Abonneert U op dit blad Uit de Pers. GEMENGD NIEUWS Burgerlijke Stand HELDERSCHE COURANT VAiN ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1936 De wijzigingen in de steunverleening. De Indische defensie- voorstellen. Haven van Nieuwediep. Tusschen 2 wagons bekneld geraakt. De brandstichting te Megen Meisje te Egmond a. Zee verdronken De malversaties van den notaris klerk te Princenhage. Steiger te Voorburg ingestort. Spinnenplaag in Durgerdam. Tragisch ongeluk. Treurig ongeluk. Conducteur uit den trein gevallen. I Jongen overreden en gedood. Ongeluk in een speeltuin. Jongetje tegen een motorfiets opgeloopen. bagage-bergplaats, terwijl dan nog een privé werkkamer voor den landvoogd volgt, met een groote foto van de Koningin als, voorloopig eenige versiering op het mahonie schrijfbu reau. Aan de buitenzijde bevat dit zooveel doenlijk een op zichzelf staand geheel vor mende appartement bovendien een eigen dek- ruimte. In de onmiddellijke nabijheid van het land- voogdelrjke verblijf treft men de hutten aan voor den voorloopigen adjudant van den Gou verneur-Generaal met zijn gezin. Ook bevindt het zich dicht bij het radio-station, het sport- dek en het zwembassin. y.g.v TEKORT OP ROTTERDAMS BUDGET VAN 1 1.720.000. Voor ondersteuning 18.176.000 uitgetrokken. Ruim een maand vroeger dan verleden jaar Rebben B. en W. van Rotterdam de gemeente- begrooting over 1937 bij den raad ingediend. Het college heeft bij het samenstellen van het ontwerp gestreefd naar een sluiten^ <UeMt. Bij een totaal aan inkomen van lUb.bJ i wordt over 1937 een totaal aan uitgaven van 108 357 543 geraamd, waaruit dus volgt een geraamd tekort van 1.720.000. Bij de beoor deeling van dit tekort mag men niet uit het oog verliezen, zoo schrijven B. en W., dat het bedrag van 1.850.000 uiteraard in den ge wonen dienst moest worden opgenomen. Werd in 1935 aan onderstand aan geor ganiseerde en ongeorganiseerde werkloozen 17.373.000 uitgekeerd en moest voor 1936 een bedrag van 17.850.000 worden geraamd, voor 1937 zijn deze uitgaven op niet minder dan 18.176 000 te stellen, ongerekend de kosten wegens bijzondere voorzieningen waar van verstrekking van brandstoffen ad 658.000 de voornaamste is. Voorloopig wordt het standaardloon voor de grootere gemeenten op een hooger bedrag vastgesteld dan ln de circulaire van 31 Juli was aange geven. Gisteren heeft te Zwolle het reeds aange kondigde onderhoud van den minister van sociale zaken met de wethouders van de steden boven 100.000 inwoners, plaats gehad. Daarbij zijn ter sprake gekomen de voorstellen tot wijziging van de steunregeling voor werk loozen met betrekking tot den huurbrjslag en het standaardloon. De minister stelde op den voorgrond, dat de wijzigingen één geheel vor men en dat zjj niet gedeeltelijk gehandhaafd en gedeeltelijk ingetrokken kunnen worden, alsmede dat de datum van invoering, 13 Sep tember, gehandhaafd blijft. Met betrekking tot den huurbrjslag (voor- loopige halveering) herhaalde de minister, dat de regeering bereid is mede te werken tot verlaging dan wel verdere verlaging van de huren door het verleenen van bijdragen, sub sidiair extra bijdragen ingevolge de Woning wet, een en ander op den tot dusver geldenden voet, en dat, voor zoover zich in de gemeenten de wenschelijkheid van huurverlaging, ge paard met rijkssteun als hiervoren bedoeld, mocht doen gevoelen, de minister gaarne voor stellen tot huurverlaging tegemoet zag. De minister voegde hieraan toe, dat derge- Hjke voorstellen tot huurverlaging van Woning wetwoningen met groote snelheid in behande ling zullen worden genomen. Voorts deelde de minister mede, dat naar het oordeel van de regeering ook de verhuur ders van particuliere arbeiderswoningen, voor Zoover bewoond door steuntrekkenden, rede lijke verlaging van deze huren zullen moeten toepassen, opdat niet alleen de steuntrekken den de nadeelen van de wijziging van den huurbrjslag zullen ondervinden. Hij voegde hieraan toe dat, zooals reeds in de circulaire is uiteengezet, hier een taak ligt voor de gemeentebesturen om met de huis eigenaren overleg te plegen. Medegedeeld werd, dat indien en voor zoo verre de huiseigenaren niet bereid zouden zijn een redelijke huurverlaging te geven, de minis ter zou