GEMENGD NIEUWS Het land der duizend watervallen HF.f.DRRSCHE COURANT VAN DONDERDAG IQ SEPTEMBER 1936 Het tweede vuilnistransportschip en het vergrooten (resp. bouw van een tweede) storthuis. Visscherij De moord te Leiden. Auto rijdt te water. De doodslag te Rotterdam. De bekentenis van den 19-jarigen oplichter. De aanrijding door den burgemeester. De verduistering van f 40.000 ten nadeele van de B.V.L. Nederlandsche stuurman te Antwerpen verongelukt. De doodelijke aanrijding met een militaire colonne. 101 jaar. Look! George! Door een stoomtram overreden en gedood. Autobus-ongeluk in Columbia. Een geweldige boschbrand in de Los Flores kloof. Lippenstift,leeftijden levenswijsheid IQ vaat U stelten op drie maanden, te rekenen 3^ den dag, waarop de tijd tot voorziening m de aandacht er op te vestigen, dat binnen dertig dagen na de ver^ndir^ vande kennisgevingen van onbewoonbaar^^ bij Gedeputeerde Staten dezer P ziening kan worden fe^V^fzon Jerüjk woner. hoofd vanhetj eigenaren der levend persoon, en door d ig de woningen, of ^e^B,bewoonbaren staat te woningen alsnog in bewoont brengen. B en W. schrijven aan den Raad: In Uw vergadering van 31 Maart jJ..werd mangehouden de behandeling van ons voorstel tot het aanschaffen van een tweede viulms- transportschip en tot het vergrooten vanhrt bestaande storthuis aan de Bassingracht, resDectievelnk bouw van een tweede storthuis. KTwer leden is in die vergadering verzocht te onderzoeken of de vuilnis gestort zou kunnen worden in de monding van de fortgrachten nabij het Bassin. Het gevraagde onderzoek hebben wij de Is ingesteld. De Minister van Staat Minis ter van Defensie a.i.. heeft ons «venwel mede- gedeeld, dat tegen het storten van vuilnis in de fortgrachten bezwaar bestaat. In overeenstemming met het advies van Commissie van bijstand voor de Reiniging, wordt ons voorstel weder ter behandeling aan geboden. Onlangs hebben we het gehad over de Agra rische Jaarbeurs, die nu, nevens de gewone Jaarbeurs, wordt gehouden en we spraken de hoop uit. dat het volgende jaar ook voor de visscherij eens zulk een Jaarbeurs in dit cen trum zou mogen worden tot stand gebracht. Eigenlijk had het gelijkertijd wel kunnen ge beuren, omdat beide takken van nijverheid on der eenzelfde Departement ressorteeren. Zoo'n Jaarbeurs toch lijkt ons van groot be lang, omdat hier een internationaal verkeer van handelslui is, die zeker iets zullen meedragen van hetgeen er op dit bijzondere nijverheidsge- bied in Nederland wordt tot stand gebracht. Het lijkt ons noodig, dat van stonde af aan in de verschillende kringen en plaatsen, die bij het visschersbedrijf zijn betrokken, alles er op wordt gezet om bjj de voorjaarsbeurs in het volgende jaar ook een uitgebreide afdeeling voor de visscherij ingericht te krijgen. Nu er dit precedent is geweest van een Agra rische Jaarbeurs, is de weg gebaand ook voor de visscherij en het wil ons voorkomen, dat men aan het betrokken Departement hiervoor wel een open oog en oor zal hebben. Er is in de laatste jaren een toenemende be langstelling waarneembaar voor de visscherjj en het zou een bijzondere gelegenheid zijn om eeens in het groot te laten zien waartoe onze visscherij en de daarvan afhankelijke neven- bedrijven wel in staat zijn. Wie zal deze zaak gaan aansnijden? De Kamers van Koophandel in Zuid-Holland hadden indertijd verzocht om een vertegen woordiger in de commissie voor de vischcon- serveering opgenomen te krijgen, omdat dit voor deze provinciën, waarin zooveel aan het vischbedrijf wordt gedaan van belang is. De Minister heeft aan dit verzoek nu vol daan en heeft de voorzitter van economisch- technologisch Instituut in Zuid-Holland nog in de genoemde Vnmissie opgenomen. Dit lijkt heel gewoon, maar er blijkt uit, dat er de noodige aandacht aan dit vraagstuk wordt geschonken. Het is toch niet zoo heel lang geleden, dat men vischconserveering voor ons land niet uit voerbaar achtte. Maar waarschijnlijk door drang van verschillende kanten heeft men nu het vraagstuk in onderzoek genomen, zooals men weet. En in ruimen kring ziet men met zekere spanning uit naar het rapport, hetwelk de commissie zal uitbrengen, want