de Rivera Jr. ernstig gewond. Volgens inlichtingen, die de correspondent van Havas te Burgos heeft verkregen, was de leider van de Spaansche phalanx, Antonio Primo de Rivera, omtrent wiens lot allerlei tegenstrijdige berichten de ronde hebben ge daan, op 23 dezer nog in leven. Hg had drie wonden opgeloopen, waarvan een van ernsti- gen aard, die hem zou noodzaken op het oogenblik het bed te houden. De plaats, waar de zoon van den vroegeren dictator wordt verpleegd, houdt men zorgvul dig geheim. Ook Portugal verbiedt uitvoer van wapens naar Spanje. De Portugeesche regeering heeft besloten, onverwijld den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Spanje te verbieden. Het verbod zal echter worden ingetrokken, indien in de landen, die het non-interventie- accoord hebben onderteekend, inschrijvingen worden geopend ten bate van de oorlogvoe rende partijen of vrijwilligers worden aange worven, zelfs indien zulks langs indirecten weg geschiedt. De verliezen bjj Irun. Men rekent de verliezen gedurende de jong ste gevechten bij Irun op 400 gesneuvelden voor de opstandelingen en op 200 voor de regeeringstroepen. Intusschen is ook Donder dag geen belangrijke verandering in den toestand gekomen. De zender van Burgos maakt bekend dat thana een directe spoorwegverbinding tus- schen Sevilla en Burgos functionneerL Aankoop van Zuidslavische runderen. Volgens een bericht in de Neue Züricher Zeitung heeft de Spaansche regeering in Zuid- Slavië 15.000 stuks runderen gekocht De levering zal plaats vinden in een Zuidslavische haven- Als betaling hiervoor zal door een derde land, waarvan echter de naam niet wordt genoemd, bjj de Zuidslavische Natio nale Bank een crediet geopend zjjn. Van de zijde der opstandelingen wordt medegedeeld dat aan het front in Asturië waar tot nu toe een guerilia werd gevoerd, thans 3 kolonnes zijn opgerukt naar Oviedo. De eene is opgerukt langs zee zonder tegen stand te ontmoeten. De tweede is sterker en bezette Monte Penna en Adradoz na een gevecht. Thans rukt deze afdeeling op naar Espina. De derde heeft Tiene bereikt. Behalve door den plaatselijken tegenstand worden de kolonnes gehinderd door de ver nielingen door de regeeringstroepen. Wegen zijn vernield, bruggen opgeblazen en hinder lagen gelegd. Kapitein Bayo. de commandant van de re geeringstroepen op Majorca, deelt mede, dat Donderdag een slag is geleverd, die van 5 uur des morgens tot 7 uur des avonds duurde. De rebellen boden haridnekktg tegenstand, maar moesten eenige kilometers wijken, vooral on der den druk van de regeeringsluchtmacht. Een korporaal en zes soldaten werden gevan gen genomen in een versterkten toren, waar talrijke lijken gevonden werden. Krijgsgevangenen vertelden, dat in Palma de Majorca de algemeene staking voortduurt. Aan het einde van den strijd van Donder dag werden mitrailleurs der opstandelingen buit gemaakt. Stefani meldt uit Rome: De Italiaansche regeering heeft den direc- ten of indirecten uitvoer, her-uitvoer of door voer met bestemming voor Spanje, de Spaan sche bezittingen en de Spaansche zone van wapenen, munitie, oorlogsmateriaal, gemon teerde of gedemonteerde vliegtuigen en oor logsschepen verboden. Het verbod geldt ook voor contracten, die reeds in uitvoering zijn. Vennootschappen moeten 50 meer opbrengen. Teneinde de financiering van de uitgraven voor de grootscheepsche „nationaal-politieke" plannen, welker uitvoering de Duitsche regee ring zich tot taak heeft gesteld, uit de loopende ontvangsten mogelijk te maken, is een wet uit gevaardigd, krachtens welke de Duitsche ven nootschapsbelasting met 50 pet. wordt ver hoogd. Deze verhooging wordt onmiddellijk van kracht voor de belasting die de vennootschap pen voor het tweede halfjaar van 1936 moeten opbrengen. Aangezien de belasting op de in komsten der