Abonneert 0 op dit blad Julianadorp. Callarusoog Anna Paulowna. Zijpe Schagerbrug, Wieringen Wieringerwaard. Texel HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 Floralia en middenstands tentoonstelling. Spanje. De bloemenvereeniging „Flora" viert haar zesde lustrum. Bloemenvereeniging „Flora" ernstig gedupeerd. Visschersschepen op drift. Drijvende kraan door den storm vergaan. Het gymnastiekfeest te Den Burg. lERLOTLNG OUDERCOMMISSIE O. L. S. Maan dagavond vond in het café .Prins Hendrik" de sinds 27 Juli j.L uitgestelde '.rekking der verloting van bovengenoemde Commissie plaats. Daar het zeer slecht weer »ia, was er niet veel belangstellend publiek. De Harmonie „Kunstmin" luisterde met het spelen van eenige nummers, een en ander op. De Voorzitter, de heer N. Hoornsman open- Se met een kort woord, en de trekking be- Jon. De nummers van 9001000 waren niet *erkocht, deze werden op zij gelegd en door «i.ere vervangen. De nummers der gelukki gen z\jn: 447, 461, 68, 115, 64, 103, 69, 43, M». 841, 888, 410, 837, 333, 255, 291, 832, 393, 483, 269, 761, 61, 433, 477, 495, 442, 41, 350, 2», 160, 278, 508, 587, 802, 175, 443, 494, 102, Öl, 686, 133, 501, 806, 636, 389. 610, 215, *26, 35, 95, 492, 742, 638, 480, 600. Een en ander had een vlot verloop. De vjorzitter dankte voor de medewerking, in bet bijzonder de Harmonie, die een nummer tot slot ten beste gaf. De hoofdprijs, een dressoir, viel ten deel «an Th. Schoonheden in de collectie van b'etty Winder. AANMELDING LANDBOUWWINTER- CCRSUS. Blijkens een in dit nummer voorkomende ad vertentie worden voor den aanstaanden te vpenen Landbouwwintercursus te Juliana- twrp, leerlingen opgeroepen. De aanmelding c-iarvoor is open tot 15 September a s., bij de k de advertentie genoemde adressen. KERMIS. Onder zeer slechte weersomstandigheden Mte Zondag de jaarlijksche kermis in. Op het sportterein, waar de wedstrijd Callants- 1B.K.C. 3 gespeeld werd, bracht men het niet verder dan tot de rust. Wegens den vegen werd de strijd met den stand 21 ge staakt. Op het kermisterrein was niet de «taste drukte. Slechts het bioscoop-theater **a de firma Kok en Co. en de café's trokken eenige belangstelling. Des avonds was het in h* café's zeer druk, terwijl in de bioscoop de 'erste voorstelling behoorlijk belangstelling "-k. De tweede voorstelling was matig bezet, het geen de zeer goede song-film „De zanger v«n Broadway" toch niet verdiende. De kinderspelen, welke des Maandags z,'.'ien plaats vinden, zijn uitgesteld tot Dins dagmiddag. Op het kermisterrein was het een „sauve IWi peut". De etablissementen hadden het door den plotseling opstekenden storm zwaar u verduren. Met man en macht werd ge kerkt om erger te voorkomen. Van eenige tenten waaide het zeil totaal aan flarden, terwijl men door het sloopen van het gedeel- teöjlc reeds gescheurde dak van den zweef- taoien, dezen voor algeheele ondergang wist te behoeden. Het bioscoop-theater werd zoowel innen als buiten stevig geschoord. Waar schijnlijk zal dit dus heelhuids den storm overleven. Voor de etablissementhouders beteekent dit r een groote schadepost. De Dinsdag zal - r ook heel wat goed moeten maken. In theater draait we mogen wel zeggen: «hts het weer het toelaat de Fransche film a Bataille" en als tweede hoofdnummer jZcsdaagsche". Een programma, dat er maE- In de café's is weer volop gelegen- rid tot dansen. We zullen hopen, dat deze «tste kermisdag nog veel goed zal maken. DE STORM Plotseling opstekende storm heeft hier huisgehouden. Over de schade op het K'rmisterrein schreven we hierboven reeds. Up het strand was men met man en macht h -e weer de strandtentjes op te bergen. Zoo dus een plotseling einde gekomen aan het zomerseizoen, en gaat Callantsoog haar v^nterslaap weer tegemoet. t Is ongetwijfeld destijds een goede ge achte van „Sparlust" geweest een floralia- middenstandstentoonstellmg te organisee- aldus de heer D. Stammes, toen hij Za- (1 vgavond in de zaal van den heer Slikker 8U jnt°0na,;elling voor 1936 opende. „Met t. '3 stÜkend succes, keerden elk jaar deze p osities weer, een succes, dat grootendeels I danken was aan de dames en heeren, die Ongeloog en met toewijdng een en ander uwden, regelden en de jury vormden". dankte hem daarvoor, constateerde dat eeD Vergelijken voortgang de heer Slik te' "le('wongen zou worden z'n zaal nogmaals d&>rgrooten en eindigde met den wensch, si',., iC standh°uders het succes mochten oog- va») waaroP ZÜ hoopten: n.1. een vergrooting omzet, doordat het publiek meer in eigen r.