Buitenlandsch Overzicht. f m HAAS BOOG-AZIJN ÊTX A BAYERI CHINA NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA y De Italianen in Abessinië. „Koa IW« VMj- 7803 EERSTE BLAD DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 64ste JAARGANG Wanneer U iets koopt, Italië en de Volkenbond. Een beroep van den negus op de wereld. N.V. WACO Autobusdiensten uitgebreide Dienstregeling De stakingen. Geen aanspraken op voormalige Duitsche gebieden. Koning Eduard te Weenen. Toenemende moeilijkheden van de Fransche regeering. De stakingsbeweging breidt zich weer uit. De staking te Marseille. De werkloosheid in de Ver. Staten. Hoe Mussolini tot 8 millioen man komt. Baldwin moet rust nemen. Een rede met belangrijke politieke kanten. EEN IN B E N B O LT COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3—0. Losse nos. 4 ct; fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.—. Modeblad resp. 1.20, f 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËNs 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Als koning Eduard met vacantie gaatdoet hij zaken. Italië zoekt terugkeer tot de internationale samenwerking. Als koning Edward reist Koning Eduard, eer der Prince Charming, heeft de voor zijn land verdienstelijke gewoonte gehad, zijn plezierreizen te benutten ten voordeele van zijn land, door zakelijke relaties aan te knoopen, waardoor hij den naam kreeg van den besten handels reiziger van Engeland. Hij was trotsch op dien titel, zegt de N. R. Crt., en hij heeft er steeds naar gestreefd dien waardig te blijven. De taak, welke daardoor op hem rustte, paste voor het overige goed bij zijn geaardheid en levenswijze. Geen huise lijke haard maakte voor hem het reizen en trekken naar verre landen tot een opoffering. Hij was veel onderweg en hij wist zich overal vrienden en vriendinnen te maken. Nu is „Prince Charming" koning geworden. Zijn oude gewoonte van het bezoeken van vreemde landen heeft hij daarom niet opge geven. Weer is hij op reis, op een vacantiereis heet het. Het is in overeenstemming met zijn aard weer, dat hij die reis doet op voor Engelsche koningen heel ongewone manier. Ten eerste maakt hij gebruik van gastvrij heid, die hem op een particulier jacht is aan geboden. En dan legt hij, ook in het publiek, zijn oude ongedwongenheid nog heelemaal niet af. Men ziet foto's van hem, den eindeloos gefotografeerde, in een sportdracht, die ver der van statige kleeding verwijderd is dan het ongedwongenste tenue, waarin koningen zich totnogtoe hebben laten afbeelden. Koning Eduard VIII wenscht een belangrijk deel van de vrijheid te behouden, die hij als kroonprins heeft weten te genieten. Wat zijn taak op deze reis is geweest, blijkt Uit twee korte berichten in het ochtendblad. „Bij zijn vertrek uit Stamboel heeft koning Eduard Ataturk uitgenoodigd naar Londen te komen. Deze verklaarde, dit steeds te hebben gewenscht." Dit was het resultaat van zijn be sprekingen met den Ghazi. Dat men de betee- kenis daarvan niet moet onderschatten, blijkt Uit het tweede bericht: „Voor zijn vertrek haar Sofia heeft koning Eduard een onder houd gehad met Ataturk, die den Koning er van in kennis stelde, dat de eerste minister, Ismet Inönu, zich zonder verwijl naar Londen zal begeven." Hieruit blijkt, dat men spij kers met koppen geslagen heeft. Door de ont moeting van de twee staatshoofden zijn de betrekkingen tusschen Engeland en Turkije blijkbaar een stuk vooruitgeloopen. Daarna heeft koning Eduard van zijn terug- Zeis over land gebruik gemaakt om koning Boris van Bulgarije, en den regent van Zuid- Slavië te ontmoeten. Op het oogenblik houdt hü zich te Weenen op. Engeland is op het oogenblik de vriend van •Turkije. Het Italiaansche imperialisme heeft deze belangrijke politieke verschuiving be vorderd, zoo niet zelfs veroorzaakt. Eens heeft Mussolini van zijn plannen tot