De burgeroorlog in Spanje HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG i SEPTEMBER 1936 Auto in de sloot te Spijkenisse. Branden. De overval op den geldauto. r Stranding op de Eierlandsche gronden. Ëngelsch motorjacht in zwaar weer. Tunnel onder Noordzee kanaal. Een afschuwelijk drama. Een ongelukje met de Nahlin. De Queen Mary verovert het blauwe lint. Met een snelheid van 30.63 knoopen Een ontploffing eischt bijna 200 slachtoffers. Gevallen van vergiftiging in een ziekenhuis te Stockholm. Burgerlijke Stand De strijd om Irun. De burgerlijke bevolking uit Irun vertrokken. Op de vloot. Hoe den burgeroorlog „menschelijker" te maken. Gruwelen. Besprekingen over een wapen stilstand Spaansch schip zonder kapitein vertrokken. De houding van het Vreemdelingen legioen en van de Mooren. Arie van Vliet wereld kampioen. Met vijf Inzittenden. Zondagmiddag is aan den Groene Kruisweg, iiabij Spijkenisse een personenauto met vijf inzittenden door het breken van den achter as, over den kop geslagen en in een sloot te recht gekomen, waarbij eenige personen ern stig gewond werden. De auto kwam uit de richting Oostvoorne en reed met een snelheid van 60 km. Aan het stuur zat de heer Smit uit Rotterdam, naast hem zat zijn zoon en achter in den auto zaten zijn vrouw en twee dochters. In de bocht bij den theetuin Halfweg brak de achteras, het rechterachterwiel liep van den wagen en een der voorbanden sprong met een hevigen knal. De auto geraakte van den weg af reed het fietspad op, vernielde in haar vaart een paar jonge boomen, sloeg tweemaal over den kop en kwam met de in zittenden in de vrij diepe sloot terecht. Onmiddellijk schoten eenige bewoners van het in de onmiddellijke nabijheid gelegen woonwagenkamp toe en wisten de inzitten den uit den onderste-boven liggenden auto te bevrijden. De beide dochters van den heer Smit bleken er het ergst aan toe te zijn. Een I van de dames was bewusteloos, de an- dere klaagde over hevige pijn in de borst. Dr. Rademacher uit Spijkenisse was spoe dig ter plaatse en constateerde bij de oudste dochter een hersenschudding; de jongste had een paar ribben gebroken. De overige inzittenden kwamen er, behoudens lichte verwondingen aan hoofd en handen, goed af, docli waren hevig geschrokken. Na in het woonwagenkamp weer wat op verhaal te zijn gebracht zijn zij per auto naar Rotterdam vervoerd. Gebrek aan water maakt blus- sching onmogelijk. Zondagmorgen ongeveer half vier ontstond, vermoedelijk door kortsluiting, brand bij den winkelier G. W. Schimmel in de Posterenk te Wilp bij Twello. De bewoners moesten onmiddellijk in nachtgewaad vluchten. Het woonhuis, de winkel, inventaris en een bedrag van 200 aan bankpapier werden een prooi der vlam men, aangezien de brandweer van Twello wegens gebrek aan water, niets tegen het vuur kon uitrichten. De schade, welke op ongeveer 8000 wordt geschat, wordt door verzekering ge dekt. Gistermiddag om twee uur is brand onU staan in de boerderij van den landbouwer P. v. Houtert op den Heuvel te Herping (N.B.). De bewoners moesten in allerijl hun tien kinderen en zichzelf in veiligheid bren gen, daar de vlammen met razende snelheid om zich heengrepen. Negen kinderen waren spoedig in veilig heid, maar het jongste kind bleek in het brandende huis te zijn achtergebleven. Het gelukte nog op het laatste oogenblik het kindje te redden, dank zjj de hulp, die om wonenden kwamen bieden. Aan blusschen viel niet te denken, daar er in de buurt geen water was. De boerderij brandde totaal af. De landbouwinventaria en de inboedel gingen verloren. Een geit en een aantal kippen kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Twee arrestaties. Het onderzoek naar den overval, welke ge" ruimen tijd geleden op een geldauto van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij op den Cornelis Douwesweg te Amsterdam-Noord gepleegd wérd, heeft tot resultaat gehad, dat twee personen zijn gearresteerd en ingesloten. Beide personen, jongelieden van even in de twintig jaar, waren ontboden op het hoofd