ó^nte Raat koopen. tento°nstelling, grootendeels in denzelf- inz. als 'le' vori& 3aar. was, wat de kjj Van Planten en bloemen van school- ren en volwassenen betreft ook naar meening, beter geslaagd dan in 1935. d:. 1. Dostumus van Wieringen en de en> De Graaf, Harder, Keyzer, Jury mai^ Cn Van der Waal. vormden de hr. .mf ('ien verstande, dat eerstgenoemde "«eindoordeel uitsprak. an de kinderen kregen een prijs: Vi:/°r B<,Sonia's: 1. Nelly Sinke, 2. Annie "•w, 3 Jaap Brugman. W:^r S„ptin&eria's: 1- Dit Spigt, 2. Kees eti 'vT' 3 N' ®inhe" terwijl de jongelui Holst V( een eervolle vermelding verwier- P®tunia's: 1. Dit Spigt, 2. Jane Da- Kf^l Hummel, eervolle vermelding: vl„ Kman' f'e Inzendingen van volwassenen wer- bekroond. Or.,,:t'r ,Gl'miuras de dames: 1. De Lange, 2. Pit/- xr ke; eervolle vermelding, Naaste- k en N. de Graaf 81, begonia's: 1. A. Harder Jr„ 2. Th k03 Graaf, eervolle vermelding: w,'^r bl"abeg°nia's: 1. p. Smit, 2. P. Sieu- V Blaauboer. L inzending bloeiende planten: 1. Ul»an (brobelia), 2. Blaauboer (bal semien). 3 C. de Groot (fucksia) eervolle vermelding, G. Visser (begonia). Niet bloeiende planten: L L. S. Vorstman, 2. J. Blaauboer, 3. C. Slikker. Cacteeën: 1. A. Langereis Sr., 2 H. Harder Sr.. 3. Klomp, eervolle vermeldingen: Van Helden, P. Wissekerke en Daan Kaan Verscheidene van onze middenstanders kwa men op deze tentoonstelling weer goed voor den dag. De heeren Coraelissen, Van Kooten, Muntje- werf en Slijkerman bonden een vreedzamen strijd aan, wie van hen wel het meest zou bijdragen tot opfleuring van het geheel, met hun mooie planten, bloemen, bouquetten en vruchten. Hun stands trokken aller bewonde ring. Ook de andere middenstanders hadden niet over gebrek aan belangstelling te kla gen. Zij exposeerden dan ook op velerlei ge bied. allerlei mooie dingen, waarvan het be zit voor menig bezoeker zeer begeerenswaard wa3. De heer Brinkmann met meubelen, bed den, dekens, kleeden enz.; de heer A. Dekker met o.a. een ruime keuze stofzuigers, en elec- trische kooktoestellen; de heer P. Smit met haarden en kachels, en de tandem, den hoofd prijs voor de verloting, de heer N. Rijkers met radio-toestellen en muziek-instrumenten, en de heer Wieman met radio- verlichtings- en andere electrische apparaten, toonden wat zij kunnen leveren aan artikelen, die noodig zijn in het huishouden of het leven kunnen ver aangenamen. De heer Groenewoud en Leijen en de stand van de Enkabé stelden op smaakvolle wijze noodzakelijke levensmiddelen en hun heerlijk heden op het gebied van bakkerij, zuivel, enz. ten toon. De heer Van der Waal had een stand waar in ruime keuze gemaakt kon worden uit allerlei lederwaren, reisartikelen, tasschen, beenbeschermers voor dames en heeren enz. enz. En verder was daar de heer Van Geelen, uit Schagen, dien we door zijn filiaal in Bree- zand ook tot onzen middenstand kunnen reke nen met zijn mooie en artistieke voorwer pen, waarvan vooral de dames maar noode konden scheiden. Van buiten de gemeente was tenslotte ook nog de heer P. Dekker uit Schagen aanwezig met stookoliefornuis en electrische wasch- machine. Wellicht om andere redenen, maar zeker ook door het ongunstige weer, was de deel name aan bloemencorso en gondelvaart niet groot. De jury, bestaande uit de dames N. de Graaf, Harder Sr. en Kuijzer kenden voor het bloemencorso de prijzen toe aan: 1. Marietje van Kooten, 2. Trien Visser, 3. Annie de Beurs, 4. Annie Visser, 5 Siem Jan Wilms, 6. Piet Schenk. De heeren J. Dekker, H. Ruysenaar en H. Stellingwerf, de jury voor de gondelvaart, be loonden Grietje Kuiper met den eersten en Annie Dekker met den tweeden prijs. Bij de uitreiking van de prijzen, die Zon dagavond door den heer C. Kaan plaats had, dankte deze allen, die aan het welslagen van de tentoonstelling hadden meegewerkt. Na een inleidend woord van den heer Pruim, die daarin o.a. mededeelde, dat hier een af- deeling van het syndicalistisch verbond is op gericht, sprak de heer Alb. de Jong over „Spanje". Zooals de heer Pruim al had opgemerkt, was het doel van de rede beter inzicht in den strijd in Spanje te geven en spr. vertelde daarom ook veel over de