Irun en Behobiain handen van de opstandelingen. De omstandigheden bedrijfsleven. voor ons BINNENLAND Irun in brand gestoken. De koloniale eischen van Duitschland. De dreigende staking in Wales. De stad staat in brand. Een nieuwe regeering te Madrid. Nadeelige invloed van den val van Irun. Het strijdtooneel verplaatst zich naar Fantarabie en San Sebastian. Groote ontstemming te Rome over den den dood van een Italiaansch onderdaan te Barcelona. De belegering van Alcazar De opstandelingen in een wanhopige positie. Italiaansche vliegtuigen te Vigo. Er is niets nieuws onder de zon. Een artikel van generaal von Epp Het Internationale congres voor den Vrede te Brussel. De onrust in Palestina. Het besluit tot algemeene staking genomen. Het geval Trotski, Duitschland en de Fransche wapenleveranties. Slooping of niet-slooping van oorlogsschepen door Japan. De algemeene verkeerstelling van het vorige jaar in Engeland. Handhaving van oude torpedo- bootjagers. De Zweedsche ambulance weer thuis Terugkeer van Amerikaansshe toeristen te New York. Een aanslag op Roosevelt beraamd? De Arabische opstand. Algemeene ledenvergadering van Nederlandsche Werkgevers te Amsterdam. De binnentrekkende troepen richten een bloedbad aan. Naar de speciale correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau op het front voor Irun meldt, zyn de troepen van generaal Mola er gisterenochtend om 7 uur in geslaagd Irun te veroveren. Gebruik makend van het nevelachtige weer konden de opstandelingen door een verras sende manoeuvre tot de verdedigingswerken op ongeveer 800 meter voor de stad doordrin gen. Na een kort geweer- en mitrailleurvuur gelukte het den opstandelingen de regeerings- aanhangers terug te dringen, die zich daarop jn wilde vlucht over de internationale brug bi) Hendaye op Fransch gebied in veiligheid trachtten te brengen. Reuter meldde, dat de opstandelingen een gedeelte van irun bezet hadden. De bevolking ontvluchtte de stad en slechts enkele Volks frontaanhangers handhaafden zich in hun stellingen. Verschrikkelijke tooneelen. Over de inneming van Irun meldt Havas nog, dat de opstandelingen om Behobia heen getrokken waren langs den weg van San Marcial. Toen de stad in hun handen viel, deden zich verschrikkelijke tooneelen voor. De verdedigers waren reeds met de ontruiming begonnen. De volksfront-troepen staken de gebouwen in brand en vrouwen en kinderen maakten zich gereed om naar Frankrijk te gaan. Verrast door twee colonnes van de op standelingen, werden de troepen van het volksfront in de pan gehakt. Een ontzettend bloedbad ontstond, toen de opstandelingen het vuur openden op de vrouwen, kinderen en militieleden, die de internationale brug over trokken. Terwijl dooden en gewonden vielen, verdrongen de beangste vluchtelingen elkaar om zoo gauw mogelijk het Fransche grond gebied te bereiken. Iedere verdediger van de stad, die gevangen gemaakt werd, werd op staanden voet doodgeschoten. Het bloedbad moet het te Badajoz gebeurde nog nog in de schaduw hebben gesteld. De opstandelingen vallen thans San Sebas- tian aan, waarvan de positie na den val van Irun wanhopig is, ook al door het gebrek aan munitie. Te Hendaye ziet men in de straten in de buurt van het station de bewoners van Irun en Behobia, die gedurende den nacht naar Frankrijk verhuisd zjjn. Sinds gisterenmorgen zes uur was het een sauve qui peut, waarbij vrouwen en kinderen weldra gevolgd werden door de mannen, die den strijd opgaven. Het aantal vluchtelingen loopt in de duizenden. Men ziet er ook de uniformen van geregelde soldaten. Hendaye is overstroomd met huis raad. Overal hoort men snikken. Velen heb ben liever alles, wat zij bezaten, ter plaatse vernietigd, dan dat zij, hetgeen zij niet mee konden nemen, in handen van de opstandelin gen wilden laten vallen. De prefect van de beneden-Pyreneeën, die zich vanwege de gebeurtenissen te Hendaye gevestigd heeft, zorgt voor de onderbrenging van de vluchtelingen in verschillende depar tementen van Frankrijk. Gisterenmiddag