BINNENLAND Steunverleening en werkverschaffing. Oost'lndië GEMENGD NIEUWS! HELÜERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1936 Een Oranjevereniging u „Prins Bernard Een geschenk van den A. N.W. B. aan Prins Bernard. Het groote feest in Indië. Prins Bernhard zal aanwezig zijn in de Ridderzaal. De eerste Prins Bernhardlaan. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Hulde van het Haagsche garnizoen. Akkerbouwcentrale blameert zich. Het Levensverzekeringsbedrijf. In de Wieringermeer. De wijziging in de steunregeling Eerste Kamer Beschouwingen in verband met interpellatie-de la Bella. De gesteunde werkloozen krijgen een douceur van f 2.50. JS1 Mel de gevo1' De aankomst van den gouverneur- generaal in Ned.-Indië Het ongeluk op de Flores. Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië Dr. Wagner over het Jodenvraagstuk KSLT-h,t vo»r De Poolsche ballon „Lopp» terecht. De wedvlucht New-YorkParijs. De aanstaande schoonzoon bleek een oplichter te zijn. Jongen door een trein overreden en gedood. 10 ten paleize in de residentie den raad van minis ters zouden ontvangen en men begreep: van een bezoek aan de Jaarbeurs zou vandaag wel niets meer komen. MINISTERS EN" PKIN'S ASCHWIN" IN' DEN' CINEAC. De ministers Deckers en Ge lissen met hun dames hebben gisteravond in den Cineac op het Buitenhof de vertooning bijgewoond van de films, die betrekking hebben op de ver loving van de Prinses, benevens van de film over het land van Lippe. Den ministers werd door de directie een foto aangeboden van het bezoek van Prinses Juliana en Prins Beroard aan bet theater. Ook Prins Aschwin heeft gisteravond, ten tweeden male, den Cineac bezocht. Hem werd eveneens een foto aangeboden. Gisteravond ls te Opheusden onder voor zitterschap van den heer T. Ladder, burge meester van Kesteren, een oranjevereemging opgericht, genaamd „Prins Bernard". Prins Bernard heeft in zijn radio-rede tot het Nederlandsche volk den wensch uitge sproken, zich zoo spoedig mogelijk met zijn toekomstige vaderland vertrouwd te maken. Naar aanleiding van dezen wensch heeft het bestuur van den Koninkl. Nederl. Toeristen bond A.N.W.B. de gedachte gehad Prins Ber- hard een volledig stel bondsuitgaven aan te bieden, betrekking hebbende op Nederland. De voorbereidingen. Installateurs en decorateurs te Batavia komen handen te kort voor de uitvoering van de overtalrrjke opdrachten voor het aanbren gen van illuminatie en versiering aan gebou wen in het centrum der stad en langs den weg welke het groote défilé zal nemen. Uit Tandjongpriok Hr. Ms. kruiser „Sumatra" zal vandaag ter eere van de verloving van de Prinses saluut schoten lossen. B(j de a.8. opening der Staten-Generaal. Het „Alg. Hbld." verneemt dat Prins Bern hard in elk geval tegeuwoordig zal zijn b(j de openingszitting van de Staten-Generaal op Dinsdag a.s. De wijze, waarop de Prins zich naar de Ridderzaal zal begeven, ls op het oogenblik echter nog niet bekend. Vlaardingerambacht, een welvarende ge meente aan den Nieuwen Waterweg, heeft de eerste Prins Bernhardlaan in den lande. Gisteren heeft de raad dezer gemeente, op voorstel van den burgemeester, den heer J. Luyerink, met algemeene stemmen besloten een laan in de Oranjewijk naar den verloofde van de Prinses te noemen. Op Donderdag 17 September. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, bericht, dat hg belast is met den aangenamen plicht, mede te deelen, dat de Koningin zich voorstelt, zoo mogelijk op Don derdag 17 September met Prinses Juliana en Prins Bernard een bezoek aan Amsterdam te brengen. Luitenant-generaal jhr. W. Röell, gouver neur der residentie, heeft Donderdag aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard een bloemenhulde aangeboden namens officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten van het garnizoen te 's-Gravenliage. De generaal, mocht den hartelijken dank van het verloofde paar, voor deze bloemenhulde, in ontvangst nemen. GELUKWENSCHEN VAN DE GRIEKSCHE REGEERENG. Generaal Metaxas, minister-president van Griekenland, heeft door de Grieksche legatie In Den Haag aan de Nederlandsche regeering de hartelijke gelukwenschen der Grieksche re geering doen overbrengen voor de verloving van Prinses Juliana. k Schadevergoeding van 10.000. Men zal zich herinneren, dat vorig jaar de Coöp. Handelsvereeniging van den N.