De burgeroorlog in Spanje Radio-programma De tocht over den Oceaan van mevr. Markham. Uit Toledo. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 Fontarabie door de opstandelingen ingenomen. 7jj rukken op naar Ssn Scbsstisn. Algemeen overzicht van gisteren. De laatste soldaten van het Volksfront over de brug bij Irun geweken. De opmarsch der opstandelingen naar San Sebastian. De pogingen tot humaniseering mislukt. De uit Spanje gevluchte Duitsche joden. Vier officieren gefussilleerd. De verdediging van Frankrijk. Het bezoek van Rydz-Smigly aan Frankrijk. Inval van Arabieren in Palestina. Vakverbond van de V.S. royeert tien groote organisaties. Congres voor hervorming van den Volkenbond. Luchtvaart] Een noodlanding in Canada. De postvluchten van en naar Indië Dornier-vliegbooten voor Indische defensie besteld. Een passagiers-luchtdienst over den Stillen Oceaan? Acht dooden bij een vlieg tuigongeluk in Amerika. Parachutist gevallen. Fontarabie ia thans eveneens in handen der opstandelingen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de opstandelingen dit plaatsje, gelegen ten Noordoosten van Irun aan den mond van de Bidassoa. ingenomen. Tegen stand werd niet geboden. Het grootste deel der regeeringstroepen is er in geslaagd naar Fransch gebied te ontkomen. Een regeerings- vüegtuig heeft gisterenmorgen een twaalftal bommen op Catalonië geworpen. De opstandelingen richten thans hun offen sief op San Sebastian. Slechts eenige honder den manschappen zijn achtergebleven om de veroverde plaatsen bezet te houden. De rest trekt op in de richting San Sebastian, ook generaal Mola. Het fort Guadelupe, gelegen aan de Spaan- sche kust ten Noorden van Irun, is nog in handen der regeeringstroepen. Een afdeeling der opstandelingen heeft op de er omheen gelegen heuvels stellingen betrokken. De spoorwegverbinding San SebastianBilbao is geheel verbroken. Volgens berichten van regeeringszgde wordt Oviedo voortdurend door regeering3vliegtul- gen gebombardeerd en neemt de demoralisee ring van de bevolking toe. Verder zouden de regeeringstroepen tot vlak bjj Huesca zgn ge naderd en zouden de belegerden gebrek heb ben aan levensmiddelen en munitie. De berichten uit het Zuiden luiden gunstig voor de regeering. Aan het front bg Talavera del Tajo zetten de regeeringstroepen den tegen aanval voort. Hun posities hebben zg versterkt en het optimisme in de gelederen is herleefd. In het Alcazar van Toledo wordt de toe stand voor de opstandelingen zeer kritiek. Dit heeft echter niet belet, dat de opstandelingen de overwinning bij Talavera de la Reida op feestelijke wijze hebben gevierd. Deze over winning is, zooals bekend, reeds geneutrali seerd. De opstandelingen weten verder te melden, dat generaal Valera Zondag een colonne regeeringstroepen ten Noorden van Malaga uiteen heeft gejaagd, waarbij de laatsten groote verliezen hebben geleden. Volgens een Reuter-bericht uit Malaga heeft de gouverneur van Malaga b(J de nieuwe regeering ztyn ontslag ingediend. Deze zou men echter verzocht hebben te willen aan bleven. Indrukken uit Irun. Zaterdag omstreeks den middag hebben de opstandelingen met een korten hevigen aanval de deelen van Irun, die nog niet in hun bezit waren, Ingenomen. Zij maakten daarbtf gebruik van tanks en met machinegeweren voorziene auto's en na een half uur trok de eerste afdeeling legioensoldaten en „Carlisten" dê hoofdstraat binnen. De rood en gouden vlag werd geplant op den grenspost. Bijna alle sol daten van het Volksfront waren op dat oogen- blik naar Frankrijk gevlucht en nog slechts enkele bevonden zich in de omliggende velden, vanwaar van t(jd tot tijd een geweerschot