De burgeroorlog in Spanje Abonneert II op dit blad Radio-programma De opmarsch naar San Sebastian. Dat gaat niet samen Oost'Indië HRLDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 Irun na de bezetting. De toestand te San Sebastian Huesca in handen der regeeringstroepen. In Toledo. Een incident bij Lissabon? De muiterij op de beide Portugeesche oorlogsschepen. De uitbreiding van de Indische defensie. Het ongeluk op de Flores. Er was geen toezicht. Treurig ongeluk. Misdadige roekeloosheid. Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië Het verkeer met vliegtuigen over den Noordelijken Atlantischen Oceaan. De watervliegtuigen voor de Indische marine. Vijf en twintig vliegtuigen op zoek naar een ballon. Vliegongeluk in Frankrijk. Zes dooden. Tweedracht onder de verdedigers De opstandelingen naderen thans van twee kanten San Sebastian, waarvan zij nog slechts tusschen de acht en zestien kilometer verwijderd zijn. Een van hun afdeelingen komende uit Fontarabie en Fort Guadelupe hebben posities ingenomen voor Renteria en Pasajes, welke plaatsjes overigens noch zijn ingenomen, gelijk gemeld was, noch in brand gestoken zgn. Twee andere kolonnes ver sperren den weg in het zuidwesten één b(j het plaatsje Tatarte, den weg uit Bilbao afsnijdend, en een andere meer naar rechts gelegen. De spoorweg tusschen Bilbao en San Sebastiaan functionneert nog normaal. Tegen den avond scheen de toestand onver anderd ondanks voortdurend geweervuur. Men meent te weten, dat het aantal ver dedigers van San Sebastiaan op het oogen- blik 14,000 beloopt, doch het is de vraag, of de strijdkrachten der eerste linie de 4000 overschrijden. Gistermorgen hebben te San Sebastian eenige gevechten plaats gehad tusschen communisten en Baskische nationa listen. Vier anarchisten zouden gedurende de laatste dagen gedood zijn, tengevolge van twisten met de Basken. 200 gewapende Bas- ken zijn namelijk belast met de handhaving van de orde in San Sebastiaan en in het bijzonder met het toezicht op de extremisten, die belangrijke gebouwen in brand zouden willen steken. Het heet, dat ook de drinkwa tervoorziening van San Sebastian door de op standelingen is afgesneden en dat de stad wat dat betreft thans afhankelijk is van put ten. Landbouwproducten worden thans schaarsch niet alleen in San Sebastian maar ook te Gijon, Bilboa en langs de heele kust. De regeeringstroepen melden, dat zij na een verwoed gevecht voor Huesca thans stel lingen op 200 meter van de stad bezetten. Er hadden gevechten van man tegen man plaats gehad en de regeeringstroepen moesten drie loopgravenlinies overschrijden om tot de thans bezette stellingen te komen. Uit Madrid werd gistermiddag nog gemeld, dat de artillerie en de luchtmacht van de re geering voorafgegaan zijn Oviedo en het Alca- zar te Toledo te bombardeeren. De regeering zou besloten hebben de vrouwen en kinderen, die zich in het laatste gebouw bevinden, den tijd te geven om te vluchten, alvorens de regee ringstroepen tot de laatste beslissende bestor ming zullen overgaan. Aan de opstandelingen zal het leven worden gelaten, indien zij zich thans overgeven, Te Irun en omgeving is het verder rustig gebleven. Duizenden „Carlisten" hebben hun kamp in de stad opgeslagen, maar er is geen enkele legioensoldaat meer. Zij bevinden zich allen ten Westen van Renteria op de heuvels, die San Sebastiaan beheerschen. De bijzon dere correspondent van Havas heeft een be zoek gebracht aan het ziekenhuis, waar nog slechts tien soldaten der opstandelingen ver pleegd worden. In de haven van Fontarabie verkoopen de vrouwen al weer visch. Weg werkers repareeren de straatwegen, ruimen de barricaden op, herstellen café's en bruggen en soldaten ruimen de puinhoopen op. Van tgd tot tijd verschijnt een regeeringsvliegtuig, maar omdat zij op een hoogte van meer dan 2000 meter vliegen, blijven hun bombarde menten meestal zonder uitwerking. Jaren zulen er moeten voorby gaan, voor dat Irun, waarvan het centrum totaal ver woest is, zgn gewone aanzien zal hebben her nomen. De bewoners leven van het voedsel der soldaten. De archieven van het gemeen tehuis en van de rechtbank slingeren over de straten, alsmede duizenden paspoorten en an dere papieren. 