voor tal rijke bedrijven kan het van groot gewicht zijn of de conserveering krachtig zal worden aan gepakt dan wel dat men den indruk heeft, dat er geen perspectief in zit. Juist dezer dagen spraken we iemand, die van het voorjaar proeven had genomen om waddenharing te conserveeren, welke zeer goed geslaagd waren. Het product bleek uit stekend houdbaar; nu was voor hem nog de kwestie om het mogelijk te maken het con- curreerend op de markt te brengen. Vanuit Enkhuizen wordt aan de N.Rt.Crt. ook de klacht geuit, dat het niet is toegestaan de jonge bot uit de Waddenzee naar het IJsel- meer over te brengen, omdat het blijkt, dat de binnengekomen jonge bot in dat water goed gedijt en zelfs beter van kwaliteit is dan de bot, die vroeger in de Zuiderzee werd gevan gen. En deze soort bot had eertijds al een heel goede nam wat kwaliteit betreft Waar van verschillende zijden (ook de Ned. Heide Maat schappij, afd. Zoetwatervisscherjj) aangedron gen wordt om de planting van jonge bot in het Uselmeer te bevorderen, wekt het even be vreemding waarom hiertoe niet wordt overge gaan. Natuurlijk zal deze toelating van jonge bot geen rijke bron van inkomsten scheppen voor de visschers daar, maar het zou toch die inkomsten kunnen verhoogen. We wezen er reeds eerder op, dat het in grooter mate aanwezig zijn van het in het IJselmeer misschien ook van eenig belang kan worden voor de visschers langs onze kust, om dat de bot voor zijn voortplanting noodig heeft te trekken naar de Noordzee. We hopen, dat er ten opzichte van de toe lating van jonge bot naar het IJselmeer een ander inzicht zal mogen doorbreken. De Urker Noordzee vloot had de vorige week nogal goede resultaten, waarbij de snurrevaad weer bovenaan stond. De motorvaartuigen, die vischten van IJmuiden tot Scheveningen be- somden van 80 tot 115; die van Texel tot Teerschelling vischten van 175 tot 245 en de snurrevaad van 225 tot 350. Waarschijnlijk tengevolge van het stormach tige weer hepen de vischprijzen te IJmuiden de laatste dagen wat op. Ook de tongprijs ging wat omhoog, maar het is twijfelachtig of deze geringe stijging zich zal handhaven, want zoo dra het weer wat gunstiger is geworden, zul len de aanvoeren weer gaan toenemen. De haringprijs was ook iets hooger. Met deze verschvisscherij wordt tamelijk bevredi gend resultaat bereikt. Het product vindt gretig aftrek. Wel wordt de prijs sterk beïn vloed als er op een dag veel aanvoer is. Zooals men weet wil men ook van reeders- zijde in den aanvoer eenigen regel brengen, hetgeen zeker invloed zal hebben op de prijs stelling. Binnenland Verdachte veroordeeld tot vjjf jaar gevangenisstraf. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een 28- jarigen gewezen meesterknecht te Leiden, thans geditineerd, tegen wien door den Of ficier van Justitie twaalf jaar gevangenisstraf is geëischt, wegens moord, gepleegd in den avond van 14 April in de hal van een bios coop-theater aan den Stationsweg te Leiden op een 22-jarige fabrieksarbeidster uit Zoeter- woude. De rechtbank veroordeelde verdachte wegens doodslag tot vijf jaar gevangenisstraf. DE STRANDING VAN DE „BALTIC". De motorredingboot „Brandaris" van Ter schelling, waarmee Dinsdagnacht de schip breukelingen zijn gehaald van de „Baltic", welk vaartuig Maandagavond op de Bosch- plaat is gestrand, was door het slecht weer gedwongen den geheelen nacht buitengaats te blijven. Met het krieken van den dag is het schip opgestoomd naar Terschelling. De „Baltic" zit thans hoog op de Boschplaat. Deskundigen beweren, dat zij gemakkelijk met hoog water vlot kan komen. De „Brandaris" is Dinsdagmorgen met de schipbreukelingen van de „Baltic" aan boord, te Terschelling binnengeloopen. De bestuurder verdrinkt. Op den Bilwijkerweg van Stolwijk naar Haastrecht is Dinsdagmorgen een auto te water gereden, waarbij de bestuurder, de koop man D. Wattier uit Rotterdam, is verdron ken. Met een kleinen auto waren twee mannen op weg van Rotterdam naar Haastrecht, waar zij zouden gaan visschen. Het waren de 45- jarige koopman D. Wattier uit de Hovenier straat, die den wagen bestuurde, en de winke lier K. v. d. Wolf uit de Warmoezierstraat te