Het partijcongres te Neurenberg. U it het V er re Oosten HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG TO SEPTEMBER 1936 12 SeptemBer Nationale feestdag in Indië. BINNENLAND 472e STAATSLOTERIJ De opening van de agrarische jaarbeurs. Het weer knapt op. De wet op de weerkorpsen in de Eerste Kamer. BUITENLAND Abessinië zal niet op de Volkenbondsvergadering worden toegelaten. Hitier wil in vier jaar tijd onafhankelijk van het buitenland zijn. De aanspraken op koloniën niet vervallen. •- SS De eerste vergadering der coördinatie-commissie. De strijd tegen het confessioneel onderwijs in Beieren. Een herderlijke brief van kardinaal Faulhaber, De spanningen in het Fransche Volksfront. De opstand der Arabieren in Palestina. Voor de 40-urige werkweek en veertien dagen vacantie met behoud van loon. De verbanning der Italiaansche journalisten uit het kanton Genève, Geruchten over ernstige ziekte van Stalin. De moeilijkheden met Kwangsi bijgelegd. verloving van de Prinses was uiteengezet, werden alle scholen voor de rest van den dag gesloten om de jeugd in de gelegenheid te stellen de verloving van de Prinses feestelijk te vieren. Alle scholieren waren op uitbundige wijze met oranje getooid. Om elf uur sloten alle handelskantoren. Ook verschillende departementen sloten vroeg. De radio-rede van H. M. de Koningin zal door de N.I.R.O.M. om 18.55 over alle zenders worden gerelayeerd. Op de vloot werd de verloving officieel be kend gemaakt door op de verschillende sche pen de bemanning voor den boeg bijeen te roepen, waar zij door de verschillende com mandanten werden toegesproken. Van het deel van het eskader, dat op het oogenblik oefeningen houdt in de Java-Zee. dat voor anker lag. voeren de verschillende schepen de vlag in top. Om 12 uur werd een saluut gegeven. Naar officieel wordt gemeld, besloot de regeering 12 September als nationale feest dag te proclameeren. Alle lands-kan toren en scholen zullen dien dag gesloten zijn. terwijl de overige diensten, voor zoover mogelijk, als Zondagsche diensten worden uitgevoerd. De viering zal geschieden op de wijze waarop de verjaardag van Prinses Juliana wordt gevierd. Het betrokken comité heeft een feestpro gramma vastgesteld voor de officieele viering op 12 September a.s.. welk programma voor- loopig meldt: een aubade van schoolkinderen, van alle landaarden op het voor-erf van het Paleis: een défilé van de verschillende veree- nigingen en corporaties met vaandels, muziek en fakkels langs het Paleis en door de stad; om 18.30 vuurwerk op het Koningsplein en illuminatie van (Jpn Pasar Gambir, die dien lag wederom wordt opengesteld. Het K.L.M.-vliegtuig „Djalak", dat om 10.15 van het vliegveld Tjilitan naar Nederland ver trok, nam o. a. mede een door den burgemees ter van Batavia namens de burgerij der hoofd stad aan het verloofde paar aangeboden bloemstuk en een schilderij van Ernst De- zentjé. Nadere berichten uit Indië. Hier volgen als specimina slechts enkele telegrammen, welke door Aneta uit Batavia werden ontvangen. Uit SoerabajaOnmiddellijk na het bekend worden van het heuglijke nieuws stak Soera baja zich in vlaggen tooi. Het feest werd spon taan opgeluisterd door de bataljonsmuziek in de Simpangsche Sociëteit, waar de gouver neur het nieuws bekend maakte. In de stad heerscht een onbeschrijfelijk enthousiasme. Uit Medan: Het bericht van de Vorstelijke verloving was spoedig in de geheele stad be kend. Onmiddellijk verschenen alom vlaggen, terwijl de kerkklokken luidden. Des avonds was er toevallig een feestavond in de socië teit, ter gelegenheid van het verblijf der tor pedojagers te Belawan, die op weg zijn naar Sabang, alwaar zij den nieuwen gouverneur- generaal zullen begroeten. De resident hield hier een redevoering, waarna hg een driewerf hoera aanhief. De muziek speelde het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Uit Menado: In de geheele Minahasa heerscht een geestdriftige feeststemming. Laat in den avond is er een feestcomité gevormd, waar van de resident het voorzitterschap op zich nam. Dit feestcomité zal het feestprogram vaststellen en de organisatie van de bericht geving aan alle kampongs in de Minahasa van de heugelijke tijding. Een deputatie van den sultan van Djokjakarta naar