expansie naar Klein-Azië geen geheim gemaakt. Later is hij daarvan terug gekomen, toen de onmogelijk heid ervan duidelijk was geworden. Maar de Turken vertrouwen hem niet. En tegenwoor dig zien zij in Engeland hun natuurlijken be schermer. In Engeland heeft men de poli tieke en militaire beteekenis van Turkije leeren beseffen. De oorlog was in dezen een harde les. Duitschland kon zich handhaven, Zoolang de verbinding met Turkije in orde bleef. En zonder Turkije had Duitschland den oorlog nooit zoo lang kunnen volhouden. Een nieuwe les voor Engeland is toen de nederlaag van de Grieken geweest. Turkije werd nog een te geduchtere macht door zijn vriendschap met Rusland. In opmerkelijk contact komt Engeland op deze wijze met Rusland zegt het blad. Want Turkije zal, om nieuwe vriendschap met Engeland, zijn intieme samenwerking met de Sowjet niet prijsgeven. Italië en de Internationale samenwerking De Parijsche bladen bespreken het| bezoek van den secretaris-gene raal van den Volken bond, Avenol, aan Rome. Mevr. Tabouis, schrijft in 1'Oeuvre, dat de besprekingen van Avenol ten doel hebben, de tegenwoordigheid van Italië in de komende Volkenbondsvergadering te Genève vast te leggen. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken zou Avenol twee voorwaarden gesteld hebben. In de eerste plaats mag de Abessijnsche delegatie niet toegelaten wor den, noch zal er sprake zijn van één kwesie met betrekking tot Abessinië. Het zou dus noodzakelijk zijn, dat de groote mogendheden, indien zij Italië naar Genève willen hebben, het onderling eens werden, dat de commissie die de volmachten verifieert, de aanspraken van Abessinië niet sterk genoeg acht om den negus toe te staan vertegen woordigers naar Genève te zenden. De volgende Italiaansche voorwaarde is, dat de kwestie van de hervorming van den Volkenbond in de komende Volkenbondsver gadering niet zal worden opgeworpen. Mussolini zou van meening zijn, dat deze kwestie niet in behandeling kan worden ge nomen vóór de conferentie van vijf, die de hoop laat, dat Duitschland terug zal keeren naar Genève. En inzake de hervorming van den Volkenbond moet niets ondernomen wor den vóór de tegenwoordigheid van Duitsch land te Genève. Tenslotte zou Italië verzocht hebben het verbod aan de Ialiaansche jour nalisten, die te Genève schandaal hebben ge mankt, om naar Genève te komen, op te heffen. De Matin brengt het bezoek van Avenol aan Rome in verband met dat van generaal Rydz-Smigly aan Venetië. Deze twee gebeur- dan onderzoekt U en over tuigt U zich van de goe de kwaliteit. Zoudt U bij een geneesmiddel minder zorgvuldig tewerk gaan? Onderzoekt ook hier pre cies, door op het Bayer- kruis te letten, dat echt heid en goede hoedanig heid der Aspirin-tabletten garandeert. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a tO ets. tenissen wijzen op een zekeren terugkeer van Italië in de internationale samenwerking. Naar het schijnt zouden de besprekingen, die te Venetië tusschen Rydz-Smigly en den Intaliaanschen onderstaats-secretaris van buitenlandsche zaken gehouden werden, gis teren worden hervat. Zij zouden voornamelijk ten doel hebben na te gaan op welke voor waarden Italië een doeltreffende samenwer king met den Volkenbond zou kunnen hervat ten. Waarschijnlijk niet vóór October terug in Downingstreet. De eerste minister Baldwin, wiens gezond heidstoestand aanzienlijk is verbeterd door zijn verblijf buiten Londen, heeft den raad ontvangen van zijn geneesheer, dit verblijf nog te verlengen. Hij zal evenwel in nauw con tact blijven met zijn medewerkers inzake be langrijke kwesties. Men verwacht niet, dat hij vóór October naar Downingstreet zal terugkeeren. Naar vernomen wordt, heeft Baldwin aan Neville Chamberlain verzocht hem te vervangen op de groote vergadering van de conservatieve partij te Margate op 2 October a.s. en waar de