Radio-programma Abonneert U op dit blad HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG i SEPTEMBER 1936 Regeeringscrisis in Roemenië. Het geval Trotski. De naweeën van het proces T rotskiZinowjef. Toch onrust onder de boeren in Oekraïne? Een toespraak van Mussolini Sterk, maar vredelievend. BINNENLAND De uitwijzing van de vier Nederlanders te Berlijn. Het uitwijzingsbesluit zal, naar men hoopt, worden ingetrokken. Uit de R.S.A.P. Afkoeling en waarschijnlijk regen Firma J. Schaap Lzn. GEMENGD NIEUWS Malversaties bij mossel kantoor? Kinderen speelden met vuur. Een goede vangst van de politie te Beverwijk. Twee meisjes op het stille strand bij Noordwijk verdronken. Autongeluk te Haamstede. Engelsche auto verongelukt in Limburg. Spelende kinderen door een auto gewond. Het oneervolle ontslag van den ontvanger. Een tribune met 500 menschen ingestort. Merkwaardige vangst van een garnalenvisscher. Hengelen in het Braassemermeer. Felle brand te Flelmond. Auto-ongeluk bij Deventer. van het militaire en het burgerlijk huis van den koning en het personeel van het hof. Vóór de officieele plechtigheid door de re geering georganiseerd, begon, werd in de kerk te Laken een Requiemmis opgedragen, voor de leden van het militaire en het burgerlijk huis van den koning en het personeel van het hof. Daarna begaven zich de aanwezigen naar den koninklijken grafkelder waar zij bloemen en kransen bij het graf van koningin Astrid neerlegden. Om elf uur ving de officieele plechtigheid aan. Te Küssnacht. De afgevaardigden van de Belgische vuur- kruisen ten getale van 23, kwamen om negen uur in het station te Küssnacht aan. Met hun vaandels stelden zij zich op rondom het witte kruis en begaven zich daarna naar de kapel, waar zij bloemen neerlegden. Onder de aan wezigen waren ook graaf d'Ursel. Belgische gezant te Bern; de Belgische consul te Lu- zern en de burgemeester van Küssnacht. Ook in de provinciesteden zyn Zaterdag ochtend de klokken geluid en hing van alle enen bare gebouwen en van veel particuliere woningen de Belgische vlag halfstok. Tatarescu krijgt opdracht een nieuwe regeering; te vormen. Minister-president Tatarescu heeft Zaterdag- morgen te Sinaja den Koning het ontslag van het geheele kabinet aangeboden. De Koning aanvaardde het ontslag en droeg aan Tatarescu de vorming van een nieuwe regeering op. Deze keerde terstond naar de hoofdstad terug, waar Zaterdagmiddag een ministerraad gehouden werd. In dezen ministerraad deelde Tatarescu mede, dat hij den Koning het ontslag van het kabinet had aangeboden en dat hij met de vor ming van een nieuw kabinet belast was. Direct daarna werd de ministerraad gesloten. Na afloop van de zitting verklaarde Tata rescu aan de pers, dat hij een ingrijpende wij ziging in het kabinet noodzakelijk achtte om het doel van de regeering volledig te kunnen bereiken. Titulescu niet in het nieuwe kabinet. Reeds des avonds kon Tatarescu een nieuwe ministerlijst aanbieden, waarvan het meest op vallend is, dat Titulescu als minister van bui- tenlandsche zaken er op ontbreekt. Hieruit kan men afleiden, dat er tusschen hem en den minister-president de laatste dagen opnieuw ernstige meeningsverschillen moeten zijn ge rezen, gelijk zulks reeds vroeger herhaaldelijk het geval is geweest wanneer het de bestrij ding van fascistische invloeden gold. Met Titulescu verdwijnt ook zijn bekwame Staatssecretaris Saul Radulescu uit het kabinet. De Noorsch-Sovjet Russische betrek kingen. De Sowjetregeering heeft de Noorsche re geering ervan in kennis gesteld, dat zij het aanhoudende verblijf van Trotski in Noorwe gen schadelijk acht voor de vriendschappe- pelijke betrekkingen tusschen de Sowjet Unie en Noorwegen. In de nota van den Sowjet Russischen ge zant te Oslo aan den Noorschen minister van buitenlandsche zaken wordt de aandacht ge vestigd op de