bureau, waar zij na een afgenomen verhoor onmiddellijk in arrest werden gesteld en over gebracht naar het politiebureau Adelaarsweg. De overval op den auto, waarin f 30,000. aanwezig was, bestemd voor het uitbetalen van loon, had geen resultaat. Na een reis van veel angst en vermoeienis joor de opvarenden is het Engelsche motor jacht Spray afkomstig uit Grimsby, gisteren- iniddag om vier op de reede van Cocksdorp hangekomen. Het jacht, dat zeven ton meet en 40 voet lang is, was Zaterdagmiddag om twee uur uit Grimsby vertrokken. Aan boord bevonden zich kapitein C. Walker, de heer S. Walker, mej. E. Walker, de heer C. Pyrah en de heer A. Han. Er stond een vry woeste zee en de stijve bries uit het noordwesten maakte het er niet beter op. Midden op de Noordzee kwam een golf over den motor, zoodat deze niet meer functionneerde. Men heeft toen getracht met de zeilen te werken en aan de hand van de eenvoudige kaart, waarover de kapitein be schikte tusschen Texel en Vlieland doorsturend naar Harlingen of een andere haven te komen. In het zware weer werden twee fokzeilen verspeeld en de noord-westenwind dreef het jacht op de Eierlandsche gronden in het Engelschmangat, waar verleden jaar het Stoomschip Oxford strandde en tien man den dood in de golven vonden. De boot van gebr. Boon is daarna uitgeva ren en heeft het jacht losgetrokken en naar de reede van de Cocksdorp gesleept. De opvarenden zijn daar aan wal gegaan om Wat op verhaal te komen. Zij hadden heel wat angsten doorstaan en sedert gisteren hadden zij niet meer gegeten, hoewel er voldoende leeftocht aan boord was. Dat men inderdaad zwaar weer heeft gehad, kan ten overvloede blijken uit het feit, dat alle aardewerk aan boord kapot is geslagen. Vandaag zou schipper Boon het onfortuin lijke jacht naar Den Helder sleepen, waar men het vaartuig in orde zal maken. Men heeft het Voornemen om daarna de reis naar Hamburg Voort te zetten, Dfc eerste diepboringen. Aan de firma H. J. Tjaden en Zn., te Haar lem, is door den Rijkswaterstaat opgedragen het verrichten van grondboringen ten behoeve van den tunnelbouw onder het Noordzeekanaal. Zij is begonnen met de werkzaamheden voor drie ondiepe boringen aan de Noordzijde van het kanaal te Velsen. Over enkele weken zullen twee boringen tot een diepte van 120 m beneden den waterspiegel worden uitgevoerd. (Hbl.) kantoorhouder der posterijen gearresteerd. De kantoorhouder der posterijen te Augus- tinusga (gem. Achtkarspelen) de 40-jarige S. B., is verdacht van valschheid in geschrifte en verduistering door de marechaussee te Buitenpost gearresteerd en gisteren in het huis van bewaring te Leeuwarden opgesloten. Buitenland Ontdekt door kinderen. Twee kinderen, die aan het spelen waren in een bosch te Selsdon bij Croydon, zagen Vrij dag plotseling een vuurtje. Zij gingen er naar toe en zagen een vrouw aan een tak hangen, die in brand stond en afschuwelijk schreeuwde De kinderen bleven even met groote aan dacht staan kijken, omdat zij dachten, dat het een vuurwerk was, doch toen de vreese- lijke waarheid tot hen doordrong, holden zij weg en haalden een paar mannen, die op niet meer dan honderd meter afstand bezig waren een kabel te leggen. Een van de electriciens vertelde dat het het afschuwelijkste schouw spel was, dat hij ooit had gezien. De vrouw hing ongeveer drie meter boven den grond. Hij trachtte haar naar beneden te rukken, doch de hitte was te groot en dwong hem terug te gaan. Hij holde weg om een emmer water te halen. Toen hij terugkeerde, zag hij juist, dat het touw was doorgebrand en de vrouw neerviel. Hij bluschte de vlammen met het water, maar de vrouw bleek dood en on herkenbaar te zijn. De kastanjeboom, waaraan zij had gehangen, was aan één kant geblakerd Er lag een vrijwel leeg blik petroleum onder en een doos lucifers. Een damestasch met een aanzienlijk bedrag aan geld en, naar men meent, eenige brieven, stond tegen de wortels van een boom, met een paar witte handschoe nen ernaast. De politie is er nog niet in ge slaagd de vrouw te identificeeren. Zij