vennootschappen tot dusverre 20 pet. bedroeg, zal zijn voortaan dus 30 pet. bedragen. In de desbetreffende toelichting wordt o.a. verklaard, dat het levensrecht van de Duitsche natie de tegenwoordige grootscheepsche uitga ven eischt en anderzijds aan de economisch niet noodzakelijke oprichting van N.V.'s door de belastingverhooging paal en perk kan wor den gesteld. Moskou, 28 Aug. (Reuter). In de Rus sische pers worden de laatste dagen hevige aanvallen gedaan op Duitschland, welke de Duitsche perscampagne in kwaadaardigheid haast overtreffen. De „Izwestia" publiceert een artikel, getiteld: „Fascistische bandieten", waarin Göbbels en Himmler worden aangeval len. De Duitsche pers, aldus de „Izwestia", wordt van één middelpunt uit geleid, n.I. het ministerie van propaganda, waar de „aan stichter van rassenfanatisme en doctor in de provocatie-wetenschap een volstrekte heer- schappjj voert. Een bende leugenaars schrijven in de gelijkgeschakelde Duitsche pers alles aan Rusland toe, wat hun misdadige verbeelding hun maar bij mogelijkheid ingeeft. Hun leugens en vuile verzinsels zijn bedoeld om de atmos feer te vergiftigen en tweedracht te zaaien tus- schen het Duitsche en het Russische volk". LABOUR EN SPANJE. Zij zal de regeering steunen in haar politiek van niet-inmenging. Op de gisteren te Londen gehouden con ferentie van de arbeiderspartij is een reso lutie aangenomen om de regeering te ster ken in haar politiek van niet-inmenging in het Spaansche conflict. De Russische regeering zat ver moedelijk niet antwoorden, In welingelichte kringen te Berlijn verklaart men, volgens Havas, dat de Russische regee ring niet heeft geantwoord op het Duitsche protest inzake de anti-Duitsche campagne in de radio. Opgemerkt wordt, dat in de „Izwes tia" een artikel is verschenen, dat officieus de meening van de Sowjetregeering weer geeft. Het blad verklaart hierin, dat het pro test van Duitschland ontijdig is. aangezien de Duitsche pers een aantal arUkelen publi ceert, welke beleedigend zijn voor Rusland en systematisch de maatregelen, welke de Sow- jet Unie heeft genomen tot verdediging van haar gebied een andere bedoeling toekennen. Vermoedelijk zijn deze argumenten ook ter kennis gebracht van den Duitschen ambas sadeur te Mosku, graaf von der Schulenburg. Een ander antwoord aan Berlijn wordt niet verwacht. Te Moskou doen, volgens het Duitsche nieuwsbureau, geruchten de ronde, volgens welke tusschen Stalin en Kroepskaja, de we duwe van Lenin, een ernstig conflict is uit gebroken. Kroepskaja zou ernstige kritiek geleverd hebben op de terechtstelling van Zinowjef en Kamenef. Haar zou thans arres tatie en verbanning; uit Moskou dreigen. De conferentie der Kleine Entente. In regeeringskringen wordt algemeen ver wacht, dat Hongarije ten aanzien van zijn dienstplicht binnenkort analoge maatregelen zal nemen als Duitschland. Aan de a.s. conferentie der Kleine Entente wordt in verband hiermede een verhoogde be- teekenis toegekend, daar deze het standpunt van de drie staten tegenover deze plannen zal stipuleeren. Gistermiddag heeft, volgens het agentschap Stefani, een uit 1200 man bestaande „roover- bende" getracht, de Abessijnsche hoofdstad te naderen. Zij werd echter aldus Stefani onmiddellijk door Eritreesche troepen te ruggedrongen. waarbij zij 200 dooden verloor. De verliezen aan Italiaansche zijde bedroe gen 15 dooden en 40 gewonden. Trotski wordt geïnterneerd. Gisteren heeft de Noorsche minister van justitie, naar het D.N.B. meldt, medegedeeld, dat de Noorsche regeering besloten heeft Trotski en zijn echtgenoote te interneeren, na dat Trotski gisterochtend in een bespreking met nadruk had geweigerd de voorwaarden, welke hem werden gesteld voor verder verblijf in Noorwegen, zich niet meer in te laten met politiek, te aanvaarden. De beide