meldde Reuter uit Hendaye dat Irun voor meer dan helft van de stad in brand staat. De regeeringsgezinden, die nog een gedeelte van de stad bezet houden, bieden een gewel digen tegenstand. De opstandelingen moeten huis voor huis veroveren op de volksmilitie, die uit de ramen op hen vuurt. Tot gisterenmiddag 12 uur zijn 5000 vluch telingen over de Fransche grens gekomen, wat het totale aantal vluchtelingen sedert het begin van deze week op meer dan 10.000 brengt. Een speciale correspondent van Havas meldde gisteren in den namiddag van het front van Irun: De toestand verandert ieder oogenblik. Eenige honderden mannen houden nog stand tegen de opstandelingen, maar hun tegen stand kon niet meer baten, hoewel zij nog steun ontvingen door de aankomst uit Bar- celona van twee wagons oorlogsmateriaal. Irun staat in brand, op wel tien plaatsen. Ieder oogenblik hoort men ontploffingen. Ook de kerktoren staat in brand. Plotseling wordt het bureau van de Fransche douane, waarin de journalisten hun bivak hebben opgeslagen, door eenige kogels getroffen. Spaansche auto's met vlaggen met een sikkel en hamer er op, naderen de brug, ge ëscorteerd door volksmilitie. Ook over de spoorbrug vluchtten mannen en vrouwen naar Frankrijk. Dan plotseling een hevige ontploffing, de rebellen zijn nog maar honderd meter van de brug af, zij hebben nu vier vijfde gedeelte van de stad in hun macht. Wat zal met de gijzelaars gebeurd zijn? Vierhonderd zitten er in Irun gevangen. De uittocht van vrouwen en kinderen uit Irun biedt een tragischen aanblik. De laatste verdedigers wijken nu voet voor Voet terug. Voor de brug verdedigen zy zich Wanhopig. Reuter meldt uit Irun: Om tien minuten voor drie hebben de op standelingen het stadhuis van Irun bezet. De val van Beliobia. Een speciale correspondent van Havas toieldt, dat de volksmilitie te Behobia giste renmorgen om vier uur den tegenstand heeft opgegeven. Het stortregende toen de laatste regeeringsgezinden hun wapenen neerlegden over de Fransche grens. Eerst hadden zy de machinegeweren onklaar gemaakt. Om zes uur kwamen de opstandelingen de Stad binnen. Voor de internationale brug Zwaaiden zij met hun geweren, leve Frankrijk, feve Spanje roepend. Largo Caballero minister-president. Gisteren is een nieuwe Spaansche regeering samengesteld: Premier en minister van oorlog Largo Gabal- lero (socialist); minister van buitenlandsche zaken Julio AI- varez Delvayo (socialist) minister van marine en luchtvaart Indalecio Prieto (socialist); Giral, de afgetreden premier, is in het nieuwe kabinet opgenomen als minister zonder portefeuille. Algemeene mobilisatie ln Cataloulë. De radiozender te Burgos heeft gistermiddag medegedeeld, dat de Catalaansche regeering alle dienstplichtige mannen in den leeftijd van 18 tot 45 jaar heeft gemobiliseerd, ter verde diging van Catalonië tegen eventueele aanval len der opstandelingen. Tot opperbevelhebber der Catalaansche strijdkrachten is Garrido Diaz benoemd. Met den val van Irun en de groote kans nieuwe successen van de opstandelingen ln het Noorden vermindert de hoop om met succes een internationale commissie tot coördinatie van de niet-inmenging te vormen, aldus meldt Reuter. Andere redenen, die het welslagen der diplo matieke besprekingen in twijfel stellen, zijn het bericht, dat zich te Madrid een socialis- tisch-communistische regeering heeft ge vormd en dat Italië zich zijn vrijheid van handelen heeft voorbehouden na den laatsten moord op een van zijn onderdanen. Ook ge looft men, dat de houding van Duitschland en Portugal ten aanzien van de niet-inmenging in de Spaansche gebeurtenissen aanmerkelijk geïnfluenceerd zal worden door de gebeurte nissen van het laatste etmaal. In de kringen, die gehoopt hadden, dat de coördinatie-com missie onmiddellijk zou worden bijeengeroe pen, toont men zich zeer pessimistisch. De brandende gebouwen te Irun hebben aan de opstandelingen tot nog toe belet de stad geheel in bezit te nemen. Men meent, dat zij tot vanmorgen zouden moeten wachten. Het