43.000 pond sterling voor de genera- li dad van Catalonië. By decreet van den commissaris van finan ciën te Barcelona heeft de Bijbank van de Bank van Spanje te Barcelona aan de Genera- lidad 43.000 pond sterling in goud ter beschik king gesteld om de voor den oorlog noodzake lijke uitgaven te bestrijden. Een telegram van Lord Churchill. Italianen en Duitschers voorzien op standelingen van wapens. Lord Hastings heeft op het hoofdkwartier van de commissie voor medische hulp voor Spanje, het volgende telegram van Lord Churchill ontvangen. Lord Churchill staat aan het hoofd van een van de Britsche ambu lances in Spanje. „Bij mijn terugkomst van het front zag ik lgken van vróuwen en kinderen, gedood door bommen, die geïdentificeerd konden worden als Duitsche bommen, afkomstig uit een drie- motorig Duitsch vliegtuig. Er zijn vele be wijzen voor handen dat Italianen en Duitschers de opstandelingen van wapens voorzien...," Maandagavond verluidde te Hendaye dat alle magazijnen en winkels te San Sebastian ge opend waren en dat het zakenleven op normale wijze functionneerde. Men meent te weten, dat zich thans 625 aanhangers van de opstan dige beweging in gijzeling bevinden. Eenige personen zouden zijn terechtgesteld. In de omgeving van gouverneur Ortega is men overtuigd van het falen van de opstandelingen voor San Sebastian, waar de regeeringstroepen versterkingen ver wachten van Majorca. Het schijnt, dat weer algeheele eenstem migheid heerscht te San Sebastian en dat de autoriteiten voorzorgsmaatregelen hebben ge troffen om te verhinderen, dat anarchisten de •tad in brand zouden steken. De stad Huesca is na een hardnekkigen strijd, in handen der regeeringstroepen geval len. Deze zijn thans bezig hun posities in deze stad te consolideeren. Te Madrid heerscht groote vreugde over dit succes. Kolonel Vil- lalba, de leider der regeeringstroepen in den sector van Huesca. is tot belooning voor de diensten, de regeering bewezen, tot generaal bevorderd. Aan het front van Teledo heeft, naar van de zijde der opstandelingen wordt gemeld, als gevolg der jongste nederlagen van de regee ringstroepen een hergroepeering van deze strijdkrachten plaats gehad. Er is een nieuwe kolonne gevormd, ter sterkte van 4000 man, die aan de fronten van Guadarrama en Gua- dalajara zijn onttrokken. De opstandelingen stieten op 8 K.M. ten noorden van Toledo op de regeeringstroepen. Deze werden omsingeld en verslagen. Zij moesten vluchten met achter lating van 5 batterijen, 3 tanks, 6 mitrailleurs en een belankrijke hoeveelheid transport- en geniematerieel, alsmede munitie, waaronder gif gasbommen, terwijl zij 400 dooden op het slagveld achterlieten. Nabij Cordoba hebben de opstandelingen Serio Moriano bezet, na een overwinning op de regeeringsaanhangers, die 150 dooden en talrijke gewonden verloren. Volgens te Londen ontvangen berichten, die Reuter onder voorbehoud doorgeeft, zouden schoten zijn gewisseld tusschen een oorlogs schip, welks nationaliteit niet nader is aange duid en een fort bij Lissabon. De telefonische verbindingen tusschen Lissa bon en Londen zijn verbroken. DE KLEEDINGINDUSTRIE OORLOGSINDUSTRIE De te Madrid verschijnende Mundo Obrero zegt, dat de kleedingindustrie tot oorlogsin dustrie moet worden verklaard om de ver