secretarissen van Trotski zullen worden uitgewezen. Vlak voor zijn vertrek heeft generaal Ryds Smigly de volgende verklaring tegenover een correspondent van Havas afgelegd: Mijn be zoek aan Parijs is mij dubbel aangenaam, om dat het mij in de gelegenheid stelt contact te nemen, met het Fransche leger, dat, zooals iedereen weet verbonden is met het Poolsche leger, door een bondgenootschap, dat de beide landen onmiddellijk na den oorlog gesloten hebben. Met nog te meer zal ik generaal Game- lin gaan bezoeken, omdat hij tijdens zijn laatste bezoek aan Warschau zulke bij uitstek treffen de herinneringen achterliet. Ernstiger dan aanvankelijk was gemeld. Bij de incidenten, welke zich, zooals reeds gemeld is, te Tsjengtoe hebben voorgedaan, zijn behalve de beide Japanners, ook ver scheiden Chineesche politiebeambten en sol daten, zoomede tal van burgers, om het leven gekomen of gewond. De Japansche consul- generaal te Nanking, Soema, heeft den Chi- neeschen minister van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat Japan de aangelegenheid van Tsjengtoe als zeer ernstig beschouwt. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken deelde mede, dat leger en politie op dracht heben ontvangen, zoo streng mogelijk op te treden tegenover de ordeverstoorders. Twee bendehoofden zijn te Tsjengtoe terechtgesteld wegens medeplichtigheid aan den moord op de beide Japanners, wier lijken buiten de stad waren gevonden, nadat zij in Tsjengtoe zelf waren vermoord. Twee Canadeesche kinderen bjj onlusten te Tsjengtoe gedood. Bij de ongeregeldheden te Tsjengtoe, in de provincie Tsjetsjoean, waarbij, zooals men weet, twee Japansche journalisten zijn gedood, zouden twee kinderen van Canadeesche natio naliteit zijn verdronken. DE PAUS ONTVANGT DE SPAANSCHE BISSCHOPPEN. De Paus zal binnenkort alle bisschoppen, die uit Spanje zijn gevlucht, bijeenroepen in zijn buitenverblijf Castel Gandolfo. Verder wordt vernomen, dat na zijn terugkeer in het Vaticaan de Paus een officieelen dienst tot eerherstel zal houden in den Sint Pieter. Zjjn toestand ernstig. Uit New York wordt gemeld, dat de toe stand van den graaf van Cavadonga, den oud sten zoon van ex-koning Alfonso, ernstige ongerustheid baart. Er is weer een bloeding opgetreden, die niet gestelpt kon worden. Men heeft bij den zieke, die in een hospitaal verpleegd wordt, bloedtransfusie toegepast. Bij de afzending van het bericht had de bloe ding reeds 24 uur geduurd. DE BISSCHOP VAN CORDOBA BIJ DE OPSTANDELINGEN AANGEKOMEN. De 73-jarige bisschop van Cordoba, Perez Munoz, die te Reinosa, een klein stadje in de provincie Santander in handen van de regee ringstroepen gevallen was, is dezer dagen te Valencia aangekomen. De bisschop was als gijzelaar vastgehouden, voor het geval de op standelingen het vuur op de regeeringstroe pen zouden openen, maar hij had weten te ontsnappen met vier familieleden als boeren verkleed. De bisschop is thans bedlegerig. Al de bladen van Vrijdagavond bevatten bij dragen met photo's, waarin in bewogen termen hulde wordt gebracht aan de nagedachtenis van koningin Astrid (die juist een jaar geleden zoo noodlottig om het leven kwam) en er op ge wezen wordt hoezeer de bevolking van België haar aandenken trouw in eere houdt. Vrijdag vertrok uit Brussel een afvaardiging van Belgische vuurkruisers naar Küssnach, waar een groot bronzen vuurkruis voor de kapel aldaar zal worden gelegd. Op dezelfde plaats werden gisteren bloemen gebracht door een delegatie van Belgische spoorarbeiders. Verwacht wordt, dat heden. Zaterdag, na de officieele plechtigheid, vele duizenden een bezoek zullen brengen aan den grafkelder van de koninklijke familie te Laeken. (Van een bjjzonderen correspondent.) Brussel, 24 Aug. 1936. Bestaat er inderdaad een rood gevaar in België en kan dit