vuur wordt van oogenblik tot oogenblik hevi ger. Van de uiterste noordwestelijke punt van het strand van Hendaye uit, vanwaar men de geheele plaats kan overzien, vertoont zich een dramatisch gezicht aan het oog. Het schijnt, dat er zich nog steeds eenige honderden volks frontsoldaten in de stad bevinden. Afdeelin- gen van de opstandelingen rukken thans op in de richting van San Sebastian, waarbij zij door de heuvels achter Irun trekken. Zij heb ben een voldoende strijdmacht achter zich ge laten om de bezetting van de stad te voltooien en vooral om het begin van de brug te be zetten en aldus de verbinding tusschen de re geering en Frankrijk af te snijden. Ook een gedeelte van de verdedigers van Irun heeft zich nu teruggetrokken op San Sebastian en heeft aan eenige achterblijvenden de taak overgelaten zooveel mogelijk alles in brand te steken. De regeeringstroepen beschikken nog over een of twee kanonnen, welke zijn opge steld in de heuvels nabij het fort Guadelupe. Uit deze kanonnen wordt nog voortdurend ge schoten. Een Spaansche torpedoboot, in han den der regeering, die tot nog toe in de golf van Hendaye lag, heeft zich na de laatste ontwikkeling der gebeurtenissen eveneens naar San Sebastian begeven. De plaats Fon- tarabie is in den loop van gistermiddag door de burgerlijke bevolking ontruimd. De Spaansche ambassade te Londen heeft nog meegedeeld, dat de val van Irun in gee- nen deele moet worden beschouwd als een be slissend moment Het beteekent slechts een incident in den strijd en niets meer. Een nieuwe Italiaansche kruiser daarheen vertrokken. Italiaansche vliegtuigen te Vigo. Donderdag is weer een Italiaansch onder daan, een ketellapper, te Barcelona gedood. Dit is het zesde Italiaansche slachtoffer sedert het begin van den burgeroorlog, en naar de be richten uit Rome melden, heeft dit voorval groote ontstemming gewekt. De Italiaansche consul te Barcelona heeft reeds een krachtig protest ingediend „maar in den huldigen toe stand schijnen deze protesten van weinig waarde te zijn", zegt het officieele communi qué. De Italiaansche vlootmacht in de haven van Barcelona moet daarom versterkt worden. Op het oogenblik bevindt zich daar de lichte kruiser Attendolo en thans is de kruiser Pola vertrokken eveneens met bestemming voor Barcelona; het is een groot schip van 10.000 ton. Het laatste incident heeft er toe bijgedragen het wantrouwen van Italië ten opzichte van de regelmatige Spaansche regeering te doen toenemen; weliswaar acht men haar niet direct verantwoordelijk voor den dood van bovenge- noemden Italiaan, maar in ieder geval is haar autoriteit geheel onvoldoende. Het is nog on bekend of schadevergoeding zal worden ge vraagd, maar dit is ook een punt van onder geschikt belang. De verplaatsing van de Ita liaansche ambassade te Alicante moet be schouwd worden als een nieuw bewys, dat de bescherming welke de Spaansche regeering kan verleenen ontoereikend is. Bij dit wantrouwen ten opzichte van het Volksfront voegt zich een zeker scepticisme omtrent de eerbiediging van de internationale overeenkomst van niet-in menging. Toen de Italiaansche regeering zijn aanvaarding van het Fransche voorstel heeft doen weten, heeft zij zich eveneens voorstand ster verklaard van een instelling van een coör dinatie-commissie te Londen. Deze houding heeft zij niet gewijzigd, maar niets wijst er op, dat voorzieningen zijn getroffen voor een Ita liaansche vertegenwoordiging in deze commis sie. Het schijnt, dat Italië vóór het nemen van de noodige maatregelen er zeker van wil zijn, dat andere staten het even ernstig meenen met het beginsel van de niet-inmenging. Een vluchteling uit het Alcazar te Toledo heeft een Fransch journalist te Barcelona het volgende verhaal gedaan over den wanhopigen toestand van de opstandelingen, die sedert 41 dagen in het Alcazar van Toledo worden bele gerd door de regeeringstroepen. Tot nu toe heb ben de vier meter dikke muren van de oude Moorsche vesting de aanvallen van de volks frontsoldaten doorstaan. De