GEMENGD NIEUWS Marineberichten. Marktberichten. Burgerlijke Stand HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 SEPTEMBER i< Texelsche fok veedag. Binnenland Twee kinderen verdronken- Ontploffing op een olietankschip. Diefstal van gouden ringen te Alkmaar. Wild-West in Rotterdam. De auto met snijboonen belaan. Motorschoener omgelsagen Wil je eens een gouden vijfje zien? Kind onder de kokende thee geraakt en overleden. Veertig wevers in staking gegaan. De moord te Eindhoven. Botsing van stoomtrams nabij Koedijk. Motorrijder verongelukt nabij Overschie. Bedriegers bedrogen Glasharde dieven. Buitenland Een feest, dat slecht afliep. Ernstig ongeluk bij autorennen. Acht dooden. Haven van Nieuwediep. Maandag werd te Den Burg, onder zeer on gunstige weersomstandigheden, de jaarlyksche fokveedag gehouden, die uitgaat van de afd. „Texel" van de H. M. v. Landbouw en van den L. T. B. en van de vereen. „Het Texelsch Schapenstamboek in N.-Holl." Het aantal inzendingen was aanmerkelijk grooter dan vorig jaar. Extra prijzen waren uitgeloofd: Een zilveren medaille van H. M. de Koningin als kampioensprijs voor den besten geregistreerden ram, idem van H. K. H. prinses Juliana als kampioensprijs voor de beste groep geregistreerde ooien, een zilveren wisselbeker, uitgeloofd door T.E.S.O. voor den besten éénjarigen ram op Texel geboren, drie premiën van 25, uitgeloofd door de Tex. organisaties voor de 3 beste ramlammeren uit de rubrieken 4, 5 en 6, en per rubriek ge registreerde schapen 5, 4 en 3 mits in zenders lid zijn van het Schapenstamboek, en verder nog 2 verguld zilveren medailles van de H. M. van Landbouw (Hoofdbestuur) één voor de beste groep ooi met in 1936 ge boren lammeren, en één voor den ram, welke op den Fokveedag de beste kinderen toont. Omstreeks half tien werden de keurmeesters bij bekkenslag opgeroepen tot een bijeenkomst in Hotel Texel, waar de voorzitter van de H. M. v. Landbouw, de heer A. Keyser R.Johz. de Keurmeesters, vooral die van elders waren gekomen, hartelijk welkom heette op dezen Fokveedag; ook richtte spr. een welkomst woord tot Ir. de Vries, Veet. Consulent en tot den voorzitter van T.E.S.O., den heer W. H. Lap, waarbij hij mededeelde, dat zich 21 ge gadigden hadden opgegeven voor de rubiek „beste éénjarige ram, op Texel geboren", waar voor T.E.S.O. den wisselbeker had beschikbaar gesteld. De heer Keyser wees er verder op, dat zijn openingswoord opgewekter kon zijn dan in de laatste jaren het geval was, omdat de bedrijfsuitkomsten van de schapenhouders zonder Crisismaatregelen beter zijn dan in de laatste jaren, waarbij de wensch werd uitge sproken, dat het volgend jaar voor de Texel sche schapenhouders zelfs goed loonend zal worden. De voorzitter wees verder op de Ko ninklijke belangstelling in de Texelsche vee houderij en verzocht den heer Govers (die lid is van het hoofdbestuur) den dank van de afd. over te brengen voor de beschikbaar ge stelde medailles. Ten slotte werd nog even gewezen op de po ging, die de Tex. landbouworganisaties thans doen, om het beste fokmateriaal op Texel te houden. Vroeger werden steeds de beste dieren van elders aangekocht, de organisaties hebben daarom drie premies van 25 beschik baar gesteld, voor de 3 beste ramlammeren, deze premie wordt in September 1937 uitbe taald, indien de rammen op Texel eigendom blijven van de in de gemeente woonachtige veehouders. Hierna kreeg de heer Govers het woord, spr. feliciteerde reeds nu de Tex. organisaties met het succes van den Fokveedag, en bracht in herinnering de steeds stijgende belangstel ling voor het Tex. ras, die hier ook wel ge demonstreerd werd door het feit, dat de vee teeltconsulent, van de eenige provincie van Nederland (Overijsel) waar het schapenstam boek nog niet bestaat, hier aanwezig is. In Frankrijk bestaat het Tex. Schapenstamboek reeds en België zal dit voorbeeld spoedig vol gen. Dat het Texelsche schapenras ook buiten Europa belangstelling heeft, bewijst wel het feit, dat thans een veehouder uit Argentinië naar hier is overgekomen, om