aanleiding geven tot onrust in de nabuurstaten, in casu Nederland? Deze vraag is zeer ingewikkeld en het is dan ook al te eenvoudig, haar zonder meer met ja of neen te beantwoorden, want in beide geval len blijft men ietwat naast de waarheid. Het valt dadelijk op, zoo men de parlementaire cijfers laat spreken, dat het communisme geen enkele Vlaamsche vertegenwoordiger in de Kamer heeft; noch het woelige Antwer pen, noch de proletarische fabrieksstad Gent, noch het platteland hebben ooit een man van Moscou naar het parlement gestuurd. De acht communistische kamerleden werden in Walonië gekozen. Daarbij moet er nog op ge wezen worden, dat ook in Walonië de com munisten bij de verkiezingen in Mei van dit jaar nergens meer dan 10 van het totale aantal stemmen op zich wisten te vereenigen. Een eventueele staatsgreep schijnt dus op het eerste gezicht wel tot de onmogelijkheden te behooren. Durvende minderheden Twee conclusies kunnen wij uit de boven genoemde cijfers alvast trekken: het commu nistische gevaar dreigt vooral in Walonië en het is een zeer kleine minderheid, die in Bel gië naar de pijpen van Stalin danst! Maar ook durvende minderheden maken geschie denis, vooral indien deze minderheden door een geheime macht gesteund worden. Ware het katholieke Vlaanderen er niet, dan heerschte in het Waalsche landsgedeelte op het oogenblik misschien reeds dezelfde toe standen als in Spanje. Het zjjn de nuchtere, bezadigde Vlamingen, die reeds vaak commu nistische zondvloeden indijkten! Een nuchter waarnemer kan het echter niet bij deze oppervlakkige bestudeering van de cijfers laten. Want dan zou men tot de conclusie komen, dat er in België in het ge heel geen communistisch gevaar bestaat. En dat is niet juist. Toch zit dit gevaar hem meer in de toestanden, dan in de invloeden van de communistische propaganda; om het eens kras uit te drukken: de jongste mone taire experimenten hebben meer bijgedragen tot het scheppen van een prae-revolutionnaire geestesgesteldheid, dan de propaganda van de communistische agitatoren. Een geldontwaar ding, die niet zooals in Engeland wél ge schiedde de innerlijke koopkracht van de munt langeren tijd kan bewaren, maar die onmiddellijk den funesten kringloop inzet: levensduurte, loonstijging, nieuwe levens duurte, nieuwe loonstijging, etc., lost niets op ten aanzien van werkverschaffing en econo mische herleving, maar brengt twee groote kwalen mede: goudverlies of verarming van de spaarders, en sociale onrust of herleving van den klassenstrijd. Groeiend sociaal conflict. Afgezien nog van het zeer hevig wordende nationaliteitenprobleem, Is er nu een sociaal conflict groeiende, dat de regeering niet durft te arbitreeren, omdat zij dan zou uiteenspat ten, tengevolge van haar heterogene samen stelling. De kern van het Belgische commu nistische gevaar ligt in dit steeds scherper wordende conflict, waaruit Moskou natuurlijk het zijne weet te halen. De devaluatie en de thans onvermjjdeljjk geworden loonstijging heeft het leven zoo duur gemaakt, dat er tot eiken prijs dient te worden geremd, om nieuwe loonstijgingen en een nog grootere duurte te voorkomen. De semi-socialistische regeering had nu een prachtig experiment kunnen ondernemen, n.L deze rem tegen de groote trust (electrici- teits-, tram-, bank- en andere staat-in-den- staat-trusts) te gebruiken. Maar daarvan is niets gekomen. Wèl heeft men de boeren liefst nog de armste landbouwers getroffen. Dank zij de export-dumping, waarmede som mige staten hun landbouwproducten op de Belgische markt gooien, kunnen de binnen- landsche prijzen gemakkelijk omlaag worden gedrukt, zoo de regeering deze dumping toe laat. Brussel duldt nu dezen druk op de Bel gische landbouwvoortbrengselen, om de kos ten van levensonderhoud omlaag te drukken en het rijn de