Oosulndië ::zxVoTaimea- d° aangerichte HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG i SEPTEMBER 1936. Voor en in het Raadhuis. De burgemeester 2X eerelid. Op het bordes. De spelen op het Sportterrein. ^500 duiven de lucht in. O.K.K, for ever! Ballonnen De motorbehendigheidswedstrijd. Versiering van de De Ruyterstraat Concert Stedelijk Muziekkorps De muziekuitvoering van de Stafmuziek. De viering in het land. Belgische belangstelling. VUURWERK. Hevige kampongbrand. Visscherij Köpenickade. tfld. ™»ar toch vrij goed °P Mjd kon er afge marcheerd worden. Dat was een vroolijke troep, die door Bierstraat. Spoorstraat, Koning straat over het Koningsplein en Kerkgracht naar het Raadhuis trok. Voorop ging de „Oranje Harmoniekapel" met haar directeur, den heer J. H. Hertsworm. Met haar vroolijke tnpen fungeerde zij als een zooveel-koppige en moderne Rattevanger van Hameien achter wien eenige honderden kinderen gaarne medeliepen. Het jonge goedje, dat zich opperbest amuseer de, zwaaide lustig met ontelbare vlaggetjes en vaantjes, terwijl de meesten een oranjesjerp droegen en de meisjes ook nog een oranjestrik in het haar. Achter die kinderschare volgde eerst weer een muziekcorps: „Winnubst", on der leiding van den heer H. B. Schenkels en rfan weer een nieuwe schare kinderen. Deze liepen echter getraind, in de pas enge üniformeerd. Allen waren namelijk in een zeer stemmig, wit pakje gestoken, waaronder de bloote beenen en de witte sokjes en gym- nastiekschoentjes parmantig stonden. Men begrijpt wel, dat dit de O.K.K. meisjes en jon gens waren en behoeven we U nog te vertellen, dat mevrouw van Loo, de echtgenoote van den ijverigen directeur, op wiens schouders de al- geheele leiding berustte, als een moeder over al die kleinen waakte? Ook grootere meisjes, dames en heeren O.K.K.-ers liepen in den stoet mede, ook zij waren allen in het stemmige wit gestoken. De gymnasten werden gevolgd door de kranig marcheerende „Oranjegarde", waar van het Vendel, dat des morgens de réveille verzorgd had, zich ook thans deed gelden. De dames en heeren droegen den prinsenkiel en de geuzenbaret met zwier; zij voerden dezelfde attributen als des morgens mede. „Leve de Koningin!" lazen we nog op een der linnen linten. Achter deze massale stoet sloot zich een gr00te menschenmenigte aan en zoo trok als het ware één groote zegetocht voorbij. Om ongeveer kwart over tweeën kwam deze Vroolijke troep voor het Raadhuis aan, waar men zich meteen opstelde voor de aan den burgemeester te brengen zanghulde. Allen maakten front naar het .Raadhuis. Een even groote menschenzee als des morgens was ook thans aanwezig: de menschen wilden dezen Koninginnedag wel uit! Intusschen werd het geduld van die velen wel even op den proef gesteld, want „binnen", in de Raadszaal nJ., werd druk gespeecht. Daar heeft n.1. eerst de heer Joh. Bakker, voorzitter van de algemeene Oranjevereeniging enkele woorden tot den eersten magistraat der gemeente en diens echtgenoote gesproken. Woorden waarmede geconstateerd werd, dat dit de eerste Helder- sche Koninginnedag van den burgemeester was. De heer Bakker besloot zijn korte rede met den burgemeester het eerelidmaatschap van zijn vereeniging aan te bieden. Ook de heer J. de Jong, voorzitter van de Christelijke Oranjevereeniging sprak enkele woorden en ook hij verraste den heer Ritmeester met het aanbieden van het eerelidmaatschap. Verheugd over deze hem gebrachte hulde antwoordde de burgemeester beide sprekers met enkele vriendelijke woorden. Hij herinner de bovendien aan de wijze, waarop men vroe ger, toen de Koningin nog heel jong was, spontaan Koninginnefeest pleegde te vieren, ïn die dagen was het Koninklijk Huis al zeer populair; bijna geen huis of men vond er een portret van de Koningin aan den wand. Er is 'n periode van neergang geweest in de gevoelens voor Oranje, maar thans, constateerde spr., is er weer van een opgang sprake en we ver heugen ons daarover. Ons volk en zijn Konink lijk Huis zijn onafscheidelijk met elkaar ver bonden en zullen dat altijd blijven. Hij die het Koninklijk Huis los wil maken van ons volk, treft ons midden in het hart! De Koningin is de persoon, die wij Hollanders voor alles lief hebben, zij is de persoon die ons een gevoel van Vrijheid geeft. Maar bovenal zien we in Haar de beschermster van het Huis van Oranje dat nog hopenlrjk lang zal blijven voortbe staan. „Het is me nog nooit gebeurd, dat mij twee eerelidmaatschappen tegelijk werden aange boden", aldus vervolgde de heer Ritmeester, „en