klonk. Daarna werd ook de laatste aanval op het begin van de internationale brug ingezet, waar zich nog steeds eenige militiesoldaten bevonden. De kogels floten door de lucht, velen kwamen weer op Fransch gebied terecht en de granaten deden het water van de Bidassoa opspatten. Voor dit vuur moesten de laatste verdedigers van het brughoofd wijken en zij trokken zich terug nog steeds schietend en dekking zoekend achter matrassen. Hiermee was Irun definitief in handen van de opstan delingen; het laatste gevecht had nog aan 13 soldaten van het volksfront het leven gekost. In het rookende Irun heeft men nu aan de zwartgeblakerde muren rood en gouden vlag getjes gehangen. De overwinnaars patrouil leeren door de straten en vergewissen zich ervan, dat zich geen regeeringsgezinden meer schuilhouden in de huizen. Aan de correspon denten, fotografen en operateurs van de buitenlandsche pers, die de inneming van de stad van het andere eind der brug hadden gevolgd, wordt thans door de Fransche auto riteiten vergunning gegeven de brug te over schrijden. Eenige gesneuvelde miliciens liggen nog in de straten. De hoofdstraat is vol troe pen, zij zijn vroolijk en schgnen weinig ver moeid; zij slaan elkaar op den schouder, om armen elkaar en drinken op de overwinning. Aanval op Fontarabie. Zaterdagavond hebben de opstandelingen ook nog een aanval ontketend op Fontarabie uit de richting Irun en uit het gebergte. Het vuur was hevig. Omstreeks zes uur hadden ongeveer negentig menschen, onder wie vrou wen en kinderen, een toevlucht gezocht op een stoomscheepje, dat voor de kust lag. Een aantal auto's werd in zee geworpen. Op ver scheiden plaatsen brak brand uit. Van het Fransche strand af, vlak bg' de Spaansche grens, staan de vluchtelingen uit Fontarabie den brand van hun huizen gade te slaan. Op dat oogenblik staken nog enkele scheepjes met vluchtelingen in een stroomen den regen de zee over naar Fransche gebied. Boven Fontarabie hingen dichte rookwolken, welke zich mengen met den rook, die nog Steeds van Irun opsteeg. De radio-post van Jerez de la Frontera zond Zaterdagmorgen uit, dat vóór den val van de stad Irun, de zich aldaar bevindende bisschop van Valladolid en talrijke geestelijken door de volksfrontmilitie zijn gefusileerd. De opstandelingen hebben gisteren nog de dorpen Rentaria en Lezo tusschen Iran en San Sebastian bezet. Ook het fort Guadelupe is hen na een bombardement zoowel van land- als van zeezijde in handen gevaUen. Passajes biedt nog tegenstand. Het innemen van San Sebastian heet voor de opstandelingen veel gemakkelijker te zijn dan het innemen van Irun. De Fransche consulaire agent te Irun deelt omtrent dit laatste feit nog mede, dat in de stad brand werd gesticht door een troep, die gewapend was met blikken petroleum en brandbommen. Het consulaat werd ook be dreigd en het kostte zeer veel overredings kracht om te verkrijgen, dat dit niet in brand werd gestoken. In het consulaat bevonden zich nog 200 vluchtelingen, onder wie 40 Fran- schen, alsmede een aantal Spanjaarden, die tot geen enkele politieke partij hoorden. Op het oogenblik bevinden zich deze vluchtelin gen in absolute veiligheid. De grensplaats Hendaye heeft thans weer een normaal aanzien, de inwoners kennen na geruimen tijd weer rust. Nog komen wel van tijd tot tijd nieuwsgierigen kijken naar de nieuwe Spaansche grenswacht en een groote menigte schoolt nog samen op het strand om naar Fontarabie te zien, doch de ononder broken stroom van vluchtelingen is opge houden en evenmin ziet men meer ontwapende leden van het Spaansche volksfront. Deze laatsten zijn naar Barcelona vertrokken en de vluchtelingen