arbeidersbeweging in dat land, die geheel anders is dan in de meeste andere landen. Vooral in Catalonië is het meerendeel der arbeiders geen aanhanger van wat we hier zouden noemen de S.D.A.P. of van het com munisme, zooals zich dat in Rusland heeft ontwikkeld. Het zijn daar anarcho-syndicalis- ten, vrije communisten, die wel streven naar het communisme, maar daarbij verwerpen, dat de mogelijkheid bestaat door staatsdwang ooit tot de ware vrijheid te komen. Stakingen en opstanden, die in Spanje altijd veelvuldig voorkwamen, hadden dan ook niet het doel de staatsmacht te veroveren, daar men evenmin als de dictatuur van het fascisme de staats- dictatuur van het Russisch communisme wil. Het gaat er dan ook thans alleen om, zei spr., of Spanje een kapitalistische staat zal zijn of dat er het vrije communisme zal komen, op grondslagen, die leven in het volk en in streken, waar men de baas is, reeds in prak tijk wordt gebracht. Een nieuwe samenleving wil men opbouwen, gebaseerd op: „geven naar krachten en nemen naar behoeften". Spr. gaf voorbeelden hoe men dat b.v. in Barcelona in verschillende bedrijven toepast en wees er op, dat die gedachte reeds altijd in de beweging leefde. Immers, zij die een functie hadden, mochten niet meer verdienen dan in hun vak en na korten tijd moesten zij hun plaats aan anderen afstaan en weer in het vak terug- keeren. Staat men dus tegenover de marxisten, die eerst de staatsmacht willen veroveren en ge- looven, dat bij doorvoering van het commu nisme de staat daarvan vanzelf zal verdwij nen, terwijl de syndicalisten gelooven, dat men dan van de eene in de andere heerschers- klasse vervalt, nu het om den grooten strijd tegen het fascisme gaat, worden geschillen op zij gezet en in den economischen- en den militieraad in Barcelona vertegenwoordigers van verschillende richtingen opgenomen. Doch juist omdat de grondslagen van het vrije com munisme onder de bevolking leven, zei spr., zal de aanwezigheid in die raden van hen, die zich een maatschappelijke organisatie zonder staatsgezag niet kunnen voorstellen (de marxisten), den opbouw van onder af niet of weinig remmen. Geschillen worden dus op zij gezet, omdat het gaat tegen de beschermende machten van het kapitalisme, het fascisme, het leger der opstandige officieren. Om de daarbij optredende woede-uitbarsting tegen de kerk te verklaren, haalde spr. o.a. een uit lating aan van het R.K. blad „De Tijd", dat er op wees, hoe er in Spanje soms 40 priesters aan een kathedraal waren verbonden, terwijl 20 voldoende zouden zijn geweest, en dat elk van die 40 beschikte over de inkomsten van een boerderij. Spr. ging de geschiedenis van Spanje der laatste jaren na om aan te toonen, dat de strijd van thans moest komen en hoe eindelijk de arbeiders de wapens in handen kregen, waarmee men, hoewel anti-militaristisch, den strijd tegen het fascisme aanvaardt. Veel ook vertelde spr. nog over het orga- niseeren van een nieuw bedrijfsleven en wekte ten slotte z'n hoorders op, zich goed op de hoogte te houden van hetgeen in Spanje ge beurt, omdat hij den strijd daar van het aller grootste belang voor de sociale revolutie acht Van de gelegenheid tot debat en vragen stellen werd geen gebruik gemaakt zoodat sluiting door den heer Bruin volgde. raadszaal gerestaureerd. Krachtens een in een vorige raadsverga dering genomen besluit is het vergaderlokaal van onzen Gemeenteraad geheel gerestau reerd. Wjj waren in de gelegenheid de Raad zaal te bezichtigen en mochten constateeren, dat dit vertrek een ware metamorphose heeft ondergaan. Het ziet er thans in één woord „keurig" uit In de zaal is rondom een don ker gebeitste eiken-triplex lambrizeering aan gebracht terwijl het niet betimmerde ge deelte met lichte stof is bekleed. De ouder- wetsche tafel is vervangen door een nieuwe, geplaatst in hoefijzervorm, met nieuwe stoe len er om heen. Voor de pers is eveneens een nieuwe tafel aangebracht. Boven den schoorsteen, is, in kleuren, het gemeente-wapen van Zijpe ge- geplaatst. Nieuwe vloerbedekking en gordij nen, benevens een drietal fraaie electrische lampen completeeren het geheel. We gelooven wel, dat de Gemeenteraad zich in dit nieuwe interieur thuis kan gevoelen. Het restauratieplan is ontworpen door den heer Margadant, directeur van gemeente werken te Alkmaar, en onder toezicht van