Radio-programma Op en om het Binnenhof. BINNENLAND Oost-Indié GEMENGD NIEUWS HELDHRSCHE COURANT V.AN ZATERDAG q SEPTEMBER 1936 Indienststelling van den kruiser De Ruyter. Het besluit tot uitzetting van vier Nederlanders te Berlijn. Twee nieuwe schepen voor de Shell. Moreelen gevaren aan de Belgische grens. Aardverschuiving. De Indische defensie. Ontaarde vader. Poging tot doodslag. Vader mishandelt zijn lastigen zoon. Auto tegen een boom gereden. Jeugdige bezoekers van speeltuin slaan den bewaker bewusteloos. Door de Koningin. De Koningin heeft de directie van Wilton- Feyenoord ervan in kennis gesteld, dat zij een van de eerste dagen in October een bezoek aan de werf van deze maatschappij wenscht te brengen ter indienststelling van den kruiser De Ruyter. Acht dagen uitstel. Geen verandering in het genomen besluit. De correspondent van de Nw. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Donderdagavond aan zijn blad: Nader kan nog worden gemeld, dat volgens mededeeling van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken aan het Nederlandsche gezantschap, de politie een nieuw, uiterlijk achtdaagsch, uitstel heeft verleend, teneinde den betrokkenen, die nog geen gelegenheid hebben gehad hun zaken te regelen, daartoe de mogelijkheid te bieden. In het besluit tot uitzetting brengt dit geen verandering. Opdrachten aan de Ned. Scheeps bouw- en de Ned. Dokmy. De Kon. Shell-groep heeft bij de Ned. Scheepsbouwmij. en bij de Ned. Dokmij., te Amsterdam elk een 400 tons tank schip besteld. Het zullen zusterschepen worden van het schip, voor welks bouw de Ned. Scheepsbouw mij ongeveer vier weken geleden van dezelfde zijde opdracht ontvangen heeft. De schepen zullen worden voorzien van ma chines met een capaciteit van 2500 i.p.k.. De Nederlandsche Dok Mij. zal zoowel het schip als de machine leveren, terwijl de ma chines voor de twee bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te bouwen schepen zullen worden geleverd door Werkspoor. DE DIENST VAN" DE KON. NED. STOOM BOOT MIJ. OP SPANJE. Men deelt mede, dat onvoorziene omstandig heden voorbehouden, het stoomschip Vulca- nus, van de Kon. Ned. Stoomb.-Maatsch. te Amsterdam, tegen midden September aan de Oost-Spaansche kust zal laden en wel te Bar- celona ca. 12 Sept., Tarragona ca. 15, Valen- cia ca. 16, Alicante ca. 18 en Cartagena ca. 19 September. Wegens de onlusten in Spanje is deze dienst eenigen tijd geleden gestaakt. PROEFVAKKEN OP DEN AFSLUITDIJK. De KNAC meldt: De N.V. „De Vlamovenstraatklinker" zal vier proef vakken, elk ongeveer 700 m. lang, aanleggen op den Afsluitdijk (km. 5. 9-8.7) ter weerszijden van het monument. Op een wegvak wordt de bestaande bestrating bedekt met e.en laagje beton, waarop klinkers op hun plat worden gemetseld. Op het tweede vak geschiedt dezelfde bewerking maar wordt de oude bstrating herlegd en verlaagd. Op het derde wegvak wordt de oude bestrating op gebroken, een 25 c.m. dikke laag magere beton aangebracht als fundeering, waarop klinkers worden gemetseld. Op het laatste wegvak wordt eveneens de oude bestrating opgebroken en een fundeering van klei-zand- cement dik 20 c.m. aangebracht, waarop een laagje teerzand van 18 mm. komt, waarop klinkers worden gevlijd. De voegen worden daarna gevuld met een ,,brickfiller van geblazen asfalt. Tijdens de uitvoering wordt het verkeer geleid over een aan de Noordzijde daarvoor tijdelijk aan te leggen klinkerbestrating van 5.50 m. breedte. Met het werk zal ongeveer medio van deze maand worden aangevangen en wel met het vierde wegvak bovengenoemd bij km 8.7 be oosten het monument. Het hoofdkwartier van de N.S.B. in Neder land schrijft ons: Het lid der Eerste Kamer Graaf de Mar- chant et d'Ansembourg heeft de volgende vragen aan den Minister van Justitie ter mededeeling aan den Minister bij den Voor zitter der Eerste Kamer ingediend: Heeft de Minister kennis genomen van de berichten in diverse Limburgsche