fot Stofvrij Schoorsteenvegen Prins Benno verovert door zijn eenvoud en zijn ongedwongenheid de harten van de Hagenaars. JSC. Pi B@iP KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 TWEEDE BLAD De huldiging des avonds in Den Maag De politie-afzetting door het. publiek verbroken. Groote geestdrift te Batavia. arm nu, den linker gestoken door den rechter arm van haar verloofde. Prins Benno. Zoo heel eenvoudig, maar zonnig, stond daar een ge lukkig jong menschenpaar, zichtbaar verrast door zooveel spontaneïteit, zooveel enthou siasme van de Haagsche bevolking. De Prin ses lacht, de Prins eveneens. Zg wuiven met 4e hand. Prins Benno staat er ongedwongen, in een eenvoudige bruine overjas, open. Als hij zijn hand niet in zijn linkerjaszak' heeft, wuift hij, lachend, een keertje brengt hg z'n hand een oogenblik aan het hoofd, een onge dwongen, vrije militaire groet, zoo ongeveer, een simpel gebaar van een jongeman, die zich verheugt in al dat blije, vroolgke, die meteen eiet en hoort, hoe geliefd zijn verloofde is, Welke plaats Prinses Juliana in ons volk in neemt. Dat moet een geweldigen indruk op Prins Benno hebben gemaakt, maar niet minder prettig was de indruk, dien wij Nederlanders van dezen eenvoudigen jongeman, van dezen a.s. Prins-Gemaal kregen. Een jongeman, zooals wjj Nederlanders er velen in ons mid den hebben, een studentikoos voorkomen bij na, vrij..! Daar staat het jonge paar, gearmd te luiste ren naar dit huldebetoon, naar dezen vorm van gelukwensch van het Haagsche publiek. Men juicht en zingt, het „leve de Prinses" davert over het voorplein..! Ons Volkslied. Stil, daar klinkt het Wilhelmus, ons volks lied, dat spreekt van den vrijheidszin van ons volkt, maar dat ook ontwijfelbaar gewaagt van onze aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis, aan ons Stamhuis van Oranje. De Prinses lacht steeds, en de Koningin, die dit alles met een gelukkigen glimlach gadeslaat, wuift mee, maar blijft wat op den achtergrond. Thans ia Haar dochter met haar Verloofde hoofdper soon in dit huldebetoon. De Prinses is gekleed in een licht costuum met daarover een donker- blauwen mantel, het hoofd gedekt met een lichten, grooten hoed. „Lang zullen zij leven, in de gloria," zingt men. En dan weer hoe-zee geroep, gejuich, dat maar geen einde neemt. „Leve Koningin Wilhelmina" klinkt en dia kreet wordt overgenomen, onmiddellijk, lang en hartelijk. De Koningin, nog steeds op den achtergrond, dankt vriendelijk. Men wil naar binnen gaan, maar plotseling dringt het publiek naar voren, het politie- cordon wordt verbroken, hand in hand houden de agenten en de inspecteurs het steeds meer opdringende volk tegen, politie-paarden stei geren, maar de politie heeft de menschen- menigte in haar macht. Vlak voor de kleine steentjes wordt da enthousiaste massa tot staan gebraoht. Het gejuich houdt maar aan en weer klinkt het „Wilhelmus"; de beide militaire politie-agen- ten, die de wacht vormen, presenteeren het geweer. Op het bordes staat dan weer het verloofde paar, het lacht, het wuift, het is opgewekt, zichtbaar verheugd, getroffen. Dan trekt de Koningin zich in het paleis terug, het ver loofde paar volgt. Op het balkon. Even later verschijnen Prinses en Prins op het balcon. Weer davert het hoerageroep, het „Leve de Prinses" en het „Lang zullen zij leven" wordt opnieuw aangeheven. Het publiek weet niet van ophouden. Dat duurt nu al bijna een kwartier zoo. De massa is onvermoeid en daar hoog op het balcon wuift en lacht een jong, gelukkig menschenpaar. De Koningin staat weer