De Koninginnedag ITEIIER nor LICHTBAKEN Zondag 30 Augustus uzieken Maandag 31 Augustus Koninklijke onderscheidingen Raadsoverzicht. BADPAVILJOEN Stadsnieuws VEEL MOOIER, MUZIEK „THE MUSIC PLAYERS" Predikbeurten derde blad heldersche courant van zaterdag 29 augustus 1936 Hotel-Café-Restaurant „O E TOELAS T" Aparte uitvoering Billijke prijs HENK MEBIUSi LAAN 31 verleend ter gelegenheid van den 56en verjaardag van H.Mde Koningin. FFN SIJCCFS was de verko°p ALLERHANDE! 8 soorten smakelijke COR KRIGÉE Friesche Duimpjes S'k'r.oTe L A A T V R 0 L IJ K Z IJ N 's MIDDAGS en 's AVONDS in het nieuwe KONINGINNEDAG 's avonds 10 uur na afloop van het stadsprogramma Zeebad Huisduinen WIJ KOOPEN KEUKEN KLOKKEN Op' cn ondergang van Zon en tijd van hoog' en laag water Zomertijd. Zon Sept. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 30 6.08 19.52 6.10 19.00 12.35 0.45 M 31 6.10 19.50 7.05 19.55 0.40 1.00 D 1 6.11 19.47 7.50 20.40 1.35 14.30 W 2 6.13 19.45 8.35 21.20 2.25 15.15 X> 3 6.15 19.43 9.15 21.55 3.10 15.55 V 4 6.16 19.40 9.55 22.35 3.50 16.35 z 5 6.18 19.38 10.40 23.20 4.40 17.15 Lichten op voor alle voertuigen Zaterdag 29 Aug. ^0.24 Zondag 30 20.22 Maandag 31 20.20 SERENADE AAN VICE-ADMIRAAL T. L. KRUYS. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek werd Donderdagavond den tot Vice-Admiraal bevorderden Commandant der Marine T. L. Kruys, door de Koninklijke Marine Kapel een serenade gebracht. Reeds een uur, voor dat de Kapel ter plaatse ver scheen, stond een groot aantal nieuwsgierigen voor het hek van het paleis om getuige te zijn van de aankomst van officieren en hoofd officieren, die door een lange file van auto's ten paleize gevoerd werden, om den vloot voogd met zijn bevordering geluk te wenschen. Précies negen uur betrad de kapel met volle muziek het plein voor het paleis. Op dit moment had juist Schout bij Nacht Dikkers, namens officieren en manschappen het woord tot den commandant gericht. Na de felicitatie van den Schout bij Nacht werd door het corps het Wilhelmus gespeeld, welke hulde door Zijne Excellentie met zijn echtge- noote voor het open raam werd aangehoord. Vice-Admiraal Kruys heeft daarna in een korte toespraak Schout bij Nacht Dikkers voor zijn hartelijke gelukwenschen bedankt. De Marine kapel bracht hierna een marsch ten gehoore, waarna de heer Leistikow naar boven ging om mede namens het corps Vice- Admiraal Kruys met zijn bevordering geluk te wenschen. Als tenslotte eenige vroolijke marschen ge speeld zijn, verlaat het corps het paleisterrein om bij het Wachtschip ontbonden te worden. Na de serenade volgde een drukbezochte receptie van hoofd- en subalterne officieren met hun dames, die hun hoogsten chef com plimenteerden. HET GROOT NATIONAAL MUZIEK CONCOURS TE KROMMENIE. De heer Leistlkom voorzitter van de jury. Naar w$ in het programma van het Groot Nationaal Muziekconcours te Krommenie zagen, heeft men in de jury aldaar benoemd den directeur van onze Koninklijke Marine- kapel, den heer L. H. P. Leistikow, De naam van den heer Leistikow komt daar voor bij dien van de bekende toonkunstenaars Jos, de Klerk en V. d. Rovaart, terwijl onzen heer Leistikow de onderscheiding te beurt viel tot voorzitter van de jury te worden benoemd. Het is met genoegen dat we van deze onderscheiding melding maken, omdat in den heer Leistikow de Kon. Marinekapel geëerd wordt en ook de naam van onze stad als zetel van deze kapel, met eere genoemd wordt. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek der firma Ömeets—Snel, Weststraat. Van Maandag 31 Augustus tot 7 Sept. