Julianadorp. Callamsoog Anna Paulowna. Breezand. Vijf-ervtwint g jaar bloembollen. Wieringen Schagen Texel "Uit de naiuaf VLIEGEN f HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1936 Auto-ongeval. Zomeravondstemming. En over naderend herfsttij door J. K. S. ver. tot bevordering der bijen teelt in nederland. Af deeling Den Helder. Donderdagavond vergaderde bovengenoemde afdeeling met 15 leden in de Chr. School te Koegras. De voorzitter, de heer T. Speur, opent de bijeenkomst met een woord van wel kom, spreekt zijn voldoening over de opkomst der leden uit en zegt voorts, dat dit jaar zeer slecht was voor de imkerij. Verder geeft spr. een kleine toelichting over de suikerbestelling en meent, dat de distributie daarvan dit jaar wel eens een offertje van de kas kon vragen. Dit wordt echter ondervangen door de mede- deeling van een lid, die daarbij dan geheel be langeloos zijn diensten wil presteeren. De notulen worden door secretaris Schel- linger gelezen en vastgesteld. Tal van mededeelingen en ingekomen stuk ken worden ter tafel gebracht, gelezen, be sproken en verder na kennisgeving aange nomen. Het stembiljet voor een Hoofdbestuurslid wordt staande de vergadering in orde ge maakt. De suikerbestelling had vóór de vergadering plaats gevonden. De levering en distributie zal plaats vinden door de commissie T. Speur en S. van Scheijen. Over honingverkoop wil mij liever niet spre ken, men mag zich eerst wel afvragen of er honing is. Daarna volgen besprekingen, waarbij ge vraagd wordt, of het wel gewenscht is, om het bestuur uit te breiden. Hierover wordt het pro en contra naar voren gebracht en men acht het maar het beste, den bestaanden toestand te handhaven. Voor een lid, die in de Wieringermeer zijn beide volken ver speelde, zal uit de kas geholpen worden aan twee andere kolonies. Door een lid wordt de zoo gevreesde bijen wolf getoond, door hem medegebracht van de Naarderheide. Een ander kwam met de ont stellende mededeeling, dat wellicht dit euvel Zich ook hier reeds voordoet. Het cadaver zal ter onderzoek worden opgezonden. Verder wordt voorgesteld om een soort technische commissie in te stellen en om een soort reserve-fonds te stichten, om daarmede leden, die verliezen hebben geleden, te helpen. Diverse leden brengen naar voren, dat steeds naar beste weten hulp onderling verleend wordt en dat er voorts tal van bezwaren zijn om een dergelijke commissie en fonds in het leven te roepen. Beide voorstellen worden in getrokken. Over de vraag of men op de aanstaande Pluimvee-tentoonstelling te Den Helder, met een stand zal uitkomen, wil men zich nog even beraden. Daarna volgde sluiting der ver gadering. VERLOTING OUDERCOMMISSIE. Bovengenoemde verloting, die eenigen tijd Uitgesteld was, zal thans gehouden worden op a.s. Maandagavond 7 September. PLUIMVEEBEDRIJF. Naar ons werd medegedeeld, zal op een perceel grond aan den Van Foreestweg een huis met bergplaats worden gebouwd voor den heer A. Delis, die voornemens zou zijn, daar tevens een pluimveebedrijf op te richten. HARMONIE „KUNSTZIN". De Harmonie „Kunstzin" gaat 13 Sept. a.s. deelnemen aan het concours in het Vondel park te Amsterdam. Voor belangstellenden bestaat gelegenheid de reis daarheen per autobus 1.per persoon mede te maken. Voor deelname kan men terecht bij den heer C. Purmer. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 8 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur, de heer H. J. Kraak van Den Helder. PREDIKBEURT. Evangelisatiegebouw „Ster der Hope". 's Morgens 10.30 uur, samenkomst met verschillende sprekers. 