boeren, die het gelag betalen. Boerenopstand t Het is om zoo te zeggen een boerenopstand, die thans op het platteland groeiende is: de landbouwers moeten noodgedwongen hun pro ducten ver beneden kostprijs op de markt gooien en eischen nu valorisatie door uit schakeling van den dumping-export, maar de regeering kan dezen eisch niet inwilligen, om dat dan het leven nog duurder zou worden en het er reeds op het oogenblik al somber genoeg uitziet met de loonelschen in de in dustrie. Waar men het gevaar van de vak beweging beseft, tracht men dit gevaar te be zweren door zooveel mogelijk ballast uit te werpen; en dit door aardappel-, vleesch-, zui- velprjjzen enz. zoo laag mogeljjk te houden ten koste van de landbouwers. Daar de boe renstand katholiek en anti-communistisch is, vreest de regeering minder het verzet van de boeren dan de onrust, die zou losbreken bjj de arbeiders, indien de prjjzen van de voe dingsmiddelen zouden stjjgen. Een al te groote spanning is echter ge- vaarljjk! De Vlaamsche geschiedenis kent reeds een boerenoorlog en zoo er geen ver andering in de huidige prjjzen van de agra rische producten komt, gaat België regel recht naar een boerenopstand. De huidige markt is voor den landbouwer zoo ruïneus, dat de buitenman tot wanhoop wordt gedre ven. En geeft de regeering aan de eischen van de boeren toe dit zal vroeg of laat moeten gebeuren, uit vrees voor erger dan gaat het loonconflict in de industrie weer spoken. Men kan den indruk niet van zich afzetten, dat een paar gangsters voldoende zijn, om het kruit van den socialen oorlog tot exploi- sie te brengen. Intusschen bestaat er een methode, om den landbouw te helpen, zonder de marktprijzen te beïnvloeden: regeerings- steun voor de boeren. Maar, helaas, het re- geeringsmanna heeft zoo rjjkelijk gevloeid, 1, om allerlei ondernemingen te saneeren. dat er nu geen staats reserves meer overgebleven zjjn. om dit dreigende conflict: landindus trie te arbitreeren zonder schade voor beide partjjen. Onrust in het leger. Ook het leger is onrustig. Het zjjn vooral de Vlamingen, die zich kanten tegen verlen ging van den diensttijd. Maar Moscou aar zelt niet .om Vlaamsche ontevredenheid, welke zich ook richt tegen het Russische mi litarisme, te gebruiken om recruten aan te zetten, hun vingers te branden. Aldus heeft de Komintern niet alles op een, maar op twee kaarten gezet; mét Brussel via Parijs speelt men het officieele spel tot handhaving van de Belgisch-Fransch-Russische wapenverbonden heid; tegen Brussel ontketent men oproer in het leger en vormt men gewapende cellen. Men zal zich herinneren, dat de heer Spaak eens in het Belgische parlement heeft ge zegd, dat hij geen Kerenski is. Inderdaad lijkt hjj ook meer een Laval, die van links naar rechts graviteert. Maar één Kerenski is er wel in het Belgische kabinet: Vandervelde. En wil Van Zeeland niet, dat zjjn regeering afglijdt naar het Volksfront, dan zal hjj krachtig moeten remmen. PROF. DR. G. HONDIUS BOLDINGHf. Emeritus-hoogleeraar te Amsterdam. Gisteren is te Amsterdam overleden de emeritus-hoogleeraar, prof. dr. G. Hondius Boldingh, die aan de Amsterdamsche Univer siteit tot 1930 de analytische en pharmaceuti- sche alsmede de toegepaste scheikunde heeft gedoceerd en zich zoowel voor het onderwjja als voor de wetenschap, de toegepaste weten schap in de eerste plaats, zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Protest van onzen gezant. Hr. Ms. gezant te Berljjn heeft thans bij den rjjksminister van binnenlandsche zaken ge protesteerd tegen de uitwjjzing van vier te Berljjn woonachtige Nederlanders. Of er ieta met dit protest zal worden bereikt, dient te worden afgewacht. Wat heeft de Duitsche autoriteiten bewo gen. juist vier te Berljjn gevestigde landge- nooten te treffen en waarom heeft haar keua