dien dienst, in hoofdzaak uitgevoerd door de fa. Van Til te Alkmaar. A.s. Woensdag zal de Gemeenteraad voor het eerst in de gerestaureerde zaal bijeen komen. AANRIJDING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Zondagmorgen 9 uur had alhier op de brug over de Groote Sloot een botsing plaats tus- schen een luxe auto, komende uit de rich ting Schagen en bestuurd door den garage houder Van den Kommer uit Alkmaar en een bestelwagen, komende uit de richting SL Maartensbrug, bestuurd door den heer J. Nieuwenhuizen, alhier. De luxe-auto, welke voorrang had, werd door den bestuurder van den bestelwagen, naar hjj verklaarde, niet opgemerkt, met het gevolg, dat de bestel wagen met een flinke vaart op de luxe-auto inreed. De laatste werd tegen de brugleuning gedrukt en bekwam aanzienlijke schade. De inzittenden van de beide auto's kwamen met den schrik vrij. Door de gemeentepolitie is proces-verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND. van 21 Augustus t.m. 3 September. GEBOREN: Jonas, z. v. M. Jacobi en G. de Boer; Grietje, d. v. K. Wit en G. Baijs; Cor- nelis, z. v. H. Bais en E. de Wit. GEHUWD: H. Jaspers en K. Hooiveld; S. Scheltus en A. G. v. Bloemendaal. ONDERTROUWD: A. Schmitt en A. G. Lont; N. J. Schreur en A. M. de Vries. OVERLEDEN: Trijntje Geertje de Vries, 1 j., d. v. J. C. de Vries en N. Asjes; J. Mulder, 70 j., wed. Abr. Doves. ONDERWIJS. In de tijdelijke vacature aan de O. L. School te Westerland is nader voorzien door benoe ming van den heer C. F. Schutte te Purme- rend. VERLOTING. Aan de vereen. „Eigen Gebouw", alhier, is vergunning verleend tot het houden van een verloting. f BOUWVERGUNNINGEN. Bouwvergunning is verleend aan den heer D. Verfaille, tot het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Zwinstraat, aan den heer C. Scheltus Nz. tot het bouwen van een woon huis aan de Zwinstraat en aan den heer N. Metselaar tot verbouw van den bestaanden winkel aan de Dijkstraat. BESTEMMING DIENSTPLICHT. De onderstaande jongelieden ingeschreven voor de lichting 1936 zijn bestemd voor de korpsen achter hun naam vermeld en zullen worden ingelijfd op een nader vast te stellen datum in het tijdvak daarbij vermeld. E. Anemaat, J. Brandsema, T. Eekhof, C. Rump en K. N. Smit, bij het reg. kustart., te Den Helder, (1—10 Mei 1937). J. Dover, J. de Jong, P. Kooij, S. K. Minnes en B. Woortman bij het 21e reg. inf. te Amers foort (16—25 Maart 1937). P. Ellen, korps pontonniers te Dordrecht, 16—25 Juni 1937. C. Metselaar, 3e halfreg. ne reg. huz., Den Haag (1—10 Oct. 1937). P. A. Plooi), reg. genietroepen, Utrecht (16—25 Juni 1937). B. de Jong, A. Kok en J. Landolt, 21e reg. inf., Amersfoort (110 Oct. 1936). Hippolytushoef DAT MAG NIET. Door den ondernemer van de Radio-Centrale te Hippolytushoef, den heer J. Bosker is bij de Rijkspolitie aangifte gedaan wegens fraudu leuze aansluiting op het radio-net in de Belt straat, door den heer J. N. aldaar gepleegd. Tegen N. werd begrijpelijkerwijs proces verbaal opgemaakt en tevens beslag gelegd op de materialen de aansluiting betreffende. EEN SCHAAP IN DE WEIDE GESLACHT. Men deelt ons mede, dat in den nacht van Zondag op Maandag j.1. in de weide van den landman P. P. Kuut aan den Gemeenelands- weg een schaap is geslacht door tot nog toe onbekende lieden of persoon. De eigenaar, de heer K., vond 's morgens dan ook de huid en ingewanden in de weide liggen. Voorwaar een brutaal stuk roofwerk, waarvan hij bjj de politie aangifte heeft gedaan, die naar wjj hopen de dader(s) spoedig op het spoor zal zjjn. De n Oever. WANKLANK TIJDENS HET FLORAFEEST Zaterdagavond verlieten de heeren M. en K. het café van den heer Moeies, waarbij tus- schen deze heeren een kleine woordenwisseling ontstond. Toen ze goed en wel buiten de deur stonden, gaf K. den heer M. plotseling een hevigen slag op het hoofd, waardoor de heer M. bewusteloos raakte en met zijn hoofd op de straat viel. Voor het slachtoffer, dat hevig bloedde, werd onmiddellijk geneeskundige hulp gehaald. Dr. Becker, die spoedig ter plaatse was, constateerde lichte hersenschudding. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt Met, jammer genoeg, guur weer ijjn Zater dagavond de traditioneele Florafeesttn ingezet met een muzikalen rondgang door het dorp met de muziekvereeniging „Apollo", onder leiding van haar directeur den heer S. v. Glab- beek, welke zeer veel publiek op de been bracht. Door den neerplenzenden regen kon deze rondgang slechts door een gedeelte van Den Oever plaats vinden, 't Slot van den rondgang was de groote tent van den heer Scheltus, geplaatst aan den Gasth'jisweg. Hier opende de voorzitter van Flora, de heer C. Tijsen MCzn., met een welgekozen woord de tentoonstelling. Laat ons maar dadelijk zeggen, dat alles wat hier te aanschouwen viel, wederom onze stoutste verwachtingen heeft overtroffen. Door bestuursleden was het tentoonstellings lokaal in een waren lusthof van bloemen en planten herschapen. Alles is opgesteld in keurige grasgazons. De gazons zijn ontwor pen door den heer C. Koorn Vzn., en we kun nen niet anders zeggen, dat de hter Koorn hierin op bijzondere wijze geslaagd ig. Dit amateurwerk doet voor geen beroepswerk onder. Een woord van hulde aan dit ijverige bestuurslid, temeer daar de heer Koorn van de oprichting van Flora af, nog steeds als bestuurslid zitting heeft. Hij is nog de eenige van de oprichters die nog daadwerkelijk zijn steun met jeugdig enthousiasme aan Flora verleent. In dit schitterende bloemen- en plan- tenmilieu sprak de heer Tijsen voor een tal rijke schare bezoekers zijn openingswoord uit. Spreker bracht in de eerste plaats een woord van dank aan de leden van „Apollo" voor hun medewerking. Verder verheugde het spreker wederom zoo'n groot aantal inzendingen aanwezig te zien. Nadat „Apollo" een marsch ten gekoore had gebracht, trad het bestuurslid, de heer C. Koorn Vzn., naar voren en meende eenige woorden te moeten spreken, daar het hem zoo bijzonder verheugde, dat „Flora" vandaag haar dertigsten verjaardag mocht vieren. In 't kort memoreert spreker nog eens de oprichting van Flora in 1916 met een gering aantal leden. Vervolgens geeft de heer Koorn de beteekenis van het gazon. De witte gera niums op den achterkant stellen de golven der zee voor, terwijl de straalsgewijze daar boven aangelegde gazons de opgaande zon uitbeelden. De cacteën-inzendingen zijn hier achter weer opgesteld. Vertrouwende dat de Florafeesten ondanks het minder gunstige weer alleszins mogen slagen, beëindigde de heer Koorn zijn rede. Hierop werden nog een paar marschen ge speeld, waarna talrijke bezoekers naar binnen of buiten gingen, laatstgenoemden om zich op het kermisterrein te vermaken. Hier is den geheelen avond nog vrij veel drukte geweest. Vooral de attractie „Zimmy", het Amerikaan- sche zwemwonder, mocht zich in een behoor lijke klandizie verheugen. Ook verschillende cafés', al dan niet met gelegenheid tot dansen, waren druk bezocht. Zaterdagmiddag, terwijl het tentoonstel lingsgebouw voor het publiek gesloten bleef, en de keurmeesters, de heeren van Amers foort, bezig waren, hun ongetwijfeld moeilijke taak te vervullen, hebben wij nog eens op ons gemak de diverse inzendingen bekeken. Hier bij vielen ons enkele inzendingen op, welke door hun uitgebreidheid speciaal de aandacht trokken. Daar was, om enkele voorbeelden te noemen, de inzending van den heer Arie Bak ker, een rijke inzending cacteeën, bestaande uit niet minder dan 65 stuks, welke een lust om te zien was. Insiders deelden ons mede, dat de kweekkunst van den heer Bakker aan die van een vakman grenst. Ook een collectie eigengekweekte kamerplanten, bestaande uit 37 stuks, eigendom van Mevi. Grootemaat, trokken de bijzondere aandacht. Verder zagen we nog zeer aantrekkelijke hoekjes van enkele bloemenmagazijnen. Ook de aan de verloting verbonden prijzen, waren keurig opgesteld en we kunnen alvast wel mededeelen, dat de gelukkige winnaars niet zullen worden teleur gesteld. Ook kunnen we nog mededeelen, dat het totaal inzendingen niet minder dan 014 stuks heeft bedragen. Een en ander toont wel de liefhebberij voor het kweeken van bloemen die op het Oostdeel van Wieringen bestaat. Voordat we meer omtrent de Florafeesten mededeelen, volgt hieronder eerst de lijst van bekroningen: Uitslag bekroningen ingezonden plan ten en bloemen. Witte Geraniums: le prijs C. Koorn Jzn.; 2e pr. F. Doesburg (Molgerdijk)3e pr. G. Rotgans, 4e pr. J. Bakker Sz. (Gest), 5e pr. S. Rotgans Pzn., 6e pr. W. Tijsen Martz., 7e pr. S. Poel. Bestuursprijzen werden toege kend aan P. Halfweeg, C. de Haan, P. Bakker, J. Breed en C. Koorn. Coleus Goudrand. le pr. Jb. Molenaar, 2e pr. D. Bakker