's Middags 12 uur, Zondagsschool. BOND VAN BOERINNEN E.A. PLATTELANDSVROUWEN. De afdeeling van bovengenoemden bond hield Vrijdagavond haar eerste vergadering van het nieuwe seizoen in Veerburg. In haar openingswoord heette mevr. Keij- zerde Jong in het bijzonder welkom de dames uit den Oost-Polder, die als lid van de plaatselijke afdeeling toetraden, na eerst lid te zijn geweest van de afd. Wieringerwaard. De secr., mevr. BakenVan der Waal, las het verslag van de algemeene vergadering in Utrecht, de notulen van de voorlaatste afdee- lingsvergadering en het jaarverslag voor, ter wijl mevr. WaiboerVan Elteren de notulen van de laatste vergadering las. Een en ander werd zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver- eeniging begon met 40 leden en nu 99 leden telt. Ook de rekening van de penn., mevr. v. d. GoesWessel, en gecontroleerd door de da mes BlaauboerLindenberg, Rezelman en WissekerkeBUckmann werd onder dankzeg- ging goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen 109,70, de uitgaven 96,17, het batig saldo dus 13,53. Voor een cursus „Redt u zelf" gaven zich jnaar 16 leden op, waarom men besloot hier mee nog maar wat te wachten. Mej. B. Vorstman had eenig leerwerk en andere voorwerpen van handenarbeid ten toon gesteld, welk werk algemeene belang stelling trok. Ook voor dezen handenarbeid kon men zich als cursiste opgeven. Nadat mevr. Vorstman haar met aandacht gevolgde laatste lezing uit het boek „Bartje" had gehouden, sloot mevr. Keyzer met de mededeeling, dat op de volgende bijeenkomst de heer Baken een lezing met lichtbeelden zal houden over zijn reis naar Amerika. De heer C. Geerlings in den Veerweg heeft zich den, uit den stal van den fokker F. van Beek te Dieren afkomstigen, blauw- •chimmelhengst „Sadonis" aangeschaft. De Interview met den heer Lubbert. Van t voorjaar we waren op een onzer speurtochten door 't bollenland om te zien of we onzen lezers een bezoek aan de velden konden aanbevelen van 't voorjaar dus, toen tulpen en hyacinten haar faaie kleuren begonnen te vertoonen, hoorden we: „25 jaar geleden, werd hier, in het begin van Sep tember, het eerste bollenbedrijf gevestigd." De persmuskiet greep natuurlijk dadelijk naar z'n agenda: dat moest genoteerd, want daar moesten we te zijner tijd even een be richtje aan wijden! Toen we echter dezer dagen onze aanteekening onder 't oog kregen en ons eens realiseerden wat dit „jubileum" had te beteekenen, meenden we toch niet met een simpel berichtje te mogen volstaan. De bollenteelt neemt en nam immers zoo'n groote plaats in de Poldergemeenschap in, dat we ons daar toch zeker niet met een paar regels van af mochten maken en we besloten eens te gaan praten met den heer D. Lubbert, den man, die de leider was van dat eerste bollenbedrijf, iemand, die nog steeds in den polder een allereerste plaats in „het vak" inneemt en die, als het in den gemeenteraad om het bollenbedrijf gaat, de aangewezen man is, om met groote kennis van zaken z'n medeleden van advies te dienen en die dan de speciale belangen van deze teelt en van hen, die er hun bestaan in vinden, krachtig voorstaat. Met de vragen: Wie kocht hier het eerste land om bollen te telen en waarom zocht men dat juist in Breezand, staken we van wal en de heer Lubbert vertelde; Zoo omstreeks 1910 betaalde men in de van ouds bekende bollenstreek, in „de Zuid", voor best (zand)land al 10.000 per ha. Toen nu de firma M. Veldhuijsen-Van Zanten door toevallige omstandigheden van den heer D. Hartland uit Schagen een bieding kreeg van land in Anna-Paulowna, waarvoor een prijs van 1400 per ha gold, stelde zij een onderzoek naar de geschiktheid voor bollen teelt in en toen dat gunstig uitviel, kocht de firma in Juni 1911 de Koorjplaats, die 48 ha groot was en waarop ik, als bedrijfsleider den eersten September met de eerste werk zaamheden begon. We gaan nu maar stilzwijgend de groote moeilijkheden voorbij, die de heer Lubbert moest overwinnen, maar die we ons leven dig kunnen voorstellen, als we ons indenken, dat gewerkt moest worden met personeel, dat zich in dit nieuwe bedrijf gevoelde als een kat in een vreemd pakhuis. Hoe waren de resultaten in de eerste jaren, vroegen we verder en de heer Lubbert ver volgde: Het eerste jaar waren de bollen al dadelijk goed gegroeid en na dit gunstig resultaat, werden in de jaren 19121914 te Breezand verscheidene nieuwe