achter hen, maar het volk wil H.M. laten deelen ln de vreugde en men roept haar naar voren: „Leve Konin gin Wilhelmina". Deze uitbundige vreugde, deze hulde van de Haagsche bevolking laten zich moeilijk be schrijven. Het was overweldigend, het was indrukwekkend van blijde, vreugdige klanken. Het enthousiasme laaide steeds opnieuw op, nog eenmaal weerklinkt het „Wilhelmus". Intusschen is personeel van de hofhouding tezig met het verlaten grijze auto'tje. Drie koffers worden er uit geladen en een reis hoedendoos, en ten slotte: een tennisracket, gehuld in een vroolijk geruit omslag. Voor op het sportieve wagentje een vaantje rood geel: de kleuren van het Vorstendom Lippe. Maar nu trekt de Koninklijke Familie zich toch terug van het balcon. Even verschijnen FILM' S| alle soorten AFDRUKJES, alleen het allerbeste zg nog aan het venster en een laatste juich kreet stijgt nog naar hen op. Aan het andere raam de Koningin. De bigde incomste van Prinses Juliana is voorbg, het gejuich vermin dert, het grootste deel van het volk trekt weg, honderden blgven, nu door de tientallen politieagenten teruggedrongen tot op de trottoirs. Gisteravond schgnt ongeveer de geheele Residentie te zijn uitgeloopen. De drukte in het centrum is enorm. Op tal van plaatsen is er bijna geen doorkomen aan en de feest vreugde is algemeen. Daverend weerklonk het gejuich tegen de witte paleismuren op, toen eerst H. M. de Koningin op de eerste verdieping achter de vensters zichtbaar werd, en even later het verloofde paar zich vertoonde. En toen eenigé oogenblikken daarna de groote ramen naar het balkon werden geopend, hief de menigte spontaan het „Wilhelmus" aan. Menigeen kwamen de tranen in de oogen, toen men daar op het balcon tegen een achter grond van feestelijk verlichte paleiszalen en wit geschilderde paleismuren, het verloofde paar zag staan. De Prinses geheel in het wit, met naast haar een lange sportieve figuur, donker tegen dien helderen achtergrond. De jonge prins boog zich telkens naar zijn ver loofde voorover om haar te vragen naar bij zonderheden omtrent al die organisaties, die langs hem trokken, daar beneden; hij vroeg naar de liederen, die de Haagsche burgerij zong en we zagen de Prinses voortdurend met haar verloofde in gesprek om hem te wijzen en uit te leggen, hoe buitengewoon algemeen dit bulde-betoon was. Te bij half negen klonken de eerste feest- toonen van een muziekkorps in de verte en van onze plaats, onder de rechtergalerij van het Paleis, werden ook al flambouwen zicht baar, en vlaggen, een klein woud van vlaggen, in de nationale kleuren. Dan komen de Koningin, de Prinses en Prins Benno op het balcon, en de golf van enthousiasme houdt dan vrijwel twee uur achtereen aan. Het publiek juicht en juicht. Men roept: „Leve de Prinses", Leve Prins Benno". Zijn naam heeft zioh wonderlijk snel ingeburgerd bij ons volk. Het zal voorloopig blijven Prinses Juliana en Prins Benno. Die namen klinken voortdurend luide op, in spreekkoren, en ook als vreugdekreten. Men zingt. Men juicht Het vrijwillig muziekkorps van het Tweede Regiment Huzaren speelt vroolijke marschen op het voorplein en later bekende vaderland- sche liederen, die de menigte natuurlijk mee zingt. En men juicht maar, men zwaait met hoeden en zakdoeken. Later wordt het Huzarenmuziekkorps af gelost door de N.J.V.-Band, en die weer door padvinders-bands. Nog weer later spelen die tezamen en het verloofde paor kijkt een oogenblik vol belangstelling naar het kranig gemanoeuvreer van den vaardigen tambour- maltre. Er is iemand flauw gevallen in den optocht, een dame. Ze wordt onder de linkergalerij neergelegd en geholpen door E.H.B.O.