bladen aan gaande het groeiend aantal verdachte huizen langs onze grens in België, die een steeds ernstiger moreel gevaar vooral voor onze jeugd beteekenen? Wil de Minister mededeelen, of hij in deze reeds iets heeft gedaan en zoo niet of hij alsnog bereid is na overleg met zijn ambt genoot te Brussel maatregelen tegen deze mistoestanden te nemen? De Voorzitter der Eerste Kamer heeft den heer d'Ansembourg doen weten dat hij bezwaar maakt tegen doorzending dezer vragen aan den Minister van Justitie, vermits deze betrek king hebben op toestanden buiten Neder- landsch grondgebied. Tegenover deze opvatting van den Voor zitter der Eerste Kamer kan worden gesteld, dat het plegen van overleg met den Belgischen Minister van Justitie en het nemen van maatregelen op Nederlandsch gebied tegen bezoek uit Nederland aan deze huizen wel degelijk tot de bevoegdheid der Nederlandsche regeering behoort. Drie dooden. Jogjakarta. Bij een aardschuiving in Koe- lonprogo, nabij Klangon, waar een nieuwe brug is gebouwd in den weg van Koelonpro- go naar Kedoe, heeft Donderdag een groote aardverschuiving plaats gehad. Achhonderd kubieke meter grond zijn afgestort. Vier per sonen werden onder de aardmassa bedolven, slechts één van hen kon worden gered, de drie andere werden gedood. (Aneta). VERPLEEGSTER KON VOETEN NIET OP DEN GROND ZETTEN. Nu bevrijd van rheumatische pijn. Het volgende schrijft ons Zr. M. F. te W.: „Ik begon Kruschen Salts te nemen na een hevige aanval van rheumatische pijn in beide knieën. Het was zoo erg, dat ik drie weken lang zelfs mijn voeten niet op den grond kon zetten, en 's nachts was de pijn bijna niet te verdragen. Mijn knieën kraakten van stijf heid, en ook mijn humeur werd beneden peil. Ik begon met Kruschen Salts en hield vol. Het eerste, wat ik opmerkte, was verbetering, tot dat tenslotte mijn rheumatische pijnen geheel verdwenen, en mijn knieën weer soepel wer den. Ik ben een vrouw van 50 en moet mijn kost verdienen met verplegen in een gesticht, en ik doe nu zonder eenige moeite precies hetzelfde werk als vrouwen half zoo oud als ik. U kunt dus trots zijn op de voordeelen van Kruschen Salts". De voortreffelijke eigenschappen van Kru schen Salts, die het ontleent aan de zes mine rale zouten, welke het bevat, kunnen niet ge noeg herhaald worden. Deze zouten sporen Uw afvoerorganen aan tot betere, meer intensieve werking. Het gevolg hiervan is, dat de afval stoffen weer snel en geregeld uit het lichaam worden verwijderd, zoodat er geen ophooping kan ontstaan van schadelijke stoffen, oa. van het urinezuur, dat in vele gevallen de rheuma tische pijnen veroorzaakt. Hierdoor wordt Uw bloed gezuiverd en Uw rheumatische pijnen zullen geleidelijk verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar i bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op i de flesch, zoowel als op de buitenverpakking j de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. (Adv.) Ontevredenheid ln Indië over de gepu bliceerde plannen. Alle Nederlandsche bladen in Indië, zonder uitzondering, hebben zeer scherpe critiek ge leverd op het gewijzigde plan voor de defensie. De Indische Ct. aldus telegrafeert Aneta uit Batavia wijst er op, dat van het dementi van zijn bericht van 13 Augustus, over de teleurstellende vlootplannen, na bekendmaking van die plannen maar weinig is overgebleven. Het blad vraagt of men werkelijk niet in staat is te begrijpen, dat men door een politiek van lauwheid en halve-centen-tellen deze tropische gewesten willens en wetens maakt tot een strategisch vacuum, waarheen in tijden van spanning en conflict, die misschien heusch niet meer zoo ver in de toekomst liggen, een militaire actie uit den vreemde schier auto matisch zal worden aangetrokken. Tegen een defensiepolitiek, als in de voorstellen be lichaamd, plaatst het blad een scherp protest. De Java-Bode wijst er op, dat na de opeen volgende moties in den Volksraad aangeno men, waarbij is aangedrongen op versterking van de weermacht, niets is geschied. Men kan daarom bij de laatste motie-Verboom niet blijven staan (in deze motie, behalve door den heer Verboom, onderteekend door 12 leden van verschillende fracties, is aangedrongen op spoedige verbetering van de weermacht, in overeenstemming met de Nederlandsche en Ned.