F TT RODA ANKERS Stadsnieuws J. VAN DE WITTE riASDUSIIKKk Predikbeurten uitsluitend toegankelijk is voor genoodigden tweede blad heldersche courant van zaterdag 12 september 1936 Debeëedigingvandenieuwe marine-officieren. JM.PË 1®II1 FILM's, alle soorten AFDRUKJES, alleen het allerbeste KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 HET KAMPiOEHS-ELFTAL trkl VAK H.R.C, DRAAGT KEIZERSTRAAT 103 Uit het politierapport „Prince Charming". Gemeenteraad. Het internaat van de Zeevaartschool. Visscherij WIJ KOOPEN FALCON REGENJASSEN GERARD WORM KEIZERSTRAAT Vliegtuig van Soesterberg maakt noodlanding op het strand. Bestuurder ongedeerd. Toestel vrij ernstig beschadigd. Kennisgeving dat het Badpaviljoen te Huisduinen op Maandag- avond 14 Sept, a.s. na 7 uuc Op en ondergang van Zon en tijd van hoog' en laag water Zomert (jd. Zon op: ond.: Hoogwater Laagwater 6.32 19.19 6.25 19.20 13.00 0.55 6.34 19.17 7.10 20.00 13.55 6.35 19.14 7.45 20.30 1.40 14.30 6.37 19.12 8.20 20.55 2.20 15.05 6.39 19.10 8.45 21.20 2 55 15.35 6.40 19.07 9.15 21.45 3.25 16.00 6.42 19.05 9.45 22.15 3.50 16.20 Lichten op voor alle voertuigen Zaterdag 12 Sept19.51 Zondag 13 19.49 Maandag 14 19.47 VERLOVING PRINSES JULIANA. Wij verwijzen naar de Advertentie in dit nr., waarin wordt aangekondigd, dat in de morgen godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk, de verloving van Prinses Juliana zal worden herdacht. EEN REQUEST AAN DEN MINISTER. Naar men ons meldt is door het Bestuur der Heldersche Verhuurdersvereeniging „Samen werking" (Vereeniging van huiseigenaren te dezer plaatse) een request gezonden aan den Minister van Sociale Zaken met het verzoek geen verandering te brengen in de bestaande regeling van huurtoeslag. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 14 September tot 21 Septem ber wordt avond- en Zondagdienst waarge nomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. VAKSCHOOL VOOR MEISJES DEN HELDER. Met verwijzing naar de in dit blad geplaatste advertentie, vestigen wij er de aandacht op, dat naast aangifte voor avondcursussen, die voor de Opleiding Hulp in de Huishouding nog is opengesteld. Laatstgenoemde opleiding, die o.a. de vakken: koken, linnen- en costuum- naaien, verstellen, wasschen en huishoudkunde omvat, tracht de meisjes te bekwamen voor de taak die hen als huisvrouw wellicht zal wach ten. Tevens is deze opleiding een goede voor bereiding voor later te kiezen betrekkingen als verpleegster, hulp in kindertehuizen, vacantie- kolonies, e.d. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Den Helder. In den loop der maand Aug. 1936 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd 106940,40 en terugbetaald 84404,86 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 22535,54 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 62. „PRO PATRIA". Gezien het karakter van dezen dag houdt de Gymnastiek- en Exercitievereeniging „Pro Patria" vandaag geen lessen. BIJBELSCH MUSEUM, Met verwijzing naar de advertentie in dit blad, vestigen wij de aandacht op de tentoon stelling van een Bijbelsch Museum in de consistorie van de Westerkerk, ingang aan de Laan van 1418 Sept. e.k. iederen avond van 810 uur. Het museum bevat modellen, voorwerpen, platen ten gebruike brj het gods dienst-onderwijs, die het godsdienstig, huis houdelijk, landelijk en maatschappelijke leven van Palestina verduidelijken en daardoor een betere vorstelling bijbrengen van de Bijbelsche wereld. Tal van teksten, verhalen en gelijke nissen kunnen door déze illustratie beter worden verstaan. Wie belangstelling heeft voor deze Oostersche