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. maar niet duurder zijn UW KIEKJES op Rose glanzend n Cream mat n PT glanzend 5 6a óók naar Koningstraat 29. VAKSCHOOL VOOR MEISJES, DEN HELDER. In de Vakschool voor Meisjes zal op 2 en 3 September a.s. een tentoonstelling worden gehouden. In alle lokalen zal door leerlingen gedemonstreerd worden, o.a. borduren, kant klossen, leerbewerking, brandschilderen, was- schen, koken, enz. Wij verwijzen hiervoor naar de advertentie in dit nummer. OPENING B.L.O.-SCHOOL. Naar men ons meedeelt heeft Dinsdagmid dag om kwart voor twee de officieele opening plaats van de B.L.O.-School aan de Hector Treubstraat. De school zal van 4 tot 6 uur Voor bezichtiging voor het publiek opengesteld Worden. VERKEERSSTREMMING. j.Dinsdag 1 September a.s., v.m. 9 tot v.m. 11 uur, is de haven nabij het Havenkantoor Wegens werkzaamheden voor in- en uitvarende sohepen gestremd. VERANDERDE WACO DIENSTREGELING. Wg maken onze lezers gaarne opmerkzaam op de in dit nummer opgenomen dienstregeling der WACO autodienst, welke op 1 Sept. zal ingaan. Uit nadere beschouwing zal blijken, dat de Verbinding tusschen Den Helder, Wieringer- meer, Medemblik, Hoorn en Amsterdam een ingrijpende uitbreiding heeft ondergaan. Door 't inlasschen van een vroegen dienst uit de Wieringermeer naar Den Helder, is voor leerlingen, welke verschillende onderwijsinrich tingen te Den Helder zouden willen bezoeken, een welkome gelegenheid geschapen, welke dan ook wel benut zal worden. Een late dienst Uit Hoorn, in verbinding met den dienst vanaf Amsterdam, geeft nu de gelegenheid om Vanaf Den Helder per WACO-autobusdienst Amserdam te bezoeken. We staan aan den vooravond van den dag, waarop H.M. Koningin Wilhelmina haar 56sten verjaardag hoopt te vieren. In het geheele land zal men deze gelegenheid aangrijpen om uiting te geven aan zijn gehechtheid en ver knochtheid aan het Koninklijk Huis. Deze uiting van aanhankelijkheid zal de Koningin sterken in haar moeilijke regeerinstaak, zij zal opnieuw beseffen, dat Haar moeilijk werk geschraagd wordt door de sympathie van Haar geheele volk. Het is een verblijdend teeken, dat ook onze stad daadwerkelijk zal deelnemen aan de Koninginne-hulde, die deze verjaardagsviering toch eigenlijk is. Voor ons ligt het Oranjeprogramma, zooals het samen gesteld werd door de beide Oranje-vereeni- gingen de Algemeene en de Christelijke. Als we onze blikken over de verschillende pagina's laten gaan, dan is het ons al spoedig duidelijk, dat Maandag op sprekende, niet luisterrijke maar eenvoudige, wijze Koninginne dag gevierd zal worden. Uitvoerig verschaft het programma inlichtingen over de vele ge beurtenissen, die Maandag zullen plaats heb ben. We zullen ze hier uit den aard der zaak niet overnemen, doch wijzen er op, dat het programma slechts 10 cents kost en in den boekhandel en de adressen vermeld in ons nummer van Donderdag, te verkrijgen is. Als gids voor dien dag is het absoluut onmisbaar. In het kort bezien we thans wat er staat te gebeuren. Reeds om half zeven 's morgens is er actie, n.1. de reveille door de Oranje garde. Om 11 uur heeft op het Helden-der-Zee- plein de gebruikelijke parade plaats, 's Mid dags zullen we een grooten optocht van on- i geveer 500 kinderen dooi- de stad zien trekken, j voorafgegaan door muziek, wapperende banie ren en vlaggen. Deze stoet is om ruim 2 uur voor het stadhuis, waar den burgemeester een zanghulde gebracht zal worden. Ongeveer een uur later beginnen op het terrein van H.R.C. de spelen, waaronder er zeer attractieve zijn. Men zie daarvoor het programma. De avond is gewijd aan muziek. Het Stede lijk Muziekkorps concerteert om half acht in de Muziektent en de Kon. Marinekapel om 9 uur op het Helder der Zeeplein. Van het programma van laatstgenoemd corps verklap pen wij slechts, dat het de „Slag van Water- loo" vermeldt! Op verschillende tijdstippen, n.1. 