-Indische belangen in den Pacific en de internationale positie van het Rijk). Er moet iets anders geschieden. Het is zaak, zoo schrijft het blad, dat de leidende figuren van het particuliere deel der Indische samenleving zich beraden over stappen, welke kunnen worden gedaan omalsnog in Nederland met grooten nadruk de overtuiging te vestigen, dat de Indische samenleving zich in de huidige internationale situatie niet veilig acht met de beschikbare defensiemiddelen, en krachtig aandringt op zoodanige verbetering als nood zakelijk moet worden geacht. Het is aan die leidende figuren van het particuliere leven om een geschikten vorm te vinden, waarin de publieke meening van Indië over de defensie zich zal kunnen belichamen. Indien men dit doet, zal dit in elk geval moeten geschieden' voor de verkiezingen van 1937. Het Verbond voor Nationaal Herstel in Ned.- Indië heeft een oproep gericht aan alle Ne derlanders in Indië, waarbij wordt betoogd, dat de minimale verwachting van hen, die vertrouwen stelden in den meermalen uitge sproken ernst van het opperbestuur om de weerbaarheid krachtig te vefhoogen was, dat in de eerstvolgende jaren mede met behulp van een Indisch defensiefonds het zooge naamde vlootplan-Deckers van 1930 volledig zou worden uitgevoerd. Over het Indische defensiefonds wordt niets meer gehoord. Wij staan thans opnieuw voor een periode, dat de allernoodzakelijkste verdedigings- en veilig heidsmiddelen voor 'n belangrijk deel ons ge durende ettelijke jaren zullen worden onthou den. Nationaal Herstel vraagt adhaesie-betui» gingen, zoo mogelijk vergezeld van een mate- rieele bijdrage aan een petitionnement, waarin wordt aangedrongen om in de eerstvolgende vier jaren ten aanzien van de materieele voor ziening der zeegaande vloot, het vlootplan- Deckers in zijn geheel te doen uitvoeren. Binnenland Te Veendam is door de gemeentepolitie ge arresteerd, om ter beschikking van de justitie te Groningen te worden gesteld, de 20-jarige werklooze arbeider E. K. aldaar, die er van verdacht wordt zijn zoontje van bijna 5 maan den, bij herhaling zoodanig te hebben mishan deld, dat het kind blauwe en gele plekken kreeg op het lichaam en op de armpjes. De jonge moeder is tenslotte naar de politie ge- loopen om klacht te doen, waarna de arres tatie van het onmensch volgde. Tegenover de politie heeft hij de mishandeling toegegeven. In het huis van bewaring te Zutphen is op gesloten een 35-jarige koopman uit Ermelo, verdacht van poging tot doodslag, gepleegd in den nacht van 1 op 2 September. Hij had dien nacht met een auto onder Hoog-Soeren gereden. Twee rijksveldwachters gaven hem een stopteeken, doch de verdachte reed door met een snelheid van ongeveer 70 K.M. per uur. Door op het laatste oogenblik op zijde te springen konden de twee veld wachters hun leven redden» Yerd. door de rechtbank in vrij heid gesteld. Donderdagmorgen zat een vader in het bankje der verdachten voor de Amsterdamscjie rechtbank: zijn zoon stond voor het getuigen- hekje; klager en aangeklaagde. De man zou den jongen op 17 Juli in hun woning in de Lindestraat hebben mishandeld door met een broodmes naar hem te gooien, waardoor hij gewond werd aan de rechter zijde. De jongen dit kwam tijdens het onder zoek wel vast te staan was lastig. Hij kwam zelden voor middernacht thuis, kaartte graag, ging naar de bioscoop en aan werken had hij een broertje dood. De huiselijke om standigheden lieten veel te wenschen over. De vrouw koos de zijde van haar 16-jarigen zoon en trachtte hem steeds in bescherming te ne men. Op den bewusten