bezetting bestaat uit 400 cadetten, 700 gendarmen, 200 burgers en 100 soldaten en verder de vrouwen en kin deren van de gendarmen, die op het laatste moment nog gered konden worden; in totaal ongeveer 1500 menschen. Ondanks de bronnen in het fort is er weinig water en het water is streng gerantsoeneerd; slechts twee keer per dag wordt een hoeveelheid uitgereikt. Ook levensmiddelen zijn schaarsch. De paarden van het garnizoen zijn nu bijna alle geslacht. Het hooi vervangt de koffie. De non-combattanten verlaten de kelders van het fort slechts twee keer per dag, wanneer het schieten iets vermindert. De cadetten heb ben gezworen het Alcazar in de lucht te laten vliegen, liever dan het over te geven. Behalve de mitrailleurs beschikken de belegerden over geweren, revolvers en handgranaten. De Fransche regeering heeft van de Spaan sche regeering te Madrid bericht ontvangen, dat 24 vliegtuigen van Italiaansche herkomst te Vigo zouden zijn aangekomen. Aan alle mogendheden is deze zelfde mededeeling ge zonden. De vluchtelingen. De naar Frankrijk gevluchte bevolking uit Irun, Behobia en Fontarabie wordt verdeeld over de zuid-westelijke streek. Donderdag is te Bordeaux de eerste groep van 164 vluch telingen aangekomen, welke onmiddellijk on dergebracht werden in de stad. Donderdag avond werd nog een groot contingent vluchte lingen verwacht, waardoor het totaal aantal uitgewekenen op omstreeks 1000 zal komen. Het gemeentebestuur van Bordeaux neemt hulpmaatregelen, bijgestaan door de militaire autoriteiten, die voor bedden zorgen. Geleide lijk zullen de uitgewekenen naar het centrum van Frankrijk worden gebracht. OM MADRID. De opstandelingen melden een nieuw succes bij Talavera de la Reina. Volgens het offi cieele communiqué van generaal Franco is de stad thans geheel in handen der opstandelin gen, waarbij den opstandelingen tien kanon nen, een aantal machinegeweren en geweren in handen gevallen zijn. De weg naar Madrid, dat echter nog 100 km van hen verwijderd is, zou volkomen vry zijn. Slechts de vliegtuigen der regeering kun nen nog den opmarsch der colonne-Yague be moeilijken. De regeeringstroepen zouden in den strrjd meer dan 400 man hebben verloren. EEN NEEF VAN AZANA DOOD GESCHOTEN? Volgens een bericht uit Barcelona zou een neef van den president der republiek, Gre- gorio Azana, door de opstandelingen op staanden voet doodgeschoten zijn. Franschman te Tetoean gefusilleerd. Naar uit Rabat gemeld wordt, is een Franschman, die voor het uitbreken van den militairen opstand in de Spaansche zóne ge vestigd was, te Tetoean gefusilleerd. De diplomatieke autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld. Nieuwe doodvonnissen. Een nieuw proces tegen officieren, die ge- meene zaak met de opstandelingen gemaakt hebben, is voor den krijgsraad aan boord van de Uruguay geëindigd met de terdoodveroor- deeling van kolonel Joseph Llamas Hintilla en de kapiteins Torres Chacon en Ferdinand Basa. Verzachtende omstandigheden zijn aan genomen ten aanzien van majoor Lopez la Parros. Een Italiaansch journalist aan ver wondingen overleden. Reuter meldt, dat een speciale correspon dent van een Engelsch blad, die van Italiaan- schen oorsprong was, te Barcelona overleden is aan de verwondingen, welke hij aan het front in Arragon heeft opgeloopen. Dostojewski over Spanje. De Prager Presse schrijft: Er is niets nieuws onder de zon. 63 jaar geleden, in het dagboek van een schrijver voor 1873 schreef Dostojewski: „Er komen kwade berichten uit Spanje. De regeering voert een verbitterden strijd met de vijanden van de republiek, maar voorloopig mag men aan de berichten van ginds niet veel geloof schenken. Men maakt melding van belangrijke gevechten, maar dat zijn voorloopig berichten uit Madrid. Intus- schen worden in het Zuiden vreeselijke gru weldaden bedreven; het eskader van de stad Carthagena, die door de regeeringstroepen wordt belegerd, heeft Alicante gebombar deerd; de gruwelen spelen zich af voor de oogen van het Fransche en het Engelsche