bedrijven gesticht, met als gevolg een stijging van den landprijs tot 2000 per bunder. Maar toen kwamen de oorlogsjaren. De bollen, die anders per 100 of per stuk verkocht werden, verkocht men nu per wagon. Narcissen gingen voor 23 cent per kilo naar Duitschland, waar men er lijm uit maakte, tulpen werden per kilo verhan deld en leverden meel voor koekjes! De bloembollencultuur werd bijzaak; Bree zand hield het bij fijnzaad en groenten. De watersnood, in 1916, was voor sommige kweekers een leelijk ding, maar ook de eerste jaren na den oorlog boterde het nog niet erg met de bollen, en de prijs van het land liep terug tot 1200 1300. Hoe dat kwam? Wel, de hier geteelde bollen waren wel flink van stuk, maar de bloem er van was te klein en ze bleken niet geschikt voor vervroeging van den bloei. Maar dat zou veranderen. De heer Lubbert (hij roerde het nu niet aan, maar we herinneren het ons nog van een vroeger praatje) had eens, toen men zoo hier en daar begon met verwarming der bol len, op eigen risico ook een partijtje ver warmd en juist dit gaf uitstekende bloemen, terwijl de rest van veel minder kwaliteit was. Nu kreeg hij van zijn patroon, die eerst niets van verwarming wilde weten, de vrije hand en toen ook langzamerhand de andere kwee kers met verwarming begonnen, was het uit met den minder goeden naam, dien de Bree- zander bollen hadden. Het werd juist een gezocht en graag gekocht artikel en het ge volg was natuurlijk uitbreiding der cultuur. In 1929 was hier ongeveer 800 ha met bollen- beplant en de prijs van het land was intus- schen tot zelfs 9.000 per ha opgeloopen. Toch kocht men hier betrekkelijk nog goed koop, want in Z.-Holland werd wel 25.000 30.000 betaald. Waarom, zoo vroegen we, worden hier naar verhouding tot tulpen, narcissen en irissen maar weinig hyacinthen geteeld? (Iets, wat den bezoekers van onze velden wel eens zal zijn opgevallen.) De oorzaak daarvan, luidde het antwoord, is te zoeken in het feit, dat er heel veel geld gaat zitten in het aanschaffen van de hyacin ten, die men verder wil telen, terwijl deze teelt bovendien bijzondere vakkennis ver- eischt. De meeste kweekers uit de Zuid, die zich hier vestigden, hadden nooit of weinig hyacinten geteeld en wie van de oorspronke lijke bewoners van Breezand zich ook aan de bollenteelt ging wagen begon eens met een hoekje minder dure bollen, nam dus geen hyacinten, raakte ook eigenlijk nooit goed vertrouwd met de teelt daarvan en breidde weer uit met tulpen, narcissen, gladiolen, enz., maar zelden of nooit met hyacinthen. De tegenslagen. Natuurlijk kwam de veiling ook ter sprake en we noteerden: De coöp.-bloembollenveiling is opgericht in 1927 en had in het jaar 19271928 reeds een omzet van 180.000. Toen kwam de strenge winter van '28 op '29 en bracht velen een slag toe, dien zij niet meer te boven kwamen. In voorveiling (dat wil dus zeggen, terwijl de bollen in den grond zaten) was voor 200.000 verkocht, toen de vorst bijna alle irissen en de helft van de tulpen vernietigde. Kon men geen bollen leveren die bij de voorveiling verkocht waren en waartoe, men dus verplicht was) dan moest schadevergoeding betaald worden en een commissie, die een onderzoek instelde, kwam tot een bedrag van 1.200.000 schade door verlies aan bollen en aan te betalen vergoeding. Wou men voorkomen, dat velen failliet gingen, dan moest er geholpen wor den, en moest men de menschen, die zelf om- machtig waren te koopen, ook bijspringen om ze aan nieuw plantgoed te helpen. Er is geholpen maar, zooals we al zeiden, dien slag kwam men niet meer te boven, want nu kreeg men ook nog den tijd tegen zich. De schulden, die men had, waren natuurlijk niet in één enkel jaar weg te werken en intus- schen was men in den crisistijd beland, die dit geheel onmogelijk maakte. De veiling kwijnde, d.e omzet liep sterk terug. Nu echter gaat het met de veiling weer wat beter. In 1934 is ze omgezet in een N.V. en niettegenstaande de teelt nu nog maar ongeveer 375 ha