's morgens van 8 tot half negen, na de parade en des avonds van 8 tot 9 uur zal de heer Tj. Dito op het Reddingmonument een speciaal Konin ginnedagprogramma ten uitvoer brengen. Vlaggen uit! Wij brengen hierbij een verzoek van de Al gemeene en Christelijke Oranjevereeniging over: Steekt a.s. Maandag de vlaggen uit! Dit ter karakteriseering van de beteekenis van dien dag en tot uiting van de gevoelens ten opzichte van het Koninklijk Huis. Dus allen de vlag uit! Viering door de Christelijke Oranje vereeniging. Het bestuur van de Chr. Oranjevereeniging zal den verjaardag van H.M. de Koningin, evenals vorige jaren ook dit jaar in feestelijke vergadering herdenken in Casino. Daar de verjaardag dit jaar op Maandag valt zal deze herdenking niet aan den Vóóravond, doch met het oog op den Zondag, plaats vinden op Dinsdag 1 September. Een varieerend pro gramma is wederom samengesteld. Door Ds. W. J. F. Meiners, Herst. Ev. Luth. predikant alhier, zal een kort feestwoord worden ge sproken. Medewerking wordt verleend door de Oranje-Harmoniekapel, het Chr. Mannenkoor ZATERDAG ZONDAG MAANDAG vanaf 8 uur en de Oranjegarde. De pianobegeleiding van het Chr. Mannenkoor zal worden verzorgd door de dames Cor Kokelaar en Rie Herts worm en niet door Mej. A. Kamp, zooals in het programma is vermeld. De toegang is, zooals in de in dit nummer voorkomende advertentie is vermeld voor leden der vereeniging vrij, op vertoon van be wijs van lidmaatschap le halfjaar '36. Elk lid mag één huisgenoot medebrengen. Het be stuur vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het bewijs van lidmaatschap persoonlijk is en niet aan niet-leden mag worden afge staan. Hierop zal door de contróle nauwlet tend worden toegezien. Bij den ingang der zaal zullen programma's, waarin de tekst der te zingen liederen is afgedrukt voor den prijs van 10 cent worden aangeboden. Het bestuur vertrouwt dat elk lid zich van een programma zal voorzien, vooral ook om de zeer hooge kos ten van dien avond mede te helpen verlichten. De adressen waar de programma's; verkrijgbaar zijn. De programma's voor de feestelijkheden zijn verkrijgbaar bij de volgende adressen: Boekhandel: Bergman, Van Galenstraat. Boendermaker, Koningdwarsstraat. Fa. Duinker, Spoorstraat. Egner, Keizerstraat. Schreuder, Koningstraat. Spruit, Kanaalweg. De Wit, Keizerstraat. Depots Heldersche Courant: Biegstraten, Corn. Ditostraat, Boogert, Keizersgracht. Bosch, De la Reijstraat. Bres, Spoorgracht. Buis, Molenstraat. Czech, Corn. Ditostraat. Duinker, Oostslootstraat. 't Hart, Schagenstraat. Heiligenberg, Stakmanbossestraat. Jongkees, Paardenstraat. Kramer, Ruyghweg. Minneboo, Vischstraat. Wed. Mondfrans, Jonkerstraat. Riedeman, Oranjestraat. Riteco, Vosstraat. Roomeijer, Polderweg. Smit, Westgracht. Thijssen, Basstraat. Uijpkes, Brakkeveldweg. Vlas, Ruijghweg. De Wit Vijzelstraat. Sigarenmagazijnen Blom, Dijkstraat. Kok, Hoofdgracht. Lassche, Loodsgracht. Van der Maden, Koningstraat. Mesker, Spoorstraat. Stegehuis, Weststraat. Gez. Kikkert, Zuidstraat 47. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zijn o.m. de volgende Koninklijke onderscheidingen verleend. Benoemd werd: tot ridder in de Orde van Oranje-N assau: R. Kastelijn, voorzitter van het bestuur der ambachtsschool te Den Helder; tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: de schouten-bij-nacht: J. C. F. Hooijkaas, J. T. Fürstner en H. Ferwerda; zijn bevorderd: tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden: de hoofdofficier van gezondheid der 1ste kl. J. Boosman en de hoofdofficier van administratie der Ist. kl. P. H. Sluijter; zijn benoemd: tot officier in de Orde van Oranje-N assau, met de zwaarden: de kapitein ter zee J. E. Meijer Ranneft; de kapitein ter zee titulair A. Kruijs; tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: ir. G. 