was goed gekleed en haar tasch en handschoenen waren van degelijk fabrikaat. De beide kin deren, twee Canadeesche jongetjes van 10 en 8 jaar, die bij hun grootmoeder te Selsdon logeerden, zijn van het geziene zoo overstuur, dat zij in bed gestopt moesten worden en onder medische behandeling zijn. Een aanvaring met een hangbrug. Het jacht licht beschadigd. Het jacht van koning Eduard heeft giste ren bij de invaart van het kanaal van Eleuthos, dat het eiland Euboea van het Grieksche vaste land scheidt een niet ernstige beschadiging opgeloopen. Het getij is daar zeer wisselvallig en in een vrij heftigen storm raakte de boeg van het jacht de hangbrug die over het kanaal loopt. De brug en de boegspriet zijn beide be schadigd, maar niet ernstig en het jacht kan te Athene gerepareerd worden. Eenige leden van de bemanning zijn licht gewond. Tegelijkertijd met de botsing deed de deining van het water, opgewekt door de beide torpedojagers, die het jacht escorteeren, twee booten vol belangstellenden, die den koning wilden zien, omslaan. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. De koning bleef op de brug van de Nahlin, het reddingswerk gadeslaan. De „Queen Mary" is Zondagavond om 8 uur 12 (Britsche Zomertijd) Bishops Rock gepas seerd. Het mailschip van de Cunard White Star heeft beslag gelegd op het Blauwe Lint, aangezien vanaf het Ambrose-vuurschip een gemiddelde uursnelheid werd gemaakt van 30.63 mi'i. Voor de eerste maal in zeven jaar verovert Engeland hiermee het Blauwe Lint. Thans was dit in het bezit van den Franschen Oceaanstoomer „Normandie", voor een snel heid van 30.31 knoop. De reis van de „Queen Mary" van Ambrose lichtschip naar Bishops Rock vergde 3 dagen 23 uur 57 minuten, of 3 uur 37 minuten min der dan de „Normandie" er op haar snelsta reis voor noodig had. Een ontploffing, die Vrijdag heeft plaats gehad in een benzine-opslagplaats nabij Loengtan, in het district Tsjoenking, heeft den dood tengevolge gehad van 178 arbeiders, werkzaam bij den aanleg van den weg, die de provincies Tsjetsjoean en Hoean met el kaar moet verbinden. In de afgeloopen dagen hebben zich in een ziekenhuis te Stockholm geheimzinnige ver giftigingsverschijnselen voorgedaan bij lichte zieken. Twee van hen zijn reeds overleden, een derde is stervende. Het schijnt dat injecties met zilvernitraat zijn gegeven in plaats van cocaïne. De politie stelt een onderzoek in. van Den Helder BEVALLEN: T. DuijnSwart, z.; M. Mul derKuijl, z.; M. P. TilroAllewjjn, z.; T. Kooijde Vroe, d. OVERLEDEN: Wed. G. N. v. Konings- bruggen, 62 j.; F. LangereisLugtig, 70 j. Aan het front van Irun zijn Zondagmorgen, na een betrekkelijk kalmen nacht, slechte eenige geweerschoten gelost. Om 8 uur liet een vliegtuig der opstandelingen vijf bommen vallen boven de posities der regeeringstroepen en boven Irun. Deze bombardementen werden later op grootere schaal voortgezet, maar groote schade werd niet aangericht, want de piloten opereeren op zeer groote hootge. Te Bayonne wordt vernomen, dat twee vliegtuigen der opstandelingen Eibar hebben gebombardeerd op 30 km van Tolosa, waar zich een wapenfabriek bevindt. Onder de bur gerbevolking vielen talrijke slachtoffers en er werd aanzienlijke schade aangericht. Uit Hendaye wordt gemeld dat behalve een luchtaanval, welke Zondag plaats had, het eenige incident het bombardement was van den kruiser der opstandelingen „Espana" en den torpedojager „Velasco", die tusschen 5 en 6 uur twaalf salvo's losten. Vier bommen kwamen bij het fort Guadelupe terecht, ter wijl de andere in de richting van Pasajes terecht kwamen. Het was zoo rustig aan het front, dat men te Biriatou zelfs eenige malen strijdliederen der opstandige soldaten heeft gehoord. Aan regeeringszijde is men eveneens opti mistisch gestemd, doch hier laat men dat niet zoo blijken. Gedurende het weekeinde is er in verschil lende deelen van Spanje klaarblijkelijk hard gevochten. Daarover zijn beide partijen het eens in hun berichten over den strijd in Estre- madura, waar de regeering zegt alle