Lichte garnituren of donkere overgansjaponnen. Modepraatje JUTTERT.m Hebben kinderen vruchten noodig? Waarheid boven alles. Voor zoover de smaak van kinderen niet bedorven is door het eten van allerlei snoeperijen, houden zij over het algemeen veel van vruchten. Het is nog niet uitgemaakt of kinderen door den smaak aangetrokken gaarne vruchten eten, dan wel of zij bjj intuïtie vielen, dat het goed voor hen is. Hoe het ook zij, de medici erkennen het nut van fruit voor het organisme en stellen het ge bruik er van ver boven een z.g. aanvulling van biscuitjes, chocolade e.d. Vruchten regelen den stoelgang, zuiveren het bloed en werken door de vitaminen aanvullend, zijn dan ook als toespijs zeer geschikt. Al hoewel de meeste fruit weinig voedende bestanddeelen als koolhydraten, eiwit en vet bevat, zijn er weer andere stoffen, die bijzonder goed werken en mag het daarom niet als genotmiddel beschouwd worden, doch moet het tot een belangrijk onderdeel der voeding gerekend worden. Behalve vita minen, zij het dan in geringe mate,bevat ten vruchten o.a. minerale stoffen en vruchtensuiker en zijn inderdaad als on ontbeerlijk te beschouwen voor de voeding van jonge en opgroeiende kinderen. Waar de meest gebruikelijke levensmid delen als brood, eieren, boter, vleesch e.d. in hoofdzaak opbouwende brandstoffen voor het menschelijke organisme aanvoe ren, zoo kan men de aanvullende stoffen beschouwen als de vonk, die de benzine motor tot werken brengt. Zonder het ge bruiken van vruchten wordt de beste voe ding niet volkomen benut en groeit het jonge organisme niet zooals zulks ge- wenscht is. De werking der inwendige klie ren, het beenderstel, en niet minder de ze nuwen worden buitengewoon gunstig be ïnvloed door het eten van verschillende vruchten. Reeds de zuigeling van drie maanden kan dagelijks beginnen met het gebruiken van een theelepel vruchtensap, vooral si naasappelsap is uitstekend, evenals toma- teten en druivensap, verder geklopte ba nanen en pruimen. Rauwe vruchten zijn beter dan gekook te, aangezien bij het koken steeds waarde» volle bestanddeelen verloren gaan. In tijden dat er weinig variatie van vruchten is, kan men grootere kinderen gedroogde vruch ten geven, die 24 uur geweekt hebben; het weekwater wordt gedronken met citroen sap en suiker. JURK VOOR GROOTERE MEISJES. Succespatroon VKK 1905. Prijs 0.25 plus 0.05 voor administra tiekosten. Deze zeer eenvoudige jurk heeft als eenige garneering een doorgestikte pat, die met een knoop op de jurk gehecht wordt, ook de ceintuur is meerdere malen doorgestikt en sluit met een knoop. Onder de pat wordt een aardige garneering aan gebracht van donkerder effen materiaal, indien men althans een ruit of bewerkte stof kiest. Heel aardig staat ook een gar- rieering van wit organdie, de mogelijkheid bestaat echter, om verschillende garnee ringen met rijgsteken onder de pat xe hechten, hetgeen heel eenvoudig te doen is, omdat de pat met een knoopsgat gesloten worden. Ycrkrjjgbaar in de maten 40, 42, 44, 46. Reeds zien wij den herfst langzaam maar zeker naderen en wordt het tijd de over gangsjaponnen aan een ondrzoek te onder werpen. Gelukkig maken de mooie, flat- teuse garneeringen het mogelijk menig wel licht wat al te stemmige japon of blouse geheel en al te metamophoseeren. Na al de gezellige lichte zomerkleeren dadelijk aan passen aan de meer donkere kleuren, die de herfst nu eenmaal onvermijdelijk met zich brengt. Zeer modern is een vierkant uitgesneden hals, die met smalle tulle ruches wordt ge garneerd, terwijl tegen de hals op een tulle plissé is aangebracht. In plaats van tulle kan men ook tafzijde of organdie kiezen. 