eskader. De Duitsche schepen wilden tegen de afschuwelijke roovers optreden, doch moesten daarvan afzien wegens de werk loosheid van de Fransche en Engelsche es kaders, die neutraal wilden blijven. In het Zuiden van Spanje woeden de communisten, in het Noorden de clericalenDat het communisme een geweldige rol speelt in den huidigen Spaanschen opstand, is volkomen duidelijk." Tot de verdeeling van de rollen tusschen Noord en Zuid klopt Dostojewski's beschrij ving van 1873 aardig met den toestand van 1936. Generaal von Epp, rijksstadhouder van Beieren, leider van het bureau voor koloniale poliUek van de nat.-soc. partij en president van de Duitsche koloniale liga, schrijft in een artikel in de Europeesche Revue: Duitschland vraagt alleen zjjn oude kolonies, die hem zijn afgenomen door het verdrag van Versailles, terug. Duitsch land heeft, om zijn oeconomisch leven te herstellen, behoefte aan koloniën, om de noodige grondstoffen te verkrijgen. Hiervoor brengt generaal von Epp de vol gende punten naar voren: 1. Het Duitsche volk heeft een te eng ge bied voor de geheele bevolking. 2. Duitschland is niet in staat de essen- tieele grondstoffen voort te brengen. 3. Duitschland is zonder koloniën een staat van de tweede orde. 4. De conferentie tot herziening van de verdeeling van de grondstoffen, zooals die door sir Samuel Hoare is voorgesteld, houdt geen rekening met de vraag van Duitschland naar koloniaal gebied, onderworpen aan zijn monetaire souvereiniteit. Met betrekking tot berichten in buitenland sche bladen als zou Duitschland koloniaal gebied begeeren van andere landen als Frank rijk, België en Portugal, merkt von Epp op: Indien Duitschland het over koloniën heeft, dan bedoelt het hiermede zijn eigen koloniën, die bij het verdrag van Versailles onder man daat van den Volkenbond zijn geplaatst. De beweging voor koloniën in Duitschland heeft dan ook alleen teruggave van de oude kolo niën ten doel. Van dit wettig verlangen van Duitschland heeft dus geen enkele andere staat schade. Men beging een groote onrechtvaardigheid, toen men Duitschland zijn koloniën afnam, want volgens artikel twee van het Congo- verdrag mogen de mogendheden een Euro- peeschen oorlog niet uitbreiden tot de kolo niën. Het was een Britsche kruiser, die op 5 Aug. 1914 dit verdrag schond door de vijandelijk heden te openen in Duitsch Oost-Afrika. Het vijfde van de 14 punten van president Wilson, waarin voorzien wordt in arbitrage bij koloniale kwesties, werd door artikel 119 van het Verdrag van Versailles geschonden. De waarde van de Duitsche koloniën werd niet berekend in het bedrag der herstelbeta lingen en derhalve beschouwt Duitschland zich absoluut gerechtigd zijn vroegere kolo niën terug te eischen. Von Epp besluit zijn artikel, dat indien Duitschland weer koloniën krijgt, dit in eigen land de werkloosheid geheel kan doen ver dwijnen, de bevroren credieten weer mobiel kan maken en in het algemeen bij kan dragen tot de ontspanning in Europa. Het zal in Europa de positie van het blanke ras ver sterken. De aankomst van de -deelnemers. Donderdagmiddag kwamen te Brussel de 500 Fransche en 400 Britsche deelnemers aan van het algemeen congres voor den vrede. De overige deelnemers, onder wie ook vele Ne derlanders, waren reeds aanwezig. De opening. In de feestzaal van het Eeuwfeestpaleis te Brussel had Donderdagavond half negen de openingsplechtigheid plaats. De zaal, die ruim 3500 man kan bevatten, was geheel bezet. De groote allee, die naar het Eeuwfeestpaleis leidt, was prachtig verlicht. In de zaal was een groot spandoek aange bracht met in het Engelsch en in het Fransch de woorden „Organiseert uwe krachten, blijft eendrachtig en ge zult den wereldvrede ver zekeren". Minister Vandervelde opende de zitting en verwelkomde de congressisten. Hij wees erop, dat de overweldigende meerderheid van het Belgische volk, evenals hij zelf met het con gres sympathiseert. Lord'Cecil is dan de eerste spreker. Hij be toogt, dat de krachten, die op een oorlog aan