F T Stadsnieuws Predikbeurten derde blad HELDER5CHE COURANT VAN ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1936 en ondergang van Zon en tijd van hoog' en laag water Zomertijd. De installatie van de nieuwe adelborsten. EEN SUCCES ALLERHANDE! COR KRIGÉE and his Orchestra komt aanstaande Zondagmiddag en -avond (6 Sept.) in het nieuwe BADPAVILJOEN met DAN 8- en 8 H OW -muziek De Heldersche kappers weren zich. Uit het politierapport WIJ KOQPEN De Nutsspaarbank. JACDIBOIR FILM' S, alle soorten AFDRUKJES, alleen het allerbeste KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Op z011 Sept, op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 6 6.20 19.35 11.25 24.00 5.25 17.55 M T 6.22 19.33 12.10 0.35 6.05 18.30 D 8 6.23 19.30 12.55 1.00 6.45 19.05 W 9 6.25 19.28 1.15 14.00 7.40 20.00 D 10 6.27 19.26 2.35 15.30 8.50 21.20 V 11 6.28 19.23 4.05 17.05 10.20 22.50 Z 12 6.30 19.21 5.25 18.25 11.55 24.00 Lichten op voor alle voertuigen. Zaterdag 5 Sept, Zondag 6 Maandag 7 20.03 laaiitt 20.05 a a a a a a a a 20.08 VERJAARDAG H. M. DE KONINGIN. Ook de Ver. Moed. Volharding en Zelfop offering zond een telegram van gelukwensch aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar verjaardag. Van den adjudant van dienst van h. m. de Koningin ontving het bestuur daarvoor Donderdag een dankbetuiging, namens de Koningin. bezichtiging nieuwe school voor b. l. o. Wij herinneren aan de advertentie, voor komende in ons blad van Donderdag j.1., waar in wordt medegedeeld, dat het nieuwe ge bouw der school voor B. L. O. hedenmiddag van 3 tot 5 uur nogmaals voor het publiek ter bezichtiging is opengesteld. Bij die gelegenheid zullen wederom eenige door de leerlingen vervaardigde voorwerpen worden tentoongesteld, terwijl eveneens leer middelen, bij dit speciale ónderwijs in ge bruik, te zien zullen zijn. zondagsschool der ned. herv. gemeente. In een adv. in dit nr. wprdt bekend ge maakt, dat de lessen a.s. Zondag 6 September te 12.30 uur, in de scholen aan de Oostsloot- straat, Parallelweg en Oude Helder aanvan gen. de conferentie-samenkomsten te huisduinen. De bezoekers van de conferentie-samen komsten, die Maandag en Dinsdag te Huis duinen zijn gehouden, worden verwezen naar een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin zij worden uitgenoodigd tot een samenkomst, die morgenavond 8 uur wordt gehouden in het Evangelisatiegebouw, Vijzel straat. handelsschool kweekschool In een adv. in dit nr. wordt er de aandacht op gevestigd, dat de lesrooster Maandag a.s. 's morgens tusschen 912 uur op school over te nemen is. apotheken. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 7 September tot 14 Sept. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. algemeene vereeniging voor ziekenhuis verpleging „den helder". In aansluiting aan ons verslag in ons blad van Donderdag 3 dezer, vermelden wij nog, dat voor aanmelding als lid van bovenge noemde vereeniging gelegenheid bestaat in 't Verkeershuis, Kanaalweg 91, waar de heer Velthuijs gaarne alle inlichtingen verstrekt. de koninklijke sloep. De koninklijke sloep, waarover wij eenige preken geleden en ook in het verslag over de .bezichtiging van de sloepenloods voor eenige )Saanden reeds uitvoerige mededeelingen ga- pn, is dezer dagen gereed gekomen en naar isterdam gebracht. Blijkens onderstaande f>to hebben wjj destijds niet te veel beweerd, pen wij zeiden, dat het een prachtsloep, een chitterend stuk werk was. Dat de sloep echter alleen maar gerepa reerd op 's Rijks Werf zou zijn, is niet juist. Wel degelijk is de sloep, welke men op de foto ziet, een nieuwe, waarvan het aankoopen van cle spanten nogal moeilijk was, omdat het ge bogen hout hier niet te krijgen