't Hooft, chef van het bureau Scheeps bouw bij het Departement van Defensie; tot ridder in de Orde van Oranje-N assau, met de zwaarden: de luitenants ter zee 1ste kl.: Jhr. W. Boreel, en J. A. L. Muller; de officier-vlieger der lst kl.: J. A, O. Broesder de officieren van den marine-stoomvaartdienst der 1ste kl.: J. Pronker, en H. G. van Niel; de officier van administratie der 1ste kl.: j. Beugelink; zijn bevorderd: tot officier in de Orde van Oranje-N assau: C. W. Heringa, directeur van het Marine- etablissement te Soerabaja; is toegekend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-N assau: in goud, met de zwaarden, aan: den oppertelegrafist bij de Koninklijke marine K. Twigt; den opzichter van fortificatiën der lst kl. G. y/, M. Baans; in zilver, met de zwaarden, aan: de opperschippers bij de Koninklijke marine G. C. Zewald, H. J. Bierman en G. Veen- man; den opperschrijver bij de Koninklijke marine H. Vos; den sergeant-majoor der mariniers E. Weiland; den majoor-machinist bij de Koninklijke marine K. Strous; den magazijnbeheerder der 1ste kl. in het mobilisatiecentrum Den Helder B. Slooten; den magazijnbeheerder bij de Rijkswerf te Willemsoord P. Riekwel; den expediteur bij de Rijkswerf te Willems oord J. van Leeuwen; den bureelbeambte 1ste kl. bij de Rijkswerf te Willemsoord S. Vrije; in brons, met de zwaarden, aan: den korporaal-monteur bij de Koninklijke marine P. J. Bosdijk; den korporaal-hospitaalbediende H. Bruinink; in brons, aan: den eerste-stoker bij het loodswezen ter stand plaats Willemsoord B. Smit; den machinebankwerker 1ste kl. bij de Rijks werf te Willemsoord R. Schuurman; den electromonteur bij de Rijkswerf te Wil lemsoord P. A. Klopper; in goud, aan: K. Brinkman, te Den Oever (gem. Wierin- gen), oud-havenmeester bij den dienst der Zuiderzeewerken; in zilver, aan: J. Janssen, werfbaas bij de N.V. voorheen J. Oortgijzen 6 Zoon, te Den Helder; Bij Koninklijk Besluit zijn de volgende titu laire rangsverhoogingen verleend: de titulaire rang van schout-bij-nacht aan den gepensionneerden kapitein ter zee L. M. J. Gregorij; de titulaire rang van kapitein ter zee aan den kapitein-luitenant ter zee H. Spits; aan den gepensionneerden kapitein-luitenant ter zee J. Lagaaij; aan den kapitein-luitenant ter zee titulair bij de Koninklijke marine-reserve H. J. Bol- dingh; de titulaire rang van hoofdofficier van den marine-stoomvaartdienst der 2de kl. aan den gepensionneerden officier van den marine stoomvaartdienst der 1ste kl. G. M. Feij. 1880 31 AUGUSTUS 1936. Als onze Vorstin Haar geboorte-dag viert, Dan is het ook feest voor ons allen; De straten, die worden met vlaggen versierd! We doen onze liederen schallen. d'Oranje-zon doet dan ook meestal haar plicht: En straalt aan een wolk'loozen hemel; Zij kijkt letterlijk met een zonnigen lach Naar 't vrooliike menschen-gewemel. Dan klinkt, als een juichkreet, maar ook als een beê: 't Wilhelmus in dorpen en steden! Dan gaan we, met onze gedachten terug, Naar ons schoon en roem-rijk verleden. Wij spiegelen ons aan der Vaderen moed, Die vaak werd bekroond door Victorie; Aan 't Huis van Oranje, dat ons in 't gevaar Door Hun beleid brachten de glorie. De band om Oranje en ons Vaderland, In „dagen van spanning" geweven, Wordt nimmer verbroken! zoolang nog één man Tot afweer paraat is gebleven. De Hollandsche drie-kleur, ons rood, wit en blauw, Moog' Moed, Vroomheid, Trouw demonstreeren! Wij blijven d'Oranje-kleur, als het symbool Van Vrede en Vrijheid vereeren! Philip B. Polak. HET RAADSVERSLAG. Inzake het door den heer Van Loo over de bëkènde kwestie van de steunregeling gezegde hebben wij blijkbaar eenige niet juiste aan- teekeningen gemaakt. Sprekende over de huurkamers heeft de heer Van Loo gezegd, dat het heel erg naief van de Regeering was om te gelooven, dat de huurprijzen naar