2. Garneering voor fluweelen japon ge maakt van organdie, waarin smalle ner- vures zijn gewerkt en waarbij de buiten OVERGANGSJAPON VOOR MEER GEZETTE FIGUREN. Succespatroon VKK 1766. Prijs 0.25 plus 0.05 voor administra tiekosten. Een meer gezet figuur vraagt een mo del, dat niet alleen goed zit, doch tevens een afkleedende lijn geeft. De heupen moe ten een model rok hebben, dat ze omsluit zonder te strak te zitten, terwijl chabots- revers, die in lichte klokken vallen, even eens afkleeden. Indien gewerkt materiaal gebruikt wordt, moet b.v. zwart-wit in kleine pa troontjes worden gekozen, terwijl moesjes ook altijd aardig kleeden. We zien ook mooie wollen stoffen met ingeweven zijden moesjes. De lange ondermouwen worden los ge dragen en van boven met een elastiekje afgewerkt, doch kunnen natuurlijk ook aan den bovenmouw genaaid worden. Om het middel een smalle ceintuur, die van achteren gestrikt wordt. Ben. stof bij een breedte van pl.m. 1 m is 4 m, bij 1.30 m is 3.25 m noodig. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practische Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT: PLAATS; Patroon Np, Maat Wij hebben ons zelf allen wel eens op het spreken van een onwaarheid betrapt, bewust of onbewust, wellicht om een ander te sparen of niet teleurtestellen. Misschien ook wel eens om beter te schijnen, dan wij in werkelijkheid zijn, of uit gemakzucht om van iets af te komen of uit gedachte loosheid. Wij moeten echter onderscheid maken tusschen doelbewuste en fantasieleugens en het moet ons van het hart, dat vrou wen over het algemeen eerder tot het spreken van een onwaarheid overgaan dan mannen. Bij vrouwen treedt veel meer de drang om iets meer te schijnen of ook wel ijverzucht op den voorgrond en soms is het ook omdat men meent indruk te maken door een of andere prestatie te vertellen, die min of meer gefantaseerd is. Er zijn vrouwen, die niet geheel en al waar tegenover haar man zijn en b.v. meer geld voor haar kleeding en liefhebberijen uitgeven, dan deze weet. Hoe vaak geen onwaarheid gesproken, indien men geen lust heeft bezoek te ontvangen en niet thuis geeft of wanneer men te laat op een afgesproken plaats komt... Hier geldt het voor velen om den moed te hebben een verkeerde karaktertrek tegen te gaan, zelfs wanneer het om tac tische redenen wel eens moeilijk is, doch steeds moet de waarheid als het hoogste gelden. Men moet den moed hebben waar te zijn tegenover zich zelf en anderen, zelfs ten koste van moeilijke oogenblikken. Wanneer men als moeder en opvoedster tegenover kinderen staat, moet zeker wel in de allereerste plaats waarheid betracht worden en het getuigt al van gebrek aan paedagogische kracht, indien men het hier mede op een accoordje gooit. Hoe vaak komt het voor, dat een moeder bemerkt, dat haar kind niet altijd de waar heid spreekt. Zij zulen hem hierover onder houden, bij herhaling zelfs straffen, doch vergeten, dat zij in zijn tegenwoordigheid eveneens meermalen dingen gezegd hebben, die niet waar geweest zijn. Moeder, die b.v. aan de telefoon zeide, dat vader niet thuis was, omdat hij niet gestoord wenschte te worden, terwijl hij in de kamer aanwezig was. Een ander maal hoort hij zijn moeder „niet thuis" geven, als antwoord op de vraag van het meisje of mevrouw ont vangen kan. Is het niet begrijpelijk, dat een kind, dat in zijn omgeving zoo vaak allerlei kleine onwaarheden constateert, het voorbeeld der ouders volgt? We zien echter verschil tusschen doel bewuste leugens van een kind en die, welke een gevolg zijn van een geprikkeld, fantasie, zooals kindere= ueak hebben wanneer zij sprookjes hooren vertellen die als het ware voor hen leven. in het zoo omtrek is afgewerkt met plissé. Een derge lijke garneering wordt ook op de mouwen aangebracht. 