wereld, verzuime niet dit museum te gaan bezichtigen. Entrée wordt niet geheven, maar giften der bezoekers zyn welkom tot dekking van de onkosten. DE MOLENSTRAAT EN MOLENGRACHT VERSIERD! De Molenstraat en Molengracht, sedert een respectabele rij van jaren een van Nieuwe- diep's meest enthousiaste Oranje-centra, blijft ook ditmaal niet ten achter. Een vijftal heeren, het comité vormend, heeft besloten de straat en gracht voorzoover hier boomen in staan, als vanouds te ver sieren met vlaggen en wimpels, terwijl er voorts een aantal schilden opgehangen zal worden. Het is niet onmogelijk, dat men zich de medewerking verzekerd van het schoone in strument, dat pierement heet, en dat de feest vreugde meestal danig weet te stimuleeren. We kunnen onzen lezers adviseeren: gaat dat zien! De Molenstraat en Molengracht zullen voor het rijverkeer gesloten zijn. DE KOMST VAN THE RAMBLERS. Zooals reeds aangekondigd zullen-The Ram- blers, de fenomenale Hollandsche jazz-musici, aangevoerd door den al even bekenden Theo Uden Masman, heden en morgen in Casino Concerteeren. Wij hadden reeds de gelegen heid om bij hun vorige bezoeken aan Den Hel der de prestaties van de Ramblers te bewon deren en wellicht herinnert men zich nog hoe enthousiast wij waren in onze recensie. Dat Wjj niet alleen staan in deze waardeering moge blijken uit de volgende citaten van re censies uit andere gezaghebbende bladen: A. B. M. Brans in „Het Huisgezin" (den Bosch) ...onze eenige behoorlijke Nederlandsche Band... een ensemble van Hollandsche muzi kanten, die buitensporig knappe instrumen talisten zy'n. Ze hebben arrangementen, waar door zij zich van allerlei soortgenooten on derscheiden, waardoor zij in de jazzwereld öcn heel eigen plaats innemen. En hun show- hummers? Ze hebben zeer veel moois en be teiken een plastiek, die een hypermodern ballet ik denk hier aan Jooss hen niet kou verbeteren. „Nieuwe Rotterdamsche Courant": Maar de grootste attractie van den avond Was zeker wel de nieuwe show van de Ram blers, die een journaal-film-imitatie ten beste hebben gegeven, die niet alleen duidelijk de monstreerde, welk een knappe musici en goede zangers tot het ensemble behooren maar die bovendien van veel geest getuigde. Het succes was zoo groot, dat een toegift moest volgen. „Nieuwsbl. van het Noorden" (Groningen): Zoowel het ensemblewerk als het solistisch optreden dezer musici is werkelijk fenome naal. Ongetwijfeld kan men dit ensemble op één rij plaatsen met de beste Engelsche en Amerikaansche dansorkesten. Men zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit blad. Plechtigheid in stralende Septem- ber-zon. Groote belangstelling van militairen en burgerij. Gistermiddag heeft onder begunstiging van stralend na-zomerweer de jaarlijks terug- keerende plechtigheid van het beëedigen der nieuwe marine-officieren plaats gehad. Zoo als alle jaren het geval is bestond er ook nu zeer groote belangstelling voor deze gebeur tenis, niet alleen uit alle lagen der bevolking van Den Helder, doch ook uit alle deelen van ons land waren familieleden en vrienden van de jonge officieren naar de marinestad ge komen. Onze stad bood een vroolijken aanblik, van wege het drukke vlaggen van de verloving van Prinses Juliana en Prins Benno. De plechtigheid had plaats op het marine- sportterrein aan het Ankerpark. Vroolijk schitterde het goud van de uitmonstering der officieren, die allen in groot tenue gestoken waren, in het zonlicht, stemmig stak daar tegen af het blauw van de uniform. Voor een kleurrijk fond zorgden de toiletjes der dames, die in grooten getale van hun