Rotterdam, die naast den chauffeur zat. In verband met de afsluiting van den Haastrecht- schedrjk tusschen Gouda en Haastrecht, moes ten de mannen over Stolwijk rijden via den Bilwijkerweg. Om kuilen te ontwijken, reed de bestuurder zooveel mogelijk rechts van den weg, hetgeen hem noodlottig werd. Op een paar honderd meter buiten Stolwijk kwam de auto in den zachten berm terecht, die afbrok kelde, met het gevolg, dat de wagen in de langs den weg loopende sloot geraakte en met de wielen omhoog in de modder weg zakte. Van de in de buurt werkende arbei ders had niemand iets van het ongeluk be merkt. v. d. Wolf zag kans zich in de kleine cabine wat los te werken, waardoor hij het hoofd door het openstaande portierraam juist boven water kon houden. Op zijn hulpgeroep schoten arbeiders toe. Voor zij met reddings pogingen konden beginnen, waren inmiddels vijf minuten verloopen. De bestuurder was voortdurend onder water gebleven en zat met een voet tusschen de pedalen bekneld. Nadat de winkelier in veiligheid was gebracht, trachtte men het slachtoffer Wattier te be vrijden. Ondanks het toepassen van kunstma tige ademhaling en het werken met een zuur stofapparaat mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer, dat voor de tweede maal getrouwd is en zes kinderen heeft, is naar de Alg. Begraafplaats te Stolwijk vervoerd. Verdachte veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. De Rotterdamsche rechtbank heeft Dins dagmorgen de behandeling voortgezet van de uitgestelde zaak tegen den 56-jarigen opper man T. de M., die 21 April JA heeft terecht gestaan terzake dat hij 1 November 1935 zijn zwager Maarten van Bodegraven, bij wien hij inwoonde, in diens woning in de Marnixstraat van het leven heeft beroofd door dezen op zettelijk met een mes een steek of snede in diens rug toe te brengen, tengevolge waarvan Van Bodegraven kort daarop is overleden. Subsidair was zware mishandeling, den dood tengevolge hebbend, ten laste gelegd. Op 5 Mei bepaalde de rechtbank dat een nader onderzoek door deskundigen zou worden ingesteld om inlichtingen te verschaffen om trent het verband tusschen verdachtes daad en den invloed van insuline-injecties, mede in verband met de ontwikkeling zijner verstan delijke vermogens. Prof. Hijmans van den Bergh, hoogleeraar te Utrecht, kwam in zijn rapport tot de con clusie, dat verdachte verminderd toereke ningsvatbaar is op grond van de nawerking van een aanval na een injectie met insuline. Een tweede deskundige, de psychiater dr. A. Zeckel, achtte verdachte op grond van debili teit verminderd toerekeningsvatbaar. De ge neesheer, die verdachte in behandeling heeft gehad voor suikerziekte, dokter H. A. der Weduwen, meende dat verdachtes daad geen verband houdt met den aanval na insullne- injectie. De substituut-officier van justitie persisteer de bij zijn oorspronkelrjken eisch van acht jaar gevangenisstraf, gevolgd door ter beschik kingstelling van de regeering. Na repliek van mr. Loke ging de rechtbank in raadkamer. Onmiddellijk daarna uitspraak doende, veroordeelde de rechtbank verdachte, doodslag bewezen achtende, tot een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek van drie maanden van de voorloopige hechtenis en daarna ter beschikking stelling van de regee ring, ten einde van harentwege te worden ver pleegd. De gevangenisstraf zal in de bijzondere strafgevangenis worden ondergaan. Dezer dagen heeft de recherche van het hoofdbureau te Amsterdam een 19-jarigen jongen, een „koopman in stoffen" gearres teerd, die werd verdacht een godsdienst leeraar voor meer dan 30.000 te hebben op gelicht. Aanvankelijk had de jongen verteld, dat hij namens een commissie was opgetreden, die werkte voor het eerherstel van den dienst- dienstleeraar, die twee jaar geleden door het bestuur was ontslagen. Hij had verscheidene brieven en opdrachten aan den leeraar ge toond, die door de comitéleden zouden zijn geschreven. De jongen heeft zoowel voor de politie als voor den rechter-commissaris, een volledige bekentenis afgelegd. Het comité bestond slechts in zijn fantasie. Betreffende de voorgeschiedenis. heeft de jongen het volgende verteld: Reeds