bevorderen dat een wetsontwerp zou worden ingediend, dat onredelijke uitzetting Zal verhinderen. Voor de gesteunde werkloozen, die als ge volg van den maatregel zullen moeten ver kuizen, zal, voor zoover noodig, een bijdrage }n de verhuiskosten worden gegeven. De minister zegde voorts toe, met hand- i having van het beginsel, het standaard- i loon van de grootere gemeenten voors- hands op een hooger bedrag vast te 1 zullen stellen dan in de circulaire van 31 Juli is aangegeven. Ten slotte verklaarde de minister zich be reid tijdig voor het invoeren van de tweede etappe aan de hand van de dan aanwezig zijnde omstandigheden, de gevolgen hiervan met de desbetreffende instanties nader onder de oogen te zien. HOE ZICH TE BEVEILIGEN BIJ EEN BIJENAANVAL? Dr. mr. A. van der Flier, oud-voorzitter der „Vereeniging tot bevordering der Bijen teelt in Nederland", schrijft aan de Telegr.: Aan den raad, door uw vakkundigen mede werker gegeven, over de wijze waarop men Zich bij aanvallen van bijen kan beveiligen, zou ik gaarne nog iets willen toevoegen. Ze ker moet vooropgaan, gelijk hij zegt, dat men in geen geval moet slaan. Ik vrees echter, dat langzaam weggaan, zooals het verder heet, Slechts weinigen mogelijk zal zijn. Waartoe wel ieder in staat zou zijn, is dit: Als er hees ters of struiken in de nabijheid zijn, vluchte men daarheen, steke hoofd en handen onder het gebladerte en blijve dan onbeweeglijk Staan, totdat de bijen weggetrokken zijn. Is deze toevlucht er niet, dan werpe men zich op den grond met het gezicht plat daarop, bedekke zoo goed mogelijk hoofd en handen en blijve onbeweeglijk liggen, totdat alle ge vaar geweken is. Het aantal steken zal dan tot een minimum beperkt blijven. De „Nw. Rott. CrL" schrijft: Scherpe critiek. Het moet ons van het hart, dat wij zelden een meer teleurstellend staatsstuk hebben ge lezen dan de memorie van toelichting bij het wetsontwerp betreffende de Indische defen- sievoorstellen. Het gevoel van diepe teleurstelling spruit niet alleen voort uit het feit, dat de lang ver beide voorstellen nagenoeg zonder beteekenis zijn. Ons trof vóór alles de matte toon. waarin het stuk is gesteld, het ontbreken van een vaste lijn inzake het defensiestelsel voor ons Aziatische gebiedsdeel, het sparen van kool en geit ten aanzien van de voorstellen van meerderheid en minderheid der commissie- Kan. Met groote verwondering hebben wij ons telkens afgevraagd, of hier de man aan het woord was, in wien het grootste deel van ons volk de krachtfiguur ziet, die het land door de crisis kan heen helpen. De matheid, die uit de memorie van toelichting spreekt, is moei lijk te vereenigen met het prestige van een regeering van een imperium van 70 millioen zielen. Op defensiegebied is niets zoo gevaarlijk als het treffen van halve maatregelen. Wan neer wij niet bereiken, dat de in de Pacific belanghebbende mogendheden de overtuiging hebben, dat het Ned.-Ind. deel onzer weer macht van zoodanige sterkte is, dat een in breuk op de onzijdigheid een riskante daad zal zijn, lokken wij een schending uit, hetzij van den aanvaller, hetzij zelfs misschien van de andere partij, met het doel, den aanvaller voor te zijn en het Nederlandsche eilandenrijk als voortuitgeschoven operatiebasis te ge bruiken. In dit stuk zou het te volgen richtsnoer voor den verderen uitbouw van de defensie moeten zijn uitgestippeld. Een richtsnoer, waarbij men bedacht had moeten zijn op het blijvend behoud van kruisers. De wijzigingen in den internationalen toe stand, die sedert de benoeming van de com missie-Kan zijn ingetreden, zijn van dien aard, dat de regeering zich op een verouderd stand punt stelt door de grondslagen voor de ont wikkeling van de Indische defensie te ontlee- nen aan een „bezuinigings-commissie". Het verschil van meening omtrent „kruiser" of „luchtmacht" is geschiedenis geworden. De regeering had beslist stelling moeten nemen voor een kruiservloot en had dit ondanks alle geldelijke bezwaren moeten stimulee- ren door te besluiten tot den bouw van Je „Ersatz-Java". Deze memorie zal het aanzien der regeering in binnen- en buitenland niet verhoogen. Wij betreuren dat in hooge mate en hopen, dat de Volksvertegenwoordiging zal doen blijken, dat hel; gros van ons volk het met de hier ge wraakte defensiepolitiek niets eens is. Binnenland 28 Aug. 1936. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche s.s Leeu- warden". Aangekomen van Hynn (Engeland) en vertrokken naar Wieringen het Engelsche jacht „Georgie" Rangeerder gedood. Donderdagavond is de 45-jarige rangeerder J. van Vught op het station te 's-Hertogen- bosch tusschen twee wagons bekneld geraakt en vrijwel onmiddellijk gedood. Het slacht offer was gehuwd. De ultlokker staat ln hooger be roep terecht. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft Donderdag de behandeling van de strafzaak tegen den hotelhouder J. F. B. uit Veghel hervat. Deze was door de rechtbank veroor deeld tot 7 jaar gevangenisstraf wegens uit lokking van brandstichting. In het voorjaar van 1933 had hij te Megen aan een of meer leden van de familie de B. te Oss 100 ge geven, daarmee uitlokkende, dat in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 P. en G. de B. de woning en bakkerij met schuur van verdachte te Megen in brand zouden steken. Het ge bouw is geheel in vlammen opgegaan en bij den brand was gevaar te duchten voor het leven van G. v. d. Broek en Johanna v. d. Rijt, die zich in het pand bevonden. Voor de behandeling van deze zaak bestond groote belangstelling. Op een vraag van den president, jhr. mr. van Meeuwen, verklaarde verdachte, dat hij in hooger beroep is gekomen, omdat hg geen schuld heeft. De procureur-generaal eischt be vestiging van het vonnis van de rechtbank. De procureur-generaal wees er op, dat B. alleen bedacht is geweest op het redden van de kinderen, die naar hun zieken vader moesten komen, terwijl er nog twee personen in het brandende huis waren. Verdachte beweert van niets te weten. Spr. ging de geheele ge schiedenis nog eens uitvoerig na. Hij merkte daarbij op dat beide inwonenden in de bakke rij zich ternauwernood hebben kunnen redden en spr. releveerde dat de zaak na twee jaren tot klaarheid is gebracht niet door verd. maar door C. en diens vrouw, in wier woning ook over de brandstichting is beraadslaagd gelijk spr. nader aantoonde. Hij ging verder de getuigenverklaringen na De verdediger zal wel zeggen dat verd. uit ander geweld gebruikt dan dat verd. bij zijn ander geweld gebruikt dat dat verd. bij zijn aanstellerij meermalen op zijn stoel is geduwd en dat hij op onzachte wijze in zijn cel is teruggebracht. De vrijwillige bekentenis is heel rustig ge schied. Daarna echter is verd. weer gaan si- muleeren om zijn eerste rol op te nemen. Spr. hield zich daarom aan de verklaring welke verd. uit vrijen wil heeft afgelegd en voorts aan die van P. de B. zoomede aan de mede- deelingen van Ceelen en zijn vrouw. Spr. nam de bewijsvoering van de rechtbank geheel over en na nog gewezen te hebben op het afschuwelijke van het feit dat verd. een voogdijkind dat aan zijn zorgen was toever trouwd in het huis had achtergelaten, eischte hij bevestiging van het vonnis van de recht bank, n.1. 7 jaar gevangenisstraf. Te Egmond aan Zee is Donderdagmiddag de veertienjarige AUda Velzeboer uit Heiloo, die met haar broertje en een vriendinnetje aan het Zuiderstrand te Egmond aan Zee in zee gegaan was, in een mui geraakt en ver dronken. De reddingspogingen van de Eg- monder reddingsbrigade faalden, daar men de drenkelinge niet meer kon vinden. Na een half uur spoelde het lijkje aan het strand aan. Tevergeefs heeft dokter C. Belonje nog langen tijd getracht de levensgeesten op te wekken. Reeds jarenlang groote bedragen door middel van valsche hypotheek- aeten verkregen. De malversaties op het kantoor van den notaris E. te Princenhage, blijken een veel ernstiger karakter te dragen dan aanvankelijk gedacht werd. Meende men aan het begin van de week, dat de fraude zich zou bepalen tot de 10.000 gulden, welke de notaris in drie dagen aan gedupeerden had uitbetaald, ach teraf is gebleken, dat de notarisklerk van G., die de malversaties pleegde, daarmede reeds- jarenlang bezig is geweest. Vrijwel dageüjks melden zich nog menschen met valsche hypotheekacten. De bedragen varieeren. tot dusver van 1000 tot 11.000 gulden. Waar van G. steeds de hypotheekrente aan houders van valsche hypotheekacten overmaakte, kreeg tot dusver niemand argwaan. Echter