-ers, maar H.M. de Koningin ziet het, stuurt een ordonnans-officier naar beneden en het slacht offer wordt het paleis binnengedragen. Even later nog een klein incidentje. Do optocht mocht uiteraard geen politiek karak ter dragen. Eenigen maakten door hun hand gebaar inbreuk op deze uitdrukkelijke order. De politie verwijdert hen vlug en krachtig uit de menigte. Het incident is voorbij voordat do massa begrepen heetf, wat er voorviel. Het slot kwam om even elf uur. Meer dan twee uur hadden de Koningin, Prinses Juliana en Prins Benno gewuifd naar de menigte, meer dan twee uur heeft het gejuich van do Haagsche burgerij geklonken, meer dan twee uur daverde het van marsch- en andere muziek tusschen de muren van het Koninklijk Paleis. Toen kwam het eind: de huzarenkapel zette langzaam het „Wilhelmus" in en de menigte zong het volkslied mee. Daarop volgde een oogenblik van stilte En toen: „Leve de Prinses", gejuich op nieuw Gejuich en „Leve de Koningin" weerklonk, een vreugdekreet, een heilwensch, door het talrijke publiek van harte overgenomen. En dat was het einde van een prachtigen dag voor ons vorstenhuis, voor ons volk, voor ons vaderland. Tienduizenden hebben zich op den verlovingsdag van H.K.H. Prinses Juliana spontaan naar het Koninklijk Paleis begeven om Haar, en Haar moeder, en Haar aanstaan den Echtgenoot hulde te betuigen en trouw en aanhankelijkheid te bewijzen. Redevoeringen in de Eerste Kamer. In de gisteravond gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, de volgende rede gehouden: Met levendige en hartelijke belangstelling heeft de Eerste Kamer van de Staten-Gene- raal de heuglijke tijding vernomen, dat de Kroonprinses ten huwelijk gaat. Harer Koninklgke Hoogheid bidden wij toe, dat eerlang een groot en langdurig geluk in haar paleis zich moge ontspinnen. Een zegen, waaraan zij, die de drukkende zorgen van zoo verheven stelling draagt, dubbele behoefte heeft. Zij de hooge echtverbintenis, welke gesloten staat te worden, een bron van vreugde voor onze gebiedster. Hare Majesteit de Koningin, beziele, sterke zij ons gevoel van saamhoorig- heid in een kamp om het behoud en da bevestiging van onze kostelijke nationale in stellingen en goederen, en strekke zij aldus mede tot heil van Harer Majesteit's onder danen en van het ons zoo innig dierbare vaderland. De voorzitter van den raad van ministers, dr. H. o 1 ij n, heeft daarna de volgende rede gehouden: Ook het kabinet wenscht deze gelegenheid aan te grijpen om zijnerzijds in het openbaar uitdrukking te geven aan zijn vreugde over het voorgenomen huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana. per stuk 75 cent, 2 stuks f 1.25. Gratis plaatsen v. haard of kachel. C. GROOT, ZUIDSTRAAT 20. Van ganscher harte sluit het zich aan bij da warme gelukwenschen, tot onze troonopvolg ster gericht en niet minder stemt zij in met de bede, dat God deze verbintenis met rijken zegen moge bekronen. Dat de aloude band tuschen Nederland en Oranje, waarin de eenheid van ons volk tel kens -weer tot uiting komt, tot in verre toe komst moge worden bestendigd. Achter de regeeringstafel stonden met mi nister Colijn de ministers Slingenberg, Slote- maker de Bruine, Gelissen, van Schaik, Oud, de Wilde en van Lidth de Jeude. De Kamerleden hebben beide redevoeringen staande aangehoord. Te Rotterdam. In Kralingen hebben gisteravond ongeveer driehonderd kinderen op zeer spontane wijze een lampionoptocht gehouden ter eere van