aanvallen tenslotte afgeslagen te hebben. In de provincie Huesca schijnt de regeering een succes van beteekenis te hebben behaald, daarentegen bij Teruel een kleinen tegenslag te hebben geleden. Verder maken de regeeringscommuniqué's melding van successen in het Guadarrama- gebergte en bij Malaga. De Miguel Cervantes zou in de Straat van Girbaltar door vliegtuigen en een onderzeeboot van de opstandelingen ernstig beschadigd zijn. Op een aanzegging van de opstandelin gen, dat Irun aan een bombardement van alle wapenen zou worden prijsgegeven, heeft het gemeentebestuur vrouwen en kinderen de stad doen verlaten. Meer dan 2500 vluchtelingen zijn op Fransch gebied aangekomen. Ook de Sowjet-Unie heeft thans het wapen embargo afgekondigd. Te St. Juan de Luz zouden behalve de be sprekingen over de humaniseering van den burgeroorlog ook pogingen gedaan worden om tot een wapenstilstand tusschen de partijen te komen. Intusschen ontkent de Spaansche regeering, dat zij zich bij de besprekingen aldaar zou hebben laten vertegenwoordigen. Uittocht van de burgerlijke bevol king van Irun. Hartverscheurende tooneelen. Een der bijzondere verslaggevers van Havas deelt mede, sedert half 11 Zondag avond af getuige te zijn geweest van den droeven uittocht der vrouwen en kinderen uit Irun. Er waren door de vliegtuigen der op standelingen boven de stad pamfletten uit geworpen, waarin de militaire autoriteiten er voor werden gewaarschuwd, dat Irun op 30 Augustus, door het gezamenlijk bombarde ment van de artillerie, vliegtuigen en oorlogs bodems der opstandelingen in de asch zou worden gelegd. De burgemeester van Irun ontving nog de waarschuwing, dat de bedreiging niet ijdel zou zijn en dat hij maatregelen moest nemen. In den loop van den avond werd de bevolking dan ook uitgenoodigd de stad te verlaten en naar Frankrijk uit te wijken. Hartverscheurende tooneelen deden zich voor; ouden van dagen werden op stoelen weg gedragen, vrouwen hebben haar kindertjes in doeken gewikkeld en stijf tegen zich aange drukt. Alle mannen, die de wappens kunnen dragen, zullen in Spanje achterblijven. Dui zend vrouwen en kinderen hebben Irun ver laten. De vluchtelingen worden overgebracht naar St. Jean de Luz en Bayenne. Er worden nog 2000 vluchtelingen verwacht. De prefect van het departement Basses Pyrxees leidt den ordedienst. Gisterennacht om half twee bevonden zich voor het stadhuis van Irun bijna 2000 men- schen, die op hun beurt wachtten, om naar de grens vervoerd te worden. De orders waren, dat om half vier in Irun zich nog slechts mannen mochten bevinden, die tot elk offer bereid waren. Margarida, de commissaris van oorlog, verklaarde, dat er geen opstandeling in Irun binnen zou komen, zoolang er nog één man overeind stond. Te Hendaye werden de vluchtelingen inge ënt, waarna de meesten ondergebracht zijn in een groote loods bij het station, waarvan men inderhaast een slaapgelegenheid gemaakt had. Ook sommige hotels namen vluchtelingen op. Om 3 uur hadden ruim tweeduizend menschen de grens gepasseerd. Irun was in duisternis gedompeld en het verkeer geschiedde met ge doofde lichten. Intusschen hebben de opstandelingen tot dusver geen gevolg gegeven aan hun dreige menten. Vanmorgen is slechts een enkel vlieg tuig boven Irun verschenen, dat enkele bom men liet vallen; ook het artillerievuur was van geen beteekenis. Het aangekondigde bombardement van Irun is nog uitgebleven. Voor zoover van de Fransch-Spaansche grens aan de beneden-Pyreneën gezien kon worden, heeft zich gisteren geen enkel offensief op groote schaal aan het front van Irun voor gedaan. Tegen twee uur heeft slechts een klein gevecht plaats gevonden op den top van den berg Uriarte en gedurende een half uur knet terde vandaar het geweervuur. Men onder scheidt overigens geen enkele troepenbeweging, de mannen blijven verscholen. De uittocht uit Irun schijnt geëindigd te zijn. In de straten der stad bevinden zich geen vrouwen en kin deren meer. De meeste huizen zyn gesloten. Het aangekondigde bombardement heeft nog niet