ochtend verweet de vader zijn ongehoorzamen telg, dat hij weer laat thuis was gekomen. In dolle drift greep hij een broodmes en gooide dit naar den jon gen, die hem sarde en uitlachte. De man werd gearresteerd en had zich thans wegens poging tot doodslag subs. po ging tot zware mishandeling te verantwoor den. De officier van justitie, mr. Bosch, wilde wel aannemen, dat de jongen lastig en onge hoorzaam was. Dit rechtvaardigt echter geenszins het optreden van verdachte, die driftig is geworden en een mes naar den jon gen heeft geworpen, waardoor hij werd ge wond. Verdachte zelf is herhaaldelijk veroordeeld; mede in verband met verd's verleden requi- reerde de officier een gevangenisstraf van zeven maanden, wegens poging tot zware mis handeling. De verdediger, mr. Robert Kokoski, pleitte op juridische gronden vrijspraak, subsidiair drong hij aan op clementie, daar z.i. slechts van mishandeling sprake was. Het verzoek van den verdediger tot onmiddellijke invrij- heidsstelling van verdachte werd door de rechtbank na raadkamer ingewilligd. De rechtbank zal 17 Sept. vonnis wijzen. Twee gewonden. Woensdagavond 11 uur is onder de ge meente Heiloo de heer Mooy met zijn auto op den weg naar Uitgeest, ongeveer nabij den Kattenberg in volle vaart tegen een boom gereden, waarschijnlijk door een defect aan zijn stuur. De bestuurder liep een beenbreuk op. Een nichtje, dat naast hem zat, kreeg een gebroken neusbeen, een gebroken arm en eenige hoofdwonden. Beide gewonden zijn naar het ziekenhuis te Alkmaar gebracht. Hun toe stand is niet levensgevaarlijk. De auto is ern stig beschadigd. Woensdagavond is in een speeltuin in het Ondiep te Utrecht een 25-jarige speeltuinbe waker bewusteloos in zijn wachthuisje gevon den. Het is verboden, in den tuin na sluitings tijd te spelen. Aangezien het evenwel meer malen voorkwam, dat de jeugd zich toch toe gang verschafte tot den tuin, had men twee bewakers aangesteld. Woensdagavond hebben twee jongens van 16 en 17 jaar op het oogen blik, dat een der bewakers zich even verwij derd had, zich toegang tot den tuin verschaft. Zij weigerden te voldoen aan het bevel den speeltuin te verlaten. Een van de jongens heeft daarbij den bewaker met een hard voor werp op het hoofd geslagen, tengevolge waar van deze een lichte hersenschudding opliep. Het slachtoffer wist nog naar zijn wachthuis je te strompelen, alwaar hij later door zijn collega werd gevonden. De toestand van den bewaker was vanoch tend nog van dien aard, dat hij nog van tijd tot tijd het bewustzijn verloor. Weekkroniek Het spel gaat weer beginnen- Hoe komen de millioenen bij elkaar? - Politieke perspectieven. Een klein Staatsgerechtelijk uitstapje - Ons regeeringsmechanisme. Den Haag, 4 Sept. '36. t De laatste week der parlementaire zomer rust is heengevloden! De Senaat behandelt in de a.s. week enkele dagen vóór de offi- cieele sluiting dus! verschillende ontwerpen, o.a. het bekende Weercorpsen-ontwerp, dat zeker niet zonder debat zal worden aangeno men. Zelfs zouden de debatten wel eens een bewogen karakter kunnen hebben, door de aanwezigheid der N.S.B.-leden, die tegen het gebodene wel het een en ander in het midden zullen brengen. De „derde Dinsdag" nadert met rasschen tred! Dit jaar is hij weer eens de vroegst- mogelijke, aangezien de eerste Dinsdag dezer maand, mede de eerste Septemberdag is Wat zal de Troonrede brengen? Wat kó.n zij ten slotte nog aankondigen? Met wat meer spanning wordt uitgezien naar de Millioenen- nota. De belastingopbrengst gedurende het reeds verloopen deel des jaars is in verschil lend opzicht leelijk tegengevallen, en dat moet natuurlijk op de een of andere wijze worden goedgemaakt. Hoe zal mr. Oud nieuwe „ga ten" in het budget weten te dichten? Zijn er nog nieuwe belasting-objecten? De reisbelas- ting ook reeds op de begrooting van '36 geprojecteerd! bleef achterwege, wat ook weer een paar millioentjes scheelt! Dit par lementaire „slotjaar" belooft voor minister Oud alles behalve een „pleizierig uiteinde" te worden! Welhaast vier jaar lang worstelt hij nu al met begrootingstekorten van je welste,. al kwam er langzaam eenige verbetering. Maar ditmaal? Zooals reeds gezegd: Éénmaal in de zés jaar worden wij op z'n vroegst over al deze dingen nader ingelicht. Straks, op 15 dezer, des avonds te half negen, nadat des middags de Ridderzaal-plechtigheid plaats had, krijgen de in of vóór het gebouw der Algemeene Handelsdrukkerij wachtende persmenschen de voor openbare verkoop vrijgegeven millioenen- nota in handen, om haar ijlings te verknip pen in voor krantenlezers bruikbaren vorm... Doch intusschen heeft althans, zoo ging het in de laatste jaren de radio reeds op dienzelfden avond de voornaamste bijzonder heden uit het Staatsstuk rondverteld, zoodat de ochtendbladen voor de meesten „oud nieuws" komen brengen. Moge minister Oud kans hebben gezien „het ergste" te verhoe den! Wat daartoe behoort? Een antwoord óp die vraag geef ik hier liever niet Er bestaat nog steeds geenerlei zekerheid, of het in de "bedoeling der Regeering ligt, in het komende jaar vervroegde verkiezingen te bewerkstelligen. Dit zou alleen mogelijk zijn, als de Staten-Generaal, en in 't bijzonder de Tweede Kamer, straks eens extra vlug zou den willen opschieten, mede met het oog op de aanhangig gemaakte Grondwetsherziening. Men heeft het vermoeden geopperd, dat het begrootingswerk ditmaal weinig tijd zou be hoeven te vorderen. Misschien ziet men af van algemeene beschouwingen? Doch bij de begrooUngsafdeelingen komen in elk geval tal van vraagstukken, vooral ook grieven, naar voren. Men denke maar eens aan de voor stellen inzake de Indische defensie! Over deze materie wordt vanzelfsprekend breedvoerig gepraat. De gansche Indische pers bUjft diep teleurgesteld over het gebodene, men had veel meer verwacht, op z'n minst uitvoering van het gansche vlootplan-Deckers. De komende najaars- en wintercampagne op het Binnenhof belooft zeer druk en zeer woelig te worden. Misschien valt er in den loop van de debatten al iets op te merken omtrent den loop van zaken na de verkiezin gen? Nadat de rechtsche coalitie uiteen viel, zijn bij de verkiezingen geen partijen, welke gezamenlijk ter stembus tij gen, meer voorge komen. Zou zich ditmaal bjj de verkiezingen iets dergelijks weer gaan voordoen? De „Volksfront -gedachte leeft ook in ons land, maar de S.D.A.P. heeft reeds herhaaldelijk doen blijken, dat zij een dergelijke concen tratie niet wil. De Communisten blijven als nog hopen op een samengaan, maar zal die onbeantwoorde vrijage nog lang voortgang vinden? De debatten, straks in ons Lagerhuis, zullen ons daaromtrent wel nader licht ver schaffen. De gelegenheid, mij thans voorloopig voor het laatst geboden, de Binnenhofferij buiten het eigenlijke Kamerwerk in ver schillend licht te bezien, wilde ik aangrijpen om, vooral in verband met de a.s. verkiezin gen, even nader in te gaan op enkele vraag stukken en historische feiten, waaromtrent de groote masse vaak een vaag of onjuist beeld bezit. Ondanks de vrij ruime politieke scholing, welke ons volk in den loop der eeuwen heeft genoten, zou 't velen onmogelijk zijn, in een eenvoudig opstel duidelijk te maken, door wie of wien wij in feite worden geregeerd, wat precies de taak der Volksvertegenwoordiging is, welke rol de partijen daarin spelen, hoe een Kabinet tot stand komt, en hoe de ver houding van ministers tot Kroon is. Wie in het practische leven staat, houdt zijn kennis omtrent al deze zaken gemeenlijk niet bij, en aldus breekt het moment aan, dat hij slechts een vaag, onduidelijk, vaak verwrongen beeld van het staatkundig bestel bezit. En weinigen zullen willen betwisten, dat onder deze categorie soms de... felste critici op die structuur gevonden worden. Nu is het een feit, dat staatsrechtgeleerden vele boeken vol kunnen schrijven over onder- Werpen, als