om laag gingen als de huurtoeslag van de steun- j trekkenden werd ingetrokken. Waarom wordt de werking van de Huurkamers eerst niet af gewacht? In tweede instantie wilde de heer Van L„ volgens het verslag, een motie zonder gegevens bij de Regeering indienen. De zaak Was zoo, dat de burgemeester en wethouder De Boer beweerden, dat de tijd te kort was om gegevens te verzamelen voor 28 Augustus. Hierop is door den heer Van L. gezegd: laat het College net zoo doen als in Groningen en de Regeering namens den Raad op de funeste gevolgen van de voorgestelde veranderingen in de steunregeling wijzen. EXTRA REIS PER E.S.O.N.A. Wij mogen klagen over het weer van dezen zomer, op het oogenblik is het schitterend, echt weer voor een boottocht. En het kan nog. E.s.o.n.a. maakt Zondag de laatste reis naar Alkmaar, Schoorl en Bergen, terwijl Maandag a.s. de reis gemaakt wordt naar Amsterdam. Ook op dien dag kan dus nog ejen uitstapje gemaakt worden voor de be kende lage tarieven. PRO-PATRIA. Op verzoek van deze vereeniging deelen wij mede, dat de lessen 1 September worden her vat. Voor aanmelding nieuwe leden, e.d. zie men de advertentie in dit nummer. van onze nieuwe koekjes p. half p. f 0.35 v. GALENSTRAAT 71 - TEL. 399 KAMER VAN KOOPHANDEL. De agenda van de openbare ledenvergade ring van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier, te houden op Woensdag 2 September 1936, des namiddags ten 2 ure, in hel stadhuis te Alk maar, bevat o. m. ter behandeling onder de ingekomen stukken: Diverse brieven van Gemeentebesturen in het district der Kamer, betreffende het door de Kamer tot alle gemeenten in haar district gezonden rondschrijven nopens de grondslagen voor de Personeele Beslasting van koffiehui zen en biljarts. (Toelichting van den secretaris). Schrijven van het Departement van Land bouw en Visscherij betreffende het Plan- Grunwald c.s. inzake vischverbruik en ver koopsorganisatie. Voorstel van den heer M. A. Grunwald te Den Helder om bij de Regeering aan te drin gen op het weder instellen van portvrijdom voor de Kamers van Koophandel in verband met het toenemen van de crisisdiensten, die de Kamer ten behoeve der Regeering ver richten. Schrijven van het Gemeentebestuur te Alk maar, waarin wordt medegedeeld, dat in af wachting van een t.z.t. te nemen definitieve beslissing met betrekking tot het al dan niet voortbestaan van de Handelsschool en van de Handelsavondschool alhier, door dit bestuur, krachtens door den Raad, bij besluit van he den nr. 20, verleende machtiging besloten is het onderwijs aan deze scholen gedurende het schooljaar 1936/37 op den bestaanden voet voort te zetten. De vacature van Directeur zal inmiddels niet worden vervuld. Onder de uitgegane stukken: Brieven, gericht aan de Gemeentebesturen in het district der Kamer, betreffende de hef fing der Personeele Belasting voor perceelen uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf tot het houden van een koffiehuis, res taurant of dergelijke en de heffing der belas ting op biljarts. Schrijven aan de Nederlandsche Spoorwegen met verzoek de spoorwegaansluitingen Alk maar/Utrecht te Amsterdam te willen doen verbeteren. Adres, gericht aan het College van B. en W. te Den Helder, inzake de Postbrug. Adres, gericht aan den Spoorwegraad, waarin de Kamer uitvoerig haar bezwaren en wenschen inzake de dienstregeling der Ne derlandsche Spoorwegen naar voren brengt. OPENSTELLING P.T.T. OP KONINGINNEDAG. Telegraaf- en Telefoondienst als op werk dagen. Voor den postdienst tot 13 u. met uit zondering van postwissels en kwitanties, be- lastingbetalen en pasmunt. De derde bestelling zai niet worden uitge voerd. MAN IN DOK GEVALEN. Goed afgeloopen. Gistermorgen is een werkman van 's Rijks- Werf alhier, de heer Bakker, doordat hij struikelde