van zijn zesde jaar af volgde hij de joodsche godsdienstschool, waaraan de bena deelde leeraar was. Toen hij ongeveer twaalf jaar was, liet een der klasseleeraren hem reeds met toestem ming en medeweten van den directeur als een soort kweekeling les geven. Dit nam een dusdanigen vorm aan, dat het bestuur het schoolhoofdzulks verbood en tenslotte den jongen de toegang tot de school ontzegde. Het hoofd duldde deze inmenging echter niet en bleef halsstarrig op zijn standpunt staan, zoodat hij eerst ziekteverlof en ge durende dit verlof ongevraagd ontslag kreeg. Intusschen had de jongen een soort vereeni- ging tot bevordering der godsdienstschool op gericht, waarvan het ontslagen schoolhoofd eere-voorzitter werd en waarvan deze laatste de kosten droeg. Er hadden iederen dag „conferenties" plaats tusschen den ontslagene en zijn pupil, waar in de eerste steeds zijn beklag deed over het hem aangedane onrecht en zeide er alles voor over te hebben om in eere hersteld te wor den. Daar hij reeds vroeger goed tegen den jongen was geweest, „rook" deze geld en zag hij zijn kans schoon. Hij maakte zijn vriend en oud-leeraar wijs, dat er „geheime krachten" voor hem aan het werk zouden FEUILLETON Noorsche reisaanteekeningen De eenzaamheid van 't water l) Noorwegen Land van één ontzaglijk rotsmassief, land van fjorden en watervallen, land van sprook jes en legenden en romantiek. Romantiek, over de bergen, romantiek in de diepe klaar heid der wateren en romantiek in den avond, die over dit vreemde land scheert als een stille vogel. Noorwegen... land van tegenstellingen en land, dat voor kort nog niet ontdekt was door de sightseeënde kudden, die Baedeker- gewijs enkele der rustieke plaatsjes „doen" en dan Vikingenland meenen te kennen. Dit is geen land voor kudden: het is het land voor den enkeling; hij vindt hier, wat hij wellicht nergens in Europa op zulk een frappante wijze vermocht te vinden: de een zaamheid, de stilte en de verdroomde schoon- faeid van het water. Ontzaglik is de stilte en ontzaglijk is de eenzaamheid van dit rotsenland, dat daar ligt tusschen 58 en 72 graden Noorderbreedte in barre wildheid en onbegrensde verlatenheid. Nog enkele jaren en de wereldtourist zal Noorwegen ontdekt hebben. Misschien is het reeds ontdekt, maar dan weet de Noor nog niet goed hoe zijn buurman in Duitschland, België of Frankrijk van deze vreemdelingen horden, die als razende insecten, gedurende enkele maanden van het jaar over hun landen neerstrijken, profiteeren. Hoe men achter een charmant masker van serviliteit en onbaat zuchtigheid in wezen geëxploiteerd wordt. In Noorwegen kent men deze inkomsten bron niet. Nog niet. Hoe lang nog? De Noor is een merkwaardig mensch, dubbel merkwaardig, omdat hij met Ons Nederlanders in wezen zoo weinig gemeen heeft. Hjj is gastvrij, maar daarbij stug. Hij kan vriendelijk zijn, maar even later een uur lang zwijgen. Hij zal U met z'n grijs-blauwe oogen aan staren, lang en onderzoekend, maar van het brood en de melk, die ge in zijn hut, duizend meter hoog consumeerde zal hij geen betaling willen ontvangen. Ook niet als ge aandringt. Men moet met dat volk kennis maken. En stel het dan niet al te lang meer uit, want wie weet hoe spoedig ook de vreemdeling hier een bron van inkomsten zal worden. Als het zoo ver is, dan zal dit land een deel van zijn bekoring verloren hebben. 300 Passagiers bevinden zich aan boord van de Johan de Witt van de Stoomvaartmaat schappij „Nederland". 300 Menschen, die voor 7 dagen een poging ondernamen zichzelf en hun zorgen te ont vluchten. We varen door de blauwe zee, waar de meeuwen zijn en de felbewogen luchten. Dan komt Noorwegen, het land waarvan men zegt, dat het de bakermat der Vikingers was, de Noormannen, die van hier de kusten van Europa langs trokken en waarvan het geschiedenisboekje zegt, dat ze roofden en moorden en vrouwen en kinderen meenamen. Men merkt hiervan niet veel meer in het land. Het blaadje is nu omgekeerd: Europa berooft Noorwegen; van zijn grootste schat: zijn eenzaamheid. Dan komen de dagen, welke boordevol geladen zijn met schoonheid en met verbazing en met stil genieten over de ongereptheid van deze natuur, die men nimmer zag zoo wild, zoo ontzaglijk, zoo ongebreideld. Het is de schoonheid, die wij, die zweren bij aangelegde parken, plantsoenen en rotstuinen niet ken nen. Wij, volk van geblindeerde ramen, van horren en spiegeltjes, volk van voortuintjes en alcoven. Het is de vrijheid in de natuur. Het slaat strijd van het volk tegen de hopelooze onvrueht- ons neer. Het overweldigt ons. En ze komen: Hardangerfjord, Sörfjord, Sognefjord, Nae- röfjord, Korsfjord. en het zijn evenzoovele fantasieën, die hier hun metamorfose der realiteit ondergaan. 