belangstelling voor de beëediging blijk gaven. Aan de plechtigheid werd daadwerkelijk deelgenomen door een viertal compagnieën marinetroepen, n.1. door de 1ste compagnie samengesteld uit het korps adelborsten (met het vaandel) onder commando van den kapi tein der mariniers W. A. J. Roelofsen, door de 2e compagnie gevormd uit twee secties van den onderzeedienst en van het vliegkamp „De Kooy" onder commando van den luit. ter zee 1ste klasse J. M. L. I. Chömff, door de 3e compagnie samengesteld uit manschappen van Hr. Ms. „Schorpioen" onder commando van luit. ter zee 1ste klasse A. Molenaar en door de vierde compagnie, gevormd uit twee sec ties van Hr. Ms. „Wachtschip" en Hr. Ms. „Van Speyck" onder commando van luit ter zee der 1ste klasse B. Hessing. Voorts door de Stafmuziek onder leiding van den heer L, H. P. Leistikow, alle tamboers en pijpers en door de zeemiliciens, die ongewapend aange treden stonden. Onder hen, die gekomen waren om de plech tigheid te aanschouwen, zagen wij schout-bij- nacht J. J. Dikkers, verschillende Hoofdoffi cieren, w.o. overste J. H. C. Bentz v. d. Berg, garnizoenscommandant, den burgemeester van Den Helder, den heer G. Ritmeester, die vergezeld was door Mr. Dr. E. v. Bolhuis, gemeente-secretaris, den directeur van 's Rijks Werf, den heer Ir. S. Visman, leeraren van het Koninklijk Instituut van de Marine, fami- lieleen van de te beëedigen officieren, zeer vele subbal terne officieren (alle officieren, die niet door dienst verhinderd waren, moesten aanwezig zijn), leden van den Kon. Bond van Oud-Onderofficieren, zeer vele onderofficieren met hunne huisgenooten, leden van de Kon, Ned. Ver. „Onze Vloot" en korporaals en man schappen met hunne huisgenooten. In het carré, dat door de troepen gevormd was, stonden de jonge officieren opgesteld, die zoo dadelijk beëedigd zouden worden. Om even twee uur klonken 3 korte roffels en daarna de eerste 3 maten van het Wilhel mus. Dit was de begroeting van Zijne Excel lentie vice-admiraal T. L. Kruys, die met zijn adjudant, luit. ter zee 1ste klasse I. W. Reynierse en de tot zijn staf behoorende offi cieren op het terrein was aangekomen. Aan stonds ging de admiraal de aanwezige offi cieren begroeten, van Welken hij schout-bij nacht J. J. Dikkers en overste C, baron van Asbeck, commandant van het Koninklijk In stituut van de Marine uitnoodigde om de nu volgende inspectie mede te maken. Terwijl de Stafmuziek den B.V.L.-marsch liet hooren werden de gewapende troepen door den ma rine-commandant geïnspecteerd. Vervolgens weerklonk het commando „Opent den ban", waarna vice-admiraal Kruys het Koninklijk Besluit voorlas, waarbij benoemd waren tot luit. ter zee 3e kl. de heeren S. H. de Boer, M. J. A. Ch. Swellingrebel, J. van Dapperen, J. L. Dancher en W. Langeraar. Tot off. van administratie 3e klasse, de heeren P. A. Bouman, J. B. de Groot, P. W. J. den Hoed, C. v. d. Stad en L. M. Berger. En tot officieren van den Marine Stoomvaart Dienst de heeren G. A. Brinkhuis, J. de Bruin, J. Ehrenburg, G. A. Lens, K. Metz, W. Moree, J. Scholten, E. Eilers en J. de Wit. In handen van den marinecommandant leg den de nieuwbenoemde officieren den eed af, terwijl een enkeling trouw beloofde. Vice-admiraal Kruys sprak daarop de vol gende rede uit: Nieuwbenoemde Officieren! Het is m(j een voorrecht op dezen voor U zoo belangrijken dag de eerste te zijn om U geluk te wenschen met Uw intreden in de rijen der Marineofficieren en U daar welkom te heeten. Het moge voor U een goed voorteeken zijn, dat dit intreden plaats heeft op een oogenblik, dat zich in deze sombere tijden twee