plaats gehad. Alleen heeft eeD kruiser van de opstandelingen drie granaten naar het fort Gaudelupe afgevuurd. Een te Burgos ontvangen telegram van de divisie Galicie meldt, dat het marine-oplei dingsschip „Galate" met alle cadetten en de geheele bemanning de zijde van de nationalis ten heeft gekozen. De „Galate" is de haven van El Ferrol binnengeloopen. Volgens een bericht uit La Coruna heeft de luchtmacht van Sevilla verscheidene regee- ringskruisers in de Middellandsche Zee ge bombardeerd. Tegenover Huelva hebben de kustbatterijen een kruiser op de vlucht ge dreven, welke voornemens was de haven te bombardeeren. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de regee- ringskruiser „Miguel Cervates" door het bom bardement van de opstandige luchtmacht en door een opstandige onderzeeboot in de Straat van Gibraltar zware schade heeft bekomen. Een Amerikaansche torpedojager beschoten. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Cordel Huil, heeft bij de Spaansche regeering en bij generaal Franco stappen gedaan naar aanleiding van de be schieting van den Amerikaanschen torpedo jager „Kane". Naar vernomen wordt zijn zes bommen, die door een vliegtuig waren uitge worpen, terecht gekomen in de nabijheid van de „Kane", die daarop het vuur op het vlieg tuig opende, zonder dit evenwel te treffen. Het vliegtuig, dat geen registratieteekens droeg, ging tot driemaal toe tot den aanval over, hoewel de „Kane" de vlag der Ver. Staten voerde. De „Kane" had opdracht gekregen, de Amerikanen uit Spanje te evacueeren. Weer talryke doodvonnissen. Uit Sevilla wordt gemeld, dat de krijgsraad de doodstraf heeft geëischt tegen 67 mijnwer kers van Rio Tinto, die gevangen werden ge nomen, toen zij naar Sevilla wilden optrekken met 14 met dynamiet beladen vrachtauto's. Te Malaga is een kortegolfradiobericht op gevangen, gericht aan den gouverneur van Cordoba, waarin deze er van in kennis is ge steld, dat het doodvonnis is uitgesproken, wegens militairen opstand tegen den Com mandant, over den Commandant van de Guar- dia Civil Franciano Garcia en verscheidene andere personen. Garcia is terechtgesteld. De boodschap voegt hieraan toe, dat te Cordoba een belangrijke opstand tegen de Insurgenten is uitgebroken. De krijgsraad te Madrid, welke zitting houdt in de modelgevangenis, zal spoedig von nis wijzen in het proces tegen dertig officieren van het artillerieregiment Carabanchek, die beschuldigd worden van deelneming aan den militairen opstand. De procureur der repu bliek beschuldigt achttien hunner ervan schul dig te zijn aan muiterij of deze te hebben in de hand gewerkt. Een conferentie van diplomaten te Hendaye. In Britsche officieele kringen wordt gemeld, dat te Hendaye een bijeenkomst is gehouden van gezanten van verschillende mogendheden, op initiatief van den gezant van Argentinië, ter bestudeering van de kwestie, hoe den bur geroorlog in Spanje „menschelijker" kan wor den gemaakt. De ambassadeurs deelden elkaar de instructies mede, welke zijn van hun regee ringen hadden ontvangen. Het bleek, dat alle tot dusver ontvangen instructies ten gunste van bepaalde stappen waren. Wanneer alle vertegenwoordigers der mogendheden in bezit zijn van de nota's hunner regeeringen, zal men zich kunnen wenden tot de Spaansche regee ring en tot de leiders der rebellen. Welke handelwijze gevolgd zal worden, is nog niet bekend. Het eerste doel zal zijn een uitwisseling van gevangenen' té bereiken. In" dezelfde kringen wijst mén er' tèvehs 'op,' dat het in contact treden niet'de 'lefders der rebellen voor huma nitaire cfoelfeinQerf op geerf eiikele wijze de er kenning van deze leiders dooi- de vertegen woordigers der betrokken mogendheden zal in houden. Nader wordt uit Hendaye gemeld, dat vier vertegenwoordigers van het Volksfront en vier vertegenwoordigers van de opstandelingen gistermiddag in hetzelfde schip St. Jean de Luz zijn aangekomen, om de voorstellen van de diplomaten aan te hooren om den burger oorlog in Spanje „menschelijker" te maken. In verband met de besprekingen