Nederland. De sultan van Djokjakarta heeft het voor nemen een deputatie naar Nederland te zen den tot huldiging van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Ver moedelijk zullen van deze deputatie deel uit maken de oudste zoon van den sultan, Pan- geran Hangabehi, de oudste dochter van den sultan, Ratoe Pembajoen, en haar echtge noot Pangeran Pakoeningrat Vroegere bezoeken van Prins Bernhard aan ons land. Prins Bernhard heeft reeds in 1935 een be zoek aan ons land gebracht Daarbij heeft hij ook eenige keeren zijn opwachting gemaakt bij ex-keizer Wilhelm. Zoo heeft hij in Juli van het vorige jaar in gezelschap van zijn broer een geheelen dag op Huize Doorn ver toefd. welke dag o.m. werd doorgebracht met tennisspelen en een bezoek aan het zwembad Woestduinen te Doorn. Later heeft hij nog het middagmaal op Huize Doorn gebruikt. Met de familie van Prinses Hermine is Prins Bernhard zeer goed bekend, daar zjjn moeders landgoed Woynowo gelegen is in de nabijheid van het landgoed Saabor in Silezië van het geslacht Schoenaich-Carolath. AARDIGE HULDIGING DOOR DE MEISJES-STUDENTEN. Een aardig oogenblik vóór de aankomst van de gasten op het Paleis het zal tusschen half vier en vieren geweest z(jn was een ovatie, welke de leden van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten uit Leiden aan haar oud-lid Prinses Juliana hebben gebracht. Misschien was het voor de meisjes wel min of meer een teleurstelling, dat de Prinses niet thuis was, maar zij hadden voor hun hulde dan ook blijkbaar geen belet gevraagd. De meisjes-studenten kwamen in een autobus en een reeks van taxi's en eigen auto's voor het Palels aan, zongen daar eerst het clublied van hun vereeniging, toen het Io Vivat en gaven vervolgens een groot bloemstuk af met een brief erbjj.die het aan harteljjkegelukwenschen voor de Prinses (immers een van de meest- „getapte" leden van de vereeniging), wel niet zal hebben laten ontbreken. En toen vertrokken z\j als zij gekomen waren. (Niet officieei) 4de klasse, 3de lijst Trekktaf van Woensdag 9 September 193# Hooge Prijzen t 1000.— 2037 1 200.— 2315 Prijzen van 65. 657 801 889 1077 1211 1231 1509 1598 1608 1949 2002 2012 2065 2136 2765 2768 3294 3400 3865 4083 4219 4592 5112 5117 5154 5228 5300 5480 5702 5781 6249 6317 6658 6713 6874 7021 7184 7247 7533 7711 (7o4 7930 7974 8365 8372 9062 9091 9265 100Ü ,9456 9514 9741 "50 10036 10078 10246 10256 10295 11554 11S94 11873 12024 12135 ïeiÜI ï2??3 13067 13430 13831 13996 15201 15303 15375 15396 15840 15906 15919 16359 16683 17027 ïo-JI 17649 17658 17668 17771 17858 18080 20339 20 2" 18818 19426 19440 19446 19703 20071 Verbeter. Ie klasse 2e lijst: 18666 m. z. 18676: 16409^^ lySt: 2850 m' Z' 284°' 16407 m' z' Bij de opening van de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht. j.L Dinsdag, hield de minister voor landbouw en visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, een officieele openingsrede, waarvan wij ont- lccac Toen eenige jaren geleden onze landbouw I met ondergang werd bedreigd door de gewel dige inzinking van de wereldmarkt is de over heid helpend opgetreden, waarmee nog steeds wordt voortgegaan. Zelfs vele economisch ge- schoolden begrijpen niet welk een dienst een volk zichzelf bewijst door zijn landbouw in stand te houden. Dit geldt niet alleen het be lang van de boeren zelf, doch ook dat van den middenstand, den handel en de nijverheid. De beteekenis, welke de landbouw voor een I volksgemeenschap heeft, kan niet worden uitgedrukt door cijfers alleen. Men zal niet kunnen ontkennen, dat men misschien niet de beteekenis van den landbouw, maar toch zeker de waarde van den boerenstand langen tijd heeft onderschat. Het vaststellen van dit feit mag ons evenwel niet tot physiocraat maken en ook de boeren mogen dit niet zijn, omdat stands-egoisme altijd schaadt en in tijden als de onze zelfs noodlottig kan worden. De raad van beheer der jaarbeurs heeft be grepen, dat landbouw, handel en nijverheid in ons vaderland bij elkaar hooren, en daar mee heeft de jaarbeurs, die ons land reeds zulke belangrijke diensten heeft bewezen, zich zelf een nieuwe en schoone taak gegeven. De artikelen, die onze bekwame boeren en tuin ders aan de markt brengen, zijn uitstekend, doch de afzet