met het Texel sche schaap in zijn oorsprong kennis te maken. Uit dit alles blijkt, aldus de heer Govers, dat het Texelsche ras een groote toekomst tege moet gaat. Spr. bracht verder nog de be langstelling der regeering naar voren, die bizonder is gebleken uit de toegekende gel den, voor de verdeeling waarvan een Texels commissie is benoemd. Hierna werd met de keuring begonnen. Keurmeesters waren: voor de rubrieken 1, 5 en 9 de heeren W. Keyser, H. C. Dijt en A. Brak; voor rubrieken 2, 4 en 11 de heeren Y. Lap, Jac. Roeper en G. Appel, en voor rubrie ken 3, 13 en 14 de heeren Jac. Lap Kz., D. J. Roeper en A. Langedijk, voor rubrieken 6, 15 en 16 de heeren Cor. Bakker, Jn. Schraag en K. Bregman, voor rubrieken 7, 12 en 8 de heeren Jac. Eelman, Jan Zijm en A. Bij ma. Voor de commissie „extra prijzen" de heeren Ir. de Vries, E. D. Govers, Jn. Zijm, C. A. Witte en A. Keyser Rrz. De uitslag was als volgt: Geregistreerde Schapen. Rubriek 1. Éénjarige Rammen. Ie pr. inz. v. M. Witte Jz., Eierland, 2e pr. H. J. Keijser Dz., 3e pr. Jb. Lab Kz. Rubriek 2. Tweejarige Rammen. Ie pr. inz. v. W. S. Keijser, 2e pr. P. Kroon 1Hz., 3e pr. Jb. Lab Kz. Rubriek 3. Oudere Rammen. Ie pr. inz. v. Jb. Roeper Kz., 2e pr. Jb. Edel man Dz., 3e pr. Joh. Roeper Johz. ^Rubriek 4. Schapen, die gemiddeld minstens l3ls lam "hebben geworpen, met 1 raml. Ie pr. T. Bakker, 2e pr. Gebrs. Koning Johz., 8e pr. Jb. Lab Kz. Rubriek 5. Schapen met 2 Ramlammeren. Ie pr. Joh. Roeper Johz., 2e pr. Gebrs. Ko ning, 3e pr. Jb. Lap Kz. Rubriek 6. Schapen met 1 Ooi- en 1 ramlam. Ie pr. Jb. Eelman Gz., 2e pr. C. Goeman, 3a pr. T. Bakker, Eervolle vermelding: Jb. Eel man Gz. en Jb. Lap Kz. Rubriek 7. Viertal Oudere Schapen. Ie pr. Jb. Roeper Johz., 2e pr. Y Lap, 3e pr. 3b. Lap Kz. Rubriek 8. Viertal Éénjarige Fokschapen. Ie pr. Jb. Eelman Gz., 2e pr. Gebrs. Koning Johz., 3e Jb. Lab Kz. Rubriek 9. Viertal Ooi-Lammeren. Ie pr. Jb. Eelman, 2e pr. P. Lap Kz., 3e pr. Joh. Roeper Johz. Ongeregistreerd vee. Éénjarige Rammen. Ie pr. W. Trap, 2e pr. Dezelfde, 3e pr. Jac. Boersen. Tweejarige Rammen. Ie pr. A. P. Dalmeyer, 2e pr. W. S. Keijser, 8e pr. N. Kikkert Jacz. Oudere Rammen. Ie pr. Wed. G. Zijm, 2e pr. C. Roeper, 3e pr. Wed. H. Koorn. Schaap met één Ramlam en één Ooilam. Ie pr. Wed. G. Zijm, 2e pr. W. S. Keijser, 3e pr. niet toegekend. Schaap met 2 Ramlammeren. Ie pr. Mej. N. Witte, 2e pr. J. M. Bakker, 3e pr. P. Koorn. Vier Ooilammeren. Ie pr. Y Lap, 2e pr. Jb. Eelman, 3e pr. D. Kuiper. Beste geregistreerde ram (Zilveren medaille H. Af. de Koningin. Jac. Roeper Kz. Beste groep geregistreerde Ooien (Medaille Prinses Juliana Jac. Eelman Gz. Beste groep Ooi met in 1936 geboren lam meren (Medaille H. M. v. Landbouw). Jac. Eelman Gz. Voor den Ram, die op den Fokveedag de beste kinderen toont (Medaille B. M. v. Land bouw. Gebrs. Koning Johz. De zilveren wisselbeker van T.E.S.O. werd toegekend aan M. Witte, Rio-Grande, Eierland. De drie aanhoudingspremiën van 25.uit geloofd door de Texelsche landbouworganisaties voor de drie beste ramlammeren uit de rubriek 4, 5 en 6, die zullen worden uitbetaald in Sep tember 1937, werden toegekend als volgt: aan T. Bakker voor ram no. 11741, aan Jb. Eelman voor ram no. 6074 en aan Jb. Eelman voor ram no. 6139. Verschillende fokdieren werden tydens de keuring verkocht voor zeer hooge prijzen. O.a. werd voor ramlammeren 90 en 80 betaald, terwijl een koppel werd verkocht voor 115. MARKTO VERZICHT. De prijzen van de oude schapen waren Maandag op de markt, vermoedelijk tengevol ge van den grooten aanvoer 1 tot 2 lager in prijs dan vorige week. Er werden ongeveer 300 verhandeld voor gemiddeld 17 per stuk, hoogste prijs was 19, Ook de lammerenaan- voer was zeer groot, gemiddeld werd 10 per stuk betaald. Hoogste prijs 12. Verder werd een vijftal koeien aangevoerd, waarvan een drietal prachtige vette dieren voor de slagerij Ran ter opluistering. De prijzen van deze werd genoemd van 29 h 30 cent per pond. De duurste werd getaxeerd op 250. Nuchtere kalveren brachten gemiddeld 