moest hij, om aan al zjjn verplichtin gen, die steeds zwaarder werden, te voldoen, weer komen tot het opmaken van nieuwe valsche hypotheekacten. Hij kon dat doen, omdat hjj te Princenhage een groot vertrou wen genoot. Verschillende menschen lieten de afdoening van hun zaken geheel aan hem over. Hij was reeds 17 jaar op het kantoor van notaris E. werkzaam, ook reeds, toen het kantoor nog door den schoonvader van notaris E. werd beheerd. Dit vertrouwen bleef Qok nog bestaan, toen van G. eenige jaren geleden als penningmeester van een muziekfeest te, Princenhage werd geschorst, omdat de kas niet klopte. Men weet dit destijds aan een slordige administratie. Hoe groot het bedrag is, waarvan van G, zich op onrechtmatige wijze heeft meester ges maakt, is nog niet bij benadering te zeggen, omdat men geheel en al in het onzekere ver keert hoeveel valsche acten van G. heeft op gemaakt en hoe lang hij daarmee reeds bezig is; op het oogenblik staat het echter reeds vast, dat het bedrag ten minste 50.000 be draagt. Of alle gedupeerden door den notaris zullen kunnen worden schadeloos gesteld, waartoe hij wettelijk niet verplicht schijnt te zijn, is op het oogenblik nog niet bekend. Van G, is tot dusver niet gearresteerd en schijnt zich, volgens prentbriefkaarten die zijn familie varf hem ontving, nog steeds in Duitschland te be vinden. De malversaties van den notarisklerk heb' ben te Princenhage, waar het kantoor varf notaris E. zeer gunstig bekend staat, gróiXS1 consternatie verwekt. Een doode en twee zwaar ge wonden. Gisterenochtend omstreeks half negen heeft in de gemeente Voorburg een ernstig ongeluk plaats gevonden. Drie metselaars, die op een 16 meter hoogen steiger reparatie-werkzaam heden aan de dakgoot van de meelfabriek der n.v. Koechlin verrichtten, zijn door het in storten van het middelste gedeelte van deni steiger gevallen. Een van hen, zekere W. J. uit Rijswijk, viel voorover op een ijzeren schuit, die in een slootje, dat op de Vliet uit komt, aan den kant lag, en is enkele oogen- blikken later aan zijn verwondingen overle den. W. J. was gehuwd en vader van drie kin-- deren. Het tweede slachtoffer, J. P. uit Rijs wijk, viel op een houten schuit, die naast de ijzeren lag, en liep ernstige verwondingen op. Het derde slachtoffer, J. B. uit Delft, werd iets minder zwaar gewond, hetgeen te danken is aan het feit, dat hij in het water terecht kwam. De oorzaak van het instorten van den stei ger is het losraken van een stut aan den bin nenkant van het gebouw. Nader meldt men, dat de arbeider P. een arm heeft gebroken en B. de beide beenen. Duizenden spinnen bedekken huizen en straten. Een speciale verslaggever van „De Telegr." schrijft: Durgerdam heeft zijn spinnenplaag zooals de Zuiderzeekust zijn muggenplaag heeft. Het dorpje aan het Buiten-IJ is ingenomen door de spinnen. Ze zijn bij duizendtallen gekomen. Van waar? Dat weet niemand. Er zijn er duizenden. Dikke vette achtpootige dieren van 4 cm en nog grooter, die de kleine huisjes in Durgerdam aan elkaar geweven hebben. Dur gerdam is één groot spinneweb. Het krioelt er van deze griezelige dieren en de bewoners staan er machteloos tegen- over. Telefoonpalen, huizen, kerken, schepen, alles zit vol met webben, waarin zwarte plekken schijnen te zitten. Dat zou nog niet het ergste zijn, als de spinnen zich ook niet ontzagen de huizen binnen te dringen. Bij tientallen kruipen zij door de kieren bij ramen en deuren en de bewoners zjjn den heelen dag bezig om deze plaag te bestrijden. We zagen huizen, die grijs waren aan den buitenkant van de webben. Er zijn ook honderden spreeuwen in Dur gerdam gekomen. Ze vinden er een rijk jacht terrein, maar zijn bij lange na niet in staat de duizenden spinnen te verdelgen. Gistermiddag heeft zich bij de familie B. aan den Koppelweg te Zeist een tragisch ongeluk voorgedaan. Een 1-jarig kindje was op een bovenkamer in zijn ledikantje gelegd. Nadat de moeder was vertrokken is het kind blijk baar overeind gekomen en toen gevallen, waar bg het truitje aan een spijltje is blijven hangen. Door het gespartel van het kind heeft het truitje zich rond den hals van het kind gesnoerd. In dezen toestand werd het kind even later aangetroffen. De terstond ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Jhr. G. Elias op de Kaag verdronken. Donderdag is op de Kagerplassen jhr. G. Elias, directeur van Het Notarishuis te Haar lem tijdens een autotocht verdronken. Bij het aanleggen wilde de heer Elias op den steiger stappen, doch hij viel in het water. Toen men zijn lichaam ophaalde, bleek jhr. Elias reeds te zijn overleden. Het lijdt geen twijfel, of jhr. Elias, die een goed zwemmer was, is door ongesteldheid over vallen, die hem het bewustzijn heeft doen ver liezen. Hij had dien middag eenige uren te voren, nog gezwommen en was, naar zijn vrien den verzekeren, in uitstekende condiUe. Er was geen enkele reden, die een zoo tragisch einde van dezen zeiltocht kon doen vermoeden. Jhr. G. Elias bereikte den leeftijd van 37 jaar. Sinds 1921 was hij directeur van het veiling lokaal 't Notarishuis in de Bilderdijkstraat. EEN JONGE SNOEPER. Bewoners van den Ringvaartweg te Rotter dam zagen Donderdagmiddag, dat een jonge man zich op vrij verdachte wijze ophield bij een naburig pand. Zjj hielden hem in het oog en zagen hem opeens een raam openschuiven en naar binnen klimmen. Voorzichtig nader den zij daarop het huis. Toen zij eens naar binnen keken, zagen zjj den jongeman rustig aan tafel zitten, met een groote schaal bon bons voor zich, waaraan hij zich te goed deed. De jongeman bemerkte, dat men hem ont dekt had. Hij sprong op, werkte zich door een openstaand raam naar buiten en ging er van door. De buren zetten hem na en zij wisten 1 hem te grijpen. Hij is aan de politie overge leverd. Het bleek, dat het de 20-jarige loop- jongen W. R. was. Een nader, nauwgezet on derzoek heeft uitgewezen, dat er van het schaaltje anderhalf ons bonbons zjjn gestolen. De jongeman ia opgesloten. EEN VADER, DIE ZIJN KIND OM ADMINISTRATIEF-RECHTELIJKE REDENEN THUIS HOUDT. I Te Noordbroek weigert de arbeider G. de W. zijn schoolkind wegens verandering in de schoolgrens naar een andere school te sturen en houdt reeds vier maanden zijn kind thuis. Voor het kantongerecht te Zuidbroek hoor de de W. 5 boete tegen zich eischen. De kantonrechter trachtte hem er van te over tuigen dat hij met zijn administratief-rechte- lijke bezwaren elders moest zijn en legde voor dezen keer bij wjjzq van waarschuwing nog geen straf op. De W. zeide in zijn verzet te zullen vol harden. Doodeljjk gewond. Gisterenochtend is de conducteur H. P. te Eindhoven, van den Dieseltrein, die om streeks 7 uur uit Eindhoven vertrokken was, ter hoogte van den Ouden Grintweg onder Boxtel, uit den trein gevallen. Zonder con ducteur kwam de Dieseltrein te Boxtel aan. Een der reizigers, die het ongeluk had be- i merkt, doch op dat oogenblik niets had ge- j daan, gaf inlichtingen, waarna in een extra- I trein naar den man werd gezocht. Zwaar ge- wond is hij naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd. Gisterenmiddag is hjj daar over leden. JONGETJE VERDRONKEN. Donderdagavond is uit de Helbergschebeek te Zutphen het lijkje opgehaald van het 4- jarig knaapje Notten, dat sinds Donderdag middag 1 uur werd vermist, j Het kind is van het zgn. melkbruggetje, j over deze beek, te water geraakt en verdron- ken. i j Gisterenochtend ongeveer half twaalf reed op den Rotterdamschen weg', te Zwijndrecht, een met steenen beladen vrachtauto van de firma Van Dijk, te Dordrecht. In de cabine zat naast den chauffeur, zekere M. B. B., uit Dordrecht, de 14-jarige De H. uit Zwijn drecht. Op een gegeven oogenblik bemerkte de chauffeur, dat jongens achter op zijn auto waren geklommen. Hij wilde stoppen om hen te verjagen; terwijl hij vaart minderde, open de de H. het portier, verloor zijn evenwicht en viel onder den auto. Een der wielen van den zwaar geladen vrachtauto reed hem over het lichaam, zoodat de jongen op slag dood was. Gisterenavond vermaakte zich in den speel tuin van het café Schinkelhaven aan den Amstelveensche weg te Amsterdam een ge zelschap kinderen uit Alkmaar, dat onder ge leide een uitstapje naar Amsterdam had ge- daan. Een 21-jarige juffrouw, die als geleid ster de tocht meemaakte, deed met de kin deren mee en beproefde een der schommels. Daarbij is een touw van den schommel ge broken, waardoor de juffrouw tegen den grond sloeg en bewusteloos bleef liggen. Het meisje, mej. C. M., uit