rol van Trotski in de terroris tische beweging van het Trotski-Zinowjef-cen- trum. Nader wordt uiteengezet, dat Trotski Verschillende van zyn medeplichtigen opdracht had gegeven aanslagen te plegen op Stalin, Worosjilof en andere leidende figuren in de Sowjet Unie en dat speciale agenten op Sowjet Russisch gebied voor hem werkten. Van haar kant heeft de Noorsche regeering b\j monde van den minister van justitie ver klaard, dat indien Trotski een visum kan Verkrijgen voor een ander land, waardoor hij dn staat wordt gesteld Noorwegen te verlaten, haar dit zeer aangenaam zou zijn. Reuter meldt uit Moskou, dat de arrestaties Van ambtenaren, die bekend staan, dat zij Vroeger bij de Trotskistische oppositie aange sloten waren, voortduren, zoowel te Moskou als in de provincie. Onder de gearresteerden Zijn echter geen figuren van het eerste plan. Het aantal arrestaties kan nog niet worden Opgegeven. Reuter meldt ons uit Moskou: In sommige deelen van de Oekraine wordt een toenemende openlijke agitatie onder de landbouwbevolking geconstateerd. De troepen zouden buitengewoon strenge Orders hebben gekregen. „Morgen", aldus sprak gisteren, naar Reu ter meldt, Mussolini in zijn toespraak bij het einde van de groote manoeuvres, „zullen in de vlakte van Volturana voor Z.M. Victor Emanuel IH, koning van Italië, keizer van Ethiopië, meer dan 60.000 manschappen, 200 pantserauto's, 400 kanonnen, 400 mortieren, 3000 machinegeweren, 2800 caminos defilee- ren". Dit machtig schouwspel, aldus Musso lini, geeft nog maar een zeer gering gedeelte te zien van het totale aantal manschappen en krijgsmiddelen, waarop Italië nu kan rekenen. Vervolgens sprak de Duce: „Ik noodig de Italianen uit, mijn volgende stellige verklaring absoluut letterlijk op te vatten: Het is niet in weerwil van den oorlog in Afrika, maar juist ten gevolge van den oorlog in Afrika, dat alle krachten van het Italiaan- sche leger sterker zijn dan vóór dien oorlog. Wij kunnen elk oogenblik binnen een kort tijdsbestek en op een eenvoudig bevel acht millioen mannen mobiliseeren, een formidabel blok. dat in veertien jaar door het fascistisch regime op de noodzakelijke hooge temperatuur Van offerzin en heldenmoed gebracht werd. Het Italiaansche volk moet weten, dat zijn binnen- en buitenlandsche vrede beschermd \vordt en daarmede ook de vrede der wereld. Nu door de meest éclatante en snelle over winning een der rechtvaardigste oorlogen der geschiedenis geëindigd is, bezit Italië in het hart van Afrika onmetelijke gebieden, waar bet zijn arbeidskrachten en zijn scheppende capaciteiten ontwikkelen kan. Het is daarom en niet alleen daarom, dat wjj de dwaasheid van een eeuwigen vrede, die door onze fascistische leer ter zijde ia gesteld, van ons afwijzen, met allen en voor zoo lang als maar mogelijk is den vrede wenschen en dat wjj bereid zijn, onze volledige bijdrage en medewer king voor het werk van den vrede onder de volken te verleenen. Mussolini merkte vervolgens op, hoe het nieuwe Italiaansche imperium te danken is aan den geest, die de Italiaansche fascisten bezielt en besloot: „Zwarthemden, sinds de laatste groote ma noeuvres zijn twaalf maanden verloopen, maar hoeveel is er daarna geschied en hoeveel ge schiedenis is er sindsdien gemaakt! Twaalf maanden, rijk aan feiten, waarvan de invloed zich reeds thans doet gevoelen, doch zich na verloop van tijd nog meer zal doen gelden. Alvorens ik dit overzicht eindig, vraag ik u: Hebben wij alle oude schulden vereffend? (Enthousiaste kreten van het publiek). Heb ben wij tot op heden toe den juisten weg be wandeld? (Opnieuw instemmende uitroepen). Welnu, ik zeg u en beloof u: zoo zullen wij handelen, morgen en altijd". Uit Berlijn wordt d.d. 29 Augustus het vol gende gemeld: De heeren Van Lith Harrebomée, Peters, De Heer en Hes kregen vandaag met de eer ste post een