BINNENLAND Uit de Pers. Oost-lndië Luchtvaart GEMENGD NIEUWS Visscherijberichten yiochiy Julianadorp. Wieringen HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 SEPTEMBER 19; De uitzetting van de vier Nederlanders te Berlijn. De betoogingen van de S.D.A.P. en het N.V.V. De volksdag van de N.S.B. in Limburg. Critiek op liet ontwerp- ziekenfondswet. Alle IJselmeer-visch over den afslag. De Indische defensie- voorstellen. De aardbeving te Koetaradja. Weer een aardschok te Koetaradja Vlootdagen te Batavia. Koppensnellers op Ceram. Het wereldhoogterecord. Buitenland De moord te Lajollaen het geheim van San Diego. De plaats van de bioscoop in de Ver. Staten. Storm en onweer boven Engeland. Nederland met 8-1 geslagen Stoomvaartberichten. Visschersschepen op drift* Drijvende kraan door den storm vergaan. DE KONEN GIN OP DEN RUIGENHOEK AANGEKOMEN. De Koningin ia gisterochtend elf uur per auto van het Loo op den Ruigenhoek aange komen. VOORZITTER VAN DE EERSTE KAMER. Bg Kon. besluit van 3 September is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting welke zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, de heer mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. SCHEEPVAARTINSPECTIE. Bij beschikking van den minister van water staat is. te rekenen van 1 September, de inspecteur voor de scheepvaart G. Mante toe gevoegd aan het hoofd van de scheepvaart inspectie. BUITENLANDSCHE OPDRACHTEN VOOR DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Door bemiddeling van het office Hollande Maroc te Casablanca heeft de fa. Lips te Dor drecht opdracht ontvangen tot levering van zeven kluisdeuren bestemd voor de staats bank te Marokko (Fransch protectoraat). HET VLOOTBEZOEK AAN ROTTERDAM. Gistermorgen zijn het pantserdekschip Hr. Ms. Gelderland, het artillerieinstructievaar- tuig van de Nederlandsche Marine en de divisie duikbooten, bestaande uit Hr. Ms. O 9, O 10 en O 11 weer van Rotterdam naar zee ver trokken. Zaterdag en gisteren, toen er gelegenheid was Hr. Ms. Gelderland te bezichtigen was er buitengewoon veel belangstelling. Het publiek werd telkens in groepen toe gelaten en de opvarenden werden niet moe om telkens weer op allerlei vragen, waaruit dikwijls een groote interesse voor de marine bleek, antwoord te geven. Hr. Ms. Gelderland zal, na nog een paar weken dienst te hebben gedaan, in de haven van Nieuwediep worden opgelegd tot het volgende zomerseizoen. De redenen, welke tot het besluit van uitzetting van de vier Duit- sehers hier te lande hebben geleid. De Regeeringspersdienst meldt: De stappen, die de Nederlandsche regee ring bij de Duitsche regeering naar aanleiding van het voor vier Nederlanders uitgevaar digde uitzettingsbevel heeft gedaan, hebben er niet toe geleid, dat aan dezen maatregel geen gevolg wordt gegeven. Zooals bekend, is het besluit tot uit zetting de uitvoering geweest van de be dreiging, dat vier willekeurige Nederlan ders uit Duitschland zouden worden ge zet, indien de Nederlandsche regeering naliet te voldoen aan het verzoek, het besluit tot uitzetting van vier Duitschers uit Nederland op grond van daartegen in gebrachte bedenkingen op te schorten. Ten aanzien van laatstgenoemd besluit tot uitzetting, hetwelk, naar reeds werd meege deeld, genomen is wegens ontoelaatbare poli tieke actie en organisatie hier te lande, kan thans nader het volgende worden medege deeld: Bedoelde personen hadden zich in strijd met de bestaande regeling bezig gehouden met verrichtingen in opdracht van een centrale autoriteit in Rotterdam, aan weke zij, zooals zijzelf verklaarden, ondergeschikt waren. Als zoodanig moesten zij geacht worden organen te vormen van een, in strijd met die regeling bestaande centrale overkapping van de be trokken Duitsche organisaties. Bovendien had den zij bemoeiingen met de administratie van het lidmaatschap van de N.S.D.A.P. (de Duit sche nat.