lichtpun ten voordoen. In de eerste plaats moge ik hier herdenken het heugelijke feit van de verloving van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana waarbij de Natie op zoo spontane en geest driftige wijze blijk gaf te deelen in het geluk van Ons Vorstenhuis. An k erwerk Dan noem ik de binnenkort te verwachten toevoeging aan onze Zeemacht van den moder nen kruiser, die den naam voert van onzen on- navolgbaren Vaderlander M. A. de Ruijter en Gij moogt het U tot een bijzondere eer rekenen, dat zoo velen Uwer op dit schip hun loopbaan als Officier zullen aanvangen, Uw loopbaan als officier, waarvan Gij door het afleggen van den eed alle verplichtingen op U hebt ge nomen. Dit houdt in, dat vanaf dit oogenblik van U wordt geëischt, dat Gij voor alles Uw plicht als officier zult vervullen met inzetten van Uw geheelen persoon, zoonoodig met op offering van al wat U lief is, desnoods van Uw leven. De weinige woorden toch van den eed, die Gij zooeven hebt uitgesproken, hebben een zeer wijde strekking. Uw „Trouw aan de Koningin", aan Haar, die voor Haar gansche volk zulk een schoon voor beeld is van toewijding en plichtsbesef, betee- kent, dat Gij zult vormen een hechte steun pilaar van ons Vorstenhuis, die onder geen enkele omstandigheden van wijken weet. Niet alleen zult Gij nimmer dulden, dat op eeniger- lei wijze aan den eerbied, welke wij voor onze Koningin koesteren, afbreuk wordt gedaan, maar ook wordt van U verwacht, dat Gij met al de kracht, die in U is, zult meewerken tot aaneenscharing van het geheele Nederlandsche Volk onder het gezag van Oranje tot een samenhoorigheid, die in onze geschiedenis zoo menigmaal Haar groote kracht tegenover schijnbare overmacht heeft bewezen. Als militair zijt Gij verplicht een voorbeeld te zijn van orde en regelmaat, niet slechts in Uwe militaire, maar ook in Uwe burgerlijke plichten. Hieruit volgt, dat wie in zijn hart een goed militair is, nimmer moeite heeft fle wet ten te gehoorzamen. Tenslotte hebt Gij gezworen „onderwerping aan de Krijgstucht", een viertal woorden, die zeer veel omvatten. De Krijgstucht eischt eene stipte gehoorzaamheid van den mindere aan den meerdere, en tevens, dat de meerdere zijn gezag zal handhaven met gestrengheid, doch met rechtvaardigheid. Het een zoowel als het ander zal Uw plicht zijn. Tracht met vertrouwen in Uwe meerderen ontvangen bevelen met nauwgezetheid uit te voeren en profiteert daarbij van de meerdere ervaring van oudere officieren, van wie voor U nog zeer veel te leeren valt. Schenk aan Uwe ondergeschikten het ver trouwen, dat zij zich waardig maken, maar zorgt, dat Gy steeds hun vertrouwen wint door Uw voorbeeld en Uwe handelingen. Gij kunt dit als leider en aanvoerder niet missen en slechts bij eene op onderling vertrouwen ge baseerde onafgebroken samenwerking van hoog tot laag is het mogelijk onze marine aan haar taak te doen beantwoorden. Gij hebt op het Koninklijk Instituut een hoe veelheid kennis opgedaan, die U in staat zal stellen de technische moeilijkheden van Uw vak het hoofd te bieden, maar veel hooger eischen dan aan Uwe kennis zullen worden gesteld aan Uw karakter, wilt Gij als militair en gezags drager in alle opzichten voldoen. Ik hoop en verwacht, dat Gij bij Uwe oudere kameraden de noodige leiding en voorlichting zult vinden, maar onmisbaar is hierbij in de eerste plaats een krachtige zelftucht en een wil, die haar kracht vindt in roeping voor het schoone be roep, dat Gij Uzelf hebt gekozen. Ik wensch U van harte toe, dat Uw loop baan aan Uwe verwachtingen zal beantwoor den. Laat U niet ontmoedigen door