is. De oude sloep, waarvan het lofwerk op de nieuwe overgebracht is, diende tot model vpor haar opvolgster, daar men geen constructie- teekeningen bezat. Thans is <le statiesloep afgglpverd en heeft onze Werï weer een inóol stuk werk ver richt. Plechtigheid achter het Koninklijk Instituut. Gistermiddag heeft op het terrein ach ter het Koninklijk Instituut de plechtige installatie van de onlangs door den mi nister van Defensie ad int.. Zijne Excel lentie H. Coljjn, nieuw benoemde 54 adel borsten plaats gehad. Zooals elk jaar trok deze plechtigheid veel belangstelling, vooral van de zijde der ouders der nieuw- benoemden. Reeds vóór drieën liepen velen op het plein voor het Instituut te wachten op de komende gebeurtenissen. Vóór het hek, dus op de Bui tenhaven, was het eveneens druk, want men had al spoedig bemerkt, dat er dezen middag iets brionders te doen was. Vele officieren, in vele gevallen van hunne dames vergezeld, arriveerden op het Instituut. Verschillenden van hen zouden onderscheidene van Hr. Ms. schepen en marine-instellingen bij de instal latie vertegenwoordigen. Te ongeveer kwart over drie bliezen de tam boers en pijpers het sein „Aantreden", waarop de adelborsten van het tweede en derde jaar snel naar buiten traden en een compagnie van vier secties formeerden. We kregen nu het altijd interessant cere monieel te zien van het Rechts richten, het present melden van de sectiecommandanten (dat geschiedde aan den compagniescomman dant (kapitein der mariniers W. A. J. Roe- lofsen) en het intreden van het Vaandel. De eerste officier van het Instituut, kapitein der mariniers M. R. de Bruyne, was hierbij aan wezig. Voor de installatie zelve, heeft men het be kende grasveld, dat achter het Instituut ge legen is en waarheen allen thans de schreden richtten, nadat de compagnie adelborsten, met de tamboers, pijpers en stafmuziek voorop, Via de Buitenhaven daarheen afgemarcheerd waren. Op het genoemde veldje stonden de 54 jon- gemenschen, waarom deze plechtigheid be gonnen was, aangetreden, voor het eerst in de uniform gekleed, die zij drie, respectievelijk twee jaar zullen dragen. De oudere adelbor sten stelden zich ter linker- en rechterzijde van hen op, het Vaandel in het midden. Rechts van hen stonden de officieren, belast met het geven van onderwijs aan het Instituut en de burgerleeraren, dan volgden tegenover de nieuwbenoemden, de tamboers, pijpers en staf muziek en de andere zijde van het veld werd ingenomen door de ouders en overige familie leden van de jonge adelborsten. Gedurende enkele oogenblikken waren allen in afwach ting, een klok op de Werf sloeg juist halfvier, nog een halve minuut verliep en toen weer klonken korte roffels, even later gevolgd door de eerste maten van het Wilhelmus. Zijne Excellentie vice-admiraal T. L. Kruys, overste C. J. baron van Asbeck en luit. ter zee 1ste klasse I. W. Reynierse, adjudant van den admiraal, waren op het terrein aangeko men. Kapitein De Bruyne meldde „Allen pre sent", waarna de commandant der marine het Vaandel begroette en zich daarna bij de familieleden der jonge adelborsten voegde. Terwijl de compagnie stram in de houding bleef staan, trad overste Van Asbeck naaf voren en hield de volgende toespraak! Admiraal, adelborsten, officieren en leeraren, vaste bemanning, ouders, voogden en belangstel lenden! Ik heet U allen hartelijk welkom op dezen dag en op deze plek waar Ge getuige zult zijn van het verheugende feit, dat drie-en-vijftig jongelingen van Nederlandschen landaard hun intrede zullen doen in de Koninklijke Marine. Nieuwbenoemde adelborsten! Het is voor U, dat wij allen hier aanwezig zijn, daarom wil ik tot U mijn eerste woorden richten. Ge staat