-Brab. Boerenbond door den Regeeringscommissarls voor den akkerbouw, den heer S. L. Louwes, werd geschorst, omdat er door éénige der 265 afdeelingen zou zijn gefraudeerd met den roggesteun. Nadat de crisisambtenaren een half jaar lang aan het zoeken waren geweest, werd de schorsing opgeheven. Thans blijkt, dat minister Deckers onlangs aan het bestuur dezer groote onderneming een brief heeft gezonden, waarin hij mededeelt, heeft ontbroken en dat aan de C. H. V. een „dat aan deze schorsing de juiste grondslag schadevergoeding van 10.000 zal worden toe gekend." Thans is dus tot in hoogste instantie ge bleken. dat de onteerende schorsing der D- D V. met haar 37.000 leden en een omzet van 14 millioen gulden, is geschied op losse gronden. De C. H. V. is thans gerehabiliteerd en daardoor de Akkerbouwcentrale gebla meerd. Thans rest nog slechts een verklaring van den minister, dat een herhaling van zulk een ongelooflijk lichtvaardige straf-oplegging voor denkbeeldige overtredingen in de toe komst, hoe dan ook. onmogelijk zal worden gemaakt, anders is geen zakenman meer veilig Voor de crisis-bureaucratie. (Hbl.). Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot wijziging van de wet op het Levensverzekeringsbedrijf. beoogende, aan buitenlandscbe spaarkasondernemingen te ver bieden, hier te lande werkzaam te zijn. BEDR1JFSRAAD VOOR HET BLOEM- BOLLEN'BEDRIJF. Bij Kon. Besluit is ingesteld een bednjfs- raad voor het bloembollenbedrijf. Het aantal leden en plaatsvervangende leden zal 12 be dragen. PRIJZEN VOOR EIEREN' NAAR DL'ITSCHLAN'D. De verkoopprijzen voor kippeneieren naar Duitschiand zijn voor de periode van 11 Sept. tot 15 Sept. vastgesteld op B-klasse, gewicht 5758 kg 4.10; A-klasse, gewicht boven 65 kg 4.40; S-klasse, gewicht boven 65 kg 4.70, alles per 100. Monopolieheffing 27 c. per 100. •Minimumprijzen voor eendeneieren zijn naar grootte: 2.40, 2.45, 2.55 en 2.60 per 100 stuks. Donderdagavond heeft de bevolking van den Wieringermeer feest gevierd. Uit alle deelen van den polder waren de kolonisten bijeen gekomen om deze belangrijke gebeurtenis in het Vorstenhuis op feestelijke wijze te vieren. Nadat eerst in elk van de de drie Wieringer- meerdorpen een fakkel- en lampionoptocht met muziek was gehouden, verzamelen de feestvierders zich te Slootdorp, waar de bur gemeester van Medemblik, waaronder de Wie ringermeer gedeeltelijk gemeentelijk is inge deeld, een feestrede uitsprak. Ook voerden het woord ds. Chr. van der Vliet, ger. predikant, ds. B. Njjholt, herv. predikant en de heer H. Heerink, voorzitter van de Oranjevereeniging. Verscheidene vaderlandsche liederen werden door het talrijke publiek spontaan gezongeD, en het was reeds ver na middernacht toen de feestvierende Wieringermeerders zich huis waarts begaven. De resultaten van het onderzoek van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten heeft aan den minister van Sociale Zaken een uitvoerig adres gezonden over de wijziging in de steunregeling, in welk adres de vereeni ging mededeeling doet van het resultaat van een bij een aantal gemeenten van verschillen de structuur ingesteld onderzoek naar de ge volgen van de voorgenomen wijzigingen in de regelingen der steunverleening en werkver schaffing. Resumeerende brengt adressante het vol gende onder de aandacht van den minister: Ten aanzien van de invoering van het standaardloon. Ie. dat gevreesd wordt, dat hiervan in het bijzonder de groote gezinnen onder de werk- loozen een ernstigen druk zullen ondervinden, die er onvermijdelijk toe zal leiden, dat uit gaven welke thans nog door de werkloozen worden gedragen, ten laste zullen komen der burgerlijke armbesturen; 2e. dat zich door dezen maatregel in het bijzonder heeft doen gevoelen de wenschelijk- heid, dat voor een aantal gemeenten een her ziening der klasse-indeeling zal plaats hebben; 3e. dat het