dezer voortbrengselen baart dag in dag uit veel zorg. Hier wil de jaarbeurs de helpende hand bieden en als over een paar jaar de agrarische jaarbeurs tot volle ont wikkeling zal zijn gekomen, zullen verkoopers en koopers elkander hier ontmoeten. De Nederlandsche boer is nuchter en be dachtzaam en de raad van beheer moet er op rekenen, dat onze landbouwers nog niet zullen storm loopen naar de agrarische jaarbeurs. Maar dat zij de tot stand koming ervan waar- deerend stond voor spreker vast. Als ons land gevaar dreigt, zooals in 1914, dan vergeten de Nederlanders wat hen ver deelt en zoeken zij in heilige eendracht hun sterkte. Laten wij dit ook thans doen, riep spreker uit. Er dreigt geen oorlog, de oorlog is er reeds. In geheel Europa woedt een felle economische krijg. Ook thans moge ons volk zich door eendracht sterk maken. De minister sprak den wensch uit, dat het tot stand gebrachte werk landbouw en boeren stand tot heil zal mogen strekken en de sa menwerking tusschen de verschillende eco nomische groepen zal bevorderen. Hier is de grondslag gelegd voor een waarlijk nationaal werk en hij sprak de hoop uit, dat onder God's zegen op dien grondslag zal worden voortgebouwd, Nederland tot heil. Hierna verklaarde minister Deckers onze eerste agrarische jaarbeurs voor geopend. Het Kon Ned. Meteorologisch instituut in de Bilt meldt: De depressie, die in geheel West- en Cen- traal-Europa storm en regen bracht, trok langzaam naar het Oostelijk Oostzeegebied en geeft nog slecht weer in Centraal-Europa tot in Zwitserland en de Oost-Alpen. In ons land steeg de luchtdruk gisteren snel en nam de wind af. Op den oceaan ligt een nieuwe depressie, die de barometers in Ierland weer deed da len en den wind naar Zuid deed krimpen. Een lang gerekte rug van hoogen lucht druk van Lapland over de Noordzee naar Spanje scheidt beide depressies in het Oosten en Westen. Terwijl op het vasteland de tem peraturen betrekkelijk laag zijn en ook in de bovenlucht groote koude werd waargenomen, melden de schepen op den oceaan alle zeer hooge temperaturen. In de middelgebergten heerscht nog storm, in de Alpen ligt de tem peratuur van nul graden beneden 2500 meter en moet boven dit niveau veel sneeuw ge vallen zijn. Santis had 10 mm neerslag. In Ierland valt lichte regen onder invloed van de oceaan depressie. Deze laatste toont echter weer groote activiteit en het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving rustig en droog zal blijven met hoogere temperatuur.. GEEN BESCHIKBAARSTELLING VAN BOTER VOOR LEGER EN VLOOT. De minister van landbouw en visscherij heeft aan de drie centrale landbouworganisa ties op een brief van Maart 1.1. meegedeeld, dat de regeering bezwaar blijft maken tegen de beschikbaarstelling van boter tegen ver laagden prijs voor leger en vloot. Indien n.1. hiertoe wordt overgegaan wordt verwacht, dat verschillende belanghebbende groepen op eenzelfde verstrekking aanspraak zullen ma ken, wat financieel niet verantwoord wordt geacht. WIJZIGING CRISIS-MELKBESCHIKKING 1985. De minister van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat de prijs, bedoeld in art. 21 onder 5e. van de Crisis-Melkbeschikking 1935 zal bedragen voor room met een vetgehalte van minder dan 30 pet. in flesschen of an dere verpakking, inhoudende minder dan 1 liter, 9 cent voor 1/10 liter of minder en voor grootere hoeveelheid 2.5 cent per 25 cm», waarbij voor de berekening van den prijs de inhoud naar boven wordt afgerond tot een veelvoud van 25 cm3. PRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUTTSCHLAND. De verkoopprijzen voor kippeneieren naar Duitschland zijn voor de periode van 8 Sept. tot 11 Sept. vastgesteld op: C-klasse, gewicht 5253 kg B-klasse, gewicht 5758 kg 4.10; A-klasse, gewicht boven 65 kg 4.40; S-klasse, gewicht boven 65 kg 4.70, alles per 100 stuks. Monopolieheffing 27'4 ct. per 100. Minimumprijzen voor eendeneieren zijn naar grootte: 2.40, 2.45, 2.25 en 2.60 per 100 stuks. DE SCHORSINGEN BIJ DE WERK VERSCHAFFING OPGEHEVEN. De minister van sociale zaken heeft aan de inspecties voor de werkverschaffing geseind, dat arbeiders bij de werkverschaffing, die de vorige of deze week in verband met wangedrag en dergelijke mochten zijn geschorst en voor wie