vaardiging van warme kleeding voor de sol daten te bevorderen. Aan het front in de Siërra begint het reeds koud te worden. Beschieting door de kustbatteryen: 6 dooden, 9 gewonden. Uit nadere berichten blijkt dat de beman ning van twee oorlogsschepen die in de haven van Lissabon lagen, gemuit heeft en getracht de haven te verlaten. Voor de schepen in open vaarwater lagen zijn zij door de kustbatterijen onder vuur genomen tengevolge waarvan 6 leden der bemanning gedood en 9 gewond werden. De schepen zijn daarop teruggekeerd. De staat van voorzorg is door de regeering afgekondigd en alle troepen zijn naar hun kazernes verwezen. De politie bewaakt alle openbare gebouwen. De muitende bemanning is in arrest gesteld op hun eigen schepen. Volgens de laatste berichten, die de Portu geesche ambassade te Londen heeft ontvangen, is de muiterij, die Dinsdagmorgen op twee oorlogsschepen heeft plaatsgehad, „volkomen onderdrukt". De ambassade deelt voorts mede, dat te Lissabon en in het geheele land kalmte heerscht, en dat de ongeregelheden, die op de vloot hebben plaatsgehad, een op zichzelf staand geval vormen. De maatregelen van de regeering. De ministerraad heeft besloten de officieren, de onder-officieren en matrozen, die zich aan boord van de beide schepen bevonden, terug te roepen, afgezien van de verantwoordelijkheid en schuld, waarover zij zich later hebben te ver antwoorden. De officieren kunnen weer in de marine worden opgenomen, wanneer zij er in slagen te bewijzen, dat zij getracht hebben de muiterij te onderdrukken. De bevelvoerende officieren van de beide schepen, die verant woordelijk zijn voor het gebrek aan discipline onder hun resp. bemanningen, zullen ontslagen worden. De gearresteerde muiters zullen on middellijk naar het huis van bewaring worden overgebracht en binnenkort worden berecht. De toedracht. De muiterij, welke zich gisteren aan boord van twee Portugeesche oorlogsschepen heeft voorgedaan, droeg een zuiver communistisch karakter, aldus meldt Reuter uit Lissabon. De minister van marine was des nachts gewaar schuwd. Hij zond zijn adjudant uit om op de verschillende in de haven gemeerde schepen een onderzoek in te stellen, doch toen het schip, waarop de adjudant zich bevond, de Albuquer- que-naderde, werd het ontvangen door mitrail- leurvuur. Twee matrozen van de sloep werden gewond. Een groep matrozen van de Albuquer- que begaf zich aan boord van de Bartholomei Dao, waar men probeerde de bemanning van dit schip in de beweging te betrekken. Slechts enkele artilleristen sloten zich bij hen aan. Vier officieren van de Albuquerque werden ge arresteerd, waarna de Albuquerque zich, ge volgd door de Dao naar zee begaf. Op dat oogenblik gingen de forten tot het bombarde ment over. Verscheiden muiters werden gedood of gewond. D eAlbuquerque liep hierna op het strand. Een deel der bemanning trachtte te vluchten, doch werd weldra gearresteerd. Geruchten. Naar Reuter uit Londen meldt, zou volgens niet bevestigde berichten een gedeelte van de bemanningen van de Albuquerque en de Dao besloten hebben deze beide oorlogsschepen naar alencia en Malaga te brengen om zich daar bij de Spaansche regeeringstroepen aan te sluiten. De muiters hadden hun officieren ge vangen genomen. In de algemeene verwarring slaagden vier cadetten er in den oever zwem mend te bereiken. Naar aanleiding van hun verhalen gaf de minister van marine den forten Trafaria en Almada bevel op ieder schip, dat de haven trachtte te verlaten, te schieten. Twaalf muiters zouden zgn gedood, twintig zouden door het bombardement van de forten z#n gewond. Aanvullende begrootingen inge- ln gediend. Batavia. Bij den Volksraad zijn ingediend drie aanvullende begrootingen voor 1936 en 1937 voor de afdeelingen