zijn verdeeld over verscheidene steden in het binnenland. Nog slechts enkelen bevinden zich te Hendaye, waar zg zijn onder gebracht in scholen. Eenige successen voor de regeering. De dag van gisteren is aan het front van Talavera del Tajo gunstig geweest voor de regeeringstroepen, die de opstandelingen noodzaakten terug te trekken over de 20 kilo meter, welke zg den dag daarvoor waren opgerukt. Bg het aanbreken van den dage raad deden troepen opstandelingen een aanval op het dorp Maqueda, op de kruising der wegen naar Torrijos en Toledo. De regeeringa- aanhangers deden een tegenaanval en dwon gen hun tegenstanders alle door hen ingeno men stellingen met al het oorlogsmateriaal te verlaten. Ook de luchtmacht heeft er veel toe bijgedragen om de posities der opstande lingen hier te verzwakken en hun opmarsch naar Toledo onmogelijk te maken. Verklaring van Prieto aan de pers. Indalecio Prieto, de nieuwe minister van marine en luchtvaart, heeft aan de pers ver klaard, dat de regeering in deze samenstelling alle politieke krachten vertegenwoordigt, die op de verschillende fronten strijden voor hand having van de republiek. De regeering heeft het stellige voornemen, de overwinning op de opstandelingen te verhaasten en Spanje te bevrijden van eiken imperiallstischen greep. Bezield door een vreedzamen geest, koestert de regeering niet anders dan gevoelens van vriendschap jegens alle landen en is zij vaat besloten, tegen eiken prijs de onschendbaar heid van het Spaansche grondgebied te waar borgen tegenover het gevaar dat een succes der opstandelingen kan beteekenen. Na afloop van den ministerraad verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, dat de raad zich o.a. had bezig gehouden met den militairen toestand en verschillende maatregelen had genomen welke aan den minister van oorlog ter uitvoering zijn voorgelegd. Gebruik van gifgas. Reuter meldt uit Londen: In verband met bepaalde berichten, volgens welke de opstandelingen in Spanje gedreigd zouden hebben, zich van gifgas te dienen by een aanstaanden aanval op Madrid, wordt in officieele Britsche kringen het volgende verklaard: Tot nog toe is geen enkel bewijs voorhanden, dat een van beide partijen gas gebruikt heeft. Wel hebben de opstandelingen gedreigd met gas, bjj wijze van repressaille- maatregelen tegen het gebruik daarvan door de regeering. Aan den Britschen zaakgelas tigde te Madrid is opdracht gegeven een on derzoek in te stellen naar de waarheid van de beweringen der opstandelingen. Anderzijds zijn aan den Britschen ambassadeur, die zich op het oogenblik te Hendaye bevindt, in structies gegeven, zich in verbinding te stel len met zijn ambtgenooten en hun mede werking te verzekeren om aan de opstande lingen te doen weten, dat „ernstige gevolgen" kunnen voortvloeien uit een bombardement van Madrid met gasbommen. Men weigert nader uiteen te zetten, waaruit deze „ernstige gevolgen" zullen bestaan, doch bepaalt zich ertoe, dat een zoodanige handelwijze van de opstandelingen een zeer slechten Invloed zou hebben op den internationalen toestand. Een protest van de opstandelingen by de Fransche regeering. Naar Reuter meldt uit Lissabon, heeft de leiding van de opstandelingen te Burgos bjj de Fransche regeering geprotesteerd. Generaal Queipo de Llano heeft voor Radio- Sevilla de redenen van dit protest uiteenge zet, namelijk; 1. Tijdens de gevechten om Irun is door de opstandelingen een aantal Fransche officieren gevangen genomen. 2. In den strjjd om Irun zjjn dum-dum kogels van Fransch maaksel gebruikt. 