briefje van den hoofdcommissaris van politie, dat het bevel tot uitwijzing voor- loopig voor den duur van twee dagen ver lengd is, zoodat zij in ieder geval tot Donder dag a.s. in Duitschland kunnen blijven. Het hoofdcommissariaat van politie deelde verder het bestuur van de Nederlandsche staats bur- gervereeniging „Hollandia" mee, dat gegronde hoop bestaat, dat de uitwijzing ongedaan zal worden gemaakt! Het hoofdcommissariaat ging zelfs nog ver der: het had vernomen, dat de heer Eric van Lith Harrebomée in ieder geval hedenavond naar Nederland zou willen vertrekken, en het verzocht nu den heer Van Lith Harrebomée dit niet te doen. De heer Van Lith Harrebomée bedankte voor de vriendelijkheid van de politie. Hij wees kwam. Hij had alle toebereidselen voor de reis er echter op, dat deze mededeeling nu te laat gemaakt. Zijn koffers waren gepakt. Zijn huur was opgezegd. Zijn financiën had hij hier geregeld. En van zijn plan, om Duitschland heden te verlaten, kon hij helaas niet meer afzien. Het hoofdcommissariaat van politie sprak hier zijn leedwezen over uit. Naar wij vernemen, wordt de definitieve beslissing inzake de intrekking van het uit wijzingsbesluit Maandag 31 Augustus ver wacht. Er wordt niet aan getwijfeld, dat deze gunstig voor onze landgenooten zal luiden. NIEUWE CLEARINGS-OVEREENKOMST TUSSCHEN NEDERLAND EN ROEMENIE. Gisteren te Boekarest onderteekend. Vrijdag is te Boekarest een nieuwe clearing- overeenkomst tusschen Nederland en Roemenië onderteekend. Door het tot stand komen dezer overeenkomst is de vorige, welke van 10 Fe bruari 1935 dateert, vervallen; niet vervallen is de op laatstgenoemden datum tevens ge sloten handelsovereenkomst. Nadat in den tusschentyd voortdurend ge tracht is door het sluiten van een nieuwe clearingovereenkomst een oplossing te vinden, waardoor de wederzijdsche betalingen bevredi gend geregeld konden worden, werd in den loop van dit jaar een daartoe geschikte basis gevonden en is, na de noodige voorbereiding, kortgeleden overgegaan tot het voeren van onderhandelingen met de Roemeensche regee ring, welke thans tot bovengenoemd resultaat hebben geleid. Aan de clearingovereenkomst is verbonden een regeling, welke den verkoop van een hoe veelheid Roemeensche tarwe op de Nederland sche markt mogelijk maakt en er toe strekt de uitvoering der clearingovereenkomst te be vorderen. De lieer P. J. Schmidt treedt af als voorzitter en als redacteur van De Nieuwe Fakkel. Naar uit Amsterdam wordt gemeld, heeft de heer P. J. Schmidt, lid van den gemeente raad van Amsterdam en van de Prov. Staten van Noord-Holland zijn functie van voorzitter van de Rev. Socialistische Arbeiderspartij neergelegd. De doodvonnissen en de terreur in Rusland waren aanleiding voor den heer Schmidt een verklaring aan zijn partijbesuur te zenden, waarin hg constateert o.m. dat openlijk dient te worden uitgesproken dat er geen enkel wezenlijk verschil meer bestaat tusschen het regime van Stalin en dat van Hitier. De clausules, die betrekking hebben op de aanvaarding van de „dictatuur van het proletariaat" zouden uit de programma's van de RSAP moeten worden geschrapt. Aange zien de heer Schmidt bleek, dat hieromtrent geen overeenstemming in de partijleiding bestond, heeft hij zijn functie als voorzitter en als redactielid van De Nieuwe Fakkel neer gelegd. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt meldt: De depressie heeft zich sterk in diepte toe nemende, van IJsland naar de Oostzee ver plaatst en breidde zich vooral over Duitsch land uit, terwijl de hooge drukking zich naar het Zuidwesten terugtrok. In Zweden is zeer zware regen gevallen. Hernosand meldt 74 mm. Geheel Zuid-Scan- dinavië heeft stormachtige Noordwestelijke winden. Ook in Noord- en Midden-Zweden is de wind krachtig en valt hier en daar regen bij ongeveer normale temperatuur. In Zuid-Duitschland en Zwitserland is de lucht betrokken en valt eenige regen. De Brit- sche eilanden hebben nog afwisselende bewol king met plaatselijk regenbuitjes en afkoeling in het Noorden. Frankrijk heeft in het Zuid- Oosten nog warm weer, maar overigens zwaar bewolkte lucht met weinig regen. Door het aanhouden van de Noordwestelijke strooming is hier te lande verdere afkoeling te wachten, waarbij waarschijnlijk ook eenige regen zal vallen. DE DIESELTREINEN. Ingaande 3 September a.s. zal, naar de N. R. Crt. verneemt, wederom worden over gaan tot uitbreiding van de Diesel-electrische tractie, waardoor het aantal-treinstel kilo meters zal komen op ongeveer 300.000. Eerste uitkeering van 16'/2 aan crediteuren. Dezer dagen hebben liquidateuren van de firma J. Schaap Lzn., de heeren mr. L. V. Hoog, advocaat en procureur en J. v. d. Kreeke, rijksaccountant, ter kennis van schuldeischers gebracht, dat hun een eerste uitkeering van 16 zal worden overgemaakt. Liquidateuren meenen de aanvankelijke schatting, dat in totaal 20 ft 25 kan worden uitgekeerd, vooralsnog geheel vrijblijvend te kunnen handhaven. Binnenland Er zou 5000 aan steekpenningen zijn aangenomen. Namens eenige groot kweekers en handela ren te Bergen op Zoom en te Ierseke zijn bij den Officier van Justitie te Breda een aan klacht ingediend tegen den directeur en den voorzitter van het bestuur van het Centraal Verkoopkantoor voor mosselen, dat te Bergen op Zoom is gevestigd, wegens het aannemen van steekpenningen. Het bedrag, dat door deze heeren en een boekhouder te Antwerpen, aan steekpenningen van een Parijsche combinatie zou zijn geno ten, beloopt 5000, De kwestie van steek penningen is bij den toch al onbevredigenden gang van zaken bij het Centraal Verkoopkan toor voor mosselen aanleiding geweest tot ernstig ongenoegen by de mosselkweekers in Zeeland. De verzending van mosselen naar Engeland ligt bijna geheel stil. In handelskringen wijt men dit aan de door het verkoopkantoor ge stelde voorwaarden, welke o.m. aanleiding geven dat een minder goede kwaliteit wordt geleverd. Het Centraal Verkoopkantoor wilde n.1. een soort eenheidskwaliteit invoeren waar van de nadeelen voor den handel niet kunnen uitblijven. Boerderij afgebrand. Zaterdagmiddag om half twee was het ge zin van den landbouwer J. R. Klein Wassink te Harfse onder Gorssel juist aan den maaltijd begonnen, toen men de kinderen, die bij een hooimijt hadden zitten spelen, plotseling zag wegloopen. Toen men naar de oorzaak daar van ging kijken, zag men de mijt in volle vlam staan. In zeer korten tijd sloeg het vuur over op vijf andere hooi- en zaadbergen en de groote wagenloods, die rond de boerderij ston den. Onmiddellijk waarschuwde men de brand weer te Zutphen, die met een motorspuit en een materiaalwagen uitrukte. Toen zij de plaats des onheils had bereikt, stond de geheele boerderij, die met riet was gedekt, in lichte laaie. Niets kon worden ge red. Alles was verzekerd. De gemeentepolitie van Beverwijk heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag ten huize van een bekenden ingezetene den internationa len misdadiger, A. K. gearresteerd, wiens op sporing o.m. was gevraagd door de politie van Haarlem en Bloemendaal, op grond van daar gepleegde diefstallen met braak. Tevens wordt hij door de Belgische justitie gezocht wegens een roofoverval te Ostende. De misdadiger, die o.a. bekend is door den eenige jaren geleden gepleegden juweelendief stal te Wassenaar, vertoeft meermalen heime lijk te Beverwijk, waar hij in de ville van mej W.H. aan den Velzerweg een onderkomen vindt. De politie had er de lucht van gek re gen, dat K. zich Zaterdagavond opnieuw in Beverwijk bevond en besloot dien nacht in samenwerking met de marechaussee tot een inval. Op het dak van het huis werd K. ten slotte overmeester. De misdadiger was bij