het spreekt vanzelf, dat ik er thans bui tengewoon gevoelig en dankbaar voor ben. U kunt er op rekenen, dat ik in die functies alles zal doen, wat ik in het belang van de gemeente kén doen. En ik hoop dat de samenwerking tusschen vereenigingen en mij dermate goed zal zq"n, dat de Koninginnedag in geen enkele gemeente zoo goed gevierd zal worden als bij ons in Den Helder. Ik hoop U hier volgend jaar in het Gemeentehuis weer te zien". Het gezelschap begaf zich nu naar beneden. De heer en mevrouw Ritmeester versche nen op het bordes, van welke gelegenheid een klein meisje van O.K.K. gebruik maakte om mevrouw Ritmeester een fraai bouquet Peg- hold-rozen aan te bieden. Hetgeen natuurlijk met luid gejuich van de andere kinderen ge paard ging. Op het bordes zagen wij voorts eenige bestuursleden van de beide Oranjever enigingen met hunne dames, de wethouders de Boer en Smits en den waarnemend ge meente-secretaris, den heer Wessel. We zagen toen den heer Joh. F. Asma via een stoei een houten verhooging beklimmen en ver volgens hoorden we hem eenige maten tellen en daar klonk, plechtig en rein, het Wilhelmus. Blootshoofds hoorde men den kinderzang, welke begeleid werd door de beide muziek korpsen, aan. Welk een ontroering was daar toen de jeugd zong: Mijn schild en de betrouwen, Sijt Ghij, o Godt, mijn HeerI enz. Het waren treffende momenten, waarvan de diepere beteekenis wel niemand der aanwezi gen zal zijn ontgaan De zanghulde bestond niet alleen uit „zang" Want er was „geklepper" ook. En hoe! De kleinen waren zoo rap met de beide houtjes, dat zjj de muziek soms eenige maten vóór waren. Maar daar werd natuurlijk niet opge let; dat was spontaneïteit! Men zong nog het bekende Marschlied van Brandts Buijs ,,'t Is plicht dat iedere jongen" en het niet minder bekende „Wjj willen Holland houen. Ons Hol land fier maar klein!" Dankbaar gestemd drukte de burgemeester den heer Asma na afloop van de zanghulde de hand, waarna hjj diens plaats op het verhoo- ginkje innam en zich tot de kinderen richtte. Woorden van vriendelijken dank sprak de ont roerde heer Ritmeester. „Doet maar goed jullie best op school en ik hoop, dat ik jullie hier volgend jaar weer zal zien. Maar neemt dan andere vriendjes en vriendinnetjes van schooi allemaal mee." Voorts dankte spreker en die deze hulde geënsceneerd hadden, waarna hij spontaan een „Leve de Koningin" inzette. Duizenden kelen namen het over en daverend klonk het over het Zeeheldenplein: „Leve de Koningin", hiep, hiep, hoera!!! Waarop de heer de Jong een „Leve de bur gemeester" inzette, dat al even spontaan over genomen werd. Dat was het sprekende slot van een welgeslaagde en hartelijke zanghulde. Met de muziek voorop ging het nu naar het Sportveld van H.R.C. Velen, die de zanghulde bijgewoond hadden, sloten zich achter den troep aan en gingen mede naar de Sportlaan. Daar aangekomen wachtte men tot de vice-admiraal gearriveerd was en toen betrad men het veld. Duizenden toeschouwers omzoomden de fraai-groene grasmat en de tribune was reeds spoedig uit verkocht. De stoet betrad het speelveld onder de tonen van pittige marschen. Er werd een défilé uitgevoerd: alle deelnemers trokken langs de tribune, waarin ook de autoriteiten plaats hadden genomen. Wij zagen o. m. den vice-admiraal en mevrouw Kruys, burgemees ter en mevrouw Ritmeester, schout-bij-nacht Dikkers, overste J. H. C. Bentz van den Berg, en de adjudanten luit ter zee 1ste klasse Reynierse en kapitein Kalkman. In bonte ver scheidenheid trokken grooten en kleinen voor bij, de O.K.K.-ers brachten onder het passee- ren den gymnastengroet uit. Daarna stelde men zich en haye en met het front naar de tribune op. Weer beklom de heer Asma een verhooging, ditmaal was het een tafeltje, dat er nogal wankelig uitzag, zijn arm ging om hoog en opnieuw zouden we een plechtig moment medemaken, het zingen van het Wil helmus. Dadelijk nadat dit gespeeld en gezongen was, trad de heer Joh. Bakker naar voren om den vice-admiraal welkom te heeten en Zijne Excellentie geluk te wenschen met zijn promotie. De heer Bakker hoopte, dat de ad miraal zoolang hij in dienst mocht blijven, medewerking aan het streven der Oranjever eeniging zou verleenen. Een meisje van de Oranjegarde bood mevr. Kruys bloemen aan. Vice-admiraal Kruys dankte vervolgens den heer Bakker voor diens hartelijke woorden, Hij hoopte inderdaad mede te kunnen werken aan het bijbrengen van liefde voor het Oranje huis. „Ik hoop, dat Uw streven zich ook zal uitstrekken tot de volwassenen, want