hier thans op een belangrijk keer punt in Uw leven, waarvan wellicht Uw ouders zich meer rekenschap zullen geven dan Gijzelf. Gij weet alleen, dat Ge het stof van de middel bare school van Uw voeten hebt geschud en gereed staat om een geheel nieuw leven te beginnen in een U onbekende omgeving. Aan het eind van Uw opleiding op het Instituut weet Ge dat de zee U wacht, de ruimte, de vrijheid. Velen van U voelen op dit oogenblik een lang gekoesterde gedachte in vervulling gaan. Ge hebt achter U liggen een eindexamen, een geneeskundig onderzoek en een onderzoek naar Uw aanleg, Uw capaciteiten, Uw idealen. Als resultaat hiervan zijt Ge door den Minister van Defensie aangewezen om de opleiding tot marineofficier te volgen. In die aanwijzing ligt een onderscheiding en van deze plaats wensch ik U daarmede geluk en hoop, dat Ge U in de toekomst die onderscheiding zult waardig toonen. was de verkoop van onze nieuwe v. OALENSTRAAT 71 - TEL. 399 Ge staat hier thans voor de eerste maal in de uniform van adelborst. Naar het uiterlijk zijt Ge allen gelijk gekleed. Daarin steekt een diepere gedachte. Al blijft Ge den zoon van Uw orders, Ge zijt van dit oogenblik af ook adelborst en deel van de Koninklijke Marine. Ik hoop, dat Ge U spoedig niet alleen aan de uniform zult gewennen, doch ook aan den geest van eenheid die in het korps adelborsten heerscht en dat Ge zult gevoelen de waarde van de kameraadschap die steeds een sieraad van de Koninklijke Marine is geweest. Van nu af wordt ge adelborst genoemd en met „jonker" aangesproken. Adelborst betee» kent: edele jongeling. Het woord „edel" duidt'; op gaven niet van hoofd maar van hart, het! duidt op karaktereigenschappen en ge zult er naar streven u dien naam waard te maken. Want een edele jongeling kan later een edel man worden en dat is het beste wat van een mensch en een officier kan worden gezegd,. Er zullen U in het leven veel eischen wor- den gesteld, teveel om hier te noemen. Doch j ik wil ze hier resumeeren in dat ééne woord van onzen grooten Admiraal Michiel Adriaans-.; zoon de Ruyter, die zeide: „Mijn leven is niet» 't is ten dienst van 't vaderland." Zoo bezag deze waarlijk groote Nederlan der zijn leven, als een onafgebroken offer aan zijn land en dit woord geef ik U mede op dezen dag nu Ge gereed staat den drempel te overschrijden van de loopbaan, waarin hij U ten voorbeeld is. Adelborsten van het oudste en tweede jaar! Het is voor U twee jaar en één jaar geleden dat Ge op eenzelfde plaats stond aangetreden als thans Uw jongere kameraden. Ge weet beter dan iemand anders wat er toen in U omging, Ge hebt zelf doorgemaakt den groo ten overgang van de burgermaatschappij in de militaire samenleving, waar de persoon zich ondergeschikt moet maken aan de ge meenschap en orde en tucht op hoogen trap staan. Indien Ge dien overgang doorleefd hebt,(!i kunt Ge thans Uw kameraadschap topneii tegenover de nieuwe adelborsten en hen be- hulpzaam zijn in de komende weken. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan U, adelborsten van het oudste jaar, die de belangrijke functie van zeevader zult vervullen. Ge kunt van het zeevaderschap alles maken, Ge kunt er pok niets van maken. Het hangt geheel van Üzelven af of over drie weken Uw zeezoon met dankbaarheid zal denken aan de opvoe ding, die Ge hem hebt gegeven. a De leden van den Senaat van het Korps, Adelborsten druk ik hier speciaal op het hart, dat zij in de zuiver interne aangelegenheid van het Korps, die de inwijding der nieuwe adelborsten is, een verantwoordelijke rol heb- ben te vervullen en ik vertrouw, dat zij zich hiervan bewust zijn. tot 1 o ;6 Officieren en Leeraren! Opnieuw zal een af deeling adelborsten zieiM