13 per stuk op, fokkalveren pl.m. 10. Biggen werden aan de markt voor gemiddeld 10 per stuk verkocht, varkens doen op de boerderij ongeveer 20 cent per pond. Verder werden nog twee veulens aange voerd, die prijzen opbrachten van 75 en 80. Aan de eierenveiling steeg de prijs bij vorige week met ongeveer 15 cent per 100 stuks. TEXEL IS NIET ONTEVREDEN OVER DEN ZOMER. Het badseizoen is voor Texel zoo goed als geëindigd. In De Koog vertoeven nog wel enkele gasten, doch het kampeeren in de dui nen is gedaan en ook op de boerderijen en bij particulieren zijn nog maar zeer weinig pen siongasten. Over het algemeen kan men over de uit komsten van het seizoen wel tevreden zijn, al heeft het zeer ongunstige weder in Juli ook hier groot nadeel bezorgd.a Het voorseizoen hier groot nadeel bezorgd. Het voorseizoen was zeer ongunstig, doch Aug. buitengewoon druk. De hotels en pensions hebben over het geheel gerekend dan ook meer gasten gehad dan in 1935, de jeugdherberg boekte een be langrijk grooter aantal overnachtingen, doch de exploitanten van badtenten op het strand en de auto- en rijwielverhuurders hadden een minder gunstig seizoen. Den Hoorn. ONGEVAL. Het ongeveer 5-jarig zoontje van den heer Riteco te Den Hoorn, reed Zondag met zijn autoped vanaf den hoogen weg te Den Hoorn en kwam daarbij tegen een rijdende vrachtauto van den heer Sleg. Toen men het knaapje op nam, bleek het buikje zoodanig te zijn opgezet, dat de ontboden geneesheer overbrengen naar een ziekenhuis te Den Helder noodzakelijk achtte. Een extra boot bracht de kleine patiënt daarheen. Toen een kano in de Prinsengracht te Amsterdam, met vier jongetjes er in, omsloeg. Een zeer ernstig ongeluk heeft Zondagmid dag plaats gehad in de Prinsengracht, by den Amstel, te Amsterdam. Een kano met vier jongens, van 8 tot 11 jaar, de drie briertjes Schiltmeyer en hun vriendje P. Zwart, sloeg om en alle vier kinderen geraakten te water. Twee van de jongens konden zich boven water houden, doch twee verdwenen in de diepte. Op het geschreeuw van zekeren van Hasselt, een jongen, die met een kano in de buurt was, kwamen burgers toesnellen. Ook een oudere broer van Schiltmeyers, welke familie aldaar op de Prinsengracht woont, zag het ongeluk gebeuren. Hij sprong met twee andere mannen in de gracht, om hulp te bieden. De twee knaapjes, die zich boven water hadden gehouden, waren spoedig gered, maar de beide andere kinderen werden be wusteloos opgehaald. Een van de beide be- wustelooze drenkelingen werd naar het Bin nengasthuis vervoerd, terwijl een geneesheer van den geneeskundigen dienst in een zieken auto pogingen ter plaatse aanwendde om de levensgeesten by den ander weer op te wek ken. Die pogingen bleven vruchteloos en de geneesheer moest ten slotte den dood consta- teeren. Zoo luidden althans de aanvankelijke mede- deelingen. Er diende dus afgewacht te worden, of de drenkeling, die naar het Binnengasthuis was vervoerd, er het leven had afgebracht. Bjj latere informatie bleek echter, dat de genees kundige dienst geen tweede jongetje had vervoerd. Wel was daar gebraoht het lijkje van Rud. Schiltmeyer, van wien de dokter den dood had geconstateerd, doch van een tweede drenkeling was niets bekend. Zwart was dus niet terecht, want de beide andere Schiltmeyers waren thuis. Hoe deze vergissing is ontstaan, kon niet worden verklaard. Er bestonden in den laten middag twee mogelijkheden: óf alle vier dren kelingen waren wel uit het water gehaald en een was weggeloopen, óf een van de kinderen lag nog in de gracht. De politie is, toen bekend werd, dat de vierde drenkeling vermist werd, gaan dreggen. Zon dagavond heeft zij het lijkje van het vierde kind met een dreg uit de Prinsengracht op gehaald. Vlakbij de ketels van het olie- bunker-station, waardoor groot gevaar dreigde. Zondagmorgen om tien minuten voor ne gen is tengevolge van een explosie brand uit gebroken in de stookplaats van de Vlismar 3, een groot olietankschip van de Vlissische mi neraal-olie en asphalt-raffinaderij, dat in de haven lag. Een