sturen, goed georganiseerd zijn, terwijl het met de organisatie van de vredesgezinde men schen slecht gesteld is. Het doel van het con gres is om dit te verhelpen. De algemeene unie voor den vrede wilde openbare meening mobiliseeren voor de organisatie van den vrede, door den Volkenbond. Te Genève moet een congres belegd worden, waar dezen wil tot uiting komt. De heer Pierre Cot verklaarde, dat 9/10 van de menschheid naar vrede snakt, maar al die menschen zijn verspreid en werken niet vol doende methodisch. De oorlogszuchtige elementen kan men alleen in toom houden door de zekerheid, dat de eventueele aanval lers de samenwerking van alle of nagenoeg alle andere volken tegenover zich zal vinden. Alle internationale conflicten moeten door een vreedzame procedure opgelost worden. Daarna spraken de afgevaardigden van de verschillende landen eenige woorden. De afge vaardigde van Spanje drukte zich in het Spaansch uit. Hij werd stormachtig toege juicht en velen brachten hem den vuistgroet. Een rede van Herriot. Vervolgens hield Herriot een toespraak, wien een ovatie te beurt viel. Hij verklaarde, dat dit congres niets geheimzinnigs of troe bels heeft. Wij zijn hier gekomen om uiting te geven aan onzen afkeer voor alle oorlogen, voor buitenlandsche oorlogen, voor burger oorlogen en voor religieuze oorlogen. Onze taak is alles te vermijden, wat haat kan zaaien. Ons doel is de menschheid naar hoo- gere vormen van beschaving op te voeren. Voorts herinnerde spreker aan rijn pogingen van twaalf jaar geleden om namens Frank rijk aan Europa een vrede te schenken. Die pogingen mislukten, maar dit is geen reden tot ontmoediging. Na Herriot volgden nog eenige sprekers. Een van de organisatoren deelde nog mede, dat zich Donderdagavond te Brussel meer dan 2500 Fransche deelnemers aan het congres bevonden. Drie Britsche slachtoffers. Donderdag zijn ln den strijd tegen Ara bische rebellen een Britsch officier, een kor poraal en een soldaat gedood en twee Brit sche officieren gewond in een gevecht in de buurt van Toelkarem. Naar de „Daily Herald" meldt, heeft het dagelijksch bestuur van het mijnwerkersver- bond ln Zuid-Wales Donderdagavond, na af loop van de bespreking met den minister van mijnwezen, besloten Maandag de algemeene staking, waarbij 120.000 mijnwerkers betrok ken zijn, te laten ingaan. Het voegde aan dit besluit toe, dat het nog steeds bereid is de onderhandelingen voor een minnelijke schik king voort te zetten. Gisteren zou de minister afgevaardigden van de Industrieele Unie van Bedwas ontvan gen, de organisaUe, waarvan de directie van deze mijn haar arbeiders dwingt lid te zyn. Nog meer stakingen in mynen. Gisterenochtend hebben de arbeiders in nog twee schachten in het Rhondadal besloten in de mijn te blijven en het werk te staken, zulks uit solidariteit met de stakers in de Bedwas- mijn te Fernhill. De directeur daalde af in de mijn om de arbeiders te bewegen boven te komen, maar is daarin niet geslaagd. Het Noorsche antwoord op de Russische nota. In den vorm van een aide memoire heeft de Noorsche minister van buitenlandsche za ken den Sowjet-Russischen gezant het Noor sche antwoord overhandigd op de Sowjet- Russische nota van 29 Augustus inzake het verblijf van Trotski in Noorwegen. De Noor sche regeering verklaart hierin den vorm te betreuren van den Russischen stap, dien zij niet in overeenstemming acht met de vriend schappelijke betrekkingen, die tusschen de beide landen bestaan. Noorwegen kan onmo gelijk erkennen, dat het zijn plicht verzaakt heeft met betrekking tot het verblijf van Trotski en wijst de Russische beschuldigingen van de hand. In verband met de onderhandelingen over de niet-inmengingsovereenkomst houden de Duitsche bladen zich druk bezig met berich ten over Fransche leveranties van wapenen. Zoo schrijft de Angriff, dat de Fransche re geering steeds moeilijker een alibi zal kunnen leveren voor haar eerlijke neutraliteit. Het is nauwelijks te verwachten, dat de andere Euro peesche mogendheden daarbij