dat is helaas wel noodig". De kinderen hebben daarna den klepper- marsch nog eens gespeeld, die ook nu veel bijval vond. Een fraai schouwspel leverde het loslaten van 1500 duiven van leden van de Heldersche vereenigingen „Hollands Noordpunt", „Vic toria", „Het Noorden" en „V.O.P." op. De parade begon met het loslaten van 10 duiven, 10 seconden later werden er 25 vrijgelaten, weer 10 seconden 50. en zoo steeds elke 10 seconden het dubbele van het vorige aantal tot de 1500 dieren alle het luchtruim gekozen hadden. Luid klapwiekend koersten de fraaie dieren eenmaal over het veld en onder het applaus van de opgetogen menigte kozen zij den kortsten weg naar huis. De beurt was vervolgens aan onze grootste gymnastiekvereeniging „O.K.K.". We hebben weer kunnen genieten van het mooie werk, dat door de jongelui, onder leiding van hun directeur, gedemonstreerd werd. Het waren vooral de meisjes en dames, die de handen op elkaar brachten. Vooral de Bondsoefeningen van het K.N.G.V., die op zichzelf 1 uitblonken door een frischheid en originaliteit van samen stelling, ondervonden een vlotte vertolking en het krachtige applaus was dan ook in beide gevallen wel verdiend. Door de Oranje vereenigingen was ook een ballonnenwedstrijd voor kinderen gearran geerd. Tijdens de gymnastiekoefeningen wer den deze ballonnen al aan de kinderen ver strekt en het bleek, dat men met echte kin deren te doen had, want ver voor het daar voor bepaalde tijdstip hadden al tientallen ballonnen het luchtruim gekozen. De kinderen vochten om ballonnen! De mijnheer, die met een heele bos op het veld verscheen, werd zoo duchtig geattakeerd, dat hij op een gegeven moment alle touwtjes tegelijk losliet en weg waren de ballonnen. Toch niet allemaal, want zij strandden in de boomen van het Tuindorp, waar een voortvarend jongmensch ze spoedig te pakken had. Tenslotte viel het aantal ballonnen, dat op het vastgestelde tijdstip de lucht inging, nog mee en nu is het maar afwachten, welke het verste komt. Aan eiken ballon zit een kaartje bevestigd, waarop de naam en het adres van den afzender. Tot 1 October a.s. kunnen de kaartjes ingezonden worden bij den heer J. W. Biersteker, Prins Hendriklaan 19. Prijzen zijn beschikbaar gesteld voor hen, wier ballon het verste kwam. We wachten dus den uitslag in spanning af Nadat de ballonnen aan den horizon waren verdwenen, daverden plotseling een 15-tal motorfietsen de arena binnen. Voorop lag... de heer Maas, de bekende Directeur van de Reiniging, op een Eysink van, welgeteld, 18 jaren oud! Het dient gezegd, dat het voor historische voertuig er best uitzag en velen zullen het zijn bijna twintig jaren niet aan gezien hebben. De eereronde was spoedig ge maakt en toen moesten we eerst een heele poos wachten voor alles in en voor elkaar was. Maar daar startte eindelijk de eerste deelnemer. Het parcours was niet eenvudig, maar men was er in geslaagd het zóó samen te stellen, dat de toeschouwers geboeid waren door de verschillende manipulaties, die de rij der uit moest voeren. Daar was de smalle lat, de barricade, het glas water, dat van het eene naar het andere tafeltje gebracht moest wor den, de bal, die in een gaper moest worden gemikt, het ringsteken, den hoogen hoed met den bal, op zijn hoofd waarmede de rijder van het eene tafeltje naar een ander moest tuffen en tenslotte was er de dame. Die dame. op zichzelf al een voorwerp dat op de lachlust werkte vanwege de slapheid harer constructie, werd door de verschillende rijders in alle mo gelijke en onmogelijke houdingen op den mo tor meegevoerd tot niet geringe hilariteit van het publiek. De een behandelde haar met tact en veel égards, de ander slingerde haar on vervaard over de schouders, weer een ander legde haar over zijn schoot, zoodat hoofd en beenen van het arme schepsel meed oogenloos over het gras sleepten, enz. De variaties op dit thema waren ohne Ende en deze dame was ongetwijfeld een succès fou. Maar zij had dan ook haar beau jour Tusschen de 15 reders is hartstochtelijk om de 5 prjjzen gereden en gestreden. Tenslotte kwam de volgende uitslag uit de bus: 1. Van Driel. 2. L. Paul. 3. L. v. d. Wal. 4. D. Smits. 