beslaat (saneering) was de omzet van de veiling in 1935 toch weer boven de 100.000. De invloed op de Poldergemeenschap. Ook de samenhang van het wel en wee bij de bollenteelt en van den toestand in de heele Poldergemeenschap kwam in ons onderhoud ter sprake. Een interessant onderwerp, waar over zeker heel wat valt op te merken en waarover zeer verschillende opvattingen zul len bestaan. Wij bepalen ons nu natuurlijk alleen tot eenige opmerkingen, steunend op het goed gefundeerd oordeel van onzen zegs man. Niemand zal willen ontkennen, dat door de bollen het aanzien van Breezand heel sterk en ten goede is gewijzigd. De oude gammele huisjes zijn verdwenen en hebben plaats ge maakt voor heel wat gerieflijker, mooier en vriendelijker uitziende woningen. Zoodra het bollenbedrijf hier gevestigd werd gingen de zeer lage landarbeidersloonen omhoog, langzaam maar zeker. Zelfs nu nog, zijn ze bij de bollenteelt in doorsnee een paar gulden hooger, dan in het landbouwbedrijf en men kent bovendien niet de loonderving door regenverzuim. Door het groote aantal werk krachten, dat het bollenbedrijf eischt, werd er steeds veel verloond. In den goeden tijd was dat wel 1.500.000 per jaar en nu nog wordt ongeveer 300.000 aan arbeidsloon uit betaald. En zeker, Ceres is aangekocht om bouwgrond te hebben voor de velen, die in het bollenbedrijf een bestaan vonden, of die zich hier nog zouden kunnen vestigen en die aankoop is een strop geworden voor de ge meente. Maar laat men daarnaast niet ver geten, dat in de goede jaren het meeste be lastinggeld uit Breezand kwam. Toen profi teerde de gemeente in ruime mate van het bollenbedrijf en daartegenover verliest die strop veel aan beteekenis. 't Is nu een donkere tijd. Velen zijn zwaar met schuld belast en zouden er wellicht min der slecht voorstaan als ze zich nooit met de bollen in gelaten hadden. Maar zou het meerendeel der inwoners van Breezand het in het gewone dagelijksche bestaan nu beter hebben als we in plaats van de bollen nog de oude keuterboerderrjtjes op het magere zand hadden Optimisme voor de toekomst. En de toekomst, vroegen we. Van vroeger gesproken herinnerden we ons z'n steeds met overtuiging uitgesproken geloof in herstel en wederopbloei. We hoorden er dan ook van op, toen de heer Lubbert nu, mismoedigd door den langen duur van den slechten tijd en het nog steeds weinig lich tend verschiet, eerst een geluid van twijfel liet hooren, twijfel, of 't weer ooit goed zou worden. Maar dra kwam het oude optimisme weer boven. „Als het maar even beter wil worden, met den handel, ja, dan komen we er weer heel gauw boven op!" En toen we even verrast opkeken: „Ja, zeker! Begrijp eens goed: Als we een hal ven cent meer per bol krijgen, een halven gulden voor de honderd, dan brengt elke bunder bij een normalen oogst al 1000 meer op dan nu!" Een halve cent per bol 1000 per bun der! Het is een eigenaardig bedrijf dat kweekersbedrijf. Laten we voor hen, die er hun brood in verdienen en voor onze geheele gemeente hopen, dat dat halve centje er spoe dig bijkomt! PREEKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur en 's middags 3.30 uur, de heer P. Boon. gekeurd op den Rijksnajaarshengstenkeuring te Kedichem, had tot vader Dadorus en tot moeder Himmel I. mooie, 6%-jarige warmbloedige hengst, goed- PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, de heer H. Smit. Ger. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.30 uur Leesdienst. Tot bode van de Ned. Herv. Kerk van Hippolytushoef en Westerland is aangesteld de heer C. C. Bakker te H.Hoef. Voor het toelatingsexamen aan de Rijks tuinbouwschool te Boskoop slaagde onze plaatsgenoot de heer Okko Bosker Jr. Hippolytushoef Donderdagmorgen om ongeveer half negen gebeurde op den betonweg, ter hoogte van de O.L. school, te Hippolytushoef, een auto ongeval, dat nog betrekkelijk goed is afge- loopen. Vanuit de richting v. Ewycksluis kwam een luxe-wagen met aanhangwagen, waarop materiaal voor de