lijdelijk zullen blijven toezien. Ook de Dresdener Neue Nachrichten meent, dat het zoo niet langer kan en dat de Fransche regeering zich niet bewust is van de hooge verantwoordelijkheid, welke rij op zich nam, toen zy van de mogendheden ver langde, dat zij zich tot neutraliteit in den Spaanschen burgeroorlog zouden verplichten en een uitvoerverbod op wapens instellen. Japan komt zyn verplichtingen niet na. De Daily Telegraph schrijft In het uit Tokio afkomstige bericht, dat Japan de slooping van 11.059 ton aan torpedojagers en 15.598 ton aan duikbooten, waartoe het volgens de ver dragen voor het einde van dit jaar gehouden was, niet zal uitvoeren. Het blad meent, dat de Russische regeering zeer waarschijnlijk zal protesteeren tegen dit voornemen van Japan. De Morning Post gelooft, dat ook de Ver. Staten te Tokio zullen protesteeren. Interessante cyfers. Woensdag is het uitgebreide rapport ver schenen van de verkeerstelling, die verleden jaar van 1218 Augustus op de z.g. klasse A-wegen in geheel Engeland is gehouden. Vergeleken bij de telling van 1931 waren som mige cijfers verbijsterend. Het verkeer per rijwiel was toegenomen met 95 procent, dat van particuliere auto's met 33. Omgekeerd was het vervoer van met paarden bespannen wagens met ruim 27 procent verminderd. Maar ook deze algemeene cijfers liepen sterk uiteen. Op de Orkney eilanden werden 8 pro cent meer fietsen geconstateerd tegen 160 procent in Monmoutshire. Van de steden bo ven 100.000 inwoners was het rijwielverkeer te Preston met ruim 300 procent toegenomen. Het sterkste verkeer ten plattelande vertoon de de Magdalen-brug te Oxford met een ge middelde van 20 passeerende fietsen per mi nuut gedurende de 16 uur van 's morgens 7 tot 's avonds 11 uur. Het drukste verkeer voor vrachtauto's is niet meer Londen Bridge, maar de brug van de Great Western bij Brentford met 22.000 stuks in de 14 normale werkuren van 68. In sommige plattelands districten was een speciale telling gehouden van voetgangers, omdat minister Hora Belisha wilde weten of er langs de hoofdwegen be hoefte bestond aan meer voetpaden. De uit komst was dat voor iederen voetgangers, die van een bestaand voetpad gebruik maakte, 30 anderen op den hoofdweg, den autoweg of het gras, kortom overal elders behalve op het voetpad plachten te loopen. De Ver. Staten volgen het Brit-: sche voorbeeld. De Amerikaansche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft Don derdag officieel medegedeeld, dat de Ame rikaansche regeering het Britsche voorbeeld zal volgen en een aantal torpedojagers, teza men 40.000 ton, die de leeftijdsgrens, zooals die in de Londensche vlootovereenkomst van 1930 is geregeld, overschreden hebben, nog in dienst te houden. Alle leden van de Zweedsche ambulance in Abessinië, op een na, die om het leven kwam bij een Italiaanschen luchtaanval, zijn Woens dag in Zweden teruggekeerd. Zij werden be groet door Prins Karei, den broer van den Koning en voorzitter van het Zweedsche Roode Kruis. Omtrent de toeneming van het reizigers verkeer tusschen de Ver. Staten en Europa geven de volgende feiten eenig begrip: Donderdag en Vrijdag zouden in New-York niet minder dan 11.000 Amerikanen aankomen van een reis naar Europa. Zij komen met de volgende schepen: „Rex" 1694 toeristen; „Manhattan" 1143; „Saturnia" 853; „Grips- holm" 520; „Batery" 319; „Bremen" 2085; „Berengaria" 1631; „Paris" 927; „Deutsch- land" 1021. De douanebeambten te New-York zijn zoo door de drukte overvallen, dat er bij zondere maatregelen noodig zullen zijn om door het werk heen te komen. De New York Daily News meldt, dat de anarchist Joseph Kuehnel b(j een verhoor door de bondspolitie bekend heeft, een complot te hebben gesmeed om Roosevelt te vermoorden. Hy had het plan gevormd den president te naderen, en dan een bom te laten ontploffen, die hjj onder zijn kleeren had verborgen. 