Johz., 3e pr. J. Bakker Jz, (bij Leemans), 4e pr. P. Bakker Ezn., 5e pr. Joh. Rotgans, 6e pr. P. Hermans, 7e pr. J. Gorter Jz., Bestuursprijzen werden toegekend aan: Wed. D. Tjjsen, J. Bakker Jzn. Sr., F. Does burg (Molgerdijk), B. Bakker en N. Stadig. Groepen planten, le pr. H. Grootemaat, 2e pr. C. Cornelissen, 3e pr. D. Verfaille, 4e pr. J. de Wit, 5e pr. J. Metselaar (Oostérland), 6e pr. Jac. de Vries, 7e pr. C. Wiegman. Be stuursprijzen werden toegekend aan J. Rot gans, Gez. Tijsen, J. Klein en Jb. Kaleveld. Groepen cacteeën. le pr. A. Bakker, 2e pr. Jn. Bruul, 3e pr. Marie Bakker, 4e pr. J. V. Koorn, 5e pr. M. Tijsen Cd., 6e pr. Nel Zomer dijk, 7e pr. Dieuwertje Metselaar. Bestuurs prijzen werden toegekend aan J. Klein en M. BakkerMulder. Mooist gekweekte planten, le pr. jb. Kui per met begonia, 2e pr. P. Lont met Aralia, 3e pr. Mart. Tijsen met bladbegonia, 4e pr. P. Hermans met Araucaria, 5e pr.' j, de Krijger met Kentia, 6e pr. v. d. Kaap met Ster van Bethlehem. Bestuursprijzen werden toegekend aan B. Tijsen met bladbegonia, D. IJpma met Echeveria, S. Bakker met cactus] S. Wagemaker met Aralia, P, Rotgans met Kentia, v. d. Kaap met Bonte Geranium. Hangplanten. le pr. J. Klein, 2e pr. (onbe kend), 3e pr. C. Koorn. Bestuursprijzen werden toegekend aan G. Bais en C. Tijsen Cz. Bouquetten van schoolkinderen, le pr. Clasien Lont, 2e pr. Jeannette Lont, 3e pr. Jacob Kaleveld, 4e pr. Cees Molenaar, 5e pr. Adrie Koorn. Knolbegonia's, le pr. Mart Tijsen, 2e pr. D. Bakker Johz., 3e pr. C. Maars, 4e pr. L. Spaander, 5e pr. N. Stadig, 6e pr. S. Poel, 7e pr. P. Dekker. Bestuursprijs werd toege kend aan Mej. Hoboken. Begonia Ege Favorite. le pr. J. Tijsen Sz., 2e pr. (niet bekend), 3e pr. J. B. Kujjt, 4e pr] S. Kooij. 5e pr. P. Poel, 6e pr. Jb. Kaleveld, 7e pr. I. Datthijn. Bestuursprijzen werden toe gekend aan J. Metselaar Nzn. en Ph. Deijs. Chrysanthemums, le pr. C. Bakker, 2e pr. P. Poel, 3e pr. Alb. Klein, 4e pr. S. Tijsen (Zwinstraat). 5e pr. J. Rotgans, 6e pr. M. Bosker, 7e pr. D. IJpma. Het eerste nummer op het programma van de Florafeesten luidde voor den Zondag volks spelen, als wedloop, mastklimmen e.d. Deze feesten zijn door het slechte weer jammerlijk verregend. In het begin, toen het nog droog was, werden nog enkele wedstrijden gehouden waarvan de uitslagen luiden als volgt: Hardloopen: le prijs C. Jongert, 2e pr. J. Postumes en 3e pr. J. Koorn Szn. Mastklimmen: le pr. C. Jongert, 2e pr. N. Lont Dzn., 3e pr. C. v. d. Kreeke. Na het mastklimmen was het weer van dien aard, dat alles moest worden afgelast. Zoo mogelijk zullen deze spelen morgen (Maan dag) worden voortgezet. OPRICHTING SCHAAKCLUB. Naar ons ter oore kwam is door enkele schaakliefhebbers het initiatief genomen om hier aan Den Oever tot oprichting van een schaakclub te komen. Verder deelde men ons mede dat Woensdagavond a.s. een vergade ring zal worden belegd in het café van den heer de Haan, om een en ander te bespreken. EEN GESTOLEN AUTO AAN DEN OEVER ACHTERGELATEN. Vrijdagmorgen constateerde de heer B. Bak ker aan den Gesterweg, dat op zijn erf een luxe auto stond van een taxi-onderneming te Castricum. De heer Bakker was eerst van oordeel dat het een taxi was die door pech genoodzaakt was geweest zijn tocht af te breken. Des avonds toen nog niemand voor de auto verschenen was, begon de heer B. argwaan te krijgen en deed aangifte bij de rijksveldwacht. De politie, die zich met de taxi-onderneming te Castricum in verbinding stelde, vernam, dat de wagen inderdaad ge stolen was. Zaterdag in den loop van den dag is de wagen door den rechtmatigen eigenaar opge haald. Van de dader(s) tot op heden nog geen spoor. Het zesde lustrum van „Flora" zal de vele bloemenliefhebbers en kweekers van het Oostdeel van Wieringen nog lang in het ge heugen blijven. Tijdens den omstreeks half twee uit het Noordwesten opstekenden storm begon het dekzeil van de groote tent van den heer Scheltus, staande op het kermisterrein aan den Gasthuisweg, geweldig te slaan en het duurde niet lang of een baan begon te scheuren, waardoor de storm vrij spel kreeg. Ook de tent begon te werken en men vreesde het ergste. Eerst trachte men nog door mid del van tuien het gevaarte te stutten, doch de storm bleek sterker. In allerijl werd het groote dekzeillosgesneden, dat met een ge weldigen slag