Indische Schuld, Oorlog en Marine. Zij houden verband met de voorzieningen inzake de defensie. (Aneta). Aneta-Holland verneemt inzake de bij den Volksraad ingediende aanvullende begrootin gen in verband met de voorzieningen inzake de Indische defensie nog het volgende: Departement van Oorlog. Aanvullingsbegrooting 1936: De voor dit dienstjaar geraamde uitgaven zijn verhoogd met een bedrag van f 5.081.100, o.a. wegens maatregelen met betrekking tot de oprichting van 3 afdeelingen bommenwerpers en de daar mede verband houdende maatregelen, de orga nisatie van korpsen oud-militairen, de uitbrei ding van korpsen Barisan en van het Legioen van Mangoe Negoro. Aanvullingsbegrooting 1931: Voor voren genoemde maatregelen is op deze aanvullings begrooting uitgetrokken een bedrag van f 7.915.700. Departement van Marine. 5de aanvullingsbegrooting voor 1936: De voor dit dienstjaar geraamde uitgaven zijn verhoogd met een bedrag van f 2.760.820, o.m. als gevolg van de uitbreiding van het Euro- peesche personeel, waartoe moest worden overgegaan wegens het voor het varen gereed maken en de indienststelling van meer mate-, riaal dan waarop bij de hoofdbégrooting was gerekend en van de uitbreiding van de defen siemiddelen (eerste termijn eerste groep zee verkenners). 2e aanvullingsbegrooting voor 1937: De ver hooging van de geraamde uitgaven met een bedrag van f 9.400.000 betreft den post „Mili taire Marine" (f 2.000.000 als eerste termijn van aanbouw van twee torpedobootjagers, f 2.800.000 als eerste termijn van aanbouw van vier onderzeebooten, f 2.500.000 als laatste termijn van een eerste groep zeeverkenners en f 2.100.000 als eerste termijn van een tweede groep zeeverkenners). Het ligt in de bedoeling, dat rente en aflos sing van de bedragen, noodig voor de aan schaffing van vorenbedoelde bommenwerpers, zeeverkenners, torpedobootjagers en onderzee booten ten laste van de rijksbegrooting komen. Voor 1936 werd daartoe reeds een ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het dertiende hoofdstuk dier begrooting ingediend. Batavia Het totale bedrag, dat gemoeid is met de aanvullende begrooting voor 1936 en 1937, verband houdende met de defensie-voor stellen, is f 24.500.000, welk bedrag dus meer aan defensie besteed wordt. (Aneta.). 2 Pogingen om een neutraal propaganda- comité te vormen. I Aneta verneemt, dat men doende is een neutraal comité op breeden grondslag te vormen om de tot stand koming van een afdoende defensie op korten termijn te propa- geeren. De actie zal zich richten op de defensie in haar geheel (marine, leger en luchtmacht). Enkele dagen geleden is in het kort melding gemaakt van de behandeling van het ongeluk op de Flores door het Hoog Militair Gerechts hof te Batavia. Ter aanvulling is nog het volgende aan het verhoor van getuigen en beklaagden aan het Bat. Nbl. ontleend: De schietoefeningen waren 's morgens om streeks 10 uur afgeloopen en het schip zou na het ophalen van de schietschijf ten anker gaan. Intusschen werden aan boord de gebrui kelijke werkzaamheden verricht, het geschut langsscheeps gedraaid en vastgesjord, terwijl de sergeant-konstabel zich bezighield met het gereedmaken van de vjiurleiding. Het afvuur- pistool vertoonde een mankement, dat verhol pen moest worden. Te dien einde moest ser geant M. zich eenige malen van dek verwijde ren naar het seinstation binnen het schip, waar zich ook het schakelbord bevond; een der zekeringen, welke doorgebrand was, werd door den sergeant verwisseld. De dubieuze order. Aan dek kon niets gebeuren, omdat het kanon leeg was. Nu had de schipper in den loop van den morgen aan den korporaal-kon stabel v. T. gezegd: ,JMa afloop gaan we mal len", hetgeen deze als een order had opgevat. Dit „mallen" is