aan U toevertrouwen om instructie te ontn vangen in die vakken, welke voor den aan staanden officier noodig zijn. Doch zij zullen yan U meer ontvangen dan instructie alleen, zij zullen van U leeren door Uw wijze van om gaan, Uw optreden, Uw voorbeeld. Beziet ze niet als scholieren alleen, doch steeds als aaiü étaande officieren, voor velen Uwer als jorg[< gere collega's. Laat ons eendrachtig samen** werken in de opvoedende taak, die op onze* schouders is gelegd, tot heil van de jongelifP» gen en van de Koninklijke Marine. Vaste bemanning van het Koninklijk Stituut! Velen Uwer zullen hier voor de zooveelstè» maal aangetreden staan om getuige te zijne van de opkomst van een nieuwe groep adelt borsten, die zij over drie jaren als aanstaan de officieren zien gaan. En ieder jaar - op nieuw is voor U een taak weggelegd ten op zichte van deze jonkers. Gij zijt de eerste militairen, waar zij mede in aanraking kot men en van U zullen zij in de eerste plafats ervaren, wat plichtsbetrachting en nauwge* zette plichtsvervulling beteekenen, kortom wat „dienen" is. Weest doordrongen van déze taak en geeft U met Uw volle energie aan dé vervulling hiervan. Ouders en Voogden! Waar ik totnutoe van een verheugend feit heb mogen spreken, daar voel ik, dat bjj U dit oogenblik ook een weemoedigen glans heeft. Ge raakt Uw zoon op dezen dag eenigs- zins kwijt. De uniform wijst er reeds op, dat hij in een andere omgeving komt, hij krijgt nieuwe kameraden en moet zich inleven iri een geheel anderen geest dan die van het ouderlijk huis. Ge zijt geneigd om op dezen' dag terug te zien op de jaren die achter U liggen, toen Uw zoon U toebehoorde eif' dé drang zou kunnen bestaan om dien toestand te willen behouden; om Uw zoon terug te houden. Ik geef U den raad: doet dit niet, geef hem over en maak hem dezen overgang niet moeilijk. Zet de deuren van Uw huis ■&i)d< open, zoo wijd mogelijk, dat hij zijn vleugels kan uitslaan en met des te meer vreugde zal hij in de vacanties onder Uw dak terugkeeren. Ik ben mij ten volle bewust, dat een deel van de verantwoordelijkheid, die Gij te dragen hadt, thans overgaat op de schouders van mij en van allen die deel uitmaken van dit Instituut. Hebt vertrouwen, dat wij die taak zullen vervullen met onze beste krachten en laat een goede samenwerking tusschen U en mij de opvoeding van Uw zoon bevorderen; tot een goed adelborst en tot een goed officiers. Ik wil thans voorgaan om U, nieuwbenoem de adelborsten, te installeeren, door U voor te houden het vaandel van het korps adelborsten, geschonken in 1904 door Hare Majesteit de Koningin. De woorden, die onze Vorstin daar bij sprak, gjj vindt ze in de vestibule van dit gebouw, waar Ge drie jaren zult vertoeven. Lees die woorden en bewaar ze in Uw hart en aanschouw het vaandel als symbool van dé eenheid van hr.t korps, waarvan Ge thans deel gaat uitmaken. Vervolgens liet de overste het Vaandel uit treden, waarna de Stafmuziek het Adel- borstenlied inzette. Stram in de houding staande en het militair saluut brengend, hoor den allen het aan. Daarna trad het Vaandel weer in. Overste van Asbeck stelde nu voor om een Driewerf Hoezee op H. M. de Koningin uit te brengen, waaraan door allen spontaan gevolg werd ge geven. De stafmuziek speelde nog het Wil helmus, waarmede deze plechtigheid besloten werd. De adelborsten van het tweede en derde jaar gingen, met het Vaandel in hun midden en voorafgegaan door tamboers, pijpers en stafmuziek, den gebruikelijken marsch door de stad maken. Intusschen maakten de ouders van de juist geïnstalleerde adelborsten een wandeling door het Instituut om kennis te maken met de omgeving, waarin hun zoon drie, resp. twee jaar zal vertoeven. bekend