300 Menschen varen door de fjorden en zien dat alles zwijgend aan zicsh voorbijtrekken. Torenhoog welven zich de grijs-zwarte wan gaan doch deze actie zou geld kosten Het begon met 450 voor een „geheim- proces tegen het bestuur, dat het ontslag had gegeven. Telkens kwamen er goede berichten bij den leeraar binnen, welke aanleiding wa ren tot nieuwe stortingen. Op deze wijze was het slachtoffer medio 1935 reeds 20.000 kwijt geraakt. Toen hij daarna tegenover zijn pupil van achterdocht blijk begon te geven, zeide deze de zaak ook niet meer te vertrouwen, daar hij den tusschenpersoon, die de gelden voor het comité in ontvangst nam, niet meer kon vinden. Zoowel mondeling als schriftelijk drong de pupil er bij zijn slachtoffer op aan, de zaak bij de politie in onderzoek te geven. Immers ook de leerling was van de 42.000.die hij op een half lot in de staatsloterij beweerde te hebben gewonnen, 38.000 aan het comité kwijt geraakt. De leeraar was het er niet mee eens, hij wilde de politie er in geen geval in kennen. Het kwaad zou zichzelf wel wreken. Dit was niet aan doovemans ooren verteld. De jongen voelde zich thans volkomen veilig en toen hij weer geld noodig had, kwam hij met een nieuw comité voor den dag, waarmee hij alweer volgens zijn zeggen persoonlijk con tact had, en dat de zaak ernstig ter hand zou nemen. Wederom begon de bron te vloeien, totdat de 30.000 vol waren. Intusschen was de leeraar volkomen ge ruïneerd, nadat hij op „herhaald bevel" van het comité zelfs zijn levensverzekeringspolis had beleend. En hoe zou hij ook niet, waar deze beleening volgens het comité, alias de 19-jarige oplichter, geschieden moest „op be vel van den burgemeester van Amsterdam", met wien de verdachte voorgaf te hebben gesproken, hetgeen hij uit verscheidene „be wijsstukken" aannemelijk maakte. Zelfs begon het comité bedragen van meer dere honderden guldens aan den bedrogene terug te betalen, eenmaal zelfs om het vol komen veramde slachtoffer in staat te stellen huishuur te betalen. Onder den drang van deze financieele omstandigheden wendde de leeraar zich tenslotte tot eenige z.g. comité leden, waarna bleek, dat deze personen van een comité volkomen onkundig waren, het geen, gelijk gemeld, tot de arrestatie van den jongen leidde. De jongen blijkt het geld vrij wel geheel te hebben verbrast, voorzoover hij het niet in eenige kleine ondernemingen heeft gestoken, waardoor nog enkele duizenden zijn gered. Tegenover zijn a.s. schoonouders speelde hij den zuinigen koopman, doch te Antwerpen had hij met een andere vrouw mooi weer gespeeld van het geld van den goedgeloovigen leeraar. Verdacht van veroorzaken van dood door schuld. De burgemeester van Haarlem heeft zich Dinsdag voor het Gerechtshof te Amsterdam moeten verantwoorden voor het feit, dat hij, aldus de beschuldiging, door roekeloos rijden met zijn auto een ongeluk op den Haarlem merweg tusschen Halfweg en Haarlem op Goeden Vrijdag, 19 April 1935, waarbij een mbtorrijder, die met een motorfiets een stil staande auto passeerde, werd gedood, zou hebben veroorzaakt. Het Hof heeft op 25 Juli in deze strafzaak een interloculair arrest gewezen, waarbij het onderzoek niet volledig werd geoordeeld en een nader getuigenverhoor werd gelast. De Procureur-Generaal had bevestiging van het vonnis der Haarlemsche rechtbank geëischt, waarbij de burgemeester tot 2500 boete, subs. 50 dagen hechtenis, zoomede intrekking van het rijbewijs voor den tijB van een jaar was veroordeeld. De burgemeester heeft steeds zijn onschuld betoogd. Hij zou volkomen rechts hebben ge reden en de motorrijder