a.s. Florafeesten te Den Oever. De auto droeg het nummer G 76817 en was afkomstig uit N. Niedorp. Onge veer b\j de school werd de wagen ingehaald door een vrachtauto van de Hema. Tegelijker tijd naderde vanuit de richting Den Oever een tegenligger, een luxe-wagen. Waarschijnlijk door den dichten mist zag de chauffeur van den Hema-wagen de tegemoetkomende auto niet en wilde zijn voorganger passeeren. Te laat merkte de chauffeur den tegenligger. Het gevolg was, dat de auto uit N.N. opzij ge drukt werd, een slag in de rondte maakte en zoodoende weer "met den kop in de richting va-i Ewijcksluis kwam te staan. Er bevonden zich 3 personen in den verongelukten auto, die tillen met den schrik vrijkwamen. De lading rolde over den weg en werd na korten tpd overgeladen op een inmiddels aangekomen vrachtauto van Poel uit Den Oever. De auto uit N. N. was zwaar beschadigd, terwijl ook eenige gebroken betonpaaltje en de diepe sporen in den weg hun stempel drukten op dit ongeval. De Hema-auto had bijna geen schade opgeloopen en kon zijn reis vervolgen. BENOEMINGEN. Tot doodgraver bij de Ned. Herv. Gem. aan het kerkhof te Westerland is door 't bestuur, wegens bedanken van den heer P. Tijsen Sr., benoemd de heer P. Tijsen Pz. Jr., aldaar. De n Oever. FLORA-FEESTEN. Het officieele programma van de Flora feesten, welke a.s. Zaterdag aanvangen, ziet er als volgt uit: Zaterdagavond half acht rondgang van „Apollo", daarna opening der tentoonstelling in de tent aan den Gasthuisweg. Zondagmid dag volksspelen als wedloop, mastklimmen, wedloop met hindernissen, touwtrekken e.d. Maandag Harddraverij voor Wieringer boe renpaarden, ongezadeld. Des avonds acht uur uitvoering muziekvereeniging „Apollo", in de zaal van Jurrie Lont, voor leden van Flora. Opgevoerd zal worden een blijspel in drie be drijven, getiteld „De houten ham". Dinsdagavond concert van de mandoline club „Oost Wieringen" in het tentoonstellings lokaal, daarna verloting. 's Avonds om elf uur groot vuurwerk. Wil het weer medewerken, dan staan Den Oever een paar mooie dagen te wachten. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Middags 2.30 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, Cand. J. van Eerden 's Middags 2.30 uur, leesdienst. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, leesdienst. 's Middags 5 u., Cand. J. van Eerden. BURGERLIJKE STAND. Van 27 Aug.—3 Sept. '36. GEBOREN: Adriaantje, d. v. J. Renooij en D. Groot; Theodora Johanna Georgette. d. v. G. Krijnsen en M. M. Sneekes. ONDERTROUWD; Cornelis Schager, 23 j„ Den Helder, en Aafje Broekhuijzen, 21 j., te Schagen. GETROUWD: J. P. Prosjer en N. Waag. OVERLEDEN: Jan Igesz, 64 j. Politie. Gevonden: een rijwielplaatje. Verloren: een portemonnaie, een zakje ajourwerk, een katje, een sleutel, een rijwiel plaatje. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donder dag j.1. weer groot. Ze prijsden een ietsje minder, maar de handel was goed. Hoogste noteering was 250,Deze koe gold 30 ets. De handel in kalfkoeien was kalm, hoogste noteering 220, dus ook iets minder dan vo rige week. Zoo was het ook in de geldekoeien, deze noteerden nu tot 150,evenwel nog beste prijzen. De handel in graskalveren was goed, duur. Voor de fok 4560 gld. voor de slacht 2840 gld. Nuchtere kalveren, vlug, duur. Van vette kalveren dezen keer geen no teering. Handel in paarden was goed. Groote aanvoer van schapen en lammeren, magere schapen, handel matig, tot 21, oude slachtschapen 2028, vlug, duur. Jon ge vette schapen 2025.50, handel goed. Lammeren voor de weide 812 en voor de slacht 1014, handel goed. De vette varkens iets hooger tot 21 ets., handel heel goed. De aanvoer van biggen was groot, handel matig, prijzen iets minder. Op de kippenmarkt weinig drukte, matige han del. Over 't geheel was op de markt een leven dige drukte. Veel bezoek en aanvoer. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE SCHAGEN op Vrijdag 11 September 1936, des namiddags te 7 uur. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen: N. Hoogschagen betreffende aanneming benoeming Havenmeester met dankbetui ging. Commissaris der Koningin betreffende goedkeuring van de veldwachtersveror dening. Gedp. Staten goedkeuring raadsbesluit aanvaarding 100 voor onderhoud van een graf en aankoop obligatie. Ged. Staten goedkeuring raadsbesluit aan koop grond van G. N. M. Becker te Haarlem. Rapporten contróle administratie van het Gas-, Electriciteits-, Grond- en Eier- veilingbedrijf. 3. Adres v. d. Afd. Schagen v. d. Nederland- schen bond van koffiehuis- en restaurant houders en slijters, betreffende verlaging van de personeele belasting voor koffie huizen. 4. Wijziging van de verordening op de heffing van staangeld voor motorrijtuigen. 5. Wijziging van de verordening op de hef fing van leges ter secretarie. 6. Voorstel tot het sluiten van een geld- leening van 56823.80. 7. Wijziging van de gemeente-begrooting voor het jaar 1936. 8. Voorloopige vaststelling van de rekenin gen van de takken van dienst en van de gemeente-rekening over 1935. 9. Voorstel tot verlaging van het bedrag van zekerheid van den gemeente-ontvanger. 10. Voorstel tot vaststelling van een veror dening op de heffing en invordering van schoolgeld. 11. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Politieverordening. Onze plaatsgenoote, Mej. P. A. Visser, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare School te Beverwijk. ben oe-mixgen. In de Woensdag j.1. gehouden vergadering van B. en W. werd tot onderwijzeres voor het vak Nuttige Handwerken aan de U.L.O.- school alhier benoemd Mej. A. de Vries. vogeltrek. Op den 19en Juni j.1. werd te Sint Maar tenszee een scholekster geringd als donsjong door den heer J. Struijf alhier. Op 13 Augus tus is deze vogel gevangen aan de baai van Isign#. Departement Calvados, FYankrijk. VERVOER T.E.S.O. Door de booten van T.E.S.O. zijn dit jaar in de maand Juli vervoerd: 20.220 personen (5908 le kajuit en 14.312 2e kajuit), 14.312 rijwielen, 475 auto's. In dezelfde maand van 1935 waren vervoerd: 22.447 passagiers (6906 le kajuit en 15.541 2e kajuit), 15.541 rijwielen en 491 auto's. In de maand Augustus van dit jaar werden vervoerd: 33.577 passagiers (7975 le kajuit en 25.602 2e kajuit), 14.203 rijwielen en 811 auto's. In Augustus 1935: 32.015 passagiers (8568 le kajuit en 23.447 2e kajuit), 13.634 rijwielen en 605 auto's. Totaal werden dus in de maanden Juli en Augustus van 1935, 665 personen meer ver voerd dan in denzelfden tijd in 1936. Het aan tal vervoerde rijwielen bedroeg ook 768 min der, doch er werden in de twee genoemde maanden 190 auto's meer vervoerd. Het zeer ongunstige weder heeft in de maand Juli wel grooten invloed uitgeoefend op het passagiersvervoer. HET GYMNASTIEKFEEST OP ZATERDAG EN ZONDAG A.S. Over het Gymnastiekfeest dat te Den Burg heden en morgen plaats heeft, deelt men ons nog het volgende mede: De Eere-avond waaraan de hoofd-afd. van de Gymnastiekvereen. O.K.K. van Den Helder en de Gymn.-Ver. „Texel" zullen medewerken, heeft niet plaats zooals was aangekondigd op de Groeneplaats, doch in 't park te Den Burg (het Marktplein moet hedenavond reeds voor den Fokveedag in gereedheid worden ge bracht). Aanvang hedenavond 8 uur, er zal een gering entree (10 cent) worden geheven, de heffing zal soepel worden toegepast voor kinderen etc. Het groote Gymnastiekfeest heeft Zondag middag om 2 uur op het Sportterrein plaats, hieraan werken zooals wij reeds mededeelden alle afd. der beide Gymnastiekver. mede, ruim 250 gymnasten. De Muziek-installatie van den heer M. Vonk zal zoowel in 't Park als op het Sportterrein voor de noodige afwisseling zor gen. BURGERLIJKE STAND van 29 Aug tjm 4 Sept. 1936. ONDERTROUWD: P. Cornelisse en A. Plaatsman. GETROUWD: F. J. Stolk en H. Blom; H. J. de Jong en J. Bakker. OVERLEDEN: IJsbrandina Witte, 30 jaar, echtg. van S. Zijm; Pietertje Lok, 21 jaar, echtg. van J. Kalf; Petronella van den Berg, 69 jaar, wed. van D. Geus. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 fototoestel, 2 brilen, 1 polshorloge, 1 da- mestasch, 1 portemonnaie, 1 ceintuur, 1 geruit tafelkleedje en een sigarenkoker, 1 petro- leumbus. Den Burg. UITSTAPJE. Vrijdag hebben de leerlingen van de school voor Chr. Volksonderwijs te Den Burg een uitstapje gemaakt naar De Koog, dat uitne mend is geslaagd. De jongeheer J. Hoogenbosch van Texel, leerling van de R.-K. U.L.O.-school te Den Helder, is toegelaten als leerling van de R.-K. Kweekschool voor onderwijzers te Beverwijk. Oosterend. AUTO-BOTSING. Vrijdagmorgen wilde de heer Reuvers met zijn nieuwe autobus den hoek Peperstraat Kerkstraat te Oosterend omrijden. Daar deze hoek zeer moeilijk door de bus te nemen is, was de bestuurder genoodzaakt wat achteruit te rijden, waardoor de auto van de firma Lan- geveld te Den Burg, die direct achter de autobus reed, eveneens genoodzaakt was ach teruit te gaan. Achter den auto van de firma Langeveld reed echter nog een auto van de firma Van der Plaat uit Friesland. De auto van de fa. Langeveld botste tegen den volgen den auto aan, waardoor deze eenigszins werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u„ Ds. Visser Maandcollecte De Zondagsschool voor Den Burg is hervat. Zondag voor 12 uur aangifte van nieuwe leerlingen. Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Kok. Waal, v.m. 10.30 uur, Ds. van 't Hooft. Hervatting Zondagsschool. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Moen De Cocksdorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Salm Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. B. Npholt, van Slootdorp Koog, v.m. 9 u., Ds. v. 't Hooft Hervatting Zondagsschool. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Vis. Avondmaal Den Hoorn, v.m. 10.30 u. Ds. Smidts.Collecte Geref. Kerk. Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 10 uur, Ds. van der Leer n.m. 7.30 u., Cand. Overduin Oosterend, v.m. 10 uur, Cand. Overduin n.m. 3 uur, Ds. v. d. Leer. Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 uur, de heer P. Sijtsma. 11 De dag is warm geweest en als een ver ademing is de koelte van den avond gekomen, Uit mijn venster zie ik de zon ondergaan, de huizen en het weiland daarachter hullend in een roodgouden gloed. Het is stil, heel stil buiten, het is alsof de natuur zelf ademloos het wonder van haar zonsondergang aan schouwt. En dan zingt daar plotseling, aarzelend eerst, dan aanzwellend tot een melodie, een viool. Mijn blik dwaalt langs de huizen, of daar soms de speler zich verborg, tot ik op het weiland een jonge vrouw zie staan, da viool geheven in den arm en om haar heen dansen kinderen. Hun figuurtjes teekenen zich scherp af tegen de heldere zomerlucht, bewegend op het vroolijke wijsje. Ze huppelen hand in hand, vormen een kring, gaan weer uit elkaar. De een danst lichter, bevalliger dan de ander, maar in al deze kinderen is diezelfde blijd schap, de vreugde om te leven. Ze dansen die vreugde uit op het groene weidje en in hun dans is iets van het groote Leven zelf, wat ook is in de zonsondergang en in de hooge klare tonen van de viool. Sneller gaat de strijkstok over de snaren, sneller, sneller dansen de kinderen, als ge bannen door de melodie. Tot het slotaccoord klinkt en ze even roer loos staan. Dan wordt de betoovering verbroken en ze loopen door elkaar, lachend en pratend. Maar als mijn venster al lang gesloten is, en de nacht over de velden is gedaald, zingen nog na, in mijn hoofd, de klare tonen van da viool. L. Z. Ik luister eenzaam naar Daventry Terwijl ik een vlieg op het tafelblad zie Onwillekeurig schiet ik in den lach. Ik zit te piekeren om een nieuw onderwerp te vinden en breng m'n tijd door met naar een vlieg te kijken en met een half oor te luisteren naar wat dreinerige jazz, die de luidspreker uitzeurt en door een of ander Engelsch station wordt voortgebracht. En opeens schieten me die versregels van een niet nader te noemen dichter in den zin. 