5. R. Edelenbosch. Deze behendigheidswedstrijd, die één van de best geslaagde nummers van dit middag programma was vormde tevens het slot van de spelen. Een ieder ging tevreden huiswaarts. De laatste phrase van het feest kon nu be ginnen. In vroeger jaren was het gewoonte, dat op den verjaardag van een lid van het Koninklijk Huis tal van straten een versiering kregen met Oranjevlaggen en oranjeballonnen, die 's avonds aangestoken werden. Dat is de laat ste jaren van de baan, 't zij door de bezuini gingen of door andere oorzaken. Eén straat in onze stad is er die echter met die oude traditie niet gebroken heeft en dat is de De Ruyterstraat. Het zijn hier een aantal jongens, die reeds eenige weken voor den verjaardag van de Koningin een groot deel van hun vrijen tijd geven om de vlaggetjes te plakken en aan lange draden te rijgen en in den vroegen morgen van den 31sten Augustus zijn ze in de weer om deze vlaggetjes over de straat te spannen. Het is een eenvoudige maar aardige versiering en het doet zeker sympathiek aan, dat de jongens ieder jaar weer trouw hun werk verrichten, natuurlijk financieel gesteund door hun mede-De Ruyterstraatbewoners. Voor een groot aantal toehoorders heeft het „Stedelijk Muziekkorps" van half acht tot bij negenen geconcerteerd in de Muziektent in het Julianapark. De verschillende nummers van het programma hadden veel bijval. Het volgende programma werd onder de vaardige leiding van den heer Joh. F. Pala ten gehoore gebracht: 1. Wilhelmus van Nassouwe C. L. Walther Boer. 2. Feestmarsch L. van Beethoven. (arr. Jac. ter Hall). 3. Jubel Ouverture Chr. Bach. 4a. Het beleg van Bergen op Zoom. 4b. Strijdzang der Geuzen (1570). 5. Ebrezza d'Amore, wals E. Wesly. (arr. G. Arlier). 6. Nederland bovenal, potpourri J. ter Hall. 7. Frissche Morgen Joh. F. Pala. 8. Piet Hein, marsch A. L. Hazebroek. 9. Wien Neerlandsch Bloed J. W. Wilms. De apothéose van dezen Koninginnedag werd niet gevormd door het traditioneele vuurwerk, doch door een muziekuitvoering van het Stafmuziekkorps der Koninklijke Marine, onder leiding van den kapelmeester L. H. F. Leistikow. We weten niet hoe anderen er over denken, maar ons is deze verandering best bevallen! Dat de verwachtingen hoog ge steld waren, bleek uit den enormen toeloop. Reeds om 8 uur was deze begonnen en in eindelooze rijen stroomden de menschen naar het Helden der Zeeplein, dat dezen dag voor de derde maal in sucessie het tooneel van het feest was. Beiaardier Dito strooide de klanken van het carillon weer naar alle kanten uit en het was alsof op zijn gebeier alle burgers af kwamen. De avond viel snel en een donkere lucht, waaraan geen sterretje te onderscheiden was, omspande den lichtenden cirkel die rond het Reddingmonument gepaald was. Steeds meer menschen stroomden samen, de muzi kanten van het corps zaten intusschen gereed voor het concert dat zij zouden geven. Dartel speelde men aan boord van de „Gelderland" met een zoeklicht, dat nu eens zijn stralen gebroken zag door de laaghangende wolken, dan weer door den Westerkerktoren. In het laatste geval hadden de toeschouwers een fantastische kijk op het typische torentje. Het geroezemoes van duizenden stemmen drong tot de gazons, in de onmiddellijke nabijheid waarvan de officieele personen zaten, door. Af en toe werd het overstemd door het gesis van een stukje vuurwerk, dat door den een of anderen belhamel weggeslingerd werd. Er waren weer vele autoriteiten. De heer en mevrouw Ritmeester zagen we en even voor negenen arriveerden admiraal en mevr- Kruys, vergezeld door den luit, ter zee Rey nierse. Op dit moment waren ettelijke duizenden rond het Monument geschaard en de tijdens het concert ontstoken Bengaalsche verlichting stelde ons in staat de schier onafzienbare menschenzee, gehuld in een fantastischen schijn ,te bezien. Welk een mooie omlijsting is dit plein overigens voor een gebeurtenis als deze. Majestueus verheft zich het massieve Monument, aan den voet waarvan als kleine nietige menschen gewaardeerde kunstenaars zaten. De typische geveltjes, het kerkje, de dijk, dat alles vormt een pittoresk geheel, dat er zich zoo toe eigent om den kunstenaar tot topprestaties te brengen. Die topprestaties zijn door het corps, dat stipt op tijd zijn concert aanving, geleverd. Op vlotte wijze en met veel brio werd de marsch „Heil Oranje" van M. Kley vertolkt; het orkest had er niet de minste moeite mee. Numero 2 was de dankbare „Preciosa" de melodieuse compositie van Carl Maria von Weber. Met welk een ingetogenheid en een volmaakte muzikaliteit leefde het orkest zich in deze „Preciosa", die haar naam met waar digheid draagt, uit. L. Canne's wals „La Hausarde", al even bekend als zijn voor ganger, leende zich er weer voor om de virtuositeit van het ensemble te demonstree- ren en nadat deze kleinere nummers gespeeld waren begon het orkest aan de beide grootere, populaire