minister-president de voornaamste spreker zou zijn. De operaties worden voortgezet. De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani meldt, dat een uit Addis Abeba vertrokken gemotoriseerde colonne, versterkt met troepen inboorlingen onder bevel van ras Hailoe, in het plaatsje Ambo, op ongeveer 90 K.M. ten Westen van Addis Abeba is aan gekomen. Hiermede zijn de politie-operaties hervat, na eenigen tijd afgebroken te zijn ge weest, als gevolg van de tropische regens, waarvan het einde in de laatste helft van September verwacht kan worden. De expeditie waaraan nog meer troepen zullen deelnemen, zal verder naar het Westen trekken en Ita liaansche garnizoenen vestigen te Gore, Gam- bela en in het merengebied. De Italiaansche verliezen. Blijkens de jongste statistieken, zijn in het tijdvak van 1 tot 31 Augustus, bij verken ningstochten en politie-operaties in Abessinië 22 Italianen gedood, vijf overleden aan ver wondingen, tijdens de gevechten opgeloopen en 189 aan ziekten of ongevallen, in totaal dus 216. Alles bij elkaar zijn derhalve in de periode van 1 Januari 1935 tot 31 Augustus 1936 in Abessinië 2991 Italianen om het leven geko men. De negus van Abessinië heeft gisteren een beroep op de wereld voor vrede en recht vaardigheid jegens Abessinië gepubliceerd naar aanleiding van de aanstaande Volken bondsvergadering. Hij zegt, dat meer dan tweederde van zijn land nog niet door de Ita lianen bezet is en dat de voorloopige regee ring normaal functionneert in West-Abes- sinië. „Onze betrekkingen met de vreemde mogendheden en onze verbinding met den Volkenbond als staat-lid gaan normaal voort. Oorlog en oorlogsgeruchten houden de aan dacht der regeeringen en volken bezig, maar de wereld snakt meer dan ooit naar vrede en recht. Aan vrede en recht heeft ook Abes sinië zoozeer behoefte en wij blijven een be roep doen op de naties, die borg zijn voor de onafhankelijkheid van Abessinië, om hun ver plichtingen na te komen. VANAF 1 SEPTEMBER Den Helder - Wieringermeer- Medemblik - Hoorn- Amsterdam v.v. Vraagt gratis hiervan dienstregeling aan onze chauffeurs en ons kantoor Den Helder, Kanaal- weg 137. Tel. 773. Reuter meldt nader: Om ernstige incidenten te vermijden heb ben de arbeiders, die de prefectuur bezet hielden er in toegestemd het gebouw te ont ruimen. Pierre Michelin, de industrieel, heeft persoonlijk de arbeiders verzocht hier toe over te gaan. Gisteravond om zeven uur toen talrijke arbeiders die lid zijn van de bij de C.G.T. aangesloten vakvereenigingen zich voor de prefectuur hadden verzameld, vreesde men een nieuwe aanval op het gebouw, te meer daar de politie slechts een geringe macht op de been had kunnen brengen. De kans op een algemeene staking te Cler- mont Ferrand is overigens grooter geworden. De besprekingen tusschen de vertegenwoor digers uit de beide kampen van de arbei ders zijn rustig verloopen. De fabrieken van Michelin blijven bezet. De leiders van de niet bij de C.G.T. aan gesloten vakvereenigingen hebben meege deeld dat van hen geen initiatief is uitge gaan tot bezetting van de prefectuur. De personen, die gistermiddag gewond wer den zijn er geen van allen ernstig aan toe. Het aantal stakers tot 100,000 gestegen. Door de nieuwe stakingen te Marseille in de metaalfabrieken en in Rijssel in de textielindustrie, is het totale aantal der stakers tot ongeveer 100.000 gestegen. Geen van deze stakingen draagt volgens Havas, een politiek karakter. Het gaat om conflicten tusschen de werkgevers en de ar beiders over de toepassing van de collectieve arbeidsovereenkomsten. De havenwerkers van le Havre hebben gis teren het werk neergelegd. Hierdoor ligt het geheele verkeer in de haven stil. Verklaring van dr. Van Broekhuyzen. Dr. van Broekhuyzen, Zuid-Afrikaansch ge zant in België en Nederland, heeft te Ant werpen een verklaring afgelegd, over 't