automatische gasolie ont- brander is door tot dusver onbekende oor zaak ontploft, zoodat het vlammende olie mengsel in een oogwenk de stookplaats in lichter laaie zette. Met het oog op de zeer brandgevaarlijke omgeving, de Vlismar 3 bevat twee groote oliebunkers en een daar boven gelegen tank, terwijl zich in de onmiddellijke nabijheid van het schip de groote landketels van het olie bunker-station bevinden, werd onmiddellijk groot alarm gemaakt. De Vlissingsche brandweer, die met al het beschikbare materiaal uitgerukt was, heeft slechts op enkele plaatsen dienst behoeven te verrichten. Men was er namelijk reeds in geslaagd het vuur tot de stookplaats te be perken, met behulp van een groot aantal slangen, die werkten op de pompen van de sleepbooten van de S.H.V. Groote ploegen ar beidskrachten van deze maatschappij hebben hierbij hulp verleend. De stookplaats is zwaar beschadigd, terwijl ook de stoomketel van de Vlismar 3 is lek geslagen. Naar de oorzaak van de explosie, waarbij gelukkig geen persoonlijke ongelukken heb ben plaats gehad, wordt op het oogenblik een deskundig onderzoek ingesteld. Zaterdag vervoegde zich in den goud smidswinkel van den heer Oudes, te Alk maar, een man, die naar verlovingsringen vroeg. Na lang zoeken had hij zijn keuze ge maakt en kocht toen tevens een gouden arm band, waarna hij een adres opgaf, waar de sieraden nog denzelfden dag bezorgd moes ten worden. Bij het weer opbergen van de voorwerpen, constateerde de goudsmid, dat twee gouden ringen vermist werden. Hij waarschuwde de politie en diverse collega's en met het resultaat, dat zich eenige uren later een man in den goudsmidswinkel van den heer O, in het Pauglop, vervoegde, met het verzoek, hem eenige verlovingsringen te wil len toonen. De vrouw liet niet merken, dat zij eenige achterdocht had, doch de politie werd gewaarschuwd, die zich even later bij den winkel vervoegde, waar de onbekende nog aan het uitzoeken was. Daar de vrouw des huizes ongemerkt de knip op de deur had gedaan, kon de 29-jarige D. H., uit Leewarden, ingerekend worden en meegeno men naar het politiebureau. De vermiste rin gen werden evenwel niet op hem gevonden. Een wilde jacht in de Heuvellaan aldaar. Het was den dienst voor de invoerrechten en accijnzen te Rotterdam ter oore gekomen, dat een bende smokkelaars een groote lading ongebanderolleerd cigarettenpapier verwacht te en dat deze zending per schip, tusschen de andere lading in, in de Parkhaven zou arriveeren. De politie werd gewaarschuwd en rechercheurs en douanebeambten betrokken de wacht, op en bij het terrein, waar het schip ligplaats had genomen. De desbetreffende lading werd op een vrachtauto geplaatst en juist toen de smokkelaars met hun vrachtje de poort wilden uitrijden kwamen de man nen van de wet te voorschijn. Op de som matie om te stoppen werd geen acht gesla gen. De vrachtauto reed met volle vaart de Heuvellaan in. De douane-beambten hadden evenwel ook een auto bij zich en hiermee zetten zy de vluchtende smokkelaars achter na. Er ontstond een wilde achtervolging. Het gelukte den douanen spoedig naast de vracht auto te komen. Weer werd tot stoppen ge sommeerd, maar de chauffeur bleef door reden.. Daarop is de bestuurder van den douane-auto steeds verder naar rechts ge gaan, daardoor de smokkelaars hoe langer hoe mee naar den zijkant van den weg drin gende. Ter hoogte van de Noorsche kerk reden de beide wagens klem tegen den trot toirband. Een zeer groote partij cigaretten papier kon in beslag worden genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. Tweemaal doorgedraaide boonen. Zaterdagmiddag was een vrachtauto met een lading van 1600 kg op de veiling door gedraaide snyboonen op weg naar een mest vaalt. Maar op den Bergweg te Rotterdam, ter hoogte van de Ceintuurbaan bleek de wa gen zich niet aan te passen bij de oneffen heden in het wegdek, met het gevolg, dat de lading ging schuiven en de inhoud van 110 kisten op straat viel. Aanvankelijk versperde de groente het verkeer, zoodat men is be gonnen met het op twee