wenschelijk is, dat de in de rege ling genoemde termijn, van 26 weken geduren de een jaar, waarvoor in een beroep gewerkt moet zijn, om opnieuw tot dat beroep te kun nen worden gerekend, aanzienlijk wordt in gekort. Ten aanzien van de afschaffing van den huurbijslag: le. dat daarbij rekening zal worden gehou den, dat plaatselijke omstandigheden, met name of inderdaad woningen met lage huurwaarden voor de werkloozen beschikbaar zijn; 2e. dat het Rijk verdere medewerking ver leent aan de verlaging der huren van de met overheidsgeld gebouwde woningen; a. door voor gemeenten die financieel niet bij machte zijn de verdere exploitatiekosten te haren laste te nemen, een extra bijdrage van het Rijk te verleenen, tot het volle bedrag van het tekort; b. door ten behoeve van de woningwetwonin gen waarvoor geen rijksvoorschot loopende is, maatregelen te treffen, waardoor deze wonin gen eveneens kunnen deelen uit de baten van het huurverlagingsfonds en tevens voor deze woningen bijdragen en extra-bijdragen in de exploitatiekosten van rijkswege beschikbaar te stellen; c. door te bevorderen, dat spoedig uitvoering wordt gegeven aan het bepaalde bij art. 3 van par. 36 van de wet van 20 November 1935, waardoor tot conversie van met rijksfondsen gesloten leeningen tegen hooge rente kan wor den overgegaan; d. door voor de daarvoor in aanmerking komende woningcomplexen de aflossingster- mjjnen der rjjksvoorschotten te verlengen tot 75 jaar. Tenslotte merkt de vereeniging op, dat zij er zich rekenschap van heeft gegeven, dat de verminderingen der steunuitkeeringen wegens de invoering van de standaardloonen en de in trekking der huurbijslagen voorshands in maximum zijn beperkt tot 1. Voordat tot een volledige toepassing der maatregelen wordt overgegaan, zal het h.i. van belang zijn, dat nader wordt onderzocht, welke mogelijkheden er zjjn, om tot verzachting van de maatrege len te komen. CONCEPT-MANIFEST VAN „NATIONAAL HERSTEL" In „Nationaal Herstel", het orgaan van het Verbond voor Nationaal Herstel van 4 Sept. LI. treffen wij een concept-manifest aan, zoo als het samengesteld werd door het Hoofdbe stuur van genoemden Bond. Wij lezen hierin o.m. dat „Ons volk is aan getast door den geest der verwording. Te velen, van hoog tot laag, kennen geen per soonlijke verantwoordelijkheid, geen plichten meer. Zelfzucht en lagere driften heerschen. Daarom de eerste taak van onze Nationaal- Herstelbeweging, zoo krachtig mogeUjk te streven naar de Geestelijk-zedelijke gezond making van het wezen van ons volk, dat Christelijk-nationaal is." Dit doel wil het Verbond bereiken door een onverzoenlijken strijd te voeren tegen alles, wat aan het Christelijk-nationaal volksbe staan vijandig is, en door met alle kracht te strijden voor den opbouw van nieuwe, be reik^re bestaansmogelijkheden voor ons volk. Het verbond strijdt, naar het manifest voorts zegt, tegen geestelijke en economische ver wording en somt dan voorts op welke poli tieke richtingen door het bestuur bestreden worden. Wij vinden daarin ook een opsom ming van datgene, wat het Verbond wil handhaven en opbouwen, wat het wil en wat het verlangt. Het concept sluit tenslotte met de volgende tirade; Nederlanders van goeden wille! Werkt met ons samen! Handhaven en bouwen onder Oranje, voor vaderland, arbeid en brood! Ter bestrijding van geest-, weer- en werkloos heid! De Interpelatie la Bella In de Eerste Kamer. Minister Slingenberg: Er kan niet aan gedacht worden, de verbeteringen te handhaven en de verslechteringen terug te nemen. Interpellatie-de la Bella. Aan de orde is de interpellatie van den heer De la Bella in verband met de aangekon digde wijziging in de regeling betreffende de steunverleening en de werkverschaffing. De heer De la Bella (s.d.) constateert, dat in deze regeling enkele verbeteringen zijn gebracht, waarop van arbeiderszijde reeds meermalen was aangedrongen. Daartegenover echter bevat zij een aantal maatregelen, zóó ernstig en zóó in strijd met de verwachtingen, dat men er zich over moet verbazen hoe de regeering hiertoe is kunnen komen. Spreker bedoelt met name