de eventueele uitsluitingsduur niet langer zal duren dan 14 dagen, in verband met de verloving van Prinses Juliana hun schorsing zien opgeheven en herplaatst mogen worden, zonder dat zij van de uitsluiting financieel nadeel zullen ondervinden. Vergadering van Woensdag 9 September. De Eerste Kamer heeft zich gisteren heen- gewerkt door twee wetsontwerpen, die beide in de Kamer van honderd tot ampele discussie aanleiding hebben gegeven. Onze senaat ech ter heeft een van dit tweetal, juist dat, waar over in de Tweede Kamer het meest te doen is geweest, ja, dat daar zelfs een oogenblik kans liep, verworpen te worden, het voorstel nopens de bestuurshervorming in de buiten gewesten, zonder eenige discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het tweede belangrijke wetsontwerp is dat op de weerkorpsen. Heel moeilijk is het minis ter van Schaik bij de verdediging niet ge maakt, hoewel hij ditmaal stond tegenover het deel der volksvertegenwoordiging, waar in ook het nationaal-socialistisch element niet ontbreekt en de nationaal-socialisten de mee ning koesteren, dat dit wetsontwerp in het bijzonder tegen hen gericht is. Dit laatste is ten krachtigste door den minister van justitie weersproken en ook door den christelijk-historischen afgevaardigde mr. Kolff betwist. Het wetsontwerp is gericht tegen ieder, die zich de vervulling van de overheidstaak wil aanmatigen, die als parti culier politie-agentje wil spelen en op eigen richting bedacht is. Op zijn hoogst zou men kunnen zeggen, aldus de minister, dat som mige uitingen en gedragingen van de N.S.B. mede de aanleiding zijn geweest tot de indie ning van het wetsontwerp tegen de weer korpsen, dat echter een universeel en aller minst een partijdig karakter draagt. Mr. van Vessem, die beter schrijft elan spreekt, en het niet gemakkelijk had tegen over diverse geharnaste critici, heeft in laat ste instantie verklaard, dat hij voor het wèts- ontwerp zou stemmen, als de vrijstellingen voor Burgerwacht en B.V.L. vervielen. Im mers zelf achtte hij particuliere weerkorpsen niet wenschelijk. Van verschillende zijden is overigens de be wering nopens onvoldoenden overheidssteun weersproken. Intusschen heeft mr. v. Vessem laten aanteekenen, dat hij als tegenstander wenschte te worden beschouwd. De overige afgevaardigden waren echter allen warme voorstanders, zoodat de wet op de weer korpsen er zonder hoofdelijke stemming is doorgegaan. HET LEGER DES HEILS. (Stichter: William Booth). Naar wij vernemen, zal het Leger des Heils dit jaar in SeptemberOctober zijn Nationale Gouden Jubileum-Aanvrage houden. Het Leger des Heils mag terugzien op 50 jaren van gestadigen groei en bloei, en wat nog meer zegt, het mag zich verheugen over steeds toenemende sympathie voor zijn arbeid onder breede lagen der bevolking. Dat velen deze gelegenheid zullen aangrijpen om dit liefde-leger, dat vrede verkondigt, met een extra gift te verblijden, laat zich gemakkelijk veronderstellen. Kommandant Bouwe Vlas heeft nu het sym pathieke plan opgevat om alle gelden, die bijeengebracht zullen worden boven het bedrag, hetwelk het vorige jaar tijdens de Nationale Aanvrage gecollecteerd werd, te bestemmen voor de verbouwing en uitbreiding van Huize „Avondzon" voor hulpbehoevende ouden van dagen te Hilversum, waar de oudste inwoon ster onlangs haar lOOsten verjaardag vierde. Teneinde misverstand te voorkomen, zij hierbij nog eens uitdrukkelijk vermeld, dat van deze gelden niet één cent naar het bui tenland, met name naar Engeland of elders, gaat en wordt men nadrukkelijk verzocht, zich er van te vergewissen, dat de collectant(e) door het Leger des Heils (Stichter: William Booth) gemachtigd is. Men doe dat ook, al heeft de kleeding van den collectant soms eenige overeenkomst met de bekende uniform van het Leger des Heils. De collectanten van het Leger des Heils moeten een volmacht op naam kunnen toonen, geteekend door Kom mandant B. Vlas. CONSUMPTIE MELK. De Nederlandsche Zuivelcentrale maakt be kend, dat van 13 t.m. 19 September de prijs van consumptiemelk op regeeringscontract voor het taxegedeelte Is 6% cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit. De regeeringsminimumprijs voor overmelk is vastgesteld op 