3. Aan vliegtuigen van de regeering is toe gestaan, in Frankrijk te landen om brandstof in te nemen, en den voorraad bommen aan te vullen. Particulier goudbezlt verboden te Barcelona. Bij decreet is ieder bezit van goud te Bar celona verboden. Zjj die goud bezitten, zjjn gehouden, dit aan de Catalaansche regeering ter hand te stellen. Opstandelingen gevonnist. Aan boord van de Uruguay, die voor Barce lona ligt, heeft gisteren de krijgsraad zitting gehouden en vijf artiierie-officieren gevonnist. Vier van hen werden ter dood veroordeeld, één tot levenslange gevangenisstraf. De pogingen der gezanten, die te St. Jean de Luz vertoeven om den oorlog in Spanje te humaniseeren. kunnen, naar Reuter meldt, als mislukt gelden. De afgevaardigden der regeering te Madrid zjjn weer vertrokken, omdat de nieuwe regeering in geen enkel soort onderhandelingen met de rebellen wenscht te treden. Het lot van de gijzelaars in fort Guadeloupe. Een telegram van den correspondent van Reuter ten Hendaye meldt dat de berichten over te Irun gepleegde wreedheden over dreven zijn. Men weet nog steeds niet wat er is ge beurd met de gijzelaars, die in het fort Guadeloupe gevangen werden gehouden. Som migen meenen dat zjj naar San Sebastiaan zjjn overgebracht. De zoon van den ex-koning van Spanje wil meevechten. In zijn uitzending van Zondagmorgen meld de radio Sevilla: Te Sevilla heeft de nationaal- traditionalistische leider een schrijven ontvan gen van Don Juan de Bourbon, waarin deze verzoekt te mogen dienen in het leger van generaal Mola. Algeciras wordt verdedigd door 2300 phalanxisten en kortgeleden uit Marokko aangekomen troepen. De coördinatiecommissie tegen Woensdag bijeengeroepen. De Britsche regeering heeft de betrokken landen verzocht goed te keuren, dat de eerste vergadering van de internationale commissie inzake de niet-inmenging Woensdagochtend onder voorzitterschap van Morrison, den financieelen secretaris van de schatkist, op het departement van buitenlandsche zaken te Londen bijeenkomt. Zjj moeten naar een „scholingskamp" of onmiddellijk over de grens. Reuter meldt uit Berlijn: De Joodsche vluchtelingen, die met Duitsche schepen uit Spanje naar Duitschland zjjn ge bracht, worden uitgenoodigd in een nationaal socialistisch „scholingskamp" te komen dan wel het land vrijwel onmiddellijk weer te ver laten. Een niet-Joodsch Duitsch vluchteling uit Spanje vertelde den correspondent van Reuter, dat de Joodsche Duitschers aan boord als geljjken der niet-Joden behandeld werden. Onmiddellijk echter nadat het schip in een Duitsche haven aangekomen was, werden de Joden afgescheiden en werden hun paspoorten in beslag genomen. Later werden alle vluchtelingen overge bracht naar Mllnchen, waar een speciaal diner te hunner verwelkoming werd aan gericht. De Joodsche vluchtelingen waren daarvan uitge sloten en hun werd medegedeeld, dat als zjj op Duitsch gebied wenschen te bljjven, zjj naar een „scholingskamp" moeten voor een periode van „politieke training". Willen z(j dit niet, dan kunnen zij binnen acht dagen uit Duitschland vertrekken. LUCHTALARM TE MADRID. Gisterenochtend deden de sirenes te Madrid luchtalarm hooren, aangezien een vliegtuig van de opstandelingen in de richting van de stad vloog. Een uur later was het alarm ge ëindigd. Het toestel was teruggekeerd. Zondagmorgen zijn commandant Be mar do de la Fuente, kapitein José Miguel en de luite nants Raimundo Amadon en Boldomero Ardu- engo gefusileerd. Zjj waren Vrijdag door het Volksgerecht ter dood veroordeeld. De regeering besluit tot verbe tering van het materieel. Omtrent den Zaterdag gehouden minister raad is nog het volgende te melden: De Fransche regeering heeft de situatie onderzocht, die ontstaan is door de verlen ging van den