3. Kraag van Grêpe de Chine, die vier geronde vormen aangeeft en met smalle nervures is bewerkt; om de hals ziet men een volant van stijve tulle, terwijl de ver bindingsnaad met smal bandfluweel bedekt is. 4. Kleine roosjes van witte zijde versieren de halsuitsnijdingen en flatteeren vooral voor jeudige meisjes kopjes, terwijl zij ook aan de wijde pofmouwen worden gehecht. 5. Zeer gekleed garnituur van geplisseer- de zijde, waarop smal bandfluweel is aan gebracht. 6. Twee bloemen van organdie, die ook in den komenden herfst menig japonnetje zullen opvroolijken. eerste geval zullen vermaningen en £O0 noodig straf moeten volgen terwijl in het laatste geval gewezen moet worden, 0p het verkeerde van hun fantasie. p Bij een voorbeeld van ouders en 0D voeders en een goeden aanleg is het niet moeilijk bij een kind waarheidsliefde aan te kweeken. Indien men een kind niet tegenstaande alle goed voorbeelden toch nog wel eens op een leugen betrapt, dan zullen slechts liefde en geduld het moge. lijk maken deze minder goede eigenschap te overwinnen. PRACTISCHE WENKEN Slagroom wordt luchtiger, wanneer men het vermengt met eiwit. Suiker pas toe. voegen, indien de room stijf is, door vóór men begint te kloppen wordt een beetje zout toegevoegd; Indien men runder- of kalfstong heel zachtjes laat koken, zal deze nimmer hard of droog worden; Mooie, donkere jus verkrijgt men door een gesnipperde ui of tomaat mee te braden. WARENKENNIS. Om na te gaan of men goede thee heeft, moet men een weinig hiervan in koud water strooien. Koffie onderzoek men op gelijke wijze; de goede blijft eveneens drijven en mindere kwaliteiten zinken en kleuren het water bruin; Rijst wrijft men tusschen de handen, waarbij goede kwaliteiten de vingers niet met meel bestuiven. door N. D. SANTIFORT. Kansberekening. In aansluiting op het artikel van voor gaande week nu een voorbeeld, waarbij ook twee mogelijkheden tot afspelen en voldoen aan het contract bestaan; S. v.2. Zuid moet op nevenstaand H. a.8.7.5.4.3. spel een contract van 5 S. R. 9.4. spelen, West is met H. heer K. 8.7.3. uitgekomen, die natuurlijk Noord. met H. aas in den blinde wordt genomen. Zuid. Wanneer men de kaarten S. a.h.7.5.4. een oogenblik bekeken H. 6. heeft, is het niet moeilijk R. a.h.3.2. vast te stellen, dat de be- K. a.h.v. noodigde 11 slagen te maken zijn, als de ontbrekende troeven maar 33 verdeeld zitten, zoodat 5 troef- slagen en 6 hooge kaarten kunnen worden gemaakt. Zouden de ontbrekende troeven echter niet zoo gunstig verdeeld zitten, waardoor slechts 4 troefslagen kunnen worden ge maakt, dan is het noodig een extra slag te maken en is hiervoor een kans door de R. 3 X te spelen en de derde R. in den blinde te troeven, waardoor dus de extra slag gemaakt zou zijn. Welke van de beide speelwijzen heeft de meeste kans van slagen? We passen voor de berekening dezelfde methode toe als in het voorgaande artikel: Om een kleur schoon te spelen wordt de kanshierop berekend door het aantal malen dat deze kleur kan worden gespeeld door het aantal ontbrekende kaarten verdeeld. In het gegeven voorbeeld kan 3 X troef worden gespeeld, terwijl het aantal ont brekende troeven 6 is, dus een kans van 3/6. Nu de tegengestelde berekening: Om de kans op aftroeven van een kleur te be rekenen wordt het aantal malen dat deze kleur kan worden gespeeld door het aantal ontbrekende kaarten van die kleur gedeeld en het resultaat van 1 worden afgetrokken. In het gegeven voorbeeld moet tweemaal R. worden gespeeld alvorens met aftroe ven kan worden begonnen, terwijl het aan tal ontbrekende R. 7 is, dus 2/7. Dit moet van 1 worden afgetrokken, zoodat de kans 5/7 is.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 16