18.000 man naar Palestina. Te Londen gaat het gerucht, dat de Brit sche regeering zou overwegen 18.000 man, behoorende tot de eerste legerdivisie, met acht convooischepen naar Palestina over te brengen. De heer H. P. Gelderman CMzn. heeft gis teren de algemeene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers ta Amsterdam geopend met een rede, waaraan het volgende is ontleend. Hoewel in ons land enkele bedrijfstakken misschien eenige teekenen van verbetering ver- toonen, kan van een algemeene opleving zeker niet gesproken worden. In Indië, waar men den lijdensweg der aan passing reeds goeddeels heeft afgelegd, is dq toestand over het geheel genomen veel beter. Ongunstiger dan in het buitenland. Bij ons is de verbetering zeer ten achter ge bleven bij de wereld-conjunctuur. Dit behoeft geen verwondering te wekken, als men ziet onder welke moeilijke voorwaarden het bedrijfs leven in ons land nog steeds te werken heeft. Deze voorwaarden zijn in menig opzicht be langrijk ongunstiger dan in het ons omringen de concurreerende buitenland. In het particuliere bedrijfsleven zijn in vele gevallen niet zonder succes krachtige pogingen aangewend om het kostenpeil aan te passen aan het gezonken prijspeil. Doch een behoorlijk ea redelijk evenwicht tusschen hetgeen de over heid voor haar diensten meent te mogen vra gen en de opbrengst van de particuliere pro ductie is nog steeds niet verkregen. Het dualisme in de regeermgspolitieh. De regeeringspolitiek is dualistisch, eener- zyds aanpassing, anderzijds steun. Ik erken, dat dit in sommige opzichten onvermijdelijk is. Zoo hebben wij in principe nooit bezwaar ge maakt tegen steun aan den landbouw. Toch zal men niet eeuwig kunnen doorgaan ons volk met een paar honderd millioen te belasten ter- wille van de boeren, die op den duur zelf de wrange vruchten moeten plukken van een steeds armer wordende gemeenschap, die per slot van rekening de landbouwproducten moet consumeeren. Men kan dezen steun zeker nog niet geheel opheffen, maar inkrimping en af bouw binnen afzienbaren tijd is thans een ge biedende eisch. Het werkloosheidsvraagstuk. Het werkloosheidsvraagstuk in ons land wordt steeds nijpender. Het aantal werkzoeken den was in de week van 611 Juli j.I. tot 378.157 gestegen. Het werkloozenpercentaga van geheel werkloozen bedroeg midden Juli 28.9 pet. tegen 26.9 pet. het jaar tevoren. Nu moet men hierbij in aanmerking nemen, dat de bevolking van ons land jaarlijks met 100.600 Inwoners vermeerdert tegen b.v. de bevolking in België, dat een even groot aantal inwoners heeft met slechts 27.000. Dit neemt echter niet weg, dat dit probleem voor ons land steeds ernstiger wordt en de meest mogelijke aandacht van de regeering vraagt. De beste werkloosheidsbestrijding is activee ring van het bedrijfsleven. Vandaar, dat het in onzen kring verwondering heeft gewekt, dat de regeering in het afgeloopen jaar vrijheid heeft gevonden steeds nieuwe onderwerpen van socialen aard aan te snijden, waardoor de be wegingsvrijheid van het bedrijfsleven wordt be lemmerd en ln verschillende opzichten de soci ale lasten worden verzwaard. De 40-urlge werkweek. Met waardeering kan verder melding ge maakt worden van het feit, dat onze regee ring zich niet op sleeptouw heeft laten nemen door de soms fantastische denkbeelden, die ta Genève opgang plegen te maken. Ik doel kj het bijzonder op de 40-urige werkweek en het probleem van de betaalde vacantles. Wetteiyke regeling van sociale voor- zienhigingen schrikt de onder nemers vaak terug. Er is in ons land op het gebied van sociale voorzieningen en op het gebied van het over leg met de arbeiders heel wat gegroeid zonder dat de wetgever daartoe verplichtte. Maar in dien de wetgever op deze en andere gebieden al wat er groeit onmiddeliyk in uniforme rege lingen wil gaan samenvatten en vastnagelen, zal de geneigdheid by de ondernemers om hun socialen impuls te volgen er niet sterker op worden. De sympathie voor het ln het leven roepen van overlegorganen met de arbeiders in eigen onderneming is er niet op vooruit ge gaan sedert men van de zyde van politiekd

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5