Opgewekte viering van den Koninginnedag. Stadsnieuws tweede blad Opening van de B.LO.-School. heldersche courant van dinsdag i september 1936 De nieuwe B. L. O. School, De réveille. De parade. Samenstelling der parade. Admiraal Kruys inspecteert de troepen. L)e admiraal komt. net défilé Saluutscn De optocht en de zanghuk - aan den burgemeesL Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 1 Sept Woensdag 2 I I I I I I 20.17 uur 20.15 uur fcekediging nieuwe officieren der marine. Naar wij vernemen zal de beëediging van 4je nieuw benoemde officieren der zeemacht Vrijdag 11 September a.s., des namiddags 2 uur plaats hebben. Bij gunstig weer geschiedt de plechtigheid op het sportterrein Ankerpark, alhier, bjj ongunstig weer in de exerciUeloods aan de Buitenhaven. de kon. marinekapel naar beesterzwaag. Naar wij vernemen zal de Kon. Marine kapel, onder leiding van haar directeur, den heer Leistikow, morgen naar Beesterzwaag (Fr.) gaan, om daar den Landdag van de p.V.L. met een aantal pittige marine- jnarschen op te luisteren. chr. oranjevereeniging. Rectificatie. De in het bericht en de advertentie in de ,,Heldersche Courant" voorkomende mede- deeling dat de leden toegang hebben tot de feestelijke vergadering in Casino op vertoon van bewijs van lidmaatschap „le halfjaar '36", moet zijn: „2e Halfjaar '36". de rehoboth-bibliotheek. Deze Bibliotheek, die gevestigd is in den cor ridor van de Rhobothkerk, Ooievaarstraat hervat 2 September de uitleening. Uit het dan verkrijgbare supplement blijkt, dat ook dit jaar de Bibliotheek een belangrijke uitbreiding verkreeg. Ztj, die belang stellen in hetgeen verschijnt op de boekenmarkt aan Christelijke lectuur, kunnen hier, ook wat jeugdboeken betreft, te kust en te keur terecht. Voor verdere bijzon derheden zie men de advertentie. inschrijvingen handelsregister. 25 Aug.—1 Sept. 1936. Opheffingen. Den Helder: N.V. Theehandel v/h Focke S. Klein, filiaal Kanaalweg 182. politee-opleiding. Wij verwijzen belangstellenden daar de in dit nummer voorkomende advertentie betref fende de politie-cursus die deze maand weer aanvangt. Hedenmiddag kwart voor twee officieele opening van de B.L.O.- School aan de Hector Treubstraat. Van 4 tot 6 uur bezichtiging voor het publiek. - i Vanmiddag om kwart voor twee heeft de Officieele opening plaats van de B.L.O. School, aan de Hector Treubstraat, met den bouw waarvan het vorig jaar October werd aange vangen. De school is gebouwd naar een ont werp van den directeur van gemeentewerken, den heer A. Dokter, het is in beton opge trokken op een houten paalfundeering, terwijl het betonnen skelet onderbroken is door niet minder dan 600 vierk. meter glas, gezet in Stalen ramen. Om de openluchtschool nabij te komen, die voor ons klimaat minder geschikt is, is ge streefd naar zooveel mogelijk licht en lucht en daarbij is men voor de volle honderd pro cent geslaagd. Wie het gebouw aan den bui tenkant ziet, vindt meer glas dan steen, ter wijl rijk bloeiende roode geraniums voor de ramen het geheel een gezellig aanzien geven. Het gebouw heeft twee ingangen, n.1. een voor de debielen, de hoofdingang, die zich ongeveer voor de Lorentzstraat bevindt, en een voor de imbecielen, die eveneens in de Hector Treubstraat, voor het gymnastiek lokaal is. Als men den hoofdingang van het gebouw betreedt, wordt men direct getroffen door het buitengewoon prettig interieur, het lijkt het glazen paleis van de sprookjes-prinses. Het is hier alles even licht en vroolijk, in de gangen en in de lokalen. Het egypto-glansbeton, dat zoowel in de lokalen als gangen toegepast werd, de naadlooze parvadur asbestvloeren, het verfwerk, het is alles in crème of nog lichter kleur gehouden en het moet wel een zeer donkere dag zijn als dit gebouw iets van zijn lichtvreugde zal verliezen. Het gebouw bezit in het geheel zes lokalen, n.1. 