Limmen bij Alkmaar, is naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd, waar een schedelfractuur werd ge constateerd. Drie gewonden. Donderdagmiddag is op de hoogte Kadijk te Amsterdam een 7-jarig jongetje bij het spelen zonder uitkijken de straat overgesto ken en dientengevolge in botsing gekomen met een naderend motorrijwiel, dat omsloeg. Het kind werd tegen den grond geslingerd en ernstig gewond. Ook de 19-jarige motor rijder en een 18-jarig meisje, dat op de duo zat, werden gewond. Allen zijn naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis vervoerd. Het jongetje bleek een schedelfractuur te hebben opgeloopen, terwijl het 18-jarige meisje met een groote hoofdwonde eveneens ter verpleging is opgenomen. De motorrijder zelf had lichtere kwetsuren en kon na ver bonden te zijn naar zijn woning terugkeeren. Het is alweer twee weken geleden, dat de Tarakan, met o.m. de Heldersche jongens aan boord, de pieren van IJmuiden binnenliep en meer dan dertig enthousiaste Heldersche excursisten aan wal zette. Het was dan ook een prachtreis geweest, een reis die in alle opzichten geslaagd mocht heeten, want niet alleen was het weer buitengewoon mooi en konden we met den besten wil van de wereld niet zeeziek worden, zoo onschuldig zag de Noordzee eruit, ook de stemming onder de jongens was uitermate goed. Geen wanklank werd gehoord, zoodat de tocht ook voor de leiders tot een groot genoegen werd. En wat hebben we genoten in Noorwegen. Hoe grootsch was het tusschen de Fjorden. Om er stil van te worden. Menige jongen kon men op een eenzaam plekje vinden, genietend van de majesteit van de schepping. Het is een reis geworden die de jongens, evenals hun leiders, niet zullen vergeten. We hebben met de jongens afgesproken, dat ze van dezen tocht een opstel zouden maken en wij ontvingen er tot op heden een drietal. De anderen hebben er geen kans toegezien of zijn nog zoo in beslag genomen door hun vacantie-vrijheid, dat ze zich nog niet eenige uren hebben kunnen afzonderen ter overpein zing van de stof en tot het neerschreven van een verslag. De drie opstellen, die we hebben doorge lezen zgn ongeveer van gelijke waarde en dus plaatsen we vandaag het opstel van den excur- sist, die ons de vorige week Maandag zijn epistel reeds zond, terwijl we in een volgend nummer eenige uittreksels zullen maken uit de opstellen van Niek v. d. Giesen en Kees Chate- lain en eventueel anderen. Hieronder volgt dan het verhaal van Wlm Kok Reeds om half één verzamelden we ons voor het station, waar van de diverse vaders, moeders, familieleden enz. afscheid werd ge nomen en we nog even op de gevoelige plaat werden vastgelegd. Om tien over één zette de trein zich in beweging en onder een luid hoerageroep reed de trein onder de stations- kap weg. Na een voorspoedige treinreis kwamen we in Beverwijk aan, waar we een uur moesten wachten op den extra-trein, die ons naar de „Tarakan" zou brengen. We maakten van de gelegenheid gebruik om nog even Beverwijk in te gaan. Toen we om vier uur weer op het station kwamen, stond de trein gereed. We pikten een eerste klas coupé, die voor 5 personen bestemd was en waar we met z'n negenen in zaten. Langzaam reed de trein weg met een gangetje van misschien nog geen 20 km. Om ongeveer kwart over vier waren wij bij de „Tarakan" en werden groepsgewijs over de drie loopbruggen ingescheept. Vele familieleden gingen mee aan boord. Vele malen werd de „Tarakan" vanaf den wal op de gevoelige plaat vastgelegd. Daar gaat de fluit: kwart voor vijf. De niet-Tarakanners moesten het schip verlaten. Een hijschkraan haalt de loopbruggen weg, de trossen werden losgegooid en langzaam werd de „Tarakan" door eenige sleepbootjes weggesleept, door tientallen familieleden van den wal af nage- i wuifd. De groote schroef begon in het water te ploegen en de zeereis was begonnen. Al gauw zijn we buiten de pieren en wendde de „Tarakan" haar steven naar het Noorden. Wijk aan Zee, Egmond, Bergen aan Zee, zij allen verdwenen aan den horizon. Daar gaat de bel voor het avondeten. De corveeërs kwamen aansjouwen met vleesch, aardappelen, postelein, tnz. Na het eten, om ongeveer Zeven uur, voeren we ter hoogte vaii Den Helder. Aan den horizon zagen we den