hoopen gooien van de groente, aan weerszijden van den weg. Daarna wilde men de snijboonen weer in de kisten doen, om hen verder naar de mest vaalt te vervoeren. Maar in dien tusschentijd had het nieuwtje zich door de buurt verspreid en van alle kanten kwamen menschen toe snellen, om zich over de snijboonen te ont fermen. Sommigen hadden beddelakens mee gebracht, om de groenten erin te kunnen meenemen. Toen de auto tenslotte bij de mestvaalt kwam, bleken er van de 110 kisten 42 te zijn verdwenen. De snijboonen, die in die kisten gezeten hadden zijn voor de tweede maal doorgedraaiddoor den snijboonen molen. VERDRONKEN. Een 9-jarig zoontje van den heer W. te Krommenie is Zondagmiddag in de Nauerna- sche Vaart geraakt en eenigen tijd later levenloos daaruit opgehaald. De opvarenden gered, nadat z(j dertien uren in een open redding boot hadden rondgezwalkt. Nader vernemen wij: Vrijdagnacht omstreeks middernacht is de Nederlandsche motorschoener „Anna", eige naar en gezagvoerder de heer Nieboer, op de Noordzee omgeslagen. De Nederlandsche be manning, bij wie zich de vrouw van den schipper bevond, slaagde er in de reddingboot uit te zetten en daarmede weg te varen. In een vliegenden wind moesten de schipbreuke lingen nog dertien uur over de woeste zee rondzwalken alvorens zij werden opgemerkt door een boot, die de uitgeputte menschen aan boord nam. Zaterdagavond zijn zij te Yarmouth aange komen. Gezagvoerder Nieboer verklaarde bi) het aan land gaan, dat hij Vrijdag uit Yar mouth was uitgevaren. Er stond toen een hooge zee, tengevolge waarvan de „Anna" steeds meer slagzij ging maken, zoodat de op varenden tenslotte gedwongen waren de red dingboot uit te zetten. Zij lieten nog vuur pijlen op, doch deze werden niet opgemerkt. Een half uur, nadat de bemanning het schip verlaten had, sloeg de „Anna" om. Zaterdagavond stond een groepje mannen te praten op den Breeden Hilledijk te Rotter dam. Een hunner toonde met trots zijn nieuwe gouden horlogeketting. Hij vertelde, dat er een echt gouden vijfje aan zat. Een der omstanders zei nog nimmer zulk een geldstuk te hebben gezien. De drager maakte daarop zijn ketting los en stelde haar den vrager ter hand. Deze antwoordde beleefd: Dank u wel, maar op hetzelfde oogenblik was hij met de ketting en het gou den vijfje verdwenen. De politie stelt nu een onderzoek in. Toen de echtgenoote van den heer S., wonende in de Belarumpolder te Breda, Zon dagmorgen thee wilde inschenken, viel plot seling de bodem uit den theepot, met gevolg dat een 6-jarig dochtertje den inhoud over het lichaam kreeg. Deerlijk met brandwonden overdekt, werd het kind naar het St. Ignatlus ziekenhuis vervoerd, waar het in den loop van den dag aan de gevolgen is overleden. Gisterochtend zijn ruim veertig carreer wevers van de N. V. Textielfabriek Nico ter Kuile Zn. te Enschede in staking gegaan. De rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Jose- phus Jitta heeft ten stadhuize te Enschede opnieuw met de partijen, welke bij dit conflict zijn betrokken, geconfereerd. Na langdurige besprekingen heeft de rijks bemiddelaar het voorstel, door hem in de te Amsterdam gehouden conferentie gedaan, aangevuld, zoodanig, dat een hoogere produc tiepremie zal worden gegeven. Voorts heeft de rijksbemiddelaar toegezegd, dat hij de partijen over drie maanden opnieuw zal bijeen roepen, indien de vastgestelde wachtgeldregeling niet zal voldoen. PAKHUIS EN STAL UITGEBRAND TE BEVERWIJK. Zondagnacht heeft een felle brand gewoed in het pakhuis van den groentenhandelaar D. A. Vellema, aan de Wilhelminastraat te Beverwijk. Het vuur vond zijn oorsprong in den aan- grenzenden, van hout opgetrokken paardenstal vanwaar het oversloeg op de bovenverdieping van het pakhuis. De heer Vellema moest het brandende perceel op het laatste oogenblik in nachtgewaad verlaten. De stal werd geheel in de asch gelegd en de bovenverdieping brandde volkomen uit. De brandweer heeft het vuur met drie stralen bestreden. De vriend van de vrouw, die haar man doodschoot, in hooger beroep. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren terecht gestaan de arbeider A. v. d. K. te Eindhoven, in verband met het huwelijksdrama aldaar op 11 Januari. Vrouw A. A., die omgang met verdachte had, welke haar had beloofd met haar te zullen trouwen wanneer zij haar man wilde dooden, schoot op een wandeling langs het kanaal haar man dood. Daarna ging de vrouw met verdachte naar een bioscoop. De vrouw is door de recht bank tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld en berustte in het vonnis. De arbeider v. d. K. werd tot 10 jaar veroordeeld en ging evenals het O. M., dat 12 jaar geëischt had, in beroep. Verdachte verklaarde de straf niet verdiend te hebben. Hij had het voorstel niet gedaan, maar gezegd: Je hebt zelf een revolver, je kunt het beter zelf doen. Wèl had hij den raad gegeven om den moord op een wandeling langs het kanaal te plegen. Verdachte ont kende het wapen schietklaar te hebben gesteld. Hij had niet verwacht, dat de vrouw de daad zou volvoeren. Toen de vrouw hem haar daad had verteld, is hij met haar naar de bioscoop gegaan. De vrouw had eens gedreigd hem te zullen doodschieten als hjj haar in den steek liet. De advocaat-generaal achtte de straf niet te hoog en eischte bevestiging van het vonnis. De uitspraak werd bepaald op 21 Sept. Een hevige slag. De Inzittenden liepen slechts snywonden op. Op het kruispunt HelderschewegKoogen- dijk onder de gemeente Bergen bij de halte Koedijk zijn Zondagavond om half 11 twee stoomtrams, waarschijnlijk ten gevolge van een verkeerden wisselstand, tegen elkaar ge botst. Beide trams gingen naar Alkmaar en kwamen resp. van Schoorl en Bergen. De botsing was zeer hevig en de slag werd ver in den omtrek gehoord. Omwonenden snel den toe, doch behoefden geen hulp te ver- leenen, daar de ongeveer 30 inzittenden zich zelf reeds in veiligheid hadden gebracht.. Verscheidene snijwonden aan gelaat en han den waren eigenlek de eenige verwondin gen, welke de passagiers hadden opgeloopen. Met auto's zijn zij naar Alkmaar vervoerd. De materieele schade is zeer groot. By de botsing rijn de balcons van beide trams ingedrukt. Door den hevigen schok werden verschillende passagiers van hun zit plaatsen geworpen. Zaterdagmiddag half een reed op den rijks weg onder Overschie een vrachtauto, bestuurd door C. van T., in de richting van Den Haag S. W. uit Rotterdam reeds in zijn auto in de zelfde richting en wilde den vrachtauto pas- seeren. Op dit oogenblik zwenkte de vracht auto eenigszins naar links en de heer W. die een botsing voorzag, stuurde naar links en remde krachtig. Zijn auto gleed links weg en tijdens den zwaai van den auto kwam deze in botsing met een motorrijwiel, bestuurd door E. Lier uit Rotterdam. Van L. werd tegen den grond gesmakt en kwam terecht in de langs den weg staande heg. Hij was vrijwel op slag dood. De auto van W. werd aan de linkerzijde zwaar beschadigd. Ook het motorrijwiel liep ernstige schade op. Dr. Bremer was spoedig ter plaatse. Het lijk is in beslag genomen. Twee zwendelaars, die niet alleen het publiek, maar ook elkaar be drogen. Te Rotterdam is gearresteerd de 31-jarige koopman G. M„ verdacht van verduistering. M. heeft een tijdlang dezelfde practijken be dreven als de dezer dagen gearresteerde W. F. A. R., die scheermesjes aan den man bracht, waarbij de koopers van de mesjes horloges werden beloofd. Vroeger zijn R. en M. compagnons geweest. Eenigen tijd geleden zag M. in de kranten een advertentie staan betreffende de scheer mesjes, geplaatst door R., welke advertentie destijds door M. was opgesteld. Hy vond dat zijn vroegere compagnon pronkte met een andermans veeren en besloot hem er tusschen te nemen. Op slinksche wijze wist M. de brieven, die op de advertentie van R. binnen kwamen in zijn bezit te krijgen. De helft van deze post zond hij door aan R., de andere helft behield hij. De brieven werden geopend. Er waren een aantal klachten bij van menschen, die het beloofde horloge nog niet hadden ontvangen en voorts ook een aantal bestellingen van scheermesjes. Deze