3 beneden en 3 boven, bovendien nog twee werklokalen voor de imbecielen, er is voorts een groote overdekte zandbak voor de kinde ren en pl.m. 500 vierk. meter tuin voor prac- tische lessen, voorts is er een kamer voor het hoofd der school en een kamer voor onderzoek door den dokter, die tevens als leeraarkamer dienst doet, terwijl er nog een drietal douches zijn voor de leerlingen, die op medisch advies een douohe moeten gebruiken. Voor de meisjes-leerlingen is er een model- keuken naar Vakschoolinrichting; direct naast 'deze keuken bevindt zich een leslokaal, zoodat de meisjes hun lessen practisch toe kunnen passen. De keuken 'wordt tevens gebruikt als schaftlokaal voor de kinderen. Ieder leslokaal heeft achterin drie vaste kasten en onder de ramen aan de gangzijde nog een aantal kasten voor het opbergen van de leermiddelen, voorts is er een ruim vast bord en ook een waschbak. Alle lokalen heb ben eenzelfde inrichting. De meubelen zijn uit de oude school overgebracht, doch hebben natuurlijk een flinke beurt gehad, zoodat ze er als nieuw uitzien. Een prachtig gymnastieklokaal is aan de school verbonden. Een lokaal van 9 bij 18 meter en 5 meter hoog. De werktuigen uit het gymnastieklokaal Emmastraat zijn hier ge deeltelijk naar overgebracht, aangevuld met de noodige nieuwe werktuigen. Dit lokaal zal tevens dienst doen voor alle openbare scholen, die zelf nog geen lokaal bezitten. Vermelden we tenslotte nog het sloydlokaal van de school en het magazijn van leermid delen, terwijl beneden het terras de centrale verwarming is gebouwd, bestaande uit twee groote ketels, die met cokes gestookt worden. Bij de opening is tevens een kleine ten toonstelling van enkele leermiddelen georga niseerd, die duidelijk doet blijken hoe het on derwijzend personeel van deze school er op uit is om door sprekende en practische mid delen, voor zoover dat eenigszins mogelijk is, hun pupillen klaar te maken tot goede leden voor de maatschappij. Vermelden we tenslotte, wie bij de tot stand- koming van dit gebouw door hun leveranties en anderszins betrokken zijn geweest. De bouwers waren de firma Arhens te Dronrijp. De opzichter de heer R. Duinker en de teekenaar de heer Mooij van gemeente werken. Het egypto-glansbeton werd aangebracht door de firma Niestasz te Haarlem. Het lood- en sanitairwerk is van de firma De Jong, alhier. Het verf- en glaswerk van de firma Kraak en Zn., alhier. De stalen ramen en deuren werden geleverd door de firma De Vries Robbé, Gorkum, de tegelwer ken zijn van de N.V. Intercodam, Amsterdam. De naadlooze parvadur-vloeren werden gelegd door de firma Vrijenhoek, Den Haag. De cen trale verwarming werd verzorgd door de fa. Geveke. De verlichting door de firma Van Os, alhier. De stoffeering is van de firma Govers en Vroom en Dreesmann, de stalen meubeltjes van de firma Klercq en het meubilair van de firma Quack. De metselsteen is afkomstig van de N.V. Belvedère te Maastricht. OPRICHTING ALGEMEENE VEREENIGING VOOR ZIEKENHUIS VERPLEGING „DEN HELDER". Men schrijft ons: In het nummer van heden, wordt per adver tentie mededeeling gedaan, dat morgen, Woensdag 2 September, 's avonds 8.15 uur in het Kegelhuis een vergadering gehouden wordt, welke ten doel heeft tot oprichting te komen van bovengenoemde vereeniging. Het lijkt ons goed om in het kort even uiteen te zetten, wat deze vereeniging beoogt. In afwijking van