werken. Aan de muziekstukken waarvoor de groote massa hier gekomen was: de Taptoe en „De Slag bij Waterloo". Wij be hoeven niet te zeggen, dat de taptoe er in ging als koek. De taptoe is bij ons zoo popu lair als de marine zelf en de Staf evenals de tamboers en pijpers vertolken hem op een wijze zooals geen ander ensemble hen dat verbeteren kan. „De Slag bij Waterloo" van Coenen is qua kunstuiting nu niet bepaald een stuk van eerste orde. Het is een combinatie, die echter tot de toehoorders vermag te spreken, wijl zij suggestief en demonstratief is. Suggestief in de verschillende beelden, welke middels de muziek tot expressie gebracht zijn, demonstratief door het afschieten van het kanon en het geratel van het geweervuur. Dat werkt op de verbeelding der menschen, die er door ontroerd worden. Zooals het ook nu was, door de suggestiviteit van het geheel ont roerde men. Daarmede was aangetoond, dat de Staf een succesvolle vertolking gegeven had. Deze was dan ook gaaf, zonder eenige vlakheid of passiviteit. Het warme applaus, dat de duizenden toehoorders dirigent en corps brachten, was een natuurlijke belooning voor een muzikaal genot, dat geboden was. Aldus was de apothéose van dezen Konin ginnedag. Het was het waardig slot van een mooien dag. Onze stad heeft op de juiste wijze, met uitbundig maar ingetogen, den 56sten verjaardag van onze Landsvrouwe ge vierd. Allen die daaraan meegewerkt hebben, ons eeresaluut! Afschrift telegram aan H. M. de Koningin. Door het bestuur der Chr. Oranjevereeni ging is het volgende telegram aan H. M. de Koningin gezonden: Het bestuur der Chr. Oranjevereeniging te Den Helder, uiting gevende aan den gevoelens van diepe verknochtheid en onwankelbare trouw aan het Huis van Oranje, wenscht Uwe Majesteit van harte geluk op dezen dag en bidt U Gods besten zegen toe. Te Amsterdam. Een Zondagsche stad, vol vlaggen vol mu ziek en vol menschen. Dat was het beeld, dat de hoofdstad gisteren bood. De dag werd ingewijd met koraalmuziek op het dak van de Nieuwe Kerk en op de peristyle van den Stadsschouwburg. Daarna was er in de op Den Dam opgerichte muziektent een feest- concert. De Dam zelf zag er met zijn vele tentjes van kleine eetwaren en feestartikelen, met zijn menschen met mutsen, neuzen, toe ters, serpentines enz. als een feestmarkt uit. Daaromheen, gelijk overal in de stad, ston den de versierde draaiorgels, die voor dezen eenen dag weer eens in grooten getale tot de binnenstad waren toegelaten. En overal in de stad ontmoette men harmonica-spelers, straatzangers, enz. Het muziekcorps van de burgerwacht maakte een marsch door de stad, maar dat was niet de eenige loopende muziek. In alle richtingen doorkruisten mu ziekcorpsen, zoo 's morgens als 's middags, de stad, o.a. in twee groote auto's. Behalve op Den Dam werden in het Vondelpark en in het Oosterpark concerten gegeven. Op het Loo te Apeldoorn. Als inleiding tot de feestelijkheden, welke gisteren ter gelegenheid van den verjaar dag van de Koningin, die thans op Het Loo vertoeft, te Apeldoorn worden gehouden, luidden vanochtend vroeg gedurende een half uur de klokken van alle kerkgebouwen. Om 10 uur hebben 5000 schoolkinderen het paleis Het Loo, onder leiding van den heer A. van de Werken, een aubade gebracht. Staande op de treden van het bordes luis terden de Koningin en Prinses Juliana toe. In het middaguur is een groot bloemen corso gehouden, dat door de Koningin en Prinses Juliana werd gadegeslagen. In den loop van den middag hebben H.M. en H.K.H. een bezoek gebracht aan de feest terreinen op het buitengoed Marialust, waar kinder- en volksspelen werden gehouden. Om half vijf is de Koningin en de Prinses per rijtuig uitgereden voor een rondrit door Apeldoorn. De dag is besloten met een vuurwerk, dat de Koningin en de Prinses eveneens hebben bijgewoond. Ook in tal van andere steden van ons land werd de verjaardag van H. M. de Koningin met groote opgewektheid gevierd en het was over het geheele land het zonnige, niet te warme weer, dat de feestvreugde verhoogde. Het Belgische blad „Het Laatste Nieuws" schrijft: „Op Maandag 31 Augustus viert Nederland den 56er verjaardag van Koningin Wilhei- mina. Het kalme, verstandige Nederlandsche volk ziet in haar een landsvrouw, die, verhe ven boven de partijen, streeft om alle moeilijk heden te boven te komen in eendracht, ver draagzaamheid en vrede. Zij wordt geëerd als een koningin vol takt en bezonnenheid, die aldus de stabiliseerende functie van het he- dendaagsche koningschap ten volle