-soc. partij). Voor het overige kan verwezen worden naar het antwoord in Maart j.1. door de Ministers van buitenlandsche zaken en van justitie op de schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid mr. Goseling gegeven met betrekking tot de voorwaarden, waaronder organisaties van Duitsche onderdanen hier te lande zijn toegelaten. De Nederlandsche regeering beraadt zich thans nader ten aanzien van de verder door haar te volgen gedragslijn met betrekking tot de uitzetting der Nederlanders uit Duitsch land. De S.D.A.Pen het N.V.V. hebben Zondag op elf plaatsen demonstraties gehouden voor het Plan van den Arbeid, en tevens tegen de aangekondigde wijzigingen in de steun regeling. Te Rotterdam heeft de heer A. B. de Zeeuw de bijeenkomst, die op Woudenstein werd gehouden, geopend. De heer E. Kupers, lid van Tweede Kamer en voorzitter van het N.V.V., heeft den on geveer 50.000 aanwezigen de bedoeling van het Plan uiteengezet en hen om. gewaar schuwd tegen de gevaren van het fascisme. In optocht zijn de deelnemers naar het terrein achter het postkantoor getrokken, waar de stoet is ontbonden. Voor Noord-Holland is de betooging ge houden op het IJsclubterrein te Amsterdam, waar het Amsterdamsche gemeenteraadslid van Eek de bijeenkomst van ongeveer 40.000 menschen heeft geopend. De voorzitter van de S.D.A.P., de heer K. Vorrink, heeft een propaganda-rede gehouden, waarna een open luchtspel is vertoond en in optocht naar het Rokin getrokken is. Onder de deelnemers be vond zich een klein aantal communisten. Er hebben zich geen ordeverstoringen voorge daan. In de andere negen plaatsen, waar betoo gden zij,, gehouden, is een dergelijk pro gramma afgewerkt. Alle bijeenkomsten werden opgeluisterd met muziek en zang en eindigden met een optocht. WCer hGeft weinig medewerking ver- In het park van den heer Philips, gelegen tegen de helling van den Couberg boven Valkenburg, heeft de N.S.M. Zaterdagmiddag haar volksdag, waarover in Limburg de laat ste weken zooveel te doen is geweest, ge houden. Er waren naar schatting 5000 be zoekers, onder wie een aanzienlijk deel van buiten de provincie, en ook uit Dusseldorp en andere plaatsen in de Rijnprovincie. Vooral uit de mijnstreek waren er, heel wat belangstel lenden. Graaf d'Ansembourg heeft vooral de hou ding van de kerkelijke autoriteiten in Lim burg tegenover de N.S.B. gelaakt. In het pro gramma van de N.S.B. zou volgens spr. niets staan dat in strijd is met de kerkelijke leer, terwijl men er naar streeft om ieder conflict met het episcopaat te vermijden. Toen de bisschop van Roermond spr. had laten weten, dat hij het houden van den landdag op het landgoed te Amstenrade als een uitdaging zou beschouwen en zulks aanleiding zou geven tot een openüjk optreden tegen spr. persoonlijk, heeft spr niet wegens het dreigement, maar op zijn goeden wil te toonen en zich te richten naar den wensch van het episcopaat, voor zoover eenigszins in overeenstemming met zijn geweten te brengen was, aan de leiding van de N.S.B. verzocht de bijeenkomst op een ander terrein te doen plaats vinden. Scherp polemiseerde spr. tegen de r.-k. staatspartij en dr. Poels. DE ZUIDERZEEWERKEN BIJ LEMMER. Men schrijft aan de „N. Rott. Crt." uit Lemmer: De werkzaamheden voor het maken van een werkhaven, opslagterrein en sluisput bg Lemmer, welke een paar weken geleden van wege den Rijkswaterstaat werden aanbesteed, zijn inmiddels begonnen. De maatschappij tot uitvoering van Zuider zeewerken (M.U.Z.heeft haar materiaal laten aanvoeren en men is reeds eenige dagen bezig met het baggeren van de werkhaven. Twee baggersmachines liggen ten Oosten van de haven van Lemmer en de vrij komende grond wordt door sleepbooten een eindweegs zee in gesleept, waar deze grond ten minste 10 km uit de kust wordt gelost op een plaats die ligt buiten den toekomstigen ringdijk van den ontworpen noodoostelijken polder. Zaterdagmorgen is men tevens begonnen met zandzuigen ten Westen van de haven, noodig voor het opspuiten van het opslagter rein. Deze week zullen de werken in vollen omvang worden aangevat. Verschillende plaatselijke werkloozen en steuntrekkenden ingevolge de Zuiderzeesteun- wet worden via de gemeentelijke arbeidsbeurs geplaatst als bakschipper, enz. De werkzaamheden hebben een groote be drijvigheid in en om de haven gebracht, waar van enkele industrieën, o. a. de scheepshel ling en steenkolenhandel, reeds profiteeren. Ook voor de plaatselijke neringdoenden zijn deze werken zeer welkom en eindelijk is voor deze en tallooze andere inwoners een lang gekoesterde wensch werkelijkheid geworden. SLUITINGZHTTING VAN DE STATEN- GENERAAL. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de tegen woordige zitting der Staten-Generaal zal wor den gesloten op Zaterdag 12 September, des namiddags drie uur. De minister van binnenlarïdsche zaken is gemachtigd, zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Vanwege de Landelgke federatie ter behar tiging van het ziekenfondswezen is Zaterdag middag te Utrecht een druk bezochte protest vergadering gehouden tegen het aanhangige ontwerp-ziekenfondswet. De heer Van Lienden zeide het ernstig te betwijfelen, of het thans de tijd- is een derge lijke wet in het leven te roepen. Eerst moet afgewacht worden het resultaat van de ge gevens van- het Centrale bureau voor de sta tistiek vermeldt. De federatie wenscht in alle zaken, het ziekenfondswezen betreffende, als volkomen gelijkgerechtigde te worden be schouwd. De centrale commissie voor het zie kenfondswezen is op dit oogenblik, meende spr., voldoende om regelend op het gebied van het ziekenfondswezen op te treden, waar dit noodig is. Bovendien zal bij de wetwording van dit ontwerp de kosten der fondsen be langrijk worden verzwaard, hetgeen spr. na der uiteenzette en hem de vraag deed stellen, of het verantwoordelijk is dat het rijk in de en tijd de hoogere lasten op de fondsen af wentelt. Het wetsontwerp is, zeide spr., een zijdig en houdt niet in voldoende mate reke ning met de toestanden, welke historisch zijn gegroeid. De federatie heeft het stelsel van de vrije artsen-keuze gehuldigd en neemt dit standpunt nog in. Voor sommige fondsen zal de toepassing van dit stelsel evenwel groote financieele gevolgen hebben. Het overleg van de centrale commissie zal er toe leiden moeilijkheden uit den weg te ruimen. Ook uit dien hoofde is dus ook geen wet noodig. Dit eenzijdige wetsontwerp zal, zoo het wet wordt, tengevolge hebben, dat de tegenstellingen worden toegespitst. Het be lang van de volksgezondheid vereischt, dat aan de fondsen vrijheid worde gelaten om de beschikbare gelden op de beste wijze te be steden. De minister dient met dit ontwerp niet de belangen van de algemeene volksge zondheid, aldus spr. Het bestuur van de federatie werd vervol gens gemachtigd, zich met een adres tot de volksvertegenwoordiging te wenden, waarin de bezwaren tegen het wetsontwerp worden uiteengezet. Controle in verband met toeslag op de vangst. Onlangs heeft de Rijksdienst voor de IJsel- meervisschers, die tot de regeling A zijn toe getreden, den toeslag op de vangst bepaald op 6 per week voor kostwinners en 5 voor ongehuwden. Daarvoor is echter controle op de vangst noodig, zoodat de Rijksdienst thans onder de aandacht der visschers brengt, dat zij verplicht zijn, de gevangen visch door be middeling van een erkenden afslag te ver- koopen. Bij overtreding van dit gebod wordt terstond de toeslag ingetrokken. Het is dus niet geoorloofd, dat de visschers o. a. de in het IJselmeer gevangen aal aan den openbaren weg lossen en verkoopen. De erkende vischafslagen zijn gevestigd te Enkhuizen, Medemblik, Hoorn, Monnikendam, Bunschoten, Harderwijk. Elburg, Kampen, Volienhove, Lemmer, Harlingen, Urk, Mak- kum, Kornwerderzand, Volendam, Wieringen en Huizen. Het Liberale Weekblad, officieel propa- ganda-orgaan van de Lib. Staatspartij de Vrijheidsbond, schrijft: De Memorie van Toelichting bij de Indische landverdedigingsvoorstellen geeft ons het sprekend tegenbeeld te aanschouwen van het geen Nederland en Indië van den huidigen Bewindsman aan „Koloniën" mochten ver wachten. Ontkent de Regeering de brandende urgen tie in deze tijden van een versterking der ver dediging ter zee van het Aziatisch deel van ons Rijk? Geenszins. Maar op de erkenning van den allergevaarüjksten toestand waarin Indië verkeert, had maar één antwoord ge past: een drastische reorganisatie van de vloot. Het is te betreuren, dat de Regeering daar voor terug deinst. Niet de veiligheid van het overzeesche gebied, maar de financieele om standigheden alleen, schijnen een leiddraad te vormen bij