een werkje waarby de pa troonhulzen passend worden gemaakt, zoodat bij het inbrengen in het sluitstuk geen moei lijkheden worden ondervonden. Van T. had in middels de hulzen samen met een Inlandschen korporaal opgevoerd en was, onafhankelijk van den sergeant, aan het werk gegaan. Deze had weliswaar gezien dat Van T. de hulzen op voerde maar hij veronderstelde, dat het excer- citie- of andere ongevaarlijke patronen waren. Op dat moment werd door M. in het schakel bord een zekering ingedraaid, waardoor de stroom ingeschakeld werd. Aan dek het schip was nog niet ten anker gekomen stond het sluitstuk van het kanon open, hetwelk door van T. werd gesloten, daar hij meende dat het anders mogelijk door het schommelen van het schip uit zichzelf zou dichtvallen. Dit geschiedde, toen de sergeant de af vuurleiding reeds onder stroom had gezet. Het schot ging af met het bekende noodlottige gevolg. Schout-bij-Nacht Scalogne vroeg zich af waarom M. juist dien morgen aan de vuur leiding, die reeds lang niet functionneerde moest gaan werken, waarop deze antwoordde dat er juist een goede gelegenheid voor bestond en hij overigens het bedrijf zooveel mogelijk in orde trachtte te houden. Hierna werd de getuige-deskundige, luite nant ter zee 2de klasse A. J. Quanjer, die ten tijde van het ongeluk aan boord van de Flores was, door het Hof gehoord. Volgens getuige was de vuurleiding eenige dagen tevoren door de marinewerf in orde gebracht; getuige was daar zelf niet bij geweest, maar had later ge hoord dat het in orde was. Schout-bij-Nacht Scalogne stelde den ande ren getuige-deskundige, luitenant ter zee 1ste klasse J. C. Nauta Lemke, volgens wiens rap port de vuurleiding mechanisch geheel in orde was, de vraag of, wanneer een of andere han deling met het kanon niet voldoende werd uit gevoerd, het afvuurpistool de oorzaak geweest had kunnen zijn van het ongeluk. Getuige meende van niet; de sergeant had weliswaar fouten gemaakt, maar er konden verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen wor den. Getuige handhaafde zijn reeds uitgespro ken meening, dat hij den sergeant gedeeltelijk schuldig achtte. President: Als iemand anders bezig is met een kanon, is dit dan geen reden om dubbel voorzichtig te zijn? Sergeant M.: Ik was al bezig, toen kwam de ander (Van T.). President: Dan had een van beiden maar moeten uitscheiden. VRIJDAG II SEPTEMBER. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht en gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. I.30 Gramofoonplaten. 2.00 Omroeporkest. 3.15 Dansmuziek. 4.00 Gramofoonplaten, 5.00 Voor de kinderen. 5.30 „Melody circle". 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 De Flierefluiters, m.m.v. solist. 7.00 "De ontwikkeling van het moderne dag bladbedrijf." 7.20 Orgelspel. 7.50 Berichten ANP. 7.58 Berichten. 8.00 Cursus: „Wat dunkt u van de mensch". 8.30 Pianorecital. 9.00 Cursus: Gezin, cultuur en volk. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Causerie over Suriname. 10.30 Gramofoonplaten. 10.40 Avondwijding. II.00 Berichten ANP. 11.05 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.3512.00 Gramofoonplaten. Hilversum n, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00—12.00 Viool en piano, en gramofoonpl. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gramofoonplaten. 1.45 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Vervolg concert. 4.00 Sopraan en piano. 5.00 Declamatie, en gramofoonplaten 6.30 Tuinbouivpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire lezing. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche orkestvereeniging. 9.00 Causerie:,, Het Arabische vraagstuk". 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Schriftlezing. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1930. Hilversum I. 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 VARA-Groot-orkest, VARA-tooneel, orgel en voordracht. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Socialistische Volksscholen in Mexico, causerie. 2.20 „Melody Circle". 2.45 Filmpraatje. 3.00 Gramofoonplaten. 3.40 „De stand van het spellingsvraagstuk", causerie. 4.00 „De Flierefluiters" m.m.v. solist. 4.35 Esperanto-uitzending, 5.00 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 VARA-orkest. 7.30 Leidsch studentenleven, causerie. 7.45 „Merijntje Gijzen voor de VARA", inter view. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Nieuwsberichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Gramofoonplaten. 8.45 Toespraak. 9.00 „De Bohemians". 9.30 Vroolijk programma. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II. 301 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten, 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten. 1.00 KRO-orkest. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 KRO-orkest en gramofoonplaten. 6.00 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Medische causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Overpeinzing en concert. 8.30 KRO-Melodisten, m.m.v. solisten en de Jungle Serenaders. (Om 9.30 Fllmpraatje) 10.30 Berichten ANP. 10.3512.00 Gramofoonplaten. Voorschriften verwaarloosd. Korporaal Van T. zette uiteen, hoe hy het sluitstuk van het kanon had opengemaakt en de met scherp geladen huls ingebracht; hij wist echter niet dat de sergeant-konstabel in middels in het seinstation de afvuurleiding onder stroom had gezet. Toen dan ook korpo raal Van T. het sluitstuk sloot, ging het schot onverwachts af. Nu zeggen de voorschriften, dat er op gelet dient te worden, dat sluitpin en sluitveer uitgenomen worden en tevens dat de gereedheidsschakelaar op veilig staat. Dit was voor getuige-deskundige Nauta Lemke aanleiding om op te merken: „Het eenige wat men moet doen, is de voor schriften opvolgen, anders begeeft men zich op een hellend vlak. De grootste fout was echter, dat het kanon niet bij wijze va» voor zorg buitenboord was afgedraaid". Den majoor-konstabel F. was ten laste ge legd, dat hij geèn voldoende toezicht had uit geoefend bij het „mallen". Voor het hof ver weerde hij zich in de volgende bewoordingen: „Ik heb heelemaal geen order gegeven tot mallen. Ik heb de order van luitenant Quanjer gehad en deze ter kennis gebracht van korpo raal Van T. De advocaat-fiscaal was het niet met be klaagde eens en was van meening dat de mede- deeling aan den korporaal: „Na de schiet oefeningen gaan we mallen" opgevat dient te worden als een order. Het requisitoir. In zijn requisitoir merkte de advocaat-fiscaal op, dat beklaagde M., zonder eenig onderzoek, den gereedheidsschakelaar, die niet op gereed stond, weer op' „gereed" gezet heeft. Opletten was zijn eerste plicht geweest. Spr. achtte hem op grond daarvan strafschuldig in den zin der wet. De majoor-konstabel heeft echter nergens op gelet; hij heeft niets gezien van het opvoeren van het geschut, ook niet dat korporaal Van T. verzuimd had het kanon buitenboord te draaien en de slagpen uit het sluitstuk te nemen. Spr. was van oordeel, dat de drie be klaagden gezamenlijk, hoewel van eenige be wuste medewerking geen sprake is geweest, schuldig zijn aan het ongeluk. Ten aanzien van de strafmaat, merkte spr. op dat de Zeekrijgsraad veel zwaardere straffen opgelegd zou hebben, wanneer niet gebleken was, dat behoorlijk toezicht op de artillerie werkzaamheden aan boord van de Flores geheel ontbrak. Het was er als het ware een chaoti sche verwarring. Van de drie beklaagden achtte spr. sergeant M. den minst schuldige. Met vernietiging van