tegen slagen, die ongetwijfeld Uw pad zullen krui sen. Ervan uitgaande, dat moeilijkheden slechts bestaan om overwonnen te worden, zult Gij ervaren, dat zij ook nut hebben, daar zij er toe bijdragen Uwe ondervinding te doen rijpen en U geschiktheid doen verwerven om de met de jaren toenemende verantwoordelijkheid, die U wordt opgelegd, te dragen. De zooeven door U afgelegde eed zij U im mer tot richtsnoer, waar de keus van den te volgen weg U mocht bezwaren, dan zijt G(j zeker niet te falen. Ouders en Verzorgers van de beëedigde Officieren Het verheugt mij zeer U in zoo grooten ge tale hier aanwezig te zien op dezen ook voor U zoo gewichtigen dag, waarmede ik U van harte gelukwensch. De opvoeding van Uw zoon of pupil hebt Gij beëindigd en heden met een goed einde be kroond gezien. Zelfstandig zal hij verder door het leven moeten gaan, maar zeker zal hij nog menigmaal Uw steun en goede raad van noode hebben en zult Gij hem die dan niet ont houden. Ik hoop, dat Gij hem moogt zien op groeien tot een bekwaam en flink officier en dat het nimmer zal berouwen hem aan de Marine te hebben afgestaan. Dat bij scheiding uit Uw gezin en andere moeilijke omstandig heden, die zijn beroep zeer zeker ook voor U met zich zal brengen, Gij steeds troost moge vinden in de overtuiging, dat deze afstand is geschied tot heil van ons Vaderland en tot steun van ons dierbaar Vorstenhuis. Aan het eind van zijn rede noodigde Z.Exc. allen uit om een Driewerf Hoezee op H. M. de Koningin uit te brengen, waaraan door alle aanwezigen spontaan gevolg werd gegeven. De Stafmuziek zette hierna het Wilhelmus in. De plechtigheid werd besloten met een parade van de aanwezige gewapende troepen onder commando van kap.-luitenant ter zee H. Pitlo, aan wien als adjudant toegevoegd was de le luitenant der mariniers J. G. M. Nass, voor den vice-admiraal en de zoo juist beëedigde officieren. Daarna maakten de troepen een rond- marsch door de stad. Door een ingezetene dezer gemeente werd aangifte gedaan, dat Dinsdagmiddag niet nader te noemen handelingen zyn gepleegd tegenover zyn 7-jarig dochtertje. Een onder zoek wordt ingesteld. Dinsdagmorgen, acht September Werd ons officieel gemeld: De Prinses heeft zich verloofd met Prins von Lippe Biesterfeld. En Prins Bernhard wint de harten Met zijn lach, vol zonneschijn; Daarom zal hij in de toekomst Voor ons een „Prince Charming" zijn. Holland heeft het feit vernomen, Uit den mond der Koningin; Het geluk is aangekomen In het Koninklijk Gezin. En de toekomst straalt ons tegen, Op deez' lang-verbeide stond, Waarop Prinses Juliana Heden Haar „Prince Charming" vond. Holland laat de juichtoon hooren! Holland krijgt Haar Prins Gemaal! In de harten van ons allen Valt een „gulden zonnestraal"! De verloving zal versterken De al-oude liefdeband; Ons gejubel geldt nu tevens: „Prince Charming" van Nederland. Welkom Prins! door God gezonden, Hier door reine min gebracht! Re^ds heeft U het hart gevonden Vap het Volk, dat U verwacht. Vlaggentooi en jubelzangen! Fakkellicht, Oranje-sier! Leve Prinses Juliana! „Prince Charming", wees welkom hier! Philip B. Polak. Voorstel tot het verleenen van een voorschot aan J. Hofstra. Bij het College van B. en W. is een aan vrage ingekomen ter verkrijging van een voor schot van 2500.van de gemeente, ter be koming van een plaatsje, ingevolge de Land- arbeiderswet, van Jelle Hofstra, wonende in deze gemeente, Landbouwstraat 13. Ter nadere toelichting deelen B. en W. om trent deze aanvrage het volgende mede: 1. Uit het door Hofstra, overgelegde spaar bankboekje blijkt, dat hij de beschikking heeft over een bedrag van ten minste */io van de totaal-kosten van het plaatsje, n.1. over een bedrag van 300.hetwelk, naar uit een in gesteld onderzoek is gebleken, niet door lee ning is verkregen. 