de geleide lijke intrekking van den huurbijslag en de wijziging in de loonbepaling voor hen, die in een aaneengesloten periode van vier jaren minder dan 26 weken werk hebben gehad. Hiermede wordt de grens der mogelijkheden overschreden en de maatregel heeft daardoor een ernstig, ja, gevaarlijk karakter verkregen. De geleidelijke intrekking van den huurbij slag treft ruim 100.000 gezinnen. Intusschen is het spreker niet duidelijk hoe de regeering hierdoor een algemeene verlaging van de huishuren meent te kunnen bewerken en hoe zij den huurbijslag kan opvatten als een belemmering voor een algemeene huur- verlaging. Er zijn 1.800.000 gezinnen in ons land. Wanneer spreker daarvan 300.000 ge zinnen aftrekt, die niets met huuraangelegen- heder. voor hun woning te maken hebben, dan resten er anderhalf millioen. Hiervan maken de 100.000 getroffenen voor 7 pet. deel uit. Er blijft dus 93 pet. over, waarop het onvol prezen vrije spel der maatschappelijke krach ten zijn gang kan gaan. Spreker acht den regeeringsmaatregel be denkelijk en niet-ridderlijk. De toestand in de gezinnen der werkloozen is zeer ernstig. Duizenden gezinnen van werkloozen hebben niets meei over; er heerscht bittere armoede onder hen. Zij weigeren deze crisis te beschou wen als een natuurramp, doch wijten hun toe-j stand aan de regeeringspolitiek. Wanneer men hun nog hun woning, waaraan zij gehechtj zijn, ontneemt, dan wordt de situatie een ramp. De Regeering zegt, dat zij van de in trekking van den huurtoeslag geen voordeel heeft, maar wat verwacht men er dan van? Spr. komt nu tot den maatregel betreffen de degenen die in 4 jaren niet meer dan 26 weken arbeid hebben gehad. De minister heeft voor hen een standaard- loon vastgesteld, waaronder ook de vakarbei ders vallen. Het minimum, waaraan zij reeds gebonden waren, wordt daardoor nog verder verlaagd. Het verzet tegen de geschetste maatregelen is vrijwel algemeen, alleen de burgemeester van Den Haag heeft de huurbijslagverminde- ring in bescherming genomen, vermoedelijk omdat Den Haag een voldoenden woningvoor raad heeft. Spreker mag van de regeering verwachten, dat zij den moed heeft, op deze maatregelen terug te komen, nu gebleken is, hoeveel verzet daartegen is gekomen. Namens de s.d.-fractie roept spreker den minister hartstochtelijk toe ten opzichte van de vraag of hij deze maatregelen moet hand haven: „doe het niet". Minister Slingenberg aan het woord. De Minister van Sociale Zaken, mr. Slin genberg, dankt voor de gelegenheid, welke hem door deze interpellatie wordt geboden, om in dit rustig milieu een uiteenzetting te kunnen geven van de regeeringsmaatregelen. Deze vormen één complex, waarvan een an dere, naar de meening der regeering, betere verdeeling geen totale verlaging van de voor werkloosheidssteun beschikbare gelden is te verwachten. Deze maatregelen zullen het levenspeil der werkloozen niet verlagen. Wel zal aan de eene zijde wat meer en aan de andere zijde wat minder worden uitgekeerd, maar dan ligt toch aan die wijziging een hetere en meer rechtvaardige verdeeling ten grondslag. Aan de verbeteringen, door de regeling gebracht, heeft de interpellant wel eennige aandacht gewijd, maar zij zijn daar mede niet tot hun recht gekomen. Spreker heeft een overzichtskaart waaruit blijkt, dat een gezin met 5 kinderen door deze regeling zal komen van f 14.96 op 15.39 per week, een gezin met 6 kinderen van 15.22 op 15.60, met 7 kinderen van 15.42 op 16.48 en met 8 kinderen van 15.66 op 16.69. Ook voor de standdaardloonen zjjn de uitkeeringen aan de groote gezinnen hooger dan bij de oude regeling. Voor 494 gemeenten geldt de verhoo ging van het minimum met 50 cent per week. De overheid geeft 140 millioen aan steun uit. Zij kan dit bedrag niet verhoogen. Er kan niet aan gedacht worden de verbeteringen te hand haven en de verslechteringen terug te nemen. Dat de regeeringspolitiek zou hebben ge faald, geeft spr. niet toe. Zelfs bij de gunstig ste conjuctuur zou er een percentage perma nent werkloozen blijven. Een wetsontwerp heeft spr.'s departement verlaten, waarbij verhuurders, die op