de Indische landverdedigingspoli- tiek „Het zal zelfs", aldus de eigen woorden der toelichting, „van de ontwikkeling van den finaneieelen ^toestand in de naaste toekomst afhangen, in hoeverre op den duur in de exploitatie van een vloot en luchtmacht van een bepaalde samenstelling zal kunnen wor den voorzien". Machteloozer houding tegen over een vitaal Rijksbelang kan niet worden aangenomen, dan ze in de geciteerde woorden zich openbaart. Van het op stapel zetten van een nieuwen kruiser wordt zelfs geheel afge zien. Wij zullen aan Indië, gaat het karig Re- geeringsproject erdoor, 12 jagers en 18 duik booten geven! Met deze handvol schepen zul len wij dus demonstreeren onzen ernst en ons verantwoordelijkheidsgevoel ten aanzien van de taak, die onze positie als Koloniale Mogendheid ons stelt. Het is bedroevend! En hoewel de toestand van de luchtmacht in menig opzicht ongunstiger is dan die van de scheepsmacht, zegt de Regeering, dat aan de aanschaffing van een zoo omvangrijke lucht macht als noodig is, niet gedacht kan worden. Beseft men op het Plein niet, dat het be houd van ons koloniaal bezit een eerste ver- eischte is voor onze nationale zelfstandigheid en nationale beteekenis? Vergeet men vol komen dat de uitstelpolitiek, het schipperen met de Indische verdediging een allerellendig- sten indruk zal maken op het scherp toe- kijkende buitenland, en dat de uitstelpolitiek den plicht, dien wij hebben tegenover de In dische bevolkingen en tegenover de sterkte van ons gezag, ten eenenmale miskent. Wij hopen dat de Regeering alsnog van deze wankele politiek zal terugkeeren. En zou zij het niet doen, dat dan de Staten-Generaal uiting mogen geven aan de beduchtheid der natie! De schade wordt geraamd op 300.000. De materieele schade door de aardbeving in Atjeh, wordt geraamd: aan gouverne mentsgebouwen en -wegen op 25,000, voor militaire gebouwen op 65.000, aan bezittin gen van particulieren op twee ton, waarvan 82,000 door verzekering wordt gedekt. (Aneta). Zondagmiddag te 6 uur 15 is te Koetaradja wederom een korte, hevige aardschok gevoeld, waardoor echter geen schade werd aangericht. De vloot in de haven van Priok verzameld. De haven van Tandjong Priok vertoonde 28 Augustus, naar wij in het Bat. Nbl. lezen, een groote levendigheid aangezien, behalve koopvaardijschepen waaronder de mailboot Christiaan Huygens, ook achteenvolgens de verschillende oorlogsbodems die in verband met de komende feestdagen in Priok zullen verblijven, de haven binnenstoomden en lig plaats kozen op de boeien in de havenkom. Het waren de kruiser Sumatra, de torpedo- bootjagers Witte de With en van Galen en de onderzeebooten K 13, 14 15, 16 en 17. Om streeks 11 uur arriveerden nog de jagers Piet Hein en Evertsen terwijl de kruiser Java in den loop van den middag werd verwacht. Ook de mijnlegger Rigel en de Zuiderkruis van de Gouvernements marine waren te Tandjong Priok. Maandag 21 September zal de geheele vloot uitvaren en zullen genoodigden op dezen vlootdag", welke ook te Soerabaja een groot succes geworden is, gelegenheid krijgen meer van nabij kennis te maken met de verrichtin gen van onze Marine. Op 12, 13, 19 en 20 September zullen de oorlogsschepen voor het publiek ter bezichti ging toegankelijk worden gesteld. Met de havenautoriteiten zal overleg ge pleegd worden over de mogelijkheid om de oorlogsschepen gedurende die dagen in de binnenhavens te meeren. Kustbewoner het slachtoffer. Op 19 Augustus j.I. is een Mohammedaan, afkomstig uit Wahai, een kustplaatsje op het eiland Ceram, het slachtoffer geworden van koppensnelers op dat eiland. De officier gezaghebber werd gewaarschuwd en stelde een onderzoek in, waarna het gouvernements vaartuig „Reiger" met 25 militairen naar Amahai, aan de zuid-kust werd gedirigeerd, om vandaar een tocht naar het binnenland te ondernemen. Van Amahai uit was reeds een patroille op weg naar de kampong Noa Oeloe, hoofd zakelijk door heidenen bewoond. Het is niet onwaarschijnlijk dat de sneltocht door lieden uit deze kampong is ondernomen, temeer om dat bg telling 20 man uit die kampong ble ken te ontbreken. (Aneta). Engelsche voorbereiding. Er is een speciaal