zijn areratatie in het bezit van een automatisch pistool, geladen met vjjf scherpe patronen, alsmede van een valsche paspoort ten name van Ir. V. te Haarlem. In de villa is later bij een huiszoeking veel bezwarend materiaal gevonden. Tegen mej. H. is proces-verbaal opgemaakt wegens het ver bergen van en gelegenheid tot ontvluchting bieden aan een misdadiger. Voor de oogen van hun ontstelde ouders. Zondagmiddag zijn te Noordwijk bij het baden op het stille strand, nabij het radio station Nora, twee ongeveer vijftienjarige kinderen, de meisjes Verhoef en Appel man, resp. uit Nieuw-Vennep en Haarlem mermeer, die met hun ouders een dagje uit waren, door den snel opkomenden vloed verrast en verdronken. De kinderen bevonden zich ter hoogte van een zandbank en toen zij terug wilden keeren was het water inmiddels zoo diep geworpen, dat zij onder de oppervlakte verdwenen. Het ongeluk gebeurde voor de oogen van de ouders die machteloos waren om hulp te bieden. Een der meisjes spoelde onmiddellijk aan, doch kunstmatige ademhaling, toegepast door leden van de Noordwijksche reddingsbrigade, die daarbij met zuurstofopparaten werkten, en door twee doktoren uit Noordwijkerhout, mocht niet meer baten. Het andere slachtoffer is eenigen tijd later naar het strand gedreven. De levensgeesten waren reeds geweken. De lijkjes zijn naar de gemeente-begraaf plaats te Noordwijk gebracht. ALS VROUW VERKLEED. Om zyn vrouw te mishandelen. De politie te Schiedam heeft den kleer maker A aangehouden, die zich als vrouw verkleed op straat bevond. De man ver klaarde op deze wijze ongemerkt zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, te willen naderen, om haar te mishandelen. Daar hfl tevens gezocht werd voor een ander strafbaar feit, is de man naar het huis van bewaring vervoerd. WOENSDAG 2 SEPTEMBER, Hilversum I, 1875 m. V ARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten, 9.30 Keukenpraatje; 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „De Bohemians". Radiotooneel. Cause rie over de intern, vredescampagne, 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 VARA-Orkest. 1-151.45 Gramofoonplaten. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de Vrouw. 3.00 Orgelspel. 3.30 Voor de kinderen. 5.30 „Orvitropia" en gramofoonplaten. 6.30 RVU. „De methode Coué", causerie. 7.00 Sportuitzending. 7.15 „De Roodborstjes". 7.40 „Sociale aardrijkskunde, haar gebied en haar beteekenis", causerie. 8.00 Herh. SOS-Ber., Nieuwsber. ANP, VARA-Varia. 8.15 „Leert de Planliederen", m.m.v. solisten. 8.30 Gramofoonplaten. 9.00 VARA-Groot-Orkest. 9.45 Radio-tooneel. 10.00 Nieuwsber. ANP. 10.05 Orgelspel. 10.20 Gramofboonplaten. 10.30 „De Flierefluiters" en solist. 11.0012.00 Gramofoonplaten, Hilversum H. 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8-159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Vervolg concert. 1.15 Gramofoonplaten. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Lectuur. 3-303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Zang en gramofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Landbouwhalfuurtje. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Uitz. v. h. 6de Chr. Geheelonthouders congres. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 Orgelconcert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Schriftlezing. DONDERDAG 3 SEPT. 1936. Hilversum I. 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Jonny Kroon, 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Jonny Kroon, 11.00 Omroeporkest. 11.45 Gramofoonplaten. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Gramofoonplaten. I.00 Kovacs Lajos' orkest. 2.15 Gramofoonplaten. 3.15 Gem. Dubbelkwartet „J. S. Bach" en orgel. 4.00 Voor zieken. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 De Palladians. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Viool en piano. 