vuurtoren en den watertoren. Intusschen was de zon ondergegaan en in het Oosten de maan als een vuurroode sikkel boven den horizon verschenen. Het was een prachtige avond. Om tien uur luidde de bel en zochten we onze kooien op, maar het duurde intusschen nog wel een uur eer de stilte aan boord was teruggekeerd. De Zondag aan boord. Toen we om een uur of zeven aan dek kwamen, zaten we nog steeds in volle zee. Overal water, waterZoo nu en dan pas seerde er in de verte een boot. De Zondag werd grootendeels doorgebracht met spelen, zingen, rooken en luieren. Om half tien werd er een korte godsdienstoefening gehouden in de récréatiezaal. Om een uur of zeven begon het flink te regenen. Ieder oogenblik kon er land in zicht komen en werkelijk doemde om onge veer half negen de Noorsche kust voor ons op. Donker teekenden de bergen zich tegen den hemel af. Hier en daar gaven bakens hun rood en groen licht. We voeren tusschen de scheren door, dit zijn kleine rotseilandjes voor kust. Om ongeveer 10 uur werd Haugesund, een flinke plaats op het vasteland, gepasseerd. Het was intusschen half elf geworden en dus bedtijd. Voor de eerste maal aan land. Om half zeven kwamen we weer aan dek. Na gegeten te hebben kwamen de sloepen langszij en toen we allemaal in de sloepen waren, werd er een pagaaiwedstrijd gehouden; onze sloep werd derde. Daarna werden we op sleeptouw genomen door de motorboot en al spoedig waren we in Norheimsund. Hier Sloegen we de richting in naar de Offthus- waterval, die 30 meter naar beneden stort, waarvan 20 meter vrij van den rotswand, zoo dat we er onder door konden loopen. Daarna ging het weer verder langs hooge bergwanden, diepe ravijnen, tunnels en bruisende beken. Nadat we zoo ongeveer 11 km geloopen had den, kwamen we aan een 600 meter hoog ge legen theehuis, waar de noodige proviand naar binnen werd geslagen. We waren hier overal omringd door hooge bergen; jammer, dat het zoo regenachtig was, waardoor we de toppen niet konden zien. In Norheimsund werden door sommigen souvenirs gekocht, waarvan de prijzen lang niet malsch waren. Door verschillende jongens, werden eenige Noorsche schoonen aange klampt, waarmee ze over het havenpleintje flaneerden. Om ongeveer 4 uur kwamen de sloepen weer om ons af te halen en om 6 uur ging de „Tarakan" weer verder om tegen den avond het plaatsje Odda te bereiken. Odda. Even voor Odda passeerden we nog een groot krachtstation voor de electriciteitsvoor- ziening van Odda. Odda is een industrie plaatsje aan het einde van de nauwe Sörfjord met 6000 inwoners. Toen de „Tarakan" voor anker lag was ze meteen omringd door wel 15 kleine jollen met meisjes, die ons tot half elf bezig hielden. 's Morgens om half zes werd al reveille ge blazen en om half zeven werden we ontscheept. Na een prachtige wandeling door de bergen, langs het Sandvanmeer en een gletscherbeek, kwamen we bij de Buar-brae gletscher, die reeds van zeer ver af te zien was. De afstan den bedriegen hier. We dachten nog een 500 meter van den gletscher te zijn, maar het was nog een paar km. Na een heele klimpartij waren we dan eindelijk bij den gletscher. Met donderend geraas komt de beek uit de wit blauwe gletscherpoort te voorschijn. Het was een pracht-gezicht. Vele malen werd de glet scher dan ook vereeuwigd. Na ongeveer een uur bij den gletscher te hebben doorgebracht, gingen we denzelfden weg terug en om 12 uur waren we weer aan boord. Het was niet droog gebleven, om half zes was het goed weer, maar om een uur of acht begon het te regenen en het hield niet op voor een uur of drie. Om ongeveer half twee werd het anker gelicht en de Hardangerfjord weer afgevaren, waar we een pracht-gezicht hadden op de vaak met sneeuw bedkte bergen, waarlangs zich kleine beken naar beneden stortten. Het fjordenwater heeft een prachtige licht groene kleur, in tegenstelling met het zee water, dat diepblauw is. Een aardig oogenblik was ook toen we om zeven uur de „Veendam" passeerden. Hij werd natuurlijk door allen ge kiekt. Om half tien zochten we onze kooi weer op. De groote wandeling. 