begrijpt. Nederland voelt zich ook diep historisch verbonden met het koninklijke stamhuis, zoo dat het koningschap van Wilhelmina een symbool van eenheid is ook gesteund op het verleden. Ook in België leeft de bevolking mede met het Nederlandsche Oranjehuis. Zij heeft herhaaldelijk, zoo bij het overlijden van Konin gin Astrid, vanwege het Oranjehuis blijken van genegen deelneming mogen ontvangen, wat zij niet zal vergeten. Ook de belangstel ling door de Koningin en door haar dochter Juliana bij het verblijf van onze kleine prinsen te Noordwijk heeft in België een dankbaren weerklank gevonden. De 56ste verjaardag van Koningin Wilhel mina, die op 31 Augustus 1880 te 's-Graven- hage geboren is, zal ook in ons land warm begroet worden. Dien dag zal er gelegenheid zijn om, in het gezantschapsgebouw te Brus sel, waar de Nederlandsche vlag zal uitsteken, een huldeboek te teekenen." Zacht en bescheiden werd er gebeld. Bjj het opendoen der deur werd er door een tweetal, voor mij toen nog onbekende jongens, de vraag gesteld: „Toe, meneer, geeft u ook een dub beltje voor het vuurwerk, dan hebben we precies 7". Even was ik verrast door die vraag. Gaf onthutst een dubbeltje, en weg spoedden de jongens zich, onder het uiten van de woorden: „Dank u wel, meneer." Dit ging mij wel wat al te vlug, ik riep hen terug en vroeg, waar en wanneer dan dit vuurwerk wel zou worden gehouden. „Ja, meneer", was het antwoord, „dat is nog niet met zekerheid bekend, want wij moeten nog naar de politie om toestemming. Maar u krijgt wel bericht van ons." En weer draaiden zij zich om. Het scheen mjj toe, dat ik bij hen niet verder moest aandringen, maar pro beeren langs een anderen weg iets aan de weet te komen. Vrij spoedig had ik een lek in deze jongens-organisatie gevonden. Ik ver nam het volgende: Sinds eenige jaren wordt er voor den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, op bescheiden wijze door de jon gens van Tuindorp geld ingezameld, hetwelk wordt besteed voor het koopen van vuur- kregen van eenige oudere menschen. che de kinderen is SS», helpen. Zoo hoopt een werker het vuurwerk, en vervaardigt, g belangeloos in zijn vrijen tijd vuurpijlen enzt Een ander, een timmerman, zorgt voor het benoodigde hout, en draad, voor de afzetting van het terrein. Met deze inlichtingen moest ik mq voor- ïooDig tevreden stellen. Eenige dagen nadien werd ik echter we» bezocht met het verzoek om nu een lootje te vriUen koopen. Prijs 3 ct. Hoofdprijs een ont bijtkoek. Deze gelegenheid greep ik aan, om eens kennis te maken met de jongens. Ik ver nam dat er een bestuur bestond bestaande uit Herman, Willem, Cor en Manus. De overige leden hadden zich bereid verklaard om de financiën bijeen te brengen. En het moet gezegd worden het ging best .Overal kwamen zij precies tien cent te kort aan zeven gulden. Nog enkele dagen en toen kwam de uit- noodiging, om op Zaterdagavond half tien aanwezig te willen zijn op een terrein ge legen aan de Sportlaan, waar met volledige toestemming der politie-autoriteiten het vuur werk zou worden afgestoken. Reeds tegen 8 uur was het een gehol en gevlieg door Tuindorp. Orders en tegenorders gaf het bestuur. Half negen ging de timmerman met een handkar opgeladen met palen, schoppen, houten hamers, draad enz. omstuwd door een schare van trouwe helpers naar het terrein, om dit rondom af te hekken. Negen uur ging de ernst-vuurwerker met een groote kist met vuurwerk naar het ter rein. Ook hij had niet te klagen over belang stelling. Nu werd het ook mijn tijd. Gewapend met mijn uitnoodiging begaf ik mij op weg. En het viel reeds direct op, dat er iets ging ge beuren. Overal staan clubjes menschen aan de deur. Kleine kinderen, die anders reeds lang in bed liggen, speelden nu nog buiten. Het terrein was schitterend afgehekt, de hand wagen in het midden, waarbij de kist met vuurwerk stond. Alles was in afwachting. Er werd gezegd dat het niet donker genoeg was. Dat was wel te maken, meende Manus. En weg snelde hij, om even nadien terug te komen voorzien van eenige groote kolenzak- ken. In een lantaarn klimmen was het werk van een oogenblik, maar een zak er over heen gooien was moeilijker. Na vele vergeef- sche pogingen gaf Manus den moed op. Spijtige uitroepen, waren oorzaak dat hij fluks zijn hand in de lantaarn stak en deze pardoes uitdraaide. Na deze volgden er nog eenige. En toen bleef enkel de maan schijnen, volgens sommigen met een grijnslach. De belangstelling was langzamerhand ook grooter geworden, en naarmate het donkerder