dienstplicht door Duitschland. De ministers Daladier en Pierre Cot hebben de maatregelen toegelicht, die zij zich voor stellen te treffen teneinde de nationale defen sie te versterken. De ministers aanvaarden het denkbeeld van een aanzienlijke verbete ring van de hoedanigheid van de bewapening. Frankrijk zal de maatregelen, waartoe reeds in het afgeloopen jaar met betrekking tot den aanmaak van munitie, materiaal en gasmas kers besloten was, voortzetten. Hetzelfde geldt voor de luchtvaart. De grensverdediging zal uitgebreid worden met los van elkaar staande fortificaties, tot welker aanleg even eens reeds is besloten. De ministers hebben een verlenging van den duur van den militairen dienstplicht van de hand gewezen. Deze zal noch tot drie noch tot 2% jaar verlengd worden. De regeering zal overigens een beroep doen op alle volkeren om aan de uitbreiding van de bewapening een einde te maken. Tien milliard tot versterking van de defensie. Over de uiteenzetting, die minister Daladier Zaterdag den ministerraad heeft gegeven, verneemt de „Matin", dat hij heeft voorge steld alleen voor het ministerie van oorlog, over een tijdperk van vier jaar meer dan tien milliard francs beschikbaar te stellen ter ver sterking van de defensie. De protocollen geteekend. Nadat Rydz-Smigly Zaterdagavond nog een gesprek van meer dan een uur gehad had met Vincent Auriol, den Franschen minis ter van financiën, heeft hg zich Zondag naar Ramboullet begeven, waar de heer en mevrouw Lebrun te zijner eere een dejeuner hebben gegeven. Het dejeuner werd besloten met de vol tooiing van de onderhandelingen, welke tij dens het bezoek van Ryds-Smigly gevoerd zijn, en met de onderteekening van de desbe treffende protocallen, betrekking hebbende op financieele en militaire onderwerpen. Over den inhoud daarvan werd het strikste stilzwij gen bewaard. Intusschen wist de Poolsche Czas nog eens te bevestigen, dat er een bewapeningslee- ning van 500 millloen francs toe behoorde. Zondagavond om kwart over negen heeft Rydz Smigly Parijs per extra-trein verlaten. 25 dooden. In Palestina is het, naar de „Daily Herald" meldt, nabij Toelkarem en Jenin opnieuw tot hevige gevechten met de Arabieren gekomen. De Arabieren waren uit Irak en Syrië het land binnengedrongen, en overvielen Engelsche mi litairen, die hen echter na een langdurig ge vecht terugdrongen. De Arabieren verloren hierbij 25 dooden en talrijke gewonden. WOENSDAG 9 SEPTEMBER. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.15 De Bohemians, Voordracht, Causerie over het dagblad en gramofoonplaten. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 VARA-orkest. 1.00 Gramofoonplaten. I.151.45 Vervolg concert, 2.00 Kniples. 2.30 Voor de Vrouw. 3.00 Gramofoonplaten. 3.30 Voor de kinderen. 5.30 „De Flierefluiters" en solist, 6.30 Causerie over „Magnetiseurs", 7.00 Sportuitzending. 7.15 „De Krekeltjes". 7.40 Gramofoonplaten. 8.00 SOS-ber., Berichten ANP, VARA-Varla. 8.15 VARA-orkest. 8.45 Radio-tooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Solistenconcert. II.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum 13. 301 m. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Orgelconcert, 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 HOV-Klein-orkest. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Zang en piano. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Chr. liederenuurtje, 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur, 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Reportage 3de Zendingsconferentie te Lunteren. 9.35 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Schriftlezing. DONDERDAG 10 SEPTEMBER. Hilversum I. 