onrede lijke gronden redelijke huurverlaging weigeren, niet bevoegd worden tot uitzetting van den huurder. Over de grenzen van de redelijkheid, kan spr. zich thans niet uitlaten. Het is voor de regeering een dure plicht, de huurverla ging te bevorderen en te zorgen, dat de volle huurverlaging ten goede komt aan den huur der. Sinds eenige maanden is een distributie van levensmiddelen voorbereid, ten deele al in uit voering. Het Inblikken van vleesch zal op groote schaal worden voortgezet. Men zegge niet, dat dit het Rijk niets kost: het geeft vrij dom van accijns en crisisheffing. Overigens kost de fabriek te Umuiden het Rijk mets Een deel der Llmuidensche blikjes is terugge zonden; volgens de overeenkomst wordt daar voor niets betaald. Er zijn thans in Nederland 15 fabrieken die blikvleesch maken, en er zijn reeds vier millioen blikjes klaar. Voor wat een winkelprijs van 1.40 zou gelden, geldt thans een distributie prijs van 70 ct. per twee kil.o. Naar een winkelprijs van 66 cent voor 750 gr. margarine geldt een distributieprijs van 33 ct. Ook verduurzaamde en ingeblikte groente zal worden verkrijgbaar gesteld, wat mede ten goede komt aan de tuinders. De regeering wil niet het ievenspeil der werkloozen naar beneden brengen. Integendeel zullen velen, vooral groote gezinnen, gebaat zijn. De minister is niet bereid den maatregel terug te nemen. I De heer De la Bella stelt twee moties voor, de regeering uitnoodigend in nadere overweging te nemen: le. de wijziging van den huurbijslag voor ondersteunde werkloozen en 2e. die der rege ling van de standdaardloonen voor bepaalde categorieën. Deze moties komen bij deze interpellatie aan de orde. De vergadering wordt om vier verdaagd tot Vrijdagochtend 11 uur. De behandeling van de interpellatie van den heer De la Bella, in verband met de aan gekondigde wijziging in de regeling betref fende de steunverleening en de werkverschaf fing, werd Vrijdagmiddag voortgezet. De heer De Bruyn (r.-k.) sluit zich aan bij het oordeel van den heer Droogleever For- tpyn, die zeide, dat de minister er niet in ge slaagd is, den maatregel o.a. ten opzichte van de intrekking van den huurbijslag aannemelijk te maken. De huurbijslag is voor een groot deel van de ondersteunden een essenüeel gedeelte van hun bestaan geworden. Indien men nu daaraan raakt, dan raakt men rechtstreeks aan het bestaan der werklooze gezinnen. Op steunbe dragen van 10, 12 en 14 zullen in de groote steden in vele gevallen de steunbedra gen met 3 worden verminderd. Spreker acht den maatregel van intrekking der huurbijslagen alleen geoorloofd, indien ge lijktijdig afdoende maatregelen zijn genomen, waardoor óf de inkomsten der werkloozen evenredig worden verhoogd, óf de huurbedra gen evenredig verlaagd. De verschaffing tegen 35 cent per kilo, van vleesch in blik aan de werkloozen, compen seert de verlaging niet, want er is geen geld voor de aanschaffing van vleesch in die ge zinnen beschikbaar. De maatregel betreffende het standaard- loon treft allerlei vakarbeiders van 25, 30, 35, 40 jaar en ouder. Ze moeten ook na 4 jaar werkloos te zijn geweest, nog volkomen in staat worden geacht, hun vakarbeid weder ter hand te nemen. De door den heer De la Bella ingediende moties bevredigen spreker niet. Hij dient daarom, mede namens eenige leden van zijn fractie een motie in. Na de pauze is het woord aan den heer Nivard (r.k.), die van meening is, dat bij de invoering van een andere verdeeling van de voor werkloozensteun bestemde gelden vooraf moet vaststaan, welke de gevolgen van den te treffen maatregel zijn. De kardi nale fout is, dat men zich hier niet tevoren die gevolgen duidelijk voor oogen heeft ge steld en dat geen tijdig overleg is gepleegd. De gedeeltelijke intrekking van den huur bijslag gaat Maandag aanstaande in. Den daarop volgenden Maandag komt de huis eigenaar zijn weekhuur halen, doch van huur verlaging is nog geen sprake. Huurstaking is terecht ongeoorloofd. Spreker verzoekt den minister de taak der gemeentebesturen niet te verzwaren zonder voorafgaand overleg. Een van de gevolgen van de intrekking van den