4.40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk is bepaald op 2% cent Italië heeft z(jn zin. Naar aanleiding van het bezoek van Ave nol te Rome, schrijft de Daily Herald: „Het is thans zeker, dat de Abessijnsche delega tie niet zal worden toegelaten op de Volken bondsvergadering. De oplossing waarmee de Italiaansche regeering zich schijnt te hebben vereenigd, zou zijn, dat de commissie, belast met het onderzoek van de geloofsbrieven, zou besluiten, dat de Abessijnsche afgevaardigden niet voorzien zijn van een behoorlijk mandaat, zulks op grond, dat de negus geen feiteljjk gezag uitoefent in Abessinië en dat de regee ring te Gore niet erkend is door den Volken bond. De onafhankelijkheid van Abessinië blijft echter erkend. Abessinië zal niet uit den Volkenbond worden gestooten maar staat- lid blijven met het recht van spreken en stemmen in de vergadering. Alleen zullen zijn vertegenwoordigers niet worden toegela ten. De Fransche bladen verheugen zich over de bereidwilligheid, welke Avenol te Rome ont moet heeft bij zijn pogingen om Italië terug te brengen tot den Volkenbond. Een défilé van de Hitlerjeugd. Gisterenmorgen is het partijcongres te Neu renberg ingeluid met een marsch van 16.000 Hitler-jongens langs den Leider, die, in gezel schap van Baldur von Schirach, op het balkon van het Gastehof, den optocht gadesloeg. Na een openingsrede van Hess, heeft Victor Lutze, de chef van den staf de dooden her dacht. Julius Streicher gouwleider van Fran kenland heeft HiUer te Neurenberg welkom ge- heeten. Een proclamatie van Hitier. Hierna heeft gouwleider staatsminister Véag- ner een proclamatie van HiUer voorgelezen, waaraan wij het volgende ontleenen: Partijgenooten, Opnieuw is het nat.-soc. Duitschland hier te Neurenberg op zijn partijdag vereenigd, die als de bron van kracht van zijn constitutie be schouwd mag worden. Vier jaar zijn wij nu aan de regeering en ieder jaar zijn de partijdagen drukker bezocht en zijn de besproken onder werpen en de voor de toekomst genomen be slissingen belangrijker geworden. In geen jaar hebben wij echter met grooter voldoening kunnen terugzien op de resultaten van eenig jaar dan thans. Als wij nu het con gres geopend verklaren, vervult ons een gevoel van gerechtvaardigde trots. Op ieder terrein van ons nationale leven is een onmetelijke verandering ten goede opge treden. De consolidatie van ons volk in het binnen land is zoo goed als voltrokken, maar de kroon op het werk is gezet in het laatste jaar. Wat vier jaar geleden nog fantastisch en onvervulbaar scheen, is thans niet meer dan een bescheiden aankondiging van resultaten die ons doel al ver overtroffen hebben. Hoe gering schijnt ons program van 1933 thans in onze oogen: Hoe zou men in 1933 gespot hebben, als ik voorspeld had, dat wij in vier jaar de werk- loozencijfers van 6 tot 1% millioen verminderd zouden hebben, dat de opbrengst van den land bouw zich zou verdubbeld hebben en dat het totale volksinkomen van 41 op 56 milliard ge stegen zou zijn, dat de middenstand en het handwerk, handel en nijverheid zich toch her steld zouden hebben, dat onze havens niet lan ger kerkhoven van doode schepen zouden ge lijken'. Onrust en wantrouwen vervullen de wereld om ons heen. Met uitzondering van één groote mogendheid zien wij overal in Europa bolsjewistische revoluties het hoofd opsteken. In andere landen regeert de haat en ontstaan ruïnes; bij ons kon een Olympisch feest van grootsche afmetingen ge vierd worden. Zelfs de Joodsche journalisten hebben ditmaal de gebeurtenissen bij ons niet in hun tegendeel kunnen omliegen. Deze vervloekte kliek van internationale ver stoorders van den vrede kan niet langer de op komst van het Duitsche volk en ras ontken nen, die niet ten koste van een ander volk heeft plaats gehad. Welk volk heeft door onze op komst iets verloren? Geen enkel. Hadden degenen, die ons critiseeren, in hun landen hetzelfde gedaan als wij, dan zouden wij thans in Europa een anderen toestand hebben, van vertrouwen en gemeenschappelij- ken arbeid tot behoud van den vrede en over winning van de nog bestaande oeconomische moeilijkheden. Wij hebben in deze vier jaar meer zorgen gehad dan andere regeeringen in misschien een halve eeuw, maar wij zijn niet voor de oorzaken van deze