2. Uit door den heer P. van der Veer en den Directeur van Gemeentewerken uitge brachte adviezen blijkt, dat het plaatsje, zoo wel de grond, als de woning, voor het doel ge schikt is. 3. De prijs van den grond, 2800.per H.A., is in den tegenwoordigen tijd weliswaar niet laag te noemen, doch men dient in oogen- schouw te nemen, dat aangrenzende perceeelen eenige jaren geleden voor belangrijk hoogere bedragen werden verkocht, dat de grond zeer geschikt is voor het kweeken van bloembollen en dat het te verkoopen perceel slechts een gedeelte van een groot perceel uitmaakt Dien tengevolge kan niet gezegd worden, dat de prijs te hoog is en dus een reden vormt tot weigering van het gevraagde voorschot. De woning is eenvoudig van opzet en voldoet aan de in de bouwverordening gestelde eischen. De bouwkosten, welke 2100.zullen bedra gen, zijn tot het uiterste beperkt en zeer aan vaardbaar te achten. Bovendien zal de woning niet erg afsteken bij de reeds aan de Doggersvaart verrezen ge bouwen, waaronder ook reeds een land arbeiderswoning is. 4. In verband met het door Hofstra aan gevraagde bedrag hebben B. en W. nagegaan of reeds bij voorbaat vaststaat, dat de op brengst van het plaatsje (bij behoorlijke be werking ervan) en de inkomsten, welke hij uit anderen hoofde geniet, hem ruimschoots in staat zullen stellen a. de annuïteit te voldoen; b. in de kosten van het levensonderhoud van z(jn gezin te voorzien. Gedurende de eerste drie jaren moet hij 3 rente, zijnde jaarlijks een som van 75. van het gevraagde voorschot betalen. Daarna dient de betaling der rente en aflossing in der tig annuïteiten, ieder groot 5, 11 van be doeld voorschot, te geschieden. Dit vormt jaar lijks een bedrag van 127.75. Beide genoemde bedragen kunnen in wekelijksche termijnen worden betaald. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat Hofstra inderdaad geacht moet worden bij een gemiddeld weekloon van 18.- in staat te zijn aan het onder a, en b. genoemde te voldoen. Ten slotte wijzen B. en W. er op, dat de landarbeider, ingevolge het bepaalde in artikel 36 der wet, tot zekerheid van de voldoening van het verschuldigde bedrag, verplicht is eerste hypotheek, ten behoeve der gemeente, op het plaatsje te verleenen. De door de gemeente te verstrekken gelden zullen door het Rijk aan haar dienen te worden voorgeschoten. B. en W. stellen voor als boven te besluiten. Crediet-aaiivrage voor huur derde gebouw. B. en W. schrijven aan den Raad: De toeloop van leerlingen tot het internaat der Zeevaartschool is dit jaar van zoodanigen aard, dat de ruimte in de beide daarvoor in gebruik zijnde gebouwen te klein is geworden. Het vorige jaar was ons door Uwen Raad reeds machtiging verleend, om, indien zulks noodig zou blijken, een derde gebouw te huren. Wij hebben van die machtiging toen evenwel geen gebruik behoeven te maken, omdat de interne leerlingen nog juist in de twee gebou wen konden worden ondergebracht. Thans is het aantal leerlingen echter gestegen tot 63, zoodat het noodzakelijk is de noodige maat regelen te treffen tot behoorlijke huisvesting. Wij zijn in de gelegenheid het leegstaande perceel Ankerpark no. 33 te huren, tegen den prijs van 40,per maand. Dit perceel is in de onmiddellijke nabijheid van de school en van het hulp-internaat, zoodat het voor het gestelde doel zeer geschikt moet worden geacht. Voor het meubileeren van dit gebouw is door den Directeur