kolo niale vraagstuk. De gezant zeide o.a., dat de Zuid-Afrikaansche Unie er niet aan denkt, vroegere Duitsche koloniën die onder mandaat van den Volkenbond staan, te naasten en in ruil daarvoor toe te staan, dat Duitschland zich zekere gedeelten van Belgisch Congo zou toeëigenen. Groot-Brittannië, noch de Zuid-Afrikaan sche Unie denken eraan rechtstreeks met Duitschland te onderhandelen over de terug gave van Oost- of Zuid-West-Afrika. Deze ge bieden immers, die onder mandaat staan, han gen af van den Volkenbond, die alleen erover kan beschikken. (H.bl.). Koning Eduard is Dinsdagmiddag even over eenen te Weenen aangekomen. Hij werd ont vangen door den Oostenrijkschen minister van buitenlandsche zaken, dr. Schmidt en den Britschen gezant. De koning heeft onder den naam hertog van Manchester zijn intrek in hotel Britstol ge nomen. Koning Eduard zal prof. Heinrieh Neumann, den beroemden oor-specialist consulteeren. Verleden jaar reeds heeft de koning zich, toen hij last had van een ooraandoening, door Neumann laten behandelen. Toen is den Koning geadviseerd zich over een jaar nog eens te laten onderzoeken. De Parijsche correspondent van de Nw. Rt. Crt., telefoneerde Dinsdagavond aan zijn blad: In vele steden vlamt de stakingsbeweging weer op. Dit komt den socialisten slecht te pas. Zij waren al niet ingenomen met de neer legging van den arbeid gedurende een uur in de metaalfabrieken gisteren als protest tegen de houding van de regeering inzake den bur geroorlog in Spanje, ten voordeele van een in menging ten behoeve van de regeeringspartij. Het is een feit, dat vele arbeiders van deze wilde actie niet gediend zijn. Deze ordelijke elementen kunnen niet tegen de anderen op. De laatste voelen zich gesteund door het alge meene verbond van den arbeid (C.G.T.) en indirect door de regeering. De druk van de C.G.T. op het uitvoerend ge zag bleef sinds de komst van het nieuwe be wind toenemen. Dit aanzetten van de duim schroeven dreigt Blum op den duur ondragelijk te worden. Zondag zei hij te zullen aftreden als de vakbond zich tegen hem keert. Intusschen is in alle metaalfabrieken van Marseille de staking uitgeroepen en bezetten te Clermont Ferrand tweeduizend niet tot het algemeene verbond behoorende arbeiders en bedienden de prefectuur uit protest tegen de bezetting van de Michelinfabriek door 7000 ar beiders. In deze omstandigheden kan de heropening van de Kamers vervroegd worden. Het is mo gelijk dat Blum er de voorkeur aan geeft het parlement te laten beslissen, inzake het ge schil met de syndicalisten en communisten. De prefectuur ontruimd. Als resultaat van Dinsdagmiddag gehouden besprekingen hebben de arbeiders, die het ge bouw van de prefectuur hebben bezet, dit ge bouw Dinsdagavond om half acht ontruimd. Dit geschiedde zonder incidenten, daar de politie maatregelen had genomen om te ver hinderen dat de beide groepen arbeiders met elkander in aanraking zouden kunnen komen. Uitbreiding tot de automobiel- en vliegtuigindustrie. De Dinsdagmorgen in de metaalindustrie in en om Marseille uitgebroken staking heeft zich uitgebreid tot de automobiel- en vliegtuig industrie. Onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers zijn geopend. De arbeiders hebben een vergadering ge houden in de arbeidsbeurs om zich over hun houding te beraden. Dinsdagavond laat meldde Reuter uit Mar seille dat de staking zich nog steeds uitbreidt. Het aantal stakers bedraagt 6000. Een millioen minder werkloozen dan verleden jaar. De Amerikaansche minister van arbeid, mevr. Perkins, die ter gelegenheid van de „Labour day" te Washington een rede heeft gehouden, verklaarde o.a., dat sedert den vori- gen labour day een millioen mannen en vrou wen weer werk hadden gevonden in de parti culiere industrieën. Naar aanleiding van de mededeeling van Mussolini te Avellino gedaan dat Italië zoo