Bristol-vliegtuig gecon strueerd, dat bestemd is voor het vliegen op groote hoogte. Dit vliegtuig, dat dezer dagen gereed gekomen is, wordt thans ingevlogen door Cyril Uwins, een Engelschen vlieger, die in 1932 het hoogterecord (13,404 m) op naam van Engeland bracht. Het vliegtuig is voor zien van een Bristol Pegasus-motor, echter niet van het speciale type dat voor dit vlieg tuig is geconstrueerd. DE REORGANISATIE VAN DEN RIJKS STUDIEDIENST VOOR DE LUCHTVAART Instelling van een stichting Natio naal luchtvaart-laboratorium. Reeds eerder is bericht, dat de regeering een plan overweegt tot reorganisatie van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart, het offi- cieele lichaam, dat studie maakt van tech nische lüchtvaartproblemen en controle uit oefent op de luchtvaardigheid van vliegtuigen, in Nederland in aanbouw. Tot nog toe ressor teerde de studiedienst rechtstreeks onder den minister van waterstaat. Thans verneemt de „N. Rott. Crt.", dat het plan is van den rijksstudiedienst te maken een stichting genaamd Nationaal luchtvaart laboratorium, gevestigd te 's-Gravenhage. De motiveering. De reorganisatie van den rijksstudiedien3t tot een stichting worden tweeledig gemoti veerd: 1. het wordt billijk geacht dat alle belanghebbenden bij een wetenschappelijk luchtvaartcentrum in de exploitatiekosten daarvan bijdragen; 2. het wordt van groote beteekenis geacht, dat de luchtvaartindustrie om de ronde tafel van de stichting komt te zitten met haar afnemers (de departementen en de K.L.M.), wat de regeering reeds eerder heeft trachten te bereiken in de opgegeven eenheidsfabriek. In Californië is men zeer onder den indruk van een moord, gepleegd op een 35-jarige viouw, wier lijk was gevonden te La Jolla in dien staat. Er is eenige kans op, dat men den dader zal kunnen vinden. Onder de nagels van den doode werd bloed aangetoond, het geen er op wijst, dat de man nagelhalen in het gezicht moet hebben, terwijl in een der vuisten van de doode haar werd gevonden, dat waarschijnlijk ook van den dader afkom stig is en bij een eventueele indentificatie groote diensten zal kunnen bewijzen. Om de opwinding over dezen moord ten volle te kunnen begrijpen moet men weten, dat in het Californische district San Diego tusschen 1931 en 1934 zeven moorden zijn gepleegd, die overeenstemming vertoonen met den moord te La Jolla. De moordenaar uit San Diego Country was nooit betrapt. De politie meent eenige kennis te dragen van het uiterlijk van den gezochte en er is een signalement van hem verspreid. In Europa heeft men nog geen goed begrip van de beteekenis en den omvang, die in de Ver. Staten zijn verkregen door de film industrie. Volgens een statistiek, opgesteld door het departement van handel te Washing ton, gaan er in de Ver. Staten iedere week 80 millioen menschen naar de bioscoop. Hierbij is natuurlijk bedoeld, dat dezelfde persoon, die b.v. drie maal in de week de bioscoop bezoekt, ook driemaal geteld wordt. Bij het afsluiten van het rapport dat kan dan het midden van dit jaar zijn geweest waren er in de Unie 15.378 bioscopen. Met maken van films in de Ver. Staten is in handen van ongeveer 100 firma's, die tezamen per jaar 500 groote films maken en 1000 kleine films, 75 pet van de Amerikaansche films worden gemaakt in Hollywood, 25 pet bij New York. 64 pet van de jaarlijksche productie gaat weg aan salarissen. Er zijn in de Ver. Staten 28.000 personen bg de filmindustrie betrokken en Hollywood be taalt jaarlijks 100 millioen dollar aan salaris sen en loonen. Dat gaat dan voor de filmpro ductie. Voor de filmvertooning vinden wij voor de Ver. Staten een totaalpersoneel van 236 r^0 lieden. Per jaar wordt er aan de kassa .0 mill. dollar betaald voor plaatsbewijzen. Tot zoover de statistiek van het departement van handel te Washington. Voor de geheele wereld wordt aangenomen, dat per week 220 millioen menschen de bioscoop bezoeken. Het heeft Zondag zwaar gestormd en ge onweerd in verscheidene deelen van Engeland. In het St. James Park te Londen werd een jongeman door den bliksem getroffen en ge dood. Een parapluie, die hij op had diende het hemelvuur tot geleiding. Te Wimbledon wer den drie daken van huizen afgerukt en uit verscheidene plaatsen komen berichten vap het inslaan van den bliksem. Ook te Norbury is iemand door den bliksem gedood. 