van Amstel Hotel en Carlton Hotel te Amsterdam, Grand Hotel Central en dancing TABARIS te Den Haag. alsmede van de radio en film. N.V. Zeebad Huisduinen. HET BADPAVILJOEN. Na den nieuwbouw van het badpaviljoen te Huisduinen, zit de gang er in. Het bezoek (van plaatsgenooten, maar vooral uit den om- :trek, is zeer toegenomen, algemeen wordt het gezellige zitje op het terras en in het pavil- ijoen geprezen. Het ligt in de bedoeling ook de komende jmaanden, die dus buiten het seizoen liggen, Jmet deze exploitatie voort te gaan. Op da- igen, dat er eenige belangstelling verwacht mag worden zal er dansmuziek gegeven wor den en verdere attracties, die het bezoek aan trekkelijk maken. De indruk, welke het hotel-pension en nieuwe badpaviljoen op onze gasten van bui ten maken is gunstig, en alhoewel het seizoen door tijdsomstandigheden en weersgesteldheid evenals in andere badplaatsen niet gunstig genoemd mag worden, de N.V. beschikt nu over een gebouwencomplex en inrichting, welke voor vreemdelingen en stadgenooten een bezoek ten volle waard is. i A.s. Zondag hooren wij 's middags en 's avond de bekende Joop Carlquist met zijn Orkest. Voor dansliefhebbers en allen die van afwisseling houden, wel de moeite waard om eens te komen luisteren. Nadere gegevens hierover staan in een advertentie van dit blad vermeld. CURSUS VOOR OPLEIDING TOT DIENSTBODE. j Burgemeester en Wethouders deelen mede, idat er nog gelegenheid bestaat om zich aan te pelden voor het volgen van den cursus voor ppleiding tot dienstbode, welke alhier in het jgebouw der Vakschool zal worden gegeven. Aangezien het ten zeerste gewenscht is, dat aan deze opleidingsmogelrjkheid zoo groot mo gelijke bekendheid wordt gegeven, volgen hieronder eenige bijzonderheden. jL. Deze cursus wordt van gemeentewege ge- j geven, terwijl de deelneemsters geen cur susgeld behoeven te betalen; g. de deelneemsters moeten 18 jaar of ouder zijn; slechts bij uitzondering kan bij 16- i jarigen leeftijd toelating worden verleend; |j. de duur van den cursus bedraagt 12 we- j ken, het aantal lesuren 20 per wéék; naast den cursus wordt aan de meisjes, voor zoover mogelijk, een practische op leiding gegeven in gezinnen, die zich daar toe beschikbaar stellen en daarvoor in aan merking komen; de deelnemers moeten zich verbinden na den cursus een betrekking te aanvaarden, zoo mogelijk voor dag en nacht. Zij moeten zich daartoe laten inschrijven bij de Ar beidsbeurs alhier; 6. na afloop van den cursus, wordt aan de i meisjes, in géval van geschiktheid en j trouwe deelname, een getuigschrift uitge reikt. Wanneer men daarvoor in de gelegenheid is, verdient het zeker aanbeveling, om be doelde opleiding, waarvan de cursisten haar heele leven profijt hebben, te volgen. Aanmelding kan vóór 10 September a.s. als nog geschieden bij de Arbeidsbeurs, Kanaal weg 92/93, alhier. Naar meer samenwerking tusschen de winkeliers. De Heldersche kappers, die vereenigd zijn in een plaatselijke afdeeling van den Nederland schen Bond van Kapperspatroons en wat hun bedienden betreft, in een gelijke afdeeling van den Nederlandschen Bond van Kappersbe dienden, vinden de samenwerking tusschen de winkeliers hier ter plaatse niet heelemaal in orde. Zij zijn van meening, dat een ieder nog teveel op zich zelf staat en men blijkbaar niet begrijpt, dat zeer veel profijt getrokken kan worden van een goede samenwerking. Men besloot een poging te wagen om daartoe te komen. Als middel dacht men zich een de monstratie-avond, waaraan verbonden een kleine expositie. Met medewerking van wat vroolijke muziek, die tot een dansje zou noo- den, hoopte men dat het onderlinge contact verstevigd zou worden en dat dit de eerste schrede