daareven genoemd. Om de positie van het Koningschap te kunnen begrijpen en tevens inzicht te verkrijgen in wat zich daar omheen beweegt, moet men teruggaan tot het verre verleden. Onze huidige Grondwet zegt in art 53: „De koning is onschendbaar, de ministers zijn verantwoordelijk" en daarin bespeurt men de invloed van het Engelsche stelsel. In strijd met deze constructie lijkt art 77, dat spreekt van „naar welgevallen" ontslaan, door den koning, van de hoofden der ministeriëele departementen. Maar de practijk is, dat zoo wel de benoeming en het ontslag van ministers mede bekrachtigd wordt door de voorgangers. Er bestaat dus ook ten deze ministeriëele 1 verantwoordelijkheid! Maar formeel is het de Koning, die regeert, Zonder zijn handteekening kan niets tot stand komen. Volgens de Grondwet berust de uit voerende macht geheel bij den Koning, terwijl hij de wetgevende met de Staten-Generaal deelt (art. 110). De genoemde koninklijke onschendbaarheid nu is niet onverbrekelijk aan het parlemen taire stelsel verbonden. Men zou evenzeer verantwoordelijke ministers kunnen hebben in een land, waar geen georganiseerde volksvertegenwoordiging bestond. Doch op die wijze zou de verant woordelijkheid practisch weinig waarde heb ben, want als er geen controleerend orgaan bestaat, dat met kennis van zaken toezicht houdt, en dat in vrijheid oordeelen kan, wie durft dan de stoute schoenen tot het oefenen van openbare critiek aantrekken? Een feit is intusschen, dat de koninklijke onschendbaarheid de positie van het koning schap in 't algemeen heeft versterkt, in plaats van verzwakt, gelijk men geneigd is te ver onderstellen. Absolute monarchen of poten taten, die sterke persoonlijke macht bezaten, hebben de juistheid daarvan aan den lijve ondervonden, (men denke aan Duitschland, Rusland, Spanje). Aangenomen mag worden, dat ten huidigen dage ongeveer niemand den absoluten erfe- lijken monarch terug verlangt. Aanhangers van een zeker absolutisme voelen alleen wèl voor een machtigen minister, die niet afhan kelijk is van een willicht spoedig verdwenen meerderheid, doch die aan den koning verant woordelijk blijft. En nu komen we op het terrein van het parlementarisme, dat ten nauwste met het partijwezen samenhangt. Of liever gezegd: dat zich in die richting heeft ontwikkeld. Want het is evenmin een wet van Meden en Perzen, dat een Parlement uit partijen be staat! Het zou evengoed uit personen kunnen worden gevormd. Hoe is het orgaan toch ontstaan en ge groeid? Wil een koning weten, wat goed voor zijn volk is, dan moet hij het dikwijls kunnen raadplegen. Heel vroeger was een persoonlijk contact tusschen vorst en onderdanen wel mogelijk, doch op den duur, toen de „stam men" tot groote massa's uitgroeiden, kon dat niet meer in voldoende mate en moesten de onderdanen wel vertegenwoordigers zenden, die hun belangen bepleitten. Vóór het door ons afzweren van Philips van Spanje (in 1581) waren er de „Staten", die de belangen bij den koning behartigden. Na dien traden de Staten zelf als souvereinen op, maar bij het herstel onzer onafhankelijkheid, in 1813, met het Napoleontische avontuur achter den rug! kozen de Nederlanders nu in vrijheid! een koning. Die koning (Willem I) aanvaardde die op dracht alleen (zooals hij het in zijn proclama tie uitdrukte) „onder waarborg eener wijze constitutie". Een „Grondwet" werd geboren. Er wordt gezegd, dat de koning te onzent zijn macht en positie aan de Grondwet ont leent. Maar het feit, dat hij in 1813 de door het vertrek van Napoleon opengevallen regee ring innam zonder vooruit aan het volk con crete beloften te hebben gedaan, stempelt volgens anderen de later bekrachtigde Grond wet tot een vrije daad des konings, die dus vrijwillig zijn macht deed inperken. Zijn positie als koning ook in de latere jaren ontleent hij zoodoende aan een andere bron dan genoemde constitutie. Over deze zaak wordt nog heden ten dage getwist! De