de lucht in ging en vastliep tegen een vlaggestok aan de Oostzijde van de tent. In minimum van tijd was de keurige tentoonstellingszaal een ruïne. Planten vielen om, hangplanten vielen van de zoldering. In- tusschen was men met man en macht begon nen de planten naar buiten te brengen, doch dit gaf ook niet veel, daar de storm alles ver nielde. Vrachtwagens, die spoedig aangerukt kwamen, vervoerden de bloemen naar de ga rage van den heer Kaleveld. Doch het was een troostelooze aanblik. Driekwart van alle bloe men is geheel of gedeeltelijk vernield, terwijl alles wat netjes genummerd en uitgezocht stond, door elkaar lag. Verschillende huis moeders stonden met behuilde gezichten bij de restanten van hun zorgvuldig gekweekte bloemen. Ook van de stands der diverse bloe menmagazijnen is niet veel overgebleven, het geen voor de betrokkenen een niet onbelang rijke schadepost beteekent. Het tentoonstel lingslokaal zelf heeft nogal schade geleden en met levensgevaar heeft men hiervan trach ten te redden wat te redden viel. „Flora" heeft op haar dertigsten verjaar dag wel pech. Ook de voor hedenmiddag uitgeschreven paardenrennen konden natuurlijk geen door gang vinden. Behalve het tentoonstellingslokaal is de kraam van den heer A. Lont geheel tegen de vlakte gewaaid, terwijl de inventaris werd vernield. Ook andere kramerijen kregen min of meer schade, doch niet van groote betee kenis. Tijdens den Noordwesterstorm braken gis termiddag een drietal visschersschepen los en dreven de haven uit. Enkele vissehers, die het gevaar bemerkten, wisten nog aan boord te springen en door het onmiddellijk uitwerpen van een anker wist men het geval in den mond van de haven te houden. Nadat de heer C. Bakker Jzn. met zjjn vaartuig, waarop een aantal vissehers gestapt waren, de vluchtelingen had achterhaald, wist men met goede zeemanschap en beleid alle vaartuigen zonder eenige schade, behoudens een paar gebroken touwen, veilig in de haven te brengen. Ook een viertal mosselvisschers hebben hevig tegen de woedende elementen moeten vechten om binnen te komen. Eén van deze vier vaartuigen kon niet tegen den loeienden storm opdraaien en moest terug. Later vernam men, dat deze veilig en wel in de haven van Breezand was binnengeloopen. Tijdens den Zuidwesterstorm, welke Maan dagmiddag plotseling in alle hevigheid op stak, is kraan 25 van de Zuiderzeewerken, welke nabij K.M.-paal 14 in de nabijheid van den afsluitdijk doende was met het lossen van puin, van hare trossen geslagen en zwaar be schadigd op de steenglooiing geworpen. De kraanarm brak af, daarna volgde het geheele kraanhuis, tot tenslotte vrijwel alles van dek werd weggevaagd. De bemanning kon zich over de steenglooiing in veiligheid brengen en persoonlijk letsel kwam overigens niet voor. De materieele schade is zeer groot en men vreest, dat, nu slechts het kraanponton is overgebleven, ook dit door den nog steeds woedenden storm volkomen zal worden ver nield, in welk geval de geheele kraaninstal latie totaal verloren moet worden geacht. De schade wordt ondertusschen door verzekering gedekt. De storm, welke in enkele minuten geheel naar het Noorden omliep, bereikte op een gegeven oogenblik blijkens den windmeter te Den Oever een snelheid van ruim 100 km per uur de jaarlijksche kortebaan- dra verwen. Hoewel wij in ons voorberichtje hoopten op een mooien Zondag, is dit helaas niet het geval geweest. De belangstelling was ook niet bijzonder groot, wat zeer zeker is te wijten aan het zeer slechte weer. Van de 20 ingeschreven paarden verschenen er 17 aan den start, en we waren getuige van zeer mooie en spannende ritten. De dra verij was heel mooi op tijd geëindigd. De uitslagen luiden: Don Juan wint in 2 ritten van Emiel v. Bongershof. Xiphias stuurt na 3 ritten Marie P. huiswaarts. Minni M. verliest in 2 ritten van Noma B. Ulysses kan het niet bolwerken en verliest in 2 ritten van Ons Uhlan B. Vitesse S.W. wint in 3 mooie rit ten van Grethen H.. Loblied wint in 2 ritten van X-46. Cilly wint in 2 ritten van Sador. Anna Bradford, die nogal holziek was, ver liest in twee ritten van Boullette Falima stil staand paard. In de tweede omloop plaatsen de volgende paarden zich tegenover elkaar: Patima, Noma B, Don Juan, Xiphias, Roul- lette, Cillq, Loblied, Vitesse S.W., Pres. Ulban B stilstaand paard. Hiervan werden geplaatst in den derden omloop: Pres. Ullan B, Noma B, Don Juan, Cilljj, Vitesse S. W., waarvan tenslotte om prijs en premie kampten Vitesse S. W., Noma en Cillij; door Pres. Ullan B en Don Juan werd de 4e prijs gedeeld. Tenslotte was de einduitslag; le prijs 100) Vitesse S. W., eig. Stal Bakkum, berijder J. v. Leeuwen Jr., 2e pr. 40) Cillij, eig. Honing, Beemster, 3e pr, 20) Noma B„ eig. N. Silver, Oudesluis, berijder Nottelman. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Texel op Donderdag 10 September 1936, des namiddags te twee uur. Agenda Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Voorloopige vaststelling gemeenterekening over 1935. Goedkeuring rekening Algemeen Armbestuur over 1935. Idem van het Algemeen Weeshuis. Vaststelling voorschriften Doolhofswegje als bedoeld in artikel 8 der Bouwverordening. Verhuring van grond. Verkoop van bouwterrein te de Koog. Voorschot aan Jn. Witte J.Mz. ter bekoming van een plaatsje ingevolge de Landarbeiders- wet. Uitvoering in werkverschaffing van grond en rioleeringswerken te Oudeschild. 't Programma door het zeer ongun stig weder sterk ingekort. De losse donderbuien, die reeds vanaf Zater dagmorgen snel op elkander volgden en waar uit geweldige slagregens vielen, maakte het de hoofdafdeeling van de beide aan het Gymnas tiekfeest medewerkende vereenigingen (O. K. K. van Den Helder en de Texelsche Gymn.ver- eeniging) onmogelijk om het Zaterdagavond programma onder het druipend geboomte van het Park te Den Burg ten uitvoer te brengen. Het prachtig, luw gelegen perceel land van den heer Roeper aan de Koogerstraat, dat reeds zoo dikwijls geheel belangeloos voor dergelijke doel einden werd afgestaan, bracht ook nu weder redding. Een flinke tribune werd nu nabij het geboomte van de z.g. Vogelenzang opgericht en toen deze plek, toen de duisternis inviel, door de geweldige schijnwerpers van het Ge meentebestuur werden verlicht, leverde vooral de achtergrond ,een fantastisch aanzien op. Voor den aanvang maakten de gymnasten van beide vereenigingen een omgang met Texels Fanfare door den Burg, ondanks het zeer dreigend weder had men niet over de belangstelling te klagen, want honderden stroomden achter den stoet aan naar de Koo- gerstraat. Het avondprogramma heeft men daarna zonder stoornis geheel kunnen afwer ken, slechts eenmaal viel er een weinig regen, wat wel bizonder meeliep, want het weerlichte bijna onophoudelijk en roetzwarte luchten dre ven langs den hemel. Het was een schitterend programma, dat de gymnasten daar hebben afgewerkt. Eerst kre gen we verschillende series „Vrije oefeningen" te zien om beurten, onder leiding van de heeren Van Loo, Moerbeek en Mets. Prachtig waren vooral de nummers van beide damesvereenigin- gen, die in een verrassend tempo op de maat der muziek werden uitgevoerd. De beide heerenafdeelingen gaven zware staafoefenin- gen. Vervolgens werd gewerkt aan brug en paard waarbij vooral uitkwam, dat de hoofd afdeeling van O. K, K. over verschillende prima gymnasten beschikt. Het was een in alle op zichten geslaagde avond, die met een zeer druk bal in Pen's Schouwburgzaal en Eelman's Danssalon werd besloten. Een minder gunstig verloop heeft het eigen lijk Gymnastiekfeest Zondagmiddag gehad. Aanvankelijk scheen het weder zich nog goed te zullen houden; tijdens het défilé te Den Burg althans bleef het droog. Wat een schitterenden indruk maakte deze lange rij van gymnasten bij hun rondgang door het dorp; ook nu weder volgde een groote menigte den stoet naar het Sportterrein waar aanvankelijk ongestoord een deel van het programma kon worden uitge voerd, n.1. enkele keurige series vrije oefenin gen voor adspiranten en damesafdeelingen, ook weder op de maat van de muziek. Eerst joeg een regenbui de meisjes-adspiranten van O. K. K. uit het veld. Vervolgens gaven de dames afdeelingen gezamenlijk nog de Bonds Vrije Oefeningen (K.L.M. Marsch). Daarna kwam de eene regenbui na de andere opzetten, zoodat aan de werktuigen niet gewerkt kon worden en besloten werd de verdere uitvoering te staken. Wij zien evenwel gaarne de Helder- sche gymnasten nog eens weer in onze ge meente en dan onder gunstige weersomstandig heden. 't Is gebleken dat de belangstelling voor dergelijke gymnastiekuitvoeringen op Texel groot is.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10