zou zijn op den weg naar meerdere bijeenkomsten, exposities, e.d. Die eerste demonstratie-avond is Donder dag in de bovenzaal van café Centraal ge houden en deze trok heel wat belangstelling. Toen wij er tenminste kwamen was het zaaltje vrijwel geheel gevuld. Er heerschte een opgewekte stemming. Inderdaad had men de zaak op frissche wijze aangepakt. „Mid- scheeps" was een podium opgericht (geheel belangeloos door de firma Oortgijsen, den be kenden houthandel), waarop de demonstratie van dezen avond werd gehouden. Die demon stratie hadden de kappers in het kader van hun vak gehouden, want het was er een in haarverven en onduleeren, verzorgd door de heeren Reindorp en Werdekink uit Amster dam. Twee Heldersche dames waren zoo be reidwillig om hun haar de bewerking van het verven resp. van het onduleeren te laten on dergaan. Met groote aandacht werd de de monstratie gevolgd, een der heeren deed het werk, terwijl de ander bijzonderheden ver telde, vooral van de „Imedio", de verf, waar mede gewerkt werd. Dit was het hoofdpunt van het programma, maar er was meer. Een drietal winkeliers maakten van de gelegenheid gebruik om te exposeeren en zoo zagen we aardige exposi ties van de firma Scheltis, de bekende radio zaak in de Keizersstraat, van de firma Stam, in bedrijfskleeding, Koningstraat en van de firma v. d. Maden, „Au bon Marché", Spoor straat. Uit de omstandigheid, dat deze firmas op deze bijeenkomst kwamen exposeeren, blijkt reeds, dat de symptomen van een samenwerking in de richting van algemeene en gezamenlijke exposities er al zijn. De firma Scheltis heeft zich dezen avond voral doen gelden. Toen n.L de demonstratie afgeloopen was, wilde men in alle gezellig heid nog eenigen tijd bijeen blijven. Scheltis zorgde toen voor dansmuziek van het goede soort Af en toe riep hij zelf om en zorgde hjj er op deze wijze voor, dat nog een aardig stukje reclame, ook voor de andere zaken lieden ter vergadering aanwezig, geleverd werd. Wij vertellen nu nog, dat de bijeen komst tot 2 uur geduurd heeft en dat allen zeer tevreden waren over het bereikte resul taat. De heeren Bakker, Lamers en Manshan den, die dezen avond gearrangeerd hebben, waren dat vanzelfsprekend ook en met het vast voorgenomen plan om meer dergelijke avonden te organiseeren ging men in opge wekte stemming huiswaarts. Vermelden wij nog, dat de heer Helfen- steijn, voorzitter van de afdeeling Den Hel der van den Nederlandschen Bond van Kap perspatroons, dezen avond met enkele woor den geopend had. OPRICHTING VAN DE AFD. DEN HELDER v. d. „BOND VOOR GEPASPORTEERDE MARINE-MANNEN". Donderdagavond had in een der bovenzalen van café Centraal aan den Kanaalweg de op richting van de plaatselijke afdeeling van den „Bond voor Gepasporteerde Marine-mannen" plaats. De voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer P. de Man, heette de aanwezigen van harte welkom. Eenigen tijd geleden was hem gevraagd om te trachten een afdeeling te stichten, hetgeen vooral ook door den kracht- dadigen steun van den voorloopigen secre taris, den heer Loew, gelukt was. Men had momenteel 18 leden en hoopte binnen niet te langen tijd dit aantal belangrijk te zien groeien. De heer de Man geeft dan het woord aan een van de sprekers van dezen avond, den heer M. van Santé, den voorzitter van het hoofdbestuur. Namens het hoofdbestuur heette de heer v. Santé allen hartelijk welkom, 't Verheugde spreker zeer, dat men de hand aan de ploeg had geslagen om een plaatselijke afdeeling te vormen. Toen in 1925 de nieuwe pensioenwetten in 't leven werden geroepen, waren er vele marinemenschen, die vóór 1925 hun ontslag hadden gekregen, die geloofden, dat voor hen de mogelijkheid bestond om