7.30 Dansmuziek. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Omroeporkest en soliste. 9.10 Radiotooneel. 9.45 Omroeporkest en solist. 10.30 Gramofoonplaten. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek, Hilversum H. 301 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Orgelspel. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus v. d. jeugd. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Pianomuziek Ét quatre mains, 6.45 CNV-praatjar 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Causerie over Engelsche kunst. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-orkest en solist. 8.50 Biologische causerie. 9.20 Vervolg concert. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Schriftlezing. Zaterdagavond omstreeks half zes reedl te Haamstede de autoverhuurder M. S. uit M rikzee. die waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank achter het stuur at, met zeer groote snelheid over den smallen Vertons- weg m de gemeente Haamstede. Naast hem zat de ongeveer 20-jarige chauffeur Theu- nisse, eveneens woonachtig te Zienkzee. In een zeer flauwe bocht van den weg is S. in volle vaart tegen een aan den buiten kant van de bocht staanden paal gereden. Door den schok sloeg Th. door een zijruit van den wagen. Met ernstige snijwonden aan hoofd en hals alsmede een schedelfractuur werd hy in bewusteloozen toestand uit den deerlijk gehavenden auto gehaald. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het zwaar gewonde slachtoffer is per ziekenauto naar het zieken huis te Noordgouwe gebracht. De auto, waar mee het ongeluk is gebeurd, is in beslag ge nomen. Bus-passagiers aan een gevaar ontsnapt. De remmen weigerden. De passagiers van een autobus uit Den Haag, en bestuurd door L. J. D. aldaar, zijn te Hoek van Holland aan een groot gevaar ontsnapt, toen plotseling de remmen weiger den. De bus reed n.1. den Crucqiusweg te Hoek van Holland af, teneinde passagiers naar de boot van v. d. Schuyt uit Rotterdam te bren gen, welk vaartuig voor de steigers in den Waterweg lag. Toen de chauffeur op eenigen afstand van de aanlegsteigers was, zou hij het voertuig tot stilstand brengen, toen hij plotseling tot zijn schrik bemerkte, dat de remmen weigerden. De afstand tot den Waterweg was te ge ring, om de bus nog opzij te sturen een naast den weg gelegen grasveld op; en daar de weg in de richting van den Waterweg afloopt, be hield de bus nogal snelheid. De chauffeur stuurde op een wagen met consumptie-artikelen van een koopman bij de steigers aan, reed dezen wagen omver en botste toen tegen het houten kantoortje der reederij v. d. Schuyt op, welk gebouwtje de bus tot stilstand bracht op korten afstand van den Waterweg. Door de botsingen waren enkele ruiten van de bus gebroken, terwijl ook het kantoortje stevig gehavend was. Gelukkig hadden enkele personen die zich by den wagen en het ge bouwtje bevonden, zich in veiligheid kunnen stellen. Dat de buspassagiers danig waren geschrok ken, last zich begrijpen; verwondingen had den zij evenwel niet opgeloopen. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat tijdens het rijden de remmen van de auto bus defect waren geraakt. Onbekendheid met de Nederlandsche verkeersregels. Op den rijksweg tusschen Vaals en Gulpen, op het punt, waar de nieuwe weg van Simpel- veld naar Nijswiller uitkomt, heeft Zaterdag middag een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Een Engelsche auto, genummerd YY 7077, naderde uit de richting Vaals op het oogenblik, dat van den nieuwen weg de bestelauto van bakker V. uit Terwinselen aankwam. Door onbekendheid met de Neder landsche verkeersregels verleende de Engel sche autobestuurder geen voorrang, waardoor hij den bestelauto aan de achterzijde aanreed. De bakkerswagen bekwam bijna geen schade, maar de