huurbijslag is al, dat te Rotterdam bord jes, waarbij eenvoudige kleine woningen voor 3.per week te huur worden aangeboden, zijn verdwenen omdat die woningen nu wel 4 zullen opbrengen, van de werkloozen, die voor f 5 k f 6 wonen worden gedwongen een goedkoopere woning te zoeken. Ook de onbe woonbaarverklaring van krotwoningen, zal door dien Regeeringsmaatregel worden belem merd. De minister neme dezen maatregel terug. Bezuinigingsreden liggen er niet aan ten grondslag. Aan een bepaalden dag nog wel den dertienden van de maand! is de minis ter niet gebonden. Prof. De Savornin Lohman (c.h.) acht het niet moeilijk om vóór moties te stemmen als die van de heeren De la Bella en De Bruyn. Toch zullen sprekers partij- genooten en spreker tegen stemmen; zij heb ben principieel bezwaar tegen moties, waarbij eenige aandrang op de regeering wordt uit geoefend, dan wel een bepaalde gedragslijn aan de regeering wordt voorgeschreven. De heer Van Vessem (n.s.b.) acht het niet aan twijfel onderhevig, dat de steun aan de werkloozen niet verminderd kan worden. Spr. critiseert het regeeringsbeleid, waar de regeering thans het verband loslaat, dat zij steeds heeft gelegd tusschen verlaging van vaste lasten en huurverlaging. Voorts criti seert spr. het feit, dat verschil wordt ge maakt tusschen steunverleening aan georga- niseerden en ongeorganiseerden. Spreker zal, los van de toelichting, vóór de ingediende moties stemmen. De heer Knottenbelt (lib.) deelt mede, dat zijn fractie, wegens de onvoldoende voor bereiding van dit debat, tegen de moties zal stemmen. De minister: Minister Slingenberg, dupHceerend, zegt, dat hij maanden geleden reeds overleg heeft gepleegd met de vakcentrales. Afgezien van het oordeel der centrale kan dus niet worden gezegd, dat overleg niet heeft plaats gehad. Wat de gemeentebesturen betreft, het gold hier een maatregel voor het geheele land en er was dus geen bijzondere aanleiding om in eerste instantie alleen de vier groote ge meenten om advies te vragen. Er bestaat hier evenwel een vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en daarom heeft tevoren overleg plaats gehad met vertegenwoordigers van de vereeniging. De maatregelen zijn derhalve wei-overwogen. De verstrekking van vleesch in blik tegen lagen prijs, ls geen maatregel als gevolg van ^te afslachting - nister van ^db°uw met b,^„«ontheffing. ia mogelijk geworden door 0 De prijs is nader verlaagd van 35 cJLte^ ct.. Voorts zal margarine Boven- kleinste gezinnen worden verstrekt boQ. dien zullen op groote schaal erwten en nen tegen zeer lagen pnjs worden g "Sf.po-ilse v™ ™pr™Kn^t'lfdenamitrefel «.r cr gen nader te overzien. aanzien De uitdrukking „dedasseenng ten aanzien van arbeiders, die onder een standaardloon zullen worden gebracht, zou W**" gaarne voor zijn rekening nemen. Dit is een trevola van de tijdsomstandigheden. Ook bij de verdere toepassing zal spreker contact houden met de vakcentrales. Spreker aanvaardt de volle veran lgkheid voor de maatregelen en hg °"tra^,t: daarom de aanneming van eenige motie. Hij vertrouwt, dat binnen eenige maanden de huur- verlagingen zullen zijn ingetreden en dat wo ningen tegen lagen prijs beschikbaar zullen worden gesteld. De regeering zou aan moties toch geen uitvoering kunnen geven. De eerste motie-de la Bella waarbij de regee ring wordt uitgenoodigd, de wijziging van de huurbijslagregeling voor de ondersteunde werk loozen in nader overweging te nemen, wordt met 30 tegen 11 stemmen verworpen. (Voor s.d. en de heer Van Vessem). De heer D e 1 a B e 11 a deelt mede, dat de 2e motie (inzake de standaardloonen) wordt ingetrokken. De motie-De Bruyn wordt met 25 tegen 16 stemmen aangenomen. (Voor r.k., s.d., vrijz. dem. behalve de heer Otten, en vóór de heer Van Vessem). De Minister deelt mede, dat naar aanleiding van de verloving van Prinses Juliana de regeering heeft besloten aan alle gesteunde werkloozen een extra uit- keering in de aanstaande week te ver strekken van 2.50 (applaus). Te 4 uur wordt de vergadering gesloten. Voorbereidende maatregelen. Koetaradja. De resident van Groot-Atjeh, de