eenige honderdtallen van steden en dorpen in ons land, hebben wij in Den Helder 'geen algèmeene onderlinge ver eeniging, welke dekt het risico van de kosten voor Ziekenhuisverpleging, operatiekosten, en specialistische hulp. Dat een zoodanige ver eeniging van groot sociaal belang is te achten, staat ongetwijfeld vast en wordt in tal van plaatsen bewezen. Om een voorbeeld te noe men, in Alkmaar bestaat een vereeniging, welke haar ledental in eenige jaren zag groeien tot 12000. Bij de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland zijn aange sloten 226 vereenigingen met een totaal van ruim 637000 verzekerden. Behalve deze Fede ratie bestaan ook nog de Groninger Bond en de Friesche Federatie. Uit dit alles blijkt wel de groote behoefte voor de aansluiting van degenen, die zich wil len verzekeren tegen de hooge kosten van ziekenhuisverpleging, enz., welke kosten juist in dezen tijd tot groote financieele moeilijk heden kunnen leiden. En juist omdat er geen winstbejag voorzit en geen kosten van be- teekenis ermede gemoeid zijn, kunnen de pre mies uiterst laag zijn, slechts luttele centen per week. Al deze overwegingen hebben er toe geleid, dat de in de advertentie genoemde personen, met nog andere, die met het doel sympathisee- ren, de hoofden bij elkaar gestoken hebben en de zaak hebben voorbereid. Wjj hopen, dat Woensdagavond in het Kegelhuis voldoende belangstelling zal worden betoond om den grondslag te leggen voor de zoo uiterst nuttige vereeniging, waaraan ook in Den Helder een werkelijke behoefte bestaat. OP EEN GOLFBREKER GESTRAND. Vrijdagmorgen in de vroegte, drie uur k half vier, kwam er op zee plotseling een zware mist opzetten, die alle zicht belemmerde en voor de visschers aan de kust gevaar op leverde. Er waren er, die, zoodra ze den mist bank zagen opkomen, direct den wal inliepen en daar veilige schuilplaats kozen, voor anderen was dit echter niet meer mogelijk en zoo liep het motorvaartuig van Kees de Wit van Den Helder, dat op weg was naar Kam perduin, op een golfbreker tusschen paal 4 en 5. De stranding gebeurde juist met vallend water, zoodat het schip na eenigen tijd geheel droog kwam te liggen. Een zoon van de Wit ging, toen dat moge lijk was, van boord en wandelde naar Den Helder om een aantal dommekrachten te halen en daarmee het schip te lichten en met den vloed vlot te brengen. Met een motorvlet en het noodige materiaal kwam hij terug. Met de dommekrachten werd het'schip opge draaid en werden er balken onder geschoven, idat het vrij kwam te liggen en toen later :n dag de vloed kwam en nog een motor en vier vletten ter plaatse waren, weid' schip vlot gebracht en kon het zijn reis naar huis ondernemen, gelukkig zonder eenige schade. een dag met de speeltuin ver eeniging, afd. tuindorp, op stap. Men schrijft ons: Donderdagavond omstreeks 7 uur was het al merkbaar stil op het anders zoo drukke-' Tuindorp en daar was een goede reden voor, want den volgenden dag toch, zou de Speel tuin op reis gaan en daar de kinderen vroeg uit de veeren moesten was het geraden om' vroeg naar bed te gaan. Vrijdag, heel vroeg, de dagaraad was nog maar nauwelijks door, zag men zoo hier en ander al een kleur ver schijnen en voordat het half zeven was, was heel Tuindorp in rep en roer. Circa 200 kinderen en denk daar de noodige ouders en aanhangers eens bij, verzamelden zich voor den tuin. Het was een drukte van belang. Om vijf minuten over half zeven werd „opstellen" geroepen en om 10 minuten over half zeven ging het in optocht naar de Bin nenhaven, alwaar we ons inscheepten op de plezierboot van de E.S.O.N.A. De heelé groep