Engelsche two-seater sloeg eenige malen over den kop, en bleef zwaar gehavend op den weg liggen. Een der inzittenden, mevr. B., een Duitsche dame uit Aken, brak beide beenen op ver schillende plaatsen en is in levensgevaarlijken toestand naar een ziekenhuis te Aken ver voerd. Dr. Ploem en de transportcolonne van het Roode Kruis verleenden de eerste genees kundige hulp. Zij verbonden den Londenaar O'C., die een sleutelbeen had gebroken en zijn stadgenoot B., die er met enkele ontvellin gen en builen was afgekomen. De Engelschen zijn daarna naar Aken teruggekeerd. Op het erf van hun ouders. Zondagmiddag is op den rijksstraatweg te Nieuwerbrug (Z.H.), op het gedeelte ge naamd De Krom, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Omstreeks twaalf uur kwam in zeer groote vaart uit de richting Nieuwerbrug een personenauto gereden, afkomstig uit Den Haag en bestuurd door mevr. A. Bargeboer en de drie kinderen van het echtpaar. Plotseling begon de auto te slingeren en na eerst een paaltje, dat als afscheiding dient van rijweg en rijwielpad, omver gere den te hebben, zwenkte de auto naar de an dere zijde van den weg, waar een houten paal onderste boven werd gereden. Vervolgens vloog de wagen weer naar den anderen kant over het rijwielpad heen, om daar een gedeelte van een ijzeren hek mee te nemen. Na nog tegen een paal van de bovengrondsche electrische leiding opge reden te zijn, kwam de auto tenslotte in een sloot terecht. De gevolgen van het ongeluk waren zeer ernstig. Achter het hek, dat door den auto geramd werd, bevonden zich op het erf van de ouderlijke woning, twee kinderen van den winkelier Killestein, jongetjes van 4 en 2 Ya jaar, die daar aan het spelen waren. Het oudste kind kreeg het ijzeren hek op het lichaampje, terwijl zijn broertje door den auto de sloot in werd gesleurd. Eerst late* bemerkte men, dat de kleine in de sloot lag. Het bleek toen, dat het een been had gebro ken, terwijl het andere ventje een schedel fractuur had opgeloopen. Van de inzittenden van de auto was alleen mevr. van B. gekwetst. Zij had een arm ge broken. De overigen kwamen met den schrik vrij. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is een tienjarige jongen, uit de Govert Flinckstraat te Amsterdam, die met eenige vriendjes aan het baden was in het water aan den Amstelveenscheweg nabij de stadionkade, verdronken. Thans opnieuw verleend. De gemeente-ontvanger, die wegens malver saties door den strafrechter was veroordeeld. had deswege oneervol ontslag gekregen. Het ambtenarengerecht te Arnhem had in juli echter uitgemaakt, dat bij de verleening van dit oneervolle ontslag een formeele fout was gemaakt, waardoor het desbetreffende raads besluit nietig was. Vrijdagavond heeft de gemeenteraad, na een geheime vergadering, opnieuw besloten den ontvanger thans met ingang van 1 November oneervol te ontslaan. Geen ernstige gewonden. Voordat de zwemwedstrijden te Assen, waar als gasten Willy den Ouden en mevr van Wuyckhuisen aanwezig waren, aanvingen, is Zaterdagmiddag een houten tribune, die bijna geheel bezet was, ingestort. Hoewel verschei dene personen een leelijken val deden en daarbij kwetsuren opliepen, bleek wonder boven wonder, (lat niemand ernstig letsel had opgeloopen. De meeste slachtoffers hadden verwondin- gen aan de beenen. Slechts één gewonde, mevr. de Wit, moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Dr. Nienhuis, die ter plaatse aan wezig was, kon onmiddellijk de noodige medische zorgen verstrekken. De tribune was speciaal voor de wedstrijden van Zondagmiddag, waarop Willy den Ouden en Annie Timmermans een demonstratie gaven neergezet. Een kwartier voor den aanvang van de wed strijden stortte de tribune in, waarop zich toen 500 menschen bevonden, over de geheele lengte. Wij vernemen nog dat de tribune niet door de bouwpolitie was