zelfstandig beloofde Grondwet schiep een volksvertegenwoordiging, die aanvanke lijk weinig in de melk te brokkelen had, doch na 1848 uitgroeide tot een lichaam, dat de rechten van den koning ten bate van het Par lement sterk inkortte. Maar de zoozeer toegenomen volksinvloed schiep nieuwe behoeften. In het begin was die controle op de daden van den koning en zijn raadgevers niet zoo moeilijk; men had zich niet met veel te bemoeien. Doch toen dat anders werd en de eerste levensbelangen des volks in het geding kwamen, trad langzamer hand het verschil van inzicht tusschen de diverse burgers aan het licht. De een denkt nu eenmaal anders dan de ander! Godsdien stige, economische, sociale en andere vraag stukken deden opgeld; vooral bleken principes noodig om den strijd voor allerlei levensbelan gen te kunnen voeren. En zachtjes aan vorm den zich in de Kamer groepen van eensge- zinden. Men kreeg „conservatieven", behou- densgezinde elementen, die destijds tegen de „liberalen", de vooruitstrevenden dier dagen, te velde trokken. Later voelden de prote- stantsch-Christelijke groepen zich niet meer thuis in de toen bestaande partijen en zij vormden een eigen kring: de Anti-Revolutioi^ naire Partij. En veel later scheidden de Katholieke zich af van de Liberalen, waar zij jarenlan „onderdak" hadden gevonden en kwamen tc het stichten van de R.K. Staatspartij. Oir streeks dien tijd ontstond het socialisme Domela Nieuwenhuis verscheen. Dat was <j „voorlooper" der S.D.A.P. En naarmate de jaren vorderden zette hr proces zich voort. Uit de Liberale part traden o.a. de Vrijz. Democraten; de Chi Historischen vormden als het ware een apart A.R.-groep en de S.D.A.P. moest zien, dat d z.g. „Tribune-mannen" een eigen, ten slott. Communistische partij gingen stichten... Hoe werd intusschen de verhouding tussche Kroon en Volksvertegenwoordiging? Gee:. wet of voorschrift vordert van den Koning dat hij zijn ministers uit de partijen in he. Parlement neemt en evenmin is er een wets artikel, dat hem noopt, een raadsman te ont slaan, als de Kamers zich tegen hem hebber, verklaard. Een en ander behoort echter tot dc politieke noodzakelijkheden. Er wordt wel gezegd, dat de „partijen" he' hooge landsbelang niet kunnen behartigen om hun aparte visie op het leven. Groen var. Prinsterer, een der eerste „partijmannen" ter. onzent en oprichter der A.R.-partij, schree. eens: „Waarschuw met kracht en ernst tegen he'. ontaarden der partijen en partijschappen maar neem al wat een staatsvorm bezielt er. veredelt niet weg. Waar geen verscheidenheid van inzicht zich openbaart, daar ontbreekt he aan overtuiging of aan veerkracht, aan begin sel of aan karakter". Er bestaat een boek van mr. dr. L. W. R. van Deventer: „Het nationale Kabinet", waar in de schrijver uit de vorming van ministerier. als die van wijlen Cort van der Linden en van dr. Colijn het laatst een toegroeien van dc tegenstellingen tusschen de politieke partijei meent te moeten zien en waarvan hij in dc toekomst een „harmonisch-organische demo cratie" verwacht. Het kan zijn, dat het dien kant uitgaat, maar wie van de twee groote richtingen za: de meeste concessies willen doen? Zoo lang er in het land geen beduidende meerderheid is, die er de voorkeur aan geeft, andere overtuigingen te onderdrukken ter wille van het eigen ideaal de eenvorming in het politieke en staatkundige leven te for- ceeren, blijft het volk „verdeeld" in partijen, welke de diverse geestesrichtingen vertegen woordigen. En dan is er de „Koning" als staande boven de partijen, symboliseerend de eenheid der natie met als voornaamste practische taak het temperen der tegenstellingen en het op gang houden der regeerings-machine. Parlementariër. ZONDAG 6 SEPTEMBER. Hilversum I. 1875 m. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduivenber., tulnbouwpraatje. 9.30 Postduivenber., gramofoonplaten. 10.30 Postduivenber. 10.31 Twee eeuwen Engelsche kunst. 