een uitgesteld pensioen te verkrijgen. Men begreep wel, dat men dat niet individueel zou kunnen bereiken en zoo kwam dan ook de Bond van Gepaspor teerde Marinemannen tot stand, om de be langen van de gepasporteerden te behartigen. Het doel was om voor hen, die 10 dienstjaren hadden, met inbegrip van de Indische jaren, een uitgesteld pensioen, d.i. een pensioen op 60-jarigen leeftijd ingaande, te verkrijgen. Het initiatief tot oprichting van den bond, dat te Amsterdam werd genomen, had tot resultaat, dat in korten tijd in verscheidene plaatsen van Nederland een afdeeling mocht gevormd worden. Er werd heel wat werk door ons verricht en we mochten ook verschillende gunstige resultaten boeken. Zelfs een courantje werd door ons opge richt, om de leden met onze vorderingen op de hoogte te houden. In audiëntie met minis ter Deckers, zeide deze o.m.: „Ik weet wel, dat 't jullie toekomt en ik zal zien wat ik voor jullie kan doen". In April 1934 kregen we toen het bericht, dat in verband met 's lands financiën niet aan ons verzoek kon worden voldaan, m.a.w. jullie hebben 't wei verdiend, maar we hebben geen geld. Wel is er een bedrag uitgetrokken, dat besteed werd aan gratificatiën voor marinemannen met 10 effectieve dienstjaren, die in hulpbehoevende omstandigheden verkeeren. Zij, die na 1925 waren gepasporteerd, kregen z.g. pensioen, maar slechts een willekeurig bedrag, terwijl dit pensioen verviel, wanneer men in 't burger lijk leven boven een bepaald bedrag verdiende. Om iets te bereiken moeten wij de macht, die achter ons staat, zoo sterk mogelijk maken. Spreker geeft dan 't woord aan den secre taris van het hoofdbestuur, den heer A. Dan- nenburg. De heer Dannenburg begon met te zeggen, dat hij min of meer het administra tieve gedeelte zou behandelen. Hij noemde eenige gevallen op van het op onrechtvaardige wijze verstrekken van uitgesteld pensioen. Jaar in jaar uit werden adressen gericht aan de regeering. Een van deze adressen leest de heer Dannenburg voor. De inhoud hiervan werd reeds in de couranten gepubliceerd. Onze organisatie, zoo vervolgt de secretaris van het hoofdbestuur, is strikt neutraal Wij kunnen ons niet bezig houden met politiek, 't eenigste wat onze aandacht vraagt is het streven naar uitgesteld pensioen. Wij willen, en dit is ook van groot belang voor de gepasporteerden na 1925, vastgelegd zien het bedrag dat aan pensioen zal worden uitgekeerd. De minister wijst ons steeds af, omdat de wet op pen sioenen nu eenmaal is vastgesteld. Vandaar dat wij hierop een wetswijziging willen zien. De heer Dannenburg besluit tenslotte met het uitspreken van de hoop op den steun van de Heldersche gepasporteerden. Als punt op de agenda komt nu voor de verkiezing van het bestuur. Bij acclamatie wordt het voorloopig bestuur gekozen. De samenstelling als volgt: Voorzitter, de heer P. de Man, secretaris, de heer F. J. M. Loew, penningmeester, de heer L. W. van Duiven- booden en commissarissen de heeren A. Vis ser en G. Walboom. De voorzitter bedankte de beide bestuurs leden van het hoofdbestuur voor hun uiteen zetting en wekt de leden op hun beste krach ten voor de afdeeling te geven. Aanrijding in de Keizerstraat. Donderdagmorgen had in de Keizerstraat een aanrijding plaats tusschen een wielrijdster en een auto. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Het voorwiel van het rijvólel werd beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. Kind aangereden. Door een bewoner van de Vijzelstraat werd aangifte gedaan dat zijn zesjarig zoontje door een wielrijder is aangereden, tengevolge waar van het kind een lichte hersenschudding heeft bekomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Beleediging. Door een bewoner van de Ooievaarstraat werd aangifte gedaan van beleediging. De recherche stelt een onderzoek in. j Zondag 6 September 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. WeststraatJI Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. M. van Wichen Geref. Kerk (Julianapark). Voorbereiding Heilig Avondmaal, 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur Ds. Meynen. s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur,, de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meinera Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam, Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 7.30 uur, Openlucht-samenkomst in de Artilleriestraat. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Niet ontvangen Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. huisduinen Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. oud goud en zilver tegeii de hoogste waarde: Fa. Beemsterboer. Jaarverslag over 1935. Wij ontvingen dezer dagen het keurig vew Zorgde jaarverslag over 1935 van de Nuts spaarbankalhier. Wij óntleenen er het vól gende aan: In 't afgeloopen jaar werd voor 't eerst na vele jaren, aan de inleggers meer terug betaald dan door hen ingelegd; een ver schijnsel, dat in dit veelbewogen jaar, zoowel op politiek als op economisch gebied, bij na genoeg alle spaarbanken hier te lande zich voordeed. Hoe kon het anders, dat de spaarbanken hiervan den terugslag ondervonden in hun be drijf, doordat vele meenden naar achteraf blijkt: ten onrechte hun spaarpenningen elders óf veiliger óf rendabeler te kunnen be waren. Voorts mag dan ook niet uit het oog worden verloren, lat velen, getroffen door werkloosheid of vermindering van inkomsten, op hun spaargelden in gunstige tijden be waard, thans een beroep moesten doen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat 't tegoed onzer spaarders op 1 Januari 1935 2.890.000, terugliep tot 2.798.000. Des te meer verheugt het ons te kunnen constateeren, dat het aantal spaarders in het verslagjaar belangrijk is toegenomen en ge stegen is van 8720 tot 9460. Verblijdend is tevens, dat deze toename zich in gelijk tempo in 1936 heeft voortgezet,; waarmede intusschen ons aantal spaarders het getal 10.000 nadert, zoodat straks bijna 30 van de Heldersche bevolking bij de Nuts spaarbank spaart. Dat zoovelen den weg naar de Nutsspaar bank hebben gevonden, blijven wjj daaraan toeschrijven, dat doel en werkwijze der Nuts spaarbank in steeds grooteren kring bekend geraken. De sterke vooruitgang is verder te danken aan de afdoende waarborgen van soliditeit, bevredigende rentevergoeding, welke reeds daags na inleg ingaat, gemakkelijk en vlot betalingssysteem, ruime openstelling van ons kantoor en stipte geheimhouding der spaar- aangelegenheden. Inleg. Ingelegd werd in '35: ƒ2.363.665.63, dit is 313.216.03 minder dan in 1934. Terug. Terugbetaald werd 2.536.396.15, dit is 37.920.82 meer dan in 1934. Uitgekeerde rente. Aan de inleggers is in 1935 j' 80.604.72 aan rente vergoed, dit is 227.04 meer dan in 1934. Storting tegoed der inleggers. Het aan in leggers verschuldigde kapitaal (op 1 Januari 1935 2.892.264.42) daalde tot 2.797.365.33, Aantal nieuwe boekj "n 1935 werden 1312 nieuwe boekjes uitgereikt (vorig jaati 1527), daarentegen 572 boekjes ingetrokken (vorig jaar 550). Aantal spaarders. Het aantal in omloop zijnde spaarbankboekjes bij den aanvang van het jaar 8720, klom met 740 tot 9460. Boekjes voor jonggeborenen met gratis in lage van 1.Vele ouders stellen deze pro paganda op prijs, hetwelk hieruit moge blij ken, dat op 31 December 1935 463 boekjes voor jonggeborenen waren uitgereikt.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9