kon juist achter op. De harmonica werd uit gepikt en het ging met volle muziek op Ber gen aan, waar we om 11 uur aankwamen. Na eerst brood gegeten en melk gedronken te hebben, werd er tot 1 uur genoten van de speelwerktuigen, die daar aanwezig zijn. Om 1 uur zijn we toen in optocht door Bergen langs het Hertenkamp en door de bosschen naar Schoorl gewandeld. Wat een werk of de leidsters en leiders daaraan gehad hebben kan een ieder zich wel indenken, vooral met het oog op het drukke verkeer. Na onderweg even gerust te hebben en na! dat een versnapering was uitgedeeld, werd de tocht voortgezet en om 3 uur werd de speel tuin „De Roode Leeuw" stormenderhand in genomen. Eerst moest de dorst gelescht wor den met een glas ranja en daarna hebben de kinderen naar hartelust gespeeld. Tot kwart voor vijf hebben wij ons geamuseerd met de kinderen en toen werd het tijd om den af tocht te blazen. In Schoorldam aangekomen, moesten wij een kwartiertje op de boot wach ten. Wij dachten, dat de kinderen nu wel moe zouden zijn, maar wij kwamen bedrogen uit, want niet één der kinderen toonde teekenen van vermoeidheid. Het leek wel een bruiloft zoo'n stemming was er aan boord. Bij West einde kwamen de eerste fietsrijders ons te gemoet en eer wij Den Helder te pakken hadden reden er zeker 150 fietsers met ons mee. Bij den aanlegsteiger trof ons het meest de groote belangstelling van de ouders. I Het leek wel of er een mailstoomer moesfo binnenkomen, 3 400 menschen stonden eib op den wal. In optocht zijn wij weer onder het zingen van: „De speeltuin Tuindorp gaat nooit verloren" naar den tuin gewandeld. Nog eenmaal werd een ;,Lang zal ze leven", aangeheven en toen was het welletjes. Rest ons nog een woord van dank aan alt diegenen, die ons geholpen hebben, dezen! j dag zoo goed te doen slagen en dat rij op{ dezen weg voort mogen gaan tot bloei én hèil van het Speeltuinwerk.- .,;q een gevaarlijke tocht. Weer 4 jongens met een zeilbootje door den stroom opgehouden. Zondagavond kwam op het havenkantoor het bericht binnen, dat in het Borgat, voor de ha ven van Oude Schild een zeilbootje was opge merkt, dat waarschijnlijk met wind en tij te kampen had. En niet alleen dat dit bericht binnenkwam, maar ook zaten de ouders van de onverantwoordelijke knapen op het haven-} kantoor in angst en vreeze op hun spruiten te, wachten. Het schijnt, dat de waarschuwing, die wij eenigen tijd geleden reeds gaven, om toch vooral niet met een klein bootje de verrader- 1 lijke zee te bevaren, nog steeds niet genoeg doorgedrongen is. Zelfs menschen die de diver se stroomingen voor de kust goed kennen, zul len zich wel tweemaal bedenken om in een niet zeewaardig bootje met een forschen wind de haven uit te gaan. Toen het al bij tienen was en van de jongens nog geen spoor te bekennen viel, besloot de commissaris van het loodswezen, de heer van Diest, om er met de „Dorus Rijkers" op uit te trekken, om te trachten de jongelui op te sporen. Door afwezigheid van den schipper der reddingboot nam de heer van Diest zelf de leiding op zich. En zoo vertrok onze „Dorus". Nu is de opsporing van een dergelijk bootje voor een reddingboot als het zoeken van een naald in een hooiberg, vooral wanneer er een flinke deining staat. De menschen, die met een zeilbootje zich buiten de haven wagen, ver trouwen er over 't algemeen te veel op, dat wanneer het eens mis mocht loopen, de red dingboot hen wel zal oppikken, doch deze kans is uiterst gering. Het was dan ook absoluut niet te verwonderen, dat de „Dorus Rijkers" om ruim half elf de haven weer binnenliep, zonder een spoor van de jongelui te hebben bemerkt. En de angst en spanning waarin de ouders verkeerden nam toe. 