van Gemeentewerken een gespecificeerde kostenberaming verstrekt, waaruit blijkt, dat daarmede een bedrag van ongeveer 2100,zal zijn gemoeid. Het spreekt vanzelf, dat van de aan te schaffen 'ff Lichtstraal bij KINKHOEST leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bijt Hoest- Griep - Bronchitis. A sthma kan worden gebruikt bij de inrichting van een eventueel nieuw te stichten internaatsgebouw. Verder is het noodig, dat het aantal leiders, dat thans twee bedraagt, wordt uitgebreid tot vier. Wil het werk van den leider toch goed tot zijn recht komen, dan moet hij zich feite- benoodigdheden te zijner tijd een groot deel lyk met niet meer dan 15 a 16 leerlingen be hoeven te bemoeien. Daarnaast zal aanstelling noodig zijn van nog een huisknecht. Wij hebben in verband met een en ander een exploitatiebegrooting doen samenstellen, waar bij met het vorenstaande rekening is gehou den. Na aftrek van de kosten voor de onge subsidieerde cursussen zal, blijkens de?e ra ming, nog een restant-winst overblijven van rond 7400, Onder opmerking, dat de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs zich hiermede kan vereenigen, stellen B. en W. voor: lo. ons te machtigen tot het aanvaarden in huur van Mevrouw N. KorffKuiper al hier het perceel Ankerpark no. 33, tegen een huurprijs van 40,per maand, zulks met ingang van 1 September 1936 en onder voor waarde, dat door de gemeente opzegging per maand kan plaats hebben en overigens onder de voorwaarden, welke ons geraden zullen voorkomen; 2o. ons een crediet te verleenen van 2100, voor het inrichten van het sub le bedoelde perceel tot hulp-internaat voor de Zeevaart school 3o. goed te keuren, dat ten behoeve van het internaat alsnog in dienst worden geno men twee leiders en een huisknecht. JORDAAN-CABARET TILLY KALKHOVEN. Men schrijft ons: Het Jordaan Cabaret van Tilly Kalkhoven, dat hier in Mei voor het eerst optrad en ge durende het zomerseizoen in Zandvoort een sterke attractie bleek te zijn, komt weer 2 dagen in Casino. Intusschen is het gezelschap uitgebreid en zijn er geheel nieuwe decors gemaakt, waar mee de Casino-zaal en -tooneel ook nu weer in speciale Jordaanstijl wordt aangekleed. Tilly Kalkhoven de Hollandsche Mistin- quette brengt met haar Jordaangirls en „Toffe Jongens", het Ballet, Jordaanorkest en de zingende kellners mede, terwijl het typische duivenplat met de 25 duiven niet zal ontbreken. Zaterdag en Zondag 19 en 20 September zal Casino weer tijdelijk een typisch stukje Amsterdamsche Jordaan zijn. Mochten de begindagen der week voor de IJselmeervisscherij geringe aalvangsten ople veren, nauwelijks was er verbetering in het weer opgetreden of ook de aanvoeren van aal liepen in hooge mate op, en werden er dezelfde resultaten bereikt als voor de stormperiode. In de prijzen kwam niet zooveel verandering. De tongprijzen waren weer aardig vooruit gegaan, zoodat dit wel invloed op de besom mingen moet hebben. Jammer dat daarvan nog niet de kustvisschers hebben kunnen pro- fiteeren, althans niet in de eerste helft der week, omdat het weer en de naweeën ervan van dien aard waren, dat moeilijk uitgevaren kon worden. In het laatste gedeelte der week was het voor uitvaren beter weer, maar de week was toen voor het grootste deel om, zoodat het eindresultaat dier week wel geen gunstig beeld zal toonen. Even wordt er aan herinnerd dat het licht van Egmond aan Zee is gewijzigd. Het rood witte groeponderbroken licht van Egmond is gewijzigd in een rood-wit-onderbroken licht, elke 10 sec. helder 5 sec. Lichtsterkte 35 (rood) 140 (wit). Zichtbaarheidgeografischinzm 