militaire commandant, alsmede de assistent resident, hebben zich met hunne dames per gouvernementsstoomer naar Sabang begeven om daar den nieuwen gouverneur-generaal te verwelkomen. Sabang. De Witte de With en de Van Galen ankerden hedenmorgen te zeven uur in de Sabangbaai. Beide oorlogsschepen zullen de Oldenbarnevelt tegemoet varen, waarmede de nieuwe Gouverneur-generaal in Sabang aan komt. Behoorlijk toezicht ontbrak. Het Hoog Militair Gerechtshof deed uit spraak in de berechting van de schuldigen aan het ongeval aan boord van Hr. Ms. flottielje vaartuig „Flores". De korporaal-machinist J. van T. werd ver oordeeld tot 14 dagen hechtenis, de sergeant- geschutmaker M. P. M. werd vrijgesproken, terwijl de sergeant-majoor-konstabel J. G. F. werd vrijgesproken met verwijzing naar den commandeerend officier, daar het feit een krijgstuchtelijk vergrijp oplevert. Uit de overwegingen van het hof kon nog het volgende worden gemeld: Voor van T. zou een voorbeeldige straf zijn aangewezen, ware het niet, dat de leiding aan boord van de „FTores" te wenschen overliet, en dat beklaagde kort te voren hetzelfde werk op even onverantwoorde lijke wijze had verricht, in tegenwoordigheid van zijn chef, zonder dat daarop een aanmer king werd gemaakt In zijn requisitoir merkte de advocaat-fis caal op, dat beklaagde M., zonder eenig onder zoek, de gereedheidsschakelaar, die niet op ge reed stond, weer op „gereed" heeft gezet. De majoor-konstabel J. G. F. heeft echter nergens op gelet. Hij heeft niets gezien van het opvoeren van het geschut, ook niet dat korporaal van T. verzuimd had het kanon bui tenboord te draaien en de slagpin uit het sluit stuk te nemen. Spr. was van oordeel, dat de drie beklaagden gezamenlijk, hoewel van eeni ge bewuste medewerking geen sprake is ge weest, schuldig zijn aan het ongeluk. Ten aanzien van de strafmaat merkte spr. op, dat de zeekrijgsraad veel zwaardere straf fen opgelegd zou hebben, wanneer niet geble ken was, dat een behoorlijk toezicht op de ar tillerie-werkzaamheden aan boord van de „Flo res" geheel ontbrak. Het was er als het ware een chaotische verwarring. Aneta. De Rietvink is op de terugreis 10 Septem ber van Athene vertrokken en denzelfden dag te A'dam aangekomen. De Kwak is op de heenreis 10 September van Athene vertrokken en denzelfden dag te Bagdad aangekomen. Dr. Wagner heeft gisteren een lezing ge houden over de bevolkingspolitiek van het Derde Rijk en daarin o.m. betoogd: Wie ge looft, dat het joodsche vraagstuk door de Neurenbergsche wetten voor Duitschiand de- S? 1S/eregeld' Zij &ezeSd: De strijd gaat 7,oor zor&t het wereldjodendom wel en wij zullen dezen strijd slechts met succes voeren, wanneer ieder voEf- Op 100 K.HI. van Onega gedöata De bestuurders van den Poolscben baliQn Loop welke heeft deelgenomen aan den wed strijd om den Gordon Bennett-beker, kapitej,,' Janusz en luitenant Brenk, van wien men lWaaS dagen lang niets vernomen heeft - elders dit blad wordt er van gewaagd zijn terecht De aeroclub van de Sowjet-unie te Moskou heeft gisterenochtend om 5 uur van Janusz een telegram ontvangen van den volgenden inhoud: „Zijn op 1 September in het district Onega gedaald op 25 km van het dorp n0ïi sowchisna, 100 km van de stad Onega. Wh gaan te voet naar Onega en verzoeken hulp" De aeroclub te Moskou heeft naar Archan' gelsch getelegrafeerd, dat hulp moet worden geboden aan de Poolsche luchtvaarders. De Poolsche bladen hebben Donderdag ia speciale edities dit bericht bekend gemaakt. De Lopp heeft 1650 K.M. afgelegd en heeft zich daarmee op de tweede plaats gezet. De voornaamste punten van het reglement. 