't Was reeds elf uur toen eindelijk een der vaders met een kreet de an deren attent maakte op een bootje, dat van fort Harsens de haven binnenliep. Gelukkig bleken het de lang verbeiden te wezen. Door nat en bibberend van de kou stapten ze aan wal. Het relaas van den tocht. Van den vader van een der jongens ver namen we later, dat zij reeds Zondagmorgen om 7 uur weg waren gevaren. Het doel was Oude Schild. Hiervandaan vertrokken ze 's middags om 2 uur, maar door den sterken vloed waren ze gedwongen, om afdrijven te voorkomen, zich aan een boei, die gelukkigerwijs juist in de buurt was, vast te houden. En zoo hebben ze daar eenige uren gewacht tot het ty draaide en ze, hoewel doornat, gelukkig behouden thuis kwamen, 't Is te hopen, dat men nu ein delijk eens, waar 't dit zich op zee begeven in een kleine boot betreft, voorzichtiger gaat worden en het gevaar, dat er in schuilt, niet meer te licht acht. Het Helden der Zeeplein het middelpunt der feestvreugde. - Mooie middag op het Sportterrein. - De Stafmuziek zorgt voor een waardig slot. - Veel vlaggen en veel oranje. 31 Augustus, Koninginne-verjaardag. Voor de 56ste maal heeft de Nederland- sche bevolking zich opgemaakt het feest van Oranje te vieren, den verjaardag van Wilhelmina, regeerend Vorstin van Neder land. Sinds eenige jaren is een „nationaal Téviel" doorgebroken en het lijkt wel of felk jaar de gezindheid jegens ons Vorsten- "huis toeneemt, h. ri. de koningin. ■UB. Fr is hier opgewekt de verjaardag van de Koningin gevierd, we kunnen dit a priori vast stellen. Den geheelen dag door hebben we dui zenden, vroolijk gestemde menschen op de been gezien. Menschen, die al 's morgens vröèg op pad waren gegaan om van het begin tot het eind het Koninginnefeest mee te vie ren; We zagen duizenden bij de parade op het Helden der Zeeplein, honderden bij de Zang- hulde op dezelfde plaats, honderden op het sportveld, waar de spelen plaats hadden en wie schat het aantal dat 's avonds, alweer op het Zeeheldenplein, aanwezig was om de Staf muziek te hooren concerteeren? i Wè gelooveri, dat we niet overdrijven als we zég^ën, dat geen dag des jaars zooveel men- sdhèn de straat op brengt als deze laatste dag vkn de maand Augustus dat deed. Zooals ge zegd, de menschen waren vroolijk gestemd. Natuurlijk! Onze Koningin was jarig, maar ook*-het weer werkte mee. Gelukkig is het den geheelen dag droog gebleven, wind was er weliswaar, doch daar werd in de feestvreugde minder op gelet en voor de rest was er zon, ja, heusch, zonneschijn! Wel niet constant, maar er was toch een vrij groot volume en meestal juist wanneer het gewenscht was. N.1. tijdens de parade en in den middag toen de kinderen hün Koninginnefeest vierden. Er was een vroolijke stemming! Er waren de vele vlaggen, tjonge, wat is er gisteren veel gevlagd! Als in geen jaren...... de geheele stad door, in het hartje zoowel als in de bui tenwijken. En er werd ook veel oranje ge dragen op de revers van de heerenjassen, op de japonnetjes en op de mantels der dames. Dat bracht allemaal stemming. Maar daar was meer nog. We hebben niet geïnformeerd of ;1het gemeentebestuur H.H. musici en alles wat er voor doorgaat toestemming verleend had om dezen dag muziek te maken. Maar het was opvallend zooveel muziek als er langs den weg was. Ons stadsorgel was feestelijk versierd, zoo mede de harmonica's van onze bekende plaatselijke virtuozen. Er was ook gezang, straatzang wel te verstaan, maar dat was clandestien. Verboden of niet, ook deze liedjeszangers wrochten stemming. En dat alles