5 Sept. Aangebracht door korders: Tongen Slips Sehol I p. kg 1.07—0.86 0.65—0.54 p. kist 6.80—4.35 schoi H Schar lw 7 Sept. Aangebracth door korders: Schol 1 P- kist 9.606 Schol H 5.30—4 Aangebracht door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg .60 .20 0.15 Virtuoos spel der Britsch-Indiërs. Onze verwachtingen omtrent een zeldzaam mooien sportmiddag zijn ten volle m vervul ling gegaan door het werkelijk schitterende spel, dat de hockeywereldkampioenen in den strijd tegen het Nederlandsch Olympisch team weer ten beste hebben gegeven. Van een der gelijk soort super-hockey kan men nooit genoeg krijgen, ten minste voor wat den toe schouwer betreft. Ongekende pols techniek. De ervaring heeft ons geleerd dat de Ned. hockeyploeg ook in wedstrijden tegen uitge sproken sterkere tegenstanders, heel wat mans kan zijn en ons reeds menigmaal in dit op zicht een prettige verrassing bereid heeft, maar tegen dit spel schieten de talenten van onze vertegenwoordigers te kort. Alleen reeds het markeeren van de slagen is een staaltje van ongekende polstechniek der gasten. De aanvaller denkt aan een pass naar links; hg stelt zich in die richting op, maar bliksemsnel snort de bal naar rechts waar steevast een teamgenoot staat die met een onfeilbare zekerheid doorgeeft. Voegt men daarbij het razendsnelle tempo dat de Britsch- Indiërs tgdens die geraffineerde combinatie weten te onderhouden dan kan men zich in denken, dat de Nederlandsche achterhoede in het eerste halve uur van den strijd te verwer ken heeft gekregen. Een dergelijke situatie schept natuurlijk de mogelijkheid dat het ge bied van den aanvaller een teveel aan verdedi gers te zien geeft, waardoor de spelontplooiing kan doodloopen. Maar daarin is door de Britsch-Indiërs ook voorzien. Zien zij den muur van verdedigers te „dik" worden, welnu rustig wordt de bal naar de achterlinie gedirigeerd. De verdedigen de partij die zich aldus wat meer ruimte ziet toegewezen, reageert er dadelijk op door naar voren te komen, hetgeen juist de bedoeling is. Een zoodanige tactiek kunnen natuurlijk alleen spelers van een dergelijke klasse zich veroorloven en daarom kan zij door deze virtuozen dan ook foutloos uitgevoerd worden. De groote overmacht die door deze factoren reeds geschapen was, vermocht de Nederland sche ploeg toch niet onder dien indruk te bren gen, om bij voorbaat reeds als gewillige slacht offers te gaan fungeeren. Integendeel, er werd in het Nederlandsche kamp met de tanden op elkaar gevochten en reeds waren dertig mi nuten van den ongelijken strijd verloopen zonder dat Britsch-Indië zijn overwicht in doelpunten had weten uit te drukken. Verwonderd keek men elkaar dan ook al aan. Zouden de gasten met het maken van doelpunten wachten tot de tweede helft? Maar lang bleef men daaromtrent niet in de onzekerheid. Het halve uur was nog nauwe lijks verstreken of daar klonk de eerste bekende tik tegen het houtwerk in het Ned. doel; Jafar had zijn landgenooten de leiding gegeven (01). En tot de rust ging het met de nauwkeurigheid van een uurwerk, Dhyan Chand (02)Cullen, uit een straf corner (03); Rup Singh (04) en Dhyan Chand (0-5). Het tegenpunt. Beschouwt men den wedstrijd van Neder landsch standpunt, dan was wat onze jongens in de tweede periode ten beste gaven, speciaal in het prille begin er van, de moeite van het aankijken ten volle waard. Eenige keurige breed opgezette aanvallen nopen de Britsch- Indische verdediging haar volle waakzaam heid te betrachten en toen een dergelijke felle aanvalsstoot tot een overtreding leidde, was de door Looper genomen vrije slag precies op maat om Nederland, door E. van den Berg, het verdiende tegenpunt te schenken (15). Na een Nederlandsche aanval belandde de bal dicht bij het Britsch-Indische doel. De linksback Hussein speelde hem bliksemsnel om eenige van zijn belagers heen, gaf het leer door naar zijn linkshalf, deze weer naar den linksbuiten Fermanders, alles zoo onge looflijk snel, dat Dhyan Chand reeds gescoord had voordat