werd, kwamen ook de oudere menschen eens kijken. Zoo stonden om half tien circa 300 menschen te wachten op de dingen, die komen zouden. Alles was voorelkaar, alleen begreep ik niet waar ik mqn „betaalde uit noodiging" voor had meegenomen, want een elk had het vrije gezicht op het terrein. Maar ja, zoo waren er meer. Klokslag half tien begon het vuurwerk met het afschieten van een grooten vuurpijl, die snorrend het luchtruim inging, gevolgd door enkele knallen van donderbussen, zoodat de thuisgebleven bewoners van Tuindorp er aan herinnerd werden, dat er vuurwerk was. Hierna volgden in bonte afwisseling; zonnen, watervallen, bengaalsch vuur, gillende keukenmeiden, zevenklappers, kleine en groote vuurpijlen enz., enz. Na iedere serie klapte de enthousiaste schare menschen dat eht daverde. De toch ai schare menschen dat het daverde. De toch al werkte bij den handwagen volgens program, want telkens flitste het schijnsel van een zak lantaarn over een groot papier, daarna een duik in de kist; eenige oogenblikken stilte, en een bevoorrechte van de club, mocht een stuk vuurwerk aansteken. Tijdens de pauze werden er bedrukte vellen papier uitgedeeld, waarvan de goede gevers den inhoud niet bekend maakten. Lezen was onmogelijk in deze duisternis. Dus bewaarden we het maar voor later op den avond, waar bij bleek dat het een in gloedvolle bewoordin gen gekozen reclame was voor de a.s. af- standmarschen van de Zilvermeeuw. Heel handig bedacht. Succes jongens! Na de pauze een getrouwe herhaling van het eerste gedeelte. Met veel lawaai, en tot groote vreugde van de jongens, ging het eene stuk vuurwerk na het andere er aan. Zonder stoornis kwam het slotnummer. Het ijverige bestuur, ieder gewapend met een gekleurde bengaalsche fakkel stelde zich rond het ter rein op. En te midden van deze bonte licht- mengeling, stond op een circa 3 meter langen paal een raket opgesteld. Het af schieten hier van was het glanspunt van den avond. Alles hield zich stil, zelfs de maan was zoo vriende lijk even achter een mistbank te verdwijnen. Met vasten pas trad de ernst-vuurwerker nader, in zijn rechterhand een brandende fak kel die de lont zou ontsteken. Nog even ge wacht... en daar was het gebeurd. Met een geweldig lawaai maakte de raket zich los van den paal, schoot hoog op en vervolgde al knallend zijn weg in het luchtruim, nage staard door de honderden belangstellenden. Voorwaar een knap stukje werk. Hulde aan den maker. Nog was men niet geheel be komen van den schrik of Herman, de voor zitter, van deze jongensclub was op de hand kar geklommen, vroeg eenige oogenblikken aandacht, en bedankte met heldere stem de aanwezigen voor hun bjj dragen en aandacht en de oudere menschen (ernstvuurmaker en timmerman) voor hun belanglooze hulp. Dit was dan ook zeer terecht, waarin de aan wezigen, op verzoek van den voorzitter, met een driewerf hoera hun voldoening daarover uitspraken. Zoo had Tuindorp weer zqn vuurwerk gehad. H. L. Te Bandoeng. Een hevige brand heeft buiten de grens van de gemeente Bandoeng gewoed, nabjj het Mijn- bouwmuseum. Ruim honderd huizen zijn afge- ™rvan de meeste van bilik zijn ver- w?rengh h enkele EuroPeesche huizen waren hierbq, daar de kampong o.a. bewoond (Aneta.) In Duitschland heeft men geconstateerd, dat de wolhandkrab, terwql hij nog in een zekeren larventoestand verkeert, in staat is ze^ stroomopwaarts zich te begeven. Met den vloed trekt hij dan zoo ver mogelqk de rivier op. terwijl hij zich bij de ebintreding vastklemt aan den bodem, om bij wederintreden van den vloed zich weer te laten meevoeren. Het is dus een wezen, dat zich wel op aller, lei wijzen weet te handhaven, zoodat er no~ groote uitbreiding verwacht kan worden. Overal in ons land vertoont de wolhand, krab zich; in het Noordhollandsch kanaal wordt hij in groote hoeveelheden reeds aan getroffen. Ook in het Noordzeekanaal is htj een veel geziene kwant. Helaas heeft men tot dusverre nog geen krachtig bestrijdingsmiddel weten te vinden en moet men het dus gelaten aanzien, dat hij zich vermeerdert, zeer tot schade van den visscher. Hoe sterk de schommelingen in de prjjzen der levende garnalen zijn, moge blijken uit hetgeen aan den Amsterdamschen afslag in den" laatsten tqd werd besteed. Er is een variatie van 1.75 tot 3. zoodat deze be- somming deze speciale visscherij wel zeer sterk beïnvloedt. Toch is er altijd nog een vlootje, dat er een stuk brood mee verdient Eigenlijk begrjjpt men niet, dat er nog niet meer vaartuigen een bestaan in kunnen vinden, als men