zou bij het passeeren van een stilstaanden auto op de linkerhelft van het wegdek hebben gereden. Ditmaal werden twee getuigen gehoord. De eerste, een bloemist uit Haarlem, had zich na de zitting van het Hof in Juni tot den Haarlemschen burgemeester gewend met de mededeeling, dat hij „er alles van afwist". Deze getuige, die zoowel het slachtoffer als den burgemeester kende, was naar de pre sident mr. Jolles onderstreepte niettemin dadelijk na het nogeluk, waar hij zegt bij te zijn geweest, weggegaan. Getuige verklaarde, dat luj ervandoor was gegaan, omdat hij nog een gevangenisstraf tegoed had en hij bang was gearresteerd te worden, en ook „omdat het onaangenaam was, indien het slachtoffer werkelijk schuld had aan zijn eigen dood." Requisitoir. De procureur-generaal hecht in zijn requi sitoir van de getuigenverklaringen weinig waarde de verdachte had in ieder geval moeten wachten tot de mottorrijder weer op zijn rechterhelft van den weg was gekomen, aangenomen dan, dat het ongeluk gebeurde op het moment, waarop verd. een stilstaande auto passeerde. Spr. persisteert tenslotte bij zyn eisch tot bevestiging van het rechtbank (2500 gulden boete «V® 3g t trekking van het rijbewijs). Arrest 22 Sept. O. M- eischt twee jaar tegen oud secretaris. Dinsdagmorgen stond voor de Maastricht- sche Arrondissementsrechtbank terecht e oud secretaris van het gewestelijk comité van Rivrijw Landstorm te Maastricht, o den Bxjz. vrijw. nl„„en van valsch- der verdenking van het plegen heid in geschrifte en verduistering, vanongeveer veertig duizend gulden. Uit het vooronderzoek is gebleken a ve dachte zich daaraan meermalen heeft schuy dig gemaakt. Hij werd 14 Mei j.L gear te2, secretaris van het gewest Limburg ontving hij van het Nationaal Comité in Den Haag alle gelden, welke bestemd waren vo de gewestelijke afdeeling en voor de penning meesters of leiders van de afdeelingen m ver schillende gemeenten. In talrijke geva. en heeft verdachte deze gelden voor zichzelf ge houden en de kwitanties, waaruit zou moeten blijken, dat hij de gelden werkelijk had door gegeven, vervalschte hij, door ze te teekenen met de namen van de personen aan wie hq de gelden behoorde door te geven. Op die manier heeft hij van een kleine tweehonderd namen gebruik gemaaKt. Het totaal aan al der vervalschingen bedraagt ten naasten bij twee duizend. Het geheele bedrag, dat ver dachte op die wijze zich heeft toegeëigend, benadert veertigduizend gulden. De vervalschingen en verduisteringen zijn gepleegd in een tijdsduur van ongeveer veer tien jaren. Van de oprichting in 1918 af ver vulde verdachte de secretariaatsfunctie. Van de gelden, welke hem van Den Haag uit wer den gezonden, was hij aan het gewestelijk comité geen verantwoording schuldig. Het O. M. meende een zwaren straf te moeten opleggen, wegens den ernst van het feit en eisehte een gevangenissraf van twee jaren. MONTEUR DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Maandagavond circa half vijf was de mon teur M. Koning, in de Koninklijke Metallur gische Bedrijven, te Arnhem, bezig met het herstellen der electrische leidingen. Hij deed dit, staande in een kist, die was opgetrokken. Op een gegeven oogenblik verloor de man het evenwicht, greep zich vast aan de leiding, werd uit de kist geslingerd en viel van een hoogte van acht meter neer. De direct ontbo den geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis vervoerd. Op het motorschip Baltic, liggende in de haven van Antwerpen is Dinsdagavond bij het neerstrijken van den mast een stuk ervan weggegleden en terecht gekomen op den 26- jarigen stuurman Gerke Munder. M. is kort na het ongeluk aan de gevolgen van een schedelbreuk overleden. Tegen den chauffeur de maximum straf geëischt. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag de zaak behandeld tegen den 26-jarigen chauffeur H.P.S., die terecht stond wegens het veroor zaken van dood door schuld. Verdachte heeft op 8 Febr. j.L, als bestuurder van een zand- vrachtauto, op denWaaldorperweginDenHaag een voor hem uitrijdenden zandauto voorbij gereden, terwijl uit tegenovergestelde richting een colonne militaire wielrijders naderde, welke moest uitwijken voor een langs den weg staan- den vuilnisauto. Bij deze manoeuvre heeft S. den laatsten militairen wielrijder, G. Compagnie, uit Schie dam, zoodanig aangereden, dat dezen een arm werd afgerukt, aan welke verwondingen hij kort daarop is overleden. Verdachte beweerde slechts den voor de colonne uitrijdenden luitenant te hebben op gemerkt en hij ontkende, bij het voorbijrijden op het linkergedeelte van den rijweg te zijn gekomen. Eerst op het laatste oogenblik werd hij gewaar, dat een militaire colonne hem tegemoet reed. Als getuigen werden gehoord le luitenant der veldartillerie H. M. A. Kosten, alsmede eenige militairen die deel uitmaakten van de colonne. Het O.M., achtte grove schuld bij verdachte aanwezig en vorderde de maximumstraf van negen maanden, met intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. De rechtbank zal 21 September uitspraak doen. De heer H. Sibbink, te Winterswijk is Dinsdag 101 jaar geworden. Twee muziek korpsen hebben hem een serenade gebracht. Woensdagmorgen half tien aan de Buiten haven. Van de toppen van alle schepen waait de Nederlandsche vlag. Aan boord van de „Hare Majesteits" klin ken commando's. Met dof gedreun worden geweren aan den voet gezet. Voor den Zeekrijgsraad ligt een Engelsch motorjacht. De stormen van de laatste dagen hebben het in onze haven vast gehouden. Maar nu het weer zich beter laat aanzien is het verantwoord om zee te kiezen. Ijverig is men in de weer om de trossen los te maken. Het scheepje ligt goed vast. Een orkaan zou niet bij machte zijn het van den steiger te rukken. Er is een man of tien aan boord plus een dame in het geel, gevorderden middelbaren leeftijd. De „Martinetta" zoo heet het jacht is gepavoiseerd en voert aan beide masttop, pen onze driekleur. Aardig! Voor de prinses natuurlijk. Op den wal staan eenige belangstellenden te kijken. Er zijn heel wat kabeltjes los té maken. Daar komt weer een nieuw gezicht uit een der kajuiten opduiken. Van een dame in 't groen, eveneens gevorderden middelbaren leeftijd. Voor een andere kajuitdeur blijft zjj staan. „Morning." Dan ontdekt zij de toeschouwers: „Mom ning". Enkelen groeten terug: „Ook goeiemorge!" De dame heeft een „Telegraaf" in de hand. Trots laat zij ons aan den wal de foto van Prinses Juliana met Prins Bernhard zien. Eventjes maar; dan gaat zij naar de stuur, hut: „Look! George! The princess!" Meteen verdwijnt zij in de deuropening. De prinses schijnt ook in Engeland geliefd te zijn. Ach, dat wisten wij toch! V. Onder de gemeente Poortugaal nabij da kruising Molendijk en provincialenweg Rot terdam—Hoogvliet, is gisterenochtend da vischhandelaar J. E. Speelman, van Poortu gaal, met zijn motorcarrier bij het tram- station door de van Spijkenisse komende tram van de R.T.M. aangereden. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Het lijk was zwaar verminkt. Het tramverkeer had eenige stag natie. Buitenland 21 dooden. Maandag zijn 21 van de 22 deelnemers aan een uitstapje om het leven gekomen, toen de autobus, waarin zij zich bevonden, bij Juan Ambu (Columbia) van een berghelling reed. Op de hellingen van de Los Flores kloof in Californië woedt een geweldige boschbrand. Ongeveer 1000 personen uit de in de buurt gelegen dorpen probeeren het vuur te blus. schen; meer dan 20 zomerhuisjes zijn reeds een prooi der vlammen geworden. De brand breidt zich uit in de richting van de film- kolonie Malibu Beaoh. Ook een groote opslag plaats van dynamiet loopt gevaar. Men zegt, dat vrouwen een eenmaal ge geven belofte ook altijd nakomen en wij wil len er, wat het geval betreft van een onge noemd meisje van veertien jaar, dat te Sal- ford (Engeland) voor den rechter kwam, ook geenszins aan twijfelen. Dit meisje had lip penstift en rouge gestolen. De rechter, onge trouwd (hetgeen ook wel een weinig uit zijn vonnis blijkt) verklaarde aan het kind dat zij op haar leeftijd noch lippenstift, noch rouge noodig had. Bovendien was het gebruik van deze toilet middelen volgens den rechter af te keuren, omdat het meestal de patiënten leelijker maakte dan zij waren. Hij wilde echter een humaan rechter zijn en li^t het meisje gaan, na haar te hebben