gekeurd. De wedstrijden en de demonstratie zyn door gegaan. Een steur van 412 pond in het net. Een garnalenvisscher de G.O. 2 (Goeree) heeft Vrijdag te IJmuiden een steur aangebracht, die een lengte had van 3 M. 20 en een ge wicht van 412 pond. Het spreekt vanzelf, dat de opvarenden vreemd opkeken, toen ze 's nachts dicht bij IJmuiden het net ophalende, daarin een zee monster ontdekten, dat ze eerst niet thuis konden brengen. Met groote moeite werd het dier aan boord geheschen. Aangenaam was de bemanning verrast toen bleek dat ze een steur had ge vangen. De reuzenvisch werd in den afslag te IJmuiden verkocht. Hij bracht ongeveer 140 op. De hengelsport in het Braassemermeer be leeft een periode van hoogconjunctuur. In hengelaarskringen heeft zich de laatste da gen snel het gerucht verspreid, dat deze wijde plas in het Zuid-Hollandsche merengebied zijn naam alle eer aandoet. Het aantal brasems, dat zich laat verschalken, is werkelijk buiten gewoon groot en exemplaren van 4 5 pond zijn lang geen zeldzaamheid. De overvloedige vangst laat zich niet ver klaren, maar daarom bekommeren de henge laars zich natuurlijk niet. In grooten getale trekt men er dagelijks op uit om zijn geluk te beproeven en het aantal visschersbooten, dat men op het meer ziet is dan ook veel grooter dan anders. De familie kon zich ternauwernood in veiligheid brengen. Zaterdagochtend in alle vroegte heeft op den Mierlosche weg te Helmond een zeer felle brand gewoed in het woonhuis van den heer De Greef. Omstreeks half vier in den morgen hoorde de heer De Greef, die met zijn vrouw in een opkamertje aan de achterzijde van het huis sliep, eenig geluid. Toen hij de deur, welke op de trap uitkwam, opende, sloegen de vlammen hem tegemoet. De geheele trap bleek reeds te branden. Door het raam van zijn kamer heeft de heer De Greef zich toen naar buiten gewerkt, waarbij hij op de bin nenplaats kwam te vallen. Met behulp van eenige toegeschoten buren, is zyn vrouw langs denzelfden weg in veiligheid gebracht. De kinderen van het echtpaar, drie zoons en een dochter, die boven sliepen zijn door het dak raam naar buiten geklommen, waarna zij via een boom weer op den beganen grond terecht kwamen. Allen waren in nachtgewaad, daar zy bij hun overijlde vlucht geen kleeidngstukken meer hadden kunnen aantrekken. Van het geheel bleven slechts twee kamers over, die zeer zware waterschade hadden ge leden. De boeken en brieven van den eigenaar waren in een oude brandkast opgeborgen. De opening hiervan zal nog moeten uitmaken in hoeverre deze papieren gespaard zijn gebleven. De schade die op ongeveer 7500 wordt ge schat, is door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is nog onbekend. AANRANDING IN DE SCIIEVENINGSCHË DUINEN. Dezer dagen is in de duinen aan den Pomp- stationsweg ter hoogte van de spoorbaan een juffrouw uit Delft door een onbekend gebleven man mishandeld. Terwijl de juffrouw zat te lezen, heeft deze man haar, zonder dat zy eenige oorzaak kon opgeven, op 't hoofd geslagen. De mishandelde had verscheidene verwondingen en werd door een toevallig paseerenden automobilist naar het nabijzijnde ziekenhuis aan den Tapijtweg gebracht. Een zwaar gewonde. Zondagmiddag heeft zich onder het dorp Wilp, naby Deventer op het kruispunt vart den Rijksstraatweg en de Molen-allee een ern stige autobotsing voorgedaan, doordat een auto, bestuurd door den heer Luit Twello, aan de verkeerde zijde van den vluchtheuvel passeerde en tegen den auto van den heer B. uit Deventer botste, welk voertuig totaal in elkaar werd gedrukt. De heer B. werd uit den auto geslingerd. Met zware hoofdwonden en een gebroken been is hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht. Hoe wel ook de auto van den heer L. hevig be schadigd werd, kwam L. er met den schrils af. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2