da verloving van de Prinses. Hoewel de tijd van voorbereiding uiteraard zeer kort was, heeft men toch telefonisch alle noodige toestemmin gen weten te krijgen en ook de opkomst van het aantal deelnemers gezien het korte tijdsbestek was verre boven de verwach ting. Op die manier is het een alleraardigste, fleurige stoet geworden, welke door Kralingen en wel in hoofdzaak door 's-Gravenhof en Park Honingen is getrokken. Onderweg was er zeer veel belangstelling. Na afloop is een gelukstelegram aan het vorstelijke paar gezonden. Te Amsterdam. Op de Effectenbeurs is het bericht van de verloving van Prinses Juliana met groote vreugde begroet. Een muziekkorps heeft tegen den aanvang van de beurs het Wilhelmus ge speeld, hetwelk de beursbezoekers, van wie zeer velen zich met Oranje getooid hadden, uit volle borst hebben meegezongen. In de middaguren is de rijkdom van vlaggen, forsch wapperend in den nog straffen wind, zóówel in het stadscentrum als in de buiten wijken in aanzienlijke mate toegenomen en ook in het havengebied was de driekleur aller wegen op de schepen en gebouwen waar te nemen. Ook de beugels van de tram waren in allen spoed van de bekende rood-wit-blauwe vaantjes voorzien en zoo droeg het geheele stadsbeeld het feestelgke aspect, dat passend is bij de zoo heuglijke mare van de verloving onzer Kroonprinses. Het vreugdebetoon heeft zich, hoewel het kalm bleef, eigenlgk bepaald tot de theaters en tot de café's, welke laatste alle muziek- vergunning hadden en waar haastig geënga geerde strijkjes en bands hun gewone num mers telkens afwisselden met het Wilhelmus, hetwelk de bezoekers dan staande uit volle borst meezongen. In den Stadsschouwburg heeft de directeur der Amsterdamsche Tooneelvereeniging, de heer Defresne, voor den aanvang van de ver tooning van St. Joan een van vaderlands liefde gloeiende toespraak gehouden, waarna het orkest het Wilhelmus speelde. Bij Tuschinski, in het City-Theater en het Rembrandt-Theater en in de meeste of alle andere bioscopen hadden voor de voorstelling dergelijke vreugdebetoogingen plaats. Brj Carré heeft Is. Monnikendam in zgn rol een toepasselijk liedje ingelascht, dat bg het publiek uitbundige geestdrift verwekte. Te Apeldoorn. Om uiting te geven aan de vreugde over de verloving van Prinses Juliana met Prins Bern- hard had de Oranjevereeniging het Centrum te Apeldoorn, in samenwerking met de Oranjevereenigingen te Wormen en het Loo en de plaatselijke Christelijke Oranjevereeniging „Juliana" tegen gisteravond een optocht van muziekkorpsen georganiseerd. Deze korpsen, zes in getal, kwamen om negen uur, marchee- rende uit verschillende richtingen der ge meente, in het Oranjepark samen. Fakkeldra gers vergezelden ze. Ondanks den regen had zich in het Oranjepark een menigte van eenige duizenden menschen verzameld. Na een inleidend woord van mr. J. A. M. van Oorschot namens de Oranjevereeniging het Centrum, heeft de burgemeester van Apel doorn, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, een korte feestrede uitgesproken. In enthousiaste woorden schetste de burge meester de groote vreugde, die ook Apel- doorn's bevolking heeft aangegrepen bg deze heugelijke tijding, waardoor zich na de dagen van rouw voor Oranje en Nederland een nieuw en blij verschiet opent. Prins Bernhard heette h<j hartelijk welkom als den man van de keuze van onze Prinses. Wij hooren niets dan goeds van hem en hij zal zeker den weg tot onze harten vinden. Spr. betuigde eerbiedige geluk wenschen aan de Koningin en besloot met een driewerf hoera voor de