's Morgens om zeven uur kwamen we aan voor Skjolden, aan het einde van de Sogne- fjord. Om half acht werd met de ontscheping begonnen, want er stond een tocht van 16 km heen en 16 km terug op het programma. Doel was Turtogrö aan het eind van het mooie Fortundal. Hier en daar zagen we rotswanden van 900 meter en verder bergen van 1200 tot 1800 meter hoog. Bg Turtagrö waren we op 1000 meter hoogte en hadden een pracht- gezicht op de met sneeuw bedekte toppen. Om ongeveer 5 uur werd weer uit Skjolden vertrokken. In den avond voeren we door de Sognefjord. Dit is de grootste fjord van Noor wegen, n.1. 250 km lang. De monding is 3 km breed. Om tien uur werd weer bedtijd ge blazen. In Bergen. Om half acht in den morgen bereikten we Bergen, op een na de grootste stad van Noor wegen, met 100.000 inwoners. We hadden vier uur den tijd om in de stad rond te dwalen. De vischmarkt was heel interessant. Er is hier geen tusschenhandel, want de dienst meisjes kochten hier de levende visch op de markt. Verder waren er verschillende mooie parken en meeren. Alle jongens namen een retourtje met het bergspoortje naar den 320 meter hoogen Floienberg. Deze baan was ongeveer 850 meter lang. Van den berg af hadden we een prachtig uitzicht over Bergen en haar omgeving. In Bergen kochten de meeste jongens souvenirs. Om één uur werd Bergen verlaten. Nagestaard en nagewuifd door een honderd Bergsche schoonen, werd de tocht in Zuidelijke richting voortgezet. Om ongeveer acht uur passeerden we voor. de stad Haugesund het Engelsche passagiersschip „Van Dijck" uit Liverpool. Een paar km voor- bg Haugesund ontstond er nog even een op schudding aan boord door het geroep van „man over boord". Het bleek, dat we een jol met een jongen en een meisje hadden aan gevaren. Het meisje sloeg uit de boot en de jongen eveneens. De jongen klom in het zin kende bootje en het meisje zwom naar een reddingboei, die onmiddellijk van de „Tara kan" in zee werd gegooid. De motoren van de „Tarakan" werden dadelijk stopgezet. Van alle kanten schoten bootjes toe en spoedig waren de twee drenkelingen gered. Het bootje zonk, maar dat was minder erg. De motoren van de „Tarakan" begonnen weer te draaien en spoedig werd de reis rustig voortgezet. Het land aan beide zijden werd al lager en lager. Huisjes zagen we haast niet meer en om half tien werd het laatste puntje rots ge passeerd en even daarna verdween Noorwegen in de nevels De laatste dag op zee. Deze dag werd geheel op zee doorgebracht. Er stond geen zuchtje wind, zoodat zelfs geen sporen van zeeziekte aanwezig waren. We hebben ons aan boord best vermaakt, 's Avonds hadden we een fijnen feestmaaltijd, bestaande uit: soep, aardappelen, pruimen, kip en pudding. Na het eten verzamelden we ons voor de laatste maal op luik 3, waar we nog een gezelligen avond met elkaar hadden. Enkele nummers van het programma waren: De K XVIII, Vrijage in Noorwegen, Boksen, Een Indische Nacht, Viool- en pianosolo's, enz. Op het eind van den avond werd door den kapitein en enkele andere leiders een kort afscheidswoord gesproken en om elf uur werd voor de laatste maal de kooi weer opgezicht. Adieu, Tarakan 1..„,.4 Zaterdag 15 Augustus. Om zes uur werd reveille geblazen en om zeven uur voeren we weer tusschen de pieren van IJmuiden. Koffers en rugzakken werden gepakt, voor de laatste maal werd een Tara- kan-bol genuttigd. Intusschen waren de loop bruggen al weer op hun plaats geheschen en verlieten we na een streng onderzoek van de douane het schip. Op den wal stond de trein gereed en om kwart voor tien stoomden we Den Helder binnen. De eerste buitenlandsche reis voor velen onzer was weer achter den rug. Hierbij wil ik tenslotte namens de heele groep mijn hartelijken dank betuigen aan die genen die deze reis voor ons mogelgk maak ten, n.1. aan de Directie en Redactie van de Heldersche Courant, aan de menschen die zich als abonné wilden opgeven en last but not least aan onze drie groepsleiders. van Den Helder van 27 en 28 Augustus. ONDERTROUWD: W. M. Rattink en A. Bosscher. GETROUWD: J. J. Dalmeijer en H. Schoensr Th. A. Gaerthé en G. A. P. Klitsie; H. v. Leeu wen en M. Kramer; F. J. Harpe en G. Zonder van; G. Kruijff en L. C. F. Kramer. BEVALLEN: C. L. Kuiken—te Winkel, z.: A. VeldhuijzenHaezer, z.; A. A. Buurmees terBlok, z.; A. KwastMarsman, d.; M. Ekampde Vos, d.; A. C. BesangonKol- ster, d.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6