men het realiseeren kon (16). En de score zou weer met dezelfde gelijk matigheid voortgang gevonden hebben als de Britsch-Indiërs in den slagcirkel het samen spel niet zoover doorgevoerd hadden, en als onze doelman niet op zoo'n voortreffelijke manier soms de felle schoten had weten te stoppen. Maar 61 was reeds een score, die geen twijfel aan de sterkte van de Britsch- Indische wonderploeg overliet. En of nu Jafar den stand op 17 bracht en Dhyan Chaud op 18 en of nu Tony van Lierop op de lijn het negende wist te voorkomen, het doet er alle maal niet toe, op dit geraffineerde spel moest Holland het antwoord schuldig blijven. Stoomv. Maatsch. Nederland. Marnix van St. Aldegonde, t., 4 Sept te Suez. Poelau Tello, 4 Sept. v. A'dam. Tabian, 5 Sept. van A'dam. Johan van Oldenbarnevelt, pass. 3 Sept Perim. Kon. Holl. Lloyd. Waterland, 5 Sept. v. A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Buitenzorg, pass. 4 Sept. Finisterre, Pempo, u., 4 Sept v. Marseille. Kota Gede, 4 Sept. te Hamburg. Kertosono, 4 Sept. van Singapore. Kota Baroe, pass. 5 Sept. Vlissingen. Slamat, 4 Sept. v. Syracruse. VERLOTING OUDERCOMMISSIE O. L. S. Maandagavond vond in het café „Prins Hendrik de sinds 27 Juli j.1. uitgestelde trekking der verloting van bovengenoemde Commissie plaats. Daar het zeer slecht weer was, was er niet veel belangstellend publiek. De Harmonie „Kunstmin" luisterde met het spelen van eenige nummers, een en ander op De Voorzitter, de heer N. Hoornsman open de met een kort woord, en de trekking be gon. De nummers van 900—1000 waren niet verkocht, deze werden op zg gelegd en door andere vervangen. De nummers der gelukki gen zijn: 447, 461, 68, 115, 64 103 69 43 493 269 Ti 4i0, 83?' 333' 255' 291' 832.'393,' 493, 269, 761, 61, 433, 477, 495, 442 41 350 821 fltt 2iL5°8' 5878°2' 175' 443. 494' 102.' 626 J i,501, 8°6' 636' 389' 61°. 215, 626. 35, 95, 492, 742, 638, 480 600 Een en ander had een vlot verloop. De 472e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 7 September 1936 Hooge Prijzen 25000.- 14019 1500.— 6273 f 1000.5654 19161 f 400.- 2469 12506 14513 100.- 1661 3649 5443 5571 7954 13553 15962 20923 Prijzen van 65.— 11 13 101 164 168 175 137 236 315 332 379 446 477 486 500 520 536 548 556 557 602 621 643 662 687 718 743 821 822 851 859 899 975 1053 1057 1071 1091 1107 1124 1166 1175 1216 1219 1238 1273 1280 1292 1296 1305 1322 1362 1365 1404 1483 1537 1550 1610 1619 1632 1637 1684 1788 1799 1820 1824 1832 1841 1842 1848 1941 1955 1961 199a 2003 2030 2039 2072 2222 2275 2283 2291 2312 2348 2351 2358 2368 2407 2423 2451 2454 2456 2462 2516 2528 2549 2566 2578 2585 2594 2596 2597 2644 2661 2686 2754 2820 2852 2892 3043 3045 3057 3166 3187 3203 3226 3272 3291 3352 3375 3410 3444 3489 3525 3560 3612 3625 3639 3649 3650 3654 3675 3699 3727 3734 3739 3848 3853 3899 3934 3954 3956 4025 4064 4098 4168 4213 4234 4259 4293 4296 4324 4332 4360 4441 4465 4472 4495 4496 4528 4533 4618 4637 4653 4709 4712 4715 4765 4782 4802 4806 4814 4830 4838 4845 4852 4855 4955 4988 5002 5018 5029 5097 5101 5110 5124 5131 5205 5211 5230 5289 5379 5405 5407 5410 5433 5446 5462 5499 5501 5529 5568 5629 5634 5692 5805 5824 5889 5923 5955 6009 6037 6070 6100 6118 6132 6183 6193 6226 6229 6335 6356 6373 6386 6389 6403 6408 6426 6449 6456 6486 6498 6500 6518 6574 6581 6592 6614 6627 6657 6684 6780 6786 6797 6828 6845 6940 6961 9663 6965 7034 7038 7055 7058 7059 7140 7157 7166 7168 7220 7224 7232 7265 7268 7297 7390 7404 7455 7506 7514 7591 7597 7660 7685 7710 7714 7728 7753 7880 7891 7924 7937 8022 8057 8077 8088 8143 8146 8237 8266 8284 8293 8294 8334 8353 8354 8371 8457 8465 8483 8509 8582 8635 8651 8667 8757 8761 8808 8830 8837 8870 8882 8916 8928 8973 9032 9070 9135 9139 9160 9189 9233 9278 9283 9293 9319 9356 9387 9426 9495 9509 9515 9532 9559 9595 9614 9703 9746 9772 9773 9850 9875 9877 9881 9915 9946 9960 10043 10059 10091 10093 10102 10105 10165 10167 10171 10193 10267 10279 10288 10333 10338 10404 10491 10558 10567 10634 10678 10705 10713 10745 10758 10779 10781 10794 10846 10871 10925 11020 11031 11043 11067 11075 11130 11134 11135 11151 11233 11242 11310 11314 11335 11379 11381 