noodig 8 millioen man zou kunnen mobilisee- ren schrijft de Messagero, dat de berekening van den duce gebaseerd is op 35 lichtingen van geoefende manschappen van 21 tot 55 jaar, met inbegrip van de lichting, welke op dat oogenblik onder de wapens zou zijn. De duce heeft volgens het blad dan nog geen rekening gehouden met een reserve van drie lichtingen, n.L van de jonge mannen van 18, 19 en 20 jaar, in het geheel 1 millioen man, die reeds ten deele geoefend zijn. De besprekingen tusschen Avenol en Ciano. In een officieel communiqué, dat verstrekt is na afloop van het onderhoud tusschen Avenol en Ciano, staat, dat het onderhoud langdurig was en van hartelijken aard. Ciano zou gisteravond een diner aanbieden. In officieele kringen verzekert men, dat de eenige voorwaarde van Italië voor deelneming aan de komende Volkenbondsvergadering is, dat Abessinië niet zal deelnemen. Naar het schijnt is deze kwestie onderwerp geweest van de besprekingen tusschen Avenol en Ciano, alsmede de kwestie van de procedure. Verder zijn algemeene Europeesche vraag stukken ter sprake gekomen, in het bijzonder de organisatie van conferentie van vijf. Van den candidaat-president der Ver. Staten. In een rede voor het Amerikaansche legioen te Wichita (Kansas) ter gelegenheid van het feest van den arbeid, heeft gouverneur Lan- don, de Republikeinsche candidaat voor het presidentschap op het radicale antagonisme gewezen, dat zich in Amerika openbaarde en een beroep gedaan op de oudstrijders om tegen wie beweging te strijden. Landon betreurde de scheuring, die dreigt in de Amerikaansche arbeidersfederatie en drong vervolgens aan op samenwerking bij da verdediging van den vrede, waarbij hij zeide, dat „door een verstandige wetgeving veel te doen was om het gevaar om meegesleept ta worden in een oorlog, die ons niet werkelijk aangaat, kleiner te maken." Politieke waarnemers achten de rede van Landon van groote beteekenis en wel om dria redenen: 1. Eenige couranten, die de New Deal voorstaan, beschuldigen gouverneur Landon en den president van het Republikeinsch comité van anti-semietisme. 2. Volgens zekere inlichtingen sympathi- seeft president Roosevelt met John Lewis, den leider van de uit de arbeidersfederatia gestooten vakvereenigingen, terwijl de ver klaring van Landon er op zou wijzen, dat deza William Green, den president van de federatie steunt. 3. De toespeling van Landon op een „ver standige vredespolitiek" en een wetgeving ten gunste van den vrede is een antwoord aan da New Deal menschen, die Roosevelt's vredes politiek voorstaan. FEU ILLETON UIT HET ENGELSCH DOOR 37 „Hij is niet bang voor pijn," bracht Ching het antwoord van den heuvelbewoner over. „Hij is veel banger dat iemand van het dorp hem vindt en zal hem dooden, wanneer rij hem kis een van de roovers herkennen. Hij zegt dat op den weg, bij de rivier waar we langs moeten, een boschje is waar de lui uit het dorp nooit komen, want daar wonen duivels heweren ze. Hij gelooft er niet aan en de duivels kunnen hem minder schelen dan de dorpelingen. Hij vraagt of wij hem daarheen .Willen brengen." „We zullen het doen als we de plaats hunnen vinden." „Hij heeft oogen als een kat," wist Ching te berichten. „Ziet in het donker, weet u?" „Dan moest een van ons hem maar op den nemen. We kunnen hem misschien niet dragen aan beenen en schouders." „In orde," verklaarde de Chinees. „Ik hem dragen net als een klein kind." Maar deze toevoeging was wel wat opti mistisch. Slechts met de grootste inspanning kregen ze den roover op Ching's breeden rug er> wat die pogingen voor pijn veroorzaakten, bewees het trommelvuur van zuchten en grommen van de rijde van den patiënt. Maar toen hij zat, of beter gezegd hing, scheen het vrij goed te gaan, en hg overleefde den tocht, die bij twee blanken zeker voor een van beide slachtoffers den dood zou hebben