laten beloven, dat zij tot haar vijftigste jaar geen gebruik meer van zulke schoonheidsmiddelen zou maken. Het meisje beloofde, de rechter nam daar genoe gen mee en wij gelooven even stellig als Z.Edelachtbare zelf, dat zij de belofte zal na komen. den van dit oneindig rotsmassief; in den prillen morgen en bij het aandwarrelen der eerste avondschemering lossen zich de toppen in de vochtig-grijze nevels der nabije zee. Zwart zrjn de bergranden en grauw in de spleten en holen, die als onheilspellend opengesperde kaken van vreemde monsters grijnzen. In de bochten spelen de schaduwen hun raadselspel met het licht, dat veelal diffuus over dit land valt. De hellingen zijn op tal van plaatsen be groeid met sparren en pijnboomen. Rechtstandig rijzen de stammen op dezen granieten bodem, hier en daar schaars bedekt met wat leem. Zij groeien, deze taaie stammen en manifesteeren iets van den eeuwenouden baarheid van dit steenen land. Des morgens, als de grauwheid van den nacht strijdt met het de fjorden instroomende licht ziet ge tafreelen van ontroerende schoon heid. De duisternis en het licht beiden zitten nog gevangen in de eeuwenoude beddingen, waar decennia geleden onmeetbare ijsmassa's zich centimeter voor centimeter zeewaarts stuwden. Het water kleurt zich dan in duizend schakeeringen; van lichtblauw tot olijfgroen, van zilverwit tot loodgrijs. En als de wind aan de kust bleef is dit water als één grenzenloos bekken van onbeweeglijk kwik. En men slaat het oog op, en Uw blik verliest zich in de hoogten dier barrièren van graniet en bazalt. Witte meeuwenlijven glijden van rots tot rots. Soms vallen ze in het water. De laatste nevels scheren over het water, omhullen wazig de naaldbosschen en boven de kloven vormen ze als het ware projectiescher men waar de zon haar stralen in diffuse weer kaatsing op projecteert. En men staat aan de reeling van het schip en ziet: en zwijgt. Waar de natuur dit land wat aarde schonk wonen menschen. De natuur was voor dit land stiefmoeder. Vandaar dat er weinig menschen wonen. Maar een enkele maal zien we ze, 4 of 5 ellendige huisjes van hout opgetrokken. Er omheen trachten wat magere koeien restanten van reeds lang afgeknaagd gras te vinden. Waarvan deze menschen leven? Niemand weet het. Ze vangen wat visoh in de fjord, ze hebben een paar koeien. Ze worden hier ge boren en ze sterven er. Daartusschen ligt een periode die men leven noemt. Dat leven is het leven der desolatie, der een zaamheid. De eenzaamheid, die gaat spreken in de watervallen en in den roep van de nacht vogels. W(j Hollanders zouden krankzinnig worden. De Noor ziet en zwijgt. Hij zwijgt zijn geheele leven. Wat zou er tenslotte te zeggen zijn, daar, waar de stilte hoorbaar Ls? Rotsen en watervallen beheersohen dit land. Ge kunt geen fjord binnenvaren of ge hoort deze watervallen, soms vele tegelijk. Ze komen van de peillooze hoogten, waar de gletschers liggen te blinken en schitteren in de zon en ze smelten en het sneeuwwater zoekt de laagste plaats. Dan zoeken de vele stroompjes elkander en samen worden ze een krachtige stroom die zich over de kam der bergen werpt. Dan is het een waterval. Sommigen vallen niet hooger dan van 10 of 20 meter. Anderen vallen 500 of 1000 meter en hun geruisch kunt ge uren ver hooren. Wit-beschuimd loopen ze uit in de fjord, waarboven hoog de meeuwen zwieren. En we varen door het land en de wind blaast door de bosschen op de bergen en een enkele maal 's nachts staat de hemel vol sterren. Glanzend wit en zilverig zqn de berg toppen, want hoog er boven drijft de maan. Groot en geel. De nacht is koel en de Johan trekt een diepe voor in het rimpellooze fjord water. In de verte klinkt droefgeestig de roep van een nachtvogel. En voorbij drijven rotsen, in eindelooze opeenrijing. Het boegwater ritselt geheimzinnig onder aan het schip, heel in de verte ruischt de mystieke muziek van een neerdaverende waterval. De geluiden komen alle tezamen en ze vormen een vreemde symphonie. Een sym- phonie, die men De Eenzame zou kunnen noemen. Eenzaamheid... zjj waart over dit land, zooals nergens anders. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10