16.7. Emzet heeft het in Onze Zoetwatervisscherij nogmaals over den botstand in het IJselmeer en zijn veronderstelling, dat het verdwijnen van de bot in dat watergebied ook van invloed kan zijn op dé slechte botvangsten in Zuid- hollandsche en Zeeuwsche stroomen. Er was toch vroeger een buitengewoon ontwikkelings gebied van deze vischsoort, hetwelk nu is ver dwenen en dat zich op ander terrein nog niet zoo heeft kunnen ontwikkelen als het eertijds in de Zuiderzee was. Maar zekerheid, zoo zegt Emzet, dat het inderdaad zoo is, heb ik niet en het blijft slechts een onderstelling. Dit vraagstuk blijft onze aandacht trekken vooral nu onlangs uit Enkhuizen werd gemeld, dat de nu in het IJselmeer gevangen bot, die er dan in geringe hoeveelheid nog voorkomt, van een buitengewone kwaliteit is. Misschien komt men er nog eenmaal toe om jonge bot in het IJselmeer over te bren gen, waardoor de stand eenigszins kan toe nemen, ofschoon planting geregeld zou moeten plaats hebben, Zondag 1 3 September 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur Ds. Mejjnen. Heilig Avondmaal s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Voortzetting H. A. Dankzegging. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avends 5 uur, de heer J. Rebel. Herst. Evang. Lutb Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, de heer v. d. Meer Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. P. Visser, van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Niet ontvangen Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen oud goud en zilver tegen de hoogste waarde. Fa. Beemsterboer. Gistermiddag omstreeks half vier bevond zich boven Den Helder het militaire Fokker C. 5 toestel No. 637, bestuurd door den luite nant-vliegenier 2e kl. Hoekstra uit Soester berg. Op een gegeven moment bemerkte de heer Hoekstra, die zich alleen in den tweedekker bevond, dat de motor afsloeg. Na een vrij groote glijvlucht gemaakt te hebben besloot de bestuurder een landing te maken op het strand te Huisduinen, waar boven hij toen vloog, en alwaar zich weinig of geen menschen bevonden. Het toestel kwam gunstig neer ter hoogte van de strandpalen 1 en 2 en taxiede uit in de richting van Huisduinen. Het plan van den heer Hoekstra was het uit te laten loopen onder de duinglooiing, daar hij anders over de pieren heen zou moe ten, hetgeen hij vanzelfsprekend wilde ver mijden. De bestuurder was echter zoo onfortuinlijk vlak voor de pier in botsing te komen met een paal, waardoor hij de macht over het stuur verloor. De machine kwam nu tegen de pier aan, en nadat eerst het rechterwiel afgeknapt was sprong het als het ware over den dam heen. Het maakte, in het zand ge komen, nog een kwartdraai en kwam er ten slotte met de neus in den grond tot stilstand. Het bleek, dat behalve het wiel het ge heele voorstel nagenoeg vernield was; de lin- kerondervleugel is ernstig beschadigd, en het rechtervoorlicht knapte af. De heer Hoekstra was zoo gelukkig volko men ongedeerd uit zijn toestel te kunnen klimmen. Hoewel er op het moment dat het toestel neerkwam weinig menschen in de nabijheid waren stroomden deze al spoedig toe, zoodat de in allerijl aangestelde wacht van militairen handen te kort kwam om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. Het is vanzelfsprekend een sensationeel gezicht dit vliegtuig, vlak voor het water, daar te zien zitten, met den neus in 't zand en den staart omhoog. Naar wij vernemen zal het toestel dooï personeel van vliegkamp „De Kooy" gebor gen worden. N.V. Zeebad Huisduinen

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13