bestellingen voerde M. uit: Hij liet de bestelde mesjes onder aange- teekend rembours bezorgen en sloot bij de mesjes een kaartje in, waarop vermeld stond, dat indien per postwissel 95 cent aan de firma Aviko onder welken naam M. zijn zaken deed werd gezonden, een horloge zou worden toegestuurd. Eenige honderden menschen hebben postwissels van 95 cents gezonden, welk geld door M. is geïnd. De hor loges werden niet toegezonden. De politie te Leeuwarden arresteerde ter zake van diefstal van rijwielplaatjes L. P. en L. F., beiden aldaar woonachtig. eD dieven zijn zoo brutaal te werk gegaan, dat zij de gestolen plaatsjes weer te koop aanboden aan de eigenaren van de rijwielen, waarvan zij waren gestolen. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. DE NOODREM De electrische trein van 16 u. 15 uit Amster dam arriveerde met 10 minuten vertraging te Haarlem. Bij Halfweg stond de trein plotseling stil. Het treinpersoneel constateerde, dat er iemand aan de noodrem had getrokken. Groote beweging onder de passagiers. Alles werd ge controleerd. Eindelijk bleek, dat op een der toiletinrichtingen een Engelschman aan de noodrem had getrokken, denkende, dat hij daarmee de watervoorziening in beweging bracht DE NOTARISKLERK UIT PRINCENHAGE GEARRESTEERD. De notarisklerk van G., die door het ver- valschen van hypotheekacten gedurende een reeks van jaren, een groot aantal slachtoffers heeft gemaakt, is Zaterdagavond, toen hij om halftien met zijn gezin van zijn vacantie terugkeerde, op het station te Breda door den chef-veldwachter van Princenhage gearres teerd. Hij is te Princenhage opgesloten. NEDERLANDSCH MOTORSCHIP OP DE NOORDZEE GEZONKEN. Het Nederlandsche motorschip Anna, van Cantley naar Groningen, dat Vrijdagavond van Yarmouth is vertrokken, is wegens het overgaan der lading te middernacht nabij het lichtschip Corton gezonken. De uit zeven personen bestaande beman ning is te Yarmouth aan wal gebracht. Geïrriteerd schoonzoon pleegt moord aanslag. Harry Byram is een Amerikaansch spoor wegmagnaat. Deze 70-jarige man was voor de tweede maal in het huwelijk getreden met een weduwe van 40 jaar. Op de bruiloft ging het wat erg vroolijk en rumoerig toe. Dit prikkelde een schoonzoon van den bejaarden bruigom ten zeerste en hij loste een revolver schot op Byram. Zeer ernstig gekwetst is deze naar het ziekenhuis gebracht. Zaterdagavond is de Riley van den auto mobilist J. J. Chambers bjj den wedstrijd om de Tourist Trophy te Belfast geslipt en in de toeschouwers gereden. Drie toeschouwers wa ren op slag dood, 25 werden gewond, van wie er 5 in het ziekenhuis zijn overleden, zoodat het ongeluk al acht dooden heeft geëischt De auto slipte in Churchstreet, kwam eerst tegen een lantaarnpaal terecht en reed toen in het publiek, tot hy na 20 meter tegen een muur tot staan kwam. Twaalf menschen werden door den auto rechtstreeks getroffen, de overigen vielen bij hun pogingen tot vluch ten of werden door de slachtoffers omgetrok ken. De dooden zyn twee jongens van 14 en 15 jaar en zes mannen, resp. 26, 33, 42, 47, 52 en 62 jaar oud. De vrouw van een der gedooden is ernstig ziek en weet nog niets van den dood van haar man. Onder dr gewonden zyn ook een paar vrou wen. de meesten zyn echter mannen; het grootste deel hunner heeft een beenbreuk. Chambers, die licht gewond werd, is erg onder den indruk van de gebeurtenis, welker noodlottige gevolgen hem nog niet ten volle zijn medegedeeld. Offvan gez. Ie kl. F. C. A. Kupers is over geplaatst van Leiden naar 's-Gravenhage. Off. van den M.S.D. 2e kl. Th. A. Vos, van het Kon. Instituut voor de Marine te Wil lemsoord, wordt 1 October geplaatst te Delft, ZEEMACHT. Bij Kon. besluit van 3 September is, met ingang van 1 September, aan den luitenant ter zee le klasse G. Mante, op zyn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend en is hy benoemd bij de Koninklijke marine reserve tot luitenant ter zee der 1ste klasse. HR. MS. „DE RUYTER". Naar wy vernemen zal de nieuwe kruiser De Ruyter dadelijk, nadat deze bodem