beteekend. Toen zij het bosch bereikten waarover de man gesproken had, deed Forsyth al het mogelijk om het hem gemakkelijk te maken en de gewonde toonde zich daarvoor uiter mate dankbaar. Op het oogenblik dat de dokter en zijn metgezel vertrokken, riep de heuvelbewoner iets tegen Ching, die onmiddellijk twee woor den een paar maal bij zichzelf herhaalde. „Nang Miao! Nang Miao!" „Wat is dat, Ching?" vroeg de dokter. „Naam van de hemelsche bloem van den roover!" berichtte Ching kort. Terwijl ze hun weg vervolgden langs de bruisende rivier waren de mannen ieder bezig met hun eigen gedachten. Forsyth, hoewel bezwaard over Kathleen's nieuwe avontuur, was overtuigd, dat ze voorloopig veiliger was in de handen der struikroovers dan in die van Ah Yeo, omdat de tocht naar Pi-Chow er door vertraagd werd. De roovers wisten niets van zijn of Ching's bestaan en een reddings poging was wel het laatste wat zij verwach ten, hetgeen hun taak aanmerkelijk ver lichtte. Na ruim anderhalf uur kondigde Ching, die voorop liep, aan: „Brug" en hij liet er op volgen: „Die vent geen leugenaar!" XXV. Om den losprijs. In „De herberg van den Altijddurenden Voorspoed" was Kathleen uit haar slaap ge wekt door het geluid van vechten aan de andere zijde van het schot, dat de kamer in tweeën deelde. Iets vermoedende van wat daar gaande was, ging ze overeind zitten, angstig luisterend. Het gedruisch nam toe, toen hoorde zij een geritsel van voetstappen, en plotseling werd ze, uit de duisternis door handen aangegrepen. Toen die haar beetpakten gilde ze het uit, maar onmiddellijk werd haar een hand voor den mond geduwd en ofschoon zij zich uit alle macht verweerde, was ze hulpeloos in de onweerstaanbare omklemming. Toen voelde ze dat ze over iemands schou der werd gegooid en hoewel half bezwijmd, wist rij, dat ze uit de herbergkamer gedragen werd. Zij trachtte nogmaals te schreeuwen, maar een andere hand stopte een zijden prop in haar mond en voor ze die verwijderd had, werd zij de ladderachtige trap afgedragen naar de kamer beneden, waar zij op een stoel gezet werd De eigenaar van de herberg was nergens te zien, maar in het licht van de lamp stond Ah Yeo. Toen Kathleen's blik op hem viel maakte een doffe wanhoop zich van haar meester. De secretaris van rijn kant keek haar aan met een kwaadaardigen glimlach en met sarcastische minzaamheid sprak hij: „Edele dame, ik ben gekomen om u te be vrijden!" „Bevrijden!" protesteerde ze hartstochte lijk." „Ja! Bevrijden! Ik kom u redden uit de handen van den bruut, den indringer, die u uit de Yamen van mijn edelen Heer gestolen heeft! Het was heel handig van dien bar- baarschen. dokter u op die manier te ont voeren, toen u niet vrijwillig wenschte te gaan en mijn geachte meester was zeer bedroefd om het gevaar waarin u geraakt was. De be- leediging, die hem persoonlijk was aange daan, vergat h(j. in zjjn bezorgdheid over u Welnu, zooals u ziet heb ik mijn zending ver vuld bijna." „Bijna?" Toen het meisje dit vroeg hield het geluid van het gevecht boven hun hoofden plotseling op en een half dozijn gewapende mannen daal den de trap af. De secretaris stelde een van hen een paar kort-afgebeten vragen en toen hij antwoord gekregen had, wendde hij zich glimlachend weer tot Kathleen. „Neen, niet bijna. Ik liep achter de feiten aan. Mijn zending is thans geheel vervuld." „Geheel?" herhaalde Kathleen met ge smoorde stem, want ze kreeg een beklem mend gevoel wat de man bedoelde. „Ja! De beleediging, die de barbaarsche dokter aan u en-de schande die hij mijn eer- waardigen meester heeft aan gedaan, zijn thans gewroken." „Ge...wroken?" De stamelende klanken kwamen nauwelgks hoorbaar over de lippen van 't meisje; thans geheel begrijpend wat de secretaris bedoelde, begroef ze haar gezicht in de handen. Ah Yeo liet een onaandoenlijken blik op haar rusten. De smart van die