zich daarbjj bepaald op déze vier Nederlan ders? Bij deze vraag moet men het antwoord schuldig blijven. Men heeft den indruk, dat men Nederlanders uit Berljjn heeft uitgewe zen, omdat zulks het gemakkelijkst was. Verdere correspondentie met provinciale of gemeentelijke autoriteiten was overbodig. Die vier slachtoffers te Berljjn waren voor het grijpen. Maar waarom deze vier? De politie heeft uitdrukkeljjk verklaard, dat geen van hen zich hier ooit heeft schuldig gemaakt aan iets. Alle vier woonden sedert tientallen van jaren in Duitschland. We kennen er een van. die in de oorlogsjaren voor zijn gansche bezit Kriegsanleihen had gekocht en dus zjjn gan sche bezit voor Duitschland heeft opgeofferd. Drie van de vier hadden hier een goed be staan. Moeten zjj het wellicht daarom ontgel den? Wij weten het niet. Maar wel weten wjj, dat de thans uitgewezen landgenooten in het algemeen groote sympathie voor het Duitsch land van heden koesterden. Zij hadden het allerminst kunnen droomen, ooit op een der gelijke wijze afscheid te moeten nemen van het land, dat zjj als hun tweede vaderland be schouwden. Wat de Nederlandsche regeering voor de uitgewekenen doen wil. De Nederlandsche gezant te Berljjn, graaf van Limburg Stirum, heeft in verband met de uitwjjzing van de vier Nederlanders zjjn va- cantie onderbroken en is Dinsdagavond te Berlijn teruggekeerd. Woensdagnamiddag om vijf uur heeft onze gezant drie der vier uit gewezenen ontvangen; de heer Hes was door ziekte verhinderd. Zjjn zenuwen rijn door de gebeurtenissen der laatste dagen te veel op de proef gesteld. De gezant gaf den uitgewezenen de verze kering, dat de Nederlandsche regeering al het mogeljjke voor hen zou doen. Dit was ook reeds door het Nederlandsche ministerie van buitenlandsche zaken aan de vereeniging Hoi- landia te Berlijn meegedeeld. De heer van Limburg Stirum wilde de hoop, dat de land genooten in Berlijn zullen mogen bljjven, nog niet opgeven. Wanneer echter toch de uitwjl- zing zou plaats vinden, zou de Nederlandsche regeering den uitgewezenen een billjjke scha devergoeding betalen. Te dien einde verzocht de gezant den heeren den stand van hun vermogen, hun inkomen, enz. te doen vaststellen. Waarbjj belastingbil jetten als bewijsmateriaal zouden kunnen wor den overgelegd. De heer van Stirum gaf te verstaan, dat desgewenscht ook de verhuis kosten voor rekening van de regeering zouden komen. Voorts was het het standpunt van den gezant, dat Duitschland onder deze omstan digheden niet bevoegd is, de uitgewezen Ne derlanders te beletten hun volle vermogen mee naar Nederland te nemen. Hoe de „Johan van Oldenbarne- velt" voor hem is Ingericht. Men schrjjft aan de „Nw. Rott. Crt," a/b' van de „Johan van Oldenbarnevelt": In overeenstemming met den door jhr. nu\ Tjarda van Starkenborgh Stachouwer ge- uiten wensch is bjj de inrichting van het ver- bljjf zooveel mogeljjk eenvoud betracht. Dit neemt evenwel niet weg, dat er toch een fraai en comfortabel geheel is verkregen, be antwoordende aan de hooge waardigheid van den toekomstigen bewoner. Het appartement is aan stuurboordzjj gelegen op het B-dek, de hoogste passagiers-étage van het schip. In volgorde van ligging bestaat het uit twee groote 1ste klas-hutten, met, een gezamenljjk bad- en toiletvertrek, bestemd voor de beide freules; in elke dezer hutten is de oorspronke lijk aanwezige tweede couchette vervangen door een sierlijke psyché. Daarna volgt een keurig gemeubelde salon, die de ruimte be slaat van 2 groote hutten, waaruit alles ver wijderd is, wat met toilet en logies verband hield. Hiernaast bevindt zich het ruime slaap vertrek van den landvoogd en zjjn echtge noote met aangrenzende badkamer. De daarbij aansluitende hut is ingericht als koffer- en

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5