zijn de namen van eenige Fransche en Engelsche deskundigen genoemd, doch er is nog geen enkele beslissing genomen. Naar aanleiding van de besprekingen, welke worden gevoerd om den burgeroorlog te humaniseeren schrijft „Le Journal" dat de ambassadeurs-conferentie van St. Jean de Luz voor de a.s. zitting de volgende drie punten op de agenda heeft geplaatst: 1. vergemakke- makkelijking van de uitwisseling van gevan genen; 2 oproep aan het internationale Roode Kruis om maatregelen te nemen ten gunste van zieken en gewonden, zoomede met het oog op dreigende epidemieën en 3. bescher ming van kunstwerken. In een bericht uit Valencia maakt een spe ciale correspondent van de Times melding van een te Madrid heerschende bloedige ter reur. Eiken morgen kan men in de rivier Manzanares de naakte lijken zien van ver moorde slachtoffers. Vele gefusileerden wor den zelfs midden op den dag uit rijdende vrachtauto's op straat geworpen. Vele plekken zijn met bloed bespat. Ziekenhuizen aan den rand der stad hebben zich zelfs bij de regee ring beklaagd, dat de patiënten wegens de kreten der slachtoffers, die eiken nacht in de voorsteden van Madrid worden terechtgesteld, niet kunnen slapen. Vele vooraanstaande inge zetenen zijn zonder vorm van proces omge bracht. Ondanks Mie desbetreffende tegenspraken, worden, naar Reuter verneemt, te St. Jean de Luz nog steeds besprekingen gevoerd met als doel de totstandkoming van een wapenstilstand in den Spaansche burger oorlog. Het Spaansche stoomschip Manucho, dat sedert het uitbreken van den burgeroorlog als gevolg van de staking der bemanning werk loos in de haven van Bona (Algiers) had ge legen is Vrijdagnacht, plotseling, zonder kapi tein vertrokken met den eersten officier als gevangene aan boord. De kapitein had zijn in trek genomen in de stad, daar de matrozen aan het muiten waren geslagen en aan boord sowjets hadden gevormd. De bemanning klaagde erover, dat zij geen gage ontving, en wilde naar Spanje terugkeeren, doch zonder opdracht van de reederij heeft de kapitein dit geweigerd. De Spaansche minister van oorlog deelt mee, dat twee legioensoldaten, die bij Navalperal naar de regeeringstroepen zijn overgeloopen, verteld hebben, dat zij half Juli in Spanje zijn aangekomen, nadat een opstand onder de andere legioensoldaten in Marokko onderdrukt was. Zij vertelden, dat de opstandelingen in Spaansche Marokko aan de Arabieren grond in Andalusië en in de provincies Murcia en Valencia hebben aangeboden en beloofd hebben dat zij den Mohammedaanschen eeredienst in de moskee van Cordoba zouden herstellen en verlof zouden geven tot uitoefening van den eeredienst in Madrid, Barcelona en andere groote steden. De deserteurs verklaarden verder nog, dat er onder de Arabieren en de notabele Kabylen ernstige ontevredenheid heerscht, omdat gene raal Franco voortdurend om meer manschap ken vraagt. De zuivering van het overheids personeel. De zuivering van het stadhuispersoneel te Barcelona is Vrijdag voortgezet. Nadat te voren reeds 151 ambtenaren waren ontslagen, zijn er Vrijdag nog 170 gevolgd. ^lalmncn Scherens wint b(j de profs den titel voor de vijfde achtereenvolgende maal. De sprintwereldkampioenschappen van Zürich hebben geleid tot de zege van de 2 onbetwist sterksten, den Nederland- schen amateur Arie van Vliet en den Belg Scherens, de beide faire athleten, die in hun categorieën ieder een klasse sterker waren dan de rest. Een twintig jarige amateur, die zijn ritten in de finale, die hem zijn eersten wereldtitel bracht, tweemaal wint in 12 seconden over de laatste 200 meter, en een 26- jarige professional, die zijn vijfden eere- prijs is successie bemachtigde, met zijn twee beslissende ritten in 11.8 seconde... De wielerwereld mag trotsch rijn op haar twee koningen van dit sportief prachtig geslaagd wielerfeest. Arie van Vliet, na Jaap Eden (1895), Mau- rice Peeters (1920), Jaap Meyer (1925), Ma- zairac (1929) en Jacq. van Egmond (1933), de zesde sprintkampioen, die de succesrijke Nederlandsche amateur-wielernatie