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Orgelspel. 8.20 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Jonny Kroon. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Jonny Kroon, 11.00 AVRO-Aeolian-orkest 11.50 Gramofoonplaten. 12.15 Orgelspel. 12.45 Gramofoonplaten. I.00 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Dansmuziek. Accordeonmuziek, Salon- muziek en voordracht. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Kinderuurtje. 5.35 Kovacs Lajos' orkest 6.30 Sportpraatje. 7.00 Omroeporkest 7.50 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Omroeporkest en solist 9.30 Radio-tooneeL 10.00 Orgelspel. 10.15 Renova-kwintet II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum H. 301 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Sopraan en piano. 7.00 Berichten. 7.15 Journ. Weekoverzicht 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Samenkomst van het Leger des Heils té Enschede. 9.15 Gramofoonplaten. 9.45 Berichten ANP. ir 9.50 De Hollandsche Kamermuzlekvereen. 11.1511.30 Gramofoonplaten, Schriftlezing. De leider der rebellen Fauzl bey. Volgens een bericht van het D.N.B. uit Je ruzalem, worden de Arabische verhezen in d afgeloopen week toegeschreven aan de komst van den leider der rebellen Fauzi y in het gebied van de onlusten. Fauzi bey wordt beschouwd als een man met groote militaire talenten en hieraan wor den de succesrijke aanvallen van de opstan delingen toegeschreven. Tien groote vakvereenigingen, die bg het groote Amerikaansche Vakverbond waren aangesloten, zijn wegens insurbordinatie uit den bond gestooten. Zij vertegenwoordigen te zamen 1.100.000 arbeiders, hetgeen meer dan een derde is van het totaal aantal leden van het Amerikaansche Vakverbond. Deze tien dissidente vakvereenigingen zui len onder voorzitterschap van John Lewis, den leider van den mijnwerkersbond, een nieuwen vakbond oprichten. Op uitsluiting der Sowjet-unie aangedrongen. Te Brussel wordt thans een congres ge houden van de wereldliga voor de hervor ming van den Volkenbond. Dit congres wordt gepresideerd door burggraaf Terlinden, pro fessor aan de universiteit te Leuven, die des tijds actie heeft gevoerd tegen de sanctie- politiek. Aan dit congres wordt door veertien vereenigingen deelgenomen. Tot voorzitter van de wereldliga, werd be noemd de Fransche professor George Claude. Door het congres werden diverse wenschen naar voren gebracht en enkele moties aan genomen. Zoo wordt voorgesteld de Assem- blée en den Raad van den Volkenbond uit sluitend samen te stellen uit deskundigen, met uitsluiting van alle beroepspolitici. Ook werd de wensch uitgedrukt, dat de vrede zou worden georganiseerd op de basis van de reëele behoeften van de volken, op de abso lute eerbiediging van het binnenlandsch po litieke régime in elk land en een rechtvaar dige verdeeling van de grondstoffen. Verder werd de wenschelgkheid besproken de Sovjet-unie uit den Volkenbond te slui ten, daar de Sovjet-invloed niet bevorderlijk is voor een algemeene vrede. Nadat men Zaterdag zoowel te Londen als New York in de grootste spanning had ge zeten over het lot van mevrouw Markham, die in een sportvliegtuig den tocht van Oost naar West over den Atlantischen Oceaan was begonnen, kwam Zaterdag in den namiddag het bericht, dat het toestel van mevrouw Markham om 3 uur 55 boven Renews (New Foundland) was gesignaleerd. Op dat oogen blik waren de weersomstandigheden daar zeer slecht. Een uur later kwam de mededeeling, dat zg op St. Johns (New Foundland) een noodlanding had moeten doen. Er vertrokken onmiddellijk vliegtuigen en auto's naar de aan gegeven plaats, doch