weet hoe, veel vaartuigen op Zuiderzee er eertijds een, zij het misschien zuinig, loonend bedrijf aan hadden. Vermoedelijk is er een te lange periode ge, weest, dat men te Amsterdam, nh de afslui, ting van de Zuiderzee, niet zorgde voor leven, de garnalen, zoodat vele huisvrouwen het ge, bruik ervan ontwenden. Zou dit niet weer zijn op te voeren door een propaganda ervoor te houden? De aalvangsten waren de laatste dagen in het IJselmeer zeer bevredigend en de prijzen lieten ook niet veel te wenschen over. Aanvoeren van ruim honderd pond per nacht komen geregeld voor en omdat het op den dag nogal een flinke koelte geeft, profi, teeren ook de zeilvaartuigen van deze ruimere vangsten. De actie ter verkrijging van mindere heffing op bakolie zal vermoedelijk op grooter schaal weer worden begonnen. De verschillende groepen in het vischbedrijf hebben de bedoeling gezamenlijk op te treden. Besprekingen hebben reeds plaats gehad en men wil trachten groot- en kleinhandel en de reederijen voor dit plan te winnen. Men meent op deze wijze het meeste effect te zullen be« reiken. Het „Handelsblad" heeft het over den ver minderden tonguitvoer naar Frankrijk. Vol, gens dit bericht zou soms zelfs het beschik, baar gestelde contingent niet gebruikt wor, den, omdat men daar tegen lagere prijzen de tong uit andere landen zou kunnen betrekken en omdat de heffing van invoer te hoog is. Bovendien voeren de Fransche reeders een actie om den invoer nog meer te beperken tot bijna de helft van het contingent van thans. Ook de invoerheffing wil men met 100%' verhoogd zien te krijgen. Mocht dit alles worden doorgevoerd, dan ziet het er voor zee- en binnenvisscherij weer minder goed uit. Het streven in het buitenland om zelf in eigen consumptiebehoefte te voorzien, heeft al vele bedrijven hier den das om gedaan. Noodgedwongen zullen we dus ook dien weg zooveel mogelijk moeten betreden, hetgeen in het „Haagsch Maandblad" van Augustus door Minister Gelissen trouwens in bepleit om dé werkloosheid hier te lande te verminderen. En nu denken we in de eerste plaats aan vischconserveering en fileering. Daartegen was het grootste bezwaar, dat met het ge- importeerde product niet viel te concurreeren, terwql men tevens vreesde voor de repressail, les. Dit was inderdaad een zeer zwaarwegend argument, maar nu men van alle kanten poogt onzen export den hals om te draaien, wordt het een kwestie van zelfbehoud eigen producten op eigen markt te brengen en be* lemmeringen in den weg te leggen voor het- geen wordt geïmporteerd. Men dwingt ons er eenvoudig toe. Blijft men in het buitenalnd maatregelen nemen om onzen vischexport te knevelen, dan schiet er niets anders over dan tegenmaab- regelen te nemen. Zonder dergelijke maat* regelen gaat ons vischbedrijf nog ernstiger tijd tegemoet, tenzij we er in mogen slagen ander gebied voor onze visch te ontsluiten* zooals dit nu is geschied met de haring. Misschien is er voor onze versche visch ook een weg te vinden naar landen op grooten afstand. Daarvoor zou een lichaam van des- kundigen kunnen worden ingeschakeld met een semi-officieele bevoegdheid. Bovendien kunnen ministerieele bezoeken, zooals onlangs naar Finland, van beteekenia zijn om den grondslag te leggen, terwql dan door speciaal bevoegden de uitwerking ter hand kan worden genomen. Wederom is gebleken, dat de prjjs van da snurrevaadvisch aanmerkelijk hooger was dan die van een treil gevangen visch. Daarop kan niet te veel de aandacht gé- vestigd worden, omdat hierin waarschijnlijk mede een mogelijkheid ligt om de visscherij meer rendabel te maken. Zooals men weet, ia dit lang niet de eerste gelegenheid dat wé hierop de aandacht vestigen, maar dat mag niet de reden zqn, dat er niet nogmaals aan wordt herinnerd, want elke mogelijkheid om het vischbedrijf vooruit te helpen, mag niet onbesproken worden gelaten. Eindelijk zal men er toch wel toe komen dit vraagstuk grondig onder de oogen te zien. fm Pa van der Steur door pscudo* sergeant bestolen. Op het kantoor van Pa van der Steur té Magelang kwam een in de uniform van ser* geant gestoken Europeaan een praatje maken, voorgevende dat hjj een oud-pupil was. P» bleek den man niet te kennen, doch ontving hem niettemin vriendelijk. De „sergeant" legde zijn hoofddeksel op tafel, juist bovenop Pa's beurs. Toen de man verdwenen was, bleek ook de beurs, inhoudende o.m. plm en de sleutel van de brandkast, verdwenen. De listige dief is inmiddels te Jogja gevat»

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10