vrouw ontroerde hem niet in het minst; integendeel hij juichte innerlijk, dat hij in staat was haar leed te doen. „Ik begrijp wat een verlichting die weten schap voor u moet zijn," hernam hij op rijn fleemendsten toon, „maar wij moeten niet talmen. Dit is niet de provincie van mijn achtenswaardigen heer en het is niet verstan dig hier veel tijd te verspillen. Bovendien ge zoudt dat ongetwijfeld ook niet willen, wan neer ge er aan dacht met hoeveel verlangen mgn meester u wacht." Met het hoofd nog steeds in de armen ge borgen, schonk het meisje hoegenaamd geen aandacht aan de giftige taal van den Chi nees. Hjj deed een stap vooruit en een gele hand op haar schouder leggend, schudde hij haar bij den schouder. „Hoor je me?" vroeg hij scherp nu. Het meisje lichtte het hoofd op en haar met tranen bedekt gezicht leek versteend. Zij staarde hem aTwezig aan en het was hem duidelijk, dat zij niets van zijn spottende woor den gehoord had. Dit gebrek aan respect maakte hem woedend. „Sta op!" snerpte hij, haar overeind trek kend. Terwijl hij dat deed schreeuwde ze het uit een kreet van pijn, maar niet van angst. „Wat is er?" vroeg hij geprikkeld. „Mijn voet," antwoordde zij, naar haar ver bonden enkel kijkend, „doet me pijn; U „O," onderbrak hg haar met een gemeen lachje;; „U hebt uw voet bezeerd. Dan zult U tenminste geen pogingen doen om weg te loopen. „Gelukkig hebben we een draagstoel voor U." Zonder verder een woord pakte hij haar op en droeg haar de herberg uit. De stoel, waarin Ching en Forsyth haar uit de Yamen gevoerd hadden stond gereed, bewaakt door een gewapenden man, die een lantaarn in de hand had. Ah Yeo duwde haar hardhandig in den stoel, trok de gordijnen dicht en gaf bevel haar geen seconde uit het oog te verliezen. Daarop keerde hg naar de herberg terug. Er gingen vgf minuten voorbij, en toen hoorde zij in haar halve verdooving den secretaris orders geven. De stoel werd opge tild, ze voelde beweging en was zich bewust dat de terugtocht naar den Yamen te Pi-Chow was begonnen. Eenigen tg'd hoe lang wist ze niet, zat ze verslagen en verlamd van smart en wan hoop, in den stoel teruggeleund. Langzamer hand werd het haar weer mogelijk helder te denken, en ondanks haar peilloos verdriet over den geliefden man, aan wiens dood zij geen moment twijfelde, ontwaakte haar oude moedige energie. „Ik zal nooit naar de Yamen teruggaan nooit!" hamerde het in haar hoofd. Het leven hield geen enkele belofte meer voor haar in. Haar geliefde was dood en te Pi Chow wachtte haar onduldbare schande. Liever zou ze sterven en met een haast lugubere kalmte begon rij te overleggen hoe zij uit het leven zou scheiden. Zij had geen wapen, geen enkel ande hulpmiddel, maar op weg naar Pi-Chow waren afgronden, bruggen Een schreeuw door de duisternis stoorde haar droefgeestige gedachten. De kreet werd vermenigvuldigd er kwam een geluid van worstelende mannen, alarmroepen, een schot knetterde en toen werd de stoel zoo plotseling neergezet, dat haar enkel ondragelijk pijn deed. Het rumoer werd heviger; rij hoorde Ah Yeo's stem be velen geven, die blijkbaar niet gehoorzaamd werden, want ze werden gevolgd door ruwe onwillige vloeken. Toen stierf het lawaai even plotseling weg als het opgekomen was en aan den anderen kant van het gordijn hoorde zij een man lachen. Met een snelle hoop opwellend in haar hart, sloeg zij een lap zijde weg en toen zij dat deed werd voor haar gericht een lantaarn in de hoogte gehouden. Maar in het licht daarvan kon zij ook den man zien die haar bespiedde en met ontstelde verbazing, ontdekte zij dat hij geen Chinees was, maar tot een anderen volkstam moest behooren. Hij droeg een soort tulband, zijn kleeren waren rood en blauw gestreept en de wijde mouwen van zijn log gewaad lieten zijn bloote armen grootendeels vrg. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1