bij elkaar, heeft den dag van gisteren tot een echten gezelligen, drukken, vroolijken dag gemaakt. Bezien we thans in chronologische volgorde de gebeurtenissen van dezen dag. Het Koninginnefeest begon heel vroeg al; het was in den prillen morgen, n.1 .om kwart over zeven, toen de Oranjegarde, afdeeling Vdel, van de Koningsdw.str. uit marcheerde om de réveille te verzorgen. Al trommelend en trompetterend werd een marsch gemaakt langs de volgende route: Koningdwarsstraat, Stationsdwarsstraat, Stationsstraat, Spui straat, Weezenstraat, Keizerstraat, Schagen- dwarsstraat, Basstraat, Goversdwarsstraat, Goversstraat, Sluisdijkstraat, Janzenstraat, Spoorgracht, Nieuwstraat, Jan in 't Veltstraat, Van Hogendorpstraat, Fabrieksgracht, Ruijgh- weg, H. a. Lorentzstraat, Van Galenstraat, K rugerstraat, Laan, Walvischstraat, Bree- straat, Paardenstraat, Middenstraat, Dijk- straat, Kerkgracht, Loodsgracht, Looiersteeg, Oostslootstraat, Ooststeeg, Kanaalweg, Hoofd gracht, naar de Buitenhaven, waar om half negen aangekomen werd. Hier wachtte heb Vendel tot 9 uur, het tijdstip van de vlaggen- parade. Tijdens het spelen van het Volkslied bracht het Vendel, dat vergezeld werd door 1 den staf leider, den heer J. de Jong, en dat I gecommandeerd werd door den waarnemend hopman, vaandrig S. van Zweden, den groet met de vlag. Via Hoofdgracht en Weststraat werd vervolgens teruggemarcheerd naar de Rijkswerf, waar de meegevoerde attributen, die o.m. bestonden uit een doek, waarop de spreuk: „Het blijft altijd Oranje boven!" ge schilderd was, het met bloemen versierd wapen van H. M. de Koningin en het vergroote insigne van de Oranjegare, werd afgelegd. Met genoegen akn het Vendel terugzien op dit, zijn eerste Koninginnedagréveil, dat de inwoners van onze stad deed ontwaken en hen dadelijk deed beseffen, dat het vandaag een feestdag was. Zooals alle jaren stond ook deze morgen van den 31sten Augustus in het teeken van het militaire schouwspel, dat we gewend zijn parade te noemen. Reeds vroeg waren zeer vele menschen op de been, reeds om 9 uur hadden velen zich op straat begeven, ofschoon het weer niet je-d&t was. Maar het zon netje brak weldra door en dat stimuleerde weer de drukte op straat, die zich steeds meer deed gelden. Van 10 uur af was de groote stroom menschen gericht naar het Helden der Zeeplein, waar de parade gehouden zou wor den. Het was hier weldra een drukte van belang. Naarmate het tijdstip van 11 uur naderde groeide de menschenmenigte aan, die zoo groot werd, dat velen een plaatsje op de verhooging van het „Dijkje" of op de glooiing van den Dijk moesten zoeken. Zelfs op de daken was men geklommen, maar ook de vensters van de omliggende huizen waren vol van nieuwsgierigen. De vele uitgestoken vlag gen wapperden lustig in den wind, het groen van het plantsoen, dat daar rond het Helden der Zee-monument zoo fraai gelegen is, stak stemmig af tegen al die andere kleuren, die op dit oogenblik te onderkennen waren. Daar was het donker van de marine-uniformen, waarvan die van de officieren flonkerden van het goud en die van de matrozen opgevroolijkt werden door den frisschen kraakschoonen braniekraag. Daar was voorts het grijs van de soldaten, die, hoe klein in getale ook, toch nimmer ontbreken en zonder wie men zich een Heldersche parade toch niet goed voor kan stellen. Voorts was er de kaleidoscopische kleurencombinatie, die door de japonnetjes der verschillende dames gevormd werd. Het was alles even fleurig en vroolijk van aanblik. Om 11 uur had de belangstelling het top punt bereikt en was iedereen in afwachting van de komst van den admiraal met