10.50 Cello en harp. 11.15 „Van Staat en maatschappen", causerie. 11.30 „Orvïtropia". 12.00 Omroeporkest. 12.45 Gramofoonplaten. 1.00 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 Causerie over Aziatische kunst. I.50 Gramofoonplaten. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Reportage muziekconcours te Rotterdam. 3.00 Residentie-Orkest en solisten. 4.30 Gramofoonplaten. (Om 4.45 Sportnieuws ANP). 5.05 VARA-Orkest. 5.30 Sportpraatje. 6.00 Boekbespreking. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 Ned. Herv. Kerkdienst. .8.00 Berichten ANP. Mededeelingen, 8.15 Residentie-orkest en soliste. 9.15 Radio-journaal. 9.30 Omroeporkest, Kovacs Lajos' Orkest en solisten. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum H, 301 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna Orgelspel. 12.15 KRO-Orkest (Om 1.00 Boekbespreking, om 2.00 gramofoonplaten), 3.00 Gramofoonplaten. 3.30 KRO-Melodisten. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Geref. Kerkdienst. Hierna gewijde mu ziek door koren en solist. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Religieuze causerie. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 De KRO-Melodisten m.m.v. zang. 9.00 Gramoioonplaten. 9.20 KRO-Symphonie-orkest (Om 9.50 Gra mofoonplaten). 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto-lezing. MAANDAG 7 SEPTEMBER. Hilversum I. 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Jetty Cantor's Ensemble. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Jetty Cantor's Ensemble. 11.00 Gramofoonplaten. 12.00 Cantabilé-orkest en orgel. 2.00 Voordracht. 2.20 Residentie-kwartet, gramofoonplaten en voordracht. 4.00 Piano-recital. 4.30 Muzikale causerie. 5.30 Kovacs Lajos en orgelspel. 7.00 Dansmuziek. 7.45 Causerie over de 35ste Jaarbeurs. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonplaten. 9.00 Omroeporkest, soliste en koor. 11.00 Berichten ANP. 11.10—12.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 ,m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur, 11.30 Chr. Friesch halfuurtje. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Stichtsch Salon-orkest. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.153.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cello en piano. 6.00 The Regent Hall Band. 6.3* Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. Sportuitslagen. 7.15 „Calvinistisch Studentenleven aan Open bare Universiteiten". 7.45 Reportage. 8.00 Berichten. 8.15 Gramofoonplaten. 8.50 „Het Koninkrijk Gods en het Staats leven". 9.20 Chr. Dameskoor en orgel. (Om 10.05 Be richten ANP). 10.4511.30 Gramofoonplaten. Schriftlezing. DINSDAG 8 SEPTEMBER. Hilversum I. 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Winia Farberow's orkest. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonplaten. I.00 Omroeporkest. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 Omroeporkest. 3.15 Voordracht. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.05 Kinderhalfuur. 5.35 De Palladians. 6.35 Gramofoonplaten. 7.00 Dansmuziek. 7.40 Zang en piano. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gevar. programma m.m.v. Kovacs La jos' orkest, en solisten. 10.30 Dansmuziek. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd, halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-Orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Voordracht. 3.20 Gramofoonplaten. 4.00 Zang en piano (Om 4.15 GramofoonplJ, 4.45 Gramofoonplaten. 5.45 Gelukwenschen. 6.00 KRO-Melodisten. (Om 6.30 Gramof.pl.) 7.15 Causerie: Vroeger... en nu? 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 KRO-Orkest, m.m.v. soliste. 9.00 Causerie over de R.K. Padvinders. 9.20 Vervolg concert. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 KRO-Boys. 10.30 Berichten ANP. 10.35 De KRO-Troubadours. 11.3512.00 Gramofoonplaten.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2