in dienst zal zijn gesteld, naar Nieuwediep ver trekken, waar het schip geruimen tijd in de haven zal vertoeven, teneinde geheel voor den dienst te worden gereed gemaakt. Daarna zulllen eenige oefeningsreizen op de Noordzee volgen. In begin Januari zal Hr. Ms. De Ruy ter naar Oost-Indië vertrekken. By beschikking van den minister van de fensie zyn de volgende plaatsingen gelast. Met 14 September: off. van adm. der 3e kl, J. B. de Groot aan boord Hr. Ms. Hertog Hendrik. Met 22 September: luit. ter zee der 3e kU W. Langeraar, J. L. Dencher, J. van Dappe ren, S. H. de Boer, N. J. A. C. Swellengrebel* off. van den M.S.D. der 3e kl. J. Ehrenburg, K. Metz. M. Moree en E. Eilers, off. van adm. der 3e kl. F. A. Bouman en C. van der Stad,, allen te Schiedam, teneinde aan boord van Hr. Ms. De Ruyter te worden geplaatst. Met 23 September: off. van den M.S.D. der 3e kl. G. A. Lens en J. de Wit, beiden aan boord Hr. Ms. Nautilus. Met 30 September: off. van den M.S.D. der 3e kl. J. de Bruyn en J. Scholten, beiden aan boord Hr. Ms. Jan van Brakel. De veemarkt. ALKMAAR, 7 Sept. 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en pryzen als volgt: 87 Vette koeien 120235, handel matig; 37 Kalveren: gras f 2238 en vette 90, per KG 80 cent; 48 Nuchtere kalveren (slacht) 616; 314 Vette Varkens 3842 cent per KG. Handel matig. De Amsterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 7 Sept. 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: Zeeuwsche: bonten en blauwe 3.25 3.75, eigenheimers 2.753 en poters 2— 2.50; Noordhollandsche eigenheimers 2.50— 3; Andijker: bonte en blauwe 2.503; Duin zandaardappelen 44.25 en Drentsche zand- aardappelen 33.25, alles per 100 KG. Aan voer 295000 KG. Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM, 7 Sept. 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 555 Vette koeien, le kw. 5762 cent, 2e kw. 4655 cent, 3e kw. 3845 cent per KG slachtgewicht; 106 Melk- en kalf- koeien 170220; 142 Vette kalveren, 2e kw, 4250 cent en 3e kw. 3440 cent per kg, levendgewicht; 88 Nuchtere kalveren 7 11.50; 72 Schapen 17—22; 482 Varkens, Vleeschvarkens, wegende van 90110 kg, 47 48 cent, zware varkens 4647 cent en vette varkens 4546 cent per kg. slachtgewicht. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Sept. 13,000 kg aardappelen: Schotsche muizen 1.90, bonken 2.30, drielingen 2.10, bl. eigenheimers 22.20; 8000 kg roode kool 1—1.90; 15,000 kg gele kool 1—1.60; 130,000 kg vroege witte 11.10; 9700 kg uien: gele nep 3.50—3.80, gele drielingen 1.30—1.40, uien 1.50—2; 2925 kg slaboo- nen 37.80; 140 kg snijboonen 33.70J] 2400 kg peen 1.202.20; 225 kg peen 2t alles per 100 kg; 225 stuks groene kool 2.50j 3900 stuks bloemkool le s. 5.908.70, 2e s. 1.90—3. NOORDSCHARWOUDE, 7 Sept. Aardappelen: Schotsche muizen 1.40, groote 22.30, drielingen 2.30, bl. eigen heimers 1.601.80; 4000 kg gele uien: gele nep 2.60—3.50, drielingen 1.30, uien 1.20 1.50 en groote 2; 5250 kg spercieboonen f 39.10; 2400 kg gele kool 1 en 35,400 kg witte kool 1—1.10. TEXEL, 7 Sept. 300 schapen 1519; 150 lammeren 12-» 18; 5 koeien 175230; 7 kalveren 1218| 14 biggen 911; 9 rammen 2055; 2 veulens 7580. Eierenveiling. Aangeveord 53,068 eieren: 5862 kg f 3.30—3.50, 62—64 kg 3.40—3.55, 66—70 kg 3.554.00, 50—56 kg 2.70—3.20, pul leneieren 1.551.90. Alles per 100 stuks. 5 Sept. 1936. Aangekomen van Kopenhagen en met be stemming Ramsgate ais byleger 't Eng, m.jacht „Martinetta". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Leeuwarden". 7 September 1936. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. sa. „Roek". van Den Helder van 7—9 September 1936. ONDERTROUWD: J. H. W. Schlamilch en K M. Hanse. GETROUWD: A. J. v. Velsen en A. Slikker, BEVALLEN: J. C. BreusekerRaat, z.; O, KoningRaaijmakers, z.; B. J. Basebos Windt, z.; M. LuytBoon, d.; A. F. Perks— Gooszen, d.; J. ButPama, z.; S. de Boer— Oornielje, d.; W. KokKramer, z. OVERLEDEN: P. de Roos, 66 jaar; S. Kersemaker, 18 maanden; A Mul, 38 jaar.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11