zorgen verantwoor delijk, want, men wil ons eenvoudig niet be grijpen en leeren zien zooals wij zijn. De leugencampagne in het buitenland heeft ieder strootje tot een geweldig vuur pogen op te blazenhet gebrek aan vet, eieren en vleesch als iets buitengewoons afgeschilderd, dat tot tragische gevolgen zou kunnen leiden. Welk een totale verblinding blijft hen beheerschen. Deze Joodsch-bolsjewistische ophitzers zouden het liefst de Europeesche cultuur in vlammen en ruïnes doen opgaan. Wij hebben in ons land In tusschen gezorgd, dat deze kringen geen in vloed meer kunnen krijgen en terecht. Hoe durven andere staatslieden over den nood in hun landen spreken, als zij per hoofd der bevolking over een gebied beschikken van 15 tot 20 maal zoo groot als wij en daarboven toegang hebben tot alle grondstoffen ter wereld! In antwoord op de meening van een Britsch politicus, dat Duitschland geen koloniën noo- dig heeft, doordat het zijn grondstoffen elders kan koopen, zegt de proclamatie dan verder, dat deze utspraak gelijk is aan die van den bekenden prins van Bourbon, die voor een naar brood huilende revolutionnaire menigte verwonderd vroeg, waarom de menschen, als zij dan geen brood hadden, geen koek wilden eten. Indien het Duitsche volk niet 15 jaar lang van zijn spaargelden was beroofd en niet al zijn buitenlandsch kapitaal had verloren en indien het vooral nog zijn koloniën bezat, dan zouden de tegenwoordige moeilijkheden ge makkelijker op te lossen zijn. De bewering, dat koloniën niet veel zouden helpen, is on juist. Een volk, dat de werkloosheid wist te verhinderen en allen het dagelijksch brood wist te verzekeren, zou zeker ook zijn kolo niën goed weten te besturen. Uitbreiding van de grondstoffen- industrie. In vier jaar tijds moet Duitschland van alle stoffen onafhankelijk van het buitenland zijn, die de Duitsche chemische-, machine- of mijn industrie op de een of andere manier zelf kan voortbrengen. De opbouw van onze grond stoffen industrie kan ook die arbeiders, die vrij komen uit de wapenindustrie,, goed gebrui ken. Wij hopen daardoor de nationale in dustrie op tal van gebieden nog te doen toe nemen. De noodzakelijke aanwijzingen voor deze on- afhankelyk-making heb Ik zoojuist uitgevaar digd. De uitvoering zal geschieden met natio- naal-socalistische energie. Dit alles beteekent echter niet, dat Duitschland zijn aanspraak op kolomen zal laten varen. Het levensrecht van he Duitsche volk is even groot als dat van ieder ander volk. - zijn leven en onafhankelijkheid. Het bolsjewistisch gevaar. De Leider zegt verder nog, dat hy vastbe sloten is Duitschland niet te maken tot een weerloos object voor vreemd militair geweld. Overal om zich heen ziet hij de v°orteeken voor een kwaden tijd, overal begint de emde miining van de bolsjewistische agenten. Duitsche nationaal-socialisten hebben nooi angst gehad voor het communisme en op het oogenblik vreest men geen bolsjewistischen inval in Duitschland, niet omdat men hierin gelooft, doch omdat men besloten is het lan zoo sterk te maken, dat men lederen aanval van buiten af kan weerstaan. Dit is de reden van de militaire maatregelen. Twee besluiten. De internationale commissie voor de toe passing van de overeenkomst van non-inter ventie in de Spaansche aangelegenheden, die gisterenmiddag haar eerste vergadering heeft gehouden, heeft na afloop aan de pers het volgende communiqué doen toekomen: Op voorstel van den Franschen ambassadeur werd Morrison, de Engelsche vertegenwoor diger, benoemd tot voorzitter van de commissie. Na een algemeene discussie over de uitge strektheid van den arbeid der commissie, werd voorgesteld, dat de delegaties zoo spoedig mogelijk gedetailleerde inlichtingen zullen verschaffen over de wettelijke en andere maat regelen, welke hun regeeringen hebben ge nomen ten einde de overeenkomst van niet- inmenging in werking te doen treden. Besloten werd, dat men dit voorstel zou voorleggen aan de regeeringen, die in de coördinaten- commissie vertegenwoordigd zijn. De vergadering nam ook kennis van de nota's, welke tusschen de regeering van Frank rijk en andere regeeringen gewisseld waren. Zij zullen door de Fransche regeering gepu bliceerd worden, indien de andere regeeringen daartoe hun toestemming