leverde, heeft het in dit wereldkampioenschap slechts weinig moeilijker gehad dan in den kamp van dit jaar om den Nederlandschen titel. Dit ondanks het feit, dat in de halve finale zijner categorie twee nieuwe krachten zich gedron gen hadden, de Amerikaan Sellinger en de Franschman Georget, die aan het einde van den laatsten dag voor de korte-afstandrijders het stoute stukje uithaalden, den reeds jaren tot de topklasse behoorenden Chaillot en Pola uit te schakelen. Een kwartet van niet ver wachte samenstelling ging de prijzen verdee- len: Van Vliet, Collard en de „nieuwelingen" Georget en Selinger. En Georget was het zelfs, die met Van Vliet in de finale kwam. Een extra attractie. Want Georget had zich in twee vorige ritten den handigsten sprin ter uit het gezelschap getoond, zoodat er als in de twee vorige wereldkampioenschappen, waaraan Van Vliet deelnam, wederom een weegschaal opgehangen werd, waarin de uit gesproken meerwaaridge athletische eigen schappen van den Nederlander gewogen zou den worden tegen de geraffineerde course- tactiek van een andere. De spanning duurde echter maar even. Vijf lengten mocht Georget door zijn ver rassende duikeling in de eerste serie binnen door op Van Vliet nemen... en toen zag men het gebeuren, dat de Nederlandsche vertegen woordiger, die dit Zwitsersche tournooi zoo sterk het zijne wist, den Franschman rijn verpletterende meerderheid toonen ging. Geen twijfel mogeljjk. Van Vliet klopte Georget in dien eersten rit op dusdanige wijze, dat er geen twijfel meer mogelijk was. De tweede rit gaf een nieuwe flitsende 12 seconden van een vol- waardigen wereldkampioen... en aan den mast op het middenterrein ging langzaam de rood-wit-blauwe vlag omhoog, onder de ovaties van het Zwitsersche publiek, dat de onder in de betonnen kom rijdende regenboogtrui, die zoo'n groot jaar beleeft, beloonde op een wijze, zooals men het een eigen landgenoot zou ge daan hebben. Arie van Vliet, de snelste wieleramateur ter wereld... en Van der Voort een belofte. Er konden bekwamer Nederlandsche vertegen woordigers te Zürich aan den start gekomen zijn, maar Van der Voort verraste toch, dat hij het in de beenen had de achtste finale te overleven door daarin niemand minder dan den Duitschen kampioen Lorenz achter zich te laten. Het was juist, dat A. van der Voort in de kwart-finale uitgeschakeld werd door Collard, dat Van Egmond eveneens in de kwart-finale buigen moest Gérardin en dat A. van de Linden Linden Engel in de serie der achtste finale het terrein moest laten. Scherens' recordL Souplesse, snelheid en handigheid... In Scherens zijn die drie factoren voor het bereiken van machtige sprintsuccessen zoo belichaamd, dat men het volkomen be grijpt, dat hij de sprinter is, die te Zürich een record vestigde. Het record vijf achtereenvol gende jaren wereldkampioen te zijn. De groote Moeskops wat titelhouder van 1921 tot en met 1924, de groote Michard van 1927 tot en met 1930, maar zij die Scherens heden op de Oerlikon-baan Gérardin zagen overklassen, hebben zich afgevraagd of de Belg niet in alle oprichten de grootere zal worden. KEURIGE AVONDWEDSTRIJDEN OP DE WIERINGER WIELERBAAN Zondagavond werden op de Wieringer Wie lerbaan uiterst sportieve wedstrijden verre den. En al was het weer niet van medewer kenden aard, toch kan men zeggen, dat het pu bliek ruimschoots genoten heeft van het ge presteerde. Uitslagen: Sprint series: 1. Schöndermarck 13 sec.; 2, Baardman 13.8 sec. 1. Snoodijk 14 sec., 2. N. Bakker 14.1 sec, 1. Krijger 14 sec.; 2. Deijkers 14.1 sec. Sprint series: Demi-finale: 1. Baardman 13.3 sec.; 2. N. Bakker 13.4 sec. 1. Kreijger 12.8 s.; 2. Schöndermarck 13.2 s. Finale: 1. Baardman 13.4 sec.; 2. Kreijger, Austral. achtervolging. le serie: 1. Van Beek; 2. Glim. 2e serie: 1. Kaptein; 2. Neijsink. 3e serie: 1. Oostdijk; 2. Lont. Finale: 1. Kaptein; 2. Oostdijk, tijd 3 min. 40 sec. Klassement-race. 15 ronden. 