Prinses, Prins Bern hard en H. M., waarmee het publiek krachtig instemde. Te Utrecht. Gistermiddag hebben een kwartier lang de klokken van den Domtoren geluid. Uit tal van particuliere woningen werd gevlagd. Een film van het jonge paar. De filmfabriek „Polygoon" te Haarlem is gisteren in de gelegenheid gesteld, een spe ciale opname te maken van het jonge paar. Vandaag zal deze reportage reeds in de meeste Nederlandsche bioscopen worden ver toond. Aan de film zal een aantal beelden uit de geschiedenis van het leven der Prinses worden toegevoegd. Reeds drie kwartier na het bekend worden van het heugelijke nieuws kwam telefonisch uit Indië het verzoek om zoo spoedig mogelijk toezending van filmmateriaal. Reeds vanoch tend heeft het Indië-vliegtuig eenige copieën meegenomen. Hoe groot de belangstelling in het buiten land voor de vorstelijke verloving is, blgkt wel uit het feit, dat „Polygoon" gisteren uit vrij wel alle deelen der wereld telefonisch en tele grafisch aanvragen om journaalfilms uit het leven van de Prinses heeft ontvangen. In tal van plaatsen in ons land is voorts spontaan de verloving van onze Prinses met Prins Bernhard gevierd. Mededeeling aan ex-keizer Wilhelm, De commissaris der Koningin in Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosen- thal, heeft gistermiddag officieel namens de Koningin op huize Doorn de mededeeling der verloving van Prinses Juliana overgebracht. Onmiddellgk werden de vlaggen op het kasteel en op de andere gebouwen geheschen. Gisteravond heeft een wijdingsdienst in het kerkgebouw plaats gehad. Ex-Keizer Wilhelm heeft zich met groote Ingenomenheid uitgelaten over de verloving, welke hem zeer verheugde. Aneta meldt uit Batavia: Het telegrafische bericht, waarin de ver loving van Prinses Juliana met Prins Bern hard von Lippe-Biesterfeld gemeld werd, is aanstonds door de dagbladen gebulletineerd en allerwege met groote geestdrift ontvan gen. Het bericht kwam in den laten middag, en de verschijning der bulletins werd aange kondigd door het geloei van de sirene op den toren van het Aneta-gebouw. Vandaar en uit de kanoren van de dagblad-bureaux werden de bulletins uitgedeeld. Stroomen voetgan gers, fietsers en automobilisten verdrongen zich daar, en telkens golfde de menigte weer aan wanneer nieuw sirenegeloei aankondigde, dat nadere berichten waren ontvangen. Met groote snelheid verspreidde het be richt zich door de hoofdstad. Onmiddellijk na het bekend worden werd van verscheidene openbare en particuliere gebouwen, van kan toren en kerktorens, hotels en particuliere woningen, de driekleur met oranje-wimpel uitgestoken. De vlaggen ontplooiden zich in de laatste stralen van de ondergaande zon. Ondanks den korten tgd van voorbereiding, slaagden de radio-omroepvereenigingen er in toepasselijke uitzendingen te verzorgen. De hotels en groote restaurants hebben in den avond feestelijkheden georganiseerd en illuminaties ontstoken. Tot de feestelijkheden werd bijgedragen door het feit, da de juist ta Batavia vertoevende marine-kapel een plech tige taptoe hield naar aanleiding van deze nationale gebeurtenis. Intocht ln een open sportauto. Prinses Juliana is gisterenmiddag met haar jongen verloofde Prins Benno in de Residentie een buitengewoon hartelijke ontvangst bereid, welke zich niet slechts heeft gekenmerkt door enthousiasme, maar welke bovenal heeft be koord door den charmanten eenvoud, waar mede het vorstelijke verloofde paar zijn blijde incomste hield: in een sportauto, de Prins zelf aan het stuur met de Prinses naast zich. Deze