verleenen. De com missie gaf voorts uitdrukking aan haar be doeling, om zoo spoedig mogelijk opnieuw bijeen te komen. De voorzitter zal haar wederom bijeenroepen, indien de stukken welke hij van de regeeringen zal hebben ontvangen, dit rechtvaardigen. Jongsleden Zondag is in alle kerken van het aartsbisdom MünchenFreising een herder lijke brief voorgelezen van kardinaal Faul haber die hierin stelling neemt tegen den strijd van de rijksregeering tegen het confessioneel onderwijs in Beieren. Wij ontleenen uit de Maasbode, aan dezen brief het volgende: „Wij zien ons opnieuw genoodzaakt om van den kansel af tot de katholieken, maar vooral tot de katholieke opvoeders een woord te spre ken door de bijzondere katholieke school, aan gezien het ons nog steeds wordt belet buiten de kerk welke beslissing ook te nemen over dit gewetensvraagstuk. De dagbladen hebben de laatste dagen de be sluiten gepubliceerd van den directeur van het onderwijs te München, waarin gedecreteerd werd om, met goedvinden der regeering 44 con- fessioneele scholen te München om te zetten in neutrale scholen, ondanks het krachtig protest van de geestelijkheid van het geheele bisdom. Men geeft voor, dat deze omzetting der bij zondere scholen in neutrale inrichtingen van onderwijs is geschied op verzoek van de meeste ouders, als gevolg van de laatste resultaten van de gehouden inschrijving der leerlingen. Men vergeet echter te wijzen op de manier, waarop deze inschrijvingen hebben plaats gehad en waartegen door den aartsbisschop is gepro testeerd. De jongste resultaten ten aanzien van het aangeven der leerlingen zijn op onrechtvaardige en onwettige wijze verkregen. De betrokken ouders uit München weten dit uit bittere er varing. Duizenden ouders is het eenvoudig onmoge lijk gemaakt, hun kinderen, op de confessio- neele school te laten inschrijven, tegen alle recht en wetten in, en door middel van een onbeschrijflijke terreur. De schoolbesturen heb ben bevel ontvangen van den directeur van het onderwijs te München, om de aangifte eenvou dig te verhinderen. Alle onderwijzers van leer lingen voor de confessioneele school werden officieel door de autoriteiten belast met het maken van propaganda voor de neutrale school. Alle propaganda-middelen van de partij, de dagbladpers, duizenden vlugschriften en mani festen, honderden vergaderingen tot zelfs de federatie van de verdediging tegen luchtaan vallen en de officieele radio kregen tot taak de confessioneele school te bestempelen, als een nadeel voor de volksgemeenschap, terwijl de voorstanders van het confessioneele onderwijs als staatsvijanden werden gekenschetst. Werklieden en ambtenaren werden bedreigd met oeconomische nadeelen, met het verlies van hun werk en hun brood, opdat zij hun kin deren niet voor de confessionneele school, doch voor de neutrale school zouden laten inschrij ven. Behoeftige ouders zouden geen steun meer ontvangen van de winterhulp, wanneer zij hun aangifte van kinderen voor de katholieke school niet wilden intrekken. Tot dit doel werd een officieele pers- en controledienst in gericht om op de vaders en moeders een on- weerstaanbaren drang uit te oefenen. De H. Vader heeft herhaaldelijk gepro testeerd en zich op het concordaat beroepen naar aanleiding van het feit, dat tengevolge van eenzijdige besluiten katholieke confessio neele scholen worden opgeheven, ofschoon de staat in artikel 23 van het rijksconcordaat zich verplichtte tot de instandhouding en het op- richen van katholieke scholen. De H. Vader heeft de rijksregeering herhaal delijk verzocht om vriendschappelijke onder handelingen aan te knoopen, ofschoon deze ver plichting reeds in het concordaat was vastge legd. Deze onderhandelingen hebben thans een aanvang genomen, maar men is nog niet tot een beslissing gekomen. Het algemeen verbond van arbeid büjft solidair niet de Sn sche arbeiders. paa">- Gistermiddag heeft het bestuur van w algemeen verbond van den arbeid vergade Na de vergadering werd een conim gepubliceerd, waarin wordt gezegd, datqo® Fransche arbeiders besloten zijn hun solid»M telt met hun Spaansche makkers te hans haven en het leed van den burgeroorw welke door de leiders van de opstandelinJL' en de fascistische krachten is gewild, te Ver „o„hten De Fransche arbeiders weiger,,» :ascisuscne womi™ i» gewiia, te ver zachten. De Fransche arbeiders weigeren tè buigen voor buitenlandsche eischen, die be. tuigingen van solidariteit willen verbieden" De CGT blijft trouw aan het Volksfront tuigingen van suuumuci. wmcu verbieden De CGT blijft trouw aan het Volksfront en blijft solidair met alle formaties, welke dit vormden en met de regeering, welke het resultaat hiervan is. Britsche hulp voor de Joden. Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, ia het officieele communiqué van de Britsche regee ring van gisteren, waarin de Arabische hoofden verantwoordelijk worden gesteld voor de on lusten en den Israëlieten voortaan hulp wordt beloofd, door de Palestijnsche Joden met vol doening ontvangen. Het bericht, dat er spoedig versterkingen zullen komen onder bevel van luitenant-gene raal DilL heeft diepen indruk gemaakt in Ara. bische kringen, omdat het na aankomen van de versterkingen mogelijk zal zijn den staat van beleg af te kondigen als de daden van geweld voortduren. Het Arabische comité zou Dinsdag samenkomen. Volgens een bericht van de Morning Post heeft de aankondiging van een krachtig op treden van de Engelschen in Palestina den strijdlustigen geest van de Arabieren niet ver zwakt. Een motie van het Engelscha vakvereenigingscongres. Het vakvereenigingscongres te Plymouth heeft gisterenochtend een motie aangenomen, waarin het een jaarlijksche vacantie eischt van veertien dagen met behoud van loon en invoering van de veertigurige werkweek. Da motie werd met algemeene stemmen aange nomen. Bij de aanneming ging er een luid applaus op.. Uit Genève wordt aan de Matin gemeld, dat de bondsraad gisteren het beroep van de acht Italiaansche journalisten, die na de incidenten tijdens de laatste volkenbondszit ting uit het kanton Genève waren verwijderd, heeft behandeld. De bondsraad verklaarde de beslissing van de kantonale regeering van Genève nietig, omdat zij onwettig is en niet in overeenstem ming met het Italiaansch-Zwitsersche vesti- gingsverdrag. De Matin gaat voort berichten te versprei den over de ziekte van Stalin. Gisteren meldde het blad, dat de Russische dictator lijdende is aan angina pectoris en dat hij elk oogenblik zou kunnen sterven. De reden waarom de ziekte van Stalin zoo geheim gehouden wordt, is, volgens het blad, dat men vreest, dat de linksche oppositie voornemens zou zijn zich bij den dood van Stalin van de macht meester te maken. De opvolger van Stalin zou de volkscommis saris van oorlog, Worosjilof, zijn, doch de dood van Stalin zou ernstige gevolgen kunnen hebben. JAPANNER GEDOOD. Volgens berichten uit Hongkong is weder'' om een Japansch onderdaan, Hirano genaamd, te Pakhoi, in de provincie Kwantoeng, doof Chineezen vermoord. Twee Japansche torpedojagers naar Pakhoi. Naar aanleiding van het feit, dat een Japansch onderdaan te Pakhoi in Kwantoeng (Zuid-China) is vermoord, hebben twee Japan sche torpedojagers last gekregen zich naar de havenplaats te begeven. De moord was gepleegd op 3 dezer. De Japanner Hirano, die te Pakhoi werd vermoord, was de eenige Japansche Inwoner van de plaats. De man was 53 jaar oud en dreef een kruidenierswinkel. Hij werd ver moord door een menigte, welke geleid werd door elementen uit het 19e leger, dat wordt beschouwd als het meest anti-Japansche van geheel China. De winkel van het slachtoffer werd geplunderd. Men vreest, dat deze nieuwe moord de spanning tusschen Japan en China nog zal verscherpen. Uit Shanghai worden nadere bijzonderheden gemeld over het vergelijk, dat tusschen de generaals van Kwangsi en de centrale regee ring te Nanking is tot stand gekomen. Lt Tsoen-jen blijft in Kwangsi met een hoogen titel, n.1. dien van pacificateur van de provin cie. Pei Tsjong-si wordt lid van den nationa- len raad (Nanking), maar zal waarschijnlijk in Kwangsi blijven wonen. Generaal Hoeang Sjao-sjoeng is tot president van het provin ciale bewind benoemd. Volgens de laatste berichten zal waarschijnlijk spoedig in Kanton een ontmoeting plaats vinden tusschen Tsjiang Kai-sjek en Pei Tsjong-si. De totstandkoming van het vergelijk is verhaast door het incident te Tsjengtoe en de eischen van Japan.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6