1. Nic. Bakker 243 is 9 pnt.; 2. Snoo dijk 430 is 7 pnt.; 3. Neijsink 322 ia 7 pnt. 2e serie: 1. Deijkers 4—32 is 9 pnt.; 2. Duineveld 143 is 8 pnt.; 3. Althuizen 214 is 7 pnt.; 4. Lont 02—1 is 3 pnt. Finale: 1. Althuizen 34 is 7 pnt.; 2, Neijsink 40 is 4 pnt.; 3. Duineveld 22 ij 4 pnt. Uitslag van den koppelwedstrijd Na een zeer mooien strijd kwam de vol gende uitslag tot stand: 1. SchöndermarckAlthuizen 324 is 9 p. Op 1 ronde: LontDuineveld 4—48 is 16 pi, 3. KorshuizenDeijkers 11—2 is 4 pnt. Een tevreden publiek keerde huiswaarts. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der Directie een 3 avonden-wedstrijd te organisee- ren, terwijl eveneens een groote waUstrijd voor profs en onafhanelijken in overweging zal wor den genomen. VAN DE ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Voor een groot publiek werden Zondagmid dag te Alkmaar spannende wielerwedstrijden gehouden. Zeer zeker was de keuze der ren ners buitengewoon goed geweest en de koppel wedstrijd heeft daarom ook wel een uiterst spannend verloop gehad. PijnenburgSlaats waren op een gegeven moment eenige ronden op achter en het liet zich in den beginne aan zien dat de groote strijd hier gestreden zou worden tusschen hen en KilianVopel, doch hoe is alles in den loop der wedstrijden ver anderd. Pijnenburg en Slaats in weinig woor den gezegd: „Zij doen wat rij willen". Da diverse standen, door de jury bekend gemaakt verschillen steeds aanmerkelijk van elkander. Geen wonder dat het publiek enthousiast was met het hun geboden prachtwerk. Thans do uitslagen der diverse wedstrijden. Omnium-wedstrjjd voor Amateurs. A. Sprint wedstrijd over 500 M. le serie: 1. Derksen 10.8 sec. 2. Pronk. 2e serie: 1. Groot 11.8 sec. 2. Oukes. 3e serie: 1. Pronk, 10.8 sec. 2. J. Groot. 4e serie: 1. Derksen 11.6 sec. 2. Oukes. 5e serie 1, Pronk 10.8 sec. 2. Oukes. 6e serie: 1. Derksen 11 sec. 2. Groot. B. Jachtraoe over max. 3 K.M. De wedstrijd mislukte geheel omc'ht Pronk Derksen gemakkelijk kon passeeren, doch zulks naliet om Derksen het verlaten van do baan te besparen. Hij bleef maar aan het wieltje van Derksen hangen. Na een repriman de van de Jury gaat Pronk naar boven en moet Derksen de baan verlaten. Uitslag: 1. Pronk, 2. Oukes, 3. Derksen en 4, Groot. C. Tijd race over 500 M. 1. Pronk 32.6 sec. 2. Derksen 32.8 sec. 3, Groot 35 sec. en Oukes 35.2 sec. Deze 3 wedstrijden getotaliseerd! 1. Pronk 211 is 4 pt. 2. Derksen 13—2 is 6 punten. 3. Oukes 424 is 10 pnt. 4. Groot 343 is 10 pnt. Zoodat Pronk winnaar van deze omnium werd. Ivop(>elinhaalwedstrijd profs.. Pijnenburg en Slaats halen hun tegenstan ders KilianVopel in na 17 ronden. Tijd 3 min. 26 sec. Klassementsrace Profs en Oiiafhankelyken- 1. Cor Wals, 3 pnt. en 1 ronde voorsprong, 2. A. van Amsterdam 13 pnt. 3. Dieterman, 5 pnt. Tjjd 6 min. 33 sec. Een 5 K. M. rit wordt verreden voor dj Lotisico-beker (Nieuwelingen), 1. Groenewoud-Kramer, 2. Bouman, 3. Ever% 4. Bosma. Tijd 7 min. 27.4 sec. Wedstrijd over 10 K.M. Profs en Onafhanl* 1. Pijnenburg. 2. A. v. Amsterdam. 3. Deneef 4. Kilian. In deze race bevond Pijnenburg zich aldoor in het midden van het peletn. Tegen 10 ronde# voor het einde nam hij een formidabele eind spurt en kwam als no. 1 aan. Hij verbeterd# hierdoor het 10 K.M. record dat op naam stond van M. Vroomen (14.27 sec.) gemaakt in 1934, De tijd van Pijnenburg was 13 min. 15.6 seo. De koppelwedstrijd ging over 60 KM en zoo als in den aanhef vermeld, is er geweldig gereden. Steeds werden uitlooppogingen ge* daan en wij mogen hierbij namen noemen van HiddesDieterman. de BruyckerDeneef, Kilian etc., welke het PijnenburgSlaat# heusch niet gaven. Niettemin werd de volgende eind-uislag ver kregen: 1. PijnenburgSlaats 6 pnt.; 2. Op 1 rondef De BruyckerDeneef 2 pnt.; 8. Op 3 ronden! Van AmsterdamBraspennink Jr. 8 pnt.; 4*. Op 3 ronden: HiddesDieterman 7 pnt.; 5, Op 5 ronden: KilianVopel 12 pnt.; 6. Op 9 ronden: WalsVan Schijndel 5 pnt. Het record 60 km koppelwedstrijd, dat op naam stond van PijnenburgWals, met een tijd van 1.21.36.4 werd thans door Pijnen* burgSlaats verbeterd. Tijd was; 1.20.11.6.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3