het vonnis van den Zeekrijgsraad eischte de advocaat-fiscaal de volgende hechtenisstraffen: Sergeant-geschutmaker M. P. M. 2 weken, korporaal-konstabel J. van T. 1 maand en majoor-konstabel J. G. F. 2 maanden hechtenis. Na de pleidooien van luitenant-ter-zee Muller en den officier van administratie J. J. van Houten, werd de uitspraak bepaald op Vrijdag 11 September. Hand en voet afgereden. De 17-jarige schalier van het St. Vincen- tius-Gesticht, C. Centenaar, wilde op de halte Noordwijk te Batavia in den trein stap pen, waarmee hij iederen dag naar zijn woon plaats, Buitenzorg, terugkeerde. De trein had zich echter reeds in bewe ging gesteld, zoodat de jongen op de tree plank moest springen, om nog mee te kun nen. Hij gleed daarbij uit, met het noodlot tige gevolg, dat hij onder de wielen kwam, waardoor hem een hand en een voet werden afgereden. Nadat de beide ernstig verminkte lede maten voorloopig waren verbonden, is de on gelukkige naar het ziekenhuis vervoerd. Naar de Java-Bode, waaraan dit bericht ontleend is, vernam, was zijn toestand den volgenden dag iets verbeterd. Het jachtongeluk te Jogja, Het blijkt grove roekeloosheid geweest te zijn. De daders zijn gevlucht. Over het jachtongeluk te Jogja, het zoo- veelste in de droevige rij, geeft het Bat. Nbl. nog bijzonderheden, waaruit blijkt, dat men hier met een geval van ernstige misdadige roekeloosheid te maken heeft. De vogeljagers waren twee opgeschoten jongens van 19 a 20 jaar. Zij gebruikten een 6 mm Beaumont-karabijn met getrokken loop, zoodat het schot groote draagkracht had. Zij waren op jacht buiten de grens der stad, nabij de dessa Maritjan. De misdadige roekeloosheid spreekt hieruit, dat een hunner schoot op een perkoetoet (duif) welke zat op een pager (heg), waar vlak achter een huisje ligt. De pagers langs de kleine erfjes zijn niet hoog en de simpel ste waarneming had hun duidelijk moeten maken, dat zelfs al hadden zij den vogel ge raakt, er nog vrijwel zekerheid bestond dat de kogel zou doordringen in het huis. Dat blijkt ook uit de verwondingen van de baby van vier maanden. De kogel ging dwars door het linker beentje van de baby voordat hg het meisje, dat het kind op de armen droeg, juist boven de heup trof. Afgescheiden van alle kans van een misschot, had zelfs een treffer ongelukken moeten veroorzaken, want een perkoetoet is zoo teer, dat de kogel er natuur lijk ook dwars door heen was gegaan. Bovendien werd het schot op een afstand van ongeveer 20 m gelost. Al deze omstandig heden maken deze jongens ernstig schuldig en dat het niet voor het zwaarste feit is: dood door schuld, danken ze nog aan een zeker toeval. De kogel stuitte, na eerst de baby getroffen te hebben, nog af op het heup gewricht, voordat hij in het lichaam drong. De toestand was Woensdagavond gelukkig zoodanig, dat er geen levensgevaar bestond, doch de operatie moest toen nog plaats hebben. Toen het schot gevallen was, zijn de twee jongens gevlucht, doch in de buurt vertoefde een gepensionneerd sergeant, die ook op jacht was. Hij was bijna het slachtoffer van een aanval van een groep personen geworden, omdat dezen hem aanzagen voor dengene die het schot gelost had. De menschen uitten reeds bedreigingen in dien zin, toen de man kon duidelijk maken, ook door op de vluchtelingen te wijzen, dat hij er onschuldig aan was. Het moge worden gehoopt, dat de roeke- loozen een voorbeeldige straf niet zulllen ont- 100pen. Want een streng voorbeeld is noodig om een eind te maken aan de terreur door roekelooze Jagers veroorzaat. De Kievit is op de heenreis 8 September van Jodhpoer vertrokken en denzelfden dag te Rangoon aangekomen. De Rietvink is op de terugreis 8 September van Johpoer vertrokken ei- denzelfden dag te Bagdad aangekomen. Een proefvlucht van de Deutsche Luft Hansa. De Deutsche Luft Hansa onderneemt thans in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan proefvluchten voor een geregelde luchtpostverbinding tusschen Europa en Nd.