zijn staf. De politie, onder leiding van commissaris A. J. v. d. Hoeven, had in samenwerking met de marine voor een keurige afzetting gezorgd en had men van de lucht uit een blik op het Helden der Zeeplein kunnen werpen, dan zou men aan een legkaart gedacht kunnen hebben. Aan de parade werd deelgenomen door een régiment bestaande uit 2 bataljons van de Zeemacht en een compagnie van het Regi ment Kust Artillerie. De bataljons van de Zeemacht waren als volgt samengesteld: a. le bataljon. Bataljonscommandant Kapitein der Mari niers M. R. de Bruijne, aan wien toegevoegd was: Adjudant Onderoff. der Mariniers J. Kroese als Adjudant. Rechtercompagnie en 2e compagnie samen gesteld uit personeel van het Korps Mariniers Commandant rechtercompagnie: Kapitein der Mariniers W. A. J. Roelofsen. Commandant 2e compagnie: Kapitein der Mariniers J. A. J. de Bruijn. 3e compagnie: 4 secties dekpersoneel van Hr. Ms. „Gelderland", waarbij ingedeeld 8 man kader. Compagniescommandant Luit. ter zee der le kl. F. Stam. Linkercompagnie: 3 secties dekspersoneel van Hr. Ms. „Wachtschip" te Willemsoord, waarbij ingedeeld 4 man kader; 1 sectie deks- personeel van de Marine Kazerne Willems oord. Compagniescommandant Luit. ter zee der le kl. B. Hessing. b. 2e bataljon. Bataljonscommandant Luit. ter zee der le kl. J. B. de Meester. Rechtercompagnie: 2 secties dekspersoneel van den Onderzeedienst, 1 sectie dekspersoneel van het Vliegkamp „De Kooij", 1 sectie deks personeel van Hr. Ms. „Schorpioen". Compagniescommandant Luit. ter zee der le kl. J. M. L. I. Chömpff. 2e compagnie: 2 secties technisch personeel van Hr. Ms. „Schorpioen", 2 secties technisch personeel van het Vliegkampp „De Kooij". Compagniescommandant Luit. ter zee der le kl. A. Molenaar. Se compagnie: 4 secties machinekamerper- soneel van Hr. Ms. „Van Sperjk", Sectiecom mandanten: 4 officieren M.S.D. der 2e kl. Compagniescommandant Luit. ter zee der 2e kl. J. J. Hogendoorn. Linkercompagnie: 3 secties machinekamer- personeel van Hr. Ms. „Gelderland", 1 sectie machinekamerpersoneel van den Onderzee dienst, Officier M.S.D. 2e kl. T. J. Spangen berg. Compagniescommandant Off. M.S.D. der 2e kl. T. A. Vos. De compagnieën waren 4 secties k 16 man sterk, gerekend zonder kader. c. 1 compagnie van het Regiment Kust- artillerie, onder commando van kapitein A. Weyns. Met de algemeene regeling op het parade terrein was belast de Luitenant ter zee der le kl. Hoofdinschieter, aan wien waren toege voegd 5 Officieren Vlieger der 2e en 3e kl. Nauwelijks is de laatste der 11 slagen van de Westerkerk-klok verklonken, of het geluid van roffelende trommen doet zich hooren. De reactie in de militaire en burgerlijke aan wezigen is duidelijk waarneembaar. „Geeft acht!" klinkt 'tDaar stapt Vice-admiraal T. L. Kruys, vregezeld van rijn adjudant, luitenant ter zee 1ste klasse I# W. Reinierse en van de tot zijn Staf behoorende officieren op het terrein der parade. De Stafmuziek, welke onder leiding van kapelmeester L. H. F. Leistikow natuurlijk aanwezig was, zette de eerste strophen van het Volkslied ter begroe ting van den admiraal in en alles wat militair was, hoorde het, stram in de houding staande, aan. Daarop volgde de begroeting tusschen den Vice-admiraal en den paradecommandant, als hoedanig dit jaar kapitein-luitenant ter zee H. Pitlo (vergezeld door luit. ter zee 2e klasse G. P. de Lange) fungeerde en noodigde Zijne Excellentie den oudsten aanwezigen zee officier, c.q. schout-bij-nacht J. J. Dikkers en den garnizoenscommandant, luitenant-kolonel J. H. C. Bentz van den Berg uit om de inspectie, welke thans aanving, te gaan