deze vonden daar geen vliegtuig, evenmin als zij iets hoorden over een noodlanding. Na een uur van onzekerheid kwam een be richt uit een klein plaatsje in den staat Maine, dat het vliegtuig daar gezien was, waarop van Boston en New York uit vlieg tuigen zijn opgestegen om mevrouw Mark ham den weg naar het Floyd Bennett-veld of het terrein bij Boston te wijzen. De weersom standigheden in de Oostelijke Staten zijn ook niet fraai maar in elk geval niet zoo slecht als boven Nieuw Foundland en langs de kust. Te 8 uur had men intusschen te Londen geen nadere berichten ontvangen, De vliegster behouden geland. In den loop van den avond kwam het be richt, dat mevrouw Markham een noodlanding heeft moeten maken aan den oever van de Walvischbaai aan het uiterste noorden van het eiland Cape Breton om 18.30 Ned. zomer tijd. Haar toestel werd ernstig beschadigd, doch de moedige vliegster zelf liep slechts eenige schrammen aan den neus en wangen op. Zij belde even na de noodlading de lucht vaartclub van Cape Breton op om te zeggen, dat zij ongedeerd was en dat men een auto moest zenden om haar te halen. Gebleken is, dat de vliegster met gebrek aan benzine had te kampen, hetgeen teleur stelling verwekte b(j het Amerikaansche pu bliek, dat in groote getale naar het Floyd- Bennett-vliegveld bij New York was ge stroomd om de aankomst van de Engelsche vliegster af te wachten. Naar het schijnt heeft mevr. Markham on derweg met veel tegenwind en slecht zicht te kampen gehad. Een kort relaas van den tocht. In een kort onderhoud met een correspon dent van Reuter deelde de vliegster mede, dat zij zeer boos was. dat zg New York niet had kunnen bereiken. Het weer onderweg was zeer slecht, zeide zij, en ik heb voornamelijk op mijn instrumenten moeten vliegen wegens den mist en den regen. Mijn plan was, vervolgde zg, om te Har- bour Grace te dalen, maar deze plaats zat potdicht van den mist. Daarom ben ik verder gevlogen. Benzinegebrek noodzaakte mij te dalen bij Kaap Breton. De vliegster voelde zich ruimschoots in staat om haar vliegtocht voort te zetten tot New York. Men heeft plannen om een vliegtuig te harer beschikking te stellen. Het waagstuk van mevr. Markham. Een Engelsche vrouw is thans voor de eer ste maal per vliegtuig den Atlantischen Oceaan van West naar Oost overgestoken. Het feit is niet gering, ai moet men toegeven dat deze 31-jarige vrouw met haar leven heeft gespeeld. In onzen tijd van technische ont- wikkeling zullen weinig vliegers of vllegaterg, die een lange-afstandsvlucht ondernemen, geen radio-toestel aan boord van hun vliegtuig meenemen. Mevr. Markham heeft het bestaan geen gebruik te maken van deze zoo nuttige uitvinding, welke het vliegen, en speciaal het verkeersvlieger zoo veilig heeft gemaakt. Er zijn in de laatste jaren verscheidene vluchten over den Atlantischen Oceaan ge daan, evenwel meer van Oost naar West dan van West naar Oost. De tegenwind op laatst genoemde route schijnt zeer groot te zijn, zoo dat de vliegers spoedig door hun benzine voorraad heen zijn, zelfs al worden extra-ben zinetanks in het vliegtuig aangebracht. Haar grootste tragedie. Mrs. Markham bleek haar avontuur nogal gemoedelijk op te vatten, want haar grootste tragedie noemde zij, dat zg onderweg haar kof. fie had verspeeld, toen het vliegtuig, juist ter wijl zij dronk een duik nam, waarop zij niet had gerekend. En verder was het een verhaal van mist, regen en tegenwind. Zij had voor 27 uur vliegen benzine meegenomen, doch reeds na ruim 20 uur vliegen, moest zij herhaalde lijk bedenkelijk naar den slinkenden voorraad kijken en vandaar weer naar voren, waar het water zich eindeloos scheen