- Amerika. Te dien einde bevindt zich thans het motorschip Schwabenland, het drijvende steunpunt voor vliegtuigen, met twee dornier 18-vliegbooten, voorzien van ruw-oliemotoren, bij de Azoren, van waaruit verdere proef vluchten zullen worden ondernomen, meldt het A.N.P. Gisterenmiddag heeft de gezagvoerder van een der vliegbooten een radiobericht gezon den, dat de vliegboot van de Azoren is ver trokken met bestemming voor de Bermuda eilanden vanwaar de tocht zal worden voort gezet naar New-York. Het is een proef vlucht, die wordt gedaan met het oog op de invoering van een geregelden dienst voor het vervoer van brieven en vrachtgoed ter aan vulling van den passagiersdienst van de Duitsche luchtschepen. 3 :j De vliegboot wegens een manke ment teruggekeerd. De Duitsche Dornier-vliegboot, die Dinsdag avond van de Azoren was vertrokken om te pogen poststukken enz. over den Noord- Atlantischen Oceaan te vervoeren, was ge noodzaakt terug te keeren, toen ze zich reeds 600 zeemijlen van de Azoren bevond. Oorzaak was een mankement aan de koelinrichting. Het laatste vliegtuig is gereed. De T. 18, de lataste Fokker-bommenwerper der T.-serie, welke voor de Indische marine is gebouwd, heeft gistermorgen in de nabijheid van het watervliegkamp Schellingwoude proef gevlogen. Ten overstaan van de rijksovernemings- commissie onder leiding van overste Holdringh voerde het toestel, bestuurd door den invlieger van de Fokker-fabrieken, den heer Meinecke, eenige hoogte- en stratproeven boven en in het Binnen-IJ uit. MRS. MARKHAM'S MACHINE PROOI VAN SOUVENIRJAGERS. Souvenirjagers hebben bijna alles wat niet „spijkervast" was aan mrs. Markham's „Messenger" er afgesloopt. Bereden politie is naar de plaats van de noodlanding gestuurd om daaraan een einde te maken. Deze bevond, dat alle instrumenten, bougies e.d. verdwenen waren en dat er al heele stukken van de vleu gels waren afgebroken. Mevrouw Markham bevangen van de hitte. Naar Reuter uit New York meldt, is mevr. Markham Dinsdag, toen zij te New York win kelde, bevangen van de hitte. De temperatuur bedroeg 80 gr. Fahrenheit, wat voor New York in den zomer niet eens zoo bijzonder heet is. De dokter heeft mevrouw Markham geraden het bed te houden. MAURICE ARNOUX VERBETERT HET RECORD OVER 1000 K.M. Maurice Arnoux, die een week geleden een geslaagde poging deed tot verbetering van het 1000 K.M. record van den Italiaan Zapetta, heeft Woensdag, profiteerend van het gun stige weer, zijn poging herhaald en den af stand gevlogen in 2 uur 29 min. 53.4 sec., gemiddelde snelheid 400.294 K.M. per uur. Ditmaal was zijn vlucht geheel overeenkom stig het reglement, zoodat zijn record ge homologeerd zal worden. Arnoux bezigde een Caudron Rafale, voor zien van een 6 cyl. Renault-motor van 350 pk en vloog in gezelschap van mej. Lukas als passagier. Vijf en twintig vliegtuigen zijn op het oogenblik in de afgelegen gebieden van Nd.- Rusland op zoek naar den Poolschen ballon Lopp, die 28 Augustus in de Poolsche hoofd stad opgestegen is, om mede te dingen naar den Gordon Bennett-beker. De twee ballon- vaarders, kapitein Janusz en luitenant Breuk, beschikken over levensmiddelen voor drie dagen. Men vreest thans, dat zij op een of andere eenzame plaats door den hongerdood bedreigd worden. Boven Commercie in Lotharingen is gister middag een Fransch bombardeervliegtuig met een bemanning van zes personen door een ontploffing volkomen vernield. Alle zes inzit tenden zgn daarbij gedood.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2