't Kwam inderdaad prachtig uit! Ik jaag haar weg, al twee keer, maar hardnekkig komt ze terug, zeilt om, komt weer in het licht van de lamp, begint verge noegd in de handjes te wrijven, met lange, langzaam-bedachtzame halen, dan over den ronden kop, links en rechts, 'n wonder dat die niet afbreekt van het fijne, dunne steeltje, waarmee hij aan het lichaam zit. Met een zwaai schiet ze weer weg, schaatst wat rond over de paperassen op tafel, komt weer terug, wat heen en weer loopen met rukjes, wrijft weer in de handjes, loopt zoo snel heen en weer, dat je de pootjes niet ziet en het wel lijkt of ze schuift of rolt, wrijft weer heel gezellig de handen in elkaar, dan over de vliezige vleugels, die over de punt van het achterlijf heen buigen, als om de plooien eruit te wrijven. Mag ik hem eerst even officieel voorstellen, Musea domestica, de huisvlieg. Nu hoort U eigenlijk „aangenaam" te zeggen, maar dat doet U niet, dat weet ik ook wel. U mept hem dood, waar U maar kunt, U hangt kleefpapier op, zet schoteltjes met stukjes vliegenzwam, of bier-met-suiker neer, spuit links en rechts met flit en doodal en hoe die spullen meer heeten, U laat ze sneuvelen bij honderden, duizenden en nog meeren ze blijven even vroolijk leven, eten, paren en leggen eitjes in het hol van den leeuw, dat de menschelijke woning voor hen per slot van rekening is. En het geheim daarvan? De geweldige getallen van hun nakomelingschap. Twee maal per week legt elke vrouwelijke vlieg een honderd eitjes in oud brood, v'eesch, mest; en dat gaat zoo tien volle weken door. Uit zoo'n eitje komt na 24 uur een witte made, die volwassen vlieg wordt en ooi eitjes gaat leggen na twee weken. En elk van die vliegen legt weer tweemaal per week een honderd eitjes, weken lang en uit die eitjes komen... duizelt het U nog niet? Enfin, tenslotte wordt het een leuk rekensommetje met veel nullen en de uitkomst is, dat één vlieg na 10 weken een nakroost heeft, althans kan hebben, tusschen 13 en 14 milliard! Kwam die theorie ook in de praktijk uit, dan zou de strijd tusschen mensch en vlieg al heel spoedig beslecht zijn. Gelukkig voor ons zijn er allerlei factoren, die remmend werken: de strijd van den mensch, vooral in het voor jaar, als in elke, dan dood geslagen vlieg mil- liarden nakomelingen sterven, de larven-1 etende kippen, kikkers, padden, allerlei vogels, parasieten, ik doe maar een greep. Ook een. door een schimmel veroorzaakte infectieziekte houdt soms danig opruiming onder de vliegen. De door de schimmel aangetaste dieren zijn gemakkelijk te herkennen aan het feit, dat ze vaak met uitgestrekte pooten en sterk gezwol len achterlijf stil in een kring van wit poeder, afkomstig van de schimmel, zitten. De sporen- bevattende lichamen dringen door de huid heen naar buiten. Tenslotte sterft het aangetaste dier. De schimmel heeft het dan het geheele achterlijf doorwoekerd. In Mei komen de eerste vliegen te voorschijn. Ze hebben als pop of volwassen dier overwin terd in oude gebouwen. Bij een warm zonnetje in Maart was het er al een gezoem en gebrom, of een paar bijenkorven aan het zwermen waren, maar géén enkele vliegt uit: he" is nog te guur. En nu kunt U het misschien nog niet geloo- ven, maar die vervelende vliegen kunnen toch niet gemist worden in de huishouding van de natuur. Zoolang er menschen met ons wereldje door de ruimte tollen, zullen er ook mestvaal ten en krengen zijn en de vliegen zijn de beste afvalopruimers, hun maden ruimen afval op als geen ander, ook al hebben ze oogen noch pooten. Maar vreemd genoeg vluchten ze even goed voor licht. Dat ze zooveel afval oprui men komt, doordat ze vele malen hun eigen gewicht eten van de sof, waar ze in worden geboren en dat was, zooals ik al zei, in den regel bedorven spijze, oud brood, mest of vleesch. Nauurlijk wil ik daarmee heelemaal niet zeggen, dat het nu bepaald prettig is, als U het vleesch te langen open en bloot hebt laten staan en U tot de ontdekking komt,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11