11384 11445 11470 11552 11558 11566 11573 11601 11602 11615 11666 11717 11737 11747 11795 11800 11809 11882 11883 11899 11914 11930 11967 11980 12000 12029 12039 12059 12077 12086 12189 12255 12267 12279 12281 12291 12352 12373 12377 12417 12425 12428 12434 12517 12528 12556 12665 12666 12698 127C7 12726 12769 12786 12787 12810 12812 12832 12952 13013 13076 13079 13101 13291 13317 13332 13333 13373 13374 13421 13526 13562 13581 13602 13630 13746 13750 13752 13762 1378) 13802 13883 13936 13962 14007 14033 14047 14064 14067 14091 14107 14111 14163 14184 14206 14221 14258 14296 14299 14315 14347 14404 14443 14448 14531 14546 14575 14582 14586 14626 14636 14686 14699 14702 14720 14777 14781 14802 14806 14840 14855 14925 14929 14974 14979 14988 15010 15050 15071 15131 15211 15256 15260 15308 15328 15360 15373 15414 15415 15426 15444 15448 15462 15521 15575 15589 15597 15644 15678 15681 15690 15722 15745 15773 15797 15885 15897 15899 15909 15948 15979 16022 16037 16051 16069 16101 16147 16160 16192 16196 16203 16220 16225 16255 16262 16269 16367 16392 16400 16443 16492 16495 16529 16557 16579 16590 16667 16700 16713 16771 16796 16877 16883 16949 17111 17159 17167 17193 17223 17355 17363 17366 17374 17400 17430 17443 17491 17500 17574 17597 17612 17625 17630 17666 17674 17754 17756 17806 17809 17821 17840 17872 17881 17888 17897 17910 17926 17955 17981 18103 18132 18159 18163 18193 18297 18298 18316 18349 18424 18498 18513 18525 18553 18564 18566 18581 18587 18606 18629 18678 18691 18705 18706 18733 18739 18747 18753 18771 18822 18829 18832 18842 18855 18949 18976 19015 19022 19026 19068 19168 19187 19212 19218 19276 19317 19329 19362 19368 19388 19392 19543 19606 19630 19635 19653 19677 19694 19731 19741 19750 19751 19775 19894 19940 19952 19953 20048 20056 20059 20085 20164 20165 20186 20215 20248 20250 20269 20279 20291 20308 20333 20338 20352 20396 20438 20472 20488 20492 20559 20569 20583 20595 20599 20601 20627 20671 20703 20714 20715 20741 20751 20752 20775 20810 20833 20850 20894 20906 20977 20990 20993 voorzitter dankte voor de medewerking, in het bijzonder de Harmonie, die een nummet tot slot ten beste gaf. De hoofdprijs, een dressoir, viel ten deel aan Th. Schoonheden In de collectie vah Netty Winder. Tijdens den Noordwesterstorm braken gis termiddag een drietal visschersschepen los en dreven de haven uit. Enkele visschers, die het gevaar bemerkten, wisten nog aan boord té springen en door het onmiddellijk uitwerpen van een anker wist men het geval in den mond van de haven te houden. Nadat de heer C. Bakker Jzn. met zgn vaartuig, waarop een aantal visschers gestapt waren, de vluchtelingen had achterhaald, wist men met goede zeemanschap en beleid alle vaartuigen zonder eenige schade, behoudens een paar gebroken touwen, veilig in de haven te brengen. Ook een viertal mosselvisschers hebben hevig tegen de woedende elementen moeten vechten om binnen te komen. Eén van deze vier vaartuigen kon niet tegen den loeienden storm opdraaien en moest terug. Later vernam men, dat deze veilig en wel in de haven van Breezand was binnengeloopen. Tgdens den Zuidwesterstorm, welke Maan dagmiddag plotseling in alle hevigheid op* stak, is kraan 25 van de Zuiderzeewerken, welke nabij K.M.-paal 14 in de nabijheid van den afsluitdijk doende was met het lossen van puin, van hare trossen geslagen en zwaar be schadigd op de steenglooiing geworpen. De kraanarm brak af, daarna volgde het geheele kraanhuis, tot tenslotte vrijwel alles van dek werd weggevaagd. De bemanning kon zich over de steenglooiing in veiligheid brengen en persoonlijk letsel kwam overigens niet voor. De materieele schade is zeer groot en men vreest, dat, nu slechts het kraanponton is overgebleven, ook dit door den nog steeds woedenden storm volkomen zal worden ver nield, in welk geval de geheele kraaninstal latie totaal verloren moet worden geacht. De schade wordt ondertusschen door verzekering gedekt. De storm, welke in enkele minuten geheel naar het Noorden omliep, bereikte op een gegeven oogenblik blijkens den windmeter Den Oever een snelheid van ruim 100 km -Per uur.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6