in het dok, nabij de 0.14, gevallen. De man werd ongenomen in het Hospitaal, van waar men ons gistermiddag mededeelde, dat het ongeval gelukkig heel goed afgeloopen is. Er is tenminste geen sprake van ernstige verwondingen of kneuzingen. De man wordt echter nog eenigen tijd in observatie ge houden. STOFVRIJ SCHOORSTEENVEGEN per stuk 75 cent, 2 stuks f 1.25. Gratis plaatsen v. haard of kachel. C. GROOT, ZUIDSTRAAT 2 0. De Gemeenteraadsvergadering van Woens dag j.1. werd beheerscht door een drietal pun ten van de ditmaal niet zoo lijvige agenda, nl. door de motie inzake de steunverlaging, welke door de fractie der sociaal-democraten aan de orde werd gesteld, door het voorstel van de heeren v. d. Veer, Terra en Hoorns man om de watertarieven voor het platteland te verlagen en door dat van v. d. Veer om de arbeiderswoningen in Koegras van de 7e naar de 5e klasse in de personeele belasting te plaatsen. Uit deze opsomming spreekt duide lijk, dat van een „groote" zitting geen sprake geweest is. Vrijwel unaniem waren de leden van de vroedschap het er ook over eens, „dat er iets gedaan moest worden" voor de werkloozen. Maar wat?, was de groote vraag. De S.D.A.P.-ers hadden hun motie en lieten die door hun specialist-in-steunkwesties Boo gaard, die met ettelijke gevallen en diverse cijfers aankwam, verdedigen. Maar de redac tie van de motie klonk katholieken, anti revolutionairen en gemeentebelang wel wat scherp in de ooren, de nat.-hersteller Uithol vond, dat de soci's den Raad er zelfs heele- maal buiten hadden moeten laten en de heer v. Loo stelde zich op een van hem bekend stand punt: eerst eens kijken wat B. en W. er wel van zeggen. Het College zelf had overigens geen eigen meening, ditmaal vormden de wet houders van der Vaart en Smits een koppel, dat energiek een zoo spoedig mogelijk indie nen van de motie bepleitte, terwijl de burge meester en wethouder de Boer hand aan hand gingen en eerst wilden wachten op de uit spraak van den minister, om daarna met kracht van argumenten bij Zijne Excellentie aan te kloppen. Waar deze tweespalt in het College bestond was het niet te verwonderen, dat men zich op een gegeven moment af vroeg: hoe komen we nu uit deze kwestie? Mr. Mulder hadden we intusschen naarstig met het potlood in actie gezien, het zou om ruim 10 uur blijken, dat hij de motie van de S.D.A.P. aan het schaven geweest was, zoo dat de scherpe kanten daarvan waren ver dwenen. Men kent de motie, zooals die ten slotte met algemeene stemmen aangenomen werd. Iedereen gaf met een zucht van ver lichting zijn stem..., een resultaat was be reikt! Als nu Mr. Mulder de motie der soci's thuis al eens had veranderd en direct na het aan de orde stellen van dit punt zijn motie te berde had gebracht...! Hoe men tenslotte over het effect van de motie ook moge denken, van belang is het te weten, dat de Raad het College verplicht heeft om, als de Minister de maatregelen doorvoert, met zooveel mogelijk argumenten aan te toonen, dat zij voor de meeste Helder sche werkloozen funest zijn. We stappen van deze kwestie af, met nog even te wijzen op de broederhand welke de opposant Schoeffelenberger zijn collega's bood. „Laat ons alle verschillen op zij zetten", zoo zeide hij om enkele seconden later zelf te constateeren, dat hij misschien... wat te revolutionair sprak en dat de wereld er spoe dig anders uit zou zien! v. GALENSTRAAT 71 - Tel. 399 p. h. p. f 0.30 0 N S FEEST- POLONAISE Zondag 30 Augustus 1936 1 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraatf Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaai Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur Ds. Joh. Meynen. 's Avonds 5.30 uur, Ds. M. den Boei van Oudeschool. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. M. den Boer s Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur. Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Horst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, de heer Heeresma van Amsterdam. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smldts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. K. de Bel van Schiedam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 7.30 uur, Openlucht-samenkomst in de Artilleriestraat. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. EvangeUsatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur én 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Niet ontvangen Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wicheü oud goud en zilver tegen de hoogste waarde* Fa. Beemsterboer. Wat een moeite hebben de drie agrariërs Terra, Hoornsman en v. d. Veer al gedaan om de watertarieven voor het platteland ver laagd te krijgen! Men moet werkelijk respect hebben voor het eindelooze geduld, in deze zaak betoond en voor het aanvatten van de gelegenheid die ze nu weer gehad hebben om de belangen van het plattelandsgedeelte van onze bevolking te dienen. Blijkbaar zagen zij zelf het hopelooze van hun taak in, zjj droe gen hun lijdensgeschiedenis tenminste volko men passieloos en geladen voor. Ondertus- schen liepen verschillende Raadsleden een beetje heen en weer, zochten elkaar eens op of voerden met elkaar een gesprek op de gang buiten de Raadszaal, Deze kwestie inte reseerde hen niet! En de boer zat thuis in spanning; misschien, heel misschien zou toch nog iets van de zware lasten, die hem op de schouders drukken, afgenomen worden... Zal niet gaan, de gemeente krijgt het water zelf voor 23,46 cent van de provincie en zal het u dus niet kunnen leveren voor 22 centen per kubieke meter. U weet zelf het beste, dat een bedrijf, dU3 ook een overheidsbedrijf, niet kan bestaan door met verlies te werken! Zoo als de zaken nu staan is de strijd voor lagere watertarieven hopeloos. Dat is de nuchtere, harde werkelijkheid. De heer v. d. Veer kreeg ook nul op het request inzake zijn voorstel om de arbeiders woningen van het platteland, wat de perso neele belasting aangaat, te klasseeren van de 7e in de 5e klasse. Ook hier du3 een poging om de plattelandsbevolking wat te verlichten. In de 5e klasse zou het aantal opcenten n.1. kleiner zijn. Ook hier zou het niet geven of het College wat meer tegemoetkomend zou zijn geweest. Het kan er immers ook niets aan doen, dat het verschil in huurwaarde tusschen de woningen op het platteland en van de stad is blijven bestaan. Het verschil in klasse is dus niet weg te redeneeren. Hier is de gemeente zelf gebonden aan algemeene bepalingen van een hooger bestuursorgaan, het Rijk, en gesteld, dat zij zich zou laten ver murwen, dan zou dat hoogere bestuursorgaan haar dadelijk op de vingers tikken. Het aanvuliingscrediet ad 150,voor de verlichting van de „Hygiéa" werd zonder slag of stoot door den Raad verleend. Het viel ons op, dat in dit verband geen der raadsleden den wethouder van de bedrijven vroeg, hoe het stond met het voorstel betreffende de aanschaffing van een tweede vuilnistransport schip. Bij de laatste begrooting stond het voorstel op de agenda, werd daar wegens tijdsgebrek afgevoerd en tot nu toe is het of althans een voorstel in die richting nog niet in den Raad geweest. Wegens het vergevorderde uur is het antwoord van B. en W. op de vragen van den heer Uithol over de olie van de „Hygiëa" niet ter sprake gebracht kunnen worden. Daar mede is stagnatie gekomen in de afhande ling van deze zaak, die toch wel de algemeene belangstelling heeft. Het verdient wellicht aanbeveling, dat deze kwestie op de raads- uurwerk 8 dagen f 2.98 met 1 jaar garantie. Fa. Beemsterboer,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9