1 millioen francs voor den winnaar. De Fransche Aeroclub heeft het reglement vastgesteld voor de wedvlucht New York--, Parijs en dit ter goedkeuring aan den minister van luchtvaart voorgelegd. Het reglement bestaat uit 15 artikelen. Zoo als bekend, zal de wedvlucht plaats hebben op 21 Mei 1937 en samenvallen met den tienden verjaardag van Lindbergh's transatlantische vlucht. Alle modellen van landvliegtuigen mo gen worden ingeschreven k raison van 5000 franes per inschrijving. De ingeschreven machines behoeven geen nadere contróle te ondergaan, d.w.z. de Ameri- kaansche Aeroclub, die de organisatie voor den start op zich neemt, zal geen luchtwaar digheidscertificaat eischen. Wel wordt van iederen deelnemer een presentatievlucht ver langd, vier dagen voor het vertrek, welke vlucht gehouden moet worden boven het vliegveld, dat voor den start zal worden aan gewezen, waarschijnlijk Roosevelts Field. De Fransche Aeroclub evenwel stelt, in over eenstemming met den minister van luchtvaart, de voorwaarde, dat alle deelnemers een draad- loozen zender en ontvanger aan boord hebben, De nummers van de ingeschreven vliegtuigen zullen door het lot worden bepaald en het ver trek zal in volgorde dezer nummers geregeld worden. De aankomst zal worden beoordeeld te Le Bourget, waar de deelnemers in vlucht een op het vliegveld getraceerde lijn moeten passeeren. De rangschikking geschiedt naar den totalen tijd, die de deelnemers noodig gehad hebben omLe Bourget te bereiken. Winnaar is hij, die den snelsten tijd gemaakt heeft. Tusschenlandingen zijn toegestaan, doch worden niet in mindering gebracht op den tijd. De winnaar ontvangt een prijs van 1 millioen francs, de tweede 500,000, de derde 300,000, de vierde 200.000. De inschrijving sluit 20 April, dus een maand voor de vlucht. De inschrijvingen moeten gericht worden aan de Fransche Aeroclub. Het bedrag der in schrijvingen zal worden verdeeld onder de drie eerste prijswinnaars, de helft voor den winnaar en een kwart voor den tweeden en derden. Binnenland De politie te Rotterdam heeft Donderdag morgen een 39-jarigen man, zonder vaste woonplaats gearresteerd, die gesignaleerd stond. In den loop van den dag volgde overbren ging naar het politiebureau Adelaarsweg te Amsterdam-Noord. Op gefingeerde wijze had de man in Maart in dit stadsdeel een meisje en haar ouders opgelicht. De eerste kennismaking bracht het meisje al zeer dicht bij den jongeman, die een gun- stigen indruk maakte. Zes dagen later gaf hg haar reeds zijn trouwbelofte. Voorloopig werd zelfs reeds een heerenhuis in een vooraan staande wijk in Noord gehuurd. Meubelen wer den besteld en spoedig zou het gelukkige hu welijk gesloten kunnen worden. Het wachten was slechts op een broer, die hem hij was werkloos aan werk zou helpen. De goedgeloovige ouders van het bedrogen meisje, dat nog steeds in zijn genegenheid vertrouwde, leenden hun a.s. schoonzoon geld. Het begon klein. Een broer van den man had een begrafenisjas noodig, waarvoor hem tien gulden werden geleend. Een autorit wilde hij maken naar zijn vroe gere woonplaats om het een en ander in orda te brengen. Veertig gulden moest borg ge stort worden voor den te huren auto, tien gul den bedroeg de huur. Ook deze vijfitg gulden kreeg de liefhebben de man. Een gouden horloge, dat gerepareerd moest worden, werd aan hem toevertrouwd om naar den reparateur te brengen. Doch aan alles kwam een einde. Op een ge geven oogenblik kwam de verliefde schoon zoon niet meer terug. Men begreep met een oplichter te doen te hebben, waarna de politie in de zaak ge mengd werd. In verscheidene plaatsen bleek de man ge werkt te hebben en o.a. werd zijn aanhou ding reeds verzocht door de Groninger en Zeis ter politie. Toevalligerwijze kwam de Rotter- damsche politie met hem in aanraking wegens een lichte overtreding. Op het politiebureau bleek eerst, dat hij de langgezochte oplichter, Van wiens aanhouding verzocht werd. Op de grens van de gemeente Almelo en Vriezenveen is Donderdagavond de zestien jarige B. J. Nijland, werkzaam bij den land bouwer A. J. Hammlnk te Aadorp, op den on- bewaakten overweg door een trein gegrepen en gedood. Nijland kwam met zijn vriend per rijwiel van huis gereden. Hoewel zijn vriend hem nog waarschuwde om even te wachten tot de uit de richting Wierden komende trein voorbij zou zijn, dacht hij nog veilig voorlangs te kunnen komen. De jongeman werd echter ge grepen en eenige meters meegesleurd. Hij waS op slag dood. Het lijk is naar het ziekenhuis te Almelo gebracht.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10