mee maken. Luid schalden de commando's over het plein en plantten zich voort langs de rijen tot aan die welke op den Kanaalweg stonden. Het duurde eenigen tijd voor de troepen in orde van inspectie opgesteld waren en alvorens de admiraal en de hem vergezellende officieren de bekende wandeling konden aanvangen. Tijdens de inspectie deed de Stafmuziek zich met eenige pittige marschen hooren; het publiek volgde, al luisterend, de witte pluimen van de beide opper-officieren, die boven de gelederen en het publiek uit zichtbaar bleven. Na de inspectie begroette de admiraal de dames van de officieren, de leden van de Koninklijke vereeniging van oud-zeeofficieren,, de officieren en onderofficieren, die niet aan de parade deelnamen. Vervolgens stelde Zijne Excellentie, steeds vergezeld van de genoemde officieren, zich op voor het Raadhuis, waar de burgemeester van onze stad, de heer G. Rit meester en de wethouders W. de Boer en P. Smits zich bij hem voegden. Inmiddels hadden de troepen zich verwijderd om zich gereed te maken voor dat thans ging plaats vinden. Reeds drongen de klanken van de bekende Defileermarsch tot de aanwezigen op het Helden der Zeeplein door en daar kwamen de troepen keurig netjes in defileerformatie aangemarscheerd. Voorop ging de Stafmuziek, daarachter volg de de overste Pitlo, die op dfen voet gevolgd werd door zijn adjudant. Beiden traden, nadat ze den marine-commandant gepasseerd waren, uit en sloegen het défilé mede gade. Zoo deden de onderscheidene compagnies-commandanten. Dan volgden de verschillende secties. Op een bepaalden afstand tot den marine-comman dant genaderd, door een z.g. guide aange geven, commandeerden de sectie-commandan ten „Hoofd rechts!", waaraan als door één man resp. door de mariniers, matrozen en soldaten gevolgd gegeven werd. Het was een demonstratie van stram militairisme en uit stekende discipline. Het was een lust de troepen in volmaakte parade voorbij te zien trekken, het hoofd gewend naar hun comman dant. Het défilé verliep vlot en voorbeeldig, zooals steeds. Na afloop begaven de autoriteiten, die zich intusschen van hunne dames hadden doen ver gezellen het Raadhuis in, waar men een ver- frissching gebruikte. Deze geste was geheel nieuw, het eenige nieuwe trouwens op deze parade, of het zou nog moeten zijn, dat di - maal de vliegtuigen, die andere jaren zulk een attractie waren, afwezig waren. De marsch welke de troepen na afloop ve-: de parade, „met slaande trom en vliegen vaandels", door de stad maakten, trok z* veel belangstelling. Om 12 uur ving de gepavoiseerde „Gek. land" aan met het afgeven van de serie v. 101 saluutschoten. Er was nu een pauze van 2 uren in het feest- gedruisch. Men spoedde zich naar huis om het middagmaal te gebruiken, dat natuurlijk uit stekend smaakte na zoo'n morgen in de buiten lucht. De heer Tj. Dito was onvermoeid, hij had des morgens om 8 uur al een half uur op het Carillon gespeeld en thans deed hij dat na de parade. Zwaar dreunden later de kanon schoten van de „Gelderland" door de stad. De middagrust was maar van korten duur want reeds om 1 uur was het weer druk op het Helden der Zeeplein. Waren het 's morgens de militairen nu waren het de kinderen, die de aandacht voor zich opeischten en zich haastten om tijdig bij 's Rijkswerf aan wezig te zijn. Hier bij de Werfpoort werd, al weer onder groote belangstelling, de stoet ge formeerd, welke zou bestaan uit niet minder dan ongeveer 500 kinderen en 300 gymnasten van de gymnastiekvereeniging O.K.K. Het formeeren van den stoet vorderde wel eenigen

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5