aankomst en het hartelijke weerzien met de Koningin hebben onmiddellgk aller harten ingenomen. Dat zijn oogenblikken ge weest, die wel niemand, die er bij tegenwoor dig is geweest, spoedig zal vergeten. Dat was heel mooi. Door den eenvoud, door het spor- tief-charmante. Dat was een hartelijk welkom, zooals een ieder zich een gelukkig jong ver loofd paar denkt. De indrukken van deze prettige aankomst zgn talrijk; ze stormden op ons af en in al hun veelheid domineerde toch het hartelijke, eenvoudige, het spontane, het welgemeende. In afwachting van den intocht heeft per soneel van de hofhouding groote tapijten over het balcon gehangen. Dat was voor het pu bliek het ondubbelzinnige bewjjs, dat het ver loofde paar inderdaad zou komen. En zoo groeide aldra de menigte aan. Eerst waren cr in den loop van den middag eenige honderden, toen waren het er een duizend, daarna werden het er duizenden. En terwijl de politie, onder leiding van eenige hoofdinspecteurs, voor een voorbeeldige afzetting zorgde het publiek mocht zelfs tot vlak achter het ruiterstandbeeld van Prins Willem I staan kwamen nog velen, o. a. tal van autoriteiten, hun handteekening zetten ln de felicitatieregisters, of kwamen particulie ren en corporaties bloemstukken brengen. Tot ongeveer half zes. Toen werd die stroom van aanhankelgkheidsbetuigingen en geluk wenschen door de politie onderbroken. Im mers het verloofde paar was nu zoo langza merhand in aantocht...: Eindelijk: eenige minuten voor zes: de auto van den hoofdcommissaris van politie zwenkt voor het paleis en achter het standbeeld om. En dan... Ratelen twee politie-motoren aan. Nog niets..! De spanning stijgt..? Nog een oogenblik, de spanning stijgt met de seconde. In de verte reeds gejuich, in de Heulstraat hooren wg de massa reeds juichen. Een open hofauto met een rijksrechercheur komt de Heulstraat uitgereden en verdwijnt en daar achter: een eenvoudig grijs gelakte sportauto. Gejuich, een daverend hoezee-geroep. Aller blikken gericht op dat kleine auto'tje, waarin een jongeman, blootshoofds, die zelf stuurt. Een zwenking voor het Paleis alweer, even voorbij het Paleis staat het wagentje stil. Een sportieve jongeman, in een eenvoudig bruine overjas springt er uit. Gejuich! H. M. de Koningin komt naar buiten, met een hofdame. De jongeman, Prins Benno, omhelst onmid dellijk de Koningin..< Gejubel! Dan keert hij zich naar zijn verloofde! de Prinses, die hij behulpzaam is bij het uitstap pen. De Prinses heeft een grooten ruiker anjers in haar armen, H. K. H. snelt op haar Moeder toe, en omhelst haar lang en hartelijk. Gejuich, het publiek weet niet van ophou den. Men zingt, maar het gejuich, het hoezee- geroep, het „Leve de Prinses" overstemt het gezang. Men onderkent een poging om het Wilhelmus aan te heffen, maar het enthou siasme is daartoe nog niet in staat. Prinses Juliana omhelst na haar Moeder haar hofdame, even een innig oogenblik, ook spontaan, hartelijk, zooals het Nederlandsche volk zijn Prinses kent, uit eigen ervaring of van verhalen van anderen, van studenten uit Leiden, die de Prinses hebben leeren kennen als weinig anderen van ons volk. Het gejuich houdt aan: het verloofde paar staat voor het bordes, de Prinses met nog steeds de feestelijke anjers in haar rechter- Op het balcon van bet paleis Noord* einde te Den Haag nemen H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Haar verloofde Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld de toe juichingen der menigte in ontvangst

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5