uit te strekken. Zg had het gevoel, dat zij in den Oceaan viel en begon vrees te koesteren voor den goeden af loop van de vlucht, toen zij land ontdekte. „Ik wist niet, of het Lapland of New Found land was", zeide zij. „Ik was alleen maar blij, want de motor begon te kloppen en de benzine voorraad was bijna nihil. Maar per slot-van rekening is het toch heerlijk, om met den goe den kant naar boven neer te komen na een eer- sten overtocht over den Oceaan". Die laatste opmerking bewijst toch wel, wat een kranige pilote deze Engelsche was, want al betoogde zg: „Ik heb geluk gehad", toch had het maar heel weinig gescheeld, of zg was met den verkeerden kant naar boven op het eiland neergekomen. Zij landde namelijk op Slechts korten afstand van een moeras, rolde nog enkele meters door, het toestel vloog naar voren, de schroef en linkervleugel werden af gerukt, maar bleef steken in een twee meter dikke modderlaag. En mevrouw Markham kon uit het toestel klauteren, met een paar kleine wondjes aan het voorhoofd. De „Rietvink" (terugreis) vertrok 7 Sept. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag té Jodhpoer. De „Nachtegaal" (terugreis) vertrok T Sept. van Athene en arriveerde denzelfden dag te A'dam. De „Kievit" (heenreis) vertrok 7 Sept. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag té Jodhpoer. Voorloopig zéé stuks. In de nieuwe defensievoorstellen is ten behoeve van de verdediging van Ned/> Indië de bestelling van een serie Dorniec vliegbooten opgenomen. Aangezien de Ne- derlandsche regeering in deze aangele genheid spoed gewenscht acht, is de re geering reeds tot de voorloopige stelling van zes driemotorige Dornier-vliegbooten overgegaan bij de Dornier-werken te Frie- drichshafen. Het ligt in het voornemen in totaal voor Ned.-Indië 36 Dornier-vliegbooten met drie ^notoren te bestellen, waarvan minstens de helft bg een Nederlandsche vliegtuigenfabriek zal worden gebouwd. De Dornier-werken heb ben hiervoor de licenties voor Nederland reeds aan de Nederlandsche regeering verkocht, behoudens goedkeuring van het parlement. In totaal zullen vermoedelijk 18 Dornier- vliegbooten voor Indië in Friedrichshafen worgen gebouwd en 18 in Nederland, wanneer de vereischte credieten daartoe door het par lement zijn gevoteerd. Het bureau voor commercieele luchtvaart te Washington is thans bezig met de publi catie van rapporten op grond waarvan men verwacht, dat gunstige resultaten zullen worden verkregen ten aanzien van een formeele machtiging der Pan-American Air ways tot het openen van een passagiersdienst over den Stillen Oceaan, op grond van de geslaagde luchtpostdiensten, die dit jaar door de Clippers van San Francisco naar Manilla zgn georganiseerd. Verwacht wordt, dat een aankondiging betreffende den nieuwen dienst voor eind November zal afkomen. In de vlammen omgekomen. Een driemotorig vliegtuig met negen inzit tenden, dat zich naar Allegheny begaf, is nabij Buttermilk Hollow, eenige minuten na het vertrek van Pittsburg (V.S.) neergestort en in brand gevlogen. Acht passagiers kwamen in de vlammen om en slechts een vrouw is aan den dood ontsnapt, doordat zg nog voor de ontploffing uit het toestel had weten te sprin gen. i Een menigte van 20.000 menschen te LoS Angeles is er getuige van geweest, dat de parachutist Faulkner, door het weigeren van zijn valscherm, te pletter viel. Dit geschiedde bij een vertooning van allerlei gewaagde oefe ningen met en uit vliegtuigen Een nader bericht meldt, dat Paulkner te pletter is gevallen, doordat zijn valscherm op 15 meter van den grond door een windvlaag werd gegrepen,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2